Regulacja reaktywacji skrzynek.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: karwdo »

Jak już tak drążymy...reaktywacje!

Co z donosicielami interesującymi się nie swoimi keszami?
Myślę o osobach, którzy DONOSZĄ na innych użytkowników w temacie reaktywacji nie na swoich keszach!

Mam propozycję!
Przyznanie ODZNAKI "SYGNALISTA" (mogę posiedzieć nad projektem graficznym).

Wprowadzenie do statystyk licznika skutecznych donosów.
Tu pomyślałbym jeszcze nad punktacją:
- 1 pkt = donos bez efektu (żeby zachęcić do dalszych działań i docenić samą chęć donosu)
- 3 pkt = donos skuteczny (COG, przewodnicy, wszyscy święci - doprowadzają do uwalenia takiego "rzezimieszka")

Co do nazewnictwa poziomów odznaki:
1 poziom: UBEK - czyli taki niby miły ktoś, ale jednak menda
2 poziom: CZEKISTA - jednak to wyższy poziom wiedzy, umiejętności i zaangażowania

Proponuję by te medale świeciły się od razu przy nicku (PRESTIŻ, powód do dumy!)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak już jesteśmy tacy "cacuśni", to zastanówmy się jeszcze nad uregulowaniem kwestii:
- kolorów taśm maskujących opakowania keszy (proponuje regulaminowy zapis o zakazie używania czarnej - bo to najczęściej kojarzy się z elektrycznością)
- obowiązku ostrzenia ołówków (kesze z tępymi powinno się uwalać)
- ogólnego zakazu używania plastiku w systemie (pudełka, woreczki, długopisy) - powinniśmy być eko.

Mam pełną głowę pomysłów, chętnie zacznę nowy wątek (wątki). Zwyczajnie tak będzie prościej, zamiast używać dostępnych narzędzi (wystarczających) i zdrowego rozsądku - popiszmy o głupotach, to bardzo rozluźnia!
Czekam na sygnał (dobre słowo w kontekście tematu posta)!
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowanie:
keram58
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Post autor: dzejbi »

Karwdo podciąłeś mi skrzydła :( . Ale masz rację ekologia przede wszystkim ! :) . Koniec z plastikiem ! Mam odcinki bambusa z zatyczką z naturalnego korka ale to tylko kilka sztuk. Patrząc na powstające nowe skrzynki, nosiłem się z zamiarem skopiowania istniejących pomysłów. Spójrzmy na GeoŚcieżki. Mamy ryby i grzyby, mamy ptaki, ssaki i zodiaki w różnych regionach i odsłonach. Wręcz naturalną wydaje się ścieżka OWADY. Otwierał się kosmos ! Entomologia zna ponad milion gatunków. Ponad milion nowych skrzynek ! . Od przyszłego tygodnia miałem zamiar zacząć zbierać pojemniki. Tragedia ! . I co ja teraz zrobię ? :?: . Mimo wszystko gorąca prośba. Długopisy do biur !, ale zbieraj dla mnie (może wzdłuż torów ?) okruchy węgla . Przynajmniej pisadła uda się szybko skompletować :) .
Pozdrawiam
dzejbi
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowanie:
keram58

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 117 razy
Otrzymał podziękowań: 181 razy

Post autor: ronja »

