Regulacja reaktywacji skrzynek.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: ronja »

karwdo pisze:
sobota 07 marca 2020, 15:00
@ ronja...
Chciałbym zwyczajnie, żeby (tu przykład pierwszy z brzegu, całkowicie przykładowy) kolega ronja znajdując reaktywację mojego kesza nie wściubiał nosa do tego czy to była uprawniona czy nie uprawniona reaktywacja!
To zwyczajnie nie jest sprawa kolegi Ronja, a całkowicie sprawa moja (jako założyciela) oraz osoby, która tą reaktywację zrobiła.
I tu się mylisz. W zeszłym roku znaleźliśmy masę reaktywacji, gdzie obok były oryginalne kesze. Robili (te reaktywacje) członkowie COG i zwykli keszerzy (w kilku przypadkach sam autor). Wszyscy "naprawcy" logowali SWOJE znalezienia SWOICH reaktywacji, nawet na FTF-ach, które w skrytkach nadal czekały na znalazców. Jak myślisz, ile tych wpisów nadal istnieje? Wiele. Są zwykłym oszustwem w stosunku do tych, co znaleźli oryginały. Bardzo mało osób zmieniło swoje wpisy po zgłoszonych uwagach. I z tym się nie zgadzam: reaktywacja "+1" i found, i .... , bo karwdo mówi, że .... komu do tego. Psucie systemu widać niektórym odpowiada, mi nie. Twoje odczucia są prywatnymi, nic nie mającymi wspólnego z Regulaminem i zwykłymi zasadami uczciwego keszowania. Masz do nich prawo, ale skoro uważasz je za nadrzędne, to musisz stworzyć jakiś swój podwórkowy geocaching, lub wpłynąć pozytywnie na powszechną akceptację syfu na OCPL :)
Wciąż aktualne jest pytanie: skrzynki się znajduje (lub nie), czy znajduje poprzez reaktywację? Jeśli to drugie, to w tym roku zrobię z 5K keszy, szczególnie tych trudnych, quizowych na finałach projektów. Skoro uważasz, że można, to czemu nie? Poszukam też więcej Twoich, sorry - znajdę je poprzez reaktywację, przecież zgadzasz się, to nic złego ;) No i nie wywalisz, bo dlaczego? Wciąż twardo bronisz prawa do znalezienia przez reaktywację :twisted:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Post autor: karwdo »

Oj Wojtek, Wojtek...
zostawmy to, bo obaj o czymś zupełnie inny piszemy.
Pozdrawiam :)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

OK, uściślijmy stanowiska: ja od miesięcy piszę (mówię) o wszystkich tych reaktywacjach, które robi się - nawet hurtowo na długich tripach - bez jakiegokolwiek porozumienia z założycielem, próby kontaktu, byle mieć "+1", byle dalej, bo już się nie będzie wracało po jedną skrzynkę. To także reaktywacje na FTF-ach, finałach quizów, wszędzie tam, gdzie nie starczyło albo czasu, albo chęci, albo umiejętności, by znaleźć oryginalny pojemnik siedzący wciąż w schowku. Nie interesują mnie reaktywacje, gdzie szukający porozumiał się z autorem, przesłał mu fotki miejsca, schowka, pokazał w nich propozycję odtworzenia kesza, uzyskał zgodę, potem raz jeszcze dosłał fotki hintowe w celu akceptacji po ukryciu. Da się to zrobić będąc na miejscu - mamy z night_time takie reaktywacje na koncie, w ten sposób postąpiło kilkoro userów, ratując moje kesze. Pomijam zupełnie skrzynki, gdzie jednoznacznie napisano "zgadzam się na reaktywację". Chociaż tę akurat metodę uważam za szkodliwą, bo zdejmuje z założycieli jakiekolwiek obowiązki, dotyczące troski o swoje dzieło. Tu właściwie prawie nikt z etatowych reaktywatorów nie zachowa przyzwoitości - skoro można walnąć coś, to po co szukać. Nieliczni podejmą próbę dłuższego poszukania pojemnika (może jednak jest?) i porozumienia się z autorem. To rozwiązanie (zgoda w opisie) jest prostą receptą do mnożenia bytów w terenie. Po znalezieniu oryginału nikt już nie poczuwa się do usunięcia swojego logu, bo staty ważniejsze. A gdzie stare zasady? No właśnie ...
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
ptys50
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Podziękował;: 75 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Kontakt:

