Wybory 2020

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 09 września 2016, 09:46
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Kontakt:

Re: Wybory 2020

Post autor: Cezex »

Krzykacze zawsze będą, ale od tego by olać ich niemądre pomyły mogłoby być głosowanie na forum w dziale dla przewodników.

Co do weryfikacji pierwszych trzech skrzynek się nie upieram, ale robienie tego przy każdym keszu to niepotrzebna klaka z GCu i dodatkowa robota dla COGu.
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ObrazekObrazekObrazek

Azymut
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: środa 16 września 2015, 23:10
Podziękował;: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: Azymut »

uhuhu pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 12:50 Po 8 miesiącach w COG-u stwierdzam, że nie ma czegoś takiego jak "obciążenie zwykłą codzienną pracą związaną z obsługą skrzynek" - to mit.
To tzw. "obciążenie" zapewne jest różne w zależności od województwa. Niemniej jeśli faktycznie zwykła, standardowa praca ze skrzynkami jest stosunkowo mało angażująca, to tylko potwierdza, że łączenie obsługi skrzynek z robieniem czegoś więcej nie wychodzi i jednocześnie potwierdza, że przyjęty jakiś czas temu model organizacji dzisiaj się nie sprawdza.

brasia pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 13:47 W obecnym kształcie oczekiwanie na 16 osób powoduje wydłużenie decyzyjne. Zmniejszenie składu decyzyjnego znacznie usprawni decyzyjność.
W mojej ocenie samo zmniejszenie składu może coś poprawi w skróceniu czasu podejmowania części decyzji, ale nie rozwiąże podstawowego problemu, jakim jest powiązanie "podstawowej" działalności członka COQ (obsługa skrzynek) z działalnością "dodatkową". Zwłaszcza, że po zmniejszeniu składu, nowy COG miałby dużo więcej niż do tej pory roboty tradycyjnej z obsługą skrzynek/zgłoszeń.

brasia pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 13:47 Własnie chodzi o rozdzielenie tej "zwykłej" pracy: weryfikacja i zgłoszenia od prac dodatkowych.
Mi także o to chodzi, ale zaproponowane zmniejszenie składu COG nie rozdzieli tej "zwykłej" pracy od "dodatkowej". Wprost przeciwnie, jeszcze bardziej je skumuluje, skoro cały czas to COG (w mniejszym niż dziś składzie) miałby zajmować się dwoma rodzajami działalności.

JAsiek. pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 17:52 nie każdy z COG ma ochotę ten serwis "prowadzić". Taki ja np chciałbym tylko "obsługiwać" (centrum OBSŁUGI geokeszerów) rozpatrując zgłoszenia i weryfikując wraz z lokalnymi przewodnikami.
No właśnie. Dlatego zamiast iść w kierunku kumulacji zadań, lepiej te dwa zupełnie różne rodzaje działalności rozdzielić i powierzyć je ukierunkowanym zadaniowo różnym zespołom.

deg pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 12:47 Zostawmy KILKUosobową radę zwaną COG, która będzie reprezentowała OC na zewnątrz, zajmowała się płatnościami i formalnościami i zatwierdzała ewentualne zmiany w regulaminie. Całą resztę zadań obecnej OC niech przejmią Przewodnicy.
Zostawmy kilkuosobową radę zwaną .... (tu określenie dowolne, choć pierwsze skojarzenie to Rada Rejsu), która będzie reprezentowała OC na zewnątrz, zajmowała się płatnościami i formalnościami i zatwierdzała ewentualne zmiany w regulaminie. Która będzie dodatkowo "monitorowała i animowała". Całą resztę technicznych/stricte obsługowych zadań niech robi COG (w tym w oparciu o przewodników).
Za ten post autor Azymut otrzymał podziękowanie:
huculP

Awatar użytkownika
JAsiek.
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: wtorek 03 lutego 2015, 11:50
Podziękował;: 108 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: JAsiek. »

