Program wyborczy - CDO Czarodziej 2020

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Czarodziej
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Program wyborczy - CDO Czarodziej 2020

Post autor: Czarodziej »

Wstęp

Uważam, że znakomita ilość problemów jakie toczy OC wynika przede wszystkim z braku nowych użytkowników w serwisie, którzy zrozumieją o co w zabawie chodzi i zostaną dłużej. Duża ilość keszujących to jest paliwo naszej zabawy. Bez keszerów nie ma motywacji by zakładać dobre skrzynki, bez dobrych keszy zabawa nam powszednieje, ludzie nam odchodzą, eventy się nie kleją i w ostateczności mówimy "to już nie to co kiedyś".

Poniżej postaram się wytłumaczyć dlaczego tak uważam. Poruszę kilka wątków a na koniec napiszę do czego będę dążył jeśli dostanę się do CDO.

Niektórzy nam mówili "OC umiera" już ładnych kilka lat temu - wpis Dżazdera na blogu opencaching.pl. No ale blog.opencaching.pl już nie działa i nikt nawet po nim nie zapłakał. Ktokolwiek to zauważył? Informacyjnie: ostatnio blog.opencaching.pl udało się zarchiwizować we wrześniu 2019, ale gdy przygotowywałem AKQ w grudniu, to też jeszcze działał. Wracając do właściwego tematu, to w webarchive art można sobie przeczytać klikając TUTAJ.. To był 2014 rok. A artykuł jest dzisiaj tak samo aktualny.

Mijają lata, kolejne wybory, kolejne wpisy:
"Wybory , organizacja , marazm" - chińczyk 2018, niestety art nie jest dostępny nawet na webarchive :<
"Czy jesteś Januszem geocachingu?" - niby zabawny, ale jakże prawdziwy obraz nas samych i tego jak się zmieniliśmy. Podobnie artykuł niestety nie jest dostępny nawet na webarchive.

Dzisiaj użytkowników jest tak mało, że COG stwierdza, że nie potrzebuje tak wiele osób by zarządzać tym serwisem. To tak bardzo pokazuje jak bardzo mali już dzisiaj jesteśmy.

Poniżej pokażę, dlaczego uważam, że jest się o co martwić i że czas zmienić podejście w paru kwestiach.

Statystyki w serwisie a prawdziwy stan serwisu
Nasze statystyki (KLIK) są piękne - co roku co raz więcej skrzynek i znalezień. Wiele w sumie z nich nie można zobaczyć - ot wszystko pnie się w górę. Należy jednak zadać sobie pytanie - w jakim tempie i jakimi siłami.
W statystykach użytkownika możemy sobie zobaczyć w jakich latach ile skrzynek znaleźliśmy bądź ukryliśmy (tutaj akurat moje mało ważne staty).
Niestety nie możemy tego zobaczyć dla całego serwisu OC. Korzystając więc z moich możliwości należenia do RT popełniłem kilka wykresów:

Wykres założonych skrzynek w poszczególnych latach:
Obrazek
Najlepszy rok to rok 2014, najsłabszy to 2017. Ta tendencja będzie się utrzymywała dość mocno również na kolejnych wykresach.

Obrazek
Tutaj wyraźny równomierny wzrost, by po przegięciu w 2016 lecieć w dół.

Obrazek
W znalezieniach czasy Bizancjum już dawno za nami (rok 2014 - 2015), 2017 pierwszym rokiem znaczącego spadku (aż około 75 tysięcy logów w stosunku do roku poprzedniego, a w stosunku do 2015 jest to prawie 150000 znalezień mniej(!). Po 2017 roku trzymamy ten słabszy trend. Ale czy jest się czym chwalić? Czy jest się z czego cieszyć?

