Regulacja reaktywacji skrzynek.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: ronja »

karwdo pisze:
czwartek 27 lutego 2020, 18:42
Jeśli ktoś ma w d... swoje kesze, to nie oznacza niczego innego jak faktu, że ma to w d...e!
A jeśli ma coś "w d", znaczy, że to olewa, porzuca... a jak coś leży (w tym wypadku OP), to znaczy, że można podnieść i się tym zaopiekować... może to głupie porównanie, ale może obrazowe... ktoś wywala pieska... pies ma zdechnąć na mrozie, czy może go przygarnąć i nakarmić?
Argument z pieskiem jest jak najbardziej akceptowalny - zwierzaki trzeba ratować. Ale kesz to inna liga. Dotąd uczyliśmy userów, że założyciel ma obowiązek dbać o swoje dzieła. Jeżeli tego nie robił, finalnie kesze szły do archiwum. Wyobraź sobie (chociaż nie, powinieneś to pamiętać), że dawno, dawno temu nie było reaktywacji w takim rozumieniu, jak teraz. Ludzie byli bardziej przyzwoici i skupiali się na serwisach, logowaniu DNF-ów i pisaniu komentarzy. Wystarczało. Teraz masz znalezienia FTF-ów przez ich zreaktywowanie, mimo że oryginał leży we właściwym schowku pół metra dalej, znalezienia keszy przez wsadzenie własnego pojemnika, bo czas nagli i trzeba lecieć dalej, reaktywacje na finałach skomplikowanych quizów, bo liczy się +1, itd., itp. Nie wykopuje się trupów spod ziemi, nie są potrzebne do przeżycia. Zamiast tego robi się nowe skrzynki, bo to one są siłą napędową. Zabawa polega na szukaniu (i znajdowaniu/lub nie), a nie reaktywowaniu. Pisałem kiedyś przy okazji wprowadzenia punktacji statystyk serwisowania, że to błąd, bo finalnie wypaczy sens opieki nad skrzynkami. Miałem rację, widać to dzisiaj.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 99 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

Karol karmiący znalezione na ulicy OP. Hmmm, wizualizacja pobudza wyobraźnię :)

A może tak zwyczajnie odpuścić wskrzeszanie na siłę ścieżki i pozwolić jej się zarchiwizować? Łowcy znaczków pewne się zapłaczą, ale to chyba normalna kolej rzeczy, jak w przypadku porzucanych skrzynek przez niebawiących się uczestników.
Nowe ścieżki powstają regularnie, wiec raczej nie ma co narzekać na spadek aktywności w temacie. Ja bym odpuścił.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowania (total 2):
degronja

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Post autor: karwdo »

Dyskutujemy tu sobie na forum... JAK ZWYKLE W GRONIE 20-30 osób.
Prowadzimy polemiki nad sensem i logiką.
Z pewną dozą (dość dużą!) prawdopodobieństwa, każdy z nas na forum jest w stanie na dowolny temat wskazać przed rozpoczęciem dyskusji oponentów i pochlebców omawianego tematu.

Ja nie zmienię podejścia Wojtka, Darka. Darek i Wojtek nie zmienią mojego.
Mamy zapis norm stworzony... zapytajcie w swoim gronie kto to przeczytał? Kto się z nim utożsamia?
Pytałem 5 osób (z różnym stażem) każdorazowo odpowiedzią był: "??????"

(swoją drogą - Gdzie jest info o tym? Od czego jest strona główna?)

Wszelkie dywagacje na forum, to u nas niestety "zabawa filozofów", a tymczasem w terenie zabawa toczy się wedle swoich reguł, które nijak mają się do tego o czym tu piszemy, co ustalamy, co tworzy COG.

To do czego zmierzam, wynika wprost "z życia" "z terenu"! Lubię porównania pozwolę sobie więc na kolejne:
Nasze (lub COGu) wytwory słowne nie poparte SZEROKĄ KONSULTACJĄ są zwykłym pustosłowiem.

W teorii mamy więc już wynalezione koło, szkoda tylko, że cała reszta popierdziela już samochodami:(

Ja się mocno upieram, żeby to co dzieje się w terenie RZECZYWIŚCIE, stawało się realiami na papierze.

Możemy rzecz jasna zakazać (w imię przyzwoitości i innych szlachetnych pobudek) reaktywacji, opisać ich zasady, podczas gdy z całym szacunkiem dla pomysłodawców, ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ Z NAS (keszerów nie forumowiczów) MA TO W D****!
Mamy więc zasady, którye mało osób stosuje.
A to oznacza tylko tyle, że są one zwyczajnie GŁUPIE i oderwane od rzeczywistości.

