Przewodnicy Opencaching Polska

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Przewodnicy Opencaching Polska

Post autor: Sebastian » wtorek 27 lutego 2018, 18:27

Hejka,
To teraz coś pozytywnego o Przewodnikach Opencaching Polska. Otrzymałem taką wiadomość:

"Hej, wracając dziś do domu nad ranem znalazłem dziwny pakunek okazało się że to coś co zaprowadziło mnie na tą stronę chyba tak zwany 'kesz'. Zawiera on kody których nie mam zielonego pojęcia jak użyć. Zawsze interesowała mnie gra miejska ale jakoś nigdy nir wziąłem udziału. Open caching wydaje sie być ciekawszy. Czy miałbyś chwilę do poświęcenia aby mnie wtajemniczyc?
Jestem z Bytomia.
Pozdrawiam"

Natychmiast odpowiedziałem:

"Hej,
Otrzymałem twojego maila. Jako że jestem lokalnym przewodnikiem Opencachingu, oraz Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Opencachging Polska, służę pomocą każdemu. Przede wszystkim gratuluję odnalezienia pierwszej skrzynki. Pytaj o wszystko, na każde pytanie odpowiem. Wszystkiego o Opencachingu dowiesz się z 2 źródeł:
1. ABC Opencachingu - https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... 2%C3%B3wna
2. Forum Opencaching Polska - https://forum.opencaching.pl/
Jeżeli będziesz miał ochotę, to chętnie opowiem o Opencachingu, podczas jakiegoś spotkania w terenie, zabiorę ze sobą Ewelinę i możemy wspólnie odwiedzić wiele interesujących miejsc w Bytomiu.
Mój adres email: opencaching.polska@gmail.com. Profil na fejsbuku - Stowarzyszenie Opencaching Polska. Numer telefonu: 736940852.

Do zobaczenia,
Sebastian"

Mam nadzieję, że przybędzie kolejny openkeszer w moim mieście :D

Łączę wyrazy szacunku, Sebastian Czapla
Obrazek

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 184 razy
Otrzymane podziękowania: 101 razy

Re: Przewodnicy Opencaching Polska

Post autor: krcr » wtorek 27 lutego 2018, 18:58

Jesteś po prostu niesamowity Seba
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krcr za post:
Sebastian
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » wtorek 27 lutego 2018, 19:56

krcr pisze:
wtorek 27 lutego 2018, 18:58
Jesteś po prostu niesamowity Seba
Dziękuję Karol, za miłe słowa, niech to będzie przykład dla wszystkich przewodników Opencaching Polska.

Pozdrawiam serdecznie,
Sebastian Czapla
Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 182 razy

Post autor: sajmon » wtorek 27 lutego 2018, 22:17

Cały autobus klaskał!
Chyba też zostanę przewodnikiem - tyle splendoru! Na prezesa niestety nie mam szans :(
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post:
dallas

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » środa 28 lutego 2018, 00:37

Szymon,
uważam, że naszą wymianę zdań powinniśmy przenieść do hyde parku, czyli wątku - viewtopic.php?f=10&t=8860 , na priv, lub na fejsbukową stronę Stowarzyszenia Opencaching Polska - https://www.facebook.com/opencaching.poland/

Łączę wyrazy szacunku,
Sebastian Czapla
Obrazek

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » środa 28 lutego 2018, 22:38

W tamtym wątku wymiana zdań z Twojej strony ustała po zadaniu kilku pytań.
Moje zdanie na temat Twojego Stowarzyszenia z grubsza chyba poznałeś. Używanie przez Ciebie tytułu Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Opencaching Polska na lewo i prawo (choć prawidłowe, bo prezesem owego stowarzyszenia jesteś) trochę mnie mierzi z tych samych powodów, które wymieniłem wcześniej.

Pomijam, że Prezes Oc jest tylko jeden ;) i nie jest z Bytomia :)

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » czwartek 01 marca 2018, 11:13

sajmon pisze:
środa 28 lutego 2018, 22:38
W tamtym wątku wymiana zdań z Twojej strony ustała po zadaniu kilku pytań.
Sajmon Ty to jednak niekumaty jesteś;) Jak zadajesz pytanie do Takiej Instytucji, to z racji Jej Rangi, nie możesz oczekiwać odpowiedzi od ręki.
W poniższym linku znajdziesz więcej informacji:
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... tracyjnego

:)

Sorry za offa, ale w zasadzie...
To pisałem ja: Przewodnik Opencaching Polska z Siemianowic
PS.
Do mnie żaden nowy keszer nie napisał już dawno i to niestety smutne jest:(
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » czwartek 01 marca 2018, 18:45

