Magiczne 150 metrów

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Magiczne 150 metrów

Post autor: Sebastian » wtorek 22 maja 2018, 20:34

Zakładałem skrzynkę, otrzymałem pytanie:

Czy w najbliższej okolicy znajdują się już inne skrzynki, czy zachowana jest minimalna odległość 150 m?

Bez sensu jest takie pytanie, skoro zgodnie z regulaminem mogę założyć kesza choćby metr od innego?

Takiego zapisu nigdy nie było w regulaminie. Jest to bardzo mylące. Nie raz otrzymałem pytanie, czy mogę założyć skrzynkę, w pobliżu twojej, bowiem będzie się znajdować 147 metrów, w pobliżu.

Wyobraźcie sobie taką sytuację:
Krakowski Rynek - Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Piwnica Pod Baranami, Restauracja Wierzynek.
Miejsca są w odległości mniejszej niż 150 metrów, umieszczone kesze pokazują coś innego.

Wyraźcie swoje zdanie ?
Obrazek

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Re: Magiczne 150 metrów

Post autor: areckis » wtorek 22 maja 2018, 21:05

Moje zdanie: jesteśmy rozsądnie open. Dla mnie kesz może być nawet 25 metrów od innego, o ile oba da się zlokalizować jednoznacznie, który jest który i pokazują inne obiekty.

Gdzieś było powiedziane - w mieście dopuszczalna odległość 50 metrów o ile kesz pokazuje coś innego. Gdzie to było napisane nie pamiętam.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post:
Sebastian

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » wtorek 22 maja 2018, 21:21

areckis pisze:
wtorek 22 maja 2018, 21:05
Gdzieś było powiedziane - w mieście dopuszczalna odległość 50 metrów o ile kesz pokazuje coś innego. Gdzie to było napisane nie pamiętam.

https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... _w_terenie

Na temat tego przepisu już od półtora roku zbieram się, żeby wypocić jakiś elaborat na forum...

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 22 maja 2018, 22:56

rapotek pisze:
wtorek 22 maja 2018, 21:21
Na temat tego przepisu już od półtora roku zbieram się, żeby wypocić jakiś elaborat na forum...
Łoj, jakbyś Ty wiedział, jak my się napociliśmy nad kompromisem w tej sprawie ;). Wolnościowiec deg chciał, by nie było żadnych limitów, tylko wyraźna informacja, że kesz ma być umieszczony i opisany w taki sposób, aby nie dało się go pomylić z żadnym innym w okolicy. Cała reszta chciała 150m ;).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » wtorek 22 maja 2018, 23:12

O, to ja bym była wolnościowcem, zawsze raz w życiu trafi się coś w odległości 49m lub 149 i trzeba oszukiwać kordy (dużo ludzi robi tak na GC, gdzie obowiązuje ten limit) ;)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » środa 23 maja 2018, 08:13

Ograniczenie jest potrzebne choćby (głównie?) po to, żeby ikonki keszy nie nakładały się na siebie podczas przeglądania mapy.
Jeśli ja mam kesza A, a ktoś założy kesza B 1 metr od mojego, to czyja ikonka będzie na wierzchu? No właśnie. Jeden z keszy może być przez to niewidzialny dla szukających. Problem jest już np. z mobilnymi, gdzie kliknięcie na mapie (jeśli już się zauważy "cień" pod ikonką) jest niemożliwe. Chodzi o mapę v3, bo w aplikacjach czasami jest to rozwiązane.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 180 razy
Otrzymane podziękowania: 213 razy

Post autor: brasia » środa 23 maja 2018, 13:38

parlando pisze:
środa 23 maja 2018, 08:13
Ograniczenie jest potrzebne choćby (głównie?) po to, żeby ...
...po to żeby nie było sytuacji, że Ty znajdziesz fajny, mało znany obiekt np. pomnik przyrody w środku lasu, dostaniesz za to gwiazdki. Wtedy ja stwierdzę, że skoro ludziom podoba się miejsce (czego wyraz dają w logach) to też założę tam kesza, robiąc lepsze maskowanie i wtedy dostane gwiazdki.
Z drugiej strony obiekt jak autostrada czy linia kolejowa może mieć więcej keszy niż jeden (np. przy każdym MOPie, czy wiadukcie).
Wymóg odległości w większości reguluje oba wymienione wyżej przypadki.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post:
erykradek
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 193 razy
Otrzymane podziękowania: 463 razy

Post autor: deg » środa 23 maja 2018, 15:22

Z tym nie nakładaniem się ikonek na mapie to chyba żart. Można ustawić taką skalę, że nakładają się wszystkie ikonki w województwie. Czy to znaczy, że żaden z tych keszy nie powinien istnieć?
Z drugiej strony można ustawić skalę przy której kesze umieszczone 1m od siebie się nie nakładają, więc ten argument jak dla mnie nie jest przekonujący.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
lavinka
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » środa 23 maja 2018, 19:09

