RODO - zmiany w Regulaminie

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 492 razy

RODO - zmiany w Regulaminie

Post autor: deg »

Uprzejmie, acz stanowczo proszę o jasną, publiczną deklarację COG, że opracuje nowy Regulamin przed końcem swojej obecnej kadencji. Zmiany są konieczne ze względów prawnych, a następny COG miałby na to zbyt mało czasu. Ja pracuję nad zmianami informatycznymi i fajnie byłoby wiedzieć, że ma to jakikolwiek sens. Regulamin w obecnej postaci nie może funkcjonować po 25.5.2018.

Przy okazji równie fajnie byłoby z wyprzedzeniem poinformować Społeczność o zmianach w Regulaminie. O potrzebach zmian przypominam od ponad pół roku.

Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować użytkownikowi RoDaJJ za ogromny wkład pracy w to, aby OC spełniało wymogi RODO/GDPR. Świetnie przygotował temat na telekonferencji - przez 2h opowiadał jakie konkretne zmiany musimy wprowadzić, cierpliwie odpowiadał na każde pytanie (szkoda, że na telekonferencji organizowanej przez... COG, z ramienia COG był tylko Brasia i Andrzejj). Niedawno przygotował praktycznie wszystkie teksty, które trzeba zmienić na stronie i wciąż cierpliwie odpowiada na moje upierdliwe setki pytań o każdy szczegół. Chwała mu za to! Jest świetnym profesjonalistą w temacie RODO/GDPR.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowania (total 3):
rapotekSebastianstasiekm
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Re: RODO - zmiany w Regulaminie

Jeszcze taka prośba do COGu - jest Was 16 osób (+ RT + 2 dodatkowe osoby = cała masa ludzi do obsługi OC). Waszą pracę w nodach zagranicznych (wraz z ogarnianiem IT) wykonuje po 1 osobie. W dodatku macie do dyspozycji speca od RODO/GDPR. Tej siły nie mają zagraniczne nody. Do rzeczy:
Przygotowując nowy rRegulamin fajnie byłoby przygotować też angielską wersję wszystkich koniecznych zmian. RT i osoby współpracujące od zawsze tworzą dokumentację w języku angielskim, dla 16 osób z COGu mam nadzieję, że nie będzie problemem podzielić się ze słabszymi osobowo nodami swoją pracą.
Efekty można wrzucić tu: https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1464 (a przy okazji Społeczność może śledzić postępy).
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
Sebastian
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

Zmiany w Regulaminie będą ogarnięte za tej kadencji, głównie dzięki dużej pomocy RoDaJJa.
Jestem za pomocą innym nodom, ale ja z trudem rozumiem angielski i nie podejmuję się tłumaczenia ni pisania na githubie.
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowanie:
deg
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Jakby coś mogę pomóc w tłumaczeniu na język angielski. Orłem nie jestem, ale kiedyś tam udało się zdobyć certyfikat CAE.
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

brasia pisze:
poniedziałek 26 marca 2018, 22:51
Zmiany w Regulaminie będą ogarnięte za tej kadencji, głównie dzięki dużej pomocy RoDaJJa.
Jestem za pomocą innym nodom, ale ja z trudem rozumiem angielski i nie podejmuję się tłumaczenia ni pisania na githubie.
Dziękuję Ci dobry człowieku.
Wydaje mi się, że Andrzejj powinien ogarnąć angielski. Choć oczywiście "wydaje mi się" to zupełnie coś innego niż "jestem pewien" ;)

A na githuba wrzuca się teksty bardzo łatwo - jakbyś miał problemy, to mi podeślij i ja wrzucę. Fajnie byłoby chłopakom wrzucić już choć zarys tego, co musi być zmienione i w jakim kierunku.
Obrazek

Awatar użytkownika
kurier
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy

Post autor: kurier »

deg pisze:
poniedziałek 26 marca 2018, 14:44
(szkoda, że na telekonferencji organizowanej przez... COG, z ramienia COG był tylko Brasia i Andrzejj).
(Usprawiedliwienie) Niestety są osoby które pracują w systemie 3 zmianowym i nie rady wszystkiego ogarnąć. Jak pomaga mi to np w przyjmowaniu zgłoszeń tak już w rzeczach typu telekonferencje odpada. (/Usprawiedliwienie)
Za ten post autor kurier otrzymał podziękowanie:
tat11

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Zanim tu będziemy mieli listę usprawiedliwień, przypomnę tylko, że z wyprzedzeniem (11 dni przed konferencją) był wysyłany link do doodle, gdzie każdy mógł zaznaczyć które z 15 zaproponowanych terminów są dla niego optymalne i na tej podstawie została podjęta decyzja o terminie telekonferencji - tak by niemal wszystkim termin odpowiadał. Termin został tak dobrany, że nie odpowiadał tylko Chinczykowi, ale on i tak uczestniczył w jej części. W doodle swoje wolne terminy zaznaczył Brasia i JAsiek (wśród COGowiczów oczywiście). I to byłoby na tyle.

