Regulacja reaktywacji skrzynek.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
atris
Bywalec
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: atris »

rapotek pisze:
czwartek 14 listopada 2019, 09:09
atris pisze:
czwartek 14 listopada 2019, 01:35
I z mojego punktu widzenia reguły są dobre tak długo, jak długo nie psują zabawy. Jak zaczynają - to trzeba je zmienić. Wyszłoby, że tutaj zmieniły się same. Może ludzie mieli dość, że nikt nie loguje DNF'ów, albo autorzy nie serwisują swoich skrzynek i po n-tym dotarciu w trudzie do kesza którego nie ma, postanowili go zreaktywować żeby oszczędzić rozczarowania następcy. Oczywiście pewnie jakaś część robi to też dla +1, ale to jest ich problem, oni sobie psują zabawę.
Z tego wniosek, że należałoby wg Ciebie wyrzucić wszystkie reguły, które Tobie psują zabawę, a zostawić tylko te, które nie psują? A co jeżeli wśród tych reguł są takie, które chronią innych uczestników ZABAWY przez jej psuciem, np. właścicieli skrzynek?
Zupełnie niepotrzebnie próbujesz stosować zabiegi erystyczne, nic one nie wnoszą poza negatywnymi emocjami. Nigdy nie napisałem, że wszyscy mają się do mnie dostosować i nie masz podstaw aby to sugerować.
Chodzi o dostosowanie reguł tak aby zmaksymalizować zabawę dla wszystkich. Skoro część chce mieć możliwość reaktywacji a część chce chronić swoje skrzynki przed takowymi, to trzeba wypracować konsensus który w jakimś stopniu zadowoli obie strony. Możliwe, że nie wszystkim i nie w pełni, bo nie zawsze tak się nie da - na tym polega kompromis.
rapotek pisze:
Czy osoba, która dla potrzeb zabawy tworzy i umieszcza fizyczny pojemnik w terenie, a następnie publikuje informacje o miejscu, pojemniku itp. w serwisie i czerpie radość z tego, że inni go znajdują, nadal będzie czerpać tę radość gdy dowie się, że wbrew jej woli pojemnik nie jest już tej osoby, jest w nieco innym miejscu niż to założyła, być może nawet nie do końca legalnym, ale wciąż cała odpowiedzialność idzie na jej konto?
Z dotychczasowej dyskusji wynika, że nikt nie ma problemu z ustanowieniem możliwości ustalania polityki reaktywacji przez właścicieli dla ich skrzynek, z opcją całkowitego zakazu reaktywacji włącznie. W pełni odpowiada to Twoim zastrzeżeniom i realizuje to Twój powyższy postulat.
Jednocześnie nie narzuca to nadmiernych zakazów i nakazów innym uczestnikom zabawy.
rapotek pisze:
Jeżeli właściciel zgadza się na modyfikacje wprowadzane przez innych - jego sprawa i jego odpowiedzialność. Jeżeli się nie zgadza, a ktoś i tak "grzebie" przy skrzynce w sposób niezgodny z regułami, na które właściciel zgadzał się przy zakładaniu skrzynki, bo serwis i społeczność na takie grzebanie legalnie pozwala - to właściciel chyba powinien przestać być nazywany właścicielem, gdyż odbiera mu się część praw dysponowania własnością. I nie chodzi tu o przykłady "z życia", bo kontrargumenty pewnie można by mnożyć, ale właśnie o REGUŁĘ, która udostępnia ZABAWĘ zarówno dla szukających jak i ukrywających skrzynki.
I dlatego, zgodnie z powyższym, będziesz mógł w ramach swojego prawa do zabawy ustanowić sformalizowany zakaz reaktywacji swojego kesza. Zabezpiecza on Twoje "interesy", przede wszystkim prawo stanowienia o postaci i formie skrzynki, a inni użytkownicy z góry wiedzą czego się spodziewać. A skoro, przy zgodzie wszystkich, tego typu kompromis zostanie osiągnięty, to potem na bazie tego mandatu COG będzie mógł spokojnie go egzekwować. I sytuacja będzie oczywista.
Prawa własności może tutaj nie mieszamy bo to nie jest taki prosty temat - przykładowo leśnictwo spokojnie mogłoby uznać, że skrzynka którą podłożyłeś w lesie jest porzuconym i niechcianym śmieciem. Mieliby przynajmniej trochę racji.

Natomiast cały czas otwartym problemem jest co zrobić w przypadku braku polityki reaktywacji dla danej skrzynki. I ja cały czas postuluję za podejściem liberalnym - skoro właściciel polityki nie ustawił, znaczy, że nie widzi takiej potrzeby, nie zależy mu na wprowadzeniu ochrony lub ta skrzynka już go nie obchodzi. A w tej konkretnej sytuacji to podejście nie psuje zabawy ani właścicielowi ani szukającym.

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował;: 209 razy
Otrzymał podziękowań: 483 razy

Post autor: deg »

