Nowe atrybuty: Zgoda na serwis/zgoda na reaktywację

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

karwdo
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Nowe atrybuty: Zgoda na serwis/zgoda na reaktywację

Post autor: karwdo » piątek 11 maja 2018, 11:57

parlando pisze:
piątek 11 maja 2018, 11:52
Myślę, że żaden mechanizm nie jest potrzebny. Wystarczy korzystać z obecnych możliwości.
Gdyby były jakieś możliwości, oprócz "każdy niech robi po swojemu", nie zakładałbym tematu😀
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 11 maja 2018, 12:06

No tak, przecież właściciel nie ma możliwości napisania komentarza, dopisania w opisie, czy w swoim profilu:)

Właściciel olewa sprawę? - COG może zawiesić skrzynkę.
Ktoś jednak reaktywował, przy czym właściciel jest nieaktywny - niech wyśle zgłoszenie, gdzie opisze zmiany, doda spoilery itp.
Mechanizm nie jest potrzebny. Schemat postępowania wystarczy w zupełności.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 11 maja 2018, 12:39

Moim zdaniem rozwiązanie systemowe, nawet najbardziej sensowne, nie poprawi tutaj zbytnio sytuacji. Ilu keszerów ZAWSZE uwzględnia atrybut 'Zalecane szukanie nocą', mimo iż niejednokrotnie jest on dodawany z powodu bardzo wysokiego ryzyka "spalenia" kesza przy podejmowaniu za dnia? To było pytanie retoryczne.

Podejmujący może zignorować atrybut jak i nie przeczytać opisu kesza, zwłaszcza w przypadku skrzynek tradycyjnych, tylko przejść od razu do szukania => serwisu/reaktywacji. I rozwiązania systemowe temu nie zaradzą, potrzebna by była zmiana mentalności, a o to jest znacznie trudniej.

Bar i Lepsza Połówka
Nowy na forum

Post autor: Bar i Lepsza Połówka » piątek 11 maja 2018, 13:06

Schemat postępowania w większych grupach wypracowuje się długo, w dodatku nigdy nie jest to jeden schemat dla całej grupy.
Już ta dyskusja świadczy o różnym sposobie podejścia do tematu, w rzeczywistości keszerskiej również zdania są podzielone.

Efektem tego jest w skrajnych przypadkach bezmyślne "reaktywowanie" skrzynki, która jest w terenie, lecz trudno ją znaleźć lub podjąć, byle tylko mieć +1 do statystyk. Mało kto, robiąc reaktywację, nie zaliczy sobie kesza jako znalezionego.
Może gdyby system nie pozwalał na zaliczenie skrzynki, którą ktoś wpisał jako reaktywowaną, ta plaga nieuzasadnionych reaktywacji by się zmniejszyła (ale to jest zapewne niemożliwe technicznie).
Rozumiem, że nagrodą za odtworzenie kesza w terenie i umożliwienie innym dalszej zabawy może być owo zaliczenie, ale to jest pole do nadużyć.

Dlatego opowiadam się za wprowadzeniem jednak MECHANIZMU - pola wypełnianego podczas zakładania skrzynki, tak, by nie budziło wątpliwości, czy Właściciel życzy sobie, czy nie, reaktywowania i serwisowania - tej konkretnej skrzynki.
Pisanie o tych preferencjach w profilu keszera mija się z celem, ponieważ prawie nikt, szukając skrzynek, nie wchodzi na profil Założyciela, interesuje go tylko szukana skrzynka. Jedyny wyjątek to chęć zasięgnięcia pomocy, gdy nie może znaleźć kesza i szuka wtedy w profilu numeru telefonu.

