Wywróćmy wybory COG do góry nogami

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Re: Wywróćmy wybory COG do góry nogami

Post autor: krystiant » czwartek 24 stycznia 2019, 18:08

ronja pisze:
czwartek 24 stycznia 2019, 13:54
deg pisze:
środa 23 stycznia 2019, 23:51
... COG po raz pierwszy w historii nie będzie mieszał jednostronnie przy regułach kandydowania do COG? ...
[...] Nikt z obecnych COG-owiczów nie ma zapędów do wewnątrzCOGowego mieszania w wyborach.
deg pisze:
czwartek 24 stycznia 2019, 15:15
a może pomysł trzeba wrzucić do szuflady, dopracować i wrócić z nim np. za rok?
A może za 5 lat... i korzystając z okazji, że nikt z COG nie chce robić rewolucji, zobaczyć, czy bez corocznego zamieszania okołowyborczego serwis przeżyje :lol:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

mangus i 27@
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: mangus i 27@ » piątek 25 stycznia 2019, 22:36

Gdzieś tam po drodze czuje się przez Dega wywołany do tablicy, gdy wspomniał nazwę miasta😉.
Cóż mogę powiedzieć- ja użęduję pierwszą i może jedyną kadencję i nie mnie się wypowiadać tylko bardziej doświadczonym ale...
1/ obsługa zdarzeń na zasadzie kto pierwszy ten lepszy nie będzie faktycznym odzwierciedleniem pracy wszystkich COG - owiczów, zresztą juz teraz nie jest żadnym wyznacznikiem. W niektorych wojewodztwach jest sporo zgloszen w innych mniej.
2/ podzial na wojewodztwa jest ok - na razie wyszla inocjatywa z Gorami Stolowymi i to jest jedyna inicjatywa ktora "zmusila" do obecnosci COG-owicza, no moze jeszcze Kwidzyn. Mamy wśród nas wygadanego czlowieka ktory ma na tyle czasu by nas reprezentowac w rozmowach. Gdyby to dzialo sie u mnie - pewnie bym sie zanngazowal w miare skromnych mozliwosci.
3/ zmniejszenie liczy osob do 5 rodzi mechanizmy lobbystyczne - zawsze latwiej przekonac 5 niz 16. Oczywiscie taka ilosc osob ma trlez wady jak chociazby procedowanie, ktore czasem trwa zbyt dlugo, ale okazuje sie byc przemyslane. Mamy przyklady ktore pokazuja, ze nawet w tak duzym gronie jestesmy w stanie podejmowac szybkie i czasem drastyczne decyzje.
5/ zarzut ewentualnego mieszania przy "ordynacji wyborczej" jak kazda wladza - mamy do tego jakies prawo, jak i do zmiany regulaminu i innych rzeczy- ktos to robic musi i kazdego zadowolic sie nie da.
6/ w wyborach beda zazwyczaj wybierane osoby ktore sie zna, bo sie zna a nieznajomy to nie wiadomo kto (tak to zazwyczaj dziala)- nowy keszer bedzie to mial w zasadzie gdzies i raczej odpusci sobie wybory. Po sobie wiem ze spory czas mnie to nie interesowalo poprostu. Zostaje grupa zapalencow z dluzszym stazem i to glownie oni glosuja.
Chyba tyle - jak sobie cos przypomne to dopisze. Dobrej nocy.