Azymut pisze: wtorek 14 stycznia 2020, 23:24 Zostawmy kilkuosobową radę zwaną .... (tu określenie dowolne, choć pierwsze skojarzenie to Rada Rejsu), która będzie reprezentowała OC na zewnątrz, zajmowała się płatnościami i formalnościami i zatwierdzała ewentualne zmiany w regulaminie. Która będzie dodatkowo "monitorowała i animowała". Całą resztę technicznych/stricte obsługowych zadań niech robi COG (w tym w oparciu o przewodników).
Dokładnie tak, za wyjątkiem "animowała". Od animacji powinien być akurat każdy z nas, zupełnie niezależnie od tego czy jest w RR, w COG, w RT czy też jest zwykłym, regularnym uczestnikiem gry. O rozwój zadbać musimy wszyscy, nad rozwojem "RR" powinna jedynie czuwać i wskazywać ewentualne kierunki. Nie należy oczekiwać, że ta garstka wybranych osób zrobi coś za nas. To my, regularni użytkownicy, zakładamy skrzynki, organizujemy eventy, trąbimy o serwisie gdzie się da werbując nowych uczestników, piszemy artykuły na blogi i wrzucamy filmiki na youtube'a, postujemy na facebooku, twitterze i instagramie, tagujemy, lajkujemy i udostępniamy.

Jeśli chodzi o obciążenie pracą, to po ilości zgłoszeń i skrzynek do weryfikacji mniemam, że spokojnie ogarnie temat 5 osób na cały serwis. Naprawdę to nie jest kupa roboty. Zdarza się, że jakieś trudne zgłoszenie rozpatruje się długo, ale zazwyczaj to są standardowe przypadki, przy których trzeba tylko trzymać się utartej ścieżki postępowania i robi się to w pewnym sensie automatycznie. Sprawa dodatkowo staje się prostsza kiedy wykorzysta się lokalnych przewodników.

Podsumowując - trzeba wybrać 5 osób do tzw RR i 5 do COG. Jak ich wybrać to już następna sprawa do przedyskutowania.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowanie:
krcr

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: dzejbi »

JAsiek masz absolutnie rację że tego typu aktywność powinna dotyczyć każdego z nas. Z pewnością w skali niezadowalającej, ale to się dzieje przecież dzieje (dokładniej - bywa tak). Ja rolę COG-u w animowaniu inaczej odczytuję. Widzę ją już w momencie weryfikacji i akceptowaniu pierwszych skrzynek uczestników zabawy. Widząc w jakie uliczki, nie skręca, ale skręciła już ta zabawa, upatruję ją nie tylko w pytaniach dotyczących zgodności z Regulaminem i zasadami, ale w równej mierze z celowością wskazywania skrzynką jednego z rosnących świerków w powiecie np woj. podkarpackiego. Zauważam że w epoce dostępności preformy PET i klipsiaków z Tesco zupełnie odchodzi się od jakichkolwiek maskowań. Oczywiście że są miejsca z powodzeniem broniące się eppendorfką, ale ten wyżej wspomniany świerk niech zaskoczy poszukiwaczy śmiesznym, nietypowym, podpatrzonym w innym miejscu - ale maskowaniem. Animacja w kierunku jakości i atrakcyjności skrzynek !. Zostawiając nowym adeptom i pomijając to zagadnienie, zgadzamy się na równanie niestety w dół. Nowi założyciele odszukując 20 takich okeszowanych choinek, maja prawo uważać , że na tym polega ta zabawa. Na tym ?
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowanie:
ptys50

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1104
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 224 razy
Otrzymał podziękowań: 498 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: deg »

JAsiek. pisze: środa 15 stycznia 2020, 10:02 Podsumowując - trzeba wybrać 5 osób do tzw RR
5-cio osobowa, wybierana RR już była.
Zajmowała się głównie wojnami między sobą.
Przejrzyjcie forum, przypomnijcie sobie. Największym sukcesem RR była... jej likwidacja i wprowadzenie obecnego systemu.
Nie wejdźmy w to samo g*wno drugi raz. Teraz nie jest idealnie, ale jest dużo lepiej niż było.

