Ban profilaktyczny?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Ban profilaktyczny?

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 15:02

Jestem zaniepokojony komunikatem viewtopic.php?p=139442#p139442 :
"Za wpisy nie mające pokrycia w logach papierowych, użytkownik 6KEWIN96554447864 otrzymuje bana do czasu wyjaśnień."
Dlaczego na OC mamy nowy typ bana "ban profilaktyczny"? W Regulaminie nie ma ani słowa o banie. W Kodeksie działania COG (https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... 82ania_COG) jest punkt 7.1:
Użytkownicy, którzy łamią regulamin, mogą mieć zablokowany dostęp do serwisu czasowo lub na stałe (tzw. ban). Blokady może dokonywać COG.
Ban zatem należy rozumieć jako karę, za UDOWODNIONE ŁAMANIE REGULAMINU. Jak do tego się ma przypadek "otrzymuje bana do czasu wyjaśnień". Jeśli sprawa nie jest zamknięta, to nie powinien dostać bana.

PS: Ban to praktycznie najpoważniejsza kara, jaką można dać użytkownikowi. A tu dostaje bana ktoś, kto ma konto od miesiąca, zalogował nie więcej niż 10 "lewych" znalezień - w dodatku z treści posta wynika, że nawet i to nie jest wyjaśnione. Może wystarczyłoby porozmawiać z użytkownikiem, a nie banować profilaktycznie?
Był kiedyś taki post: viewtopic.php?f=30&t=8504&p=132623#p132623 w którym Wołki.LCA piszą:
BAN powinien być formą ostateczną ukarania użytkownika serwisu
A tu dostaje go user, który poznaje dopiero serwis od miesiąca, pewnie nie wie na czym polega "zaliczanie skrzynek", a COG zamiast porozmawiać z userem i wrzucić mu link do Wiki, albo skontaktować z Przewodnikiem go banuje? I to bez wyjaśnienia sprawy. Świat na głowie... A my się dziwimy dlaczego statystyki spadają...

Proszę COG o wyjaśnienie sytuacji i jasne napisanie w jakich wypadkach może być nałożony ban.
Czy sprawa jest zamknięta?
Czy ktoś z userem porozmawiał?
Czy był kontakt z Przewodnikiem?
Czy użytkownik dostał linki do Wiki?
Jak na nie zareagował (wiem, że sprawa jest świeża - pewnie nawet nie zdążyłby...)
Który punkt Regulaminu złamał ten użytkownik? (ban może być TYLKO za złamanie Regulaminu)

Przypomnę, że dzisiaj są czasy wirtualnego zaliczania wszystkiego. W systemie nie ma ANI SŁOWA, że żeby zalogować znalezienie, trzeba... znaleźć skrzynkę. Taka informacja jest na Wiki, ale do niej trzeba dotrzeć... (https://wiki.opencaching.pl/index.php?t ... e_skrzynki). Przypomnę również, że w Regulaminie nie ma ani jednego słowa o logowaniu skrzynek, więc logując "lewe" znalezienia nie da się złamać Regulaminu. Nie popieram "lewych" znalezień, ale popieram jasne zasady i edukację zamiast bezmyślnego karania.

Gdzie czasy, gdzie pisało się do usera prośbę o usunięcie "lewych" wpisów, a w przypadku braku reakcji usuwało się je administracyjnie. I temat załatwiony... Dobrze, że nie mamy w kodeksie COG kary "strzał w tył głowy", bo bałbym się logbook w czyjejś skrzynce wymienić.

#wrednydeg
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Re: Ban profilaktyczny?

Post autor: krcr » poniedziałek 05 lutego 2018, 15:55

Ban do czasu wyjaśnienia
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:23

Mnie tu raczej pasowałaby stara zasada prawna o dźwięcznej nazwie: DOMNIEMANIE NIEWINNOŚCI.
Jeśli wina udowodniona = BAN
Jeśli nie...no sorry:
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:26

krcr pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 15:55
Ban do czasu wyjaśnienia
Na jakiej podstawie? Zadałem konkretne pytania.

W województwie śląskim kończą się właśnie ferie. Założę się, że to konto jakiegoś nastolatka, który nie za bardzo wie do czego ten opencaching służy. Serio takim bezprawnym profilaktycznym banem jesteście pewni (COG), że nawrócicie go na dobrą drogę i zacznie keszować jak trzeba? Czy może oleje totalnie serwis?

