Nowa Moja Okolica

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 475 razy

Nowa Moja Okolica

Post autor: deg » czwartek 08 marca 2018, 00:11

myn.png
myn.png (32.13 KiB) Przejrzano 1016 razy
Nowa Moja Okolica stała się faktem.
Założenia, które przyświecały przy jej projektowaniu:
  • Możliwość zdefiniowania więcej niż jednej okolicy
  • Banalnie prosta konfiguracja okolic - odejście od wpisywania kordów i promieni na rzecz rysowania na mapie
  • Duże, klikalne pola dla łatwiejszej obsługi na ekranach dotykowych
  • Jak największa możliwość personalizacji
  • Bardziej rozwinięty system pomocy i podpowiedzi
Czy udało się wypełnić założenia? Oceńcie sami. Z pewnością trzeba będzie zmienić kilka przyzwyczajeń, ale mam nadzieję, że warto. Jeśli ktoś ma z tym problem - przygotowałem tryb “minimalistyczny”

Co zmieni się w przyszłości? Dwie rzeczy:
  • Wizualizacja na mapie kesza / logu który wskażesz myszką. Na razie wszystko jest tylko wrzucone na mapę, ale przy dużej ilości keszy mniej wiadomo który jest który. Tu czekam na napisanie fragmentu kodu przez Kojoty.
  • Możliwość otrzymywania powiadomień nie tylko z głównej Mojej okolicy, ale i dodatkowych. Mała rewolucja w powiadomieniach już niedługo... ;)
Specjalne podziękowania dla grupy osób, które zgłosiły się do testów. Przysłaliście sporo uwag, dzięki którym wprowadziłem 16 poprawek do koncepcji. Podziękowania też dla Kojota, który napisał od nowa całkiem fajny moduł map i Rapotka, który przygotował nowe ikony logów.

deg. The wredny ;)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 4):
parlandobrajan74Janononamed
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Re: Nowa Moja Okolica

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 00:34

To chyba jedno z tych usprawnień, które śmiało można nazwać kamieniem milowym na OC:)
Dzięki deg!
Warto zaznaczyć, że Moja okolica zmieniła adres.
Na ten moment od razu przełączyłem na widok minimalistyczny. Po prostu te stare, ale powiększone ikony jakoś źle wyglądają:) Skoro mapa nie jest już statyczna, to jednak przydałyby się ikonki z "dziubkiem". No i unifikacja ikonek, bo chyba na każdej mapie są inne:)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 08 marca 2018, 00:49

Kojot napisał od nowa bardzo fajny moduł map. Łatwy w obsłudze z programistycznego punktu widzenia. Dlatego też wizualizowanie oparte o ten moduł będzie wdrażane w pozostałej części serwisu. Obecnie oprócz Mojej Okolicy, moduł działa na mapie obserwowanych skrzynek.

Moja Okolica to pierwsze miejsce w systemie dające spore możliwości personalizacji, więc każdy może sobie wyświetlić jak mu się podoba ;).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 07:45

Nie jestem przekonany do wyświetlania skrzynek wyróżnionych (rekomendowanych, oraz skrzynek tygodnia). Nawet wyświetla się zarchiwizowana ST. Jednak chciałbym widzieć tylko nowe skrzynki i logi.
Czy przewidziane są w przyszłości jakieś filtry. Może obok "pokaż/ukryj sekcję" znalazłoby się miejsce na "pokaż/ukryj na mapie"?:)
To wizualne ustalanie środka i promienia obserwowanego obszaru jest świetne i intuicyjne!

Z ciekawości, co widzi osoba, która nie skonfigurowała jeszcze ustawień, a weszła w "Moją okolicę"?

Warto dać info na stronie głównej o tej zmianie (a konkretniej w aktualnościach, bo jak się okazuje one już nie są wyświetlane na SG:))

abigeo
Nowy na forum

Post autor: abigeo » czwartek 08 marca 2018, 07:48

Napisałem już to w innym miejscu, ale powtórzę i tutaj.
W nowej wersji bardzo podoba mi się konfigurator i mapa, natomiast dwukolumnowe wyświetlanie jest jakoś mało czytelne.
W poprzednim (jednokolumnowym) wystarczył rzut oka i szybkie przewijanie.
Przyzwyczajenie?
ObrazekObrazekObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 08:21

abigeo pisze:
czwartek 08 marca 2018, 07:48
natomiast dwukolumnowe wyświetlanie jest jakoś mało czytelne.
W poprzednim (jednokolumnowym) wystarczył rzut oka i szybkie przewijanie.
Przyzwyczajenie?
Chyba wystarczy kliknąć "zmień rozmiar sekcji" (przycisk ze strzałkami <->) i wtedy osiągniesz widok jednokolumnowy.