Od lat piszę o PROSTYM NARZĘDZIU technicznym.... godzi absolutnie wszystkich (przeciwników i zwolenników reaktywacji)
Nie ma jednak woli do dyskusji w ramach COG, przekonania, że to ma sens, a co najważniejsze...nawet jak to zostanie ustalone będzie mur "przeszkód technicznych" temat upadnie po raz enty.

Zapytajcie proszę co jest ważne dla Waszych przyjaciół keszerów? Co stanowi problem? Czy na pewno są to reaktywacje?

Ja spytałem...i to wielu z różnych miejsc...
- "hejt w logach",
- "zaniżanie ocen skrzynek",
- "kierowanie się zasadą, że jak kesz jest od "X" to z zasady nie daję więcej niż "normalna"
- "zniechęcenie do zakładania związane z obawą że zamiast pomóc pojadą po mnie w logach"
- "personalne wycieczki w logach"
- "brak dbania o skrzynki"
NIKT Z REAKTYWACJAMI PROBLEMU NIE MIAŁ...jeśli ich nie chciał, to o nich pisze w opisie!

Mogę wymieniać dalej... tylko co to zmieni, skoro moralność, etyka odnoszone jest do reaktywacji...i to na dodatek NIE SWOICH keszy?!

Powtórzę raz jeszcze - każdy niech bawi się po swojemu, a my (+COG) plus SPOŁECZNOŚĆ której tu nie ma (może jest na FB?), bo jest na stronie głównej zastanówmy się co zrobić by poprawić KULTURĘ keszerską, ograniczyć hejt i wzajemne wojenki?
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowania (total 4):
keram58atrisxmallCezex
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Podziękował;: 75 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Kontakt:

Post autor: Cezex »

Nie wiem po co Wy jeszcze dyskutujecie na ten temat. Nowa regulacja załatwia temat moim zdaniem, a jak komuś nie pasuje i nie ma co robić w życiu to niech zgłasza nieprawidłowości do COGu. "Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie."

Zamiast pisać posty na forum, ludzie z dostępem do Wiki, mogliby dodać link do polityki reaktywacji w https://wiki.opencaching.pl/index.php/Z ... e_skrzynki a dokładniej w "Powiadom innych o nowej skrzynce".

Co do wojenek jak ktoś jest debilem albo pisząc młodzieżowo "dzbanem" to niech się kłuci i zgłasza do COGu głód w Afryce i biedę w Podkarpackim. Jak zobaczy, że zarówno antagonista jak i COG ma go w poważaniu to albo zajmie się keszowaniem albo przestanie keszować. Tak czy inaczej będzie spokój.

Dorośli ludzie, a problemy jak w przedszkolu.
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 493 razy

Post autor: deg »

Cezex pisze:
sobota 29 lutego 2020, 13:44
ludzie z dostępem do Wiki, mogliby dodać link do polityki reaktywacji w https://wiki.opencaching.pl/index.php/Z ... e_skrzynki a dokładniej w "Powiadom innych o nowej skrzynce".
Dodałem.

PS: Każda osoba, która ma czas i ochotę wnieść swój wkład w rozwój Wiki jest mile widziana. Proszę o maila do mnie - utworzymy konto (obecnie ze względu na lawinę spambotów tworzenie nowych kont jest zablokowane) i od tego momentu można będzie bez problemu samodzielnie rozwijać Wiki.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Cezex pisze:
...
Mógłbyś mieć całkowitą rację, gdyby nie jeden fakt: zabawa polega na szukaniu i znajdowaniu (lub nie) keszy, a nie wsadzaniu własnych pojemników, gdy się kesza nie widzi, nie znajduje, czas się kończy, itp. Problem reaktywacji wyszedł już poza reguły, które kiedyś ustalaliśmy jako społeczność, więc wymagał (lub nadal wymagać będzie) interwencji.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

Cezex pisze:

Co do wojenek jak ktoś jest debilem albo pisząc młodzieżowo "dzbanem" to niech się kłuci i zgłasza do COGu głód w Afryce i biedę w Podkarpackim. Jak zobaczy, że zarówno antagonista jak i COG ma go w poważaniu to albo zajmie się keszowaniem albo przestanie keszować. Tak czy inaczej będzie spokój.
Jest jeszcze trzecia opcja - taki frustrat może zostać aktywnym sabotażystą. Były już takie przypadki.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Podziękował;: 75 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Kontakt:

Post autor: Cezex »

ronja pisze:
poniedziałek 02 marca 2020, 12:06
Cezex pisze:
...
Problem reaktywacji wyszedł już poza reguły, które kiedyś ustalaliśmy jako społeczność, więc wymagał (lub nadal wymagać będzie) interwencji.
No to problem został rozwiązany. Chciałeś przepisu to go masz. Nie pasuje Ci to zgłaszasz do COGu.
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Cezex pisze:
wtorek 03 marca 2020, 12:47
No to problem został rozwiązany. Chciałeś przepisu to go masz. Nie pasuje Ci to zgłaszasz do COGu.
Ależ o tym napisałem. Cytuję: "Problem reaktywacji wyszedł już poza reguły, które kiedyś ustalaliśmy jako społeczność, więc wymagał (lub nadal wymagać będzie) interwencji." :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

... czyli DONOSZENIA.
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

karwdo pisze:
czwartek 05 marca 2020, 08:06
... czyli DONOSZENIA.
I w ten właśnie sposób komentowania dewastujesz system. Od dzisiaj można pełnoprawnie powiedzieć, że nieuprawniona reaktywacja, np. dla "+1", która normalnie jest złodziejstwem w stosunku do uczciwych poszukiwaczy logujących DNF-y, zgłaszających potrzebę serwisu, a przede wszystkim zwracających uwagę na czystość zabawy, jest dla Ciebie największą wartością. Piękna postawa. Czyli co: hulaj dusza, od dzisiaj nie ma żadnych reguł :D
PS. normalne napisanie o przewale nie jest donoszeniem - szczególnie, gdy parafujesz to swoim nickiem z OC, czy podpisem. Przeczytaj sobie definicję donosicielstwa (nawet na Wiki). Dziwny masz system pojęć życiowych :(
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowania (total 3):
ptys50degJAsiek.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

@ ronja...
Chciałbym zwyczajnie, żeby (tu przykład pierwszy z brzegu, całkowicie przykładowy) kolega ronja znajdując reaktywację mojego kesza nie wściubiał nosa do tego czy to była uprawniona czy nie uprawniona reaktywacja!
To zwyczajnie nie jest sprawa kolegi Ronja, a całkowicie sprawa moja (jako założyciela) oraz osoby, która tą reaktywację zrobiła.
Mam nadzieję, że teraz masz moje zdanie obrazowo przedstawione? Jasne również w tym momencie stają się dla Ciebie "moje zasady".
Wsadzenie przez kolegę Rojna noska pomiędzy kolegę karwdo i kolegę reaktywatora, to zwyczajne ******** (wypikowałem, bo czasem bywam kulturalny).
No i może tak jeszcze na koniec ponowię prośbę.... popytaj kogoś więcej niż samego siebie i trzech najbliższych Ci keszerów co na ten temat myślą? Warto posłuchać co na ten temat mają do powiedzenia ludzie!
Idąc Twoim torem myślenia... niszczy system ładnych kilkadziesiąt (boję się pisać "set") osób, które znam... Ty jeden (oczywiście wiem że to uproszczenie) niczym opoka stoisz na straży moralności... poprzez działanie typu: "Proszę Pani, a Basia Krzysia ołówkiem szturchnęła w plecy"! Nie ma dla Ciebie znaczenia, że Krzyś ma swój język lub (o zgrozo!) może mu się to nawet podobać i Twoje sygnalizatorstwo popsuje relacje między Krzysiem i Basią?!
:)
Z humorystycznym pozdrowieniem
Karol:)
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowanie:
Cezex
Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: rapotek »

karwdo pisze:
sobota 07 marca 2020, 15:00
@ ronja...
Chciałbym zwyczajnie, żeby (tu przykład pierwszy z brzegu, całkowicie przykładowy) kolega ronja znajdując reaktywację mojego kesza nie wściubiał nosa do tego czy to była uprawniona czy nie uprawniona reaktywacja!
To zwyczajnie nie jest sprawa kolegi Ronja, a całkowicie sprawa moja (jako założyciela) oraz osoby, która tą reaktywację zrobiła.
Mam nadzieję, że teraz masz moje zdanie obrazowo przedstawione? Jasne również w tym momencie stają się dla Ciebie "moje zasady".
Wsadzenie przez kolegę Rojna noska pomiędzy kolegę karwdo i kolegę reaktywatora, to zwyczajne ******** (wypikowałem, bo czasem bywam kulturalny).
No i może tak jeszcze na koniec ponowię prośbę.... popytaj kogoś więcej niż samego siebie i trzech najbliższych Ci keszerów co na ten temat myślą? Warto posłuchać co na ten temat mają do powiedzenia ludzie!
Idąc Twoim torem myślenia... niszczy system ładnych kilkadziesiąt (boję się pisać "set") osób, które znam... Ty jeden (oczywiście wiem że to uproszczenie) niczym opoka stoisz na straży moralności... poprzez działanie typu: "Proszę Pani, a Basia Krzysia ołówkiem szturchnęła w plecy"! Nie ma dla Ciebie znaczenia, że Krzyś ma swój język lub (o zgrozo!) może mu się to nawet podobać i Twoje sygnalizatorstwo popsuje relacje między Krzysiem i Basią?!
Z humorystycznym pozdrowieniem
Karol:)
Co prawda nie do mnie, ale publicznie, więc chyba mogę...

