Skrzynki wirtualne

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Re: Skrzynki wirtualne

Post autor: AER » poniedziałek 10 września 2018, 12:31

Mogę się mylić, bo nie znam kulisów prac COG. Ale też nie jest to moja rola ani chęć, by się wtryniać.

Niemniej jednak mam wrażenie, że taka a nie inna decyzja co do zgody (choćby parków) na fotowirtuale ma szerszy kontekst:

1. Trzeba było ułagodzić PNGS w zw. z aktualną akcją relatywnie taniej promocji Parku dzięki nowemu trajalowi. I to rozumiem. Likwidacja keszo zniezgodnych z regulaminem Parku i wspólna akcja z OC/GC.

2. PNGS jako zleceniodawca będzie chciał kontrolować, czy jego działania promocyjne się nie rozmywają choćby poprzez niekontrolowane powstawanie nowych keszo u nich (gdybym ja planował działania marketingowe też bym nie chciał zachowań niezgodnych z moim planem reklamy). I myślę, że dlatego w przyspieszonym trybie pojawił się zapis o pozwoleniu na foto (czyli wirtuala). I z punktu widzenia PNGS też to rozumiem (choć czy szanuję...?).
...a czy chodzi naprawdę o ochronę przyrody? To się okaże po publikacji nowej ścieżki w Stołowych. Jednak to już myśl offtopowa.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » poniedziałek 10 września 2018, 12:34

erykradek pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 11:49
Dyrektor: Zgody na piśmie, żeby ludzie robili zdjęcia?! Pan jest poważny?!
Ja: Tak, takie mamy procedury, proszę tutaj jest przygotowane pismo
Dyrektor czyta
Dyrektor: Dobrze, skoro musi być.
Dyrektor podpisuje

Boisz się Twojego scenariusza czy mojego? Zauważ, że nie musisz zakładać skrzynki w PN, jest tyle innych ciekawych miejsc.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator
Podziękował: 330 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » poniedziałek 10 września 2018, 13:11

ronja pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 11:09

Dlaczego nie konsultowaliśmy ze Społecznością? To jest ten element pracy COG-u, gdy w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej trzeba podjąć decyzje w małym gronie, szybko i na ile się da bez straty dla OC.
Ja mam pamięć słabą, ale coś mi świta, że niektórzy nieśli hasło "transparentność" na sztandarze w wyborach do COG.
Jakoś nie widzę ratowania OC poprzez zezwolenie na wirtuale. Aktywacja wirtuali została raczej przemycona przy okazji.
erykradek i gura11 dobitnie ukazali absurd obecnej regulacji. Pisemne zezwolenie na założenie wirtuala, tylko dlatego, że jest na terenie parku? WTF!? Jeszcze dodajmy do tego warunek odśpiewania na miejscu "łubudubu, niechaj żyje nam prezes naszego klubu...".
Zamiast płożyć się przed nie wiadomo kim zakażcie zakładania skrzynek w parkach i tyle.

Kurcze, w ogóle skąd taka nagonka na geocaching? Jaki procent odwiedzających przedmiotowe miejsca stanowią keszerzy, że parki zapragnęły regulacji?

Sorry, dla mnie to wszystko jest śmieszne.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
erykradek

gura11
Bywalec
Podziękował: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 20 razy

Post autor: gura11 » poniedziałek 10 września 2018, 14:14

brasia pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 12:34
erykradek pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 11:49
Dyrektor: Zgody na piśmie, żeby ludzie robili zdjęcia?! Pan jest poważny?!
Ja: Tak, takie mamy procedury, proszę tutaj jest przygotowane pismo
Dyrektor czyta
Dyrektor: Dobrze, skoro musi być.
Dyrektor podpisuje

Boisz się Twojego scenariusza czy mojego? Zauważ, że nie musisz zakładać skrzynki w PN, jest tyle innych ciekawych miejsc.
Tylko po co taka procedura skoro:
- nie wynika z żadnych przepisów,
- jest bzdurna i zniechęcająca do zakładania skrzynek wirtualnych???

