Jakie RT

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1112
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 227 razy
Otrzymał podziękowań: 515 razy

Jakie RT

Post autor: deg »

parlando pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 17:24 a dlaczego jesteś wciąż poza RT? Jakoś nie widzę różnicy między degiem z RT i tym spoza RT:)
(nie musisz odpowiadać:))
To jest bardzo ważne pytanie - w zasadzie na odrębny wątek. Pytanie o RT - czym jest, jaki jest jej prawdziwy cel. Czy to grupa osób skupiająca programistów tworzących kod OC? Osób odpowiedzialnych za kreślenie wizji rozwoju? Osób odpowiedzialnych za pomoc innym keszerom? W zależności od odpowiedzi na to pytanie RT powinno mieć inny kształt. Z pewnością inny niż teraz.

Kilka personalnych przykładów - mam nadzieję, że nikt się nie obrazi ;)
- wrygiel - znakomity specjalista, autor OKAPI, świetny praktyk i teoretyk. Ale ze względu na sprawy pozaOCowe, nie może tworzyć nowego kodu już od około roku.
- Silent A - świetny człowiek. Ale... od jak dawna jestem (blisko) RT (ponad 2 lata) - nie wyprodukował ani jednego znaku kodu
- chinczyk, kociewie - zostali wybrani do COGu i... usunięci z listy RT na Wiki. Czy przynależność do RT opiera się na liście Wiki, czy jest czymś więcej?
- deg - zrezygnowałem z RT, sam się wykreśliłem z Wiki, zostałem usunięty z adresu rt@OC i... jestem administratorem serwera i mam niemal pełen dostęp do wszystkiego. Tworzę całkiem sporo kodu na OC - wraz z kojotem tworzymy zdecydowaną większość kodu.

W chwili obecnej trwają rozmowy nad dalekimi perspektywami rozwoju kodu OC i w tych rozmowach uczestniczy... 1 osoba z RT (oczywiście, że kojoty) i 2-3 osoby spoza OC Team. Dziwne trochę, prawda?

Moim zdaniem - jeśli kryterium aktywności użytkownika przyjmujemy 1 rok - to kryterium "bycia w RT" to też powinien być wkład w rozwój OC w ciągu roku. Bo jeśli RT to taka "lista +1 do lansu", to ja proponuję założenie Rady +1 Do Lansu i zapisywanie do niej wszystkich na czas nieokreślony ;)

Trochę poważniej:
Gdyby widzieć RT jako wizjonerów - chętnie widziałbym w RT na przykład Parlando czy Brasię - ZAWSZE można liczyć na ich opinię w każdej kwestii. I co z tego, że Brasia jest w COG, jeśli znakomicie spisuje się w roli upierdliwca-krytyka-opiniodawcy rozwiązań? (Brasia - słowo "upierdliwiec-krytyk" było w tym przypadku sporym komplementem, bo łatwo napisać "stare było lepsze", znacznie trudniej wskazać konkretne elementy które można poprawić i wskazać pożądany kierunek zmian - tak jak Ty to robisz). Oczywiście nie tylko Parlando i Brasię ;).
Gdyby widzieć RT jako aktywnych programistów - to byliby w niej kojoty, triPPer, rapotek, moris299 i ja. To oczywiście moja mocno subiektywna lista, ale warto porównać ją z tą z Wiki...
Gdyby widzieć RT jako administrację serwera - byłby w niej tylko kojot i ja.
Gdyby widzieć RT jako formę pomocy dla użytkowników - to z obecnej RT zostałby - myślę - kojot i triPPer...

Chciałbym widzieć RT żywą. Taką, do której łatwo zaprosić kogoś, kto na prawdę chciałby wnieść coś w rozwój OC. Ale też taką, gdzie nie byłoby się tylko "z przyzwyczajenia"...

PS: Bardzo nie chciałbym tym postem kogokolwiek urazić. To nie jest forma ataku na kogokolwiek i wytykania błędów. To otwarta forma zapytania - czym jest, a raczej - czym chcielibyśmy żeby była RT i kto ją powinien tworzyć? Na jakich zasadach wejścia i wyjścia.

Ja swojego czasu zadeklarowałem powrót do RT. Ale szczerze powiedziawszy - przy obecnej "(dys)funkcji" RT nie widzę takiego sensu. +1 do lansu z powodu bycia na Wiki mi niepotrzebne, serwerem i tak administruję, kod i tak tworzę. Ale... czy tak właśnie powinno to wyglądać?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1812
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 261 razy
Otrzymał podziękowań: 333 razy

Re: Świętujemy - Parlando współtworzy OC!