karwdo pisze:
środa 19 lutego 2020, 09:56
....
Ja bym odwrócił Twoją propozycję i zaproponował raczej odznakę za znalezienia przez reaktywację. Najwyżej bym punktował FTF przy istniejącym oryginale (+ brązowe gwiazdy za obecność kolejnych reaktywacji), najniżej klasyczne wsadzenie czopka bez porozumienia z założycielem. Klasyfikacja będzie trudna, bo po drodze znajdzie się pewnie miejsce dla reaktywacji członka COG w odległości 5 cm od oryginału na tej samej poprzeczce znaku, czy włożenie preformy koło litrowego słoika :) Z nazewnictwem sobie poradzisz, widać kreatywność :)
Wzorem dawnych statystyk w GeoKretach raz do roku najlepsi by dostawali odpowiedni znaczek za największą liczbę oszustw, tfu ... znalezień, bo przecież o nie chodzi. I nic komu do tego, że znaleźli własnoręcznie wsadzony przed chwilą pojemnik.
Parafrazując "Misia": Wiesz co robi ten reaktywowany kesz? On odpowiada żywotnym potrzebom całego OCPL. To jest kesz na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym keszem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest kesz reaktywowany, w oparciu o interpretację własną zapisanych (i nie) reguł, który sobie zginie i co się wtedy zrobi? - Kolejną reaktywację :)
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
dallas
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Każdy pomysł dobry... działaj!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

To Twoja inicjatywa ("odznaka reaktywacyjna"), ja tylko podpowiadam możliwości jej twórczego rozwinięcia :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Maciek_B
Bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Maciek_B »

Jakoś tutaj na tym forum zawsze się robi popadanie z jednej skrajności w drugą. Artykuł na wiki ogólnie jest fajny, myślę że z reaktywacjami nie trzeba przesadzać w żadną stronę no bo tak:
- osobiście denerwuje mnie, gdy długo nie mogę znaleźć jakiejś skrzynki, której dawno nikt nie znalazł, nie wiadomo czy ona jest, właściciel się nie interesuje, wpisy ostatnich znalazców niewiele wnoszą (albo nawet zdarzają się wpisy typu 'znaleziona' a z opisu wynika że jednak nieznaleziona); albo często jest tak że np. wystarczy jeden wpis o nieznalezieniu i potem np. przez roku nic się z tą skrzynką nie dzieje, bo właściciel się nie interesuje a nikomu z innych użytkowników nie chce się do niej podchodzić, skoro nie wiadomo czy jest na miejscu -> wtedy zwykle reaktywacja jest uzasadniona, jeśli miejsce jest fajne, tylko oczywiście ważne żeby była pewność, że pierwotnej skrzynki nie ma i że nowa będzie schowana w taki sam sposób albo aby opis został odpowiednio zaktualizowany w razie potrzeby;
- ale też denerwuje mnie taka sytuacja, gdy skrzynka jest, ale trzeba się przebić przez 100 ostatnich wpisów, żeby się dowiedzieć, że owszem jest, ale w innym miejscu i rozmiarze niż w opisie, bo ktoś zrobił reaktywację a opis nie został zaktualizowany; albo często też jest tak że skrzynki w ogóle się nie da schować w pierwotnej lokalizacji albo miejsce się zmieniło (szczególnie w lesie często tak jest) - i czasem pojawiają się wtedy zdublowane skrzynki; osobiście staram się w takiej sytuacji zrobić zdjęcie aktualnej lokalizacji skrzynki, jeśli w końcu ją znajdę, żeby kolejni odwiedzający mieli łatwiej;
- no i są też oczywiście miejsca, które nie są aż tak ciekawe do odwiedzenia, aby był sens robienia reaktywacji, jeśli właściciel się skrzynką nie interesuje a ona była w jakimś "śmietniku" to oczywiście archiwizacja będzie lepszym rozwiązaniem;

Z tym zgłaszaniem nie występujących w terenie ale aktywnych skrzynek to nie jest przecież tak, że ktoś chce na kogoś donosić (przecież to wszystko zabawa, tutaj nie ma żadnych kar), tylko chodzi o to, żeby w serwisie był porządek i żeby ludzie wiedzieli czy jest sens po daną skrzynkę jechać.