Popatrz na dysproporcję pomiędzy:
- zakładaniem fizycznego kesza na przykład na znaku drogowym (gdziekolwiek - w mieście, na wsi, pośrodku pola), gdzie nikt nie wymaga zgody właściciela znaku, a może i dodatkowo właściciela działki na której stoi znak (wiem że formalnie jest taki zapis, ale nikt nigdy go nie używa, nawet na gc)- czego żaden mugol raczej nie robi i co jednak jest jakimś naruszeniem prawa własności
a
- robieniem zdjęcia w parku, gdzie nie ingerujesz fizycznie w żaden element parku, robią to tysiące turystów - a my żądamy dodatkowej zgody.

I serio myślałem na początku, że to jakaś gigantyczna pomyłka, a widzę - niestety - że to działanie celowe.... zgroza
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi gura11 za post (razem 5):
AERerykradeklecdallasSebastian

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » poniedziałek 10 września 2018, 14:17

parlando pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 13:11
ronja pisze:

Dlaczego nie konsultowaliśmy ze Społecznością? To jest ten element pracy COG-u, gdy w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej trzeba podjąć decyzje w małym gronie, szybko i na ile się da bez straty dla OC.
Ja mam pamięć słabą, ale coś mi świta, że niektórzy nieśli hasło "transparentność" na sztandarze w wyborach do COG.
Jakoś nie widzę ratowania OC poprzez zezwolenie na wirtuale. Aktywacja wirtuali została raczej przemycona przy okazji.
erykradek i gura11 dobitnie ukazali absurd obecnej regulacji. Pisemne zezwolenie na założenie wirtuala, tylko dlatego, że jest na terenie parku? WTF!? Jeszcze dodajmy do tego warunek odśpiewania na miejscu "łubudubu, niechaj żyje nam prezes naszego klubu...".
Zamiast płożyć się przed nie wiadomo kim zakażcie zakładania skrzynek w parkach i tyle.
Oczywiście, to ja niosłem tę transparentność na sztandarze. I zgodnie z nią dostałeś dzisiaj moje wyjaśnienie "na piśmie". Nie myl transparentności z ekshibicjonizmem. Nie wszystkie działania, a już szczególnie te drażliwe, wymagają obrabiania ich publicznie, w świetle kamer. Bardziej istotne jest, by je później opisać, pokazać dlaczego.
AER bardzo trafnie opisał swoje wrażenia, mimo że na żadnym etapie nie uczestniczył w dyskusji COG. Świetnie zrozumiał mechanizm działania Parków, nie musiał sprowadzać dyskusji do poziomu "płożenia się i łubudubu", zrozumiał "koszt", jaki możemy ponieść w przyszłości. Dlatego też nie zgodzę się z Tobą. Piszesz o absurdzie. Teraz jesteśmy na kolejnym etapie historii wirtuali (w obszarach ochrony przyrodniczej). Masz możliwość proponowania innych, skutecznych rozwiązań. Daj je, nie kiś w szufladzie :) Twoja opcja zakazu zakładania w Parkach nie jest nimi w rozumieniu interesu keszerów z OC.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 28 razy

Post autor: erykradek » poniedziałek 10 września 2018, 14:23

brasia pisze:
tutaj jest przygotowane pismo
Piszesz "pismo", a masz na myśli jakąś formułkę/prośbę wymyślona przez jednego z Was (COG), wydrukowana u mnie w domu i podpisaną... no właśnie przez kogo? Prezesa Stowarzyszenia? :P Wszystkich członków COG? Mnie samego? Dobrze, ze mam pieczątkę z nickiem, to od razu się wpieczętuje i takie pismo nabierze oficjalnego wymiaru.
brasia pisze:
Ja: Tak, takie mamy procedury(...)
Dyrektor: A co Pan mi tu daje? Kto "my"? Działa Pan w jakiejś zorganizowanej prawnie grupie? Bo wydaje mi się, ze to "pismo" napisał Pana kolega z Pcimia Dolnego. Niech Pan idzie i mi głowy nie zawraca.

Nie boję się żadnego scenariusza, bo póki co nie mam zamiaru zakładać skrzynek w żadnym Parku Narodowym. Chciałem tylko pokazać - moim zdaniem - bezsensowność takiej sytuacji, ze muszę prosić o zgodę na zdjęcie. Żadna władza instytucji jaką są PN nie spojrzy na takie "pismo" poważnie.

