Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Re: Rozwój OC vs. GC (wydzielone ze Sprawności)

Post autor: dallas » sobota 18 listopada 2017, 22:59

Nie chciałbym wchodzić tu Keisorowi z wazeliną w wywody, ale podobnie uważam, że zakładanie skrzynek podczas wycieczek, czy wakacyjnych wojaży w bardzo egzotycznych i rzadko odwiedzanych przez polaków miejscach, jest dla mnie mocno niezrozumiałe. Odbieram to najczęściej, jako pochwalenie się, gdzie to byłem ostatnio na wakacjach. Nie wszyscy mają facebooka i śledzą mój profil, więc trzeba pokazać pewnej grupie gdzie mnie wywiało i tu też. Oczekiwany szacun +10.
To jest wyłącznie moje zdanie na ten temat a przykłady są akurat przypadkowe.

Łączenie serwisów OC z wielu krajów w jedną bazę MA SENS.
Zakładanie skrzynek poza Polską w OC - NIE. Chyba nieprzypadkowo serwis ma w nagłówku napis Geocaching w Polsce.

Chciałbym tylko jeszcze wspomnieć o pewnym punkcie regulaminu, o którym pamiętają i przestrzegają go w większości stare dziady z tego serwisu (staż +5 lat):

"Zarządzanie
Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał. Potencjalnie dużo osób będzie szukać skrzynki, jeśli wpłynie to na zmianę miejsca ukrycia (wydeptane ścieżki) zmień w serwisie status skrzynki na “tymczasowo niedostępna”, aby przyroda mogła odpocząć.
Będziesz musiał powracać w to miejsce tak często, jak to będzie konieczne, aby upewnić się, że skrzynka nie ma ujemnego wpływu na środowisko oraz sprawdzać jej stan.
Kiedy otrzymasz informacje, że skrzynka została narażona na szwank (zalana, skradziona, zniszczona przez słońce, śnieg, itp.) zorganizuj prace porządkowe (tzw. serwis skrzynki). Jeśli uważasz, że teren nie jest dłużej odpowiedni dla skrzynki nie tylko zarchiwizuj ją w serwisie, ale odzyskaj skrzynkę i uratuj jej zawartość. Nie zostawiaj jej jako śmiecia!
Czasami wystarczy jedynie wymienić pojemnik, oczyścić go, sprawdzić logook, ołówek, itp. Zawsze znajdą się kolejni poszukiwacze, aby odnaleźć Twój skarb, szczególnie jeśli wiadomo, że jest w dobrym stanie.
Poszukiwania skrzynek bez opiekunów nie sprawiają przyjemności."

Jak często jeździcie w to samo zagraniczne miejsce na wakacje tylko po to, by zrobić serwis? Ja czuje się mocno niekomfortowo, gdy nie mam czasu aby podjechać do swojej skrzynki wymagającej serwisu.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post (razem 3):
rapotekKEISORkociewie

xych
Nowy na forum

Post autor: xych » wtorek 21 listopada 2017, 14:23

Na GC jest w regulaminie zakaz zakładania skrzynek wakacyjnych, na OC w regulaminie takiego zakazu nie ma, to i pojawiają się takie skrzynki. Jeśli nie chcemy takich skrzynek, to podobnie jak w GC trzeba wprowadzić do regulaminu taki punkt i po sprawie.
---
Osobiście uważam, że na początku rozwoju OC zrobiono błąd dzieląc go na wiele oddzielnych serwisów w różnych językach. Powinien to być od samego początku jeden serwis z możliwością zmiany języka w menu. Na OC.PL obecnie mamy możliwość zmiany języka na angielski i holenderski. Po co tworzyć oddzielny serwis rumuński, czy czeski, kiedy do OC.PL wystarczy dodać do wyboru język rumuński i czeski, a skrzynki z tamtych serwisów zaimportować tutaj. Oczywiście inne języki należy dodać też - zachęci to osoby z tych krajów do zakładania skrzynek w swoich krajach.
Nie ograniczajmy OC.PL tylko do Polski, bo ten serwis zginie na rzecz GC.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 21 listopada 2017, 17:09

Nie no, spoko.