rapotek pisze:
środa 13 listopada 2019, 13:18
Z dodaniem możliwości doklejenia zdjęć do wiadomości chyba trochę więcej niż kilkanaście minut:
100% racji. Za słabo się wczytałem w temat i tego nie doczytałem. W takim razie cofam swoje słowa dot. propozycji RoDaJJ. Dzięki za zwrócenie uwagi.
atris pisze:
środa 13 listopada 2019, 14:07
deg pisze:
środa 13 listopada 2019, 10:49
Wbrew pozorom takie pole dość głęboko ingeruje w system, ponieważ trzeba m.in. automatycznie doklejać do danych ściąganych przez OKAPI, pozmieniać strukturę bazy danych itp.
Czy wprowadzenie pola w formularzu tworzenia/edycji skrzynki, które przy zapisywaniu tego formularza jest automatycznie dołączane do opisu, faktycznie wymaga zmian w bazie i OKAPI? Przecież po zamknięciu formularza te dane są już częścią opisu. A ten już dalej obsługiwany jest jak dotychczas.
Hmmm... W moim wyobrażeniu było pole trzymane w bazie danych, tłumaczone na inne języki jak cała reszta systemu. A przy ściąganiu przez OKAPI - doklejane w języku którym opis pobieramy.
Twoja propozycja faktycznie jest o wiele łatwiejsza, ale... nie widzę sensu wdrożenia w takiej formie. Dlaczego? Bo ten sam efekt możemy osiągnąć już dzisiaj nie zmieniając praktycznie nic - wystarczy info w stylu "jeśli masz niestandardowe wymagania dotyczące reaktywacji, to je opisz" :)
Dorzucanie kolejnych pól przy zakładaniu kesza jeszcze bardziej utrudnia ten proces. Na GC założenie kesza jest banalnie łatwe. U nas - droga przez mękę dla początkujących. Ktoś kto znalazł 10 keszy i chce założyć pierwszego, niekoniecznie ma ochotę dociekać która polityka reaktywacji jest lepsza. IMHO lepiej dojść do koncensusu z "domyślną" polityką reaktywacji + jeśli ktoś ma ochotę na inną, niech pisze o tym w opisie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 110 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Post autor: rapotek »

atris pisze:
czwartek 14 listopada 2019, 11:55
Zupełnie niepotrzebnie próbujesz stosować zabiegi erystyczne, nic one nie wnoszą poza negatywnymi emocjami. Nigdy nie napisałem, że wszyscy mają się do mnie dostosować i nie masz podstaw aby to sugerować.
Kwestia interpretacji. Dla mnie fragment:
I z mojego punktu widzenia reguły są dobre tak długo, jak długo nie psują zabawy. Jak zaczynają - to trzeba je zmienić.
sugeruje właśnie to, co napisałem.

atris pisze:
Natomiast cały czas otwartym problemem jest co zrobić w przypadku braku polityki reaktywacji dla danej skrzynki. I ja cały czas postuluję za podejściem liberalnym - skoro właściciel polityki nie ustawił, znaczy, że nie widzi takiej potrzeby, nie zależy mu na wprowadzeniu ochrony lub ta skrzynka już go nie obchodzi. A w tej konkretnej sytuacji to podejście nie psuje zabawy ani właścicielowi ani szukającym.
I właśnie cały czas o to chodzi. Jeżeli właściciel założył skrzynkę bez ustawionej jawnie polityki reaktywacji, to znaczy że bazował na ogólnych zasadach obowiązujących w momencie zakładania skrzynki. Tutaj pozwolę sobie zacytować:
parlando pisze:
środa 13 listopada 2019, 18:54
Zakładałem skrzynki zgodnie z zasadami, gdzie wyraźnie jest wskazany opiekun kesza. Zgodnie z tymi zasadami staram się utrzymywać kesza, a także dbam o to by parametry i opis odpowiadały stanowi faktycznemu.
JAsiek. pisze:
środa 13 listopada 2019, 22:13
Zauważ, że obecnie za skrzynkę odpowiada jedynie właściciel i to jedynie on powinien dokonywać w niej zmian, którymi są reaktywacje. Obecnie w regulaminie czy innych zasadach wypisanych na wiki nie ma żadnego uzasadnienia dla reaktywacji robionych przez szukających.
Dlatego "domyślną" opcją, zgodną z obecnymi zasadami jest dla mnie brak zgody na reaktywacje.

Patrząc tak bardziej ogólnie: jeżeli umieszczasz cokolwiek w terenie, bierzesz za to odpowiedzialność. Nie zgadzasz się na wzięcie odpowiedzialności - nie umieszczasz. Jeżeli ktoś inny zgodził się na wzięcie odpowiedzialności za to, co umieściłeś - w porządku, sam podjął taką decyzję i jej skutki bierze na siebie. Nie możesz jednak tej odpowiedzialności komuś narzucić. Dotyczy to zarówno szukających - potencjalnych reaktywatorów, jak i właścicieli.

Awatar użytkownika
atris
Bywalec
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: atris »