Post autor: Cezex »

ronja pisze:
poniedziałek 09 marca 2020, 18:11
Pomijam zupełnie skrzynki, gdzie jednoznacznie napisano "zgadzam się na reaktywację". Chociaż tę akurat metodę uważam za szkodliwą, bo zdejmuje z założycieli jakiekolwiek obowiązki, dotyczące troski o swoje dzieło.
Mam wrażenie, że za dużo keszujesz na GCu. Mamy w Polsce rejony martwe pod względem keszy oraz społeczności więc wydaje mi się że to dobrze, że ktoś sadzi skrzynkę w interesującym miejscu. Daje to szansę na ożywienie rejonu choć na chwilę i zainspirowanie kolejnych osób do zakładania następnych skrzynek albo możliwość pokeszowania dla osób, które z musu wylądowały na jakimś zadupiu. Tym się właśnie te dwa serwisy różnią, że tamten opiera się na widzimisię ichniejszego COGu (reviwerów) oraz exelu z $ Groudspeaku z USA, a u nas na społeczności.

Ja jeżeli widzę, że autor się już nie bawi, a miejsce jest warte skrzynki to albo zakładam swoją albo reaktywuję starą, bo nikt za nas tego nie zrobi. Geocaching to idealny przewodnik po okolicy i nie sądzę by "w imię zasad" należało by wyczyścić mapę, bo ktoś na wakacjach założył kesza, bo mu się podobało i chciał by innym też było przyjemnie. Np skrzynka jest nad morzem, a autor w UK albo mieszka w Tatrach i nie możesz go obwiniać o "niedbanie o swoje skrzynki". Jeżeli zadasz pytanie "to po co zakładał skoro nie może serwisować" to faktycznie powinieneś zmienić serwis.

Może zalicz sobie https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP82F7 najlepiej w trakcie jakiegoś eventu to może da Ci trochę dystansu do całej sprawy i nowe na nią spojrzenie ;)
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 99 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

Cezex pisze: Np skrzynka jest nad morzem, a autor w UK albo mieszka w Tatrach i nie możesz go obwiniać o "niedbanie o swoje skrzynki". Jeżeli zadasz pytanie "to po co zakładał skoro nie może serwisować" to faktycznie powinieneś zmienić serwis.
To, że ktoś inaczej postrzega zabawę niż Ty, nie oznacza, że od razu powinien zmienić serwis. Pamiętaj, piłeczka odbija się w obie strony. Dla jednych ważniejsza jest jakość, sens skrzynek i pełna kontrola właściciela, a dla innych zakładanie byle czym, byle gdzie, gdziekolwiek dla tzw. ogólnego rozwoju, łatania wielkich dziur na mapie byle krzyżem w nigdziu i dobrej zabawy innych poszukiwaczy, przy jednoczesnym porzuceniu zabawy przez autora po zakończeniu wakacji. Obie wersje były, są i będą w OC.
Jest niestety też trzecia wersja:
- autor aktywnie uczestniczy w szukaniu, ale całkowicie w d...e ma serwis swoich lokalnych skrzynek, bo wie, że zrobią to za niego inni zdesperowani poszukiwacze +1, znaczków lub czyszczenia mapy :( .
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
ptys50

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: rapotek »

Cezex pisze:
poniedziałek 09 marca 2020, 21:28
ronja pisze:
poniedziałek 09 marca 2020, 18:11
Pomijam zupełnie skrzynki, gdzie jednoznacznie napisano "zgadzam się na reaktywację". Chociaż tę akurat metodę uważam za szkodliwą, bo zdejmuje z założycieli jakiekolwiek obowiązki, dotyczące troski o swoje dzieło.
Mam wrażenie, że za dużo keszujesz na GCu. Mamy w Polsce rejony martwe pod względem keszy oraz społeczności więc wydaje mi się że to dobrze, że ktoś sadzi skrzynkę w interesującym miejscu. Daje to szansę na ożywienie rejonu choć na chwilę i zainspirowanie kolejnych osób do zakładania następnych skrzynek albo możliwość pokeszowania dla osób, które z musu wylądowały na jakimś zadupiu. Tym się właśnie te dwa serwisy różnią, że tamten opiera się na widzimisię ichniejszego COGu (reviwerów) oraz exelu z $ Groudspeaku z USA, a u nas na społeczności.

