Skrzynki PNGS

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

gura11
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: środa 23 grudnia 2015, 10:27
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Skrzynki PNGS

Post autor: gura11 »

To jeszcze kilka groszy mojej oceny projektu skrzynki PNGS, bo byłem na skrzynkach wczoraj.
1. Same skrzynki pomysłowe, kilka maskowań unikalnych, wiekszosc ukryc na maksymalnego bezczela - rozumiem, że park liczy, że rózne informacje odstraszajace (swoją drogą - ciekawe) odstraszą od nich mugoli.
Mozna by sie czepiac opisów (ze kopiuj / wklej i na przykład standardowo zabraniaja wchodzenia na skały i poza szlak gdy kesz jest w budynku), ale nie o to chodzi.
2. Skojarzenie, które się nam przewijało przez cały dzień keszowania - komercja, komercja, komercja.
Te skrzynki powstały w celach komercyjnych i takie jest ich głowne przeznaczenie. Dlaczego:
- bo są umieszczone tylko w tej niewielkiej części PNGS, gdzie są odpłatne wejścia. Sam Park jest wielokrotnie większy i strasznie urokliwy, a kesze kierują nas w najbardziej uczęszczany przez turystów kawałek parku i tam gdzie za wejście i parking trzeba płacić. Nawet przecież można by okeszować bardzo fajne przejście z Błędnych Skał na Szczelniec, które by połączyło te kesze. Ale nie.
- większość skrzynek jest dostępna tylko w godzinach pracy parku; te które wymagają wejścia do określonych budynków - tym bardziej. Więc raczej nici ze zdobywania ścieżki nocą (co ma swoje uroki i byłoby bez turystów i za darmo)
- najdłuższy czasowo kesz też zachęca do zakupów w schronisku - bo skoro i tak spedzimy tam kawał czasu to.... (i nie neguję tego, że w schronisku fajnie jest zjeść i się napić - ale raczej gdy sam mam ochotę to zrobić, a nie w taki raczej wymuszony sposób).
3. Serwisowanie
Tu mam duże obawy - oby bezpodstawne. Już teraz (po tygodniu od uruchomienia!!!!!) niektóre kesze wymagałyby lekkiego przegladu. Z jednego zniknęła juz latarka UV co mocno utrudnia jego podjęcie (szczegolnie jak w opisie stoi ze ona tam jest). Wyglądają swietnie, ale nie wyglądają na zbyt odporne na smiałych zdobywców. Zobaczymy - to będzie wyzwanie.
Gorzej, że mam wrażenie, że nikt się nie opiekuje nimi "z pozycji własciciela". Bo przy części keszy są mocno przestrzelone kordy (30, a nawet i ponad 100 metrów) - ludzie pisza to w logach i... zero reakcji.
Tak jakby ten projekt się dla PNGS już skonczył.
BTW - wiecie kto te kesze fizycznie zakładał? Bo może problem w tym, że w Parku nikt się na tym nie zna i dopóki nie zlecą "opieki" nad keszami na zewnątrz to tak to będzie wygladało.
4. Kesz wirtualny - to pytanie do COG.
Dlaczego kesz Fotel Pradziada lub Liczyrzepy - OP0DEC pozostał, a wirtual przy schronisku na Szczelińcu został zarchiwizowany? Oba są bliźniacze tj. oba początkowo wymagały wejścia za barierkę do zdjęcia, a potem w opisie złagodzono te wymogi do samego zdjecia, a pozostał tylko ten jeden kesz (Fotel)? Czy on ma pisemną zgodę PNGS?
Bo jak dla mnie oba te kesze niczym się nie różniły (btw - jeszcze wczoraj w opisie tego kesza widocznym na c:geo nie było informacji, że jest zakaz wchodzenia za barierkę!!!!).
5. Wnioski
Mam straszne mieszane uczucia co do tych keszy. Chyba pierwszy raz jak keszuję.
Kesze fajne, będą się podobały szczególnie dzieciom, ale otoczka nas bardzo zniechęcała. Ja lubię chodzić po górach bardzo, ale niekoniecznie tam gdzie chadzają tabunami niedzielni turyści, w tłumie jak na rynku. I weź wtedy szukaj kesza - masakra.
No i to wrażenie, że z drugiej strony nie jest keszer, który zakłdajac kesze dał cząstkę siebie tylko bezduszna instytucja, która zrobiła to za pieniądze i dla pieniedzy.
Osobiście dla mnie - wolałbym żeby tych keszy nie było na OC, żeby były tylko na GC. I wtedy jak ktoś ma na nie ochotę to się zarejestruje na GC i tam je sobie podejmie.
Za ten post autor gura11 otrzymał podziękowania (total 3):
AERslawekragnarMeksha