COG = Centrum Obsługi Geokeszera. Obsługa niedoświadczonego geokeszera polega na jego banowaniu? Nawet bez wyjaśnienia sprawy. Kur*.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

Post autor: karwdo » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:29

Kolejna rzecz do analizy w kontekście problemu o nazwie: Opencaching obumiera!:(
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:35

Nie ma co rozpoczynać nowej wojenki. Sprawa jest prosta. User zalogował sobie "od Sasa do lasa", szerokim gestem. Nie wiem jak w przypadku innych osób, w moim nie odpowiedział dotąd na zadane zaraz po wpisie pytania (dotyczyły pewnych istotnych szczegółów). Nie znalazłem też potwierdzenia w logu, więc usunąłem wpis i napisałem do COG-u prośbę o zwrócenie uwagi na wpisy usera. Czy reakcja COG-u jest "nadmierna" ? Uważam, że nie. Miał czas na odpowiedź, wyjaśnienia. Nie skorzystał. Może teraz zechce ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:42

ronja pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:35
Miał czas na odpowiedź, wyjaśnienia. Nie skorzystał. Może teraz zechce ?
Nie miał czasu.
Od zgłoszenia do bana nie minęło nawet 5 dni. W Regulaminie zapisano, że każda ze stron ma 7 dni na odpowiedź...
(screen z mojej rozmowy na FB. Dane drugiej strony usunąłem). "Śr" to 31 stycznia 2018.
fb1.png
fb1.png (8.49 KiB) Przejrzano 888 razy
(EDIT po chwili: Doczytałem, że też go zgłosiłeś. Kiedy?)
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:46

deg pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:26
... Założę się, że to konto jakiegoś nastolatka, który nie za bardzo wie do czego ten opencaching służy. Serio takim bezprawnym profilaktycznym banem jesteście pewni (COG), że nawrócicie go na dobrą drogę i zacznie keszować jak trzeba? Czy może oleje totalnie serwis...
A kto pisze o nawracaniu ? Regulamin i zasady są spisane w języku polskim - literackim, a nie np. śląskim, więc zrozumiałym dla userów. Jeżeli na starcie ktoś robi dym, to dlaczego go głaskać dalej ? Z takiej osoby i na GC nie będzie pożytku :)
karwdo pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:29
Kolejna rzecz do analizy w kontekście problemu o nazwie: Opencaching obumiera!:(
Nie sądzę. Serwis nic nie traci na ograniczaniu dostępu ludziom, którym z nim nie po drodze.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:50

deg pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:42
(EDIT po chwili: Doczytałem, że też go zgłosiłeś. Kiedy?)
Dzisiaj usunąłem wpis i wysłałem maila do COG. Nie widzę powodu, by czekać 7 dni. Odpowiedź na proste pytania nie wymagała jakiegoś strasznego myślenia :)
EDIT: piszesz, że nie miał czasu na odpowiedź. Miał - całe 5 dni. Siedzi cicho.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 16:56

ronja pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:46
Regulamin i zasady są spisane w języku polskim - literackim, a nie np. śląskim, więc zrozumiałym dla userów. Jeżeli na starcie ktoś robi dym, to dlaczego go głaskać dalej ? Z takiej osoby i na GC nie będzie pożytku :)
W całym 2017 roku na Wiki weszło... 4,74% użytkowników OC. Mamy zbanować 95,26% użytkowników, bo nie czytają spisanych zasad? Czy może lepiej po prostu niedoświadczonemu użytkownikowi zwrócić przyjacielsko uwagę?

Post był skierowany do COG i zawierał konkretne pytania na które oczekuję konkretnych odpowiedzi.
ronja pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 16:50
Dzisiaj usunąłem wpis i wysłałem maila do COG. Nie widzę powodu, by czekać 7 dni. Odpowiedź na proste pytania nie wymagała jakiegoś strasznego myślenia :)
Ronja - czyli sam złamałeś zasady, o których piszesz! Jeśli robisz dym, to po co Cię głaskać? Bana Ci!
(wiem, że jesteś inteligentnym człowiekiem i wiesz co to ironia :D )
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 05 lutego 2018, 17:00

Uwaga do usera była - przynajmniej z mojej strony - przyjacielska. Myślę, że ze strony innych również. Jeśli jest dzieciakiem, to niech dostarczy zgodę Rodziców i z nimi ustalajmy zasady. Jeśli jest dorosły, to niech się tak zachowuje. Nie ma co się droczyć z COG-iem :)

O, dopisałeś coś. Dobrze, że to ironia. Chociaż w przeszłości miała miejsce groteska, gdy .... (przemilczę nicka) tak naginał temat, że jako podstawę dania ostrzeżenia zastosował wspomniany już język śląski, nie polski, obowiązujący w naszym pięknym kraju :) Zatem widzisz - można dostać w skórę za wszystko :twisted: (jak to mówią: jak koza za obierki).

