Pytania do kandydatów do COG - kij w mrowisko :)

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Kontakt:

Re: Pytania do kandydatów do COG - kij w mrowisko :)

Post autor: Olo74 » wtorek 01 maja 2018, 15:05

Nie jestem pewien czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale jestem ciekaw statystyk wyborczych.
Przy wynikach widzimy ilość oddanych głosów (na skalę ogólnopolską jakieś strasznie małe te liczby) - cz można prosić o więcej danych?
Frekwencja ogólna, frekwencja w województwach, ilość znalezień a głos itp itd, oczywiście bez podawania szczegółów - jestem zwyczajnie ciekaw jak nasze OC głosuje :)

Będę wdzięczny.
ObrazekObrazek

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 169 razy

Post autor: kojoty » wtorek 01 maja 2018, 15:41

Olo74 pisze:
wtorek 01 maja 2018, 15:05
Nie jestem pewien czy to dobre miejsce na takie pytanie, ale jestem ciekaw statystyk wyborczych.
Przy wynikach widzimy ilość oddanych głosów (na skalę ogólnopolską jakieś strasznie małe te liczby) - cz można prosić o więcej danych?

Frekwencja ogólna, frekwencja w województwach, ilość znalezień a głos itp itd, oczywiście bez podawania szczegółów - jestem zwyczajnie ciekaw jak nasze OC głosuje :)
Cześć,

niestety wydaje mi się, że na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie powiedzieć wiele więcej niż to co widać w wynikach głosowania.

Frekwencja ogólna - jasne zagłosowało: 501 użytkowników - możesz to podzielić przez liczbę "aktywnych użytkowników" ze strony głównej.

Frekwencja w województwach - hmm - a jak to zbadać - my nie wiem kto gdzie "mieszka" czy z jakim obszarem się identyfikuje - masa ludzi nie ma ustawionych kordów domowych, więc można by najwyżej zgadywać

Bardziej skomplikowane zestawienia - typu "liczba znalezień a głosy" wymagają niestety sporo pracy nad przygotowaniem danych - obawiam się, że nie mamy zbyt wielu chętnych na wykonanie tej pracy - no chyba, ze ktoś się zgłosi :) - problem wtedy jest jeszcze z utrzymaniem prywatności głosów - wiec trzeba by to zrobić tak, by nie było zbyt łatwo zidentyfikować kto na kogo zagłosował - ogólnie sprawa trudna.

Nasz skrypt wyborczy jest dostępny tutaj: https://github.com/mzylowski/oc-pl-elections
nic nie stoi na przeszkodzie by twórczo rozwinąć skrypt, tak by pokazywał jakieś "fancy" wykresy czy coś :) - jacyś chętni?

Pozdrowienia
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post (razem 2):
Olo74keram58

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Olo74 » wtorek 01 maja 2018, 23:16

501 - to w rozrachunku wyjdą chyba jakieś promile :O To chyba nie jest dobre (dla OC).
Rozumiem problem, o którym piszesz, ale może chociaż staty związane z ilością znalezień??
Osób, które mają poniżej 100 głosowało tyle, osób z 500 tyle, 1k, 2k, 10k, tyle i tyle.

(granice znalezień podałem przypadkowo i przykładowo)
ObrazekObrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 02 maja 2018, 08:52

Olo74 pisze:
wtorek 01 maja 2018, 23:16
501 - to w rozrachunku wyjdą chyba jakieś promile :O
No nie - całe 1,2% :)
Olo74 pisze:
wtorek 01 maja 2018, 23:16
To chyba nie jest dobre (dla OC).
Rozumiem problem, o którym piszesz, ale może chociaż staty związane z ilością znalezień??
Ja tam wcale nie uważam, że 500 osób to mało i nie jestem miłośnikiem wielkich frekwencji. Nasza zabawa to hobby. Masa ludzi robi to okazyjnie i nie widzę powodu dla którego każdy miałby się angażować w sprawy akurat tej spolecznosci - mam wielu znajomych, którzy sami by pewnie nie zagłosowali bo nawet by wyborów nie zauważyli, bo oni nie śledzą strony głównej ani forum - i dla mnie to nie jest problem.

Olo, skoro nalegasz (a i ja w sumie jestem ciekaw) postaram się wygenerować w wolnej chwili ja mi jeszcze staty. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika
ronja
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: ronja » środa 02 maja 2018, 11:06

Z takich zupełnie prostych statystyk wynika, że oddano 936 głosów. Wiemy już, że głosowało 500 osób, a to oznacza, że 436 z nich oddało swoje 2 głosy. Myślę, że powinniśmy w jakiś sposób przypominać ludziom, że raz do roku mają miejsce wybory, by wzięli w nich udział i by pamiętali o aktualnych zasadach głosowania.
Obrazek Obrazek