rapotek pisze:
czwartek 14 listopada 2019, 15:56
atris pisze:
Kwestia interpretacji. Dla mnie fragment:
I z mojego punktu widzenia reguły są dobre tak długo, jak długo nie psują zabawy. Jak zaczynają - to trzeba je zmienić.
sugeruje właśnie to, co napisałem.
Nie, to oznacza, że zgodnie z przedstawionym przeze mnie puntem widzenia jeśli zasady psują zabawę wielu/wszystkim użytkownikom to zasady są złe, nie użytkownicy.
rapotek pisze:
atris pisze:
I właśnie cały czas o to chodzi. Jeżeli właściciel założył skrzynkę bez ustawionej jawnie polityki reaktywacji, to znaczy że bazował na ogólnych zasadach obowiązujących w momencie zakładania skrzynki. Tutaj pozwolę sobie zacytować:
parlando pisze:
środa 13 listopada 2019, 18:54
Zakładałem skrzynki zgodnie z zasadami, gdzie wyraźnie jest wskazany opiekun kesza. Zgodnie z tymi zasadami staram się utrzymywać kesza, a także dbam o to by parametry i opis odpowiadały stanowi faktycznemu.
JAsiek. pisze:
środa 13 listopada 2019, 22:13
Zauważ, że obecnie za skrzynkę odpowiada jedynie właściciel i to jedynie on powinien dokonywać w niej zmian, którymi są reaktywacje. Obecnie w regulaminie czy innych zasadach wypisanych na wiki nie ma żadnego uzasadnienia dla reaktywacji robionych przez szukających.
Dlatego "domyślną" opcją, zgodną z obecnymi zasadami jest dla mnie brak zgody na reaktywacje.
A ja znowu mogę zacytować:
JAsiek. pisze:
poniedziałek 11 listopada 2019, 19:31
Nie jestem przekonany, czy robienie reaktywacji nie jest zabronione. Jest ono w serwisie nieuregulowane (...)
Mógłbym tutaj też argumentować, że zgodnie z podstawami prawa całego zachodniego świata "co nie jest zabronione jest dozwolone" ("nullum crimen sine lege" wynikająca jeszcze z prawa rzymskiego). Ale co to da?
Prawda jest taka, że w regulaminie który wszyscy akceptowaliśmy przy zakładaniu konta i który jest jedynym "twardym" zbiorem zasad które musimy przestrzegać, nie ma ani słowa o reaktywacjach. Cała reszta opiera się na luźniej sformułowanych normach wynikających z wielostronnej zgody. A tutaj już zdania są podzielone.
Powoływanie się więc na jakiś obecny zbiór zasad nie ma sensu i nigdzie nie prowadzi bo nie ma tutaj gotowej odpowiedzi, są tylko otwarte interpretacje. Przykładowo cytowana wypowiedź @parlando - jest to jego stanowisko wyrażające jakiś punkt widzenia, ale w żaden sposób nie jest dla mnie wiążące i nie widzę powodu dla którego miałoby być.
rapotek pisze:
Patrząc tak bardziej ogólnie: jeżeli umieszczasz cokolwiek w terenie, bierzesz za to odpowiedzialność. Nie zgadzasz się na wzięcie odpowiedzialności - nie umieszczasz. Jeżeli ktoś inny zgodził się na wzięcie odpowiedzialności za to, co umieściłeś - w porządku, sam podjął taką decyzję i jej skutki bierze na siebie. Nie możesz jednak tej odpowiedzialności komuś narzucić. Dotyczy to zarówno szukających - potencjalnych reaktywatorów, jak i właścicieli.
Wcześniej piszesz o potrzebie ochrony skrzynek jak właściciele nie chcą aby były zmieniane - pokazuje Ci, że tutaj konsensus raczej będzie łatwy do osiągnięcia. Teraz piszesz o formalnej odpowiedzialności - mogę zaproponować modyfikację regulacji o stwierdzenie "reaktywujący jest dodatkowo odpowiedzialny za to, aby reaktywacja nie uczyniła skrzynki niezgodnej z prawem i regulaminem".
Ale tak naprawdę widzę, że po prostu jesteś przeciw wszelkim reaktywacjom i szukasz argumentów na poparcie tego. I wybacz, ale akurat argumentu troski o formalności nie kupuję. Te zawsze można dostosować jak już ustalimy jakie podejście jest najlepsze z punktu widzenia potrzeb i pozytywnych odczuć użytkowników płynących z tego hobby.

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 110 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Post autor: rapotek »

atris pisze:
czwartek 14 listopada 2019, 16:47
Nie, to oznacza, że zgodnie z przedstawionym przeze mnie puntem widzenia jeśli zasady psują zabawę wielu/wszystkim użytkownikom to zasady są złe, nie użytkownicy.
Miałem zamiar napisać tutaj coś innego, ale zostawiam tę kwestię. Nie ma sensu kontynuować, do niczego to nie prowadzi.
atris pisze:
A ja znowu mogę zacytować:
JAsiek. pisze:
poniedziałek 11 listopada 2019, 19:31
Nie jestem przekonany, czy robienie reaktywacji nie jest zabronione. Jest ono w serwisie nieuregulowane (...)
Mógłbym tutaj też argumentować, że zgodnie z podstawami prawa całego zachodniego świata "co nie jest zabronione jest dozwolone" ("nullum crimen sine lege" wynikająca jeszcze z prawa rzymskiego). Ale co to da?
Prawda jest taka, że w regulaminie który wszyscy akceptowaliśmy przy zakładaniu konta i który jest jedynym "twardym" zbiorem zasad które musimy przestrzegać, nie ma ani słowa o reaktywacjach. Cała reszta opiera się na luźniej sformułowanych normach wynikających z wielostronnej zgody. A tutaj już zdania są podzielone.
Powoływanie się więc na regulamin nie ma sensu i nigdzie nie prowadzi bo nie ma tutaj gotowej odpowiedzi, są tylko otwarte interpretacje. Przykładowo cytowana wypowiedź @parlando - jest to jego stanowisko wyrażające jakiś punkt widzenia, ale w żaden sposób nie jest dla mnie wiążące i nie widzę powodu dla którego miałoby być.
Regulamin, niestety, służy głównie ochronie samego serwisu, stąd mało jest tam zasad dotyczących fizycznych skrzynek. To prawda, nie ma tam ani słowa o reaktywacjach, natomiast są punkty, na które ewentualna reaktywacja może mieć wpływ, czyli odpowiedzialność za zgodność z prawem, informacja o potencjalnych niebezpieczeństwach itp. Natomiast ja pisałem o zbiorze zasad, wliczając w to wiki, a tam jest już jaśniej napisane o tym, że to właściciel jest zobowiązany do dbania o skrzynkę i być może właśnie z wiki wynika taka postawa: "skoro mam obowiązek samodzielnego dbania o skrzynkę, mam również prawo, żeby nikt inny (oprócz władz) bez mojej zgody w ten obowiązek nie ingerował". Można się spierać, że wiki to tylko zalecenia i nie trzeba ich stosować, jednak wydaje mi się, że np. COG akceptując nowe skrzynki sprawdza czy są one zgodne z tymi zaleceniami. O czymś to chyba świadczy.
atris pisze:
Wcześniej piszesz o potrzebie ochrony skrzynek jak właściciele nie chcą aby były zmieniane - pokazuje Ci, że tutaj konsensus raczej będzie łatwy do osiągnięcia. Teraz piszesz o formalnej odpowiedzialności - mogę zaproponować modyfikację regulacji o stwierdzenie "reaktywujący jest dodatkowo odpowiedzialny za to, aby reaktywacja nie uczyniła skrzynki niezgodnej z prawem i regulaminem".
Ale tak naprawdę widzę, że po prostu jesteś przeciw wszelkim reaktywacjom i szukasz argumentów na poparcie tego. I wybacz, ale akurat argumentu troski o formalności nie kupuję. Te zawsze można dostosować jak już ustalimy jakie podejście jest najlepsze z punktu widzenia potrzeb i pozytywnych odczuć użytkowników płynących z tego hobby.
Nie jestem przeciwnikiem reaktywacji jako takich. Jestem przeciwnikiem robienia czegokolwiek przy skrzynce bez wiedzy i zgody właściciela. Jestem również przeciwnikiem utrzymywania "na siłę" w systemie skrzynek, których z różnych przyczyn już dawno nie powinno być (podejrzewam, że to akurat jest dość kontrowersyjna opinia). Uważam, że skrzynka jako całość nie jest własnością serwisu czy ogółu społeczności (tak, wiem o licencji CC, nie o to jednak chodzi), ale osoby, która ją stworzyła i to ona ma prawo decydować o jej dalszych losach. Dla mnie właściciel korzystając z serwisu tylko udostępnia skrzynkę, aby inni mogli z niej korzystać w określony sposób.