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1108
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 225 razy
Otrzymał podziękowań: 503 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: deg »

Mam bardzo podobne przemyślenia do Twoich.
Z tym, że...
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 Z jednego zniknęła juz latarka UV co mocno utrudnia jego podjęcie (szczegolnie jak w opisie stoi ze ona tam jest).
... latarka w sobotę była. Może trafiłeś na moment, kiedy ktoś z latarką biegał po parkingu? Bo zdobywanie tej skrzyneczki całkiem szybkie nie jest.
PS: Oczywiście, że latarka nie była na kordach latarki, jak i wiele keszy na tym projekcie...

PPS: BARDZO brakowało nam spojlerów. Jeśli to Park Narodowy, jeśli nie można wychodzić poza szlak (choć skrzynki pochowane są często poza szlakiem), jeśli nie dewastować przyrody, jeśli w Błędych Skałach GPS nie ma szans działać - to MUSZĄ być dobre spojlery!
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 2. Skojarzenie, które się nam przewijało przez cały dzień keszowania - komercja, komercja, komercja.
Te skrzynki powstały w celach komercyjnych i takie jest ich głowne przeznaczenie. Dlaczego:
- bo są umieszczone tylko w tej niewielkiej części PNGS, gdzie są odpłatne wejścia. Sam Park jest wielokrotnie większy i strasznie urokliwy, a kesze kierują nas w najbardziej uczęszczany przez turystów kawałek parku i tam gdzie za wejście i parking trzeba płacić. Nawet przecież można by okeszować bardzo fajne przejście z Błędnych Skał na Szczelniec, które by połączyło te kesze. Ale nie....
O jakiej komercji piszesz? To Park Narodowy i chodzisz po szlakach, nie luzem jak się podoba. Siłą rzeczy będziesz co chwila spotykał się z Parkiem i jego przekazem. W linku podaję wykaz płatności w PNGS. Nie zauważyłeś, że dużo keszy jest poza obszarem, gdzie musisz uiścić wpłatę? Parkingi - jakoś tak dziwnie w tej Polsce, że większość z nich jest płatna. Ale możesz zostawić auto np. pod wejściem do Fortu Karola i dać z buta w oba kierunki - nic nie zapłacisz (poza Labiryntami), a sporo zobaczysz :) Podobnie jest we wszystkich PN w Polsce: dotrzeć możesz za friko, bilet wstępu do niego musisz już kupić. Rozumiem, że masz swoje nastawienie do projektu, ale bądź uczciwy i pokazuj wszystko, a nie tylko swój punkt widzenia. Godziny dostępności: no tak, komercja wymusza już wszystko :wink: Bzdura na resorach. Kesz na Szczelińcu zachęca do zakupów? Ale napisz coś więcej. Ktoś za tobą chodził, namawiał? Jak to się może mieć do innych schronisk w górach, gdzie są kesze, albo do knajpek, muzeów, kościołów, informacji turystycznych, itd., gdzie komercja kusi na okrągło? Z obsługą schroniska temat był dogadany i jasny, nie widzieli potrzeby warunkowania zdobycia kesza od czegokolwiek poza uśmiechem i normalnością. Mam wrażenie, że na siłę próbujesz zdyskredytować pomysł, bazując na własnym negatywnym nastawieniu.
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 3. Serwisowanie
Tu mam duże obawy - oby bezpodstawne. Już teraz (po tygodniu od uruchomienia!!!!!) niektóre kesze wymagałyby lekkiego przegladu. Z jednego zniknęła juz latarka UV co mocno utrudnia jego podjęcie (szczegolnie jak w opisie stoi ze ona tam jest). Wyglądają swietnie, ale nie wyglądają na zbyt odporne na smiałych zdobywców. Zobaczymy - to będzie wyzwanie...……….
Co jakiś czas wracają teksty o serwisach. Rób je w imię wspólnoty celów i nie rozpisuj się na forum. Latarkę wcięło? Przecież masz atrybut, że potrzebny dodatkowy sprzęt, a w opisie jak byk napisano, że jest potrzebna UV-ka. Dziwisz się, że ktoś zakosił latarkę? Kosztowała prawie 50 PLN - sam ją kupowałem licząc, że keszerzy nie kradną. Sądzisz, że Park będzie co chwila tam wrzucał następną?
