Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Re: Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Post autor: erykradek »

"prawdopodobieństwem", a nie "na pewno". A może moja przetrwa lata? Zamień "będzie musiał" na "możliwe, że zrobi" - czysta semantyka :)

Na szczęście ta sama wiki mówi o możliwości reaktywacji kesza. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, prawie rok mieszkałem w Bułgarii. Moje kesze w PL wymagały reaktywacji i poprosiłem o to brać keszerską. Spotkałem się z niesamowitym odzewem i pomocą. "do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią" - tak zgadzam się z tym, ale tam nie jest napisane "osobiście i zrób serwis". Mamy dziś prawie nieograniczone możliwości komunikacji - korzystajmy z nich.
Cały czas mówimy o keszach poza granicami kraju. A co w przypadku jak mój, gdy właściciel skrzynek wyjedzie z kraju i zostawi tu kesze - też je poarchiwizować?

Kesz "Serce dziadka w Wilnie. Czy to, że ja zrobiłem reaktywację znaczy, że właściciele mają skrzynkę w poważaniu? Nie, bo wszystko było w porozumieniu z nimi. Jedziesz gdzieś i podejrzewasz, że skrzynka może wymagać reaktywacji, skontaktuj się z właścicielem. Wszystko zależy od naszej wspólnej dobrej woli, na której opiera się cały serwis (np. praca COGu, RT, wydawanie pieniędzy na klipsiaki).

Pamiętajcie, że gramy w OPENcaching - otwórzmy się na możliwości jaki daje nam dziś świat.
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował;: 331 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: art_noise »

dallas pisze:Regulamin i zasady sobie a ludzie sobie. I to czasem w przerażającej większości. .... i nic na to nie poradzisz.
Zasady są dla ludzi, nie odwrotnie. Skoro czasem przerażająca większość olewa zasady - trzeba zmienić zasady :D
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 398 razy

Post autor: krystiant »

rapotek pisze:Tak w ogóle przypominam: Wiki, Zakładanie skrzynki, Zarządzanie https://wiki.opencaching.pl/index.php/Z ... 4.85dzanie
Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał
Jak ma się do tego zakładanie skrzynek, o których z góry wiadomo, że napraw będą dokonywać potencjalni znalazcy a nie właściciel?
Jak żyć... Pozakładasz kesze i dobrze.
Znudzi się zabawa (albo przeprowadzka, albo coś innego), poarchiwizuje się kesze żeby nie zostawiać "śmieci" w systemie - zlinczują na forum za archiwizację...
Znudzi się zabawa (albo przeprowadzka, albo coś innego) - zostawisz kesze - zlinczują na forum za brak opieki...
Przeanalizujesz dwa powyższe powody linczu i zdecydujesz się nie zakładać keszy - będzie krzyk z powodu braku przyrostu liczby keszy...
Jak żyć... :(
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowania (total 2):
art_noiseJano
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

xych
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: xych »

rapotek pisze:Tak w ogóle przypominam: Wiki, Zakładanie skrzynki, Zarządzanie https://wiki.opencaching.pl/index.php/Z ... 4.85dzanie
Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał
Jak ma się do tego zakładanie skrzynek, o których z góry wiadomo, że napraw będą dokonywać potencjalni znalazcy a nie właściciel?
Przypuszczam, że zauważyłeś, iż jest pewna ilość użytkowników OC, którzy zakładają kesze po całej Polsce. Wątpię, by raz na rok bywali w tych wszystkich miejscach, gdzie pozakładali te kesze. Oni liczą właśnie na reaktywacje zrobione przez innych użytkowników. Nie da rady tego ograniczyć, gdyż powyżej trzeciego kesza nie ma weryfikacji i każdy może założyć kesza gdzie chce.
A skoro może założyć kesza gdzie chce, to niby dlaczego nie mógłby go założyć za granicą? Może i tam go założyć. Dla mnie nie do przyjęcia jest tłumaczenie, żeby nie zakładać keszy za granicą, bo ktoś nigdy nie planuje takich wyjazdów. Inni planują i dla tych innych są te kesze.

Zakładanie keszy zagranicznych na OC jest próbą zapełnienia pustki jaka tam jest, bo nie ma tam użytkowników lokalnych, którzy by je tam założyli. Po co zmuszać ludzi wyjeżdżających za granicę do logowania się w GC? Po powrocie do Polski jest duże ryzyko, że już pozostaną w GC i tam będą zakładać nowe kesze. I to się dzieje.

