na wstępie wypadało by się przedstawić. Mój nick: elmodemonico, jestem z Kwidzyna, a mój obszar działania jako obecnego członka COG to województwo pomorskie. Kandyduję w tym roku do CDO.
Przez ostatni rok pracy w COG starałem się przede wszystkim możliwie najszybciej rozpatrywać zgłoszenia i weryfikować nowe skrzynki. To był podstawowy zakres mojej działalności, istota funkcjonowania w COG, ale nie tylko to zaprzątało moją głowę...
- Media społecznościowe - jestem twórcą i administratorem naszego oficjalnego fanpage na Facebooku. Jest to jeden tematów, który sprawia mi przyjemność i chciałbym mu poświęcać więcej czasu.
Fanpage się rozwija, jednak nie w takim tempie jakim bym chciał. Brakuje przede wszystkim zaangażowania ludzi, nowych i świeżych pomysłów. Co jakiś czas udaje mi się zwerbować keszerów do współpracy, czy to jako bezpośrednio działający redaktor, czy też na za zasadzie korespondenta terenowego, tj. wysyłasz materiał, zazwyczaj zdjęcia, kilka słów do tego i udostępniamy. Jednak są to jednostkowe sytuacje. Brakowało też konkretnego wsparcia z samego COG - tak, niestety to prawda - być może nie wszyscy czują media społecznościowe.
PROGRAM na 2020/2021:
- dalszy rozwój oficjalnego fanpage na Facebooku (wykup reklam, konkursy dla użytkowników, dużo więcej treści)
- zebranie ekipy min. 4 osób, które na bieżąco AKTYWNIE będą moderowały fanpage. Będę poszukiwał osób, które chcą się zaangażować, z myślą o długofalowej współpracy.
- OpenKwidzyn - za mną pierwsza edycja kwidzyńskiego zlotu. Jednak to nie była jedyna inicjatywa, jaką udało się zrealizować w ubiegłym roku w Kwidzynie. Zlot był pewnym podsumowaniem bardzo dużego wysiłku, którego podjęli się nie tylko keszerzy z Kwidzyna i okolic:
- GeoŚcieżka Kwidzyńska Kolej Dojazdowa - to wzorcowy projekt na bazie współpracy na linii keszer - instytucje lokalne, w tym wypadku Urząd Miasta, KCK, Zamek w Kwidzynie, GOK Kwidzyn,
- liczne artykuły do prasy lokalnej, artykuł do biuletynu turystycznego Pomeranka (wspólnie z kolegą Ronja), wywiad do telewizji lokalnej, aktywna obecność w lokalnych grupach na Facebooku - opencaching w Kwidzynie i okolicy to marka znana, nasza zabawa nie jest jakimś tam tabu. Sami keszerzy niejednokrotnie zdziwieni, przekazywali mi czy to w logach czy osobiście, że jakiś przypadkowy przechodzeń podczas podejmowania kesza zwraca się: "spokojnie, ja wiem czego szukacie, nie krępujcie się, śmiało szukajcie... ", o keszach wie Straż Miejska, w Kwidzynie jest po prostu komfort keszowania,
- do połowy 2019 roku na terenie Kwidzyna i okolic tak naprawdę było aktywnych 2 keszerów, w chwili obecnej ta liczba to 9 keszerów, w tym 6 osób stanowi dobrze zorganizowaną grupę OpenKwidzyn Team (jest to twór bardzo otwarty na nowych keszerów w okolicy). Taka aktywność keszerów to efekt wszystkich realizacji, których podjęliśmy się w mieście, w tym też spotkań organizowanych z młodzieżą
- Opencachingowa Noc Muzeów 2019 - było to sprytne podejście mugoli mające na celu bezpośrednie zainteresowanie naszą zabawą. Gra terenowa, której finałem była meta ze skrzynką i pierwszym wpisem do logbooka. Wydaliśmy przeszło 500 kart do gry, wpisało się ok. 400 osób. Nieświadomych mugoli na mecie czekała nie tylko skrzynka, ale też keszerzy, którzy z pasją opowiadali o naszej zabawie. Tu kawał dobrej roboty odwalił kolega Kurier. Sam bym tego lepiej nie zrobił, a dzięki współpracy wyszło perfekcyjnie. Sama gra terenowa w dalszym ciągu funkcjonuje na Zamku w Kwidzynie zarówno jako skrzynka, jak i gra turystyczna dla mugoli,
- OPENbocce - w okresie lata to doskonała zabawa dla każdego, zapraszamy keszerów i ich rodziny. Rozgrywamy turniej OPEN w trzech kategoriach. W tym roku jako Opencaching Polska wzięliśmy także udział w mistrzostwach w bocce na piasku, wygrywając 3 mecze i remisując z reprezentacją Litwy. Temat jest bardzo rozwojowy, bowiem w tym roku kolejna edycja OPENbocce, mamy też w planach kolejne mistrzostwa,
- OpenKwidzyn Zlot 2019, jak już wspomniałem wcześniej, była to esencja bardzo pracowitego sezonu w Kwidzynie. Nie było idealnie, zabrakło kilku rzeczy, aby uznać ten zlot za udany w 100%, ale punkt odniesienia na kolejne lata jest.
