Modyfikacja info przy zakładaniu kesza

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 186 razy
Otrzymane podziękowania: 433 razy

Modyfikacja info przy zakładaniu kesza

Post autor: deg » wtorek 20 marca 2018, 12:14

#wrednydeg znów coś miesza. Tym razem wziął się za modyfikację strony informacyjnej, która wyświetlana jest przy próbie założenia nowego kesza przez osobę, która jeszcze zrobić tego nie może. Do tej pory na stronie w stylu "przedszkole" prezentowaliśmy straszliwie złowrogie teksty ("musisz znaleźć") i już z góry straszyliśmy, że nawet jeśli przymusowe znalezienia będą wykonane - i tak nie będzie łatwo...
newc1.png
newc1.png (26.88 KiB) Przejrzano 679 razy
Teraz strona awansowała na typ "szkoła podstawowa", znacznie mniej straszy i pokazuje tylko te informacje, które na tym etapie keszowania są ważne.
newc2.png
newc2.png (16.43 KiB) Przejrzano 679 razy
Na serwer poprawki trafią pewnie jutro.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
parlandotat11krcr
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Gryfici.team
Bywalec

Re: Modyfikacja info przy zakładaniu kesza

Post autor: Gryfici.team » środa 21 marca 2018, 10:04

Hej. Jak dla mnie super, ale napisy 'aby zalozyc nowa skrzynke (...)' i 'Do tej pory (...)' sa za blisko typow skrzynek przez co sie zlewaja.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Post autor: AER » czwartek 26 kwietnia 2018, 03:08

Nie wiem czy to dobry temat, ale przeglądałem forum i bliższego chyba nie widzę - bo rzecz tyczy się zakładania nowych keszo:
Otóż czy jest szansa, by w przypadku pierwszych skrzynek użytkowników (tych weryfikowanych przez COG) z automatu usuwała się cała rozmowa na linii COGowicz - zakładający w momencie ustawienia statusu "gotowa do szukania"?
Przykłady mam z ostatnich dni dosłownie, gdzie w obrębie mojej okolicy dwa razy poszły keszo z pełnymi informacjami gdzie / jaka / jak jest ukryta skrzynka. I zniknęły dopiero po tym, jak napisałem do właścicieli. Oczywiście pomijam fakt gapiostwa COGu i dość licznego grona okolicznych przewodników w tym zakresie i proszę mojego posta tak nie odbierać. Mogli najzwyczajniej przeoczyć lub równolegle pisać do zakładających (btw. aktywny (!) sposób sprawowania funkcji to takie coś co mi się na OC mocno marzy...). A informatyczno - technologiczny automat załatwiałby sprawę z... automatu. :)

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 26 kwietnia 2018, 09:06

AER pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 03:08
Oczywiście pomijam fakt gapiostwa COGu....
Najczęściej to nie COG kasuje komentarze, użytkownik jest proszony o skasowanie. Przynajmniej ja tak robię.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Elvis7

Post autor: Elvis7 » czwartek 26 kwietnia 2018, 09:21

Jeśli są to komentarze COG to może je skasować tylko członek COG. Z tego powodu większość z nas stosuje "tradycyjne" komentarze, które powinien skasować właściciel kesza przed publikacją. Podobnie jak Brasia, proszę o skasowanie ich przez właściciela.
Nie ukrywam, że taki automat byłby czymś fajnym. Ale to pytanie do @wrednydeg czy to jest możliwe ;)

Awatar użytkownika
AER
Bywalec

Post autor: AER » czwartek 26 kwietnia 2018, 09:22

AER pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 03:08
...i proszę mojego posta tak nie odbierać.
:wink:
Nie, poważnie: wiem że logi kasuje założyciel, ale jeśli to jego pierwsze keszo, to może nie wiedzieć, a automat załatwiłby sprawę (jeśli ktoś mu podpowie, to chwała za to, jednakże mechanizm byłby prostszy).

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » czwartek 26 kwietnia 2018, 09:38

Zanotowalem https://github.com/opencaching/opencach ... ssues/1512

myślę że kiedyś da się zrobić i to...

