Regulacja reaktywacji skrzynek.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
atris
Stały bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 13 maja 2008, 22:54
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: atris »

A co jeśli nie ma możliwości kontaktu z autorem? Co z całą szeroką grupą keszy gdzie takiej szansy raczej nie ma? Większość jednak nie udostępnia swoich numerów. Bardzo mało osób odpisuje na maile w przeciągu 30 minut, zazwyczaj trwa to dobrych kilka godzin albo dni. Jesteś na szlaku, nie możesz czekać w nieskończoność, bo do wieczora musisz dojść do celu. Kiedy dostanę odpowiedź to już będzie za późno - nie zrobię znowu np. 200km i paru godzin na piechotę, żeby zrobić reaktywację. A co jeśli odpowiedź nie nadejdzie nigdy, a ostatnia aktywność autora miała miejsce w 2015?
I tu przechodzimy do drugiego tematu: "większa rotacja skrzynek w terenie". Zejdźcie proszę na chwilę na ziemie i rozejrzyjcie się. Na wielu poza miejskich obszarach nie będzie żadnej rotacji, bo najzwyczajniej w świecie nie ma komu skrzynek zakładać. Są piękne tereny w okolicy Wrocławia na których są jakieś skrzynki tylko dlatego, że ktoś 4-8 lat temu je założył, a potem inni reaktywacjami je utrzymywali. I nikt nowych nie zakłada, jak pojawi się jedna lub dwie to jest już święto. A wierzcie mi, że miejsca nie brakuje. Dlatego walczę o to co jest, bo nic nowego mogę już nie dostać.
Ile dużych projektów powstało w ciągu ostatniego roku? A ile obecnych upadnie jak wywalimy z nich zreaktywowane skrzynki?
Brutalna prawda jest taka, że frekwencja na OC spada. Nie znam oficjalnych danych, jeśli jakieś są, ale widzę co się dzieje. Skrzynki w jakimś miejscu zakładane w 2013-2015 miały po 30+ znalezień w 2 lata. Skrzynki zakładane kawałek obok ale w 2017? Dzisiaj mają może 15, z czego w całym 2019 ilość znalezień to 2-3. Większość starszych skrzynek które znalazłem teraz na jesień miało po przynajmniej paręnaście znalezień rok do roku, nawet w 2018, podczas gdy w 2019 po sezonie było już ich raptem 2-4. A czasami żadnego.
Zastanawiam się na ile reaktywacjom zawdzięczamy obecne 42k aktywnych skrzynek. Dla obszarów niezurbanizowanych które mnie głównie interesują - powiedziałbym, że ilość istniejących tylko dzięki nim zbliża się do 40%. Dalej od dużego miasta może będzie tego nawet więcej. Wyczyśćmy z mapy 10k keszy. Ile białych plam, które tak długo zapełniano, pojawi się na nowo? Ile z pośród tych nie zostanie już nigdy zapełnione bo niezbyt jest przez kogo?
Czy jest to sytuacja patologiczna? Zdaniem części tutaj - na pewno. Ja osobiście traktuję reaktywacje jako dbanie o wspólne dobro. Podobnie jak @keram58 jak robię to robię je z głową - tam gdzie ma to sens, tam gdzie zaginął "zwyklak", wreszcie - tam gdzie nie mam wątpliwości, że skrzynki faktycznie nie ma. Nie mam problemu z zalogowaniem DNF'a jak te warunki nie są spełnione. Parę zdarzyło mi się zgłosić do archiwizacji. A jak już ją robię to też staram się aby sama reaktywacja miała ręce i nogi, nie rzadko wykonując maskowanie z tego co znajdę i paru rzeczy, które noszę ze sobą. Nie wspominając o tych, gdzie miałem możliwość spędzenia nad nimi w garażu paru godzin. Zdarzały się do nich komentarze bardzo pozytywnie oceniające. Zdarzyły się też wyrazy uznania od właściciela.
I na koniec zostawię pytanie - czy naprawdę OC jest w tak wspaniałej kondycji, że możemy sobie pozwolić na skasowanie lekką ręką tak wielu skrzynek? I w imię czego?
Za ten post autor atris otrzymał podziękowania (total 3):
keram58Kikaabigeo

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Posty: 447
Rejestracja: czwartek 21 czerwca 2012, 22:17
Podziękował;: 101 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: dallas »