Z lektury powyżej wynika, że łączenie serwisów jest w zasadzie nierealne. To może nie łączyć, tylko w tym polskim OC zrobić interfejsy w innych językach. Problem "zarządzania" keszerami zagranicznymi pozostawiam COGowi do rozwiązania.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 98 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

@Krystian
"Pozakładasz kesze i dobrze.
Znudzi się..., poarchiwizuje się kesze- zlinczują na forum
Znudzi się zabawa zostawisz kesze - zlinczują na forum za brak opieki...
zdecydujesz się nie zakładać keszy - będzie krzyk z powodu braku przyrostu liczby keszy..."

EtnaMarsi realizują na bierząco te 3 punkty i jakoś nikt ich za to nie linczuje. Nie przesadzaj i nie porównuj patologii jaka ostatnio się dzieje u nas do normalnego funkcjonowania serwisu.
Może dlatego ludzie wolą GC bo tam są bardziej pilnowane zasady ustalone odgórnie a nie wolą ludu. A czasem przekornie wolimy mieć ciężej ale ze świadomością że zasady obowiązują zawsze te same i dotyczą wszystkich równo. To niestety w OC panuje źle pojmowana idea Open, która wielu kojarzy się ze swobodą tworzenia i działania z jednoczesną mozliwością narzekania na wszystko i wymagania aby było jak ja chce a nie jak określa regulamin.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowania (total 2):
rapotekdeg

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

dallas pisze:@Krystian
Nie przesadzaj
No trochę poironizowałem... A co do twojej diagnozy odnośnie pilnowania zasad w obu serwisach i wynikających z tego konsekwencji w zasadzie się całkowicie zgadzam...
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
erykradek
Bywalec
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Post autor: erykradek »

dallas pisze:@Krystian
To niestety w OC panuje źle pojmowana idea Open, która wielu kojarzy się ze swobodą tworzenia i działania z jednoczesną mozliwością narzekania na wszystko i wymagania aby było jak ja chce a nie jak określa regulamin.
Właśnie - idea Open. Zamknijmy się w rygorystycznych zasadach i będziemy tym samym co GC, tylko z inną i już nieprawdziwą nazwą "open"caching.

Póki co to ja tu nie widzę żadnego tworzenia ani działania, tylko narzekanie, że ktoś coś robi, a mi się to nie podoba i wymagania, żeby "było jak ja chce".

Proszę o cytat w którym punkcie regulamin określa zasady tworzenia skrzynek zagranicznych?
Pzdr

Erykradek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 98 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Faktycznie coś w tym jest: pierwszy raz oddaliłem mapę skrzynek a tam:
Obrazek
:lol:
A poważniej to trochę też się obawiam bezpańskich keszy, aczkolwiek nie zakładam z góry, że takimi staną się te zakładane bardzo daleko. Przy podziale baz OC uważam nawet, że to nie ma sensu, ale nie jest to też solą w oku.
Wszystko zależy od tego, czy właściciel rzeczywiście dba o skrzynki. Nawet nie chodzi o samo doglądanie, ale reagowanie na logi. Lokalnie też zdarzają się skrzynki, które tworzą bałagan: reaktywacje w innym miejscu i brak uaktualnienia opisów i parametrów, od dawna nieaktualne wirtuale (miałem taki przypadek, że zgłosiłem problem z hasłem, to cogowicz zignorował dowód w postaci zdjęcia i sam sobie zalogował znalezienie).

Sam kilka miesięcy temu reaktywowałem kesza (właściciel nieaktywny), ale żeby być fair wobec przyszłych znalazców nie chciałem, by wskazówki pozostały tylko w logu, ale znajdowały się też w opisie. Dwa razy musiałem zgłaszać tego kesza. Najgorzej to w ogóle nie reagować i godzić się na bylejakość.

W każdym razie, narzekanie na zakładanie skrzynek w tej zabawie to bardzo duże nieporozumienie:)

Wracając do głównego tematu - chyba jednak widać zalety połączenia baz OC (abstrahując od złożoności i ewentualnych problemów). Możliwe, że byłby to także przyczynek do zawiązania OC także w innych krajach.

Za krótko jestem w tej zabawie, więc pytam - dlaczego przy powstawaniu OC ograniczono się tylko do państwa/państw? Kompletnie tego nie rozumiem. GC chyba z założenia było globalne?
Teraz mamy takie kwiatki, że sami siebie odsyłamy do komercyjnej konkurencji (jakby nie patrzeć), jeśli chcemy się pobawić poza własną piaskownicą¯\_(ツ)_/¯
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
art_noise

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: rapotek »

Nie miałem ochoty już się tutaj wypowiadać, ale widzę, że niektórzy nie rozumieją kompletnie o co mi chodzi.