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 169 razy

Post autor: kojoty » środa 02 maja 2018, 11:26

ronja pisze:
środa 02 maja 2018, 11:06
Z takich zupełnie prostych statystyk wynika, że oddano 936 głosów. Wiemy już, że głosowało 500 osób, a to oznacza, że 436 z nich oddało swoje 2 głosy. Myślę, że powinniśmy w jakiś sposób przypominać ludziom, że raz do roku mają miejsce wybory, by wzięli w nich udział i by pamiętali o aktualnych zasadach głosowania.
[Lekko się powtarzając]
Przypominać pewnie warto, ale nadal jestem zdania, że to jest zupełnie naturalne, że w takiej zabawie jak nasza większość użytkowników jest pasywnymi odbiorcami i nie interesuje ich nic poza okazjonalnie (na urlopie, przy okazji jakiegoś wyjazdu) podjętym keszykiem - oni nie "żyją" tym co się dzieje w społeczności, nie angażują się i to też jest OK (warto popatrzeć ilu jest aktywnych ludzi na forum). Do tego założę się, że tak samo jest w innych organizacjach typu "hobby" - ciekawe ile osób bierze udział w zjazdach np. kół wędkarskich?

...i w tym nie ma nic szczególnie złego!

Moim zdaniem naprawdę nagabywanie "zagłosuj, zagłosuj, zagłosuj" nic nie wnosi szczególnego - najwyżej parę słabo zorientowanych osób odda swój głos "losowo" na kogoś tam i tylko spowoduje to większy chaos. mam wrażenie, że "magia frekwencji" jest nakręcana (mówimy już o polityce globalnie)przez tych (partie polityczne) którzy mają w tym swój interes - bo jeśli dużo dajesz na reklamę i masz dobrą "markę" to większa szansa, że niezorientowany wyborca wybierze ciebie - bo on i tak się nie interesuje więc nie kieruje się niczym innym w swoim wyborze.

Mądrość niestety nie leży w "masie głosujących" - gdyby tak było to problemy naukowe rozwiązywało by się w głosowaniach. Owszem warto "aktywizować", namawiać do "brania odpowiedzialności" ale najpierw powinno iść zaangażowanie a dopiero z tego niejako samo wyniknie głosowanie - samo głosowanie nic nie wnosi.

Jak już się tak rozpisuję to powiem, że ja nawet byłbym za "podatkiem od głosowania" finansującym wybory krajowe - w naszych polskich warunkach byłbym za tym by każdy kto chce zagłosować wpłacał 50zl za udział w wyborach - niewielka relatywnie kwota (średnio raz na 2 lata da się odłożyć) spowoduje, że różnej maści "niezaangażowani" wyborcy może dadzą sobie spokój z głosowaniem "na bilbordy".

Pozdrowienia.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post:
keram58

Awatar użytkownika
ronja
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 139 razy

Post autor: ronja » środa 02 maja 2018, 11:40

kojoty pisze:
środa 02 maja 2018, 11:26
... Przypominać pewnie warto, ale nadal jestem zdania, że to jest zupełnie naturalne, że w takiej zabawie jak nasza większość użytkowników jest pasywnymi odbiorcami i nie interesuje ich nic poza okazjonalnie (na urlopie, przy okazji jakiegoś wyjazdu) podjętym keszykiem - oni nie "żyją" tym co się dzieje w społeczności, nie angażują się i to też jest OK (warto popatrzeć ilu jest aktywnych ludzi na forum). Do tego założę się, że tak samo jest w innych organizacjach typu "hobby" - ciekawe ile osób bierze udział w zjazdach np. kół wędkarskich?...
Nie odbiegamy od reszty społeczeństwa, jeśli chodzi o aktywność wyborczą i zaangażowanie. Podobnie jest w spółdzielniach mieszkaniowych, kółkach zainteresowań, stowarzyszeniach, itd. Jednak w trakcie kadencji pojawiają się czasami wątpliwości, czy COG jest reprezentatywny. Dlatego uważam, że rozważna kampania informacyjna jest ważna.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
rapotek
Obrazek Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 02 maja 2018, 12:01

ronja pisze:
środa 02 maja 2018, 11:40
kojoty pisze:
środa 02 maja 2018, 11:26
... Przypominać pewnie warto, ale nadal jestem zdania, że to jest zupełnie naturalne, że w takiej zabawie jak nasza większość użytkowników jest pasywnymi odbiorcami i nie interesuje ich nic poza okazjonalnie (na urlopie, przy okazji jakiegoś wyjazdu) podjętym keszykiem - oni nie "żyją" tym co się dzieje w społeczności, nie angażują się i to też jest OK (warto popatrzeć ilu jest aktywnych ludzi na forum). Do tego założę się, że tak samo jest w innych organizacjach typu "hobby" - ciekawe ile osób bierze udział w zjazdach np. kół wędkarskich?...
Nie odbiegamy od reszty społeczeństwa, jeśli chodzi o aktywność wyborczą i zaangażowanie. Podobnie jest w spółdzielniach mieszkaniowych, kółkach zainteresowań, stowarzyszeniach, itd. Jednak w trakcie kadencji pojawiają się czasami wątpliwości, czy COG jest reprezentatywny. Dlatego uważam, że rozważna kampania informacyjna jest ważna.
Jasne, ronja - masz mandat - działaj! Ja zupełnie szczerze życzę powodzenia Tobie i całemu koleżeństwu :)

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » środa 02 maja 2018, 12:04

ronja pisze:
Niechętnie, ale muszę się zgodzić. Aktywność jest ważna właśnie po to, żeby przy podejmowaniu niepopularnych decyzji nikt nie zarzucał decydentom (co tutaj już się zdarzało), że nie wiadomo w czyim imieniu w ogóle cokolwiek robią.