Łokcie
Nowy na forum

Post autor: Łokcie » sobota 26 stycznia 2019, 13:34

Cześć wszystkim. Nigdy nie wchodziłem głębiej w politykę na OC. Już od kilku lat bawię się z wami (mimo wcale nie dużej liczby znalezień ale mimo wszystko aktywnie) i przyglądam się z boku jak to wszystko się zmienia, jak powstają wojenki pomysły, jak działa COG itd to chciałbym wrzucić swoje 3 grosze do dyskusji
Pozwólcie, że na początek mojego posta odpowiem polemizując z cytatami z wcześniejszych postów, które najbardziej mnie ruszają.
kojoty pisze:
środa 23 stycznia 2019, 00:10
Więcej osób będzie kandydować
A niby czemu tak miało by być? To ktoś teraz nie kandydował bo miał konkurencję? A to teraz ta konkurencja niby zniknie?
problemy "bezwładności" większej grupy można moim zdaniem rozwiązać tworząc sensowne procedury ustaleń i podejmowania decyzji - bez czekania na opinię każdego.
Wydaje mi się, że tak naprawdę liczba kandydatów do COGu ma średnie szanse żeby się zwiększyć z kilku powodów.
a) ludzie tak naprawdę nie wiedzą czym KONKRETNIE zajmuje się COG. Jakieś przykładowe sprawy, które rozwiązuje się w ramach COG. Nikt nam nie pokazuje jak wygląda "życie członka COG". Nie wiadomo tak na prawdę jak wygląda system, w którym pracujecie (zgłoszenia sprawy itp). Ile czasu dziennie/miesięcznie trzeba przeznaczyć na bycie AKTYWNYM COGowiczem. Jeśli chcecie zwiększyć liczbę kandydatów może warto pomyśleć nad jakąś akcją informacyjną. I nie mówię tutaj o wpisie na forum, którego prawie nikt nie czyta tak samo jak na blogu. To trzeba połączyć forum, bloga, gruby na fb jak nie pomyśleć w ogóle nad jakimiś drobnymi ulotkami informacyjnymi w najczęściej odwiedzanych keszach.
b) jak ludzie widzą wojenki i dziwne sytuacje związane z COGiem, które przelewają się przez chociażby forum, to tracą ochotę. Ja swego czasu chciałem nawet kandydować ale wojenki skutecznie mnie odstraszyły.
b) nie ukrywajmy, że dla 90% użytkowników to jest czysta zabawa w szukanie pudełek śniadaniowych w lesie i mało kto ma czas i ochotę na angażowanie się politykę więc nie dziwmy się, że mało osób się angażuje.

deg pisze:
środa 23 stycznia 2019, 08:44
Słusznie - mamy system newsów, który "na już" działa.
Do newslettera nie możemy nikogo "na siłę" zapisać i dać mu możliwość wypisania. Zgodnie z RODO to musi działać odwrotnie - ktoś świadomie zapisuje się do newslettera. Ponadto - głównym problemem newslettera jest... brak treści.
Nie możemy zapisać nikogo do newslettera ALE jeśli potrzebujemy poinformować kogoś o czymś bardzo ważnym i spróbować zrobić tak, żeby jednak więcej ludzi wyraziło zgodę na newsletter to możemy znów delikatnie zmienić regulamin i przez email do WSZYSTKICH użytkowników poinformować ich o zmianie regulaminu (co chyba będzie nawet wymagane) i przy okazji poinformować ich o tym że wprowadzamy newsletter i mogą się zapisać.
Możliwości techniczne i prawne są trzeba tylko chcieć.
Druga kwestia brak treści - tylko nielicznym zapaleńcom chce się coś pisać/nagrywać filmy itp czysto dla oc jak na takim powiedzmy blogu średnia komentarzy i rekomendacji to pewnie koło 15 znaczy że prawie nikt tego nie czyta. To już lepiej coś napisać na grupie FB, może przeczyta więcej osób. Wydaje mi się, że to też jest kwestia informacyjno/marketingowa.
ronja pisze:
środa 23 stycznia 2019, 11:39
Tak, ale uczciwie trzeba dopowiedzieć, dlaczego skończyliśmy na mailach w ramach własnego grona - treści z FB i maili z systemu jakoś dziwnie przenikały poza COG do osób, które nie miały uprawnień do ich czytania
Trochę to dla mnie nie do przyjęcia. I nie chodzi o to, że wyciekały.
SKORO już chcecie tak omawianych przez was przejrzystości, bezstronności, braku kolesiostwa a to wszystko w grupie mającej władzę i wybieranej DEMOKRATYCZNIE to nie możecie mieć problemu z dostępem do informacji wewnętrznych.
Nie wszystko trzeba pokazywać od razu ale nie można mieć pretensji, że informacje wychodzą na zewnątrz. BA! Nawet powiedzmy raz w miesiącu COG POWINIEN przedstawić reszcie użytkowników jakiś krótki raporcik ze swojej pracy. Tak na prawdę nie wiemy jak sobie radzicie, jakie sprawy są załatwiane, jak szybko i z jaką skutecznością. Tu kłania się temat dlaczego ludzie nie biorą udziału w wyborach. Bo jak mają głosować skoro nie wiedzą tak na prawdę co kto robi i jak mu idzie? Głosują na znajomych i na ludzi z którymi mieli styczność np z poprzednich zgłoszeń do COG bo przynajmniej wiedzą czy sprawa była i będzie załatwiona odpowiednio. Przy ludziach kompletnie nieznajomych bez żadnego nadzoru nie mamy pojęcia na dobrą sprawę na kogo warto głosować.
Więc albo robicie to całkowicie przejrzyście albo rzeczywiście wybierzmy jednorazowo porządną RR powiedzmy te 5 osób (które mogą sobie dobrać COG wg własnego widzimisię) i niech rządzą w sposób autorytatywny bo w innym wypadku COG nie ma sensu.
elmodemonico pisze:
czwartek 24 stycznia 2019, 10:08
Jak wykorzystać potencjał członków COG do realizacji zadań ogólnorozwojowych serwisu OC.pl?
- po wyborach członkowie COG w swoim gronie wybierają ekipę do zadań specjalnych (OC SPECNAZ :lol: ), która w liczbie 5 osób prowadzi szeroko pojętą działalność pro rozwojową serwisu. Osoby te dodatkowo posiadały by mandat do realizacji poszczególnych zadań bez specjalnej zgody (głosowania) pozostałych członków COG (szybkie podejmowanie działań), reprezentacji serwisu na zewnątrz (media, instytucje).
Samowolka?
Otóż nie... pozostali członkowie COG mogą sprawować bieżący nadzór nad działaniami "jednostki specjalnej" i na bieżąco zgłaszać swoje uwagi - funkcja rady nadzorczej.
Tutaj nie będę polemizował pomysł przemawia do mnie w 100%

