Skrzynki wirtualne

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: ronja » wtorek 11 września 2018, 08:17

parlando pisze:
wtorek 11 września 2018, 07:30
"... organizacja, organ, itp., po "odkryciu" geocachingu może wysunąć roszczenia w kierunku OC.
Dzięki za to COG!
Troszkę się dziwię, bo jak każdy z nas musiałeś zaakceptować Regulamin. Przeczytaj raz jeszcze punkt III.5 . Od dawna ktoś może zechcieć powiedzieć "sprawdzam". Lepiej - były już takie prośby. Z jakiegoś powodu te zapisy znalazły się u nas, i to dawno, nie dzisiaj, nie za obecnego COG-u. Nic nie poradzisz. Zmian "wstecz", czyli do totalnego luzu, już nie będzie. Czasy się zmieniły.
Obrazek Obrazek

gura11
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » wtorek 11 września 2018, 09:07

ronja pisze:
wtorek 11 września 2018, 08:17
parlando pisze:
wtorek 11 września 2018, 07:30
"... organizacja, organ, itp., po "odkryciu" geocachingu może wysunąć roszczenia w kierunku OC.
Dzięki za to COG!
Troszkę się dziwię, bo jak każdy z nas musiałeś zaakceptować Regulamin. Przeczytaj raz jeszcze punkt III.5 . Od dawna ktoś może zechcieć powiedzieć "sprawdzam". Lepiej - były już takie prośby. Z jakiegoś powodu te zapisy znalazły się u nas, i to dawno, nie dzisiaj, nie za obecnego COG-u. Nic nie poradzisz. Zmian "wstecz", czyli do totalnego luzu, już nie będzie. Czasy się zmieniły.
Halo - naprawdę staramy się - mimo szczątkowych informacji - Was zrozumieć.
Ale takie odpowiedzi nie pomagają w dyskusji. Bo my o mydle, a Wy o powidle. Wy o pisemnej zgodzie właściciela na założenie i szukanie skrzynki, a my o skrzynce wirtualnej czyli nie-skrzynce. Równie dobrze można by prosic park o zgodę na dzwonienie z telefonu w parku albo rysowanie szkiców w zeszycie. Czy tam zjedzenie kanapki.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post (razem 4):
parlandoerykradekdegSebastian

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 11 września 2018, 09:22

Dokładnie. Skrzynka fizyczna ingeruje mniej lub bardziej w dane miejsce czy obiekt. Szukający także, zanim znajdą mogą podejmować dziwne działania.
Przy wirtualu nie ma takiej możliwości, a keszer nie zrobi nic, czego nie mógłby zrobić przeciętny turysta.

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » wtorek 11 września 2018, 09:41

Bardzo popieram wszystkie działania podejmowane we współpracy z PNGS - bo od tego chyba wyszedł temat wirtuali.
Zasada prosta: albo robimy tak jak Oni chcą (bo to ich teren), łącznie z archiwizacją keszy poza szlakiem itp, albo PN nawiązuje współpracę tylko z GC, gdzie mają jasny układ (bo już na starcie GC zakazuje zakładania keszy w PN bez zgody).
Jak napisał krystiant: pewnie gdyby PGNS "wyciął" kesze OC ze swojego terenu i zostawił tylko GC byłby jeszcze większy lament, gdzie jest COG.
Teraz sytuacja jest jasna - kesze na terenie PNGS są tylko ich autorstwa, spełniają wszystkie regulaminy (i nasze i ich). Do tego (z tego co widzę na FB) robione na wypasie ;)
Jako, że GC w takich miejscach Earthcache'ami (czyli wirtualami) stoi, to trzeba było zrobić coś, by na OC też te kesze były. I tyle.
Czy keszerzy zadepczą PN? Liczebnie na pewno nie, jednak poszukiwania keszy ukrytych między skałami czy (tych starszych) zakopanych na pewno ingeruje w przyrodę, niż przechodzący (z założenia ogarnięty i nieśmiecący) turysta.

Pozwolenie na zakładanie wirtuali w PN? Co może póść nie tak? Proszę bardzo:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3566
Jak widać opis wyedytowany, bo zrobienie fotki do wirtuala WYMAGAŁO złamania regulaminu parku, o czym pisze PN w swoim logu:
https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=2865691

PN przyjął zasadę, że wszystko na ich terenie dzieje się za ich zgodą. I albo na to przystajemy, albo nas tam nie będzie.