Przede wszystkim koncepcja konferencji poprzedzającej zlot. Moim zdaniem, był to strzał w dychę. Do tej pory eventy/zloty ograniczały się do klasycznej integracji keszerskiej. W ubiegłym roku mieliśmy okazję na konferencji przedstawić możliwości jakie niesie współpraca na linii Parki Narodowe - serwis Opencaching. Zaprosiliśmy na konferencję przedstawiciela Parku Narodowego Gór Stołowych, który przedstawił koncepcje i wizję współpracy z serwisem Opencaching, była także możliwość dyskusji (niestety w mojej ocenie ten punkt programu konferencji powinien być dłuższy i bardziej zorganizowany - nauka na kolejne lata).
Wróciły nagrody na najlepsze skrzynki, tj. "Złote Klipsiaki" - mój autorski projekt uprzednio podparty dyskusją wewnątrz COG i przy pomocy Trippera.
Do współpracy przy zlocie udało mi się zaangażować kolejne kwidzyńskie instytucje: Nadleśnictwo Kwidzyn, Stowarzyszenie EKO- INICJATYWA.
PROGRAM 2020/2021:
- jako ewentualny członek CDO będę miał realny wpływ na kształt tegorocznej konferencji, będę namawiał pozostałych członków CDO do aktywnej moderacji i wspólnego budowania programu. W tym roku panel dyskusyjny chciałbym wyraźnie podzielić na dwie części: merytoryczna, tj. panel tematyczny poświęcony konkretnej tematyce, oraz robocza/techniczna, tj. panel dyskusyjny, rozbudowany, przy uczestnictwie CDO, COG i keszerów, w trakcie którego będą omawiane tematy czasem trudne, wymagające dyskusji i konsultacji z keszerami.
Tegoroczny panel merytoryczny chciałbym poświęcić współpracy na linii serwis OC - instytucje lokalne (samorząd terytorialny, instytucje kultury, lokalne organizacje turystyczne). Mam w planach zaproszenie zarówno przedstawicieli instytucji, które już współpracują z serwisem OC, jak i te, którym jeszcze nie było dane nawiązanie takowej współpracy. Celem takiego spotkania jest przede wszystkim zainteresowanie naszym serwisem ludzi, którzy mają lokalnie realny wpływ na rozwój turystyki j oraz pokazanie jakie możliwości daje taka współpraca,
- kontynuacja projektu "Złote Klipsiaki", w tym budowa marki i prestiżu tych nagród. Zamierzam wspólnie z CDO wprowadzić pewne modyfikacje w przyznawaniu tych nagród, tj. wyłączenie mojej osoby jako potencjalnego odbiorcy/laureata nagrody, wprowadzenie dodatkowej nagrody za zasługi dla serwisu Opencaching, być może także uhonorowanie keszerów, którzy dawniej tworzyli ten serwis,
- pozostałe kwestie dotyczące projektu OpenKwidzyn zostawiam w swoich rozważaniach. Jest to projekt lokalny o wydźwięku ogólnopolskim i pewne pomysły chciałbym realizować tak jak do tej pory korzystając z lokalnych zasobów, niekoniecznie angażując w ten proces CDO.