Jak ktoś to wcześniej zauważył: jeśli władze się zgodzą na promowanie naszej zabawy - tak OC to zabawa, a nie instytucja posługująca się pismami itp, o tym nie zapominajmy! - to nie powinno być problemów z umieszczeniem fizycznego pojemnika w terenie, jeśli nie zgodzą się, to wtedy punkt drugi Waszych wymagań - zgoda COG.
Po oficjalnym odrzuceniu prośby (jakiejkolwiek wymyślonej przez gracza) o skrzynkę w danym Parku, gracz pisze do Was i wyjaśnia sytuacje, a Wy w tym momencie pozwalacie (lub nie) założyć mu wirtuala.

I na koniec chcę powiedzieć, że - moim zdaniem - nie powinno być nowych wirtuali w serwisie, bo te niewiele mają wspólnego ze skrzynkami chowanymi w terenie z logbookiem w środku, ale jeśli już je chcecie wprowadzać, to zostańmy we własnym gronie uczestników tej zabawy i nie każmy narzucać się poważnym instytucjom z jakimiś "pismami" z prośbą na robienie zdjęć....
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi erykradek za post:
dallas
Pzdr

Erykradek

parlando
Forumator
Podziękował: 330 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: parlando » poniedziałek 10 września 2018, 14:28

Ja jestem prosty chłop ze wsi. Do mnie przemawia to, co pisze gura111.
Wg mnie ta decyzja otwiera furtkę innym "organom" do roszczeń wobec OC.
I będę się czepiał tej transparentości, oraz tego, że w ogłoszeniu informujecie o rozmowach i negocjacjach. Decyzja dotyczy użytkowników, a z nimi nie było rozmów i negocjacji. Nawet z tą garstką, która zakłada jakieś kesze w serwisie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
AER

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » poniedziałek 10 września 2018, 14:44

gura11 pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 14:14
Tylko po co taka procedura skoro:
- nie wynika z żadnych przepisów,
- jest bzdurna i zniechęcająca do zakładania skrzynek wirtualnych???
ronja pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 14:17
AER bardzo trafnie opisał swoje wrażenia, mimo że na żadnym etapie nie uczestniczył w dyskusji COG. Świetnie zrozumiał mechanizm działania Parków, nie musiał sprowadzać dyskusji do poziomu "płożenia się i łubudubu", zrozumiał "koszt", jaki możemy ponieść w przyszłości.
Panowie,

Ja to rozumiem, tylko spieszę skorygować: Raczej mi się to nie podoba.

W punktach, żeby się poukładać, bo jednak chyba nie jest to czarnobiałe:

1. Pod przykrywką ochrony przyrody oddajemy serwis do dyspozycji tychże organizacji, jako narzędzie do dowolnego używania. Z zabezpieczeniem nie tylko przed nieregulaminowymi keszo (co właściwe), ale i z deklaracją, że mogą absolutnie robić co chcą i żaden keszer nie zrobi nic niezgodnego z ich planem (vide wymagana zgoda choćby na robienie zdjęć w zw. z wirtualem który fizycznie nie istnieje). I na to drugie się burzęi z tym się nie godzę. Bo moim keszonadzorem ma być COG i regulamin OC zgodny z prawem, a nie COG na pasku jakiejkolwiek instytucji która będzie wpływać na regulamin wedle swoich pomysłów na przedmiotowe używanie geocachingu.

2. Stworzenie GCowego trajala (też w wydaniu OC) służy ściągnięciu większych tłumów do ukochanych przeze mnie Gór Stołowych - do niedawna jeszcze kameralnych. Nie mam nic przeciwko ścieżkom, ale jeśli park narodowy chce zwiększyć tłumy na szlakach wymachując jednocześnie sztandarem dbałości o przyrodę to sorry, hipokryzja (to kamyczek do ogródka PNGS, nie OC które wiernie wypełnia zleconą rolę).

3. Z drugiej strony DOSKONALE ROZUMIEM, że gdyby nie takie a nie inne działanie COG, to w Stołowych zostałyby tylko keszo z GC i docelowo pewnie tak zaczęłoby się dziać w innych parkach. Czy mimo wszystko jednak naprawdę nie dało się tego załatwić po prostu restrykcyjnymi zapisami o poszanowaniu regulaminu i prawa...? Nie wiem, nie znam przebiegu prac i rozmów, ale na bogów, w każdych rozmowach są warunki brzegowe...

Tyle.

