Podsumowania 2017

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

triPPer
Rada Techniczna

Podsumowania 2017

Post autor: triPPer » poniedziałek 01 stycznia 2018, 15:41

Wszystkiego keszerskiego w 2018 roku :)

W okolicach 12.01 zostaną pobrane dane z bazy danych do Podsumowań 2017. W związku z tym, jeśli chcecie aby i Wasz głos (znalezienie) miało wpływ na Podsumowanie (a każde znalezienie, jak wiecie, w dzisiejszych czasach jest na wagę złota), proszę o zalogowanie swoich znalezień i przyznanie zaległych gwiazdek za 2017.

Podsumowania z poprzednich lat, możecie znaleźć pod tym linkiem: http://podsumowanie.opencaching.pl/

Z keszerskim pozdrowieniem
Jacek/triPPer
Łap chwile ...

triPPer
Rada Techniczna

Re: Podsumowania 2017

Post autor: triPPer » niedziela 14 stycznia 2018, 17:41

Poniżej znajdziecie listę nominowanych keszerów do Podsumowań 2017.
Za co? w Jakich kategoriach ? Już wkrótce wszystko się wyjaśni.

Nominowanym serdecznie GRATULUJĘ

AER
Błękitna Team
bamba
Bartek111
chytryliseknakesze
CMS
deg
elf19586
elmodemonico
Entete
Fotoimpresje
gagu
GFS
goba
GOL_TEAM
HailstormB1
Hr. Jan Usz
JACOL1983
JoannaLadyMoon
Kłębuszek
krówka67
kurier
LordArnoth
lukuj
Lumen
m_si
maciusiek
Maleska
michalczuk
miha
Miki.
norbinorek
Olusia.
Pan Samochodzik (kociewie)
PippiLotka
rubin
SebaAniaByd
Serengeti
Skyqen
slawekragnar
triPPer
Tris
Volfram
wzorowy
zefiroman
Zmora
Zuza007
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
krcr
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: krcr » poniedziałek 15 stycznia 2018, 16:01

triPPer pisze:
niedziela 14 stycznia 2018, 17:41
Poniżej znajdziecie listę nominowanych keszerów
(...)
Nominowanym serdecznie GRATULUJĘ
(...)
triPPer
(...)

https://www.youtube.com/watch?v=syct-wvU5IA ;)
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » niedziela 28 stycznia 2018, 21:29

Wiele wskazuje na to, że jutro (29.01) będzie publikacja
Łap chwile ...

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował: 51 razy
Otrzymane podziękowania: 129 razy

Post autor: triPPer » poniedziałek 29 stycznia 2018, 20:45

Witam

Zapraszam do lektury: Podsumowanie OpenCaching.pl 2017
http://podsumowanie.opencaching.pl/2017/

Pozdrawiam
triPPer/Jacek
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi triPPer za post:
parlando
Łap chwile ...

parlando
Forumator
Podziękował: 331 razy
Otrzymane podziękowania: 175 razy

Post autor: parlando » poniedziałek 29 stycznia 2018, 20:50

Na Twoje ręce triPPer wielkie dzięki za opracowanie podsumowania:)

Co do ogólnych statystyk za 2017 - no cóż... Są fatalne.

edycja: szkoda, że nie ma wypowiedzi keszerów:/
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
triPPer

Awatar użytkownika
Moris299
Bywalec
Podziękował: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy

Post autor: Moris299 » poniedziałek 29 stycznia 2018, 21:37

Szkoda, że w statystykach dominuje tendencja spadkowa, jeśli chodzi o nowe skyrtki, nowych userów itp :(

A za statystyki piwo Obrazek napracowałeś się :P
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Moris299 za post:
triPPer
Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 29 stycznia 2018, 22:01

Hmmm... Jeszcze taka refleksja. Widać jasno, że na OC nie chodzi o zakładanie skrzynek, co chyba tłumaczy dlaczego od 2016 (podsumowanie 2015) nie są podawane takie statystyki:)
Tym bardziej nie dziwi brak odpowiedniej sprawności dla założycieli.
Z resztą założyciele to ginący gatunek - w 2017 ledwie 1,43% ogółu założyło skrzynkę. Chyba faktycznie nie ma się czym przejmować:)

triPPer
Rada Techniczna

Post autor: triPPer » wtorek 30 stycznia 2018, 10:52

W naszej zabawie zdecydowanie chodzi i o zakładanie i o szukanie skrzynek.

