Nowy modulik do wysyłania maili

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 469 razy

Nowy modulik do wysyłania maili

Post autor: deg » piątek 16 lutego 2018, 00:46

Hej!
Piszę całkiem nową Moją Okolicę, ale muszę poczekać na pewien kod, który piszą Kojoty. A że to trochę trwa, postanowiłem zamieszać trochę w sposobie wysyłania maili między użytkownikami. Było tak:
u2u-1.png
u2u-1.png (9.62 KiB) Przejrzano 1256 razy
Już niedługo (prawdopodobnie w poniedziałek) będzie tak:
u2u-3.png
u2u-3.png (14.45 KiB) Przejrzano 1255 razy
I mniej chodzi o kwestie wyglądu (bo komuś się będzie podobało bardziej niż poprzedni, komuś innemu - przeciwnie). Oprócz ułatwionej obsługi na urządzeniach mobilnych (większe pola w które można trafić palcem, aktywne etykiety przenoszące do odpowiednich pól) to największa zmiana dotyczy dwóch małych checkboxów. Jak widzisz - będzie można sobie wybrać czy chcesz otrzymać kopię czy nie (do tej pory nie dało się zrezygnować z kopii). A przede wszystkim ustawienie tych checkboxów będzie zapamiętywane, więc jeśli następnym razem będziesz wysyłał(a) kolejnego maila - automagicznie podpowiedzą się ustawienia wybrane poprzednio.
Po wysłaniu maila strona automatycznie przeniesie do profilu użytkownika do którego pisłeś(-łaś) i wyświetli komunikat o prawidłowej wysyłce. Do tej pory wysłanie maila przenosiło... do wysłania maila do tej samej osoby ;)

Ciekawe, czy spodziewasz się ile zmian kodu wymaga "takie tam przerobienie formularza". Sprawdź tu: https://github.com/opencaching/opencach ... ef071a5446
#wrednydeg #nieRT
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
krcrrapotek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Re: Nowy modulik do wysyłania maili

Post autor: karwdo » piątek 16 lutego 2018, 08:17

deg pisze:Hej!
Piszę całkiem nową Moją Okolicę, ale muszę poczekać na pewien kod, który piszą Kojoty. A że to trochę trwa, postanowiłem zamieszać trochę w sposobie wysyłania maili między użytkownikami. Było tak:
u2u-1.png
Już niedługo (prawdopodobnie w poniedziałek) będzie tak:
u2u-3.png
I mniej chodzi o kwestie wyglądu (bo komuś się będzie podobało bardziej niż poprzedni, komuś innemu - przeciwnie). Oprócz ułatwionej obsługi na urządzeniach mobilnych (większe pola w które można trafić palcem, aktywne etykiety przenoszące do odpowiednich pól) to największa zmiana dotyczy dwóch małych checkboxów. Jak widzisz - będzie można sobie wybrać czy chcesz otrzymać kopię czy nie (do tej pory nie dało się zrezygnować z kopii). A przede wszystkim ustawienie tych checkboxów będzie zapamiętywane, więc jeśli następnym razem będziesz wysyłał(a) kolejnego maila - automagicznie podpowiedzą się ustawienia wybrane poprzednio.
Po wysłaniu maila strona automatycznie przeniesie do profilu użytkownika do którego pisłeś(-łaś) i wyświetli komunikat o prawidłowej wysyłce. Do tej pory wysłanie maila przenosiło... do wysłania maila do tej samej osoby ;)

Ciekawe, czy spodziewasz się ile zmian kodu wymaga "takie tam przerobienie formularza". Sprawdź tu: https://github.com/opencaching/opencach ... ef071a5446
#wrednydeg #nieRT
Mnie się wszystko podoba, poza jedną rzeczą... Zaznaczaniem udostępniania maila.
Jest z tym duży problem u nowych userów, więc proponuję by:
- z automatu było to oznaczone;
- z automatu to działało bez konieczności klikania czegokolwiek.

Jedna prosta funkcja, a bardzo upraszcza odpisywanie na maile.

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 16 lutego 2018, 08:21

A tak całkiem po polsku...
Po co opcja udostępniania maila?
Skoro do Ciebie piszę, to znaczy że mam sprawę, a jak mam sprawę, to znaczy, że raczej będę chciał żebyś mi odpisał, więc zamiast opcji, niech to będzie standard.
Niech nie szukam po serwisie profili, gdy ktoś nowy wyślę mi maila.
:)))

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 16 lutego 2018, 08:33

karwdo pisze:
piątek 16 lutego 2018, 08:21
A tak całkiem po polsku...
Po co opcja udostępniania maila?
Skoro do Ciebie piszę, to znaczy że mam sprawę, a jak mam sprawę, to znaczy, że raczej będę chciał żebyś mi odpisał, więc zamiast opcji, niech to będzie standard.
Niech nie szukam po serwisie profili, gdy ktoś nowy wyślę mi maila.
:)))
Nie wszyscy się z tym zgodzą. Np: https://github.com/opencaching/opencach ... -327559686. Zwłaszcza, że mail może się zmienić, wtedy Ci, którzy mieli go zapisanego w "książce adresowej", mogą mieć problemy z komunikacją. Profil na OC pozostaje stały, nawet przy zmianie loginu.