Chcecie mieć większą frekwencję w wyborach? Zróbcie je obowiązkowe. Powiedzmy w okresie wyborów pierwsze logowanie przenosi od razu do okienka wyborów. Oczywiście pomysł bez sensu bo spowoduje to tylko że ludzie będą wybierać "kogokolwiek". Tak więc skoro mało ludzi bierze udział w wyborach tzn że nie ma potrzeby by brało więcej osób bo innym to wszystko jedno i nie przeszkadza im że w cog jest ten czy tamten. Tak na prawdę to jest problem tylko i wyłącznie wąskiej grupy użytkowników, którzy chcą się w to zagłębić. Tak na prawdę sami sobie w swojej grupce robicie problemy.
Można by nawet uznać że Ci co mieli/mają kontakt z COGiem i RR walczą o wpływy gdy pozostali po prostu bawią się dalej w szukanie pudełek.
Popatrzmy na GC. Nie mam tam wpływu na to kto jest reviewerem a wszystko działa dobrze i nikt nie ma więszkych problemów. Tam gdzie zostawiamy miejsce na dyskusje zawsze będą odmienne zdania i wojny.

Skończmy może z tą iluzoryczną demokracją? Albo zróbmy wybory powiedzmy co dwa-trzy lata. Wybór 3 czy 5 osób, które będą rządziły samodzielnie mając możliwość powołać sobie do pomocy tylu COGowiczów ilu będzie potrzeba ale będą mogli być odwołani jeśli jakaś konkretna ilość użytkowników zgłosi jakieś zastrzeżenia no i nie będą mogli zmienić tego regulaminu bez "referendum" wśród wszystkich userów. Zniweluje to problemy i preteksty do wojenek.

Tu już pojadę foliarstwem ale moim skromnym zdaniem tak to trochę wygląda jakbyśmy wszyscy podświadomie zdawali sobie sprawę, że tak na prawdę chcąc niechcąc będzie w którymś momencie trzeba się przesiąść z OPEN na jakiś inny model biznesowy, który z powodzeniem prezentuje GC bo nas wchłoną i już kompletnie zmarginalizują. Sam coraz więcej czasu spędzam szukając tamtejszych skrzynek. I tutaj już na tym poziomie wygląda to jakby trwała walka o przyszłą pozycję w OC. Dajcie sobie na luz to tylko zabawa...