Dla jasności: wirtuale mnie ni ziębią, ni parzą. Mam wyłączone na mapie :) A jak ktoś lubi - niech zbiera.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 11 września 2018, 09:54

Spróbuję, chociaż widzę, że macie własną, utrwaloną koncepcję. Zgoda na założenie kesza (nie zrobienie zdjęcia, jak to próbuje się spłycać temat) wynika z prostego faktu: PN mają własną politykę marketingowo-wizerunkową (pisał już AER) i nikomu nic do tego, jak widzą wykorzystanie własnego wizerunku czy terenu dla potrzeb innych, niż własny interes. Kupując bilet do Parku zawierasz umowę, której zobowiązujesz się przestrzegać (podobnie jak naszego Regulaminu). Jeśli masz wątpliwości, czy z tej umowy wynika prawo do wykorzystania wizerunku Parku w celach niekomercyjnych, idziesz do administracji i rozmawiasz. Jeśli trzeba zgody, negocjujesz ją, dostosowując się do prezentowanych wymogów. Alternatywą jest rezygnacja z pomysłu. Nie jesteśmy serwisem komercyjnym, ale proponujemy ludziom zabawę na nie własnych terenach. Dlatego musimy się dostosowywać do pewnych ograniczeń - także do propozycji współpracy na warunkach uwzględniających w pierwszej kolejności cel drugiej strony. Zmieniają się czasy, ewoluuje także polityka Parków w stosunku do turystów. Proponują różne rzeczy, ale wg. własnych zasad. Być może projekty keszowe będą realizowane w innych obszarach chronionych. Możemy w nich uczestniczyć lub powiedzieć ludziom, że pies z tym, najwyżej nas nie będzie. Świadoma rezygnacja? Nie jestem fanów wirtuali, ale nie zgodzę się na odejście z tych miejsc. Zgoda (Parku i COG) ma funkcję chroniącą nas przed zalewem wirtuali. Obecnie realizowany projekt będzie miał najwyżej 2 na 30. Na dzisiaj zgłoszono do akceptacji 28 keszy innych typów, dostosowanych do warunków Parku i przyrody. Alternatywą było 0. Lęki i obawy są bezpodstawne. Być może inna jednostka będzie chciała tylko kesze fizyczne (jak np. twórcy Leśnika). Za każdym razem podstawą będą negocjacje i wspólne ustalenia. A co z indywidualnymi pomysłami? Barierka jest postawiona na tyle wysoko, że keszer najpierw się zastanowi, czy koniecznie musi zakładać tego wirtuala.

EDIT: sajmon - pisaliśmy w tym samym czasie. Dzięki za uwagi. Czytasz między wierszami podobnie jak AER.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna
Podziękował: 16 razy
Otrzymane podziękowania: 98 razy

Post autor: Silent A » wtorek 11 września 2018, 10:14

Mało jest problemów to jeszcze wirtuale dokładacie ?
Do wirtuali osobiście miałem już różne podejścia (sa super, loguję, są fatalne, olewam). Obecnie myślę że wirtuale powinny iść w stronę waymarkingu i pokazywać ciekawe, unikalne miejsca. Nie ma nic gorszego niż tradycyjna skrzynka w obleganym miejscu której nigdy nie ma.
Aby wirtuale nie kusiły statystykami (zakładaczy) powinny być systemowe, czyli bez określonego jednego właściciela, zakładane przez społeczność, która by wybierała ciekawe miejsca. Odpada problem utrzymania, co jest zmorą starych wirtuali oraz problem zakładania byle gdzie i byle jak.
Jest wiele miejsc gdzie warto zaprowadzić poszukiwaczy a nie można tego zrobić w inny sposób.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Silent A za post:
deg
Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » wtorek 11 września 2018, 10:32

@Ronja, może nie między wierszami, wymieniłem parę maili z PN na początku "akcji wolontariat", więc ogólne pojęcie mam :)
@SilentA tu właśnie mamy taki "systemowy" wirtual - obwarowanie zgodami COG i zarządcy terenu (w domyśle PN) daje nam możliwość pokazania ciekawego miejsca.