Wprowadzone zmiany w regulaminie, zasadach itp., mogą zawierać wszystko to, co sugerujesz. Mogą się nawet pojawiać do akceptacji przed założeniem skrzynki, tak jak teraz pojawiają się pewne informacje, które trzeba zaakceptować (nawiasem mówiąc, zalecają one zapoznanie się m.in. z Kodeksem geocachera, w którym jeden z punktów mówi "Skrzynki reaktywuj tylko w sytuacji gdy masz całkowitą pewność, że kesz zaginął a właściciel wyraża na to zgodę."). To wszystko nie jest problemem. Problemem może być zastosowanie tych zmian do już istniejących skrzynek bez informowania o nich ich właścicieli, czy bez czekania na ich reakcję.
Jeżeli jesteś w stanie zagwarantować, że przed wprowadzeniem proponowanych zmian KAŻDY właściciel skrzynki będzie mógł się z nimi zapoznać i przemyśleć odpowiednią dla siebie politykę reaktywacji - ja się na to zgadzam. To jest jednak, jak mi się wydaje, niewykonalne. Domniemanie, że reaktywacja każdej skrzynki jest domyślnie dozwolona, jest moim zdaniem nadużyciem.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
dzejbi

JAsiek.
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Post autor: JAsiek. »

Bardzo dobrze wypunktowaliście moje obecne podejście do reaktywacji. Z jednej strony uważam, że nie ma żadnych podstaw do ich wykonywania (poza wzmianką w kodeksie geokeszera, o której kompletnie zapomniałem) i dlatego uważam, ze co do zasady wykonywać się ich nie powinno, ale z drugiej strony nie jestem przekonany, czy obecny regulamin i wiki rzeczywiście zabrania ich wykonywania. A przecież co nie jest zabronione jest dozwolone... z tym, że wiele rzeczy nie jest zabronionych w zasadach gry ale wcale nie cieszylibyśmy się gdyby te rzeczy zaczęły pojawiać się w zachowaniu keszerów. Weźmy kolejny infantylny przykład - zima idzie, łapy marzną więc keszerzy postanawiają zabierać skrzynkę ze sobą do ciepłego domu, żeby się spokojnie wpisać. Cóż może się złego stać, odniosą ją następnego dnia, albo za tydzień, albo jak się skończy zima...

Zmieniając zupełnie wątek - geocaching to zarówno dobra ZABAWA jak i jednocześnie GRA. Zależy z jakiej perspektywy na to patrzymy. Z perspektywy użytkownika to zabawa. Ale zauważcie, że to, czy zabawa jest dobra czy nie to subiektywne odczucie każdego gracza i każdy gracz na swój sposób będzie rozumiał komfort i satysfakcję w tej zabawie. Dla jednych to będzie fakt, że prawie za każdym razem przy poszukiwaniach jest sukces - 9 skrzynek na 10 jest znalezionych, bo 4 z nich to niedawne reaktywacje, a pozostała 1 zaginięta skrzynka i tak jest znaleziona bo przecież właśnie robiona jest spontaniczna reaktywacja (statystyka wyssana z palca). Tych graczy frustrować będzie konieczność poproszenia przed reaktywacją o zgodę właściciela. Dla innych dobrą zabawą jest zakładanie wyjątkowo dobrych skrzynek i napawanie się pochlebstwami w logu internetowym. Takich graczy krew zaleje jak ktoś zamiast wymyślnego maskowania posadzi w ramach reaktywacji bez pytania PETkę. Dla jeszcze innych dobra zabawa to rywalizacja na statystyki, hurtowe i systematycznie kolekcjonowanie znalezionych skrzynek ale tylko w prawilny sposób, żeby nie było oszustw i nadużyć. Tych graczy szlag trafi jak się dowiedzą, że rywal zyskał nad nimi przewagę podkładając 40 spontanicznych reaktywacji. A dla jeszcze innych dobrą zabawą będzie jak zabiorą sobie skrzynkę do domu, żeby się wpisać, bo przecież zmarznięte dłonie to wcale nie jest dobra zabawa. Co z tego, że w między czasie ktoś zrobi reaktywację (to ten przykład z pierwszego akapitu, który jeszcze się nie dzieje). I teraz do sedna - nie da się uregulować dobrej zabawy. Da się uregulować jedynie zasady GRY. Nie możecie oczekiwać od COG, że będzie starał się aby osobiste odczucia graczy były maksymalizowane. Możecie oczekiwać od COG, że będzie starał się pogodzić mocno zróżnicowane oczekiwania graczy wprowadzając jakieś racjonalne reguły.