Ja osobiście np. wolałbym zamiast maili komunikator na stronach OC (podobnie jak jest na GC), ale z wcześniejszych wypowiedzi, które czytałem wynikało, że większość jest przeciwko, więc się nie wychylam.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 16 lutego 2018, 09:40

Karwdo - opcja udostępnij maila jest domyślnie włączona i pozostaje włączona dopóki ktoś jej nie wyłączy, więc będziesz zadowolony
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 16 lutego 2018, 10:36

Nie wszyscy się z tym zgodzą. Np: https://github.com/opencaching/opencach ... -327559686. Zwłaszcza, że mail może się zmienić, wtedy Ci, którzy mieli go zapisanego w "książce adresowej", mogą mieć problemy z komunikacją. Profil na OC pozostaje stały, nawet przy zmianie loginu.
Zmiana maila w kontekście zamiany proponowanej przez Dega, chyba nie ma znaczenia, przecież tu chodzi o maila wysłanego przez stronę, a nie z książki adresowej:)
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 16 lutego 2018, 10:50

karwdo pisze:
piątek 16 lutego 2018, 10:36
Zmiana maila w kontekście zamiany proponowanej przez Dega, chyba nie ma znaczenia, przecież tu chodzi o maila wysłanego przez stronę, a nie z książki adresowej:)
Tłumaczę: obecnie to Ty decydujesz, czy chcesz, żeby ktoś odpowiedział Ci bezpośrednio na maila, czy przez profil, czyli komu udostępnić swój adres prywatny. Przy założeniu, że adres prywatny zawsze byłby udostępniony w Reply-To, kolejną korespondencję w innej sprawie, np. po roku lub dwóch, pisałoby się automatycznie na adres prywatny, który w międzyczasie w serwisie już mógł się klika razy zmienić.
Ja, udostępniając adres prywatny, staram się robić to świadomie i powiadamiać o jego zmianie tych, którym udostępniłem. W momencie, gdy udostępniam każdemu, do kogo kiedykolwiek pisałem, mam każdemu również dawać znać, ze się zmienił?

Tak czy inaczej, jestem za pozostawieniem możliwości wyboru czy udostępniam adres czy nie. Możliwość ta może być standardowo zaznaczona, z tym nie powinno być problemu, kto jest świadomy tego co, robi daną opcję znajdzie.

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » piątek 16 lutego 2018, 10:59

Ja zgadzam się ze wszystkim, co pozwoli NOWYM LUDZIOM łatwo poruszać się po serwisie.
Opcja o której pisze Deg jest OK.
Wszystko co udziwnia, komplikuje zabija nasz serwis.

Ja może nie do końca rozumiem problem zmiany maila, bo odkąd internety istnieją mam dwa maile, którymi się posługuję i od dobrych 12 lat nic w temacie nie zmieniłem:):)
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 16 lutego 2018, 11:09

A ja mam kilkanaście adresów email, z tego w samym OC adres zmieniałem co najmniej raz. Jak widać, różne są przypadki :)

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 16 lutego 2018, 11:15

Kto bogatemu zabroni? :)
Ważne, że z jednej strony moduł będzie działał dobrze bez żadnych zmian od strony użytków, a z drugiej strony - da możliwość personalizacji ustawień.
Moja Okolica będzie personalizowana tak, jak żaden inny fragment OC. Ale na razie czekam na kod map od Kojotów (nie żebym wywierał presję publiczną :) )
Obrazek

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » piątek 16 lutego 2018, 14:10

Z tym mailem to jest tak, że jak jesteś w lesie, na grodzisku, czy w innym keszerskim miejscu i dostajesz wiadomość na którą nie możesz odpowiedzieć przez "odpowiedz" to jest kicha. Korzystasz z telefonu, a chcesz komuś odpowiedzieć, pomóc w przypadku problemów i kombinujesz przez www jak do gościa dotrzeć, żeby odpowiedzieć poprzez formularz. W terenie nie zawsze ma się na to czas i warunki. Dlatego opcja z tym mailem na stałe była by (moim zdaniem) dobrym rozwiązaniem. Może w opcjach ustawień jakiś "dziubek", że pozwalam na udostępniania mojego maila?
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