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 26 kwietnia 2018, 09:40

Elvis7 pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 09:21
Nie ukrywam, że taki automat byłby czymś fajnym. Ale to pytanie do @wrednydeg czy to jest możliwe ;)
Chodzi mi po głowie całkowite przerobienie mechanizmu zakładania nowych keszy. Szczególnie dotyczyłoby to pierwszych trzech keszy. Mechanizm byłby o wiele łatwiejszy niż obecny, a pytania które zwykle zadaje COG w komentarzu - byłyby zadane przez system od razu, w osobnej sekcji - zupełnie poza logami + możliwość/konieczność wklejenia zdjęcia miejsca ukrycia. Użytkownik od razu wiedziałby na co ma zwrócić uwagę przy zakładaniu kesza, a nie dowiadywałby się tego z logu COGowicza w ramach 7-mio dniowego ultimatum (precz z ultimatum! :) ). Cała ewentualna korespondencja z COG również odbywałaby się poza systemem logów. W momencie publikacji takiego kesza, "korespondencja" znikałaby nawet dla COGowicza, dzięki czemu COGowicze mogliby normalnie poszukać kesza - a nie tak jak teraz - widzą nawet usunięte komentarze z opisem miejsca ukrycia.

Mam koncepcję, jak można w większości przypadków po prostu wyeliminować konieczność prowadzenia korespondencji z COG - COGowicz widzi odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania i jeśli wszystko jest OK - akceptuje kesza. Taka procedura może trwać kilkanaście sekund zamiast obecnych kilku dni. Oczywiście - w przypadku wątpliwości COGowicza byłaby możliwość korespondowania, ale jak pisałem - nie używając do tego logów, tylko zupełnie nowej przestrzeni w systemie.

Ale to oczywiście grubsza zmiana, która musi cierpliwie czekać w kolejce.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 4):
rapotekparlandokojotyAzymut
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

karwdo

Post autor: karwdo » czwartek 26 kwietnia 2018, 10:35

A zdecydowanie najprościej jest zamiast liczyć na skasowanie przez użytkownika, zwyczajnie SKASOWAĆ w momencie akceptacji cała korespondencję. W myśl zasady: "Licz na siebie". Mam na myśli rzecz jasna COG. Ja swego czasu z początku prosiłem o kasowania, potem widząc że z tym jest różnie kasowałem sam wszystkie komentarze.

EDIT.
Brawo Deg😉Fajnie to wygląda.
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » czwartek 26 kwietnia 2018, 12:15

deg pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 09:40
Chodzi mi po głowie całkowite przerobienie mechanizmu zakładania nowych keszy...

Ale to oczywiście grubsza zmiana, która musi cierpliwie czekać w kolejce.
Tak na szybko wymyśliłem... Bardzo fajnie przerobiłeś system zgłoszeń, może dałoby się to wykorzystać do weryfikacji. Przecież weryfikację tez można traktować jako "zgłoszenie" skrzynki do weryfikacji. Oczywiście uzupełnione o:
deg pisze:
Mechanizm byłby o wiele łatwiejszy niż obecny, a pytania które zwykle zadaje COG w komentarzu - byłyby zadane przez system od razu, w osobnej sekcji - zupełnie poza logami + możliwość/konieczność wklejenia zdjęcia miejsca ukrycia. Użytkownik od razu wiedziałby na co ma zwrócić uwagę przy zakładaniu kesza, a nie dowiadywałby się tego z logu COGowicza
To byłoby piękne i na pewno nie stresujące dla użytkownika.
deg pisze:
COGowicze mogliby normalnie poszukać kesza - a nie tak jak teraz - widzą nawet usunięte komentarze z opisem miejsca ukrycia.
Na Garminie nie widać :P i często dopiero po znalezieniu przypominam sobie, że tego kesza weryfikowałem.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Elvis7

Post autor: Elvis7 » czwartek 26 kwietnia 2018, 12:32

brasia pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 12:15
Na Garminie nie widać :P i często dopiero po znalezieniu przypominam sobie, że tego kesza weryfikowałem.
Sprawdziłem - na c:geo też nie widać.

To nie jest tak, że COG ma łatwiej. Nie mamy super mocy znajdowania keszy. W swojej karierze miałem tak, że nie potrafiłem znaleźć kesza, którego weryfikowałem w terenie i miałem pełna wiedzę na jego temat. Dostałem od założyciela wszystkie dane łącznie ze zdjęciami pojemnika i miejsca ukrycia. A mimo to nie potrafiłem znaleźć :)

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » czwartek 26 kwietnia 2018, 13:10

deg pisze:
W momencie publikacji takiego kesza, "korespondencja" znikałaby nawet dla COGowicza, dzięki czemu COGowicze mogliby normalnie poszukać kesza - a nie tak jak teraz - widzą nawet usunięte komentarze z opisem miejsca ukrycia.
A jeżeli z keszem coś będzie nie tak i COGowicz stwierdzi to w terenie? Zabieramy mu podkładkę, że właśnie tak, a nie inaczej kesz został zgłoszony przy zakładaniu.

