Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

rapotek
Stały bywalec

Re: Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Post autor: rapotek » niedziela 26 listopada 2017, 12:21

krystiant pisze:Nie znam struktury bazy, ale każda baza ma inny prefix przy oznaczeniach keszy i gdyby np. na mojej liście znalezień był np. OC10DA3 (którego nie ma w naszej bazie tylko w niemieckiej) - znaczy wpis w tablicy z moimi znalezieniami z kodem, nazwą i datą znalezienia do wyświetlenia w moich statystykach i dopiero po kliknięciu na nim nasz serwer za pomocą OKAPI pobierał szczegóły do wyświetlenia... Byłoby fajnie :D
Ja to na początek widziałem jeszcze prościej: statystykę masz indywidualną dla serwisu, tylko uwierzytelnienie to samo. Logujesz się do danego serwisu tym samym kontem, ale statystyki swoich znalezień masz tylko dla keszy w danym serwisie. Ewentualne statystyki zbiorcze itp. to temat na dalszy rozwój lub osobne narzędzia.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » niedziela 26 listopada 2017, 13:56

rapotek pisze:Ja to na początek widziałem jeszcze prościej: statystykę masz indywidualną dla serwisu, tylko uwierzytelnienie to samo. Logujesz się do danego serwisu tym samym kontem
A czym to się różni od założenia konta z takim samym loginem i hasłem w każdym z serwisów? Integracja ma polegać raczej na tym, że logując się do jednego serwisu masz dostęp do keszy we wszystkich bazach lokalnych.
Dzięki temu dla wyjeżdżających za granicę nie będzie takiej pokusy żeby założyć kesza na "białej plamie" na mapie - bo mapa nie będzie pusta - skupią się bardziej na poszukiwaniach lokalnych keszy...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » niedziela 26 listopada 2017, 14:44

krystiant pisze:A czym to się różni od założenia konta z takim samym loginem i hasłem w każdym z serwisów? Integracja ma polegać raczej na tym, że logując się do jednego serwisu masz dostęp do keszy we wszystkich bazach lokalnych.
Dzięki temu dla wyjeżdżających za granicę nie będzie takiej pokusy żeby założyć kesza na "białej plamie" na mapie - bo mapa nie będzie pusta - skupią się bardziej na poszukiwaniach lokalnych keszy...
Tak myślałem, że odpowiedź będzie właśnie w tym stylu. Zauważ, że napisałem "na początek", bo od czegoś trzeba by było zacząć.

Z tym, że nie wiem czy dalszy ciąg byłby w ogóle możliwy. Rozpatrzmy takie sytuacje:
  • Osobne bazy danych, integracja na poziomie kodu. Uzyskujesz listę keszy dla danego obszaru, serwis ciągnie je nie tylko z własnej bazy (szybko, lokalnie, zapytaniem), ale również z baz innych serwisów i to przez oprogramowanie, nie bezpośrednio, gdyż otwierania połączeń do baz danych na łączach publicznych raczej się "nie praktykuje". Razem z Tobą robi to samo kilkuset lub nawet kilka tysięcy innych użytkowników wszystkich serwisów. Zaczyna się robić komunikacyjna masakra.
  • Osobne bazy danych, integracja na poziomie kodu, ale dane zbiorcze z innych serwisów keszowane lokalnie (pojęcie programistyczne, nie mylić z naszą zabawą :wink:). W pewnym momencie każdy serwis zaczyna mieć kopię baz kilku innych serwisów. Też masakra.
  • Wspólna baza danych, osobne serwisy. Abstrahując od tego, o czym wspomniałem wcześniej, że wymagałoby to otwarcia dostępu do bazy danych "na świat", kto miałby to utrzymywać? Który niezależny serwis zgodzi się na przekazanie opieki nad danymi komu innemu?
  • Jedna baza danych, jeden serwis. Z punktu widzenia działania całości teoretycznie najbardziej sensowny wybór, biorąc pod uwagę różnice w szczegółach na poziomie poszczególnych krajów, kompetencje COG-ów itd. chyba największy koszmar do realizacji :(
Chyba, że ktoś genialny wpadnie na to jak te problemy rozwiązać. I nie chodzi tu tylko o problemy czysto techniczne, ale również o ludzkie. Przenoszenia naszych "doświadczeń" pt. kto więcej może i komu bardziej dokopie (nie mam na myśli konkretnych sytuacji, tylko ogólny wydźwięk) na poziom międzynarodowy raczej nie widzę.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » poniedziałek 27 listopada 2017, 13:58

krystiant pisze:A tak przy okazji - mapa na oc.de jest ciekawie zrobiona, i MA POBIERANIE GPX-a z widocznych na mapie keszy :shock:
Nieskromnie zaznaczę, że podobny pomysł (podpatrzony kiedyś fizycznie w wykonaniu tATO-a na jego kompie) zgłaszałem tutaj, na Forum. Umieszczony został chyba w zakładce "inne" :) Cieszę się, że ktoś jeszcze zauważył dobre rozwiązanie.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » poniedziałek 27 listopada 2017, 21:22

Wiem, że to było zgłaszane, ale teraz widziałem, że się da... OC.de też jest opensource, więc może ktoś kumaty podejrzy jak to zrobili i czy da się przeszczepić do nas?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