W każdym z Podsumowań jest informacja o ilości zakładanych skrzynek, a także ile aktualnie jest dostępnych (+ tymczasowo zawieszonych).

W Podsumowaniach zdecydowana większość kategorii poświęcona jest Założycielom (tylko cztery odwołują się do Poszukiwaczy)

W Sprawnościach została wprowadzona kategoria Założyciel oraz stworzona sprawność dla "Załozycieli gwiazdkowych" (i nie jest to ostatnia sprawność w tej kategorii).

Nie jest łatwo wszystkich zadowolić, tak jest, jak widać, i ze Sprawnościami. W Sprawnościach do tej pory kładliśmy nacisk na Poszukiwaczy, ponieważ dramatycznie spadła nam ilość znalezień. A bez znalezień nie ma sprzężenia zwrotnego, nakręcającego Założycieli (w końcu zakładamy skrzynki, po to aby zostały znalezione).

Dodatkowo mamy też Skrzynki Tygodnia, które promują te najlepsze, w ten sposób zachęcając do zakładania kolejnych.

Z zakładaniem skrzynek nie jest źle, wciąż jesteśmy o kilka tysięcy do przodu, wciąż się rozwijamy. Wolniej, to prawda, ale wciąż jest to rozwój. :)

Pozdrawiam
triPPer/Jacek

Ps. W tym roku, zmieniła się formuła Podsumowań. W poprzednich latach ludzie, coraz to bardziej niechętnie odpisywali na mail-e. Więc cóż, dostosowałem się do zmieniająccyh się okoliczności, zgodnie z powiedzeniem: nic na siłę :)

I dzieki też temu mamy Podsumowania, już po pół mc a nie po półtora.
Łap chwile ...

parlando
Forumator
Podziękował: 331 razy
Otrzymane podziękowania: 175 razy

Post autor: parlando » wtorek 30 stycznia 2018, 18:24

W sumie mogę wejść w polemikę, bo czemu nie:)? Zapewne prawda i tak leży gdzieś po środku, choć wątpię by jakieś wnioski z tego były wyciągnięte. Także to co piszę, to moje zdanie, nie prawda objawiona;)
triPPer pisze:
wtorek 30 stycznia 2018, 10:52
W każdym z Podsumowań jest informacja o ilości zakładanych skrzynek, a także ile aktualnie jest dostępnych (+ tymczasowo zawieszonych).
True, ale ja przecież nie o tym pisałem:)
triPPer pisze:
W Podsumowaniach zdecydowana większość kategorii poświęcona jest Założycielom
Ja bym napisał, że skrzynkom gwiazdkowym, czy wprost rekomendacjom.
triPPer pisze:
W Sprawnościach została wprowadzona kategoria Założyciel oraz stworzona sprawność dla "Załozycieli gwiazdkowych" (i nie jest to ostatnia sprawność w tej kategorii).
Znowu o gwiazdkach, które przecież nie do końca zależą od założyciela.
triPPer pisze:
W Sprawnościach do tej pory kładliśmy nacisk na Poszukiwaczy, ponieważ dramatycznie spadła nam ilość znalezień.
Czyli ile? Bo ja widzę dramatyczny spadek w ilości skrzynek zakładanych, a przeciwdziałania temu zjawisku niestety nie dostrzegam. Co więcej, spadek jest nie tylko procentowy, ale też ilościowy, jeśli porównać z 2016, a przecież użytkowników teoretycznie jest więcej.
Fun fact: nie można zalogować znalezienia 2 razy tego samego OP, statystyki znalezień można zwiększyć tylko logując te które były jeszcze nieznalezione:)
Jasne, że poszukiwania i zakładania są ze sobą powiązane, ale obawiam się, że przy takich spadkach za rok będziemy podawać w promilach stosunek liczby zakładaczy do liczby keszerów.
triPPer pisze:
A bez znalezień nie ma sprzężenia zwrotnego, nakręcającego Założycieli
Z jednej strony racja, ale...:) Widzę tu błędne koło, brak równowagi: takie działania dopingują jednostki i tak jeden założyciel zakłada dziesiątki, czy setki keszy, podczas gdy szukający przestają myśleć o zakładaniu.
Mieliśmy już na OC spektakularne odejścia i chociaż przyjęło się powiedzenie, iż nie ma ludzi niezastąpionych, to OC tego nie dotyczy. Każdy taki eksodus zostawia niezapełnioną pustkę.
triPPer pisze:
Dodatkowo mamy też Skrzynki Tygodnia, które promują te najlepsze, w ten sposób zachęcając do zakładania kolejnych.
Znowu gwiazdki:) No, ale fajnie. Jak się tam dostać? Mam założyć skrzynkę i liczyć na to, żeby tylko nie znalazł jej początkujący keszer, albo ktoś z deficytem gwiazdek? Ale o czym ja piszę, jak problem jest, by w ogóle znalazło się 10 znalazców? :lol:
triPPer pisze:
Ps. W tym roku, zmieniła się formuła Podsumowań. W poprzednich latach ludzie, coraz to bardziej niechętnie odpisywali na mail-e. Więc cóż, dostosowałem się do zmieniającyh się okoliczności, zgodnie z powiedzeniem: nic na siłę :)
Wielka szkoda, bo to był dodatkowy smaczek do "suchych" danych. Aż mi się nie chce wierzyć, że ludzie nie chcieli napisać kilku słów o tym, co ich kręci w tej zabawie:/ Chyba kolejny przykład na to, że OC się kończy.