Dlaczego MECHANIZM, a nie "dobry zwyczaj"? Oprócz pierwszego powodu: bo niewielu Keszerów ten dobry zwyczaj wprowadzi w życie. Większość, ponieważ nie będzie miała pojęcia o jego istnieniu, mniejszość, ponieważ zwyczajnie nie będzie im się chciało, nie będą pamiętali itp.
Dodatkowa, obligatoryjna rubryczka do wypełnienia na stronie startowej nowego kesza nikomu nie zaszkodzi (dwa kliknięcia lub "zaptaszkowania", "odptaszkowania" opcji: 1/proszę o (pozwalam na) serwis)/ nie zgadzam się na serwis; 2/proszę (pozwalam) reaktywować/nie pozwalam reaktywować. To zajmie dosłownie parę sekund, a uporządkuje dość nieprzyjemny problem, który nas od początku keszowania mocno zniesmaczał.
Sami czasami próbowaliśmy ratować jakieś skrzynki, ale nie raz zadawaliśmy sobie pytanie, czy to robić. A w przypadku reaktywowania skrzynki o której wiedzieliśmy, że jest, ale na obiekcie, który grozi zawaleniem i nie wolno już go odwiedzać, gdy założyliśmy obok skrzynkę, nie zaliczyliśmy jej jako "znalezionej".
Wątpliwości będą, gdy keszer już się nie bawi, a skrzynka jest ciekawa jako sama skrzynka, a nie tylko miejsce, które pokazuje lub jest to "skrzynka historyczna", będą też w stosunku do już istniejących skrzynek (bo niemożliwym jest, by nakazać wszystkim aktywnym Keszerom uaktualnienie opisów ich skrzynek), ale początek zostanie zrobiony.

z pozdrowieniami od Lepszej Połówki od Bara (nie konsultowałam z Nim tej wypowiedzi, dlatego podpisuję się sama, chociaż wiem, że ma podobne zdanie)
Keszowanie to stan umysłu i serca, nie przebieranie nogami. :wink:

Obrazek Obrazek

Bar i Lepsza Połówka
Nowy na forum

Post autor: Bar i Lepsza Połówka » piątek 11 maja 2018, 13:16

@Rapotek, oczywiście opisy, atrybuty itp. bywają ignorowane, ale przy takim podejściu jak Twoje, może w ogóle zrezygnujmy z ich dodawania? Niech będzie tylko numer i namiary, wszak nie chodzi o to, by coś poznawać w terenie, mieć radość z rozwiązywania zagadek, zapoznawać się z historią i ciekawymi zjawiskami życia, cieszyć oczy pięknymi pejzażami i zabytkami i mieć radość z podróży, chodzi tylko o dziki pęd przy zaliczaniu kolejnych skrzynek.
Niech ich nawet nie będzie w terenie, bo po co? A nie, w terenie powinny być, bo i współrzędne geograficzne byłyby wtedy niepotrzebne i te wszystkie Locusy, garminy i inne śmieszne rzeczy. ;-)
Keszowanie to stan umysłu i serca, nie przebieranie nogami. :wink:

Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 11 maja 2018, 13:39

Bar i Lepsza Połówka pisze:
piątek 11 maja 2018, 13:16
@Rapotek, oczywiście opisy, atrybuty itp. bywają ignorowane, ale przy takim podejściu jak Twoje, może w ogóle zrezygnujmy z ich dodawania? Niech będzie tylko numer i namiary, wszak nie chodzi o to, by coś poznawać w terenie, mieć radość z rozwiązywania zagadek, zapoznawać się z historią i ciekawymi zjawiskami życia, cieszyć oczy pięknymi pejzażami i zabytkami i mieć radość z podróży, chodzi tylko o dziki pęd przy zaliczaniu kolejnych skrzynek.
Niech ich nawet nie będzie w terenie, bo po co? A nie, w terenie powinny być, bo i współrzędne geograficzne byłyby wtedy niepotrzebne i te wszystkie Locusy, garminy i inne śmieszne rzeczy. ;-)
Myślę, że gdyby nie "dziki pęd przy zaliczaniu kolejnych skrzynek", nie byłoby tutaj kilku wątków, również i tego. Problem w tym, że taki "dziki pęd" istnieje i może popsuć zabawę innym. Jeżeli, hipotetycznie, ktoś nie zważając na atrybuty i ostrzeżenia w opisie podejmuje skrzynkę "bo FTF czeka", a skrzynka jeszcze tego samego dnia ginie, ktoś inny, również hipotetycznie, może nie zważając na prośby czy atrybuty serwisować "na siłę", bo staty rosną, a poza tym ma szanse znaleźć się w podsumowaniu rocznym.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 11 maja 2018, 14:30