Przecież wystarczy, że Krzyś napisze w opisie skrzynki, że pozwala Basi się szturchać i wszystko będzie jasne. Może nawet wystarczyć, gdy Basia "szturchając" Krzysia da znać, że robi to za jego zgodą, a Krzyś nie zaprzeczy. Bez tego skąd kolega Ronja ma o tym wszystkim wiedzieć, gdy jedyne do czego ma dostęp to opis skrzynki, logi i aktualne wytyczne obowiązujące w serwisie?
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
ptys50ronja

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Jasne.
Jednak nie o tym mowa.
Jedyną osobą której powinniśmy zgłaszać, że ktoś mu zrobił "nieuprawnioną reaktywację" jest WŁAŚCICIEL SKRZYNKI!
Żaden COG czy COG+ - bo dla jasności mówimy w tym całym poście o zgłaszaniu tego do COG!
Nie podoba Ci się - zgłaszasz właścicielowi, a co on zrobi (lub nie, bo to też jego prawo) to jego sprawa!

Inna byłaby sytuacja (piszę po raz enty) gdyby skrzynka po opublikowaniu stawała się własnością społeczności (z przypisaniem "opiekuna- autora" lub w sytuacji, gdy ktoś ma w d*** zabawę i kesza "opiekuna-zastępczego" ochotnika). W takiej sytuacji wszystko to o czym pisze @ronja miałoby rację bytu. I tu byłaby moja pełna zgoda.
Zdaję sobie sprawę, że to nie realne (szkoda!)

Na dziś stoi jasno, że jak skrzynka jest moja, to donoszenie (sygnalizowanie, dbanie, etc) do kogokolwiek innego niż ja w temacie rzeczonym jest ZWYKŁYM WŚCIUBIANIEM NOSA w nie swoje sprawy.
Żeby doprecyzować - nie jestem przeciwnikiem zgłaszania takich rzeczy, pod warunkiem, że robi się to bezpośrednio do założyciela (szanując jego prawo do olania, zignorowania) - sam tego rzecz jasna nie zrobię, ale rozumiem, że ktoś tak chce i tak robi. Tak jak tu wielokrotnie pisaliśmy - to kwestia zasad wyznawanych.
Obrazek

Awatar użytkownika
JAsiek.
Bywalec
Podziękował;: 108 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy

Post autor: JAsiek. »

Karolu, zgłaszając skrzynkę do COG i tak zawsze zaznaczasz opcję, że podjąłeś próbę kontaktu z właścicielem skrzynki. A więc w pierwszej kolejności i tak powinieneś napisać do właściciela. Do COG skrzynkę zgłasza się gdy właściciel nie reaguje. Są dwie sytuacje: albo właściciel olewa sprawę albo się już nie bawi. W pierwszej sytuacji, skoro jest mu wszystko jedno, to niech wykona ten wysiłek i dopisze w skrzynkach "wyrażam zgodę na reaktywację", napisane raz załatwi sprawę na wieki. W drugiej sytuacji to właśnie COG dba o porzucone skrzynki, i nie widzę tu jakiegoś wielkiego wściubiania nosa. Skrzynek porzuconych w serwisie jest mnóstwo. Czasem je archiwizujemy, czasem zmieniamy ich opis, czasem nawet przywracamy do życia - wszystko dla dobra serwisu, niekoniecznie dla świętego spokoju. Uważam, że oskarżanie kogoś, lub części całej społeczności, o "potencjalne" donosicielstwo jest dużym nadużyciem. Umówmy się tak, że jeżeli będziesz miał jakiś konkretny przykład na nadużycie w tym temacie ("doniesienie" do COG z pominięciem kontaktu z właścicielem), to wtedy napiszesz do COG.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowania (total 4):
rapotekronjaCezexdeg

Zablokowany