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 02 maja 2018, 12:21

rapotek pisze:
środa 02 maja 2018, 12:04
ronja pisze:
Niechętnie, ale muszę się zgodzić. Aktywność jest ważna właśnie po to, żeby przy podejmowaniu niepopularnych decyzji nikt nie zarzucał decydentom (co tutaj już się zdarzało), że nie wiadomo w czyim imieniu w ogóle cokolwiek robią.
(teraz to juz trochę dyskusja dla dyskusji - ale co mi tam - przecież lubimy dyskutować nie?)

wszelkie argumenty o "braku reprezentacji" są oczywiście dobre w walce "politycznej", bo "każdy kij jest dobry...", ale obiektywnie są śmieszne - zagłosować mógł każdy - mógł, nie zagłosowałeś - zagłosowali inni, wybór dokonany, decyzje podjęte, co wybrana "waadza" postanowi to postanowi i tyle - a na szczęście będą kolejne wybory, gdzie zawsze można już się zaangażować.

Do tego jest jeszcze instytucja "referendum", więc naprawdę ważne choć kontrowersyjne decyzje można podjąć tą drogą.

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 63 razy

Post autor: rapotek » środa 02 maja 2018, 12:53

Skoro już dyskutujemy...
kojoty pisze:
środa 02 maja 2018, 08:52
mam wielu znajomych, którzy sami by pewnie nie zagłosowali bo nawet by wyborów nie zauważyli, bo oni nie śledzą strony głównej ani forum - i dla mnie to nie jest problem.
To może warto by było, żeby mieli możliwość te wybory zauważyć i sami zdecydować (niekoniecznie akurat Twoi znajomi, ale ogół). Ja nie mam problemu z tym, że ktoś nie chce głosować dlatego że świadomie rezygnuje z tej możliwości pomimo tego, że ma prawo do głosowania. Gorzej, jeżeli być może ktoś chciałby zagłosować, gdyby wiedział że w ogóle ma taką możliwość.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
keram58

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » środa 02 maja 2018, 13:01

To prawda z tymi wyborami, ostatnio prawie nie wchodzę na główną, bo zbieram kesze z aplikacji (jeździmy w mało ludne rejony, gdzie często nie ma skrzynek lub mamy znalezione), więc omal tych wyborów nie przegapiłam. Weszłam na główną z powodu nowej skrzynki w serwisie, a ja się jednak trochę bawię i angażuję, to co dopiero osoby, które keszują rzadko i od okazji do okazji. Myślę, że masowe głosowanie osób, które i tak prawie z serwisu nie korzystają, nie ma sensu, bo nawet newsletter do nich nie dotrze.

lav
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

karwdo

Post autor: karwdo » środa 02 maja 2018, 13:06

Może więc cykliczny newsletter z kalendarium zawierającym najbliższe eventy i takie wydarzenia jak wybory?
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » niedziela 06 maja 2018, 22:13

karwdo pisze:
środa 02 maja 2018, 13:06
Może więc cykliczny newsletter z kalendarium zawierającym najbliższe eventy i takie wydarzenia jak wybory?
Proszę, nie!
Po niegdysiejszym, dwukrotnym rozesłaniu do wszystkich użytkowników maila o tej samej treści - do dzisiaj walczę z wpisami serwera opencaching.pl na listy antyspamerskie.
Wysyłanie niemal identycznej korespondencji do wielu osób (powiadomienia o nowych keszach i logach) sprawia, że często jesteśmy postrzegani jako maszynka wysyłająca spam i wielokrotnie w ciągu roku występują poważne problemy w dostarczaniu maili z serwisu. Staram się każdy taki przypadek gasić w zarodku, ale czasami trochę czasu musi upłynąć, żeby ktoś zauważył, że nie docierają maile do domeny xyz.pl.
Rozsyłany biuletyn to niestety idealny "zapisywacz" do list antyspamerskich.

To co można byłoby zrobić, to możliwość dodawania krótkiego "newsa" do obecnych powiadomień o nowych keszach i logach. Na chwilę obecną system nie jest na to przygotowany, ale mam wrażenie, że taka funkcjonalność byłaby korzystna. Można byłoby "przy okazji" informować o nowych wpisach na blogu, wydarzeniach, wyborach etc. Pomyślimy ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

ODPOWIEDZ