Szanowni Państwo, odpisałem na fejsie - Grupa Opencaching Polska : https://www.facebook.com/pg/opencaching.poland/ Wrzucę też odpowiedź w wątku Hyde Park. Dokumenty, z fejsa można pobrać na zgodnie z warunkami licencji CC BY-SA 3.0 PL i opublikować w mediach. Jeżeli ktoś ma ochotę, niech wrzuci to do neta. Nie każdy korzysta z fejsbuka. Przykleiłem odpowiedzi na pytania i odpowiedzi pytania zadane na stronie Grupy Opencaching Polska do wątku w Hyde-Parku.

sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico
Podziękował: 49 razy
Otrzymane podziękowania: 54 razy

Post autor: elmodemonico » poniedziałek 05 marca 2018, 11:03

Ostatnio dużo myślałem o mojej roli jako przewodnika. Niestety przez te kilka lat dostałem tylko 1 maila i niestety jak się później okazało: ciąg dalszy nie nastąpił i pomimo mojej szybkiej odpowiedzi kontakt się urwał. Jak się okazuje moja rola jako przewodnika jest w chwili obecnej znikoma i chciałbym to w jakiś sposób zmienić i już jakieś pierwsze kroki podjąłem: w najbliższych dniach będę miał kilka spotkań z harcerzami z Kwidzyna i okolic, na które zabiorę moje owny i kilka jeszcze nieopublikowanych skrzynek, aby pokazać idee zabawy w geocaching młodym harcerzom. Wziąłem też przy tym pod uwagę wiek moich odbiorców, bo różnie później bywa, jak się pokaże dzieciakom z SP skrzynki, to potem one giną w dziwnych okolicznościach...

Mam też w tym temacie pewną propozycję, którą można poddać polemice i dyskusji, a mianowicie:
- uruchomienie każdemu przewodnikowi powiadomień o każdym nowo zarejestrowanym użytkowniku w okolicy. Warunkiem koniecznym przy rejestracji nowego profilu musiało by być podanie swoich współrzędnych lub miejscowości. Tak jak o nowych skrzynkach w okolicy, tak i o nowych użytkownikach moglibyśmy być informowani drogą mailową, a może nawet za pomocą dodatkowej zakładki w panelu użytkownika.
Dzięki tej funkcjonalności miałbym możliwość nawiązania szybkiego kontaktu z nowym użytkownikiem i wprowadzeniem go do naszej zabawy - mówię w tym momencie za siebie, choć podejrzewam, że są przewodnicy, którzy podzielą moje zdanie na ten temat.
Odrębną sprawą jest to, czy są możliwości techniczne, aby taką funkcjonalność uruchomić - pytanie do Rady Technicznej?
Sama idea wydaje mi się być za to słuszna...
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi elmodemonico za post (razem 2):
nonamederykradek
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 83 razy

Post autor: karwdo » środa 04 kwietnia 2018, 01:30

elmodemonico pisze:
poniedziałek 05 marca 2018, 11:03

Mam też w tym temacie pewną propozycję, którą można poddać polemice i dyskusji, a mianowicie:
- uruchomienie każdemu przewodnikowi powiadomień o każdym nowo zarejestrowanym użytkowniku w okolicy. Warunkiem koniecznym przy rejestracji nowego profilu musiało by być podanie swoich współrzędnych lub miejscowości. Tak jak o nowych skrzynkach w okolicy, tak i o nowych użytkownikach moglibyśmy być informowani drogą mailową, a może nawet za pomocą dodatkowej zakładki w panelu użytkownika.
Dzięki tej funkcjonalności miałbym możliwość nawiązania szybkiego kontaktu z nowym użytkownikiem i wprowadzeniem go do naszej zabawy - mówię w tym momencie za siebie, choć podejrzewam, że są przewodnicy, którzy podzielą moje zdanie na ten temat.
Odrębną sprawą jest to, czy są możliwości techniczne, aby taką funkcjonalność uruchomić - pytanie do Rady Technicznej?
Sama idea wydaje mi się być za to słuszna...
1.Pomysł w zamyśle fajny.
2.Minus to konieczność wpisania kordów... nowi mają z tym problem, sam chyba dopiero po ok. tysiecznym keszu znalezionym to ustaliłem?
3. Może zamiast kordów miasto przy rejestracji?
Info trafiałoby do 2-3 najbliższych przewodników?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post:
elmodemonico
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
elmodemonico