PS: Wszystkie takie informacje powinny być publiczne i to w czasie rzeczywistym. Może to by zmotywowało do działania. Choć z drugiej strony - do bani taka motywacja "będę uczestniczyć w telekonferencji tylko dlatego, że jeśli nie będę to Społeczność się dowie...". Nie tak (w moim rozumieniu) powinna wyglądać - podkreślana wielokrotnie - służba Społeczności. Ale ciiii, bo to offtopic. Ważne, że prace się toczą, odezwał się do mnie wiadomo kto (a jak nie wiadomo to napiszę - Brasia) w kwestiach technicznych, więc czuć, że coś się dzieje nareszcie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Grzegorz, dlaczego informacje o dostosowaniu procedur obowiązujących w Opencaching Polska mają być niedostępne dla członków społeczności? Jeżeli członkowie COG nie chcą się tym zajmować, to może warto zaprosić na wideokonferencje osoby zainteresowane tym zagadnieniem spośród wszystkich uczestników zabawy. Sam piszesz na grupie FB, że zmiany w zasadach wyborów do COG powinny być przedyskutowane przez całą społeczność OC.
Bardzo chętnie uczestniczył bym w tej telekonferencji. Myślę, że mógłbym wnieść coś od siebie, zważając, jak wcześniej napisałem, stowarzyszenie Opencaching Polska musi dostosować się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679. Nie czas teraz roztrząsać temat, wszak to affective past.

Z czystej ciekawości zapytam, na którym kroku dostosowania OC, do prawa UE jest nasz serwis?

https://odo24.pl/var/storage/blog/The-G ... rafika.pdf

Z szacunkiem,
Sebastian Czapla
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Przede wszystkim - celem tego wątku było upewnienie się, że prace nad Regulaminem trwają i że zostaną zakończone podczas obecnej kadencji COG (zmiana składu osobowego COG w trakcie ustalania kształtu Regulaminu jest czynnikiem mocno utrudniającym pracę i mogłaby skutkować ryzykiem niedotrzymania krytycznie istotnego terminu). Na obydwa pytania uzyskałem odpowiedź pozytywną. W dodatku zarówno przez FB jak i mailowo wywiązała się bardzo ciekawa i ważna dyskusja - dzięki temu tym bardziej jestem spokojny, że prace pod kątem prawnym idą dobrze.

@Sebastian - odpowiadając na Twoje pytania - po kolei:
1) Wideokonferencja była pierwszą fazą zaznajomienia z tematem - co trzeba zmienić i w jakim stopniu. Uczestniczył w niej COG, RT i osoby, które już lub w przyszłości będą informatycznie wspierać RT. Na podstawie tej konferencji, własnego doświadczenia i stanu obecnego RoDaJJ bardzo profesjonalnie przygotował dokument co konkretnie trzeba zmienić. Dysponuję opisem co z punktu widzenia informatycznego trzeba dostosować. I tu nie ma co długo nad tym dyskutować - bo takie są po prostu wymogi prawa i trzeba je wypełnić.

2) Co do zmian w Regulaminie, to podzieliłbym je na dwie grupy - zmiany które trzeba wdrożyć w związku z RODO i zmiany, które wynikają z praktycznego, codziennego funkcjonowania OC. Z tego co wiem - COG pracuje nad pierwszą grupą zmian - nad tym co koniecznie trzeba wdrożyć. To nie jest dobry czas, by dorzucać tematy typu tryb wyboru COG, czy regulację, że eventy na OC mogą być wirtualne czy wiele innych tematów wartych zmian. Został tylko miesiąc, więc niech COG wdroży zmiany wynikające z RODO, a z następną ekipą COGowiczów można na spokojnie omówić co jeszcze Społeczność chciałaby zmienić. Wtedy można (i należy!) zrobić stosowne ankiety, poddać pod dyskusję itp. Ale spraw związanych z RODO pod dyskusję poddawać nie ma sensu, bo o czym tu dyskutować, jeśli zmiany są podyktowane prawem.