@atris
O skrzynkach na szlaku pisałem stronę wcześniej - wystarczy skontaktować się odpowiednio wcześniej przed wyjazdem i poprosić o telefon, bądź zgodę na reaktywację. Na miejscu masz zielone światło w razie problemów.
Zauważ, że ta cała nasza dyskusja do niczego nie prowadzi. Swoje argumenty przytacza tu z 10 osób które próbują przekonać wyłącznie siebie. Pozostałe tysiące aktywnych użytkowników ma to głęboko w... lub nie jest zainteresowana kompletnie problemem. Oni i tak będą robić po staremu cokolwiek będzie ustalone przez COG. Jedni nadal będą reaktywować co popadnie, inni będą grzecznie wpisywać nieznalezienia, a ci, co nic nie sygnalizują nadal będą omijać pole nieznalezienia. Taki urok tej zabawy, że aktywizuje różne charaktery społeczne.
Ty pojedziesz na ścieżkę i grzecznie zalogujesz braki skrzynek, a ekipa po Tobie zrobi seryjny serwis czymkolwiek. Oczywiście że to irytujące.

Dla mnie do zaakceptowania są już 3 bardzo różne stanowiska tu przedstawione, poza skomplikowanym regulaminem. Gdy spoilerowe miejsce jest oczywiste a skrzynki brak, to jaki sens jest czekać na 3 dnfy? Zdrowy rozsądek powinien być tu na pierwszym miejscu.

Nowi użytkownicy zabawy są zdani wyłącznie na się siebie. Nie mają telefonu do autora i poprzednich znalazców. Raczej nigdy nie reaktywują też pojemników. Każdy z nas zaczynał w taki sposób i była z tego większą przyjemność niż obecnie że wszystkimi możliwościami kontaktu.

I na koniec piszesz o usunięciu reaktywacji.
Tu dyskusja toczy się raczej o przyszłe reaktywacje i ogólny porządek, a nie o już istniejące.
Ostatnio zmieniony środa 04 grudnia 2019, 23:16 przez dallas, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
pawelko

Awatar użytkownika
atris
Stały bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 13 maja 2008, 22:54
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: atris »

Nie chodzi mi o kasowanie już istniejących reaktywacji, przecież nikt nie będzie ich szukał wśród dziesiątek tysięcy skrzynek. Chciałem tylko pokazać co innego. Jeśli dzisiaj przykładowo 10k skrzynek to reaktywacje, to jest to 10k skrzynek których byśmy teraz nie mieli gdyby nie one. A co za tym idzie w uproszczeniu można założyć, że jak reaktywacje zakażemy teraz, to za dwa-trzy lata podobny procent skrzynek zniknie z serwisu. I nie widzę perspektyw na ich zastąpienie.

Miłej soboty, ja jadę keszować. Jakubów czeka :-).

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 156
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: dzejbi »

Cytując atrisa ... bo najzwyczajniej w świecie nie ma komu skrzynek zakładać. Choroba zdiagnozowana a jedynym lekiem ma być reanimacja pacjenta ?. Od jakiegoś już czasu zadaję pytania, niestety ciągle pozostające bez odpowiedzi – Kto i czy w ogóle zajmuje się dziś polityką i kierunkami rozwoju tej zabawy. Kto ma sterować kursem - ilość czy jakość - w zależności od potrzeb i braków regionu. Zaczynając zabawę, może po prostu miałem szczęście że trafiłem na swoje pierwsze skrzynki, które mnie zaskakiwały i wciągnęły w wir tej zabawy. Wyjazd na „Projekt PL”, którym się zachłysnąłem. Tu pobierałem nauki. Później samemu próbowałem udolnie lub mniej udolnie powielać, modyfikować , wymyślać inne maskowania i odszukiwać miejsca na mapie, które w mojej ocenie warte są pokazania i odwiedzania. Tu jest pełna analogia ze szkolnymi przedmiotami i ich nauczycielami. Były lekcje, które nas wciągały, na innych po prostu byliśmy. Mam wrażenie, że dzisiaj niestety bierność w aktywnym uczestnictwie w zabawie, zupełnie pomijająca zakładanie swoich skrzynek, tutaj ma swoje przyczyny. Dzisiejsze, duże, „medialne” projekty, które silnie oddziaływają, oferują właściwie ilość.( Norbert nie o tobie piszę :) ) Nowi adepci odczytują to za kierunek tej zabawy, a z czasem pojawia się zniechęcenie monotonią. Ale wracając do reaktywacji - nie wiem jak dzisiaj wygląda „Projekt PL”. Nie wiem czy wobec wycofania się z uczestnictwa w zabawie części założycieli, kolejne reaktywacje zupełnie nie zmieniły obrazu Projektu, który pamiętam. Na myśl przychodzi mi pewien filmik funkcjonujący na YouTube o Cecilii Gimenez, która podjęła się renowacji fresku Jezusa ... To kierunek sugerowany i oczekiwany ? Oczywiście ja mogę się mylić i zupełnie opatrznie to wszystko interpretować.Tylko dlaczego nikt, nawet nie mówię o działaniach, dlaczego nikt nie stawia żadnych pytań ?
Miłej soboty
Pozdrawiam
Za ten post autor dzejbi otrzymał podziękowanie:
huculP

Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Posty: 307
Rejestracja: sobota 22 września 2012, 18:03
Podziękował;: 231 razy
Otrzymał podziękowań: 118 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: krcr »

dzejbi pisze: sobota 16 listopada 2019, 10:13 Kto i czy w ogóle zajmuje się dziś polityką i kierunkami rozwoju tej zabawy. Kto ma sterować kursem - ilość czy jakość - w zależności od potrzeb i braków regionu.
Uwaga odpowiadam: Użytkownicy opencaching.pl?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

witas86
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: wtorek 07 listopada 2017, 13:11
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: witas86 »

No właśnie, dla mnie rolą COG jest przede wszystkim weryfikacja trzech pierwszych skrzynek użytkownika, współpraca z instytucjami, gdy dana instytucja tego wymaga (np. kesze w parkach narodowych, na terenie muzeów itp.) no i ewentualnie arbitraż w spornych kwestiach pomiędzy użytkownikami. Za jakość, ilość i zawartość skrzynek jesteśmy odpowiedzialni my - "szeregowi" użytkownicy. Szukaj, zakładaj, werbuj do zabawy znajomych, rodzinę, kogokolwiek.
Jeśli chodzi o dużą dysproporcję użytkowników zakładających kesze do jedynie ich szukających to proponuję stworzenie "kampanii reklamowej" na portalu i w mediach społecznościowych promującą zakładanie keszy. Tym mógłby się zająć niekoniecznie cały COG, ale po prostu aktywni użytkownicy dysponujący czasem.
Za ten post autor witas86 otrzymał podziękowania (total 6):
JAsiek.huculPdzejbikeram58Kikaabigeo

rapotek
Wyjadacz
Posty: 227
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: rapotek »

Sebastian pisze: piątek 15 listopada 2019, 01:41 Co w takim razie ze skrzynkami dwu systemowymi (GC/OC) wystarczy, że w serwisie GC, gdzie można dokonywać reaktywacji wykonam ją, a na OC zaloguję jedynie znalezienie?
Już wcześniej ktoś się powoływał na to, że w serwisie GC reaktywacje są dozwolone. W anglojęzycznym GC reaktywacja wykonana przez geokeszera, który nie znalazł pojemnika, określana jest jako "throwdown". Proszę zerknąć tutaj:
https://www.geocaching.com/help/index.p ... 8&pgid=427

Nie mam teraz czasu ani ochoty tłumaczyć tego na język polski, jednak w skrócie sens jest taki, że reaktywacje bez zgody autora nigdy nie powinny być umieszczane. Jako właściciel kesza powinienieś sprawdzić czy pojemnik jest na miejscu i usunąć reaktywację, możesz (nie musisz) zaliczyć znalezienia założonej reaktywacji, natomiast keszer, który umieścił reaktywację nie ma silnych podstaw do zalogowania znalezienia.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 5):
degptys50vasco01PeChaabigeo

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 156
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: dzejbi »

Weryfikacje kiedyś przeszedłem. O współpracy na interesującym mnie terenie może kiedyś się dowiem. O arbitrażu daje się słyszeć. Skrzynki staram się zakładać - na pewno nie w tym tempie jak są archiwizowane. Szukam, zakładam, werbuję. Za jakość, ilość, zawartość czuję się odpowiedzialny. Z reklamą w moim wydaniu będzie kłopot - siebie namówię, ale dla innych podobnie jak COG, nie mam nic do zaoferowania. Pierwsze zdanie powinno być zamieszczone przed kolejnymi wyborami jako zwięzła informacja dla wszystkich.