W 2019 roku byliśmy mniej więcej na tym samym poziomie co w 2012 roku. Czy taka bylejakość jest dla kogoś akceptowalna? Czy to w ogóle można nazwać rozwojem OC?
Ktoś powie: spoko, dalej jest dużo keszy, dalej jest dużo znalezień, karuzela się kręci, zabawa trwa dalej.
Zaraz mnie co niektórzy zwymyślają od malkontentów i pieniaczy. Życie. Jeśli ktoś z was jest w stanie zobaczyć taki wykres i się nie zmartwić to... taki obraz wasz:
Obrazek

Co takiego się stało w latach 2014-2016? Dlaczego tak bardzo rypła się ta tendencja wzrostowa? Co zrobiliśmy źle?
Tym, którym zależy na rozwoju OC - słucham propozycji
Pierwsze pomysły:
- kryzys w RR i jej rozwiązanie
- skutkiem w/w odejście z serwisu wielu starszych
- kompletny brak reakcji na rozwój i ekspansję GC (GC wyprzedziło nas około ~2017 roku w ilości keszy mimo że jeszcze kilka lat wcześniej miało garstkę skrzynek w kraju).
- można by tu jeszcze pewnie parę rzeczy wymienić, ale na to jeszcze przyjdzie czas

Widząc te wykresy nie znalazłem jednak odpowiedzi na początkowe pytania, które sobie postawiłem:
- czemu już nie ma znalezień w moich keszach? (głównie powiat grudziądzki i miasto Grudziądz)
- czemu na enventach w ogóle już nie czuję się dobrze i nie mam ochoty na nie jeździć?
- czemu eventów jest tak mało?
- czemu moje miasto (Trójmiasto) praktycznie jest geokeszerskim trupem. Czemu tak rzadko pojawiają się w nim nowe kesze i czemu do diaska w tej niegdyś najlepszej keszowo lokacji w Polsce nie ma już eventów. Jeden elmo walczy jeszcze w Kwidzynie - ostatnim bastionie...
- Od kilku lat jestem opiekunem technicznym kalendarza adwentowego - ze zgrozą patrzę na ilość znalezień finałów z poszczególnych lat: https://akq.opencaching.pl/. Wejście na forum w wątki związane z AKQ to jedno wielkie narzekanie na zagadki. No bo i zagadki kiepskie i byle jakie. Tak jak całe OC dzisiaj. Dlaczego?

Bardzo trudno odpowiadać na te pytania. Odpowiedzi pewnie są złożone i pewnie można zrobić mnóstwo rzeczy by te trendy i sytuacje odwrócić. Na wszystkie pytania, odpowiedzi jako społeczność pewnie będziemy szukać wiele lat.

Ja skupiłem się na pierwszym pomyśle - użytkownicy w serwisie.

Pierwsze zapytanie do bazy danych wydaje się być pozytywne - wszystko jest super. Mamy przyrosty (chociaż coraz mniejsze bo w porównaniu do GC to na niektórych płaszczyznach jesteśmy z 10lat do tyłu (ale o tym później)):
Popatrzmy na wykresik:
Obrazek
Najlepszy rocznik OC - 2014 - znowu na topie. 2017 znowu poważny punkt przegięcia.
Może nie wygląda to ciekawe ale jest jeszcze akceptowalne. Szukamy więc dalej...

A gdyby tak sprawdzić jak wielu użytkowników, którzy zarejestrowali się w okresie 2006 - 2018 dalej bawiła się z nami w 2019 i 2020? Dziergam zapytanie do bazy danych, w którym sprawdzam czy data ostatniego zalogowania miała miejsce w 2019 bądź 2020 roku. BINGO.

Obrazek
Tak to te małe czerwone kreski... Te wartości są niesamowicie niskie. Wręcz śmiesznie niskie.
W 2014 roku zarejestrowało się 15348 nowych użytkowników. Do dzisiaj bawi się z nich 1272. To jest STRASZNE. Tylko co to znaczy bawi? Z tego wykresu widać tylko tyle, że oni wszyscy się zalogowali. Dalsze wykresy i analizy to temat na przyszłość. Ile z nich w ogóle coś znalazła, coś zalogowała? Czy ewentualnie stworzyła skrzynkę? Tego jeszcze nie wiem, ale wiem, że sama ilość zalogowanych użytkowników jest śmiesznie mała.
Szczególnie martwi tutaj rok 2018. Nowych kont 7514, ostatnio zalogowanych w 2019 i 2020 roku - 1354. 6160 osób, które zarejestrowały się w 2018 roku, nie bawi się już z nami. TO JEST DRAMAT.