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Olo74 » sobota 26 stycznia 2019, 14:57

Przeczytałem pomysł deg'a, potem przeczytałem pierwszą stronę odpowiedzi/komentarzy, dziś widzę że stron jest już 3 :)
Nie wnikając w polemikę, ja uważam że wersja przedstawiona przez deg'a jest LEPSZA od dotychczasowego rozwiązania.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » sobota 26 stycznia 2019, 17:19

Łokcie pisze:
sobota 26 stycznia 2019, 13:34
ronja pisze:
środa 23 stycznia 2019, 11:39
Tak, ale uczciwie trzeba dopowiedzieć, dlaczego skończyliśmy na mailach w ramach własnego grona - treści z FB i maili z systemu jakoś dziwnie przenikały poza COG do osób, które nie miały uprawnień do ich czytania
Trochę to dla mnie nie do przyjęcia. I nie chodzi o to, że wyciekały.
SKORO już chcecie tak omawianych przez was przejrzystości, bezstronności, braku kolesiostwa a to wszystko w grupie mającej władzę i wybieranej DEMOKRATYCZNIE to nie możecie mieć problemu z dostępem do informacji wewnętrznych.
Nie wszystko trzeba pokazywać od razu ale nie można mieć pretensji, że informacje wychodzą na zewnątrz. BA! Nawet powiedzmy raz w miesiącu COG POWINIEN przedstawić reszcie użytkowników jakiś krótki raporcik ze swojej pracy.
Już kiedyś pisałem - nie należy mylić transparentności z ekshibicjonizmem :) Problem wyciekających informacji jest bardzo istotny, chociażby dlatego, że wiele rozpatrywanych spraw zawiera tzw. "informacje wrażliwe", a to już nie podlega upublicznianiu. W obecnej kadencji COG wszystkie istotne dla serwisu sprawy były przedstawione. Nigdy nie było raportów z rozstrzygania zgłoszeń keszy, czy drobnych sporów między userami i nie sądzę, by takie informacje miały być przedstawiane. Czy raport z pracy COG co jakiś czas? Tak, tu się zgadzam, sam kiedyś sugerowałem. Jednak szara rzeczywistość jest bardzo nudna - to w sumie praca nad weryfikacją nowych keszy (widzicie efekt w logach) i rozpatrywanie zgłoszeń w skrzynkach (też w sumie widzicie na bieżąco w logach). Możliwe, że trzeba pisać o tej szarości (czytaj: codzienności) i jakoś to odpuściliśmy. Tu mała dygresja do słów o GC, które gdzieś dalej w tekście pojawiają się - tam nie ma żadnej transparentności działań recenzenta i wszyscy grzecznie siedzą ;) Dlatego uważam, że nawet z naszą skromną obecnością np. na Forum jesteśmy lepsi :) Odbiję trochę piłeczkę - ile razy zapytałeś recenzenta ze swojego regionu, jak mu się pracuje i nad czym siedzi? Ile razy zaproponowałeś mu np. przegadanie ciekawego pomysłu? Prawda ma i drugie oblicze - keszerzy nie interesują się pracą wybranego recenzenta, a budzą się dopiero wtedy, gdy coś się pojawi na Forum ;)
Łokcie pisze:
Chcecie mieć większą frekwencję w wyborach? Zróbcie je obowiązkowe...
Nie da się - nie ma przymusu i nie będzie, nie ta formuła serwisu.
Łokcie pisze:
Popatrzmy na GC. Nie mam tam wpływu na to kto jest reviewerem a wszystko działa dobrze i nikt nie ma więszkych problemów. Tam gdzie zostawiamy miejsce na dyskusje zawsze będą odmienne zdania i wojny.
Cieszę się, że dobrze Ci na GC. Pamiętaj jednak, że margines do dyskusji jest tam zdecydowanie węższy ;) Nie będę też burzył dobrego wrażenia, że wszystko jest tam super - po prostu prawie nic nie schodzi "na dół", do ludu. Lud też wie, że nie ma co fikać, bo mu zamkną konto i po zawodach :) W dyskusji o COG nie ma co używać argumentów z GC - to zupełnie różne sprawy.
Łokcie pisze:
Skończmy może z tą iluzoryczną demokracją? Albo zróbmy wybory powiedzmy co dwa-trzy lata. Wybór 3 czy 5 osób, które będą rządziły samodzielnie mając możliwość powołać sobie do pomocy tylu COGowiczów ilu będzie potrzeba ale będą mogli być odwołani jeśli jakaś konkretna ilość użytkowników zgłosi jakieś zastrzeżenia no i nie będą mogli zmienić tego regulaminu bez "referendum" wśród wszystkich userów. Zniweluje to problemy i preteksty do wojenek.
Właśnie taki model w przeszłości nie sprawdził się. Nie ma potrzeby powielania tamtych błędów. Lepszym rozwiązaniem jest COG, który włącza do pracy przy konkretnych zadaniach lokalne autorytety, "ekspertów", Przewodników, tworzy np. wzorem instytucji naukowych ciało doradcze pod nazwą "Rada Programowa", itp. W tej kadencji mieliśmy takie działania (mamy jeszcze) i dobrze się sprawdzają.
Łokcie pisze:
Tu już pojadę foliarstwem ale moim skromnym zdaniem tak to trochę wygląda jakbyśmy wszyscy podświadomie zdawali sobie sprawę, że tak na prawdę chcąc niechcąc będzie w którymś momencie trzeba się przesiąść z OPEN na jakiś inny model biznesowy, który z powodzeniem prezentuje GC bo nas wchłoną i już kompletnie zmarginalizują. Sam coraz więcej czasu spędzam szukając tamtejszych skrzynek. I tutaj już na tym poziomie wygląda to jakby trwała walka o przyszłą pozycję w OC. Dajcie sobie na luz to tylko zabawa...
Totalnie błędna ocena. Co jakiś czas pojawiają się na OC osoby wieszczące upadek, a przy okazji delikatnie sygnalizujące, że na GC będzie wszystkim lepiej. Nie idź tą drogą - przecież to tylko zabawa, nie marketing bezpośredni :)