Post autor: Pawel brasia »

deg pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:16 Trochę poważniej:
Gdyby widzieć RT jako wizjonerów
Nie uważam aby nadawał się do RT jako wizjoner. Z jednego prostego powodu: nie czuję kodu i nie wiem co można zrobić tak aby stosunek efektów do włożonej pracy był wystarczające duży. Bo zrobić można wszystko, pozostaje kwestia nakładu pracy. Znacznie łatwiej coś krytykować albo doradzić, ale od tego powinien być COG oraz cała społeczność.
deg pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:16 Chciałbym widzieć RT żywą. Taką, do której łatwo zaprosić kogoś, kto na prawdę chciałby wnieść coś w rozwój OC. Ale też taką, gdzie nie byłoby się tylko "z przyzwyczajenia"...
Kiedyś była próba ożywienia czy sformalizowania działania RT, pamiętacie jak się skończyło - fochami.
deg pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:16 ...czym chcielibyśmy żeby była RT i kto ją powinien tworzyć? Na jakich zasadach wejścia i wyjścia.
Moim zdaniem osoby odpowiedzialne za serwer (Kojoty, Deg), za fizyczną stronę serwera powinny być wyróżnione. AT - Administracja Techniczna, w tym gronie mógłby być jeszcze skarbnik. Najważniejsze osoby, osoby, do których mamy zaufanie aby im powierzyć najważniejsze "przyciski".
Natomiast osoby tworzące kod to po prostu RT i w tym gronie powinny być rozwiązywane sprawy programowe (kodu) i tutaj powinny być osoby, które aktywnie tworzą i zmieniają kod.

upierdliwy krytyk ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
kojoty
Rada Techniczna
Posty: 364
Rejestracja: środa 26 listopada 2014, 14:14
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Re: Świętujemy - Parlando współtworzy OC!

Post autor: kojoty »

moje zdanie w sprawie:
brasia pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:54
deg pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:16 Gdyby widzieć RT jako wizjonerów
czyli jakie RT - to powinien być osobny wątek.

Dla nie sprawa jest jasna:
- nie ma co mnożyć bytów ponad potrzebę - w szczególności dzielić istniejących
- RT to dla mnie grupa mailowa rt - adres na jaki piszę kiedy chcę coś ustalić w sprawach technicznych
- RT to nie "nagroda" czy "wyróżnienie" ale zaangażowanie i obowiązki - dla każdego powinno to być jasne - nie bądźmy dziećmi
- kto tam pracuje więcej, a kto mniej dla mnie nie ma znaczenia - każdy niech daje tyle ile chce i może
- wiadomości wysłane na "RT" "słyszy" wielu ludzi, odpowiada ten kto ma czas, kompetencje i chce się zaangażować
- co do przynależności, to ja bym widział to jako grupę dość szeroką, niech będą tam ludzie, którzy chcą tam być i do tego mają doświadczenie ze sprawami tech. OC
- kto chce być w RT niech się zaangażuje i pewnie dołączy - warunkiem niech będzie wykazanie zaangażowania
- "wyrzucanie" z RT niech będzie:
A/ na własną prośbę
B/ w sytuacji absolutnej nieaktywności (powiedzmy w okresie roku) - ale faktycznej - ja tam cenię sobie np. sporadyczne komentarze Łzy czy SilentA - nie mam nic przeciw temu, ze są "na liście"
C/ karnie - jakieś wyjątkowe spec. przypadki - w sytuacji utraty zaufania etc.

- byłbym za tym, by każdy w RT jawnie definiował swoje zaangażowanie na najbliższe ? pół roku - wtedy też wiadomo za co kto ewentualnie odpowiada
- sprawy delikatne wymagające dyskrecji - gdzie chcemy maksymalnie ograniczyć grono świadków można załatwiać bezpośrednio pisząc np. do deg-a (mówię o np. błędach security, jakichś sporadycznych "aferkach" środowiskowych etc.)