P.S. Natomiast wracając do ochrony przyrody już nie jako ściemy, lecz rzeczywistej wartości dodanej akcji w PNGS: Poczekajmy na publikację keszo i zobaczymy wtedy gdzie są umiejscowione, jak i ilu z odwiedzających przyjedzie w Stołowe z miłości do gór a ilu przetoczy się przez PNGS dla znaczka czy +1. Bo może tu zmartwienie na zapas.

EDIT do powyższego żeby było jasne: Góry Stołowe nie przestaną być kameralne na skutek trajala. To jeden z elementów procesu który PNGS rozpoczął już czas jakiś temu.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

gura11
Bywalec

Post autor: gura11 » poniedziałek 10 września 2018, 17:09

ronja, brasia & COG

A może, w ramach tej transparentności, społeczność zostałaby poinformowana co dokładnie zostało z Parkiem (parkami) ustalone. Jakie były opcje, jakie są oczekiwania parków i dlaczego wybrano co wybrano. Tak prosto. Bo ja też, jak parlando, jestem prostym człowiekiem do którego trafia jasny, prosty przekaz.

Bo łatwo zarzucać nam, że nie dajemy pomysłów od siebie, ale może najpierw warto by nam udostępnić chociaż informacje. Bo choćby komunikat jest o skrzynkach wirtualnych, a w dyskusji pojawia się wątek likwidacji wszystkich skrzynek nie-wirtualnych.

A kto z COGu będzie na tym spotkaniu w Górach Stołowych?

Awatar użytkownika
ronja
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Post autor: ronja » poniedziałek 10 września 2018, 18:23

gura11 pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 17:09
ronja, brasia & COG

A może, w ramach tej transparentności, społeczność zostałaby poinformowana co dokładnie zostało z Parkiem (parkami) ustalone. Jakie były opcje, jakie są oczekiwania parków i dlaczego wybrano co wybrano. Tak prosto. Bo ja też, jak parlando, jestem prostym człowiekiem do którego trafia jasny, prosty przekaz.

Bo łatwo zarzucać nam, że nie dajemy pomysłów od siebie, ale może najpierw warto by nam udostępnić chociaż informacje. Bo choćby komunikat jest o skrzynkach wirtualnych, a w dyskusji pojawia się wątek likwidacji wszystkich skrzynek nie-wirtualnych.

A kto z COGu będzie na tym spotkaniu w Górach Stołowych?
Od ostatniego pytania: ja będę. Jadę tam 16-18.09.2018. COG jest na bieżąco informowany o tematach, jakie się pojawiają w mojej korespondencji z przedstawicielem Parku. COG już wcześniej "uczestniczył" w projekcie (nie trailu, jak to troszkę mylnie jest przedstawiane), dzięki relacjom naszych wolontariuszy (także z COG-u). Chinczyk (bo z Dolnego Śląska) i Maleska (bo uczestniczyła w pracach na miejscu) zainicjowali współpracę COG z Panem Krzysztofem, który jest siłą napędową projektu. To z grubsza o COG-u. Teraz o ustaleniach: temu ma służyć mój wyjazd do Parku i wspólna praca z Panem Krzysztofem, jako oficjalnym przedstawicielem tej strony. Co wiemy: OCPL współuczestniczy w projekcie, bo taki był pierwotny pomysł, wykonaliśmy wspólnie trochę ruchów czysto technicznych (np. tłumaczenie na niemiecki, pewne sprawy "sprzętowe" na już, itp.). Wolontariusze z OC wnieśli swój wkład w całość (i nadal wnoszą) - lista z podziękowaniami będzie publikowana przez Park (pewnie czytaliście już na FB projektu). Sytuacja nadal jest dynamiczna, bo czasu coraz mniej, a tematów do omówienia (zakończenia) zawsze znajdzie się sporo. Zrobiliśmy zmiany w wirtualach - temat jest bardziej delikatny, niż wszystkim się wydaje, a pewna powściągliwość w ocenach przyda się. Chciałbyś pewnie szczegółów. Niestety, nie będzie ich, przynajmniej teraz. Mam nadzieję, że zrozumiesz złożoność pewnych kwestii.
Skomentuję kwestię likwidacji keszy w Parkach: Parki mają własne Regulaminy, więc nie muszą nas o nic prosić, mogą wręcz żądać. Mają też własną politykę marketingową i własne cele. Należy docenić, że proponują nam współpracę. Każdy może zrobić to jednak w inny sposób. Jeżeli PNGS zrealizuje to, co zamierza, czyli przeniesie pewien pomysł do innych miejsc (za wcześnie, by o tym opowiadać publicznie, musimy wszyscy poczekać), to OCPL skorzysta jako serwis (keszerzy także). Nadal uczymy się wspólnego poruszania w temacie :)