I tak teraz myślę, że lepszy porządnie zrobiony wirtual "pod patronatem", niż eppendorfka, w przypałowym miejscu, która wiecznie ginie i jak sobie nie zreaktywujesz, to nie znajdziesz :)

Azymut
Bywalec

Post autor: Azymut » wtorek 11 września 2018, 10:45

W mojej karierze keszerskiej były takie wirtuale, które zagwiazdkowałem, bo były świetne.
Keszowanie zaczynałem między innymi od Kampinoskiego Parku Narodowego i to kesze z KPN także mocno wciągały mnie w naszą zabawę. Nie zdążyłem dotrzeć do wszystkich, bo na mocy decyzji KPN nagle któregoś dnia zostały zarchiwizowane. Gdybym miał mieć alternatywę: albo wirtual z zadaniem i/lub wklejeniem zdjęcia do logu lub nic (tak jak jest dzisiaj od lat) - to wybieram wirtuale.
Inną sprawą jest konieczność uzyskania zgody na zrobienie zdjęcia, bo od innych turystów (tych spoza OC), nikt tego chyba w żadnym parku narodowym nie wymaga? :)

Edit: literówka.
Ostatnio zmieniony wtorek 11 września 2018, 11:49 przez Azymut, łącznie zmieniany 1 raz.

gura11
Bywalec
Podziękował: 7 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » wtorek 11 września 2018, 11:41

Dobra. Łapię.

To czego mi od początku zabrakło to jasnej informacji, że decyzją COG, aby były kesze fizyczne na terenie PNGS zgadzamy się - jako społeczność - na zupełnie bezpodstawne prawnie żądanie parku uzyskiwania pisemnej zgody na coś na co taka zgoda nie jest wymagana (oczywiście o ile wirtual nie narusza regulaminu parku czyli nie nakazuje nam wchodzić w miejsca zakazane).

I naprawdę wg mnie lepiej to napisać wprost niż się powoływać na zapisy regulaminu o zgodzie właściciela, które przy keszach wirtualnych są bzdurne.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post (razem 2):
parlandoerykradek

Awatar użytkownika
erykradek
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 47 razy
Otrzymane podziękowania: 28 razy

Post autor: erykradek » wtorek 11 września 2018, 17:31

Czyli wszystko rozbija się o jeden Park i jeden projekt. Rodzi się więc pytanie dlaczego to ma dotyczyć reszty Parków?
Jeśli w tym konkretnym Parku wymagają pozwolenia, to napiszcie (Wy, czyli COG) od razu, że to o to chodzi, a nie jakaś ściema o parkach w liczbie mnogiej. Inną kwestią jest liczba tych wirtuali. Ma być ich całe dwa! W takim razie po co w ogóle wprowadzać jakieś nowe regulacje i od nowa skrzynki wirtualne? Zróbcie te dwa wirtuale, napiszcie oficjalnie, że tego wymaga Park i jeśli chcemy tam kesze (jakiekolwiek), to tak musicie zrobić. Uważam, że nie trzeba wprowadzać od nowa wirtuali i jeszcze z jakimiś dziwnymi pozwoleniami. Zaraz się oczywiście podniosą głosy, ze to niezgodne z regulaminem, bo wirtuale są zakazane. A czy ktokolwiek ma pozwolenie na zakładanie ependorfy na znaku drogowym, czego jasno wymaga regulamin? Na to przymykamy oko, to tym bardziej dwa wirtuale, które są niezbędne do dużego projektu tez by "przeszły". Wiele razy pojawiło się ogłoszenie: "Decyzją COG to i tamto dlatego i po to". Myślę, że dla dwóch skrzynek byłoby to lepsze niż to, co mamy obecnie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post (razem 5):
degSebastianparlandodallasgura11
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 11 września 2018, 18:11

Dzień dobry,

Zadam kilka pytań Zespołowi Opencaching Polska:
1. Z jakimi Parkami Narodowymi Zespół Opencaching Polska zawarł jakiekolwiek umowy?
2. Kto reprezentował Społeczność Opencaching Polska w zawarciu tych umów?