Aktualnie:
- warto by uporządkować sprawę (o czym już pisałem z deg-iem)
- uważam, że w obecnej sytuacji rapotek i deg powinni po prostu być "w RT" i tyle
- ci którzy coś robią powinni dołączyć niebawem - jeśli trend się utrzyma

tyle.
Pozdrowienia!
triPPer
Rada Techniczna
Posty: 227
Rejestracja: środa 23 października 2013, 22:03
Podziękował;: 52 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Jakie RT

Post autor: triPPer »

deg pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:16 Ja swojego czasu zadeklarowałem powrót do RT. Ale szczerze powiedziawszy - przy obecnej "(dys)funkcji" RT nie widzę takiego sensu. +1 do lansu z powodu bycia na Wiki mi niepotrzebne, serwerem i tak administruję, kod i tak tworzę. Ale... czy tak właśnie powinno to wyglądać?
Nigdy nie traktowałem RT jako +1 do lansu i myślę, że niewiele osób w RT tak do tego podchodzi. I myślę też, że wiele osób z mojego otoczenia, które spotykam na eventach nawet nie wie że coś takiego jak RT istnieje :P a już tym bardziej, że ja w niej jestem.

Dla mnie RT to grupa wsparcia :P technicznego. Pomagam innym i mam z tego frajdę. Obserwuję zabawę od kuchni. Czasami coś skrobnę (coraz rzadziej), czasami poprawię (tu też nie za często). Coś tam załatwię. Pchnę jakiś administracyjny temat do przodu.

A to, że nasze nicki są gdzieś wymienione, to tylko po to, aby łatwiej można było do nas trafić.

Wiec Deg, weź nie wal focha :) tylko daj się wpisać na listę, co by ludzie bezpośrednio do Ciebie uderzali jak się serwer sypie :P (a muszę Wam powiedzieć, że serwer chodzi jak w zegarku, Deg - kawał świetnej roboty)

Pozdrawiam
Jacek/triPPer
Łap chwile ...
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Posty: 1112
Rejestracja: sobota 07 grudnia 2013, 04:31
Podziękował;: 227 razy
Otrzymał podziękowań: 515 razy

Re: Jakie RT

Post autor: deg »