Często powołuję się na OC DE. Warto wiedzieć, że mają tam sformalizowane, zarejestrowane struktury, wyraźny podział obowiązków i reprezentację (https://www.opencaching.de/articles.php?page=team). Wszystko pięknie wygląda. Spróbujcie tylko coś u nich załatwić... porażka gwarantowana.

PS: Ludzie do teraz mówią, że "za komuny było lepiej". Nasz umysł na szczęście ma tendencję od zacierania złych wspomnień.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 09 lutego 2017, 15:12
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: elmodemonico »

@deg - "Zostawmy KILKUosobową radę zwaną COG, która będzie reprezentowała OC na zewnątrz, zajmowała się płatnościami i formalnościami i zatwierdzała ewentualne zmiany w regulaminie. Całą resztę zadań obecnej OC niech przejmią Przewodnicy".

Po głębszym zastanowieniu uważam, że ten pomysł wcale nie jest zły.

Wybieramy reprezentację COG - 5-7 osobową z podziałem na regiony. Pod nich podlegają przewodnicy w danym terenie, ale...
- trzeba przeprowadzić weryfikację przewodników, a mianowicie: kto chce działać, kto jest aktywnym uczestnikiem zabawy, bowiem jak patrzę na mapę przewodników to do kilku nicków mam wątpliwości. Taki proces weryfikacji może przeprowadzić obecna kadencja COG w swoich województwach.
Po weryfikacji na mapie zostają tylko aktywni i "chcący" przewodnicy.
- nowo wybrani członkowie COG nawiązują współpracę z przewodnikami, którzy otrzymują uprawnienia do weryfikacji skrzynek oraz do rozpatrywania typowych zgłoszeń (większość dotyczących archiwizacji, czy zmiany statusu skrzynki).
Można (to pytanie do RT?)też wprowadzić taką funkcjonalność, że dany COGista po wpłynięciu zgłoszenia, czy skrzynki do weryfikacji przypisuje sprawę do konkretnego przewodnika.
COG z kilkuosobowym składzie skupia się na szeroko pojętym rozwoju serwisu oraz sprawach formalnych, czy finansowych.
Pozdrawiam
elmo
Obrazek

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 09 września 2016, 09:46
Podziękował;: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Kontakt:

Re: Wybory 2020

Post autor: Cezex »

dzejbi pisze: środa 15 stycznia 2020, 11:02 . Zauważam że w epoce dostępności preformy PET i klipsiaków z Tesco zupełnie odchodzi się od jakichkolwiek maskowań.
Dobry klipsiak z certami i fajnym dziennikiem w dobrym miejscu robi robotę lepiej niż super zamaskowany mikrus na ścieżkach świątecznych tak więc bym nie demonizował. Nie każdy keszuje dla maskowania. Zresztą w początkach OC klipsiaki to był standard i się ludzie dobrze bawili.
Za ten post autor Cezex otrzymał podziękowania (total 2):
lavinkakeram58
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Wybory 2020

Post autor: lavinka »

A dlaczego powiązanie regionalne się nie sprawdziło? Na Mazowszu i Łódźczyźnie działa świetnie. Być może problem leży w konkretnych osobach, a nie systemie?
Za ten post autor lavinka otrzymał podziękowania (total 2):
keram58Azymut
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Re: Wybory 2020

Post autor: lavinka »