Łączę szacunek,
Sebastian Czapla
--
OPENCACHING.PL
Stowarzyszenie Opencaching Polska
Wpisane przez Prezydenta Bytomia w ewidencji stowarzyszeń pod nmerem 8.
Adres:
ulica Piotra Woźniaka 47/1
41-902 Bytom
Polska
numer telefonu: 501496433
e-mail: opencaching.poland@gmail.com
facebook: www.facebook.com/opencaching.poland
REGON: 369501911
NIP: 6263028849
Rachunek bankowy: BGŻ BNP PARIBAS - 02 1600 1462 1818 4500 5000 0001
Zarząd Stowarzyszenia Opencaching Polska:
Prezes Zarządu: Sebastian Czapla, tel. 501496433
Sekretarz Zarządu: Anna Wajgiel, tel. 505233332, 322812034
Skarbnik Zarządu: Krystyna Maj, tel. 504405713
Prokurent: Anita Langer, tel. 603454223
Obrazek

witas86
Nowy na forum

Post autor: witas86 » wtorek 11 września 2018, 18:30

Widzę, że już od dłuższego czasu dyskusja meandruje wokół wątków całkowicie pobocznych.
Dziękuję za merytoryczne wypowiedzi, udało mi się chociaż w części poznać Wasze zdanie dotyczące wirtuali.
Ja tymczasem, dalej będę ten typ skrzynki traktował na równi z innymi, mam również nadzieje, że mimo wszystko w przyszłości będzie można zakładać nowe skrzynki wirtualne.
Jak dla mnie temat do zamknięcia.

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował: 216 razy
Otrzymane podziękowania: 78 razy

Post autor: Sebastian » wtorek 11 września 2018, 18:46

Dlaczego temat jest do zamknięcia, a nawet do zamiecenia pod dywan? Zadałem dwa merytoryczne pytania, Chciałbym, by społeczność otrzymała na nie odpowiedź, Po odpowiedzi na dwa konstruktywne pytania chciałem podjąć rzeczową rozmowę. Mam pomysł na wirtuale, na pewno na terenie 23 Parków Narodowych. Pozwólcie się wypowiedzieć każdemu keszerowi. Proszę.

Łączę szacunek,
Sebastian
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Sebastian za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 11 września 2018, 19:13

erykradek pisze:
wtorek 11 września 2018, 17:31
Czyli wszystko rozbija się o jeden Park i jeden projekt. Rodzi się więc pytanie dlaczego to ma dotyczyć reszty Parków?
Wszystko toczy się w tej chwili w jednym Parku, a następnie ma być rozwijane w pozostałych. Obecny projekt zakłada działania długofalowe. Taki jest stan rzeczy na dzisiaj. Schemat wszędzie ma być podobny, więc stworzyliśmy rozwiązanie być może na zapas (bo nie każdy Park musi z niego skorzystać), ale skuteczne teraz. Ktoś uważa, że powinniśmy twardo i z honorem OCPL zejść z estrady, czy może lepiej współpracować :evil:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » wtorek 11 września 2018, 19:19

Sebastian pisze:
wtorek 11 września 2018, 18:46
Dlaczego temat jest do zamknięcia, a nawet do zamiecenia pod dywan? Zadałem dwa merytoryczne pytania, Chciałbym, by społeczność otrzymała na nie odpowiedź, Po odpowiedzi na dwa konstruktywne pytania chciałem podjąć rzeczową rozmowę. Mam pomysł na wirtuale, na pewno na terenie 23 Parków Narodowych. Pozwólcie się wypowiedzieć każdemu keszerowi.
Pytania nie są merytoryczne. Doskonale znasz strukturę OCPL i wiesz, że nie mamy osobowości prawnej. Umowy nie zostały podpisane, natomiast zostały przyjęte pewne zobowiązania, które mają swoje potwierdzenie w toczącej się korespondencji. Nikt zatem nie reprezentował OC w podpisywaniu umów. Żeby było jasne: temat koordynuje COG, a swoją pracę dołożyli/dokładają wolontariusze. Ich listę możesz znaleźć na stronie FB Wolontariatu PNGS.
Z wirtualami się wstrzymaj. Najpierw zakończmy aktualny temat, potem zobaczmy, jak się sprawdza, a następnie włączmy w działania systemowe z następnymi.
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