Chciałbym jeszcze raz podkreślić moje intencje - moim celem absolutnie nie jest umniejszanie czyjejkolwiek roli, czy robienie rewolucji. Nie za bardzo po prostu rozumiem to co obecnie dzieje się z rozwojem OC - rozwija w dużej mierze poza RT, a z niedawnych 11 osób z PL w RT - aktywnie działają 2-3. Jeśli aktywność przeniosła się poza Radę Techniczną, budzi to moje zdziwienie i pytania o sens. Czuję, że dzieje się coś, co nie powinno.
brasia pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:54 Nie uważam aby nadawał się do RT jako wizjoner. Z jednego prostego powodu: nie czuję kodu i nie wiem co można zrobić tak aby stosunek efektów do włożonej pracy był wystarczające duży. Bo zrobić można wszystko, pozostaje kwestia nakładu pracy. Znacznie łatwiej coś krytykować albo doradzić, ale od tego powinien być COG oraz cała społeczność.
Brasia - z mojego, subiektywnego punktu widzenia, Twój wkład w rozwój OC jest ogromny. Prowadzimy sporo rozmów, w których oceniasz zmiany, proponujesz kolejne. ZAWSZE mogę na Ciebie liczyć. Świetnie rozmawia się z Parlando i kilkoma innymi osobami. Tym czasem...
kojoty pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 23:51 ja tam cenię sobie np. sporadyczne komentarze Łzy czy SilentA - nie mam nic przeciw temu, ze są "na liście"
I właśnie to nieco budzi mój sprzeciw/zdziwienie. Mając ogromny szacunek do wymienionych osób i ich opinii - jak dla mnie bardziej cenię CZĘSTE komentarze Brasi czy Parlando, niż... kogoś kto wyśle 2-3 maile w roku. Albo nie wyśle wcale, a takie osoby wiszą na liście RT w odróżnieniu od kilku naprawdę zaangażowanych osób.
brasia pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:54 Kiedyś była próba ożywienia czy sformalizowania działania RT, pamiętacie jak się skończyło - fochami.
Kiedyś była próba narzucenia RT zadań i ich priorytetów. Wielokrotnie na Forum pisałem, czemu takie akcje skazane są na porażkę. Poniżej jeszcze trochę dorzucę ;). Nie tyle chciałbym sformalizowania RT, co bardziej precyzyjnego zdefiniowania. Kto należy? Dlaczego? Jak długo? Za co RT jest tak na prawdę odpowiedzialna? - wiele pytań już padło.
brasia pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 21:54 Moim zdaniem osoby odpowiedzialne za serwer (Kojoty, Deg), za fizyczną stronę serwera powinny być wyróżnione
Myślę, że ani kojoty ani ja nie wymagamy żadnych szczególnych wyróżnień. Ale z drugiej strony - uważam, że Społeczność powinna mieć dostęp do wiedzy kto został obdarzony najwyższym zaufaniem i ma "główny wyłącznik" serwisu, jakie kto ma uprawnienia. Byłoby mniej zupełnie niepotrzebnych teorii spiskowych typu "a deg podobno nie jest w RT i ma nadal pełne uprawnienia" (to nie teoria spiskowa, tylko akurat prawda ;) ). Nie sądzę, aby ucierpiało na tym bezpieczeństwo serwisu. Nawet całkowite ujawnienie np. mojego hasła nie pozwoliłoby komukolwiek cokolwiek namieszać. Trochę zabezpieczyliśmy maszynę (głównie wrygiel)... :>
kojoty pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 23:51 "wyrzucanie" z RT niech będzie (...)
Strasznie nie podoba mi się słowo "wyrzucanie". Tu właśnie nie chodzi, by kogoś wyrzucać. RT widzę raczej jako LISTĘ osób, które aktywnie rozwijają OC. Ktoś przestaje być aktywny - po prostu nie powinien pojawiać się na tej liście, by nie wprowadzać innych użytkowników w błąd. W COGu są osoby po to by WSZYSCY działali na rzecz OC. Nie wystarczy 2-3 razy w roku napisać jednego maila. RT funkcjonuje nieco inaczej - wymaga często większego zaangażowania. Nie każdy jest w stanie stale poświęcać swój czas. Ale w takim wypadku - po prostu usuńmy taką osobę z listy. Dla mnie trwanie takich osób na liście, to wprowadzanie innych w błąd.
Nie chciałbym, by ktokolwiek był "wyrzucony z RT". Chciałbym, by użytkownicy po prostu mieli dostęp do AKTUALNEJ informacji kto AKTYWNIE współtworzy OC.
kojoty pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 23:51 byłbym za tym, by każdy w RT jawnie definiował swoje zaangażowanie na najbliższe ? pół roku - wtedy też wiadomo za co kto ewentualnie odpowiada
To jest dość trudna sprawa. Sam truję d*pę kojotom, by ruszyć geościeżki. Ruszył... Ale gdy ruszył okazało się, że trzeba przerobić mechanizm dodawania logów. To znaczy - pewnie napisać go od zera. Ale... żeby napisać mechanizm dodawania logów trzeba totalnie przerobić system dodawania obrazków. Teraz mamy problem z mapami Google'a, bo zaproponowana przez Google'a polityka cenowa by nas zabiła. Więc kojoty rzucił wszystko i przerabia wszystkie mapy w serwisie. Gdyby zadeklarował, że pracuje nad Geościeżkami, wyszłoby... że nic nie robi... A zaręczam, że pracuje intensywnie.

Jeśli już o zaangażowaniu mowa - to może w ramach transparentności OC Teamu, raz na kwartał / pół roku / rok (a może po prostu na bieżąco?) publikować co dana osoba z RT zrobiła. Wiem, że np. 95 procent kodu kojotów praktycznie nikt nie zrozumie i... nie zobaczy efektów, ale jeśli napiszemy na przykład, że w roku 2017 kojot napisał 44 515 lini nowego kodu, deg 52 124, triPPer 14 666, Czarodziej 389, wrygiel - ciężko powiedzieć ;), a reszta nie napisała nic - to daje to jakieś dane porównawcze (przytoczone dane są autentyczne).