Pomimo, że forum i portal, jak to już zostało powiedziane, dotyczy opencachingu w Polsce, ja nie jestem przeciwnikiem zakładania skrzynek poza granicami naszego państwa. Jestem przeciwnikiem zakładania skrzynek, o których z góry wiadomo, że właściciel nie będzie w stanie dbać o nie OSOBIŚCIE. Niezależnie od tego, gdzie one są. Jeździsz regularnie na Spitzbergen, masz tam czas aby zerknąć na skrzynkę - proszę bardzo, załóż ją i chwała ci za to. Ale nie zwalaj z góry opieki nad nią na znalazców.

Do tej pory byłem zdania, że geocaching to gra, w której szuka się pojemników schowanych przez kogoś w konkretnym miejscu. Gra, w której jedzie się na wskazane miejsce, zabierając pojemnik ze sobą bo "prawdopodobnie go tam nie będzie", to chyba jakaś inna gra. A może się mylę?

Na temat zakładania i utrzymywania skrzynek już kiedyś przedstawiłem swoją opinię: viewtopic.php?f=10&t=8785&p=137779#p137779. Dodam tylko, że moim zdaniem (mam wrażenie, że wbrew zdaniu niektórych keszerów) w tej zabawie nie chodzi tylko o pokazanie ciekawych miejsc. Maskowanie, pojemnik, zawartość czy sposób ukrycia są równie ważne. Pozwalając na to, by (prawie) każdy znalazca pozostawiał swój pojemnik, logbook itp. doprowadza się do sytuacji, gdy każdy tak naprawdę znajduje innego kesza.

Zrobił się straszny offtopic, więc trochę merytorycznie:
Ewentualne "uwspólnienie" użytkowników widzę nie na poziomie wspólnej bazy, a na poziomie uwierzytelnienia w innych serwisach (np. przy pomocy OKAPI). Użytkownik przy logowaniu wybiera po prostu serwis skąd jest, a oprogramowanie odpowiednio to wewnętrznie prefiksuje. Podobnie by to mogło działać (tak sądzę) w przypadku uwierzytelnienia aplikacji zewnętrznych typu c:geo. Natomiast wewnętrznie wszystkie relacje po wewnętrzych id użytkownika byłyby zastąpione przez UUID-y, również prefiksowane nazwą/identyfikatorem serwisu, z rozluźnieniem relacji prowadzących wprost do tabeli użytkowników. Na stronach WWW zamiast linków do użytkowników z innych serwisów byłaby tylko nazwa z adnotacją, że użytkownik jest z innego serwisu (wystarczy nawet zwykła flaga państwa). Taki pomysł na szybko i bez sprawdzenia :wink:

parlando
Forumator

rapotek pisze:Jestem przeciwnikiem zakładania skrzynek, o których z góry wiadomo, że właściciel nie będzie w stanie dbać o nie OSOBIŚCIE
Chyba nikt nie chce takich keszy, ale jak już wiesz fantazja keszerska nie ma granic. Każda idea zostaje wypaczona, jeśli tylko pojawi się luka (albo założenia są nieprzemyślane):
* wirtuale - wirtualny "geocaching"
* geościeżki - geościeżki spotkaniowe
* geościeżki mogą zakładać znalazcy min. 500 skrzynek, ale nie muszą mieć ani jednej założonej skrzynki
* sprawności - do Zdobywcy skrzynek tygodnia zaliczane są własne skrzynki, ale do sprawności Tropiciel już nie
* rekomendacje - tworzenie dodatkowych kont, googlowanie wirtuali
* wybory - tworzenie kont, dysponowanie 2 głosami.

Chętnie bym poczytał o pomysłach jak zmusić tych niedobrych właścicieli, by dbali o skrzynki:) Coś mi się wydaje jednak, że jeśli założyciel nie reaguje na "dzikie" reaktywacje, to i oryginalny kesz nie był jakiś wypasiony. Co nie oznacza, że kesze średnie należy rugować z serwisu. One też są potrzebne i mają swoją wartość. Tym bardziej, że na OC funkcjonuje system ocen.
Poza tym aż 98% użytkowników tylko i wyłącznie szuka skrzynek. Chcecie fajne skrzynki? To sami sobie je załóżcie!:)