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 63 razy

Post autor: rapotek » czwartek 26 kwietnia 2018, 13:10

Jak już idziemy w tym kierunku, to ja miałbym wniosek o kolejną zmianę.

Kiedy założyłem po raz pierwszy skrzynkę, zobaczyłem status 'Ukryta do czasu weryfikacji'. I nic więcej, żadnego przycisku 'Przekaż do weryfikacji' czy coś w tym stylu. W tym momencie wpadłem w lekką panikę, ponieważ dla mnie oznaczało to, że ktoś z COG może sobie spojrzeć na opis skrzynki, stwierdzić że jest OK i opublikować ją podczas gdy ja opisu jeszcze nie dokończyłem! Dopiero po kontakcie z COG dowiedziałem się, że procedura jest taka:
  • kończę spokojnie wszystko na stronie
  • informuję komentarzem w skrzynce, że jest ona gotowa do weryfikacji
  • COG weryfikuje i akceptuje
  • akceptacja skrzynki przez COG nie musi oznaczać automatycznej jej publikacji, mogę już zaakceptowaną skrzynkę opublikować później sam
Moja niepewność co do możliwości kontroli skrzynki była tym większa, że wcześniej przechodziłem przez proces publikacji kesza na GC, który wygląda (lub wyglądał wcześniej, ostatnio były jakieś zmiany) mniej więcej tak:
  • zakładam skrzynkę i spokojnie edytuję stronę
  • wciskam "opublikuj" czy coś podobnego
  • wtedy dopiero wkracza reviewer, który po akceptacji sam publikuje skrytkę
Reasumując, brakuje mi informacji dla "świeżaka" na stronie założonego kesza jak wygląda dalsza procedura. Jest to zbyt istotna sprawa, żeby np. tylko odsyłać do wiki. I przydałby się również taki przycisk 'Prześlij do weryfikacji', który (w najprostszej wersji) generowałby automatycznie odpowiedni komentarz "uruchamiający" COG.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post (razem 6):
kojotyparlandoBłękitna Teamareckisbrasiamakotka