Wracając do pierwszego akapitu - co wolno a czego nie. Punkt I.1.f regulaminu rozszerza pojęcie samego regulaminu o inne zasady obowiązujące w serwisie. Te spisane na wiki (jak kodeks geokeszera) jak i te niespisane a powszechnie respektowane. W samym regulaminie nie da ująć się wszystkiego a zbytnia szczegółowość przyniosła by więcej szkód niż korzyści, o czym wspomniał Roman. Nie mniej nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jednak brakuje tu jasnych wskazówek - można tak i tak a nie wolno tego i tego. W związku z tym, gdyby dziś przyszło mi rozpatrywać zgłoszenie o nieautoryzowanej reaktywacji w moim województwie to rozpatrywałbym ją według tych zasad, które zaproponowałem na samym początku, bo według mnie najlepiej godzą wszystkie interesy.

Oczywiście jak już ustalimy jakieś stanowisko, na które mniej więcej większość keszerów będzie skłonna przystać, to postaramy się aby jak najwięcej użytkowników dowiedziało się o nowych regulacjach. Ale nawet jeżeli nie dowiedzą się przed wykonaniem swojej pierwszej reaktywacji, to dowiedzą się dzięki niej. To że nie wszyscy będą poinformowani o nowych zasadach nie oznacza, że nie będą one obowiązywać. Kodeksu drogowego w sumie też nie akceptuje każdy kierowca przy każdej zmianie.

Największy zarzut (z tych racjonalnych) - te zasady są zbyt długie i mało czytelne. Tak, mam to na sumieniu. Nigdy nie miałem talentu wyrażania się w lakoniczny sposób. Stąd do każdego punktu podałem przykład, żeby jak najlepiej wyjaśnić o co chodzi. Trzeba je przeredagować, wiem. Muszą uwzględniać wolę właścicieli - co do tego nie ma wątpliwości. Muszą uwzględniać status skrzynek porzuconych, w szczególności tych o wyjątkowych walorach, które tu nazwaliśmy roboczo "skrzynkami górskimi". Od samego początku mają zapewniać integralność stanu faktycznego z opisem skrzynki. Powinny być też wyznacznikiem dla szukających, żeby z góry wiadomo było co wolno a czego nie i aby przez to statystyki skrzynek znalezionych były rzeczywiście statystykami skrzynek ZNALEZIONYCH.

Przyjmuję argumenty o WIS w upadających projektach, o zniechęceniu początkujących użytkowników czy marnej jakości oryginałów, której nie są w stanie popsuć reaktywacje. Jednocześnie na te argumenty mam więcej odpowiedzi niż tylko "zezwólmy na reaktywacje szukającym". Reaktywacje wykonywane przez szukających powinny być raczej ostatecznością w takich przypadkach a nie podstawowym rozwiązaniem.

Dziękuję wszystkim dyskutującym za czterdzieści merytorycznych odpowiedzi. Jednocześnie zachęcam do komentowania gdyby jeszcze ktoś miał coś do dodania. W tym momencie się wyłączam i spróbuję napisać w niedługim czasie wersję 2.0 naszej propozycji.

Pozdrawiam, JAsiek.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowanie:
uhuhu

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Co w takim razie ze skrzynkami dwu systemowymi (GC/OC) wystarczy, że w serwisie GC, gdzie można dokonywać reaktywacji wykonam ją, a na OC zaloguję jedynie znalezienie?
Za ten post autor Sebastian otrzymał podziękowanie:
baloniarz
Obrazek

baloniarz
Stały bywalec
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Post autor: baloniarz »

Chętnie poznam stanowisko COG w sprawie okoliczności jakie podaje @Sebastian.

JAsiek.
Podziękował;: 36 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Post autor: JAsiek. »

To nie jest oficjalne stanowisko COG ale chyba nie ma większych wątpliwości: w żaden sposób nie opieramy się na regulacjach GC dlatego ze skrzynkami, które zarejestrowane są w naszym serwisie należy postępować według opisu skrzynek w naszym serwisie i według naszych zasad. Jeżeli nastąpiłaby przy jakiejś dwusystemowej skrzynce taka hipotetyczna sytuacja, że u sąsiadów dozwolona jest reaktywacja a u nas należałoby zalogować DNF to w naszym serwisie logujecie DNF, a co robicie na GC to już sprawa GC.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowanie:
xmall

Frentis
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Frentis »

Dzień dobry wszystkim.
Jestem "świeżak" w tej zabawie/grze. Temat geocachingu dopiero poznaję i uczę się. Jestem po wnikliwej lekturze regulaminu, zapisów w naszym forum, w tym wątku także.
Chylę czoła przed Waszym doświadczeniem w branży. Pozwolę sobie na uwagę, potraktujcie to jako impulsywną wypowiedź Nowego w tak szeroko tu dyskutowanym temacie reaktywacji.
Znalazłem dotąd zaledwie kilkanaście skrzynek. Zacząłem oczywiście od tych ulokowanych najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Pech czy nie pech chciał, że jakiś czas wcześniej skrzynki te "nawiedzone" były przez grupę młodzieży będącej "w czasie wypadu na śląskie kesze". Hm...w trzech logach przeczytałem: "kesza nie ma, zapewne zaginął, szybka akcja-reaktywacja i lecimy dalej". Moje odczucie to zdziwienie, smutek może, że trzymając w ręku skrzynkę w zasadzie znalazłem inną rzecz od tej, której szukałem. Owszem, miejsce to samo ale znalazłem coś innego, coś czego w zasadzie przecież nie szukałem czytając opis skrzynki wpisany w teren przez założyciela.
Powiecie może...Nowy, ma prawo być zdziwiony. Wiem.
Chciałbym grając z Wami w geo nie musieć interpretować zaistniałych sytuacji. A przynajmniej sytuacji powszechnych i często występujących. Chciałbym "przyłożyć szablon" i od razu wiedzieć co mi wolno, a co nie.
W parametrach każdej skrzynki są ikonki określające jej "warunki": rowerem, pieszo, z dzieciakami, historyczna etc etc.Czy nie można dołożyć jeszcze jednej "Zgoda/Zakaz reaktywacji"? Wtedy jako młody, niedoświadczony mam czarno na białym dostępne opcje.
To moja druga wypowiedź w naszym forum. Weźcie poprawkę na moje niedoświadczenie i brak obycia w temacie.
(na mój pierwszy wpis "przywitalny' nie doczekałem się żadnej reakcji, choć może czekałem:/).
Ponad 40k aktywnych keszerów, a forum nie żyje. Trochę szkoda.
Pozdrawiam wszystkich z uśmiechem.
Za ten post autor Frentis otrzymał podziękowania (total 3):
keram58huculPronja
Wszystko jest trudne, nim stanie się proste...

