Ban profilaktyczny?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Ban profilaktyczny?

Post autor: krcr » poniedziałek 05 lutego 2018, 20:18

Mi nic o tym banie nie jest wiadomo. I jeżeli nawet ktoś o tym dyskutowal, to musiało mi to chyba gdzieś przemknąć.

Nie bronię, ani nie potępiam.

Chcę tylko zauważyć, że może było to jedyne wyjście aby zatrzymać te negatywne działania owego keszera?
Może ban miał na celu zwrócenie uwagi, że coś jest nje tak? Może miał zmusić kogoś do nawiązania kontaktu z COG? To tylko moje spekulacje
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 20:44

brasia pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 20:17
Fakty:
Brasia - dziękuję Ci za rzetelną odpowiedź.
To co mnie w tym procesie się nie podobało, to:
- nadanie "bana" w trakcie wyjaśniania sprawy. User ma 7 dni na odpowiedź - sam COG to wymyślił. Póki sprawa jest nie wyjaśniona do końca - czemu ktokolwiek ma być karany? Nawet w prawie nakłada się karę po udowodnieniu winy. Wcześniej można kogoś wrzucić do aresztu, zastosować dozór lub inny środek, jeśli jest podejrzenie matactwa lub uniknięcia kary. W tym przypadku (jeśli karą końcową miał być ban) - ani jedno ani drugie nie wchodzi w grę,
- "ban" dla użytkownika, który jest w serwisie miesiąc i w jeden dzień dał 11 znalezień. Nie wiadomo, czy wszystkie są "lewe". Nie kontynuował tego procesu w sposób uparty. Nie szkodził serwisowi ani jego użytkownikom. Jest początkującym użytkownikiem popełniającym błędy. Fajnie jakby nie tylko COG, ale i cała Społeczność pomagała w takich przypadkach, a nie od razu uwalała
- zastosowanie tej samej "kary" dla kogoś, kto usiądzie i jednego wieczoru wrzuci 11 podejrzanych znalezień jak i dla kogoś, kto robi ponad 20 lewych kont z setkami lewych znalezień - by wygrać wybory do COG, w dodatku jest to jego kolejny występek
- zastosowanie najwyższej możliwej kary przy pierwszym (być może zupełnie nieświadomym) wykroczeniu.

Co do taryfikatora mandatów - swego czasu w mojej dyskusji z COG wypłynęło ze strony COG, że jego rolą nie jest bycie sędzią, a pomocną dłonią. W tym przypadku totalnie zabrakło pomocnej dłoni. Zabrakło życzliwego maila z linkiem do Wiki (https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki).

Jak dla mnie - smutna to historia młodego człowieka, który na dzień dobry zrażony jest do OC. Jeśli to faktycznie uczeń (dla mnie nawet pierwszy rzut okiem na nicka na to wskazuje), to już dzisiaj cała jego klasa wie, że OC to stetryczali sędziowie, a Opencaching to nie żadna zabawa, tylko wyznaczanie kar za byle g*wno.

Bardzo ciężko pracujemy na lecące w dół staty...

Nie oczekuję odpowiedzi. Wyraziłem swoje zdanie, poznałem zdanie COG i tyle.

PS: Jeśli za oszustwo należy się ban, to chyba należy bana nadać #wrednemudegowi. Zalogował wirtuale, których w rzeczywistości nie widział. W ilości dużo większej niż 11.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » poniedziałek 05 lutego 2018, 20:56

deg pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 20:44
Jak dla mnie - smutna to historia młodego człowieka...
Przemyślałem to, Deg, masz rację kara nie współmierna do czynu. Cofnąłem bana, choć nie sądzę aby miało to jakiekolwiek znaczenie. Podejrzewam, że "młody człowiek" (jak go nazywasz) raz się pojawił i więcej razy nie będzie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Aris
Wyjadacz
Podziękował: 49 razy
Otrzymane podziękowania: 40 razy

Post autor: Aris » poniedziałek 05 lutego 2018, 21:59

Oszustami to można nazwać logujących wirtualne z podanych przez kogoś haseł. Chyba, że niektórzy potrafią się teleportować.
Gorzej jakby okazało się, że po banach większość cog wyparowało. :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Aris za post (razem 2):
krcrdeg

Awatar użytkownika
krcr

Post autor: krcr » poniedziałek 05 lutego 2018, 22:31

Degu.. Jako psuj... Napisz proszę jaki monit widzą zbanowane osoby? Widzą powód, czy tylko suche info o banie?
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 23:28

krcr pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 22:31
Degu.. Jako psuj... Napisz proszę jaki monit widzą zbanowane osoby? Widzą powód, czy tylko suche info o banie?
Aż sobie dałem bana na moim (jednym z 3) lewym koncie :) (spokojnie - na moim serwerze testowym). I nie jest dobrze.
Po pierwsze - po założeniu bana użytkownik nie jest automatycznie wylogowywany i może sobie cały czas pracować w systemie do momentu, kiedy sam się nie wyloguje. To poważna sprawa, bo ktoś może nie zauważyć, że ma bana :D
Po drugie - komunikat jest... hmm... oceń sam:
ban-kom.png
ban-kom.png (10.38 KiB) Przejrzano 683 razy
EDIT po chwili: W sumie to kiedyś miałem pomysł na przepisanie całości administracji userami przez COG, z automatycznym odbanowaniem po czasie i dedykowanym komunikatem dla użytkownika. Ale to zamierzchłe czasy ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 196 razy
Otrzymane podziękowania: 469 razy

Post autor: deg » wtorek 06 lutego 2018, 00:21

brasia pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 20:56
Przemyślałem to, Deg, masz rację kara nie współmierna do czynu. Cofnąłem bana
Dzięki.
Gorzej, jeśli za chwilę się okaże, że to największy troll w historii ;)
Ale bądźmy dobrej myśli i idźmy na kesze. A ja dalej rzeźbię Moją Okolicę... :)
okol.png
okol.png (6.24 KiB) Przejrzano 670 razy
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
areckisbrasia
Obrazek

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » wtorek 06 lutego 2018, 08:03

Dokładnie. Sam się zdziwiłem jak zobaczyłem owy komunikat. Pół godziny walczyłem z hasłem a nawet już myślałem, że ktoś się na konto włamał.

Wracając do zbanowanego zawsze zastanawiała mnie geneza takich przypadkowych zalogowan skrzynek przez jedną osobę na większym terenie. Przez stronę ciężko raczej przypadkowo to zrobić, może wina jakiejś aplikacji?

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » wtorek 06 lutego 2018, 08:33

Ferie, brak śniegu, nuuuudaaaaa... A może snikersa?

ODPOWIEDZ