Byle by tylko nie zatracić gdzieś w tym wszystkim sensu zabawy - ze znalazcy nie stać się recenzentem/koneserem, a z założyciela bufonem.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

erykradek pisze:Właśnie - idea Open. Zamknijmy się w rygorystycznych zasadach i będziemy tym samym co GC, tylko z inną i już nieprawdziwą nazwą "open"caching.
Wielokrotnie już było wyjaśniane, że OPEN nie jest od zasad otwartych na wszelkie możliwe wymysły keszerów tylko otwartości kodu serwisu...
erykradek pisze:Proszę o cytat w którym punkcie regulamin określa zasady tworzenia skrzynek zagranicznych?
Nie zauważyłem, żeby od czasu mojej bytności w COG regulamin przeszedł jakieś drastyczne zmiany, a za moich czasów bywały nawet pozytywnie weryfikowane kesze zagraniczne - bo NIE MA ZAKAZU zakładania keszy poza granicami Polski.
parlando pisze:Za krótko jestem w tej zabawie, więc pytam - dlaczego przy powstawaniu OC ograniczono się tylko do państwa/państw?
Opencaching rodził się jako prywatna inicjatywa albo na własnym domowym serwerze (ograniczona moc komputera i łącza), albo na wykupionym hostingu (większa baza i więcej użytkowników to większy koszt). Poza tym skoro kod był dostępny, to każdy mógł sobie serwer uruchomić - teoretycznie mogło się tak stać, że byłoby po kilka serwerów w każdym kraju... Cieszmy się, że mamy tylko po jednym w kilku krajach, że programiści się jakoś dogadują i sami widzą potrzebę/korzyści integracji.
rapotek pisze:Ewentualne "uwspólnienie" użytkowników widzę nie na poziomie wspólnej bazy, a na poziomie uwierzytelnienia w innych serwisach (np. przy pomocy OKAPI).
Może to faktycznie byłoby najlepsze/najprostsze rozwiązanie. Nie znam struktury bazy, ale każda baza ma inny prefix przy oznaczeniach keszy i gdyby np. na mojej liście znalezień był np. OC10DA3 (którego nie ma w naszej bazie tylko w niemieckiej) - znaczy wpis w tablicy z moimi znalezieniami z kodem, nazwą i datą znalezienia do wyświetlenia w moich statystykach i dopiero po kliknięciu na nim nasz serwer za pomocą OKAPI pobierał szczegóły do wyświetlenia... Byłoby fajnie :D

Obrazek Obrazek Obrazek

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: rapotek »

parlando pisze:Chętnie bym poczytał o pomysłach jak zmusić tych niedobrych właścicieli, by dbali o skrzynki:) Coś mi się wydaje jednak, że jeśli założyciel nie reaguje na "dzikie" reaktywacje, to i oryginalny kesz nie był jakiś wypasiony.
Co innego nie reagować na "dzikie" reaktywacje, co innego z góry opierać na nich utrzymanie skrzynki. Co do pomysłów: na tak nielubianym GC jakoś sobie z tym poradzili - kilka 'needs maintenance' bez odzewu lub jedno 'needs archived' i wtrąca się reviewer, który przeważnie daje miesiąc na reakcję. Brak reakcji - kesz do archiwum, żeby nie zaśmiecał systemu. I to jest reguła, a nie wyjątek. Mam wrażenie, że jawne zachęcanie do reaktywacji rozleniwia właścicieli ("po co mam dbać o kesza, skoro i tak znalazcy zrobią przy nim to, co trzeba?").
Tak jeszcze w temacie GC: z wypowiedzi części ludzi wynika, że od GC odstrasza ich wszechobecna "masówka". Z drugiej strony kesze, które fizycznie można zastąpić czymkolwiek bez straty dla kesza, są chyba właśnie masówką.
parlando pisze:Co nie oznacza, że kesze średnie należy rugować z serwisu. One też są potrzebne i mają swoją wartość. Tym bardziej, że na OC funkcjonuje system ocen.
Zgadzam się. Kesze średnie też są potrzebne. Niepotrzebne są tylko takie, o które nie dba właściciel :wink:
parlando pisze:Byle by tylko nie zatracić gdzieś w tym wszystkim sensu zabawy - ze znalazcy nie stać się recenzentem/koneserem
Wystawiając ocenę automatycznie stajesz się recenzentem, wystawiając rekomendacje skrzynkom najbardziej Ci pasującym - stajesz się ich koneserem. O co więc chodzi?
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
parlando

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

A tak przy okazji - mapa na oc.de jest ciekawie zrobiona, i MA POBIERANIE GPX-a z widocznych na mapie keszy :shock:

Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

rapotek pisze:O co więc chodzi?
O radość z zabawy :D
krystiant pisze:A tak przy okazji - mapa na oc.de jest ciekawie zrobiona, i MA POBIERANIE GPX-a z widocznych na mapie keszy :shock:
Ja tam wolałem pobieranie keszy wzdłuż trasy (Moje trasy). Szkoda, że teraz to tak słabo działa, a nie ma za bardzo alternatywy.
Pobieranie keszy z mapy działa choćby w apkach.

ODPOWIEDZ