Jeszcze jeden przykład - kociewie. Kociewie w RT zajmował się rysowaniem grafik do sprawności. Był na liście Wiki, był w aliasie RT@OC. Teraz został COGowiczem i... został wykreślony z RT. Nie ma go już na liście Wiki. Ale... co to znaczy? Że NIE MOŻE już tworzyć grafik do sprawności? To przecież bez sensu - ogromna strata dla OC. A jeśli może - to po cholerę został wykreślony z RT? Kociewie nie miał żadnych praw większych niż którykolwiek inny "zwykły" użytkownik systemu. Po co nam pozorne ruchy?
Chinczyk po wejściu do COG też został wykreślony z RT. I co dalej? Dalej jest administratorem forum, dalej NIE MA dostępu do serwera czy bazy danych (wcześniej też nie miał). Po co tworzyć takie teatrzyki?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2012
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Re: Jakie RT

Post autor: krystiant »

To może na Wiki zamiast "Rada Techniczna" napisać:
Osoby zaangażowane od strony technicznej
Administratorzy serwera:
kojoty
deg
Administrator forum:
chinczyk
dysponent domeny:
? (bo przecież domena jest na kogoś zapisana i ten ktoś mógłby np 1 kwietnia przekierować ją na GC - byłby inny dowcip niż zwykle :lol: )
Osoby tworzące kod w ciągu ostatniego roku:
dynamicznie generowana lista na podstawie danych z githuba z ilością commitów i wyjaśnieniami przy "dziwnych" nickach.
deg pisze: poniedziałek 04 czerwca 2018, 22:52 Brasia - z mojego, subiektywnego punktu widzenia, Twój wkład w rozwój OC jest ogromny.
No tak, ale Brasia robi to (niejako służbowo :wink: ) z ramienia COG. Też czasem próbuję co nieco wtrącić/doradzić, ale nie czyni mnie to rozwijającym OC w sposób TECHNICZNY.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
kojoty
Rada Techniczna
Posty: 364
Rejestracja: środa 26 listopada 2014, 14:14
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Re: Jakie RT

Post autor: kojoty »

krystiant pisze: wtorek 05 czerwca 2018, 10:03 To może na Wiki zamiast "Rada Techniczna" napisać:
Osoby zaangażowane od strony technicznej
Administratorzy serwera:
kojoty
deg
Administrator forum:
chinczyk
dysponent domeny:
? (bo przecież domena jest na kogoś zapisana i ten ktoś mógłby np 1 kwietnia przekierować ją na GC - byłby inny dowcip niż zwykle :lol: )
Osoby tworzące kod w ciągu ostatniego roku:
dynamicznie generowana lista na podstawie danych z githuba z ilością commitów i wyjaśnieniami przy "dziwnych" nickach.
Dla użytkowników lepiej by chyba był jeden wspólny adres na wszystko: rt@ niż mieli by się zastanawiać do kogo by napisać w jakiej sprawie - jeśli to by miało być celem takiej zmiany.

Spraw wysyłanych na rt@ nie ma na razie na szczęście aż tak wiele - ja widzę max 1-2 maile dziennie wiec nie ma tragedii, a dzięki temu, że widzimy wszyscy wszystko można tez łatwo wychwycić co się dzieje i czy ktoś się sprawą zajął, bo odpowiadamy z cc na grupę.

Na wiki pozostałbym przy tym co jest obecnie - ewentualnie dodając zakres "zainteresowań" ale kontakt nadal niech będzie wspólny.

Jakiś hall-of-fame ze statami z githuba mi osobiście nie jest potrzebny - zwłaszcza, że tak w praktyce to naprawdę ciężko ocenić wkład pracy w utrzymanie i rozwój rozwiązania jakim jest OC - liczba dodanych linii naprawdę niewiele mówi - czasem można dodać ogrom kodu jednym ruchem, a czasem wyskrobanie paru linijek jest bardzo czasochłonne, bo wymaga odnalezienie miejsca, w którym trzeba te linijki dodać - a co z czasem poświęconym na administrowanie serwerem, debugowanie defektów, dokumentowanie czegoś tam, testowaniem rozwiązań prototypowych etc.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2012
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Re: Jakie RT

Post autor: krystiant »