Nikt się nie opiekuje "z pozycji właściciela"? Szkoda, że nie przyjechałeś na wolontariat i nie pomierzyłeś z dokładnością do metra kordów w górach (np. w labiryncie Błędnych Skał), albo nie przeszedłeś szlaków wielokrotnie, by dobrać lepsze miejscówki lub też wziąć udział w ich finalnym powstawaniu. Piekliłeś się tylko na Forum o wirtuale, a tam czekała konkretna robota. Ale nic straconego - masz teraz skorygowane pomiary - wyślij do usera 'Park Narodowy Gór Stołowych' - wykorzysta z wdzięcznością. Nie pisz, że "projekt się dla PNGS już skończył" tylko po to, by zdyskredytować czyjąś pracę. Nie masz podstaw do takich ocen. Fizycznie kesze zakładali ludzie, mający po kilka tysięcy znalezień. Może rzeczywiście powinni założyć tylko PET-y co 161 metrów ;) ? W Parku pracuje user, który opiekuje się skrzynkami, ma wsparcie ze strony kilkunastu innych, aktywnych od lat keszerów oraz od grupy współpracowników. Jak chcesz, możesz się włączyć w ten proces :) Chętnie powiększą grono sympatyków PNGS.
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 4. Kesz wirtualny - to pytanie do COG.
Dlaczego kesz Fotel Pradziada lub Liczyrzepy - OP0DEC pozostał, a wirtual przy schronisku na Szczelińcu został zarchiwizowany? Oba są bliźniacze tj. oba początkowo wymagały wejścia za barierkę do zdjęcia, a potem w opisie złagodzono te wymogi do samego zdjecia, a pozostał tylko ten jeden kesz (Fotel)? Czy on ma pisemną zgodę PNGS?
Bo jak dla mnie oba te kesze niczym się nie różniły (btw - jeszcze wczoraj w opisie tego kesza widocznym na c:geo nie było informacji, że jest zakaz wchodzenia za barierkę!!!!).
Fotel Pradziada był tematem dyskusji, która nadal się nie zakończyła. Ma być wykorzystany w kolejnych etapach rozwoju projektu. Wirtual przy Szczelińcu - o jakim piszesz? Ani na mapce, ani w wyszukiwarce nie mogę niczego odszukać. Możliwe, że coś się technicznie pogryzło, więc pomóż w identyfikacji.
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 Kesze fajne, będą się podobały szczególnie dzieciom, ale otoczka nas bardzo zniechęcała. Ja lubię chodzić po górach bardzo, ale niekoniecznie tam gdzie chadzają tabunami niedzielni turyści, w tłumie jak na rynku. I weź wtedy szukaj kesza - masakra. No i to wrażenie, że z drugiej strony nie jest keszer, który zakłdajac kesze dał cząstkę siebie tylko bezduszna instytucja, która zrobiła to za pieniądze i dla pieniedzy...
To w końcu jak z tymi keszami? Zdecyduj się, czy są fajne, czy też do bani, bo wcześniej strasznie krytykujesz. Czyżbyś chciał, by po PN można było latać poza szlakami? Nawet nasz Regulamin na to nie pozwala :) Napisz coś więcej o bezdusznej instytucji i o tym, jak zarobiła już na keszerach. Skontaktuję się z Dyrekcją Parku i przedstawię im tak poważną analizę zysków :twisted: Napiszę też do keszera, od którego cała ta inicjatywa wyszła. Może coś z tych zysków wpadnie do jego kieszeni?
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 10:16 Osobiście dla mnie - wolałbym żeby tych keszy nie było na OC, żeby były tylko na GC. I wtedy jak ktoś ma na nie ochotę to się zarejestruje na GC i tam je sobie podejmie.
To po diabła tam poszedłeś, skoro akceptujesz w PNGS pustkę keszową na OC? Omijaj szerokim łukiem i nie siej defetyzmu :D A jak nie podobają się kesze dwusystemowe, to nie pozostaje nic innego, jak zyskać sojuszników, rozpocząć akcję izolacjonizmu OC, uzyskać w stosownym głosowaniu zdecydowaną większość wszystkich userów (nie tylko dyskutujących na Forum), zmienić Regulamin i zmusić COG do wcielenia zasady w życie. Sporo roboty. Zacznij na początek od wycinania Parków Narodowych. Masz szansę na zostanie takim naszym "keszowym drwalem" :D Działaj szybko, bo jest plan, by pomysł PNGS był przenoszony na pozostałe PN i PK. Jak zaśpisz, to po zawodach - wszystko ujednolicą :evil:
deg pisze: poniedziałek 08 października 2018, 12:47 PPS: BARDZO brakowało nam spojlerów. Jeśli to Park Narodowy, jeśli nie można wychodzić poza szlak (choć skrzynki pochowane są często poza szlakiem), jeśli nie dewastować przyrody, jeśli w Błędych Skałach GPS nie ma szans działać - to MUSZĄ być dobre spojlery!
Pisz do Autora - jest jedynym władnym do ingerencji w swoje kesze w tym zakresie. Zna Park, będzie wiedział co dla niego jest dobre, a co złe.