Bar i Lepsza Połówka pisze:
piątek 11 maja 2018, 13:06
Dlaczego MECHANIZM, a nie "dobry zwyczaj"? Oprócz pierwszego powodu: bo niewielu Keszerów ten dobry zwyczaj wprowadzi w życie. Większość, ponieważ nie będzie miała pojęcia o jego istnieniu, mniejszość, ponieważ zwyczajnie nie będzie im się chciało, nie będą pamiętali itp.
Dodatkowa, obligatoryjna rubryczka do wypełnienia na stronie startowej nowego kesza nikomu nie zaszkodzi
Ale czy to nie jest "uczenie"/zezwalanie na dziadostwo na OC?:)
- Oryginalna skrzynka prawie zawsze jest lepsza od cudzej reaktywacji.
- Rozmywa się odpowiedzialność właściciela za skrzynkę (a coś mi świta, że przy zakładaniu pada deklaracja o utrzymywaniu i naprawianiu skrzynki przez czas jej istnienia w serwisie)
- Co z istniejącymi skrzynkami? Czy ci, którzy mają kilkaset założonych keszy mają ręcznie edytować parametry skrzynki?
- Przy takiej deklaracji skrzynki będą chętniej reaktywowane, nawet jeśli oryginał będzie na miejscu (np. będzie dobrze ukryty)
- Reaktywacja nie zawsze może być ukryta tak samo jak oryginał. Co jeśli właściciel od dawna się nie bawi, ale kiedyś tam "zaptaszkował" zgodę?

Reakcja właściciela po wystąpieniu problemu to też jasny sygnał, że ktoś nadal skrzynką się zajmuje - zmieni parametry, współrzędne, doda spoiler itd. Jeśli właściciel nie reaguje na problemy ze skrzynkami, to jest to dobry powód, by posłać takie kesze do archiwum.

Awatar użytkownika
snieeegu
Bywalec

Post autor: snieeegu » piątek 11 maja 2018, 14:47

Dokładnie, zaleją nas "dwuminutowce", tandeta, eppendorfki schowane za rynną, bo oryginalny kesz był za trudny.
Prosty przykład, wczoraj we Wrocławiu szukałem kesza Ali K "Zabytkowy szalet". Sam kesz nie należy do superbanalnie ukrytych i ktoś, kto go nie znalazł, wsadził w dziuplę drzewa luzem złożoną kartkę z notatkami z uczelni. Na kartce o zgrozo pojedyncze logi keszerów... Ciężko zalogować DNF? Nie, reaktywacja na papierze toaletowym czy bilecie MPK pewno lepsza. Obecnie istniejące narzędzia powinny wystarczyć do szczęścia autorom keszy jak i reaktywującym.

karwdo

Post autor: karwdo » piątek 11 maja 2018, 15:11

Czuję, że skoro "wywołałem" ów temat... (być może "na siłę" by zaistnieć w podsumowaniu rocznym?- na to nie wpadłem, ale ok! ) muszę czynnie brać w nim udział... w końcu LIDEROWANIE w statystykach serwisów na dzień dzisiejszy ZOBOWIĄZUJE! Dbać więc muszę o swój ewentualny FAME... mam też nadzieję że jakaś nagroda za to wpadnie?! W końcu podrzucam pudełka za które płacę, podklejam taśmą rozwalone pudełka, którą za własne pieniądze kupuję, a to wszystko tylko po to BY ZAISTNIEĆ! Po czterech latach zostało mi wyklarowane, że błądzę, a to co do tej pory w temacie zrobiłem zakrawa na jakąś błazenadę. Jeśli więc tak skutecznie psuję zabawę swoimi serwisami i reaktywacjami (przypomnę dla Fame'u, statystyk i na złość wszystkim), warto pamiętać że ów obłęd dotyczy prócz mnie kilkudziesięciu użytkowników, którym owe serwisy wykonałem, a którzy swym milczeniem lub (o zgrozo!) podziękowaniem za ów czyn, przyczynili się do degrengolady serwisu (czyt. szerzyli dziadostwo)!
Z racji tego, że nic więcej (prócz kajania się za mą recydywę) zrobić dla osób (tak kwieciście kontestujących wszelkie przejawy inności w stosunku do ich własnych poglądów) nie mogę pozwolę sobie powrócić do dyskusji NA TEMAT!
Proszę Was o konstruktywne opinie w temacie!

Dla osób, które w teorie spiskowe nie wierzą napiszę tylko, że tytularny problem od kilkunastu miesięcy przegadałem z około 40-50 osobami (tak! Spotykam się z innymi keszerami) i słowo harcerza (krótko, ale byłem!) wszyscy jak jeden mąż stwierdzili:"to znacznie ułatwiło by sprawę".

Kurde... może ja z samymi obłąkańcami się spotykam?