Rozmawiając o COG-u zostawmy w spokoju rozwiązania z GC. Jak mówił klasyk "nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych" :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » poniedziałek 28 stycznia 2019, 12:47

Garść przemyśleń z mojej strony (poczekałem, poczytałem, teraz jest prościej:))

1. OGÓLNA pula kandydatów - pomysł ciekawy, niemniej jednak tylko pod warunkiem rejonizacji po wyborze. Tu powstaje pytanie: wedle jakiego klucza?
Wchodzę na listę (z wyboru) i trafia mi się zachodniopomorskie... gdzie nie bywam i nikogo nie znam...
Nie jestem obiektywny, bo sam choć mieszkam w woj. śląskim, mam pod opieką świętokrzyskie, gdzie miesięcznie spędzam kilka dni. Czy znam województwo? Z pewnością nie tak jak lokalsi, ale jednak znam.
Jeśli potraktujemy rozpatrywanie zgłoszeń (akceptację skrzynek) czysto technicznie - to znajomość terenu i ludzi nie ma znaczenia. Jeśli każde takie zdarzenie traktujemy indywidualnie (a to mi się zdarza, bo staram się personalizować zgłoszenia), fakt COGisty znającego teren i ludzi ma znaczenie.

2. Rejonizacja to jedyny usystematyzowany sposób na sprawność przebiegu rozpatrywania zleceń. Wyobrażam sobie sytuację, że ktoś z nas ma luźną robotę (moje marzenie?!) i klika we wszystkie zgłoszenia, które się pojawią. Naklepie zgłoszeń i będzie mógł jasno powiedzieć światu - robię tu za 5 i jestem kapitalny...a Ci inni nie!
Co w sytuacji, gdy nikt w danej chwili nie będzie mógł sięgnąć po zgłoszenie? Kto będzie odpowiedzialny za ów brak działania?
Mamy opiekuna województwa, jasnym jest, że jak czegoś nie ruszy, to on obrywa... Brasia stoi na straży w takich przypadkach!

3. Zmiany zasad wyboru w trakcie kadencji
Po pierwsze w świetle szeroko pojmowanej logiki wybrane ciało decyzyjne może dowolnie zmieniać (w ramach obowiązujących zasad i praw) zasady wyboru. ALE... moim zdaniem wszelkie zmiany metody wyboru, powinny być ustalone ze Społecznością. Nic o nas bez nas!!!