Osobiście planuję porobić trochę reaktywacji skrzynek na Saskiej Kępie, ustalałem to już wstępnie z COG i oczywiście trzeba będzie przy tym zaktualizować ich opisy i być może też współrzędne. Tam jest tak, że właściciele już się tymi skrzynkami nie interesują, ukryte były raz lepiej raz gorzej, część z nich jest już zarchiwizowana, część ciągle wisi na mapie chociaż ich w terenie brak, ale na pewno miejsca są bardzo ciekawe i każda zachęta do spaceru po tej okolicy będzie na plus. No i one tworzą geościeżki, które aktualnie są coraz bardziej niekompletne, więc z tego powodu myślę, że też reaktywacje będą uzasadnione. Z kolei jeśli by to miały być całkiem nowe skrzynki zamiast reaktywacji, to z kolei osoby które tutaj miały dużo skrzynek znalezionych, znowu będą miały gąszcz nieznalezionych na mapie, a potem się okaże, że oglądają te same miejsca, co nie każdemu musi odpowiadać.

Generalnie każda sytuacja jest nieco inna, myślę, że każdy powinien sam zdecydować czy warto aby w danym miejscu była skrzynka, jeśli tak to pewnie reaktywacja jest uzasadniona, chociaż oczywiście każdy to oceni subiektywnie.
Za ten post autor Maciek_B otrzymał podziękowania (total 4):
xmalldallasJAsiek.karwdo

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Maciek_B pisze:
wtorek 25 lutego 2020, 10:30
Osobiście planuję porobić trochę reaktywacji skrzynek na Saskiej Kępie, ustalałem to już wstępnie z COG i oczywiście trzeba będzie przy tym zaktualizować ich opisy i być może też współrzędne...
...Z kolei jeśli by to miały być całkiem nowe skrzynki zamiast reaktywacji, to z kolei osoby które tutaj miały dużo skrzynek znalezionych, znowu będą miały gąszcz nieznalezionych na mapie, a potem się okaże, że oglądają te same miejsca, co nie każdemu musi odpowiadać.
Nie rób tych reaktywacji. To będą nowe kesze, nic nie mające wspólnego z pierwotną koncepcją. Nie masz kontaktu z ich założycielami. Będziesz nowym autorem, zrobisz nowe maskowania, włożysz w bezpieczniejsze schowki. A skoro tak, to rób je już na własne konto, buduj własną historię na OCPL. Że GŚ będą niekompletne? Skoro nikt o nie nie dba, to trzeba im dać szansę na odejście do archiwum. Wtedy stworzysz nowe :) W sumie, jeśli bardzo Ci zależy na istnieniu tych GŚ, to COG (z pomocą RT) może przepiąć stare kesze do nowej ścieżki, uzupełnionej o Twoje autorskie pozycje, robiliśmy już to w przeszłości. Nie patrz na to, czy ktoś będzie musiał wrócić po nowe skrzynki w tych samych lokalizacjach. Będzie to przeszkodą jedynie dla malkontentów lub zagorzałych kolekcjonerów statów i tyle ;) Dla kogoś chcącego się ponownie przespacerować po Saskiej Kępie nowości będą dobrym pretekstem :)
Wskrzeszanie zmarłych średnio idzie ludzkości od wieków. Podobnie jest z naszymi reaktywacjami ;) Moim zdaniem lepiej jednak założyć coś nowego (poza nielicznymi przypadkami, o których już wiele razy rozmawialiśmy na Forum).
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowania (total 2):
degbrasia
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Maciek_B pisze:
wtorek 25 lutego 2020, 10:30
Osobiście planuję porobić trochę reaktywacji skrzynek na Saskiej Kępie, ustalałem to już wstępnie z COG i oczywiście trzeba będzie przy tym zaktualizować ich opisy i być może też współrzędne. Tam jest tak, że właściciele już się tymi skrzynkami nie interesują, ukryte były raz lepiej raz gorzej, część z nich jest już zarchiwizowana, część ciągle wisi na mapie chociaż ich w terenie brak, ale na pewno miejsca są bardzo ciekawe i każda zachęta do spaceru po tej okolicy będzie na plus. No i one tworzą geościeżki, które aktualnie są coraz bardziej niekompletne, więc z tego powodu myślę, że też reaktywacje będą uzasadnione. Z kolei jeśli by to miały być całkiem nowe skrzynki zamiast reaktywacji, to z kolei osoby które tutaj miały dużo skrzynek znalezionych, znowu będą miały gąszcz nieznalezionych na mapie, a potem się okaże, że oglądają te same miejsca, co nie każdemu musi odpowiadać.