Sorry za tony sarkazmu! ;)
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 11 maja 2018, 15:20

karwdo pisze:
piątek 11 maja 2018, 15:11
Czuję, że skoro "wywołałem" ów temat... (być może "na siłę" by zaistnieć w podsumowaniu rocznym?- na to nie wpadłem, ale ok! ) muszę czynnie brać w nim udział... w końcu LIDEROWANIE w statystykach serwisów na dzień dzisiejszy ZOBOWIĄZUJE! Dbać więc muszę o swój ewentualny FAME... mam też nadzieję że jakaś nagroda za to wpadnie?! W końcu podrzucam pudełka za które płacę, podklejam taśmą rozwalone pudełka, którą za własne pieniądze kupuję, a to wszystko tylko po to BY ZAISTNIEĆ! Po czterech latach zostało mi wyklarowane, że błądzę, a to co do tej pory w temacie zrobiłem zakrawa na jakąś błazenadę. Jeśli więc tak skutecznie psuję zabawę swoimi serwisami i reaktywacjami (przypomnę dla Fame'u, statystyk i na złość wszystkim), warto pamiętać że ów obłęd dotyczy prócz mnie kilkudziesięciu użytkowników, którym owe serwisy wykonałem, a którzy swym milczeniem lub (o zgrozo!) podziękowaniem za ów czyn, przyczynili się do degrengolady serwisu (czyt. szerzyli dziadostwo)!
Z racji tego, że nic więcej (prócz kajania się za mą recydywę) zrobić dla osób (tak kwieciście kontestujących wszelkie przejawy inności w stosunku do ich własnych poglądów) nie mogę pozwolę sobie powrócić do dyskusji NA TEMAT!
Proszę Was o konstruktywne opinie w temacie!

Dla osób, które w teorie spiskowe nie wierzą napiszę tylko, że tytularny problem od kilkunastu miesięcy przegadałem z około 40-50 osobami (tak! Spotykam się z innymi keszerami) i słowo harcerza (krótko, ale byłem!) wszyscy jak jeden mąż stwierdzili:"to znacznie ułatwiło by sprawę".

Kurde... może ja z samymi obłąkańcami się spotykam?

Sorry za tony sarkazmu! ;)
Zatem krótko:
  • Czy "klikalne" rozwiązanie systemowe cokolwiek ułatwi: tak, nie będę musiał pisać, że np. sobie nie życzę;
  • Czy wprowadzenie rozwiązania cokolwiek zmieni w praktyce keszowania: nie sądzę, długoletnie przyzwyczajenia i tak się nie zmienią

karwdo

Post autor: karwdo » piątek 11 maja 2018, 15:40

rapotek pisze:
piątek 11 maja 2018, 15:20
Zatem krótko:
  • Czy "klikalne" rozwiązanie systemowe cokolwiek ułatwi: tak, nie będę musiał pisać, że np. sobie nie życzę;
  • Czy wprowadzenie rozwiązania cokolwiek zmieni w praktyce keszowania: nie sądzę, długoletnie przyzwyczajenia i tak się nie zmienią
1. TAK jak pisałem - montujesz w systemie kesza i masz puste pole, formularz nie przepuszcza Cię dalej, dopóki nie wpiszesz treści (np. możesz w treści wpisać: NIE ZGADZAM SIĘ NA SERWIS, NIE ZGADZAM SIĘ NA REAKTYWACJĘ) LUB nie odfajkujesz opcji, powiedzmy "nie korzystam". Koniec w temacie! JEDEN KLIK jeśli nie chcesz nic zmieniać!:)

2. Każdy ma swoją praktykę, więc pewnie rewolucji nie zrobi! Co więcej -z całą pewnością możliwość JASNEGO ZAZNACZENIA BRAKU ZGODY da takim personom jak ja info... "nie dotykaj, bo autor sobie tego nie życzy":)
Tak jak pisałem... różnica między dziś a proponowaną zmianą polega dla osób które nic nie chcą ruszać na JEDNYM odznaczeniu klika.