Edycja, zauważyłem (może jest w jakimś samouczku, nie czytałem:)), że poszczególne sekcje można sobie dowolnie przesuwać! Wystarczy chwycić i upuścić w nowym miejscu!

Sykkel
Bywalec

Post autor: Sykkel » czwartek 08 marca 2018, 09:06

Super, ale...
Lepsze jest wrogiem dobrego.

Wydaje mi się, że chyba jest to wersja dla słabowidzących. Jakby tak zmniejszyć czcionkę, albo raczej nie czcionkę tylko marginesy wokół tych napisów, to by się ich więcej zmieściło. Pórównaj ze starą wersją, tam się mieściło z 20 skrzynek, a tu ze sześć w podobnym obszarze (widać to na screenie powyżej). I mam wrażenie, że liczba pokemonowych ikonek przerasta mocno treść. Sorry, jeśli urażam zamiast gratulować. :))))

Awatar użytkownika
Maleska
Bywalec

Post autor: Maleska » czwartek 08 marca 2018, 10:22

Dla mnie super wszystko zrobione, ale muszę poprzeć użytkowania Sykkel.
Sykkel pisze:
czwartek 08 marca 2018, 09:06
Super, ale...

Wydaje mi się, że chyba jest to wersja dla słabowidzących. Jakby tak zmniejszyć czcionkę, albo raczej nie czcionkę tylko marginesy wokół tych napisów, to by się ich więcej zmieściło. Pórównaj ze starą wersją, tam się mieściło z 20 skrzynek, a tu ze sześć w podobnym obszarze (widać to na screenie powyżej). I mam wrażenie, że liczba pokemonowych ikonek przerasta mocno treść. Sorry, jeśli urażam zamiast gratulować. :))))
Druga moja okolica, to coś świetnego. Zauważyłam również, że wcześniej jak najechałam myszką na czyjś log a w nim był gif, to pokazywało mi się pustę pole. A tu proszę: Obrazek

Dobra robota :)
Obrazek
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 08 marca 2018, 10:37

Brakuje mi daty założenia skrzynki (a może powinna być data publikacji?;)) na liście Najnowsze skrzynki.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 08 marca 2018, 10:52

Po kolei ;)
parlando pisze:
czwartek 08 marca 2018, 07:45
Nie jestem przekonany do wyświetlania skrzynek wyróżnionych (rekomendowanych, oraz skrzynek tygodnia). Nawet wyświetla się zarchiwizowana ST. Jednak chciałbym widzieć tylko nowe skrzynki i logi.
Czy przewidziane są w przyszłości jakieś filtry. Może obok "pokaż/ukryj sekcję" znalazłoby się miejsce na "pokaż/ukryj na mapie"?:)
Hmm... Słuszna uwaga. Zastanowię się czy da się to jakoś łatwo ugryźć.
parlando pisze:
czwartek 08 marca 2018, 08:21
Edycja, zauważyłem (może jest w jakimś samouczku, nie czytałem:)), że poszczególne sekcje można sobie dowolnie przesuwać! Wystarczy chwycić i upuścić w nowym miejscu!
Pewnie że jest w informacji pod Moją okolicą.
Sykkel pisze:
Nie. Przyzwyczajenie jest siłą, która wielu ludzi trzyma w miejscu.
Sykkel pisze:
Wydaje mi się, że chyba jest to wersja dla słabowidzących. Jakby tak zmniejszyć czcionkę, albo raczej nie czcionkę tylko marginesy wokół tych napisów, to by się ich więcej zmieściło. Pórównaj ze starą wersją, tam się mieściło z 20 skrzynek, a tu ze sześć w podobnym obszarze (widać to na screenie powyżej).
Przyzwyczailiśmy się, że na stronie OC wszystko jest skrajnie nawalone. Mikro literki, mnóstwo linków. PRZYZWYCZAJENIE. To jest koszmar na ekranach dotykowych i żadna nowoczesna strona tak nie działa. Zobaczcie jak wygląda nasza strona główna - to jest 11 aktywnych linków!!!
11linków.png
11linków.png (7.79 KiB) Przejrzano 932 razy
Fakty:
- stara Moja okolica, podobnie jak wiele innych stron są horrorem na ekranach dotykowych - trzeba wielokrotnie powiększyć stronę, aby móc kliknąć w link
- porównując Moją okolicę z pewnym innym znanym serwisem keszerskim - linia z keszem u nas zajmuje 19000 pikseli, w tamtym serwisie 98400 pikseli. Innymi słowy... jest ponad 5x większa niż u nas
- użyta wielkość fontu JEST MNIEJSZA niż na tym forum (które się wszystkim podobało). Również JEST MNIEJSZA od tej stosowanej na Facebooku. W Google też. I w Microsofcie też. I w Apple. Tylko u nas są teksty nawalone mikroskopijną czcionką i uważamy to za "nowoczesne".
- rodzaj i wielkość ikony JEST IDENTYCZNA jak dotychczasowe na stronie w opisie kesza
- jeśli ktoś chce małe ikony i wpisy - klika sobie tryb minimalistyczny. Pisałem przecież o tym powyżej...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 3):
parlandorapoteknonamed
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 08 marca 2018, 11:08