Dla malkontentów, że "tylko w małym fragmencie": projekt powstał na początek w skromnej części Parku, bo tylko tak był do ogarnięcia na starcie. Pisałem już, że będzie rozwijany - także o szlaki, na których tabunów turystów raczej trudno uświadczyć, szczególnie poza sezonem wakacyjnym, na trasach bezpłatnych, w wielu ciekawych miejscach. Każdy, kto chce pomóc, niech śledzi temat. Może akurat ktoś z czytających będzie mógł wnieść coś lepszego w jego ostateczną wersję.
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: środa 23 grudnia 2015, 10:27
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: gura11 »

Ronja - a ty umiesz dyskutować normalnie tj.:
- przeczytać co napisałem ze zrozumieniem (jeśli trzeba to wyjaśnię)
- nie kwestionować prawa innych uzytkowników do WŁASNYCH ocen tj. innych niż twoja
- nie obrażać innych uczetsników dyskusji.
Jeśli odpowiedź jest 3xTAK to możemy zacząć dyskutować.
Za ten post autor gura11 otrzymał podziękowanie:
etnamars

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 14:40 Ronja - a ty umiesz dyskutować normalnie tj.:
...
Oczywiście, że potrafię. Dostarcz tylko sensownych argumentów, a nie uprzedzeń i fantasmagorii, a będziesz miał normalną odpowiedź.
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: środa 23 grudnia 2015, 10:27
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: gura11 »

ronja pisze: poniedziałek 08 października 2018, 18:10
gura11 pisze: poniedziałek 08 października 2018, 14:40 Ronja - a ty umiesz dyskutować normalnie tj.:
...
Oczywiście, że potrafię. Dostarcz tylko sensownych argumentów, a nie uprzedzeń i fantasmagorii, a będziesz miał normalną odpowiedź.
Nie, nie potrafisz, co własnie pokazałeś.
Ale i tak wiesz lepiej.
Szkoda, bo naiwnie myślałem (to pewnie jedna z moich fantasmagorii), że forum jest od dyskusji, a COG od pomocy.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