Ja jeżeli widzę, że autor się już nie bawi, a miejsce jest warte skrzynki to albo zakładam swoją albo reaktywuję starą, bo nikt za nas tego nie zrobi. Geocaching to idealny przewodnik po okolicy i nie sądzę by "w imię zasad" należało by wyczyścić mapę, bo ktoś na wakacjach założył kesza, bo mu się podobało i chciał by innym też było przyjemnie. Np skrzynka jest nad morzem, a autor w UK albo mieszka w Tatrach i nie możesz go obwiniać o "niedbanie o swoje skrzynki". Jeżeli zadasz pytanie "to po co zakładał skoro nie może serwisować" to faktycznie powinieneś zmienić serwis.

Może zalicz sobie https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP82F7 najlepiej w trakcie jakiegoś eventu to może da Ci trochę dystansu do całej sprawy i nowe na nią spojrzenie ;)
I takie wpisy coraz bardziej oddalają mnie od OC. Geocaching bez zasad? Skrzynki zakładane "bo akurat tu jestem, to sobie założę i g...no mnie obchodzi co z tym później będzie"? To po co w takim razie cały regulamin, ABC geokeszingu, sprawdzanie pierwszych trzech skrzynek przez COG? Po co w ogóle COG? Nie, ja chyba podziękuję. :(
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 3):
dallasdegptys50

iwonia1999
Nowy na forum
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Post autor: iwonia1999 »

Tak sobie czytam te wypowiedzi i czytam. I tak sobie myślę. że ja dbam o swoje skrzynki. I nie tylko swoje. Dbam o skrzynki, które zarówno należą do geościeżek, jak i te które pokazują wiele fajnych miejsc. I tak sobie myślę, jakimż ja jestem złym człowiekiem. Baaa, oszustem nawet. Bo kupuję za własne pieniądze, z jednej pensji zwykłego pracownika budżetówki pojemniki, magnesy, tworzę tematyczne logbooki. Regularnie latam i sprawdzam i swoje kesze i te, za które czułam się odpowiedzialna jako członek społeczności. Społeczności, która coraz bardziej przypomina prywatny folwark. Ja nie uznaję, więc Ci zabraniam. A jak będziesz robić swoje, to cię ocenię i odpowiednio nazwę. I tak sobie myślę, ze odpuszczę. Pozwolę ludziom z GC niszczyć i kraść moje kesze, bo mimo iż ja założyłam wcześniej skrzynkę, ich dziupla z drugiej strony drzewa jest ważniejsza. Skradzenie w ciągu dwóch dni keszy z połowy geościeżki? To mój problem. Mogłam nie zakładać. Ważniejsze jest pieniactwo o reaktywację skrzynek, niż zobaczenie białych plam na mapie i - co ważniejsze - że młodzi keszerzy w znaczącej większości nie zakładają skrzynek. Jak mi napisał jeden w odpowiedzi czemu w skrzynce poświęconej jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego zrobił wpis typu "aaa, kotki dwa" - bo mam w dupie to, czego dotyczy skrzynka. Nie interesuje mnie ani wkład autora, ani nic. Jedyne co oglądam to podpowiedź i spojler. Punkt do statystyki się liczy. Nic więcej. Pewien młody keszer powiedział mi, że już nigdy nie założy skrzynki. Że takiego zjechania się nie spodziewał. Tak łatwo jest zapomnieć, że każdy z nas kiedyś zaczynał, że pierwsze kesze były nieporadne. I tak łatwo jest niszczyć drugiego człowieka... Żadne regulacje, podobnie jak pieniactwo i jedyne słusznie wykładnie, nie zastąpią zdrowego rozsądku, człowieczeństwa i normalności. W każdej dziedzinie życia. Starych keszerów ubywa. Tego tez nie widać prawda? OC umiera - to widzi większość, ale o tym się nie mówi. Jest kilka grup, które trzymają się razem. Poza tym - pojedyncze jednostki. Parki Narodowe zabraniają keszy - źle się ktoś inny (tu – COG) stara. Ciekawe kiedy Kolej sobie przypomni, że na ich terenach są kesze i każe je zlikwidować. Kto wtedy będzie tym złym? Keszer? COG? Czasy, w których żyjemy? Ale co tam – trzeba zakazać reaktywacji i nakazać ludziom bawić się zgodnie z tym, jak ja widzę tę zabawę. I tak, ja jeszcze reaktywuję skrzynki. Jeszcze. Bo mam zapas pojemników, logbooków. Ale już więcej nie dokupię. Bo mimo, iż nim się zdecydowałam na jakąkolwiek reaktywację, spędzałam dużo czasu w terenie i wykonywałam telefony do przyjaciół, zostałam osądzona, oceniona i nazwana oszustką w czymś, co jest tylko zabawą, poszukiwaniem pudełek. Zwiedzać ciekawe miejsca można i bez keszowania. A żaden kesz nie jest wart ani mojego życia ani zdrowia ani traktowania mnie jak **** tylko dlatego, że mam inne zdanie. Walka? Niech zostanie na stole operacyjnym. Tam jest o co walczyć. W zabawie – nigdy.
Za ten post autor iwonia1999 otrzymał podziękowania (total 7):
dzejbixmallBłękitna Teamatriskeram58krystiantCezex