Pomyślałem sobie. Dobra, trzeba tylko przypomnieć tym ludziom, że OC żyje - wysłać maila, pokazać jakieś atrakcyjne kesze w ich okolicy. Będzie git... I wtedy sobie przypomniałem... Kilka lat temu miała miejsce czystka kont. Konta nie aktywne odpowiednio długo zostały zdezaktywowane. RT co kilka tygodni dostaje maila z prośbą o odblokowanie takiego konta. Ale to są pojedyncze przypadki. Sprawdziłem jak duży jest to problem:
Obrazek
Ponad połowa użytkowników zarejestrowanych w latach 2006 - 2016 ma zablokowane konta i nie może wrócić na OC nawet gdyby przypomniała sobie o istnieniu serwisu.(!!!). Oczywiście mogą wrócić i założyć nowe konta (ale przecież ich maile dalej są w bazie, więc jakiś % mniej ogarniętych technicznie już odpada). Oczywiście mogą poprosić o odblokowanie. Ale muszą wiedzieć, że WOLNO im to zrobić, muszą wiedzieć GDZIE mają o to napisać i zrozumieć CO SIĘ w ogóle stało... Drodzy czytelnicy tego wywodu. Z jakiego serwisu zostaliście ostatnio zbanowani przez brak aktywności kilka lat? Przecież to co się stało to paranoja. Nasze największe dobro - początkujący keszer został wyrzucony z serwisu za brak aktywności.
Na wykresie widać jeszcze jedną ciekawą rzecz... Mianowicie - kiedy cała akcja czyszczenia miała miejsce i z których lat użytkownicy dostali bana a z których nie... W ten sposób dochodzimy do jednej z przyczyn i odpowiedzi na pytanie "co to za punkt przegięcia w 2017 roku..." Skandal.

Na koniec jeszcze jeden wykres - złożenie użytkowników zarejestrowanych (sumarycznie w danym roku) z wykresem logów 'znaleziona':
Obrazek
W 2015 roku na OC.pl dodano 389 651 wpisów typu znaleziona. Zrobiliśmy to mając zarejestrowanych 86098 użytkowników. Świetny wynik - 4.52 znalezienia na zarejestrowanego użytkownika (nie bacząc czy użytkownik był ostatnio zalogowany, był zbanowany etc). Po prostu 4.5. W 2019 roku mamy 256311 znalezień (133 340 znalezień mniej niż w rekordowym 2015(!!)) przy 118478 zarejestrowanych użytkownikach. 2.1 znalezienia na zarejestrowanego użytkownika. Straszna liczba. Oczywiście to jest tylko (i aż) wynik wielu lat wytracania użytkowników.

Wnioski ogólne z tych wykresów (i nie tylko):
- Znakomita większość naszych użytkowników to ludzie którzy zakładają konto, znajdują kilka keszy i znikają z serwisu.
- Nie walczymy o to by ci użytkownicy zostali na OC
- A nawet wykopujemy ich za drzwi "czyszczeniem nieaktywnych kont"
- Użytkownicy to paliwo naszego serwisu. I dzisiaj tego paliwa brakuje, a my co raz bardziej tego doświadczamy.
- Skoro spada liczba nowych kont, brakuje poszukiwaczy naszych keszy. Duże miasta odczuwają to mniej, mniejsze ośrodki odczuwają to bardzo mocno.
- Czasem, przez lata nie spływają nam znalezienia w naszych keszach. Rodzi to niechęć i frustrację do zakładania naszych nowych keszy. Z czasem opencaching nam powszednieje i tracimy zainteresowanie serwisem całkowicie.