4. Ilość głosów w wyborach na osobę... ogólnie jestem zwolennikiem jeden człowiek - jeden głos.

5. Pomysł z wymianą połowy składu... ok, ale pod warunkiem dłużej kadencji. Dlaczego? Wyobraźcie sobie zaczynanie co pół roku z wdrażaniem nowych osób? Rokrocznie odbywa się częściowa wymiana składu i dzieje się to samoistnie podczas wyborów. Na starcie jest trochę zabawy, którą od kilku kadencji odwala z reguły Brasia!

6. Powrót do pomysłu raportowania okresowego działań... zarzuciliśmy go, a rzeczywiście jest dobra forma komunikacji do której COG powinien wrócić.

Cokolwiek zdecydujemy - jakikolwiek system nie wymyślimy (nie zmodyfikujemy) - pamiętajmy o jednym
COG to nie władca, COG to nie zarządca... COG to jedynie społeczny administrator tego co tworzone jest przez ludzi.
Trochę brakuje mi w niektórych wypowiedziach świadomości wśród keszerskiej braci, że nikt w COG nie jest (przynajmniej ja z osób z którymi współpracuję takowego nie znam) dla sławy, chwały i orderów.
Ja zaapeluję po raz kolejny... STARTUJCIE W WYBORACH bo jakikolwiek system nie będzie wymyślony, bez LUDZI BĘDZIE ON MARTWY
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował: 122 razy
Otrzymane podziękowania: 71 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka » poniedziałek 28 stycznia 2019, 13:47

Po co zmieniać coś, co doskonale działa?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi lavinka za post (razem 2):
krystiantWanoga
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » poniedziałek 28 stycznia 2019, 20:23

karwdo pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 12:47
Rejonizacja to jedyny usystematyzowany sposób na sprawność przebiegu rozpatrywania zleceń.
[...]
Mamy opiekuna województwa, jasnym jest, że jak czegoś nie ruszy, to on obrywa...
Też uważam, że to powinno zostać
karwdo pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 12:47
OGÓLNA pula kandydatów - pomysł ciekawy, niemniej jednak tylko pod warunkiem rejonizacji po wyborze. Tu powstaje pytanie: wedle jakiego klucza?
Wchodzę na listę (z wyboru) i trafia mi się zachodniopomorskie... gdzie nie bywam i nikogo nie znam...
Da się, sam będąc z opolskiego miałem przez jakiś czas pod opieką zachodniopomorskie... Weryfikacja to pikuś, gorzej jak trafisz na "wojenkę" skłóconych grup :evil: w takim przypadku lepiej, że nikogo nie znasz - łatwiej uniknąć zarzutu kolesiostwa :mrgreen:
Przy weryfikacji zawsze można skorzystać z pomocy przewodnika - ja tak robiłem przy wątpliwościach z weryfikacjami w podkarpackim...
lavinka pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 13:47
I to jest bardzo dobre podsumowanie :D
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 28 stycznia 2019, 21:48

krystiant pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 20:23
lavinka pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 13:47
I to jest bardzo dobre podsumowanie :D
Ludzie nie chcą kandydować, bo nie chcą występować przeciwko sobie w tym samym województwie.
Są województwa z którymi jest ogromny problem - nie ma wcale kandydatów.
Keszerzy nie głosują, bo nie widzą sensu oddawania głosu na jedynego kandydata.
To nie działa doskonale. Co więcej - to jest bardzo dalekie od doskonałości. Ale siła przyzwyczajenia i niechęć do zmian jest silniejsza. Nigdy to Społeczność nie decydowała jak chce wybierać COGowiczy. To nigdy nie było poddane procesom demokratycznym. Ten wątek to pierwsza próba, która jak widać - zdecydowanie nie wypaliła. Niewiele głosów za, więcej przeciw, niektóre w całkiem innym kierunku.

Ja w każdym razie wycofuję się z pomysłu. Nie był pozbawiony wad, ale miał ich sporo mniej niż obecny system.