Daj chociaż namiary tego wirtuala na Szczelińcu, o którym pisałeś, to będzie jakiś punkt zaczepienia dla COG-u do udzielenia odpowiedzi. Nie bardzo wiem, jak COG może pomóc w reszcie rozważań. Daj podpowiedź :)
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: środa 23 grudnia 2015, 10:27
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: gura11 »

OK - z wirtualem się pomyliłem. I nie mam problemów, żeby to przyznać.
W Stołowych bywam na tyle często, że nawet nie sprawdzałem tego na mapie pisząc.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

Czyli wirtual na Szczelińcu mamy "odhaczony". Ruszamy temat komercji? Jeśli tak, to w osobnym wątku, bo tu już za dużo offu poszło.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

deg pisze: poniedziałek 08 października 2018, 12:47 PPS: BARDZO brakowało nam spojlerów...
Jeszcze jedna odpowiedź: mam zapewnienie, że spojlery pojawią się tam, gdzie było problematycznie. Jeden już jest ("Żegnaj wędrowcze"). Przy okazji zmieniono kordy w trzech keszach. PNGS monitoruje sytuację.
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
deg
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: piątek 08 maja 2015, 14:04
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: AER »

ronja pisze: wtorek 09 października 2018, 09:34 Ruszamy temat komercji? Jeśli tak, to w osobnym wątku, bo tu już za dużo offu poszło.
Może wgl warto by było przenieść niniejszą dyskusję od wieeeeelu postów wstecz licząc do osobnego wątku? Nie wiem jak to się adminom / moderatorom zgłasza...

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium


Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1870
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 153 razy
Otrzymał podziękowań: 223 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja »

AER pisze: czwartek 11 października 2018, 04:50 Może wgl warto by było przenieść niniejszą dyskusję od wieeeeelu postów wstecz licząc do osobnego wątku? Nie wiem jak to się adminom / moderatorom zgłasza...
Podesłalem sugestię moderatorowi :)
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
AER
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: środa 23 grudnia 2015, 10:27
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: gura11 »

O - dostałem wiadomość od PNGS.
Nie, nie jest to podziękowanie za odwiedzenie Parku. Ton, niestety, utrzymany w typowej stylistyce prokuratorskiej.... :

Moj wpis do nieznalezionej skrzynki:

Godzina szukania w dużej ekipie i nic.
Już powoli zaczęliśmy rozbierać tę komnatę...

Informacja z PNGS:

Dzień dobry.
Ostatnio w labiryncie Błędnych Skał przy skrytce "Sala Tronowa" odnaleźliśmy wyrwane urządzenie pomiarowe. Pański komentarz, że zaczęliście rozbierać komnatę sugeruje, iż mogliście mieć coś z tym wspólnego. Prosiłbym się odnieść do komentarza.
Pozdrawiamy
Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych

Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Posty: 307
Rejestracja: sobota 22 września 2012, 18:03
Podziękował;: 231 razy
Otrzymał podziękowań: 118 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: krcr »

gura11 pisze: czwartek 11 października 2018, 10:33 O - dostałem wiadomość od PNGS.
Nie, nie jest to podziękowanie za odwiedzenie Parku. Ton, niestety, utrzymany w typowej stylistyce prokuratorskiej.... :

Jakiś czas temu na wykopie koleś (pracownik lotniska) zazartowal w wpisie że wrzucił rurkę metalową do silnika. Prócz spędzenia doby na dołku wyleciał z pracy. Czasem trzeba uważać z żartem... Bo Cię jeszcze ze skał zepchną tam :)
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1108
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 225 razy
Otrzymał podziękowań: 503 razy

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: deg »

Ten kesz to porażka. Znaleźliśmy go z 100m od kordów ukryty zupełnie inaczej niż w opisie... I oczywiście opis jest bez spojlerów, więc tamowaliśmy ruch turystyczny cofając się na jednokierunkowym szlaku.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

ODPOWIEDZ