Odezwie się wiele głosów - nie prawda, ja keszuję kilka lat, mam tysiące znalezień i w ogóle tego nie czuję. No cudownie. Ale jesteś jednym z 120 000 zarejestrowanych użytkowników tego serwisu. Powiedzmy "czempionem" OC. Potrzebujesz młodego narybku by znajdywali Twoje ksze. Młody narybek potrzebuje Ciebie byś im te kesze zakładał.

Potrzebujemy siebie nawzajem i im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej coś odbudujemy.

Event na którym powstaje 20 nowych super turbo keszy jest nic nie znaczącym epizodem, jeśli na ten event przyjedzie 50 keszerów, zaliczy te kesze, da gwiazdki a potem kesze będą odwiedzone raz na miesiąc. Gdzie tu satysfakcja? Gdzie tu chęć dalszej pracy? Zobaczcie jak wielu świetnych twórców keszy nie ma już z nami.

Jeśli mógłbym z tego miejsca o coś prosić wszystkich keszerów - zarówno stary COG, nowy COG, CDO, przewodników. wszystkich "czempionów" i tych co mają tysiące keszy:
Nie róbie kolejnego projektu w którym posadzicie 500 keszy i będziecie zadowoleni. Zamiast tego, zróbcie 20 spotkań w okolicznych miejscowościach, domach kultury i innych. Zaproście na takie każde spotkanie 25 osób. Wytłumaczcie im czym jest opencaching, pokażcie jak zainstalować aplikację, powiedzcie jak jest być dobrym keszerem - wymiany fantów, logowanie skrzynek, szanowanie przyrody, zasady konspiry. Idżcie z tą grupą w teren, pokażcie im kilka pierwszych keszy.

Jeśli dostanę się do CDO to taką będę chciał mieć kandencję - dla użytkowników a nie dla keszy. Inwestować siły i czas w pozyskiwanie użytkowników serwisu i ich utrzymywanie na nim.

Przestańmy robić projekty i konkursy dla naszego małego grona, a walczmy o użytkownika z małą ilością keszy... Bo on jest paliwem dla serwisu, które dzisiaj jest nam potrzebne.

---------

Do czego chciałbym doprowadzić podczas kadencji w CDO:
- Chciałbym odblokować wszystkich użytkowników, którzy zostali zablokowani z powodu nieaktywności
- Chciałbym wysłać do wszystkich zarejestrowanych użytkowników biuletyn "przypominajkę", że ma konto na OC, że OC żyje a w mailu podać kilka najbliższych/najlepszych keszy w jego okolicy.
- Chciałbym by użytkownicy dostawali podsumowanie swojej aktywności co miesiąc - tak by grywalizacja i staty napędzały ich do dalszych poszukiwań. (To jest generalnie grubsza kwestia - ogarnięcia całego tematu powiadomień i notyfikacji dla użytkownika).
- Chciałbym wprowadzić 'ref linki' na OC - w naszym profilu pojawi się wartość ilu ludziom poleciliśmy serwis opencaching. Od jakiejś wartości na profilu pojawi się sprawność.
- Chciałbym znaleźć sposób na odnalezieniu chętnych programistów do pomocy przy serwisie opencaching (poszerzenie RT).
- Sam mogę pomóc w wielu tematach technicznych. Uważam, że bzdurą jest zakaz łączenia funkcji RT i CDO/COG i będę dążył do zniesienia tego zakazu. RT jest funkcją uznaniową związaną z zaangażowaniem i umiejętnościami technicznymi. CDO/COG to chęć wolontaryjnego 'merytorycznego' (a nie technicznego) wspierania OC. Te funkcje się nie kłócą.
- Będę dążył do promowania OC na wielu frontach celem pozyskania użytkowników. Np reklamy na facebooku.
- OC potrzebuje środków na promocje. Chciałbym doprowadzić do utworzenia oficjalnego sklepu opencachingu. Z fantami, maskowaniami, materiałami promocyjnymi (brelokami, smyczkami etc). Sklep pozwalałby na pozyskiwanie środków na promocję serwisu. Dawałby także możliwość przekazywania np swojego maskowania do sklepu - w ten sposób użytkownicy wspierali by serwis - pozwalając mu zarabiać.
- Chciałbym uprościć proces zakładania kesza - niech początkujący nie boi się wypełniania miliona pól
- Chciałbym dodać do systemu rejestracji miejsce na podanie swojego miasta lub wykrywanie go podczas rejestracji. Zaraz po rejestracji użytkownik otrzymuje listę keszy ze swojej okolicy - najbliższych i najlepiej ocenianych.
- Dla nowych użytkowników wprowadzamy samouczek, który uczy poruszania się po meandrach serwisu, pokazuje jak odnajdywać pierwsze kesze, planować geo wypady.