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Posty: 855
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: Sebastian »

rapotek pisze: sobota 16 listopada 2019, 23:19
Sebastian pisze: piątek 15 listopada 2019, 01:41 Co w takim razie ze skrzynkami dwu systemowymi (GC/OC) wystarczy, że w serwisie GC, gdzie można dokonywać reaktywacji wykonam ją, a na OC zaloguję jedynie znalezienie?
Już wcześniej ktoś się powoływał na to, że w serwisie GC reaktywacje są dozwolone. W anglojęzycznym GC reaktywacja wykonana przez geokeszera, który nie znalazł pojemnika, określana jest jako "throwdown". Proszę zerknąć tutaj:
https://www.geocaching.com/help/index.p ... 8&pgid=427

Nie mam teraz czasu ani ochoty tłumaczyć tego na język polski, jednak w skrócie sens jest taki, że reaktywacje bez zgody autora nigdy nie powinny być umieszczane. Jako właściciel kesza powinienieś sprawdzić czy pojemnik jest na miejscu i usunąć reaktywację, możesz (nie musisz) zaliczyć znalezienia założonej reaktywacji, natomiast keszer, który umieścił reaktywację nie ma silnych podstaw do zalogowania znalezienia.
Tłumaczyć nie musisz wszak jest wyraźnie napisane --
"If you do not disable the cache, you may want to honor Found It logs for the throwdown. However, the geocacher who placed the throwdown does not have a strong claim to log the cache as found."

Czyli można reaktywować, jeżeli właściciel się nie sprzeciwia, i tyle w temacie.
Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Posty: 227
Rejestracja: piątek 26 lutego 2016, 11:54
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 99 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: rapotek »

Sebastian pisze: niedziela 17 listopada 2019, 20:21 Tłumaczyć nie musisz wszak jest wyraźnie napisane --
"If you do not disable the cache, you may want to honor Found It logs for the throwdown. However, the geocacher who placed the throwdown does not have a strong claim to log the cache as found."

Czyli można reaktywować, jeżeli właściciel się nie sprzeciwia, i tyle w temacie.
Należałoby również zacytować zdanie wcześniejsze, do którego powyższy cytat się odnosi. Pełniejszy cytat powinien brzmieć:

"Consider disabling the cache until you can remove the throwdown or replace the original cache. If you not disable the cache, you may want to honor Found It logs for the throwdown. However, the geocacher who placed the throwdown does not have a strong claim to log the cache as found."

Wygląda na to, że jednak powinienem spróbować przetłumaczyć, trochę topornie, ale dość wiernie: "Rozważ tymczasową dezaktywację kesza do czasu, kiedy usuniesz reaktywację lub umieścisz ponownie na miejscu oryginalny pojemnik. Jeżeli nie dezaktywujesz kesza, możesz chcieć uznać znalezienia dla reaktywacji. Jednakże, geokeszer, który zrobił reaktywację nie ma mocnych praw, aby zalogować znalezienie kesza."

Słówko wyjaśnienia: "uznanie" znalezień ma na celu "ochronę" późniejszych znalazców reaktywacji, którzy mogą nie wiedzieć, że nie znaleźli oryginalnego pojemnika, jednak wyraźnie zostawia się to do decyzji właściciela kesza (jest "may want to" zamiast "have to" lub "must").

I jeszcze bardzo wygodnie opuściłeś to zdanie: "Geocaches should never be replaced without the permission of the cache owner.". Czyli w wolnym tłumaczeniu: "kesze nigdy nie powinny być wymieniane (zastępowane) bez pozwolenia właściciela". Gdyby miało to znaczyć to, co napisałeś, byłoby napisane coś w rodzaju "Geocaches should never be replaced with objection from the cache owner". Różnica subtelna, ale jednak istotna.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
vasco01abigeo

vasco01
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 19 kwietnia 2018, 11:16
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: vasco01 »

Proszę, oto całość odnośnego punktu regulaminu GC, który uznaje reaktywacje BEZ ZGODY WŁAŚCICIELA za NIEDOPUSZCZALNE.
@Sebastian, tu nie ma miejsca na Twoje nadinterpretacje.

7.11. Respond to "throwdowns"
Throwdowns are strongly discouraged

A “throwdown” is a container placed by a geocacher who cannot find the original cache.