Cezex pisze: środa 15 stycznia 2020, 14:08
dzejbi pisze: środa 15 stycznia 2020, 11:02 . Zauważam że w epoce dostępności preformy PET i klipsiaków z Tesco zupełnie odchodzi się od jakichkolwiek maskowań.
Dobry klipsiak z certami i fajnym dziennikiem w dobrym miejscu robi robotę lepiej niż super zamaskowany mikrus na ścieżkach świątecznych tak więc bym nie demonizował. Nie każdy keszuje dla maskowania. Zresztą w początkach OC klipsiaki to był standard i się ludzie dobrze bawili.
Klipsiaki dawniej to był wyjątek, przodowały zwykłe przeciekające pudełka śniadaniowe. Dopiero spopularyzowanie klipsiaków wzniosło OC na wyższy poziom. A co jest teraz i dlaczego klipsiaki są złe? Bo komuś zabawa się znudziła i marudzi? Czy po prostu jędzoli, zamiast założyć sto fajniejszych? :)
Za ten post autor lavinka otrzymał podziękowanie:
keram58
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 1976
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: krystiant »

dzejbi pisze: środa 15 stycznia 2020, 11:02 Ja rolę COG-u w animowaniu inaczej odczytuję. Widzę ją już w momencie weryfikacji i akceptowaniu pierwszych skrzynek uczestników zabawy. Widząc w jakie uliczki, nie skręca, ale skręciła już ta zabawa, upatruję ją nie tylko w pytaniach dotyczących zgodności z Regulaminem i zasadami, ale w równej mierze z celowością wskazywania skrzynką jednego z rosnących świerków w powiecie np woj. podkarpackiego. Zauważam że w epoce dostępności preformy PET i klipsiaków z Tesco zupełnie odchodzi się od jakichkolwiek maskowań.
Cezex pisze: środa 15 stycznia 2020, 14:08 Dobry klipsiak z certami i fajnym dziennikiem w dobrym miejscu robi robotę lepiej niż super zamaskowany mikrus na ścieżkach świątecznych
@Cezex zgadzam się z tobą, ale zauważ że piszesz o klipsiaku w dobrym miejscu, a dzejbi o niczym nie wyróżniającym się drzewie w lesie...
Są tacy, którzy preferują patenty, są tacy, którzy wolą ciekawe miejsca. Najlepiej jak oba elementy są razem, a NAJGORZEJ jak żadnego z nich nie ma... Trafiłem kiedyś na mikrusa przy wiacie śmietnikowej na jakimś osiedlu, w opisie prawie nic, nazwa od nazwy osiedla lub ulicy... Trochę inaczej odebrałem bardzo podobnego, ale w opisie było, że pobliski kawał betonu to fundamenty stanowiska obrony przeciwlotniczej pobliskiego zakładu. Wizualnie niby bez różnicy, ale z tego drugiego przynajmniej czegoś się dowiedziałem...
A wracając do niczym nieróżniącego się od innych drzewa w lesie, to było mi miło na spacerze znaleźć takie coś:
Załączniki
a po odkryciu maskującej warstwy...
a po odkryciu maskującej warstwy...
2014-10-23-1384.jpg (140.57 KiB) Przejrzano 1244 razy
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowanie:
dzejbi
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: dzejbi »

Też miałem to szczęście, ze odszukiwałem takie skrzynki, o których klikasz w pierwszym zdaniu. Możemy i pewnie różnimy się kwalifikacją "dobrych miejsc". A to już sprawa subiektywnych ocen i gustów, o których oczywiście nie będziemy dyskutować :). Ja nie jestem zwolennikiem akcji: skrzynka "dla skrzynki" w miejscu nic nie pokazującym (ten nieszczęsny świerk :) ), ale nie odbieram nikomu prawa czerpania przyjemności w odszukiwaniu właśnie takich. Dostrzegam tylko rażącą i pogłębiającą się dysproporcję w ich ilościach.

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: dzejbi »

Widzę że spóźniłem się z odpowiedzią Cezexowi :) . Odpowiadam więc lavince: uważam że nie ma lepszych pojemników jak klipsiaki. Prawie niczym nie ustępują im preformy. Są miejsca gdzie eppendorfka jest najlepszą opcją. Przypomnij kto i kiedy sugerował że klipsiaki są be.