RoDaJJ
Nowy na forum

Post autor: RoDaJJ » piątek 16 lutego 2018, 21:15

kociewie pisze:
piątek 16 lutego 2018, 14:10
Z tym mailem to jest tak, że jak jesteś w lesie, na grodzisku, czy w innym keszerskim miejscu i dostajesz wiadomość na którą nie możesz odpowiedzieć przez "odpowiedz" to jest kicha. Korzystasz z telefonu, a chcesz komuś odpowiedzieć, pomóc w przypadku problemów i kombinujesz przez www jak do gościa dotrzeć, żeby odpowiedzieć poprzez formularz. W terenie nie zawsze ma się na to czas i warunki. Dlatego opcja z tym mailem na stałe była by (moim zdaniem) dobrym rozwiązaniem. Może w opcjach ustawień jakiś "dziubek", że pozwalam na udostępniania mojego maila?
Wątpliwość, która opcja ma być zaznaczona domyślnie rozwiązuje, wzmiankowane zresztą przez Dega :-), rozporządzenie RODO.
W tym przypadku Art 25 ust. 1 i art 25 ust.2, a konkretnie chodzi o zastosowanie w praktyce
obowiązujących reguł: Privacy by design i Privacy by default
W związku z tym obie opcje, tak o kopii jak i o przekazaniu adresu email, powinny być odznaczone domyślnie.
Użytkownik musi samodzielnie podjąć decyzję świadomą o udostępnieniu adresu mailowego (postawić ptaszka :-) ).
Z tego samego powodu również (zasada minimalizmu) odznaczona powinna być opcja
kopii. Powołać się można oczywiście także np. na motyw 39 preambuły ale wystarczy
pomyśleć po prostu o zmniejszeniu ilości korespondencji przysłanej przez system jako taki.

btw. słusznie adres mailowy keszera można domyślnie pominąć, już obecnie,
skoro w wiadomości otrzymanej z systemu OC jest aktywny odnośnik do odpowiedzi użytkownikowi, który przesłał nam informację, przez jego profil
np. https://opencaching.pl/mailto.php?userid=52478
Zatem problem odpowiedzi w terenie sprowadza się do jednego kliknięcia.
Pozdrawiamy i zapraszamy do szukania skrzynek
Danka&Roman&&

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 16 lutego 2018, 21:24

RoDaJJ pisze:
piątek 16 lutego 2018, 21:15
Wątpliwość, która opcja ma być zaznaczona domyślnie rozwiązuje, wzmiankowane zresztą przez Dega :-), rozporządzenie RODO.
Dzięki za ważny i konkretny głos w sprawie. Domyślnie odznaczę w takim razie obie opcje, a każdy kto będzie chciał mieć którąkolwiek opcję zaznaczoną - wystarczy, że zaznaczy ją raz i tak zostanie na wieki (czytaj: do ponownego odznaczenia)

RoDaJJ - masz jakieś większe doświadczenie czy wiedzę dotyczącą RODO? Potrzebowalibyśmy kompleksowego określenia co trzeba zmienić, doprecyzować w Regulaminie itp. Przy czym "potrzebowalibyśmy" oznacza "deg i jego wredne alter ego", bo OC Team mam wrażenie, że nie widzi problemu. Cudownie by było, gdybyś był w stanie choć konkretnie wskazać punkty, które trzeba zmienić, które są krytyczne. Jeśli tak - wydziel proszę osobny wątek na forum.

Podpisano #wrednydeg

EDIT: Poprawka przygotowana (https://github.com/opencaching/opencach ... 76846359fa). Jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi!
Obrazek

RoDaJJ
Nowy na forum
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy

Post autor: RoDaJJ » sobota 17 lutego 2018, 01:04

deg pisze:
piątek 16 lutego 2018, 21:24
Potrzebowalibyśmy kompleksowego określenia co trzeba zmienić, ....wydziel proszę osobny wątek na forum.
Adaptacja do nowych przepisów nie wymaga osobnego wątku dyskusji publicznej, tylko podjęcia paru decyzji przez COG, a następnie przekształcenia ich w konkretne zmiany np. w regulaminie.
Stosownie do wybranej ścieżki dostosowania może to oznaczać większe lub _mniejsze_ zmiany w kodzie.
Temat jest mi dobrze znany, postaram się naświetlić to OC teamowi w przystępny sposób bez zaburzania radości towarzyszącej poszukiwaniom skrzynek przez uczestników zabawy.
Dzięki za uwzględnienie zmiany w przerabianym module.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi RoDaJJ za post:
krcr
Pozdrawiamy i zapraszamy do szukania skrzynek
Danka&Roman&&

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » niedziela 18 lutego 2018, 12:41

deg pisze:
piątek 16 lutego 2018, 21:24
RoDaJJ - masz jakieś większe doświadczenie czy wiedzę dotyczącą RODO? Potrzebowalibyśmy kompleksowego określenia co trzeba zmienić, doprecyzować w Regulaminie itp. Przy czym "potrzebowalibyśmy" oznacza "deg i jego wredne alter ego", bo OC Team mam wrażenie, że nie widzi problemu. Cudownie by było, gdybyś był w stanie choć konkretnie wskazać punkty, które trzeba zmienić, które są krytyczne. Jeśli tak - wydziel proszę osobny wątek na forum.
Jak coś też mogę pomóc, bowiem zarząd Stowarzyszenia Opencaching Polska, podjął uchwałę nr 7, muszę więc przed 25 maja wdrożyć wszystkie procedury RODO.

Tutaj znajduje się ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 79&from=PL

Szczerze przyznam, że trzy wieczory zajęło mi przyswojenie tego materiału :D

Łączę wyrazy szacunku,
Sebastian Czapla
Obrazek

ODPOWIEDZ