Post autor: elmodemonico » środa 04 kwietnia 2018, 09:26

karwdo pisze:
środa 04 kwietnia 2018, 01:30

1.Pomysł w zamyśle fajny.
2.Minus to konieczność wpisania kordów... nowi mają z tym problem, sam chyba dopiero po ok. tysiecznym keszu znalezionym to ustaliłem?
3. Może zamiast kordów miasto przy rejestracji?
Info trafiałoby do 2-3 najbliższych przewodników?
Oczywiście jest to na tą chwilę pomysł. Cieszy mnie fakt, że są też osoby, które zareagowały na niego pozytywnie - dziękuję karwdo. Odnośnie pkt 2 - też mi się tak wydaje, dlatego nie widzę problemu, aby zamiast kordów wpisać miejscowość (pisałem też o tej możliwości w swoim poście)- chyba, że w jakiś sposób te kwestie ograniczą regulacje RODO - nie jestem ekspertem w tym temacie, ale postaram się to sprawdzić.
Pkt 3 - mając na uwadze aktywność przewodników można taką informację wysyłać min. do trzech najbliższych - zawsze ktoś zareaguje :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 203 razy
Otrzymane podziękowania: 476 razy

Post autor: deg » środa 04 kwietnia 2018, 10:26

Ja mam odmienne zdanie od elmodemonico. Mnie się ten pomysł nie podoba.

Z perspektywy prawnej - mocno nam nie jest na rękę WYMAGAĆ od kogokolwiek podania miasta lub/i kordów, a następnie te dane (których podanie system wymusza) przekazywać komukolwiek dalej. Godzi to w zasady RODO/GDPR. Teraz kordy podaje się dobrowolnie.
Z perspektywy osobistej - źle bym się czuł, gdybym chwilę po założeniu konta na jakimś portalu otrzymał maile od 4 osób, że chętnie wybiorą się ze mną na spacer i pokażą na czym to keszowanie polega. Uznałbym, że to portal dla jakichś natrętnych świrów, traktujących mnie jak idiotę nie radzącego sobie z życiem. Dopracujmy pomoc, uwtórzmy samouczki, dajmy alternatywę, a nie narzucajmy się z pomocą.
Z perspektywy technicznej - każdego miesiąca tworzonych jest niemal 500 nowych kont na OC. Jeśli powiadomienia miałyby być generowane do iluś tam przewodników przy każdym utworzeniu konta - z jednej strony powstałaby niezła fala spamu, z drugiej - pytanie czy przewodnicy serio byliby zaangażowani w każdy przypadek, czy wklejaliby automatycznie tę samą treść maila?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
krcr
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował: 111 razy
Otrzymane podziękowania: 159 razy

Post autor: ronja » środa 04 kwietnia 2018, 11:47

Bardzo dawno temu (a były to czasy uznane już za niesłuszne, ponadto pisze te słowa @złyronja ;) ) był praktykowany w COG-u zwyczaj, że prosiło się przewodników (aktywnych i uznanych keszerów) o wsparcie w rozwiązaniu problemu/sprawy. Ta metoda była też stosowana później, przez bardziej otwartych na społeczność COG-owiczów. Uważam, że to dobry zwyczaj i nie ma co tworzyć nowych. Być może nowy user powinien dostawać z automatu przy rejestracji komunikat, że są Przewodnicy, ich rola jest taka, a można ich szukać w taki czy inny sposób. Czy ktoś skorzysta ? To jego wybór (a o autonomii wyboru mówi się na tym Forum co chwila :) ). Dostęp Przewodnika do rozwiązywanej sprawy - są możliwości. Wystarczy, by reprezentant COG-u współpracował ze swoim regionem i będzie łatwiej :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
deg
Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » środa 04 kwietnia 2018, 11:58

ronja pisze:
środa 04 kwietnia 2018, 11:47
Być może nowy user powinien dostawać z automatu przy rejestracji komunikat, że są Przewodnicy, ich rola jest taka, a można ich szukać w taki czy inny sposób.
Już dostaje, fragment z maila po aktywacji:
Jeśli poszukujesz pomocy możesz znaleźć w swojej okolicy wolontariusza Przewodnika, który oferuje pomoc dla początkujących.
Mapę przewodników możesz zobaczyć tutaj:

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » środa 04 kwietnia 2018, 12:40

rapotek pisze:
środa 04 kwietnia 2018, 11:58
Już dostaje
Super. Resztę trzeba przesunąć do sfery dobrej współpracy na osi user - COG - Przewodnik (np. poprzez promowanie spotkań w regionie, gdzie mniej zaawansowani keszerzy mają możliwość pogadania na luzie z innymi).
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