- Współpraca z instytucjami, w tym Parki Narodowe - ubiegła kadencja COGu w dużej części poświęciła swoje działania na rzecz nawiązania współpracy z Parkami Narodowymi. Mieliśmy trudną, ale owocną współpracę z Parkiem Narodowym Gór Stołowych, ale kolejne PN mówiąc trywialnie "leżały". Pewien mrożący krew w żyłach artykuł w prasie na temat niszczenia i zaśmiecania keszami Parków Narodowych przyczynił się do podjęcia tematyki uregulowania keszy w parkach narodowych. Byłem jednym z inicjatorów kwestii podjęcia szerokiego dialogu z Parkami Narodowymi. Wspólnie z częścią kolegów z COGu przygotowaliśmy pisma do parków z zaproszeniem do współpracy. Wspólnymi siłami udało się nam nawiązać kontakt z większością parków narodowych. Odzew z ich strony z reguły był pozytywny, odbyliśmy nawet kilka spotkań z przedstawicielami parków, a finałem i esencją miała być odwołana z uwagi na pandemię kwietniowa konferencja w PNGS, na której wraz z kolegą Uhuhu mieliśmy aktywnie uczestniczyć, reprezentując serwis Opencaching.
PROGRAM 2020/2021:
- startuję do CDO, bowiem mam poczucie niedokończonej misji w temacie współpracy z parkami narodowymi. Z jednej strony udało mi się nawiązać współpracę z PN Bory Tucholskie (spotkanie w siedzibie PN, weryfikacja i uregulowanie skrzynek na terenie parku, plany na wspólne projekty keszerskie, monitoring nowych keszy na terenie parku), z drugiej strony jednak próby nawiązania konkretnej współpracy z Słowińskim PN do chwili obecnej okazały się bezskuteczne (tu się biję w pierś, bo nie poświęciłem temu zagadnieniu wystarczająco dużo czasu), aczkolwiek w ostatnim czasie pojawiło się też światełko w tunelu, bowiem przedstawiciele tego parku mieli zamiar pojawić się na konferencji w PNGS, a ja już się przygotowałem na ewentualne rozmowy.
Liczę na to, że owa konferencja po ustaniu pandemii jednak dojdzie do skutku, a ja będę w stanie godnie reprezentować serwis w trakcie jej trwania. Mój plan jest prosty: rozmowa, argumenty podparte doświadczeniem przy współpracy na linii serwis - instytucje. Zrobienie tzw. gruntu pod dalsze interesy.
Nie tylko CDO, czy COG mają animować ewentualne projekty w parkach - tu nasuwa się kolejny problem, który trzeba rozwiązać, czyli udział lokalnej społeczności keszerskiej w tych projektach, przy oczywistym, jednoczensym wsparciu przez CDO,
- bazując na własnym doświadczeniu w kontaktach z różnymi instytucjami chciałbym się nim dzielić zarówno z pozostałymi członkami CDO, jak i ze zwykłymi keszerami. Są sytuacje, gdzie wykonanie telefonu, napisanie maila, podjechanie w konkretne miejsce i realne wsparcie keszera w jego lokalnym środowisku może skutkować kolejnymi bardzo ciekawymi projektami. Jestem otwarty, chciałbym pomagać każdemu kto wykaże taką inicjatywę. Nie mam oporów, żeby się produkować nawet po kilka godzin tak, aby kogoś przekonać do swoich racji.
Jestem osobą nastawioną na pracę zespołową i będę wspierał każde dobre inicjatywy moich koleżanek/kolegów w OC team nie tylko skupiając się na zadaniach, które sobie wyznaczę w oparciu o mój program działania przedstawiony wyżej. Jestem też otwarty na społeczność OC. Odbieram każdy telefon, w miarę możliwości staram się pomagać każdemu, kto o taką pomoc poprosi.
Nie chcę przy tym obiecywać przysłowiowych gruszek na wierzbie. Idealny nie jestem, mistrzem dyskusji na forum też nie będę. Można mi także zarzucić, że nie udało się podnieść z marazmu Trójmiasta - uważam ten fakt za oczywistą porażkę, ale nie chcę się poddawać - inaczej bym też nie stratował w tych wyborach.
Praca na rzecz OC to wolontariat, hobby, pasja, dodatek do życia. Mam rodzinę, wymagającą i odpowiedzialną pracę przez co mam też ograniczenia - zresztą jak każdy z nas.
Praca na rzecz OC to nie etat, dlatego zawsze będę podpierał się ludźmi, chętnie korzystając z każdego wsparcia. To ludzie są siłą serwisu i tak jak już słusznie zauważył Czarodziej warto się pochylić nad problemem pozyskiwania nowych userów i to będę wspierał będąc, czy nie będąc w CDO.
Pozdrawiam
elmodemonico