Czy docelowo mapka będzie posiadała opcje, pozwalające wyłączyć widoczność zbędnych keszy (jak główna mapa skrzynek)? W tej chwili świeci się na niej wszystko, co sprawia, że dla mnie staje się mało przejrzystą. Reszta jest ciekawa, trzeba się dłużej pobawić, by wyrobić sobie zdanie "za" lub "wredny deg" ;)
EDIT: rysowanie okolicy - teraz okrąg. Dla mnie przydatny byłby dowolny kształt, ale zdaje się nie bardzo jest możliwe wprowadzenie takiej zmiany.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 08 marca 2018, 11:43

ronja pisze:
czwartek 08 marca 2018, 11:08
Czy docelowo mapka będzie posiadała opcje, pozwalające wyłączyć widoczność zbędnych keszy (jak główna mapa skrzynek)?
Z tego co wiem Kojoty pracuje nad taką funkcjonalnością mapy. Ja wziąłem stworzony przez niego model mapy i wykorzystałem. Więc jeśli dopisze taką funkcjonalność - automatycznie będzie dostępna w Mojej Okolicy.

Pisałem już, że w planach (mam nadzieję, że najbliższych, ale też tu muszę czekać na Kojoty) będzie wyraźne "podświetlenie" ikony kesza na mapie po najechaniu na dowolną pozycję listy myszką. To ułatwi zorientowanie się który kesz jest który.
ronja pisze:
czwartek 08 marca 2018, 11:08
EDIT: rysowanie okolicy - teraz okrąg. Dla mnie przydatny byłby dowolny kształt, ale zdaje się nie bardzo jest możliwe wprowadzenie takiej zmiany.
Najłatwiejszym do informatycznego ogarnięcia jest prostokąt. I była długa dyskusja czy zrobić prostokąt czy koło. Prostokąt jest fajny z punktu widzenia informatycznego, ale traci cechy typu - konkretny środek (wiem - można wyznaczyć), czy ideę "zasięgu". Nawet miałem w swojej głowie na moment pomysł wielokątów, ale to wbrew pozorom znacznie skomplikowałoby sprawę. Od strony programistycznej - nie wszystkie serwery OC na świecie gotowe są na obsługę określania czy punkt leży w wielokącie (to cecha serwera SQL, czyli trzymającego dane). Od strony użytkownika - dotychczasowe "okrągłe" Moje Okolice trzeba byłoby zmienić na wielokąty. Minimalna sensowna aproksymacja koła do wielokątu generuje... 64 punkty na krzywej. Wyobrażasz sobie zmianę "promienia" Mojej Okolicy, przez przesuwanie 64 punktów w różnych kierunkach? A niemożliwe jest łączenie różnych figur (inaczej niż w postaci wielokątów) jako kształtów Okolicy. Stąd zostało wybrane najprostsze dla większości użytkowników rozwiązanie. Wiem, że nie zawsze idealne, ale w brakujących obszarach można przecież zdefiniować nowe Okolice i się tym ratować.
parlando pisze:
Już wymyśliłem jak to zrobić. Nie będzie tak proste jak całą reszta, bo będzie wymagało przeładowania strony, ale da się.
parlando pisze:
Z ciekawości, co widzi osoba, która nie skonfigurowała jeszcze ustawień, a weszła w "Moją okolicę"?
Nie ma możliwości zobaczenia Mojej Okolicy. Jest automatycznie przekierowywana do konfiguratora, w którym wyświetlany jest dodatkowy baner z wyjaśnieniem dlaczego warto mieć określoną Moją Okolicę.
parlando pisze:
Warto dać info na stronie głównej o tej zmianie (a konkretniej w aktualnościach, bo jak się okazuje one już nie są wyświetlane na SG:))
Są wyświetlane. COG decyduje czy i jak długo news ma być na głównej. Sam pisałem ten moduł, więc wiem ;)
newsyadm.png
newsyadm.png (9.59 KiB) Przejrzano 903 razy
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » czwartek 08 marca 2018, 11:52