I jeszcze jeden edit: spojrzałem profilaktycznie do Regulaminu. Termin 7 dniowy dotyczy tylko spraw rozpatrywanych przez COG. Między userami nie ma takiego wymogu. To raczej wynik naszych dowolnych interpretacji czy ukłonów w stronę adwersarza. W tymże Regulaminie, w rozdziale o Zespole OC nie ma także wykładni, regulującej czas, jaki musi upłynąć do "zbanowania". Zatem możliwa jest natychmiastowa blokada, chociażby do czasu uzyskania wyjaśnień.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 17:50

ronja pisze:
poniedziałek 05 lutego 2018, 17:00
W tymże Regulaminie, w rozdziale o Zespole OC nie ma także wykładni, regulującej czas, jaki musi upłynąć do "zbanowania". Zatem możliwa jest natychmiastowa blokada, chociażby do czasu uzyskania wyjaśnień.
To już jest daleko idąca nadinterpretacja. W Regulaminie nie ma słowa o banie. Wyraźnie o nim zapisano w punkcie 7.1 Kodeksu działania COG i tenże kodeks jest jedynym źródłem, który wspomina o banie. Nie ma w nim możliwości nałożenia bana profilaktycznego "do czasu wyjaśnienia sprawy".

Żeby nam nie umknęła istota sprawy - jeszcze raz:
(Prawdopodobnie) nastolatek podczas ferii zimowych tworzy konto na OC. Nie zna się na tym, loguje (do) 10 "lewych" znalezień. Nigdzie po drodze nie ma żadnych informacji kiedy należy zalogować kesza! Jeden z właścicieli kesza usuwa "lewy" log i pisze do COG. COG... stosuje najwyższy dostępny wymiar kary bez rozpatrzenia sprawy, nie czekając na wyjaśnienia usera. Użytkownik jest nowy. Nigdy wcześniej nie miał okazji niczego "przeskrobać", więc to nie recydywa.

Mieliście kiedyś dzieci? Nastoletnie? Za pierwsze przewinienie w domu nie rozmawialiście z dzieckiem, tylko wyrzucaliście z domu bez wyjaśnienia sprawy? Serio?

Dzisiaj rano otrzymałem mail od całkiem nowego użytkownika. Nie radził sobie z mailami, w dodatku zamiast do RT, napisał na jakiś dziwny adres i dotarło do mnie. Co więcej - problem który sygnalizował, chwilę później sam rozwiązał, nie odwołując alarmu. Co powinien Waszym zdaniem zrobić #wrednydeg?
a) Olać sprawę, bo przecież user pisze na niewłaściwy adres.
b) Napisać userowi, że jest głupi i skierować go do RT
c) Napisać userowi, że jest głupi, bo problemy o których pisał - nie jestnieją
d) Zgłosić do COG usera, bo zachowuje się niezgodnie z zapisami na Wiki. COG powinien go natychmiast zbanować.
e) Poświęcić dwadzieścia minut na analizę problemu, analizę działań usera, analizę logów. Napisać kilkunastozdaniową odpowiedź z wyjaśnieniem problemu, wskazówkami by w przyszłości kontaktować się z RT, Mail zakończyć ciepłymi słowami "Powodzenia w keszowaniu".
Zgadnijcie, którą opcję wybrałem.