kojoty pisze: wtorek 05 czerwca 2018, 12:01 Dla użytkowników lepiej by chyba był jeden wspólny adres na wszystko: rt@ niż mieli by się zastanawiać do kogo by napisać w jakiej sprawie
O zmianach sposobu kontaktu nic nie wspominałem. Moja propozycja dotyczy samej strony na Wiki i jest to bardziej zaspokojenie wrednegodega :wink:
deg pisze: poniedziałek 04 czerwca 2018, 22:52 Nie za bardzo po prostu rozumiem to co obecnie dzieje się z rozwojem OC - rozwija w dużej mierze poza RT, a z niedawnych 11 osób z PL w RT - aktywnie działają 2-3. Jeśli aktywność przeniosła się poza Radę Techniczną, budzi to moje zdziwienie i pytania o sens. Czuję, że dzieje się coś, co nie powinno.
Niektóre nicki wymienione w RT w całej historii na githubie wcale nie występują :shock: Dlatego propozycja zmiany jakieś enigmatycznej "Rady", która w/g deg i tak w zasadzie nie obraduje na listę osób faktycznie aktywnych. A jak komuś będzie bardzo zależało na tym, żeby na liście być to zawsze będzie mógł raz w roku dopisać/usunąć gdzieś w kodzie jakieś "lub czasopisma" :wink:
deg pisze: poniedziałek 04 czerwca 2018, 22:52 RT widzę raczej jako LISTĘ osób, które aktywnie rozwijają OC. Ktoś przestaje być aktywny - po prostu nie powinien pojawiać się na tej liście, by nie wprowadzać innych użytkowników w błąd.
Wytłuszczenie moje
Dynamicznie generowana lista z githuba by to załatwiła
kojoty pisze: wtorek 05 czerwca 2018, 12:01 Jakiś hall-of-fame ze statami z githuba mi osobiście nie jest potrzebny
W sumie masz rację, statystyki nie oddadzą rzeczywistego nakładu pracy, a jak ktoś będzie ciekaw, to sobie może sam sprawdzić... Niech będzie bez ilości commitów.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek 30 grudnia 2013, 20:54
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Jakie RT

Post autor: Moris299 »

Według mnie RT to powinny być osoby które mają dostęp do serwera. I tyle.
Za ten post autor Moris299 otrzymał podziękowanie:
rapotek
Obrazek Obrazek
Azymut
Stały bywalec
Posty: 125
Rejestracja: środa 16 września 2015, 23:10
Podziękował;: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Re: Świętujemy - Parlando współtworzy OC!

Post autor: Azymut »

kojoty pisze: niedziela 03 czerwca 2018, 23:51 - sprawy delikatne wymagające dyskrecji - gdzie chcemy maksymalnie ograniczyć grono świadków można załatwiać bezpośrednio pisząc np. do deg-a (mówię o np. błędach security, jakichś sporadycznych "aferkach" środowiskowych etc.)
Uwaga odnośnie "aferek" środowiskowych - decyzje co do zakresu działań w przypadku jakiejś "aferki" powinny być podejmowane kolektywnie przez COG, a nie przez członków RT.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2012
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Re: Jakie RT

Post autor: krystiant »

Moris299 pisze: wtorek 05 czerwca 2018, 22:48 Według mnie RT to powinny być osoby które mają dostęp do serwera. I tyle.
Jest tylko jeden mały problem, bo tak naprawdę dyskutujemy o czterech(?) RT :evil:
  1. RT jako osoby odpowiedzialne za techniczną stronę OC
  2. RT jako osoby zaangażowane programistycznie
  3. RT jako adresaci maili pisanych do rt@opencaching.pl
  4. RT jako osoby, o których wspomina Wiki (IMO powinni tam być 1+2)
Mój pomysł w zasadzie ograniczał się tylko do punktu 4, żeby tam osobno wymienić tych z punktu 1, i żeby na podstawie wkładu w rozwój od strony kodu serwisu jakiś automat tworzył listę tych z punktu 2

Według jakiej zasady dodawać/usuwać nicki do listy mailowej to nie mam pojęcia...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Posty: 460
Rejestracja: środa 12 października 2011, 00:20
Podziękował;: 147 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Kontakt:

Re: Jakie RT

Post autor: chinczyk »

Moris299 pisze: wtorek 05 czerwca 2018, 22:48 Według mnie RT to powinny być osoby które mają dostęp do serwera. I tyle.
Wybacz kolego , ale to totalna bzdura. Ludzie zebrani przy RT czasem muszą programować ( aby to robić nie trzeba mieć dostępu do serwera ) czasem muszą naprawić coś w systemie serwera ( no i tu samo z siebie wynika że aby to zrobić trzeba mieć dostęp ) Muszą odpowiadać na technicznie zapytania od userów ( i tu w 80 % przypadków nie trzeba dostępu do serwera ) Czasem powstaje problem z którym na szybko członek RT ( z dostępem ) nie radzi sobie z różnych przyczyn ( nie ma czasu , nie rozumie problemu , nie ma dostępu do kompa , albo nie ma pomysłu jak to rozwiązać ) wtedy pisze na szerszym forum - każdy patrzy na problem inaczej i ma inny pomysł na rozwiązanie. Takich przykładów mam jeszcze kilka.
RT to moim zdaniem społeczność w społeczności to administrator strony , serwera , bloga, forum , to grafik który robi sprawności itd, to programista, to człowiek od wsparcia technicznego dla usera itd. Czym to grono większe tym trudnej je okiełznać to fakt - ale dzięki temu pomysłów więcej , rąk do pracy też ...
Obrazek
kociewie
Stały bywalec
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek 03 kwietnia 2017, 11:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Jakie RT