brasia pisze:
środa 23 maja 2018, 13:38
parlando pisze:
środa 23 maja 2018, 08:13
Ograniczenie jest potrzebne choćby (głównie?) po to, żeby ...
...po to żeby nie było sytuacji, że Ty znajdziesz fajny, mało znany obiekt np. pomnik przyrody w środku lasu, dostaniesz za to gwiazdki. Wtedy ja stwierdzę, że skoro ludziom podoba się miejsce (czego wyraz dają w logach) to też założę tam kesza, robiąc lepsze maskowanie i wtedy dostane gwiazdki.
Naiwne tłumaczenie jak dla mnie. Nikt tak nie robi. Co stoi na przeszkodzie, by taką praktykę stosować obecnie? - 50/150 metrów? Chyba nie. Na tej samej zasadzie przecież jeden właściciel mógłby sadzić kolejne skrzynki koło siebie, pokazujące to samo:) Tak się jednak składa, że poszukiwacze mają rozum i takie działania od razu zostałyby przejrzane i odpowiednio ocenione;)
deg pisze:
środa 23 maja 2018, 15:22
Z tym nie nakładaniem się ikonek na mapie to chyba żart. Można ustawić taką skalę, że nakładają się wszystkie ikonki w województwie. Czy to znaczy, że żaden z tych keszy nie powinien istnieć?
Z drugiej strony można ustawić skalę przy której kesze umieszczone 1m od siebie się nie nakładają, więc ten argument jak dla mnie nie jest przekonujący.
Nie spodziewałem się posta o takiej treści od orędownika dostosowywania interfejsu pod ekrany dotykowe:)
Na jakim poziomie powiększenia mogę kliknąć np. w mobilniaka, który siedzi w innym keszu na mapie v3?

Żeby nie było, to temat mnie ani ziębi, ani grzeje. Podałem przykład kiedy bliska odległość od siebie keszy po prostu przeszkadza:)

Co do tych odległości, to faktycznie przydałoby się wyjaśnienie, bo to podane przez brasię do mnie absolutnie nie przemawia.

Awatar użytkownika
ronja
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Post autor: ronja » środa 23 maja 2018, 19:51

Wiele lat temu keszy było mniej i była niepisana umowa, że nie dubluje się miejscówek. Ograniczenie (czy zalecenie) odległości jest wynikiem rozwoju i potrzebą ustalenia jakiegoś kryterium, które w przypadkach niedogadania się ludzi między sobą będzie podstawą do rozstrzygania sporów. Tak dzisiaj rozumiem temat i pewnie chciałbym go nadal rozumieć. Czy to będzie 150, 200, 161 w terenie i 50, 25,75 w mieście nie ma znaczenia. Ważne, by w sytuacji znacznego zagęszczania się terenu ludzie chcieli ze sobą zawierać sensowne porozumienia. OC na tym nie ucierpi, a mający problemy z widocznością keszy na mapie mogą skorzystać z opcji "szukaj skrzynek", "mojej okolicy" lub "znajdź wszystkie w pobliżu" z poziomu pojedynczej skrzynki i dostaną satysfakcjonującą odpowiedź o aktualnym inwentarzu :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
parlando
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 193 razy
Otrzymane podziękowania: 463 razy

Post autor: deg » środa 23 maja 2018, 22:29

brasia pisze:
środa 23 maja 2018, 13:38
Qrde, Brasia - to jest socjalistyczne myślenie ;).
Myśląc tym tokiem rozumowania - Konstanty Wszystkowdupiczny zdobył już aż 10 skrzynek i postanowił zrobić pierwszego, cudownego kesza. Okeszował rozległy, cudowny zamek, zakopując eppendorfkę pod "charakterystycznym drzewem". Kesz - jak można się spodziewać - otrzymuje oceny "poniżej przeciętnej".
Dlaczego nie można zgodnie z zasadami jeszcze raz, tym razem porządnie okeszować tego miejsca? To użytkownicy mają decydować który kesz jest fajny i któremu przyznać gwiazdkę, a nie ludzie "zza biurka".

Nie ograniczajmy userów! Choć jest jeden argument, który mnie nieco przekonuje. Wizualizuję go sobie jako geościeżka zrobiona na słupkach jednego płotu...

Sam zaczynam się bać, bo chcę zrobić... dwie geościeżki pokazujące jeden, ten sam obiekt (nie płot :D )! I co teraz? Jak żyć? :)

(@parlando - nie zapominaj, że to ja tu wredny jestem, a nie Ty :) )
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
parlandoSebastianlavinka
Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec

Post autor: erykradek » czwartek 24 maja 2018, 12:02

deg pisze:
środa 23 maja 2018, 22:29

Dlaczego nie można zgodnie z zasadami jeszcze raz (...) okeszować tego miejsca? (...) ludzie "zza biurka".
Deg jacy ludzie zza biurka? Wszystkie zasady ustalają użytkownicy właśnie. Każdy, kto pisał na openwiki, COG, czy inna grupa trzymająca władzę i ustalająca zasady, to gracze.

Można okeszować ten sam obiekt zachowując zasadę odległości: patrz Cmentarz Orląt Lwowskich. Drugi przykład to zamek w Krupem OP7C63 i OP5F23. Wszystkie kesze z tych par są pozytywnie oceniane, mają reko i nikt się nie "czepia", że są przy tym samym obiekcie.
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował: 122 razy
Otrzymane podziękowania: 67 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka » czwartek 24 maja 2018, 13:39

Ale dlaczego akurat 150m a nie 3? Kto o tym arbitralnie ma zdecydować, skoro do tej pory limitu nie było i jakoś nie mamy gęstych skrzynek co 1 metr? To nie GC, tu są normalni ludzie (na ogół, hi hi).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi lavinka za post:
pawelko
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec

Post autor: erykradek » czwartek 24 maja 2018, 16:50

lavinka pisze:
czwartek 24 maja 2018, 13:39
(...) do tej pory limitu nie było (...)
Jeśli dobrze czytam, to limit obowiązuje od 21:30 23 paź 2016, kiedy to pojawił się wspomniany wyżej wpis na openwiki. Był później poprawiany, ale limitów nikt nie ruszał.
Pzdr

Erykradek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 24 maja 2018, 21:10

Info o 150 metrach chyba było znacznie wcześniej niż w 2016, ale znajduje się w informacjach, które trzeba potwierdzić przed założeniem skrzynki.

ODPOWIEDZ