Wracając do sedna - rolą mojego postu tutaj jest zapytanie skierowane do COG. Konkretne pytania są w pierwszym poście.
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 05 lutego 2018, 19:52

A skąd ta pewność, że to biedne nastoletnie pacholęcie, a nie szkodnik, celowo robiący dym ? Odkąd istnieje OC wycinano takich harcowników bez ostrzeżeń, z ostrzeżeniami, z uprzejmościami i bez, z edukacją (bez też), itd. - na wszystkie możliwe sposoby. System się nie zawalił, dramatycznych reakcji nie było. User jest sam sobie winien. Dostał uprzejmą prośbę o kontakt (żeby było jasne - nie tylko ja informowałem COG). I co ? I nic, nie skorzystał. Skoro tak, to COG-owskie "wybiegnięcie do przodu" nie jest niczym złym. Człowiek nawiąże kontakt (czyta, pewnie widzi, że ma potencjalnych sojuszników), sprawa się wyjaśni, ban pójdzie do archiwum. Nie odezwie się - potwierdzi tylko słuszność działania. Po co rozrywać szaty ?
Trochę niepotrzebnie rozciągasz argumentację. Może dlatego, że to Twój 666 post na Forum :)
Mieliśmy (mamy, ale już starsze) dzieci - nie mają nic wspólnego z tym przypadkiem. Każdy z nas poradził sobie z nimi. Część keszuje, części to nie wciągnęło. Temat rzeka, na opowieści przy ognisku. Kwestie ich wychowania nijak się mają to tego wątku. Pamiętasz pewnie cytat z kultowego Misia: "nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych" ;)
Piszesz o swoim kontakcie z nowym użytkownikiem. Super, bo jestem pewien, że wybrałeś opcję e). Teraz porównaj sobie obu, zobacz, któremu zależało na keszowaniu, jak sobie poradził z tematem. Jest różnica ? Jest i to spora. O takich warto walczyć i wielu z nas ma na tym polu własne małe sukcesy.
Nadal czekasz na odpowiedź COG-u, a przecież masz ją w treści komunikatu: "za wpisy nie mające pokrycia w logach papierowych". Przekładając na język potoczny: za oszustwo. I tak łagodnie zrobili. Mogli zablokować na amen, gdyby uznali to za rażące naruszenie norm. Niech user pisze, chętni pomogą mu się ogarnąć. I niech zmieni nicka, bo z takim w mikrusach się nie zmieści.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 05 lutego 2018, 19:58

Jeszcze raz (czwarty): Czekam na odpowiedź COG, a nie dyskusję kogo trzeba rozstrzelać.
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 194 razy
Otrzymane podziękowania: 237 razy

Post autor: brasia » poniedziałek 05 lutego 2018, 20:17

Fakty:
1. Sygnał o użytkowniku, który loguje "lewe wpisy" otrzymałem 31.01 b.r.
2. W godzinach rannych 1.02 wysłałem wiadomość z prośbą o skasowanie fałszywych logów.
3. Użytkownik nie podjął próby wyjaśnienia 11 logów w różnych częściach kraju w tym samym czasie.
4. W dniu dzisiejszym wpłynęło drugie zgłoszenie dotyczące użytkownika
5. Użytkownik logował się w systemie tylko w dniu, w którym dokonał fałszywych logów
6. Z braku wyjaśnień skasowałem znalezienia i dałem bana

Teraz się tłumaczę:
Regulamin punkt I. 2 2.
W sprawach nieujętych w Regulaminie zastosowanie mają przepisy prawa powszechnego.
Chyba nie musimy pisać, że oszustwo jest złym czynem.
Pytania:
deg pisze:Czy sprawa jest zamknięta?
Nie, póki będę w COGu będę czekał na wyjaśnienia
deg pisze:Czy ktoś z userem porozmawiał?
Trudno to nazwać rozmową, kiedy druga strona się nie odzywa, w każdym razie próba kontaktu była.
deg pisze:Czy był kontakt z Przewodnikiem?
Jak wyżej były co najmniej dwie próby kontaktu z przewodnikiem (Ronja i ja).
deg pisze:Czy użytkownik dostał linki do Wiki?
Linki są łatwiejsze do znalezienia niż 11 fikcyjnych skrzynek.
deg pisze:Jak na nie zareagował (wiem, że sprawa jest świeża - pewnie nawet nie zdążyłby...)
Brak reakcji.

Może się pospieszyłem, może zareagowałem za ostro... Chętnie zobaczyłbym taryfikator przewinień może #wrednydeg by takie coś opracował, będzie łatwiej wszystkich rozliczać.
deg pisze:Przypomnę, że dzisiaj są czasy wirtualnego zaliczania wszystkiego.
To zdanie mnie ubawiło jak nigdy :lol:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
art_noiseronja
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