Przeglądam sobie nową "Moją okolicę" i w menu "Najnowsze wpisy do logów" nie mam opcji po najechaniu na skrzynkę i wciśnięciu PPM otwarcia jej w nowym oknie. W pozostałych listach działa to bez zarzutu. WIN 10, Mozilla 58.0.2. To tylko tak u mnie, czy może wkradł się jakiś błąd?

Edit: Jeszcze jedno. Po wejściu w "Moją okolicę" klikam przycisk konfiguracja, bawię się kółkiem (bardzo fajnie zrobione). Po zakończeniu klikam w sąsiedni przycisk "Moja okolica" myśląc, że wyjdę z menu konfiguracji i pokażą mi się listy skrzynek, a tu... ciągle mapka z kółeczkiem. Nie wiem czy tak miało być, ale wydaje mi się, że intuicyjnie przycisk ten powinien zachowywać ustawienia i pokazywać menu "Moja okolica" z naniesionymi zmianami. Teraz dopiero wybranie "Mojej okolicy" z menu bocznego powoduje wyświetlanie list z nowymi ustawieniami.

Przepraszam, że tak się czepiam, ale podobno zawsze czarny kapelusz jest potrzebny ;)
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » czwartek 08 marca 2018, 12:14

PrincePolo pisze:
czwartek 08 marca 2018, 11:52
Przeglądam sobie nową "Moją okolicę" i w menu "Najnowsze wpisy do logów" nie mam opcji po najechaniu na skrzynkę i wciśnięciu PPM otwarcia jej w nowym oknie. W pozostałych listach działa to bez zarzutu. WIN 10, Mozilla 58.0.2. To tylko tak u mnie, czy może wkradł się jakiś błąd?
Hmm.. Faktycznie. To jest efekt używania tooltipa - tych wyskakujących po najechaniu myszą "chmurek" z logami. Sprawdzę co da się zrobić, ale nie obiecuję, że się da.
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 08 marca 2018, 12:31

deg pisze:
czwartek 08 marca 2018, 11:43
Wyobrażasz sobie zmianę "promienia" Mojej Okolicy, przez przesuwanie 64 punktów w różnych kierunkach? A niemożliwe jest łączenie różnych figur (inaczej niż w postaci wielokątów) jako kształtów Okolicy. Stąd zostało wybrane najprostsze dla większości użytkowników rozwiązanie. Wiem, że nie zawsze idealne, ale w brakujących obszarach można przecież zdefiniować nowe Okolice i się tym ratować.
Wiesz, wyobrażam sobie rysowanie 64 punktów, co niekoniecznie musi być proste (i finalnie skuteczne) w programowaniu. Ale skoro ludzie latają na Księżyc i szukają keszy, to czemu nie :D Pomysł jest z gatunku "chciejstwa", wynikającego w prostej linii z wdrażania ciekawszych rozwiązań, niż poprzednie. Sam to wzbudziłeś :wink: Obecnie opcją zastępczą jest stworzenie kilku okolic o mniejszym promieniu. Możliwość zdefiniowania większej ilości niż jedna jest dobrym rozwiązaniem.
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