Awatar użytkownika
JAsiek.
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: wtorek 03 lutego 2015, 11:50
Podziękował;: 108 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: JAsiek. »

@Elmo - jak piszesz o COG dobierającym sobie wedle uznania przewodników to jest to dokładnie to, co Deg nazwał wejściem w to samo g*wno. Wszak jedna z największych awantur (przynajmniej z tego co ja pamiętam) była właśnie o dobieranie sobie kolegów do COG przez ówczesną RR. Już widzę ten entuzjazm, kiedy będziemy weryfikowali przewodników i oceniali arbitralnie kto się nadaje a kto nie. Zdecydowanie lepszym pomysłem wydaje mi się jednak oddać głos społeczności w tej sprawie - niech to użytkownicy sami wybiorą sobie "lewiatana".

Po części podzielam obawy Dega co do powtórki z rozrywki. Może się zdarzyć to co zdarzyło się z RR. Jednak obecnie przedyskutowanie jakiegokolwiek tematu i podjęcie jakichkolwiek decyzji trwa bardzo długo. I o czas reakcji COG też bardzo często ludzie mają pretensje. Może trzeba znaleźć złoty środek - coś pomiędzy 5-osobową RR a 16-osobowym COG. Może musi to być 9 osób. Na tyle dużo, aby nie stało się kółkiem wzajemnej adoracji tudzież małżeństwem z konieczności i na tyle mało, żeby dało się przepracować problem w rozsądnym czasie.

Mam prośbę o pozostaniu w tym wątku przy głównej dyskusji, nie rozwijajmy tematu jakości skrzynek, miejsc i opisów. O tym można kiedy indziej i gdzie indziej podyskutować.

Awatar użytkownika
elmodemonico
Stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 09 lutego 2017, 15:12
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: elmodemonico »

@JAsiek - w żadnym wypadku nie miałem na myśli dobieranie sobie kolegów. Weryfikacja przewodników tylko i wyłącznie pod kątem aktywności w serwisie i samej deklaracji o chęci współpracy.
COG nie będzie miał możliwości dobierania sobie kogo chce, będzie po prostu skazany na tych przewodników, którzy są dostępni. Zresztą chodzi zasadniczo o podejmowanie zgłoszeń i weryfikację skrzynek. Konflikty?
Mam wrażenie, że cokolwiek nie wymyślimy to i tak one będą. Nie ma idealnego wyjścia z tej sytuacji.
Nie mniej jednak - zmiany są konieczne.
Obrazek

Azymut
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: środa 16 września 2015, 23:10
Podziękował;: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Wybory 2020

Post autor: Azymut »

JAsiek. pisze: środa 15 stycznia 2020, 10:02 O rozwój zadbać musimy wszyscy, nad rozwojem "RR" powinna jedynie czuwać i wskazywać ewentualne kierunki. Nie należy oczekiwać, że ta garstka wybranych osób zrobi coś za nas.
Zgadza się. Żadna garstka nie zrobi tyle, co cała społeczność. Jednak ktoś musi pewne sprawy w ramach tej społeczności koordynować i starać się popychać do przodu. Żeby daleko nie szukać przykładów: na forum było kilka ciekawych i merytorycznych dyskusji, z których później nic nie wynikło, bo nikt tego nie pociągnął.
deg pisze: środa 15 stycznia 2020, 13:12 5-cio osobowa, wybierana RR już była.
Zajmowała się głównie wojnami między sobą.
Przejrzyjcie forum, przypomnijcie sobie.
Problemem zawsze są ludzie, a nie organ nazwany RR czy jakoś inaczej. Nie trzeba też przeglądać forum, żeby pamiętać, że dużo bardziej wyniszczająca OC wojna miała miejsce, gdy RR już nie było.
Za ten post autor Azymut otrzymał podziękowania (total 2):
keram58huculP

ODPOWIEDZ