Kończąc ten gorzko-ironiczny ton, apeluję do keszerów o założeniu kilku skrzynek w 2018 roku. Tak z 5, by opencaching rósł w siłę, a keszerzy mieli co szukać:)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
deg

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 30 stycznia 2018, 21:21

parlando pisze:
wtorek 30 stycznia 2018, 18:24
Kończąc ten gorzko-ironiczny ton, apeluję do keszerów o założeniu kilku skrzynek w 2018 roku. Tak z 5, by opencaching rósł w siłę, a keszerzy mieli co szukać:)
Qrna... Nieświadomie wyczerpałem już limit na 2018 :(
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 30 stycznia 2018, 21:36

deg pisze:
wtorek 30 stycznia 2018, 21:21
Qrna... Nieświadomie wyczerpałem już limit na 2018 :(
Chcesz napisać, że jesteś średniakiem? :)

Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 80 razy

Post autor: karwdo » środa 31 stycznia 2018, 15:04

W temacie spadku znalezień (vel założeń) ostatnimi czasy postawiłem dość kontrowersyjną tezę, że jest to wina "wyjadaczy"!
Dawno już ludzie nie patrzą na kesze przez perspektywę opisu, miejsca założenia, krajobrazu czy historii. Teraz liczy się fakt tzw. PATENTU. Jeśli kesz z butów nie wyrywa (bardziej pasuje mi okreslenie "robienie las**") i nie trzeba przy nim spędzić godziny na rozkmince, to jest oceniany co najwyżej jako dobry.
Znam co najmniej jeden przykład młodego keszera, który zrobił bardzo dobre (nie patentowe) skrzynki i zamiast pochwał dostał po majtach w ocenach. Więcej skrzynek nie chce robić.
OTRZEŹWIENIA drodzy WYJADACZE, dwa kroki w tył, bo idąc tą drogą sami zabijamy OC...sorry za offa w temacie, ale... przeanalizujcie sami.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi karwdo za post (razem 4):
brasiaJażdżuArisTerian
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował: 321 razy
Otrzymane podziękowania: 307 razy

Post autor: art_noise » środa 31 stycznia 2018, 21:22

karwdo pisze:
środa 31 stycznia 2018, 15:04
Teraz liczy się fakt tzw. PATENTU. Jeśli kesz z butów nie wyrywa (bardziej pasuje mi okreslenie "robienie las**") i nie trzeba przy nim spędzić godziny na rozkmince, to jest oceniany co najwyżej jako dobry.
Znam co najmniej jeden przykład młodego keszera, który zrobił bardzo dobre (nie patentowe) skrzynki i zamiast pochwał dostał po majtach w ocenach. Więcej skrzynek nie chce robić.
To może zlikwidować oceny i zostawić same rekomendacje? W zasadzie jak się głębiej zastanowić to system ocen nic nie wnosi.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi art_noise za post:
karwdo
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » czwartek 01 lutego 2018, 11:28

Brakuje mi w podsumowaniach rekomendacji dla skrzynek UKRYTYCH w danym roku oprócz skrzynek ZAŁOŻONYCH. Wiem, że datę ukrycia właściciel może modyfikować sam, lecz ile jest przypadków "przekrętów" na takiej dacie w porównaniu do liczby przypadków, gdy skrzynka jest założona w serwisie, po czym właściciel ją ulepsza, nawet przez kilka miesięcy i dopiero potem ukrywa i upublicznia?

ODPOWIEDZ