Some geocachers place throwdowns so that they can log a find on a cache that they suspect is missing. Geocaches should never be replaced without the permission of the cache owner. This can lead to multiple containers, geocacher confusion, and disputes about whether someone is entitled to log a find or not.
How to handle throwdowns

Cache owners are responsible for maintenance. When you are aware of throwdowns, check if your cache is still there and remove the throwdown cache. Consider disabling the cache until you can remove the throwdown or replace the original cache. If you do not disable the cache, you may want to honor Found It logs for the throwdown. However, the geocacher who placed the throwdown does not have a strong claim to log the cache as found.
Za ten post autor vasco01 otrzymał podziękowanie:
abigeo

dzejbi
Stały bywalec
Posty: 156
Rejestracja: czwartek 22 maja 2014, 05:13
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: dzejbi »

Coś podobnego ! :) Opieka regulaminowa i spokój z majstrowaniem przy swoich skrzynkach tylko za parę euro :)

keram58
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 04 listopada 2012, 08:34
Podziękował;: 165 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: keram58 »

Nie ma tu złotego pomysłu ale komplikowanie tego zapisami regulaminowymi dość zawiłymi niczego tu nie zmieni. Trzeba z naszej strony dużo zdrowego rozsądku.
Pozdrawiam
Za ten post autor keram58 otrzymał podziękowania (total 2):
dzejbiKika
Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 17 października 2013, 10:39
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: sajmon »

A tak bardziej "z życia": można pisać regulaminy, przykłady, wyjątki itp Reaktywacje za zgodą właściciela czy bez. Okienka i checklisty przy zakładaniu. 7 stron dyskusji na forum. Nie ważne co zostanie tu ustalone, bo w terenie nadal będą reaktywacje +1 do statów i zaliczenia GŚ - niezależnie od regulaminów i wytycznych. Nie będzie nawet wzmianki o reaktywacji lub pokrętnego "nie było i jest" w logu. "Starzy" będą robić to co robią i NIC ich nie zmusi do zmiany podejścia. Nowi albo nie przeczytają regulaminów i wytycznych (95%), albo po próbie przebrnięcia przez legislacyjny bełkot stwierdzą, że do głupie i nie dla nich taka zabawa - bo np pokemony instaluje i ma i nikt się nie czepi.
Problem jest nie w systemie czy regulaminie, a w podejściu ludzi do ZABAWY. A jak to ludzie i zabawa - każdy nagina tak, by bawić się dobrze (wg swojego systemu wartości dobrej zabawy).
Parcie na zaliczenie GŚ na wyjeździe jest tak silne, że nikt nie będzie patrzył na regulaminy :)
Za ten post autor sajmon otrzymał podziękowania (total 4):
dzejbiKikadallaskeram58

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Posty: 267
Rejestracja: niedziela 02 marca 2014, 12:50
Podziękował;: 62 razy
Otrzymał podziękowań: 132 razy

Re: Regulacja reaktywacji skrzynek.

Post autor: karwdo »

Z racji tego, że nie chce mi się czytać całości, a temat wraca (i wracał będzie) przypomnę propozycję, którą już wrzucałem (bodajże tu na forum, z całą pewnością w ramach COG onegdajł).

Opcjonalny atrybut do odhaczenia przy zakładaniu skrzynki: ZGODA NA SERWIS lub SERWIS I REAKTYWACJĘ . Plus ewentualne pole do opisu warunków owej reaktywacji (w przypadku zgody) - można wykorzystać okno: DODATKOWYCH INFORMACJI

Pytałem, prosiłem... to ponoć "wyższa informatyka"...
Mamy atrybuty typu "Benchmark" czy (mój ulubiony) "Letterbox"- to (chyba?!) ostoja open i ich funkcjonowanie to być albo nie być OC.pl!? (A spokojnie jeśli "nie da się" stworzyć nowego atrybutu, można byłoby któryś z nich podmienić)

Można oczywiście drzeć koty dalej i marnować czas... JEDEN GUZIK ZAŁATWIAŁBY SPRAWĘ, ale może lepiej tego nie robić, bo to zbyt proste rozwiązania.
Wygaśmy temat i za pół roku znów wróci.

Pozdrawiam

(EDIT)

ŻADNEGO PUNKTU REGULAMINU nie trzeba do tego zmieniać
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowania (total 3):
Kikabrajan74keram58
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Zablokowany