Jeśli uważasz, że to właściwa droga dla rozwoju OC, głosuj na mnie w wyborach do CDO.
Pozdrawiam,
Michał / Czarodziej

P.S: Będe bardzo umiarkowanie odpisywał w tym wątku.
P.S2: Zrezygnowałem z kandydowania do COG, bo mamy wystarczająco dużo ludzi, którzy dobrze weryfikują skrzynki. Mnie zaś interesuje realny wpływ na rozwój serwisu. Jeśli nie dostanę się do CDO to wolę pozostać w RT.
Za ten post autor Czarodziej otrzymał podziękowania (total 12):
telefonalarmowyelmodemonicoatrisBłękitna Teamxmallr00t7kurierJAsiek.huculPAzymutCezexbaloniarz

Awatar użytkownika
atris
Bywalec
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Program wyborczy - CDO Czarodziej 2020

Post autor: atris »

Podoba mi się to co przeczytałem. Oczywiście nie same liczby, te trochę smucą, piszę o reszcie.

Sam jestem takim długo-w-międzyczasie-nieaktywnym-userem, tyle że, co ciekawe, mojego konta nikt z tego powodu nie zablokował (albo może nie pamiętam już, że je odblokowywałem). I z tej perspektywy na pewno przynajmniej część podanych pomysłów ma faktycznie sens.

xmall
Stały bywalec
Podziękował;: 84 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: xmall »

No to popieram koncepcję CDO :)

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

Czarodziej pisze:
wtorek 14 kwietnia 2020, 01:17
Dzisiaj użytkowników jest tak mało, że COG stwierdza, że nie potrzebuje tak wiele osób by zarządzać tym serwisem. To tak bardzo pokazuje jak bardzo mali już dzisiaj jesteśmy.
Bo do samej weryfikacji wcale nie trzeba dużego COG - piszę o weryfikacji formalnej, bo ile razy COG jechał w teren sprawdzić kesza przed akceptacją? Jak ja byłem w COG to chyba raz jechałem osobiście i parę razy prosiłem lokalnego przewodnika (Rzeszów jednak jest trochę oddalony od opolskiego) ale to dlatego, że odpowiedzi były na tyle pokrętne, że wzbudziły podejrzliwość...
Czarodziej pisze:
Co takiego się stało w latach 2014-2016? Dlaczego tak bardzo rypła się ta tendencja wzrostowa? Co zrobiliśmy źle?
Tym, którym zależy na rozwoju OC - słucham propozycji
Pierwsze pomysły:
- kryzys w RR i jej rozwiązanie
- skutkiem w/w odejście z serwisu wielu starszych
- kompletny brak reakcji na rozwój i ekspansję GC (GC wyprzedziło nas około ~2017 roku w ilości keszy mimo że jeszcze kilka lat wcześniej miało garstkę skrzynek w kraju).
Bo na GC nie ma "walki o władzę", która u nas spowodowała podział na obozy itp. Tam musieli zaakceptować narzucone zasady (można co najwyżej ponarzekać na forum) i jedyne co pozostało to skupienie się na keszach i eventach.