Żeby jednak coś pozytywnego z tego wątku wyciągnąć, apeluję do COGu o przemyślenie bardzo trafnej uwagi użytkownika @Łokcie:
Łokcie pisze:
Wydaje mi się, że tak naprawdę liczba kandydatów do COGu ma średnie szanse żeby się zwiększyć z kilku powodów.
a) ludzie tak naprawdę nie wiedzą czym KONKRETNIE zajmuje się COG. Jakieś przykładowe sprawy, które rozwiązuje się w ramach COG. Nikt nam nie pokazuje jak wygląda "życie członka COG". Nie wiadomo tak na prawdę jak wygląda system, w którym pracujecie (zgłoszenia sprawy itp). Ile czasu dziennie/miesięcznie trzeba przeznaczyć na bycie AKTYWNYM COGowiczem. Jeśli chcecie zwiększyć liczbę kandydatów może warto pomyśleć nad jakąś akcją informacyjną. I nie mówię tutaj o wpisie na forum, którego prawie nikt nie czyta tak samo jak na blogu. To trzeba połączyć forum, bloga, gruby na fb jak nie pomyśleć w ogóle nad jakimiś drobnymi ulotkami informacyjnymi w najczęściej odwiedzanych keszach.
Zdecydowanie warto ogłaszając wybory do COG opisać... na czym ma ta tajemnicza praca COG polegać. Może choć dzięki temu przełamiemy pogłębiający się od lat pat z ilością osób kandydujących. Bez dostatecznej liczby kandydatów nie ma procesu demokratycznego...
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » wtorek 29 stycznia 2019, 21:55

deg pisze:
poniedziałek 28 stycznia 2019, 21:48
...do 2016 roku COG był kilkuosobowy, wybierany samodzielnie przez 5-cio osobową Radę Rejsu. [...] Nie był wybierany w demokratycznych wyborach wśród keszerów.
Na marginesie tylko zauważę, że wybory pośrednie, zwane też dwustopniowymi (a tak był wybierany COG: keszerzy > RR > COG), także są formą demokratyczną - stosują je choćby USA (jak by nie patrzeć - kolebka demokracji) w swoich najważniejszych wyborach. Pisanie, że wybór COGu był wówczas "niedemokratyczny" mija się z prawdą. Słabe to.

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: sajmon » środa 30 stycznia 2019, 10:00

Przeczytałem wszystko, trudno już się odnieść do każdej wypowiedzi, jednak dla mnie płynie jasny przekaz z COG i nie tylko: po co wywracać do góry nogami coś co działa dobrze (a czasami znakomicie)? COG sam w sobie wyłonił "liderów" czy "koordynatorów", działa nie tylko w codziennej orce weryfikacji i obsługi zgłoszeń, ale też wspiera inicjatywy (np PNGS, Kwidzyn), od roku brak "zadym" - aż nie ma co czytać na forum ;)
Jedyny problem przy 16 osobach, to bezwładność w podejmowaniu decyzji (nad czym pracować powinien sam COG, a system wyborów tego nie zmieni).
Osoby chcące kandydować i chcące działać w COG jak widać znajdują sposób na kandydowanie :)
I nie czarujmy się: kandyduje dokładnie tyle osób, ile chce działać społecznie na rzecz OC.pl - jak nie ze swojego województwa, to z sąsiedniego. I zmiana formuły wyborów tego nie zmieni.
Rację mają przedmówcy - dobra kampania jak działa COG mogłaby zmobilizować osoby wahające się nad kandydowaniem, zwłaszcza w mniej aktywnych województwach :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 2):
krystiantWanoga

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » środa 30 stycznia 2019, 15:24

Dzień Dobry,

Przychylam się do zmian. Moim zdaniem, najlepsze byłoby wybranie 16 osób z puli chętnych do pracy w COG. Bez wątpienia uproszczenie zasad kandydowania było by wskazane. Myślę, że każdy uczestnik zabawy powinien mieć możliwość kandydowania. Rozumiem, że jakieś limity muszą być, by nie doszło do wrogiego przejęcia serwisu (choć ono już zaszło).

Proponuję by kandydaci posiadali ileś aktywnych założonych skrzynek, ileż skrzynek znalezionych, oraz pewien staż w serwisie, i tyle.

Województwami, wybrani członkowie COG się na pewno podzielą. Mnie kiedyś jako zastępstwo przypadło lubuskie, nie było problemów, by zmienić na śląskie.

Czym się zajmuje COG, od spraw rutynowych, weryfikacja skrzynek zgłoszenia, do spraw bardzo skomplikowanych spory w środowisku OC, kontakty z instytucjami i wiele innych spraw.

Jakby coś to w chmurze leży wszystko, czyli wszystkie zgłoszenia COG, forum COG, lista mailingowa COG, ustalenia COG, dyskusje wszystkich kadencji RR.