Generalnie każda sytuacja jest nieco inna, myślę, że każdy powinien sam zdecydować czy warto aby w danym miejscu była skrzynka, jeśli tak to pewnie reaktywacja jest uzasadniona, chociaż oczywiście każdy to oceni subiektywnie.
Świetny pomysł! Ja osobiście będę baaardzo wdzięczny :)
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 116 razy
Otrzymał podziękowań: 354 razy

Post autor: krystiant »

karwdo pisze:
środa 26 lutego 2020, 17:36
Świetny pomysł! Ja osobiście będę baaardzo wdzięczny
Ale w sensie, że reaktywacje, czy ogólnie, że będą kesze do szukania w miejscach gdzie teraz ich nie ma... Bo jeśli to drugie, to lepiej żeby to były kesze Maćka_B, o które będzie mógł dbać nie przejmując się problemami z ewentualnymi zmianami w opisie, bo w swoich keszach będzie mógł edytować wszystko co będzie potrzebne...
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowania (total 2):
ronjadeg
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

xmall
Bywalec
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: xmall »

No nie wiem...
Byłem dzisiaj w Policach (nowe rewelacyjne skrytki). Przy okazji okazało się, że skrytki których dawniej nie znalazłem znów żyją dzięki reaktywacjom. Sam się nie wybiorę bo już tam byłem. Bo po co? Inni tak +

Wkurzyła mnie pewna reaktywacja. Nie pamiętam ;) gdzie, nie pamiętam ;) czyja, ale pamiętam k* 2km dreptania po magnetyk reaktywacyjny zamiast normalnej skrytki w tym samym miejscu.

Awatar użytkownika
Maciek_B
Bywalec

To już nie wiem, jak lepiej zrobić, bo nawet tutaj są głosy i za reaktywacją, i przeciw.

Na przykładzie tej ścieżki:
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=436

Moim zdaniem aktualnie jest z nią tak (w sumie 13 skrzynek w geościeżce):
- 8 skrzynek jest chyba ok, chociaż część to już reaktywacje kolejnych znalazców, ale chyba zgodnie z opisem, więc można zostawić jak jest;
- jedna z nich (Willa Fitelberga i Szmolcówny ul. Elsterska 3) jest tuż obok innej, spośród tych dwóch na razie mi się udało znaleźć jedną, i do dzisiaj nie jestem pewien która to z nich i czy ogólnie nie jest tu coś pomylone z nimi;
- jedna najpewniej zaginęła chociaż stale jest jako aktywna, ale z tego co pamiętam miejsce ukrycia było ok, więc wystarczy zrobić reaktywację w ten sam sposób;
- jedna jest zarchiwizowana ale moim zdaniem można ją odtworzyć w podobnej lokalizacji, nieco zmieniając opis;
- z dwoma kolejnymi zarchiwizowanymi jest bałagan, bo pokazywały ten sam obiekt (Francuska 12), więc myślałem o tym żeby jedną z nich odtworzyć "przesuwając" i zmieniając opis na jeden z sąsiednich obiektów, a drugą można odtworzyć mniej więcej tam gdzie była;

W sumie trochę naokoło z tymi reaktywacjami, ale gdyby zakładać nowe to tak:
- pytanie czy COG może "odpiąć" stare skrzynki od geościeżki i wstawić nowe ? ale co z osobami które już je znalazły ? obniży im się % znalezionych ?
- z kolei gdyby dodać nowe do geościeżki i pozostawić też stare to i tak osobom które do tej pory miały część znalezionych obniży się % znalezionych, i trzeba by też obniżyć limit % potrzebny do zaliczenia ścieżki;
- w miarę jak w tej geościeżce przybywałoby nowych skrzynek a stare były archiwizowane to w końcu mogłoby być tak że będzie np. 50/50 nowych i starych, trochę lipa...