To co proponujesz ma sens, ale realizacja nie będzie prosta...
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowania (total 2):
xmallbaloniarz
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

No dobrze, przebrnąłem przez to wszystko. Zastanawia mnie jedno: usunąłeś ze swojego konta opis, dość nieprzychylnie opisujący swoje nastawienie do keszowania. Zastąpiłeś go linkiem do programu wyborczego. Skąd ta zmiana? Można powiedzieć, że tamta postawa średnio przyczyniała się do przyciągania ludzi na OC. Piszesz dość okrągło, jednak dalej brakuje mi konkretów. Wykresy są cenny uzupełnieniem, ale ich rozwinięcie "w przyszłość" już nie następuje. 2020 - nie powinieneś ujmować. Będziemy po nim w zupełnie innym miejscu, podobnie jak GC, czy reszta społeczeństwa.
Dlaczego w odblokowaniu kont upatrujesz rozwoju, skoro ich właściciele sami nie są zainteresowani ponowną aktywacją? To pomysł podobny do reaktywacji zarchiwizowanych keszy - nie ma nic wspólnego z postępem, jedynie uwstecznia.
Nie róbie kolejnego projektu w którym posadzicie 500 keszy i będziecie zadowoleni. Zamiast tego, zróbcie 20 spotkań w okolicznych miejscowościach, domach kultury i innych. Zaproście na takie każde spotkanie 25 osób. Wytłumaczcie im czym jest opencaching, pokażcie jak zainstalować aplikację, powiedzcie jak jest być dobrym keszerem - wymiany fantów, logowanie skrzynek, szanowanie przyrody, zasady konspiry. Idżcie z tą grupą w teren, pokażcie im kilka pierwszych keszy.
Piękny apel. Rozwiń go o własne dokonania, bo - tak mi się wydaje - na nich właśnie bazujesz. Skoro coś przeoczyliśmy, to przypomnij nam te wielkie chwile :) Co z tym narybkiem? W Lubuskiem się pojawił gremialnie, dzięki wspólnym inicjatywom keszerskim (uwaga - klient z mijającego COG-u nie miał z tym nic wspólnego). A jak tam na Pomorzu? Kurier z elmodemonico mają czym się pochwalić. Dorównasz im? Napisz, ciekaw jestem.

Piszesz o rozwoju. Sam wiesz, że do tego potrzebna jest mocna RT. Tymczasem sam ją opuszczasz. Siła przez osłabienie? Chcesz szukać programistów, ale sam odchodzisz. Nie sądzisz, że źle to wygląda? Problem programistów leży nam na sercu od lat. Były nawet propozycje jakiegoś tam płacenia za pracę (teraz też wróciły) i jak sam widzisz kicha, nikt nie wali drzwiami. Oczywiście, masz prawo startować jak każdy, tylko że tym razem odbierasz nam swoją moc i wiedzę na rzecz średnio realnych pomysłów. Może jednak wróć do RT, jesteś tam bardzo potrzebny. Tam masz bardzo realny wpływ na rozwój OC.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Nie ma odpowiedzi, bo pytania zbyt szczegółowe? ;)
Zadam jeszcze jedno: telefonalarmowy wysyła do ludzi maile. Nic złego. Pisze tam o sobie, ale też linkuje Ciebie jako kandydata do CDO. Jak powszechnie wiadomo był jednym z najmniej aktywnych członków COG w zeszłych kadencjach, żeby nie powiedzieć że w odchodzącym składzie (i w większości nadchodzącym nowym) blisko poziomu kolegi z Lubuskiego (niżej się nie dało). Ty zaś chcesz rozwijać OCPL przyciągając nowych członków, piszesz o paliwie i podobnych wielkich rzeczach. Wspieracie się nie pierwszy raz, nie przy pierwszych wyborach. Wytłumacz mi zatem, jak wspólnie chcecie tego dokonać, skoro dotąd saldo Waszych sukcesów (piszę o przyciąganiu ludzi, nie Twojej pracy w RT) wynosi "zero", ze wskazaniem na "minus ileś"? Więzy koleżeńskie są ważne, ale dla rozwoju konieczne są inne cechy, a tych nie chcesz ujawnić. Wybory są w toku (to błąd ze strony COG-u), ich przewidywalny skutek nie napawa gorącym optymizmem. Tym bardziej powinieneś podać gotowe do realizacji rozwiązania, a nie klasyczną kiełbasę wyborczą. No i przy okazji powiedzieć, dlaczego we współpracy stawiasz na najsłabsze ogniwo?
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
baloniarz
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Post autor: MatZG91 »