Post autor: kociewie »

To prawda, RT to swego rodzaju społeczność. Niektórzy zajmują się kawałkiem. Skoro się pojawiłem, to tez wrzucę 3 grosze do dyskusji.
Do mnie ludziska piszą, dzwonią również w sprawach typowo technicznych (czasami odpowiem, jeśli wiem, czasami podpowiem, czasami podpytam i odpowiem, innym razem przekieruję do kompetentnych osób). A że moim orężem jest ołówek? Cóż, coś tam od czasu do czasu zrobię dla OC, bo w końcu nie sztuka brać, sztuka też dawać.
Członkostwo w RT to takie połechtanie, z drugiej strony wzięcie na siebie pewnej (mniejszej, lub większej) odpowiedzialności.
Czy moje obecne bycie w COG powinno wiązać się z zaprzestaniem moich ciągot rysunkowych? Wg. niektórych definicji TAK. Wg. mojej logiki - raczej niekoniecznie.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 1956
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Re: Jakie RT

Post autor: ronja »

Moje poglądy na temat RT były już wielokrotnie prezentowane na Forum. Na dzisiaj, wg. mnie, RT powinna być żywa (jak pisze @deg). Ta definicja zawiera w sobie wszystko. I sprawność działania, i rozumienie złożoności tematów, umiejętność współpracy, negocjowanie w sprawach trudnych i ważnych (a nie rzucanie zabawkami i zmiana piaskownicy), zdolność do szybkiej reakcji w stanie kryzysowym, normalną pracę, zorganizowanie i przestrzeganie wspólnych reguł i zasad. Skład RT powinien być znany, z opisanymi kompetencjami i zakresem podejmowanych zadań. To normalka, rozproszona odpowiedzialność średnio się sprawdza w działaniu ;) Nie widzę przeszkód do wciągania w pracę ludzi spoza jej składu. Taka umiejętność przystosowywania się do zachodzących zmian poprawia skuteczność działania i w efekcie daje lepszy wynik końcowy. RT powinna mieć swojego koordynatora (jak COG), który będzie doglądał rozbrykanego stadka programistów :twisted:
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
elmodemonico
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1812
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 261 razy
Otrzymał podziękowań: 333 razy

Re: Jakie RT

Post autor: Pawel brasia »

kociewie pisze: środa 06 czerwca 2018, 23:38 Czy moje obecne bycie w COG powinno wiązać się z zaprzestaniem moich ciągot rysunkowych? Wg. niektórych definicji TAK. Wg. mojej logiki - raczej niekoniecznie.
Zdecydowanie nie!

Warto przypomnieć, rozdzielenie funkcji COG/RT ma swoje korzenie w historii serwisu. O ile pamiętam osoba będąca w RR i jednocześnie mająca dostęp do serwera przy okazji jakiejś afery próbowała posprzątać po sobie ślady (kto to był nie ma tutaj znaczenia). Aby tego uniknąć postanowione zostało by rozdzielić te dwie funkcje (pewnie ktoś z ówczesnej RR zna więcej szczegółów).
Drugi powód to względy czasowe - nie chciałbym aby np. Kojoty był w COG. Nie dlatego że się nie nadaje, ale dlatego, że na pewno dużo lepiej się sprawdza pisząc te swoje literki układające się w dziwne linijki (dziwne, bo ja tego nie rozumiem). Natomiast próba pogodzenia dwóch funkcji odbiłaby się na braku czasu dla jednej z nich.
Dlatego moim zdaniem powinni być liderzy, którzy mają wiedzę, możliwości i "trzymają przyciski" oraz pozostali, która to grupa może nie być sformalizowana, a która coś napisze, narysuje, przetłumaczy itp i tu nie potrzeba nawet ponadprzeciętnie znać się na informatyce.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