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 26 kwietnia 2018, 23:09

brasia pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 12:15
Bardzo fajnie przerobiłeś system zgłoszeń, może dałoby się to wykorzystać do weryfikacji. Przecież weryfikację tez można traktować jako "zgłoszenie" skrzynki do weryfikacji.
Chciałbym żeby w panelu COG był jednolity system obsługi wszystkiego. Żeby "zgłoszeniem", a raczej "taskiem"/"zadaniem" było:
  • Zgłoszenie problemu w skrzynce (tak jak dotychczas)
  • Zgłoszenie problemu w Geościeżce (nowa funkcjonalność)
  • Zgłoszenie dowolnego problemu (np. taki, który przyszedł e-mailem, niekoniecznie nawet dotyczącego konkretnej skrzynki czy GŚ)
  • Weryfikacja skrzynki
  • Weryfikacja Geościeżki (w przyszłości)
  • Geościeżki wymagające interwencji (niewłaściwe parametry, niewłaściwy WIS, niezdobywalne)
  • Kesze wymagające interwencji (3 DNFy)
To wszystko oparte o JEDNĄ listę, JEDNO miejsce w systemie, a nie porozrzucane pomiędzy menu i każda funkcjonalność wyglądająca inaczej. Ale... to też musi trochę poczekać ;)
Elvis7 pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 12:32
Sprawdziłem - na c:geo też nie widać.
To nie jest tak, że COG ma łatwiej. Nie mamy super mocy znajdowania keszy.
Nie traktuj proszę mojego posta jako zarzut w stronę COG. Chciałbym po prostu doprowadzić do sytuacji, że po publikacji każdy ma taki sam fun z szukania. Usunięte logi "weryfikacyjne" postrzegam jako coś, co psuje Wam zabawę, a nie ją ułatwia.
areckis pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 13:10
deg pisze:
W momencie publikacji takiego kesza, "korespondencja" znikałaby nawet dla COGowicza, dzięki czemu COGowicze mogliby normalnie poszukać kesza - a nie tak jak teraz - widzą nawet usunięte komentarze z opisem miejsca ukrycia.
A jeżeli z keszem coś będzie nie tak i COGowicz stwierdzi to w terenie? Zabieramy mu podkładkę, że właśnie tak, a nie inaczej kesz został zgłoszony przy zakładaniu.
Notatki zostawałyby w systemie, ale byłyby ukryte. W przypadku zgłoszenia kesza do COG - znów byłyby widoczne, ale nie w opisie kesza czy w logach (jak jest do tej pory), a tylko i wyłącznie w zgłoszeniu.
rapotek pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 13:10
Jak już idziemy w tym kierunku, to ja miałbym wniosek o kolejną zmianę.
(...)
Chciałbym totalnie zaorać dotychczasową logikę zakładania kesza. W tej chwili jest mocno nieintuicyjna i w moim rozumieniu - bez sensu:
Nowy uczestnik zabawy nie wie jak założyć kesza. Czy najpierw przygotować pojemnik, czy najpierw logbook, czy może miejscówkę znaleźć, a może gromadzić dane do opisu? Nie ma o tym pojęcia. Nie może przygotować logbooka, bo nie ma OPka. Wyklikuje więc w systemie "załóż kesza", odczytuje potężny komunikat (trzeba go zdecydowanie skrócić!) i... co ma dalej zrobić? Pewnie nie ma kordów, a system się ich domaga. Nie ma pewnie opisu. Wrzuca więc cokolwiek, klika zapisz i... otrzymuje od COGowicza informację "Tu masz 10 pytań. Jak nie odpowiesz w ciągu 7 dni to Ci kesza uwalę" (informacja jest w oczywisty sposób przerysowana, by uwypuklić problem). Nowy keszer pewnie nie ma jeszcze dobrze wybranego miejsca, nie ma pojemnika, maskowania i logbooka, ale ma... 7-mio dniowe ultimatum. Jak w takich warunkach założyć dobrego kesza???

Moja ogólna propozycja nowego procesu:
  • Keszer klika "załóż kesza". Dostaje uproszczony formularz, linka do Wiki "jak założyć dobrego kesza". Wypełnia formularz, naciska "Zapisz" i... nic. Kesz jest zapisany i nic więcej.
  • COG na tym etapie takiego kesza wcale nie widzi. Keszer może dowolnie długo edytować kesza - opis, współrzędne, atrybuty, kordy, trudności itp
  • Keszer ma wyświetlaną checklistę - coś na wzór obecnych pytań COG. Może tę checklistę "odklikiwać" na raty dowolnie długo. Przykład: 1) Czy zmierzyłeś już dokładne kordy skrzynki (link do Wiki jak to zrobić), 2) Czy zadbałeś o to, by Twój pojemnik był szczelny i odpowiednio zamaskowany? (link do Wiki o ukrywaniu pojemników w terenie), 3) Czy miejsce w którym umieściłeś kesza jest ogólnodostępne całą dobę? Jeśli nie - link do warunków jakie trzeba spełnić. (...) 9) Opisz sposób ukrycia i maskowania kesza (tu pole opisowe) 10) Wklej zdjęcie pojemnika i miejsca ukrycia kesza.
  • Kiedy keszer ma gotowego kesza, odklikaną całą checklistę - może zmienić stan skrzynki na "Gotowa do weryfikacji przez COG"
  • Dopiero w tym momencie COG widzi taką skrzynkę. Widzi też odpowiedzi na pytania z checklisty + zdjęcia skrzynki i miejsca ukrycia. Sądzę, że na podstawie tych danych będzie w stanie w większości przypadków zaakceptować taką skrzynkę. Jeśli nie akceptuje - prowadzi korespondencję na zasadach opisanych z moim poprzednim poście.
  • Po akceptacji skrzynka ma status "Gotowa do publikacji". Keszer robi z nią co chce - może opublikować od razu, może zaplanować publikację zgodną z harmonogramem lub... nic nie robić na razie z tą skrzynką, bo przygotowuje następnych x skrzynek w ramach jednego projektu.
I tyle.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
rapotekvasco01brasia
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 27 kwietnia 2018, 08:44