Ale jeśli ktoś chciałby pomóc, to podpowiadam: strona FB - można zapytać, czy Organizator czegoś potrzebuje. Może akurat będziecie mogli wesprzeć Park? Możecie pojechać na CITO - to także ważny element naszej współpracy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
gura11
Obrazek Obrazek

karwdo

Post autor: karwdo » poniedziałek 10 września 2018, 19:59

parlando pisze:
poniedziałek 10 września 2018, 13:11
ronja pisze:

Słowo RACZEJ w Twoim poście mówi bardzo wiele...

Swoją drogą w momencie zgłoszeń do wyborów sugerowałem start w nich, tak by swój potencjał przełożyć na realne działania... wtedy były foszki i obrazy...:(

Marzy mi się sytuacja w której "Malkontenci wszystkiego" napiszą choć raz... zwykłe DZIĘKUJE!

Decydowanie to czasem wybór na cito i czasu na debaty zwyczajnie nie ma... a insynuacje że robione jest coś "przy okazji" są delikatnie rzecz mówiąc przykre.

Jest fajny pomysł na działanie (kooperacje z instytucjami) wykorzystajmy go dobrze, zamiast wiecznie narzekać...

Błagam... zacznijmy w końcu mówić o sobie dobrze.

W temacie słowa OPEN... jak zaczynałem zabawę nikt mi nic o open kodzie nie mówił i dlatego wybrałem OC, bo dawał więcej swobody i możliwości niż sąsiad. Dla mnie OPEN to właśnie to, a nie jakieś kody o których mam takie pojęcie jak Ludwik XIV o locie w kosmos:) Mogę tak myśleć, czy już myśleć w ten sposób mi zabroniono? :)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 10 września 2018, 20:18

Nie wiem co to cito.
Nie wiem też co chciałeś przekazać w dalszej części karwdo, więc tego nie skomentuję:)
Nie wiem za co miałbym dziękować, skoro nagle (rzekomo po dyskusji) wyskakujecie z wirtualami, które de facto nie są skrzynkami. Skrzynka wirtualna - to oksymoron.

karwdo

Post autor: karwdo » poniedziałek 10 września 2018, 22:45

1."na cito", czyli pilnie, na już!
2.podziękowanie... to tak obrazowo, by pokazać jak łatwo jest krytykować, a jak trudno powiedzieć dobre słowo... swoją drogą czy aktualny COG zrobił cokolwiek dobrego, bo mam wrażenie czytając posty na forum, że tylko psujemy?! :(

3.... a jak idą wybory to chętnych do startu ni ma...
SORRY ZA OFFa..
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 107 razy
Otrzymane podziękowania: 323 razy

Post autor: krystiant » wtorek 11 września 2018, 00:12

A ja podziękuję :P
W Góry Stołowe wybierałem się i będę nadal się wybierał niezależnie od tego czy tam są kesze czy nie. Zauważcie jednak, że event organizuje użytkownik Park Narodowy Gór Stołowych i ma jakieś dalsze "geoplany". Nawet jeśli zmiana w regulaminie była zrobiona po to, żeby tylko ten jeden użytkownik mógł zakładać wirtuale w PNGS to i tak się będę cieszył mogąc podreperować moje statystyki przy okazji kolejnej wizyty w GS. Może przy okazji zobaczę coś, co zazwyczaj jest pomijane, bo żadziej wybierany obszar?
Nie rozumiem o co te krzyki? Planowaliście coś zakładać w PN? Pewnie nie, bo nie było można... Ciekawe, czy gdyby planowane kesze pojawiły się tylko na GC, czy byłyby głosy że super, COG się nie ugiął, czy też byłby kolejny hejt, że OC zanika i nic się nie dzieje...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post (razem 2):
sajmonkrcr
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 11 września 2018, 07:30

"Krzyk" jest o to, że skoro przy bytach niefizycznych jest teraz wymagana PISEMNA zgoda, to dlaczego za chwilę inna organizacja, organ, itp., po "odkryciu" geocachingu może wysunąć roszczenia w kierunku OC.
Dzięki za to COG!

ODPOWIEDZ