- Chciałbym wprowadzić 'ref linki' na OC - w naszym profilu pojawi się wartość ilu ludziom poleciliśmy serwis opencaching. Od jakiejś wartości na profilu pojawi się sprawność.
Zły pomysł, reflinki kojarzą się ze śledzeniem i tanim zarabianiem na kliknięciach, to źle wpłynie na reputację serwisu.
- Będę dążył do promowania OC na wielu frontach celem pozyskania użytkowników. Np reklamy na facebooku.
- OC potrzebuje środków na promocje. Chciałbym doprowadzić do utworzenia oficjalnego sklepu opencachingu. Z fantami, maskowaniami, materiałami promocyjnymi (brelokami, smyczkami etc). Sklep pozwalałby na pozyskiwanie środków na promocję serwisu. Dawałby także możliwość przekazywania np swojego maskowania do sklepu - w ten sposób użytkownicy wspierali by serwis - pozwalając mu zarabiać.
Zastanawiam się jak to zrobić bez posiadania osobowości prawnej? Ma to "wisieć" na jednej osobie? Niech powstanie stowarzyszenie Opencaching z obowiązkiem członkowstwa dla członków CDO z siedzibą w inkubatorze NGO. Może jakieś dotacje z województwa czy miast uda się wtedy uzyskać. :) Uruchomiłbym też donejty z banerem na stronie głównej.

Ogólnie bardzo mi się podoba twoje podsumowanie i plan działania, ale jedno napawa mnie niepokojem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak chcesz promować keszing, jak sam nie keszujesz?
Za ten post autor MatZG91 otrzymał podziękowania (total 2):
baloniarzJAsiek.
Zapraszam do swoich dwóch geościeżek w Zielonej Górze. Obie są całkowicie możliwe do zdobycia i są nowe.
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1046
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1113

kociewie
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: kociewie »

Hej. Fajne pomysły, ale z tym sklepikiem to będzie ciężko. Jeśli OC stanie się podmiotem prawnym, to szlag trafi całą społeczność (już to przerabiałem niejednokrotnie jako animator ekonomii społecznej, ale też członek różnych grup zainteresowań). A jak osobowości prawnej nie będzie to lecimy na nielegalu... Do przemyślenia.
Za ten post autor kociewie otrzymał podziękowanie:
JAsiek.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

Azymut
Stały bywalec
Podziękował;: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Azymut »

ronja pisze:
wtorek 14 kwietnia 2020, 19:08
Piszesz o rozwoju. Sam wiesz, że do tego potrzebna jest mocna RT. Tymczasem sam ją opuszczasz. Siła przez osłabienie? Chcesz szukać programistów, ale sam odchodzisz. Nie sądzisz, że źle to wygląda?
Czarodziej pisze:
- Sam mogę pomóc w wielu tematach technicznych. Uważam, że bzdurą jest zakaz łączenia funkcji RT i CDO/COG i będę dążył do zniesienia tego zakazu. RT jest funkcją uznaniową związaną z zaangażowaniem i umiejętnościami technicznymi. CDO/COG to chęć wolontaryjnego 'merytorycznego' (a nie technicznego) wspierania OC. Te funkcje się nie kłócą.

ODPOWIEDZ