Np. z tą ścieżką: https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... ptrail=437
jest chyba w tej chwili jeszcze gorzej bo najprawdopodobniej aktualnie:
- 2 nie ma, chociaż wiszą jako aktywne;
- 2 są zarchiwizowane;
- 4 są w terenie;
czyli w praktyce da się zdobyć w tej chwili tylko 50% ścieżki...

Ogólnie są chyba możliwe 4 opcje zatem:

1) odtworzenie tych, które należą do geościeżki, ale fizycznie ich nie ma, ostatecznie przynajmniej na jakiś czas zrobi się większy porządek i wszystkie skrzynki należące do ścieżki byłyby aktywne;

2) wstawienie nowych do geościeżki ale w ten sposób pozostają te zarchiwizowane i obniża się limit % możliwych do zdobycia w ścieżce;

3) wstawienie nowych zamiast starych do geościeżki (o ile to technicznie możliwe);

4) można też nie robić żadnych reaktywacji, tylko jeśli kolejne będą znikać to zgłaszać kolejne do zamknięcia i w końcu całe ścieżki trzeba będzie zamknąć i tyle.

W sumie już nie wiem jak lepiej...

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 258 razy

Post autor: brasia »

Moim zdaniem załóż nowe skrzynki, zrób z nich nową GŚ. W miejscach zarchiwizowanych skrzynek możesz założyć swoje, dodać nowe miejsca. Będzie to Saska Kępa okiem Maćka_B, a że zainspirowana innymi keszami/ścieżkami to możesz napisać w opisie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Obaj autorzy ścieżek są aktywni , czyli logowali się w ostatnich 30 dniach do systemu. Skontaktuj się z nimi i uzgodnij wspólne działania. To też dobre rozwiązanie.
Jeśli odpuszczą temat - rób swoje kesze :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Maciek_B
Bywalec

Autorami tych skrzynek byli podobno uczniowie z pobliskiej szkoły, próbowałem oczywiście pisać na to konto ale nikt nie odpowiada.
Tak od razu swoje ścieżki to może nie, bo jednak większość tych skrzynek ciągle funkcjonuje, no ale przemyślę jeszcze te reaktywacje w takim razie...

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

No to może warto się zastanowić nad "siłowym" przejęciem OP przez COG od Założyciela nie interesującego się swoimi skrzynkami! i przekazanie ich osobie chętnej?

Pytam całkiem poważnie w kontekście całej tej dyskusji o wsadzaniu nosa w nie swoją własność!

@brasia zobacz jaki absurd w propozycji zakładania nowego op w starym miejscu. Mamy kilka istniejących, które są... kilku nie ma, więc stara geościeżka idzie do piachu.
Maciek ma założyć nowe OP i co dalej? Założyć drugą geościeżkę w tym samym miejscu, skazując jednocześnie na niebyt te pozostałe osiem, bo... 70% osób które znam (trochę znam!) pociśnie na PROJEKT olewając pozostałe.
Czy o to nam chodzi w zabawie?
Geościeżki, medale wartościują kesze... nie podoba mi się to, ale kijem Wisły nie cofnę (likwidacja rekomendacji byłaby idealnym rozwiązaniem). I to JEST FAKT!

Chcecie "tworzyć własne legendy", "pisać swoje historie"... jak się to ma do tego ten fakt?

Jeśli ktoś ma w d... swoje kesze, to nie oznacza niczego innego jak faktu, że ma to w d...e!
A jeśli ma coś "w d", znaczy, że to olewa, porzuca... a jak coś leży (w tym wypadku OP), to znaczy, że można podnieść i się tym zaopiekować... może to głupie porównanie, ale może obrazowe... ktoś wywala pieska... pies ma zdechnąć na mrozie, czy może go przygarnąć i nakarmić?
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowania (total 2):
keram58atris
Obrazek

Zablokowany