3) Na jakim etapie przygotowań jesteśmy? Na szczęście OC jest serwisem integrującym Społeczność poszukujących i chowających niekomercyjne skrzynki. Dlatego też nie dotyczy nas większość procedur, które np. dotyczą dużych firm. COG pracuje nad Regulaminem. Ja wdrożyłem już pierwsze poważne zmiany na serwerze (heh! Nikt nie zauważył oprócz Parlando!), całkowicie od nowa napisałem moduł rejestracji użytkowników (czeka tu - https://github.com/opencaching/opencach ... 1469/files - podyskutujemy nad nim jeszcze trochę i następnie będzie wdrożony na serwer). Z listy którą otrzymałem od RoDaJJa praktycznie został mi jeden prosty punkt (zmiana jednego tekstu). Ale nie byłbym sobą, gdybym jeszcze nie miał w planie napisać automatu realizującego "prawo do bycia zapomnianym", jedną drobnostkę trzeba będzie dopasować do Regulaminu (po jego utworzeniu) i trzeba napisać automat wymuszający albo akceptację nowego Regulaminu albo usunięcie konta. Więc wszystko jest na dobrej drodze.

Mam nadzieję, że zarówno Tobie, jak i całej Społeczności jasno nakreśliłem temat. Wciąż pracuję nad sobą, by wyrażać się bardziej zwięźle, ale mam wrażenie że stwierdzenie "JEST OK" w odpowiedzi na Twojego posta mogłoby być nie wystarczające ;)
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Grzegorz, dziękuję że kompetentnie, rzeczowo odpowiedziałeś na moje pytania. Widać, że w Zespole OC, jesteś właściwym człowiekiem, na odpowiednim miejscu.
Zarejestrowałem się na githubie, oglądałem wprowadzone przez Ciebie modyfikacje kodu OC. Nie ukrywam, że imponujący jest włożony przez ciebie ogrom pracy w niedawne aktualizacje kodu serwisu OC. Powiedziałem, że mógłbym cosik pomóc.

Grzegorz, wypowiadasz się w tym wątku, bardzo konkretnie. Moim zdaniem lepiej napisać jedno zdanie więcej, niż odpowiedzieć - JEST OK.

Łączę szacunek,
Sebastian Czapla
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator

Nowy regulamin, który będzie obowiązywał od 25.05
Zmiany jak można zobaczyć nie są wielkie:
pogrubione i kursywe - nowe rzeczy,
przekreślone - teksty, które wypadają.

Dla ułatwienia; zmianie uległy punkty: II.1, II.3, III.6, V.1, doszedł punkt II.9
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowania (total 3):
krcrdegelmodemonico

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

Bardzo fajnie i czytelnie przedstawione zmiany. Dzięki!

RODO/GDPR daje więcej praw Użytkownikom serwisu. To trudny, ale dobry krok. I wreszcie zniknie wkurzający pasek z informacją o cookies!
Za ten post autor deg otrzymał podziękowania (total 2):
krcrstasiekm
Obrazek

Awatar użytkownika
DeepBlue
Stały bywalec
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Post autor: DeepBlue »

Co, w świetle tego: "Osoby poniżej 13 roku życia oraz nie posiadające pełnej zdolności do czynności prawnych nie mogą korzystać z Serwisu.", z kontami które już funkcjonują, założonymi albo przez samą młodzież przed 13 r.ż. albo dla nich przez ich rodziców/opiekunów?
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator

Aby korzystać z serwisu po 25.05 trzeba zaakceptować regulamin. Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą zaakceptować regulaminu (w świetle prawa).
Zauważam, taki sam przepis dotyczy np. google, a tym samym gmail, youtube...

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna

... GC
Our services are not targeted towards, nor intended for use by, anyone under the age of 13. If you are under the age of 13, you are not permitted to use our services. If you are under the age of 18 but at least 13, you may only use our services under the supervision of a parent or legal guardian who agrees to be bound by this Agreement.
... GDPR (europejski odpowiednik RODO - ustawa nadrzędna) - https://www.neweurope.eu/article/new-eu ... -citizens/
Obrazek

ODPOWIEDZ