No i na koniec... JEŚLI TO MOŻLIWE INFORMATYCZNIE:)))))
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 11 maja 2018, 16:39

karwdo, proszę Cię, pisz merytorycznie. Po co ten cały sarkastyczny elaborat?
Na temat już pisałem, ale nie było merytorycznej polemiki.
Jak ma być krótko:
Każdy założyciel przed założeniem kesza jest obligowany do opieki nad keszem.
Teraz Ty wchodzisz z inicjatywą sprzeczną do tego!
Jeśli koniecznie masz parcie na jakąś zmianę, to niech założyciel "odklikuje" brak zgody na serwisy /reaktywacje (w końcu chwilę wcześniej deklarował że jednak będzie się zajmował skrzynką).

karwdo
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Post autor: karwdo » piątek 11 maja 2018, 17:56

Dzięki Twoje zdanie dawno już znam... dzięki za nie.
Wróćmy więc do merytorycznej dyskusji!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » sobota 12 maja 2018, 00:18

Jeszcze raz - mam wrażenie, że doszliśmy do wniosku, że nie wystarczy rozwiązanie klasy TAK/NIE. Ktoś zgadza się na reaktywację, ktoś stawia warunek by pojemnik był konkretnej wielkości, ktoś inny zezwala tylko na serwis, jeszcze ktoś inny na wymianę logbooka, a @Rapotek nie zgadza się na nic ;). Tego nie da się załatwić checkboxem czy zamkniętą listą wybieralną.

Czy można dorzucić dodatkowe pole opisowe? Można. Ale moim zdaniem nie ma sensu, bo jego treść i tak musi pojawić się w treści opisu kesza w celu zachowania kompatybilności z Garminami i innymi Locusami, więc po co mnożyć pola, jeśli to i tak do jednego worka trafi?

Mam wrażenie, że niemal wszystkie narzędzia mamy dostępne. Ja bym dorzucił tylko dodatkowy tekst z prośbą o jawne określenie polityki serwisu/reaktywacji.

Pamiętajcie proszę, że wszystko trzeba przemyśleć z punktu widzenia nowego użytkownika, który zakłada pierwszego kesza, zdobył do tej pory 10 i nie ma pojęcia co to reaktywacja i jak może wyglądać serwis. Absolutnie nie możemy iść w stronę komplikacji systemu dla początkujących, lecz w stronę upraszczania.

@karwdo - spotkałem kiedyś kesza o trudności terenu 5 (wysoko na drzewie, na które nie da się wejść bez sprzętu), reaktywowanego przez Ciebie... w etui na okulary na poziomie gruntu (trudność 1-1.5). Stąd rozumiem potrzebę innych do precyzyjnego określenia czego wolno, a czego nie z poszczególnymi keszami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

karwdo

Post autor: karwdo » sobota 12 maja 2018, 00:20

deg pisze:Jeszcze raz - mam wrażenie, że doszliśmy do wniosku, że nie wystarczy rozwiązanie klasy TAK/NIE. Ktoś zgadza się na reaktywację, ktoś stawia warunek by pojemnik był konkretnej wielkości, ktoś inny zezwala tylko na serwis, jeszcze ktoś inny na wymianę logbooka, a @Rapotek nie zgadza się na nic ;). Tego nie da się załatwić checkboxem czy zamkniętą listą wybieralną.

Czy można dorzucić dodatkowe pole opisowe? Można. Ale moim zdaniem nie ma sensu, bo jego treść i tak musi pojawić się w treści opisu kesza w celu zachowania kompatybilności z Garminami i innymi Locusami, więc po co mnożyć pola, jeśli to i tak do jednego worka trafi?

Mam wrażenie, że niemal wszystkie narzędzia mamy dostępne. Ja bym dorzucił tylko dodatkowy tekst z prośbą o jawne określenie polityki serwisu/reaktywacji.

Pamiętajcie proszę, że wszystko trzeba przemyśleć z punktu widzenia nowego użytkownika, który zakłada pierwszego kesza, zdobył do tej pory 10 i nie ma pojęcia co to reaktywacja i jak może wyglądać serwis. Absolutnie nie możemy iść w stronę komplikacji systemu dla początkujących, lecz w stronę upraszczania.

@karwdo - spotkałem kiedyś kesza o trudności terenu 5 (wysoko na drzewie, na które nie da się wejść bez sprzętu), reaktywowanego przez Ciebie... w etui na okulary na poziomie gruntu (trudność 1-1.5). Stąd rozumiem potrzebę innych do precyzyjnego określenia czego wolno, a czego nie z poszczególnymi keszami.
Co proponujesz? :)

PS.
Z tego co pamiętam... przed reaktywacją było chyba kilka dnfów:)))

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka
Obrazek

ODPOWIEDZ