Awatar użytkownika
brasia
Podziękował;: 211 razy
Otrzymał podziękowań: 252 razy

Post autor: brasia »

Frentis pisze:
piątek 15 listopada 2019, 10:45
Dzień dobry wszystkim.
....
(na mój pierwszy wpis "przywitalny' nie doczekałem się żadnej reakcji, choć może czekałem:/).
Może późno, ale witam Ciebie. Bardzo dobrze, iż się wypowiedziałeś i przedstawiłeś punkt widzenia "świeżaka". Sami zapominamy jak to było kiedy zaczynaliśmy, więc taki głos jest w dwójnasób ważny. A zatem nie bój się odzywać.
Co do ikonki to są problemy ze zgodnością z innymi programami i OKAPI. Poza tym ikonka ma wydźwięk tak/nie, nie ma tu miejsca na coś pośredniego.
Problem, który poruszyłeś (zgodności tego co zastajesz) jest dużo szerszy, również dotyczy zmian w opisie, które nie zawsze są wprowadzane przez właścicieli i niekiedy musi ingerować COG.
Pozdrawiam również i życzę sukcesów :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Post autor: dzejbi »

Polityka reaktywacji, polityce reaktywacji, „Polska a polityka reaktywacji” …
Jak wiadomo herbata nie staje się słodsza od mieszania. Dlaczego więc COG uparł się mieszać w tym tyglu nie proponując żadnych innych rozwiązań ? Czy dopiero po czasie COG doszedł do wniosku, że wprowadzenie serwisowania skrzynek (fakt -opatrznie rozumianego) nagradzanego rankingiem, było zielonym światłem dla miłośników 1+ i błędem, który bezpośrednio przyczynia się do obecnej sytuacji ?. Na dzień dzisiejszy istnieje w systemie jakaś liczba założonych skrzynek. Powstała ona tylko dzięki inwencji, zaangażowaniu i chęci poszczególnych autorów. Oczywiście COG zatwierdził pierwsze trzy skrzynki każdego autora, istnieją również skrzynki założone przez byłych i obecnych w „strukturach”. Czemu służyć ma dzielenie społeczności OC na : 1. Uczestników czerpiących zadowolenie z odwiedzin zaproponowanych skrzynkami miejsc i okolic (czasami zniesmaczonych koniecznością wpisania DNF), 2. Obsługujących tych pierwszych, z zachowaniem jakości, ilości i trwałości skrzynek, obwarowanymi rygorami obowiązków i odpowiedzialności (od założenia do posprzątania) ?. Podglądam – w chwili obecnej jest 42088 aktywnych skrzynek założonych przez 3548 autorów przy liczbie 42119 zarejestrowanych użytkowników. Czy wzajemny stosunek tych dwóch ostatnich liczb jest dla COG-u sytuacją normalną i constans, nie wymagającą aktywnej ingerencji nawet uregulowaniami niestereotypowymi ? Kto dziś zajmuje się polityką i kierunkami rozwoju OC ? Jak wygląda ta polityka ? Polityka reaktywacji ??. Kto planowanymi, stymulowanymi działaniami ma się przyczynić do tego, by klikający wcześniej użytkownik planujący na spacerze odszukać 10 skrzynek - te 10 odnalazł, mimo że od kilku się odbił ?. DNF-y były, są i będą – i nieistotne zalogowane czy też nie. One wręcz dodają smaczku tej zabawie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, hurtowo znikały jak zdmuchnięte świeczki, archiwizowane skrzynki W.Klizy (wówczas), Wołka, ostatnio archiwizował slawekragnar ( przytoczyłem tylko te „medialne”). Przestało istnieć grubo ponad 1000 może ponad 2000 skrzynek. We wszystkich tych przypadkach w tle przewija się przemyślana, wspólnie wypracowana decyzja COG. W świetle tej dyskusji można odnieść wrażenie, że nie ilość skrzynek w systemie lecz głównie liczba znalezień jest obecnie przedmiotem specjalnej troski. Czyżby każda skrzynka była potencjalnym kłopotem i bezpieczniej aktywność wykazać w oparciu o istniejący inwentarz, niż zaproponować rozwiązania zwielokrotniające ilość skrzynek ?. Może jednak już czas na politykę „każdy uczestnik szuka i zakłada skrzynki” czerpiąc radość ze znalezienia i dając radość swoimi skrzynkami współuczestnikom OC. Mój punkt widzenia dotyczący reaktywacji – dokonują je autorzy skrzynek (do czego się zobowiązali), a więc nie wchodząc w szczegóły - 3548 osób na 42119 uczestników. Jeżeli pozostali chcą założycielom (będącym w znacznej mniejszości) w ich obowiązkach pomóc lub ich wyręczyć, otrzymując w zamian możliwość zalogowania znalezienia – mogą to zrobić tylko za zgodą autora. To autor decyduje, w których jego skrzynkach możliwe jest takie działanie. Nie popadajmy w „bezradność” , jeżeli potrafimy odszukać sprytnie ukryte skrzynki (w tym kaskadowe quizy), z pewnością potrafimy odszukać (np. przez sieć swoich kontaktów towarzyskich) nr telefonu do autora. U źródła skonfrontujemy przeszukiwane miejsce ukrycia czy rodzaj maskowania. Ja nigdy nie spotkałem się z odmową, brakiem podpowiedzi czy szeroki rozumianej pomocy. Sam również staram się udzielać podpowiedzi wprost lub tylko ukierunkowywać, jeśli jest takie życzenie dzwoniącego. Przecież każda skrzynka niezależnie od trudności z odszukaniem, zakładana jest po to by ją znaleziono. Wielokrotnie potrafimy (ja również) doszukać się numeru i dodzwonić do ostatnio logujących znalezienie, prosząc o jakiś hint. Wielu użytkowników podaje nr telefonu w swoim profilu. Jeśli zgody na reaktywację nie dostaniemy, powinniśmy zalogować DNF. Autor ma wtedy pierwszy sygnał że miejscówka do sprawdzenia. Skrzynki autorów nie uczestniczących już w zabawie są w wyłącznej gestii i dyspozycji COG. Archiwizacja, adopcja w zależności od wypracowanych i przyjętych rozwiązań. Geościeżki (ich dostępność) i skrzynki zarchiwizowane objęte geościeżką, aktualny WIS – tu musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na rozwiązania systemowe. Raczej powszechnym (jak się czyta) staje się stanowisko, że powołując do życia Geościeżki , nie wzięto pod uwagę wszystkie potencjale przypadki i zagrożenia.
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowania (total 7):
dallasparlandoptys50keram58vasco01degronja