Łączę szacunek,
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Opencaching Polska, Sebastian Czapla
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 114 razy
Otrzymane podziękowania: 329 razy

Post autor: krystiant » czwartek 31 stycznia 2019, 21:48

Trochę posprzątałem...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post (razem 2):
degSebastian

Obrazek Obrazek Obrazek

dzejbi
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 25 razy

Post autor: dzejbi » sobota 02 lutego 2019, 12:36

Ponieważ zapoczątkowana gdzie indziej dyskusja o wyborach przeniosła się do tego wątku, podobnie jak @sajmon , zasiadłem do lektury. Padają różne, nowe propozycje i przeciwstawne oceny istniejącego systemu wyborów. Możemy odczytać: - głosujmy na 3 osoby, tak jak obecnie na 2, tylko na jedną. Wybierajmy do COG-u: 16, 10, 5 osób z zaznaczonym podziałem na województwa lub bez podziału. Długość kadencji 1 rok, 2 lata, kadencja na „zakładkę”, aż po „po co naprawiać dobrze działający mechanizm” . Niezależnie od powyższego, na zewnętrzną ocenę każdego gremium jako całości, mają wpływ działania wybranych osób, w odniesieniu do pojedynczych, nawet jednostkowych spraw. W ocenie czekających na weryfikację nowych skrzynek, merytoryczność i szybkość decyzji może być jedynym kryterium oceny całej grupy. O kryteriach wyboru kandydatów (nowych i ubiegających się o reelekcję ) wypowiedziała się tylko jedna osoba (kojoty w poście z 23.01.2019) … można przyjąć że to kwestia dla pozostałych nieistotna, lub z racji podjętych już decyzji, ich nie dotycząca. Krótko, odnośnie „zaufania społecznego”: każdego nowo kandydującego, jak również osoby będące w obecnej kadencji COG, darzę takim samym zaufaniem. Nie mam żadnych podstaw różnicować tych ocen. Nikt z wypowiadających się przedstawicieli COG-u, nie odniósł się do informacji dega o jakimś byłym (może i przyszłym) COG-owiczu, mogę więc uznać to za małą konfabulację dla potrzeb podkreślenia swoich racji. Ale nawet jeśli taki fakt miał miejsce, wypowiedzi COG-owiczów dają przeświadczenie, że ten czy inny skład z łatwością poradzi sobie z jednym czy dwoma podobnymi przypadkami. Ja (podobnie jak większość) nie muszę nic o takich przypadkach wiedzieć. Ja tylko mam oddać swój głos (głosy), na dowolną osobę. Dla nowych keszerów i niezdecydowanych, sytuacja trochę jak dla początkującego brydżysty w grze z wyjadaczami brydża, gdy otrzymuje „podpowiedź”: nie wiesz w co – wistuj spod dużego palca, my wiemy jak rozegrać, by było dobrze. Gra się toczy i w sumie przecież o to chodzi. Tym samym najlepszą wydaje się być opcja pozostawienia obecnego składu na kolejny rok. Jak piszą przedmówcy -optymalizacja działań COG-u jest wewnętrzną sprawą grupy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dzejbi za post (razem 2):
dallaskeram58

xmall
Bywalec

Post autor: xmall » poniedziałek 18 marca 2019, 20:41

deg pisze:
środa 23 stycznia 2019, 08:44
Dlatego trochę zazdroszczę kolegom z Niemiec inicjatyw - świetnie działającego bloga i znakomitych, regularnych podcastów (https://blog.opencaching.de/).
Dobry wieczór :)
Wybaczcie nowicjuszowi pisanie (być może) głupot.
Co do bloga.
Strasznie irytujące jest masowe dodawanie wpisów z długimi tekstami.
-dojechaliśmy rowerami
-jadłem surowe ziemniaki
-dostałem rozwolnienia
-z krzaków widziałem cudny zachód słońca, brak papieru popsuł mi samopoczucie - wziąłem lookbooka

I tak dwadzieścia razy. Czasami przez kilka osób z ekipy ta sama treść. Często nic o konkretnej skrzynce. Na c:geo przewijanie długich komentarzy bywa męczące.

Przecież można to samo napisać na blogu a w komentarzu dać link do bloga nawet seryjnie.

Tak sobie myślę...

ODPOWIEDZ