Awatar użytkownika
uhuhu
Bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Post autor: uhuhu »

@ iwonia1999: Hej, hej! Iwono - więcej optymizmu! Jeśli robisz dobre rzeczy dla dobra ogółu, to nie przejmuj się opiniami jednostek, tylko dalej rób swoje i dokładaj swoje pozytywne cegiełki, podtrzymując życie naszego drogiego pacjenta. Pozdrawiam i życzę niesłabnącej dobrej energii, zwłaszcza teraz, w tych jakże zawirusowanych czasach.

Awatar użytkownika
JAsiek.
Bywalec
Podziękował;: 108 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Post autor: JAsiek. »

Chciałbym przerwać niekończący się łańcuch demagogii i malkontenctwa. Zarzucacie sobie nawzajem oszczerstwa, niszczenie systemu, nieludzkość i pieniactwo. COGowi jedni zarzucają nieuprawnioną ingerencję w zabawę a drudzy zbytnią liberalizację reguł. A ja widzę w co drugim poście dychotomię myślenia i wadliwą indukcję.

Otóż - nawet nasz keszerski świat nie jest czarno-biały i nie ma podziału na "reaktywacje to jedyna słuszna droga" kontra "reaktywacje to absolutne zło". Pomiędzy tymi dwoma stanowiskami znajduje się 99,9% przypadków, które staraliśmy się objąć powyższymi regulacjami. W całym tym artykule nie ma ani jednoznacznego potępienia ani apoteozy reaktywacji. Jest tam pragmatyczne podejście do tematu z wyłożeniem co warto a czego nie.

Po drugie - postrzeganie zagadnienia jedynie przez pryzmat własnych przekonań, oczekiwań i, co najgorsze, ograniczonej liczby przypadków, których się doświadcza. Obrona nieautoryzowanych reaktywacji w imię jednej geościeżki, która nie wytrzymuje WIS. Potępianie reaktywacji na przykładzie kilku grubych przewałek, ale jednak tylko kilku. A słuszność postępowania znów leży gdzieś pomiędzy. Albo raczej powinna łączyć te przypadki w jeden, obiektywny, spójny i transparentny system.

Przestańcie strzelać fochy, machać ręką i tupać nóżką. Przestańcie pisać przydługie posty po raz n-ty traktujące dokładnie o tym samym. Zacznijcie wymianę zdań opartą o RACJONALNE argumenty. Racjonalne, nie emocjonalne.

Bez reguł nie ma gry.
Bez swobody nie ma zabawy.
Bez zrozumienia drugiej osoby nie ma społeczności.

Przy okazji bardzo chciałem podziękować tym, którzy jednak potrafią wznieść się na wyżyny erystyki i piszą jak ludzie, z rozmysłem. Nie brakło mi w tym temacie takich wypowiedzi. Szkoda, że trzeba ich szukać pomiędzy postami-wydmuszkami.

Pozdrawiam i jednocześnie, jako założyciel tematu, proszę o jego zamknięcie.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowania (total 2):
Cezexkeram58

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

Ok, zamknąłem. Gdyby ktoś bardzo potrzebował dalej ciągnąć "niekończący się łańcuch demagogii i malkontenctwa [...] strzelać fochy, machać ręką i tupać nóżką [...] pisać przydługie posty po raz n-ty traktujące dokładnie o tym samym" to proponuję założyć wątek w hyde parku, a jeszcze lepiej przenieść się na PW w ostateczności przenieść dyskusję tu :mrgreen:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Zablokowany