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 149 razy

Post autor: dallas »

Po analizie całego tekstu, dochodzę do wniosku, że po staremu (przed wprowadzeniem rankingu wykonanych serwisów) było chyba lepiej.
Patrząc na propozycje bardziej jestem za uproszczeniem zasad i brakiem reaktywacji, niż uruchamianiem nowego regulaminu, który ze względu na swój stopień zawiłości i tak zapewne nie będzie analizowany i stosowany przez większość.

Podstawowa rzecz, która została mocno zaniedbana przez samych użytkowników, zwłaszcza tych z latami doświadczenia, to:
- obowiązek dbania o swoje skrzynki,
- przeglądania logów,
- reagowania na zgłoszenia,
- zawieszania braków,
- sprzątanie po sobie po archiwizacji.
Ludzie ponadto przestali logować nieznalezienia, przez co ciężko często doczekać się na 3 DNFy no i generalnie tylko "donosiciele" zgłaszają skrzynki swoich znajomych do COG, gdy ci nie reagują a skrzynki nie ma w terenie od 1,5 roku.

Koncepcja poniżej prosta i skuteczna, nie wymagająca właściwie żadnych zmian, a właściwie to powrót do sytuacji sprzed lat:
dzejbi pisze:
piątek 15 listopada 2019, 13:44
Mój punkt widzenia dotyczący reaktywacji – dokonują je autorzy skrzynek (do czego się zobowiązali), (...)Jeżeli pozostali chcą założycielom (będącym w znacznej mniejszości) w ich obowiązkach pomóc lub ich wyręczyć, otrzymując w zamian możliwość zalogowania znalezienia – mogą to zrobić tylko za zgodą autora. To autor decyduje, w których jego skrzynkach możliwe jest takie działanie. Nie popadajmy w „bezradność” , jeżeli potrafimy odszukać sprytnie ukryte skrzynki (...), z pewnością potrafimy odszukać (np. przez sieć swoich kontaktów towarzyskich) nr telefonu do autora. U źródła skonfrontujemy przeszukiwane miejsce ukrycia czy rodzaj maskowania.(...)Jeśli zgody na reaktywację nie dostaniemy, powinniśmy zalogować DNF. Autor ma wtedy pierwszy sygnał że miejscówka do sprawdzenia. Skrzynki autorów nie uczestniczących już w zabawie są w wyłącznej gestii i dyspozycji COG. Archiwizacja, adopcja w zależności od wypracowanych i przyjętych rozwiązań
Co daje nam rozwiązanie:
1. Jeżeli nie skontaktujesz się z autorem nie masz prawa reaktywacji.
2. Nie serwisujesz > 3 x DNF > brak reakcji > zgłoszenie do COG > procedura zawieszająca OP. > archiwizacja.
3. O wiele większa rotacja skrzynek w terenie.
4. "Górskie skrzynki" przy dobrym planowaniu będzie się dało utrzymać. Wyjazd w góry i odległe stepy zazwyczaj nie jest spontaniczny. Wystarczy odpowiednio wcześniej skontaktować się z autorem/autorami i zapytać o ewentualny serwis na trasie.

Skutki
1. W dużych miastach średnio raz w roku będziemy odwiedzać te same miejsca przy skutecznym systemie zgłoszeń i archiwizacji.
2. Skrzynki z pierwszej setki przestaną zapewne istnieć.