deg pisze:
czwartek 26 kwietnia 2018, 23:09
Chciałbym totalnie zaorać dotychczasową logikę zakładania kesza. W tej chwili jest mocno nieintuicyjna i w moim rozumieniu - bez sensu:
Nowy uczestnik zabawy nie wie jak założyć kesza. Czy najpierw przygotować pojemnik, czy najpierw logbook, czy może miejscówkę znaleźć, a może gromadzić dane do opisu? Nie ma o tym pojęcia. Nie może przygotować logbooka, bo nie ma OPka. Wyklikuje więc w systemie "załóż kesza", odczytuje potężny komunikat (trzeba go zdecydowanie skrócić!) i... co ma dalej zrobić? Pewnie nie ma kordów, a system się ich domaga. Nie ma pewnie opisu. Wrzuca więc cokolwiek, klika zapisz i... otrzymuje od COGowicza informację "Tu masz 10 pytań. Jak nie odpowiesz w ciągu 7 dni to Ci kesza uwalę" (informacja jest w oczywisty sposób przerysowana, by uwypuklić problem). Nowy keszer pewnie nie ma jeszcze dobrze wybranego miejsca, nie ma pojemnika, maskowania i logbooka, ale ma... 7-mio dniowe ultimatum. Jak w takich warunkach założyć dobrego kesza???

Moja ogólna propozycja nowego procesu:
  • Keszer klika "załóż kesza". Dostaje uproszczony formularz, linka do Wiki "jak założyć dobrego kesza". Wypełnia formularz, naciska "Zapisz" i... nic. Kesz jest zapisany i nic więcej.
  • COG na tym etapie takiego kesza wcale nie widzi. Keszer może dowolnie długo edytować kesza - opis, współrzędne, atrybuty, kordy, trudności itp
  • Keszer ma wyświetlaną checklistę - coś na wzór obecnych pytań COG. Może tę checklistę "odklikiwać" na raty dowolnie długo. Przykład: 1) Czy zmierzyłeś już dokładne kordy skrzynki (link do Wiki jak to zrobić), 2) Czy zadbałeś o to, by Twój pojemnik był szczelny i odpowiednio zamaskowany? (link do Wiki o ukrywaniu pojemników w terenie), 3) Czy miejsce w którym umieściłeś kesza jest ogólnodostępne całą dobę? Jeśli nie - link do warunków jakie trzeba spełnić. (...) 9) Opisz sposób ukrycia i maskowania kesza (tu pole opisowe) 10) Wklej zdjęcie pojemnika i miejsca ukrycia kesza.
  • Kiedy keszer ma gotowego kesza, odklikaną całą checklistę - może zmienić stan skrzynki na "Gotowa do weryfikacji przez COG"
  • Dopiero w tym momencie COG widzi taką skrzynkę. Widzi też odpowiedzi na pytania z checklisty + zdjęcia skrzynki i miejsca ukrycia. Sądzę, że na podstawie tych danych będzie w stanie w większości przypadków zaakceptować taką skrzynkę. Jeśli nie akceptuje - prowadzi korespondencję na zasadach opisanych z moim poprzednim poście.
  • Po akceptacji skrzynka ma status "Gotowa do publikacji". Keszer robi z nią co chce - może opublikować od razu, może zaplanować publikację zgodną z harmonogramem lub... nic nie robić na razie z tą skrzynką, bo przygotowuje następnych x skrzynek w ramach jednego projektu.
I tyle.
Idea fajna, ale wymagająca sporo pracy. Końcowe "I tyle." mnie rozbawiło :) Miałbym zastrzeżenia co do "obowiązkowości" punktów 9 i 10 z checklisty - to może odebrać COG-istom wszelką radość z podejmowania skrzynki.
Zastanawiam się nad jeszcze dwiema ewentualnymi możliwościami przy zakładaniu kesza:
  • Możliwością całkowitego usunięcia (więcej niż archiwizacja) skrzynki przez założyciela, o ile nie została jeszcze opublikowana
  • Możliwością wyświetlenia w keszu (np. w logu kesza) miejsc, które zostały zmienione po akceptacji przez COG a przed publikacją. Nie chodzi o wyszczególnienie samych zmian, tylko miejsc ich wystąpienia, np. zmieniono opis, zmieniono atrybuty, zmieniono współrzędne itp. Wiem - to jest problematyczne.

ODPOWIEDZ