Tu pozostaje pytanie, czy jednak trzymanie ich na siłę, gdzie prawie wszystkie są reaktywacjami ma jakikolwiek sens. Przypomina to trochę 120 letniego staruszka podpiętego do respiratora, z którym nie ma kontaktu.
Czy fajny patent nowego autora nie będzie lepszy, niż 17 reaktywacja pojemniczkiem po kliszy, byle zachować życie OP?
Może pora pogodzić się ze starością i zrobić porządek z tym co jest aktywne wraz z autorem, a całą resztę z godnością przesłać do archiwum? Toż to nadal będzie historia serwisu, tylko wreszcie ta prawdziwa, a nie sztucznie podtrzymywana przez przypadkowych znalazców.
Jaką wartość przedstawia obecnie OP0001 poza sentymentalnym wspomnieniem i to głównie dla starszych keszerów? Mostek, obok śmietnik i chaszcze ("klasyczne nigdziu, klasyczne chaszczowanie"). Ani oryginalny pojemnik (z 6 reaktywacji), ani miejsce, bo przesunięte koordy ze względu na teren prywatny. To nie jest już pierwsza skrzynka tylko okolica gdzie założono pierwszą skrzynkę. Na dobrą sprawę można by założyć tam nową skrzynkę pokazującą gdzie była ta pierwsza :) i na to samo by wyszło.
I nawet gdyby osobną dyrektywą ocalić miejscówkę nr 1, to po co sztucznie przetrzymywać kolejne 99 symbolicznych pierwszych skrzynek?
Zróbmy jakąś virtualną izbę pamięci i tam w postaci blogu, filmu, prezentacji pokażmy te pierwsze historyczne momenty.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowania (total 8):
ptys50keram58dzejbivasco01degPeChaabigeoronja

keram58
Bywalec
Podziękował;: 87 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Post autor: keram58 »

Reaktywować czy nie reaktywować, oto jest pytanie?
Ja osobiście nie mam nic przeciwko reaktywacji moich skrzynek, a w tych które są wyjątkowo daleko nawet proszę o serwis w przypadku zaginięcia. Fakt, że reaktywacje są różnej jakości ale nie stanowi to dla mnie problemu bo generalnie raz do roku docieram do wszystkich swoich skrzynek z serwisem. Właśnie za kilka dni planuję serwis Nieśmiertelnych 39 i innych skrzynek. Przy okazji serwisu skrzynek własnych z projektu zaglądam do skrzynek innych użytkowników, których zaprosiliśmy do udziału w projekcie. Niestety większość z nich już się nie bawi i aby utrzymać projekt nie zastanawiam się tylko robię. Kogo mam zapytać o zgodę? (nie bawią się).
Ktoś napisał skrzynki górskie, można się przygotować , zapytać. Kto to robi? Wykonałem serwis skrzynek w Bieszczadach. Po mojej wizycie kilka znalezień i log w skrzynce są certy brak dziennika. Ktoś zabrał czort wie po co? Piszę informację w logu, że proszę o kontakt to wyślę materiały reaktywacyjne. Minął rok i pies z kulawą nogą nie zapytał a znalezień od tego czasu jest sporo. Dobrze, że ktoś włożył jakiś dziennik. Bawią mnie wpisy nie wiedzieliśmy nie czytaliśmy itd. Dobrze idzie niektórym keszerom tylko szabrowanie skrzynek. Moje skrzynki zawsze miały sporo fantów ale niestety po kilkunastu znalezieniach świecą pustkami nawet temperówka potrafi zginąć.
Przyznaję, że sam robię reaktywacje w skrzynkach, które podejmuję. Co mam zrobić, jadę 500 km robie projekt kesza brak, użytkownik się nie bawi albo nie ma czasu. Ja tu nie wrócę po jedną czy dwie skrzynki do zakończenia projektu. Staram się za to aby reaktywacje były przyzwoite. Rzadko zdarza mi się odejść bez serwisu skrzynki uszkodzonej. Staram się jej w jakiś sposób pomóc. Wyjątki stanowią chwile gdy nie mam nic przy sobie a do keszowozu daleko a moje kalectwo mnie tego dnia pokonało i już przejście kolejnych kilkuset metrów jest problemem.
Jeśli zapadnie decyzja, że nie reaktywujemy to nie będę tego robił ale zezwolę na reaktywacje skrzynek własnych. Zastanawiam się ile projektów upadnie. Wiem to nie ważne to tylko statystyka. Nalęże do grona tych jak ktoś nazwał „hurtowników 30+” czy jakoś tam i powiem tak, dzięki tym hurtownikom jest czego szukać. Lubelszczyzna i kolega grafen – on uratował Lubelszczyznę a kesze są takie jakich tysiące znajdujemy każdego dnia w innych rejonach kraju. On nie robi problemu z reaktywacji. Witek, pozdrawiam.
Wywołam jeszcze jeden temat. Ostatnio w nowym projekcie w Warszawie pojawiło się sporo nowych keszerów i wpisy TFTC, tralala itp. Jeden z kolegów wręcz stwierdził, że jego nie interesuje czego skrzynka dotyczy , czyta tylko podpowiedzi jak jest ukryta. Reszta jest nie ważna. Tak wiem pisze nie na temat ale moim zdaniem to jest problem, pogoń za statystykami i FTF – mi.
Reasumując uważam, że nie ma złotej odpowiedzi reaktywujemy, czy nie. Tradycyjnie 3 keszerów siedem zdań. Ja mówię - reaktywować ale z sensem.
Pozdrawiam i do zobaczenia na jakimś vencie bo na szlaku będzie coraz trudniej.
Za ten post autor keram58 otrzymał podziękowania (total 5):
PrincePolodallasart_noiseKikaabigeo
Obrazek

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Post autor: dzejbi »

Właśnie o ten sens Marku chodzi. Nikt ani Tobie ani nikomu nie zagwarantuje ,że odbywa się w to w przemyślany sposób. Nic nie zagwarantuje że nie będziesz musiał jechać usuwać dziką reaktywację skrzynki, którą trudno odszukać, wiesz że z pewnością jest na miejscu i wizyta to potwierdza. Wiem że znajdowałeś skrzynki np. norbinorka, parlanda ale przecież też wielu innych. Pisałem o tym w korespondencji prywatnej z jednym z użytkowników w temacie reaktywacji. Otóż osobiście uważam i tak to bym odbierał, że dzika reaktywacja ich skrzynek to wymierzony autorom policzek, tylko dla 1+ i możliwości zalogowania kolejnego znalezienia !. Tak to widzę i stąd mój sprzeciw reaktywacjom nieuzgadnianym.
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowania (total 3):
ptys50vasco01deg

ODPOWIEDZ