OC nie upada dlatego, że ma przestarzały o kilkanaście lat interfejs.
Nie dlatego, że zawiera 54 pozycje w menu (Facebook ma 4, wyszukiwarka Google 2, OC... 54).
Nie dlatego, że większość OC Teamu nie ma pojęcia co to SEO. Nikt o to nie dba.
Nie dlatego, że w ciągu roku odwiedziło naszą stronę o 60 000 ludzi mniej.
Nie dlatego, że interfejs jest zupełnie bez sensu skomplikowany (porównajcie sobie z GC).
Nie dlatego, że użytkownicy nie mogą liczyć na sprawiedliwe i niezależne rozpatrywanie spraw (vide PL Bus vs. Dowcip i WIELE innych).
Nie dlatego, że ok 45% ludzi po zobaczeniu JEDNEJ strony na OC nie ogląda niczego więcej! (nawet nie widzi mapy!)
Nie dlatego, że średni czas spędzony na witrynie spadł o 1 minutę w ciągu roku (o 1/6!)
Nie dlatego, że założenie nowego kesza jest cholernie skomplikowaną, nieintuicyjną czynnością.
Nie dlatego, że OC PL jest jedynym serwisem Opencaching na świecie, który nie ma własnych profili w mediach społecznościowych ani nikogo kto by o nie dbał (po moim odejściu z RT).
Nie dlatego, że COG samodzielnie i bez żadnych konsultacji ustala zasady własnego wyboru czy jednoosobowo komunikuje o własnej nieomylności (np. https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=2616329)
Nie dlatego, że OC Team nie ma w zwyczaju prowadzenia dialogu ze Społecznością i konsultowania zmian (taaa... serwis Społecznościowy...).
Nie dlatego, że niektóre sprawy często leżą nierozwiązane od wielu (10) miesięcy.
Nie dlatego, że serwis na komórkach wygląda żałośnie.
Nie dlatego, że nie ma żadnych łatwo dostępnych przewodników / samouczków dla nowych geokeszerów ("kto miałby to robić?").
Nie dlatego, że latami określaliśmy się jako "elita", "serwis dla wybranych", niemile widziane było otwarcie się na nowych keszerów, wywiady itp.
Nie dlatego, że nikt nie podejmuje współpracy z organami typu Lasy Państwowe w celu promowania aktywności i OC (vide moja propozycja pisma do RDOŚ w Gdańsku)
Nie dlatego, że GC całkowicie wyeliminował kesze "komercyjne" (które my skutecznie wspieramy, bo przecież jesteśmy "open" (rany... kto tak pojmuje "open" ten chyba nie wie co to znaczy...)), GC rozumie geocaching jako zabawę W TERENIE Z GPSem, my w tym czasie tworzymy byty typu niezdobywalne geościeżki eventowe i inne dziwactwa.
Nie dlatego, że na moją prośbę o uporządkowanie aktualności otrzymałem od COG odpowiedź: "a kto miałby się tym zająć?". Więc niezalogowanym userom pokazujemy info o zrzutach na kasę sprzed wielu lat i od lat nieaktualne "aktualności".
Nie dlatego, że mobilna wersja systemu przypomina erę kamienia łupanego.
(długo tak mogę wymieniać...)

OC pada dlatego, że nie da się szukać keszy w Ugandzie. Fakt. Trafna diagnoza. Dzięki. Wreszcie wiem.
Tak jak na przykład ta skrzynka https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP3A93 w pobliskiej Kenii. 6 lat w terenie...

PS: OC aktywnie promuje lepszą pozycję GC w Google. Każdym jednym linkiem do waypointa na GC. Próba usunięcia przeze mnie tych linków skończyła się protestem na skalę międzynarodową. Spoko. Promujmy sobie GC kosztem OC i mówmy że przez brak integracji serwisów OC przegrywa z GC.
PPS: Kiepsko sobie radzimy z "zarządzaniem" jednym serwisem w jednym kraju - pomimo armii ludzi w OC Team. OC DE (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja, Arabia Saudyjska) jest ZUPEŁNIE innym serwisem z ZUPEŁNIE innymi założeniami i zasadami. Cały "COG" to.... 1 osoba, nie ma żadnej weryfikacji keszy itp. Zupełnie inna filozofia. Ciekawy jestem jak wyglądałaby taka międzynarodowa współpraca, obserwując choćby tylko polskie poletko. Powodzenia.

Podpisano
wredny deg
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował: 13 razy
Otrzymane podziękowania: 181 razy

Post autor: kojoty » wtorek 21 listopada 2017, 18:36

Deg, i inni którym nastrój "nie ma niczego" się udziela: bardzo was proszę: wyluzujcie!

Większość "zarzutów", o których pisze Deg to fakty, zgadzam się z nimi (nie że wszystkim, ale mniejsza o to) no i co z tego?

Jeśli wszyscy uwierzymy, że koniec jest bliski to pewnie on nadejdzie. Tak działają społeczności. Ale czy tak musi być? Moja odpowiedź brzmi NIE!

Jest jeszcze druga strona tego medalu - ta strona to to co powstało i zostało zrobione POMIMO licznych faktycznych problemów. Istniejemy jako OC już 11 lat, bez formalnych struktur, bez większej kasy, po amatorsku, trochę hippisowsko trochę anarchistycznie.
I TO JEST OK. Czy naszym celem jest zawojowania świata - jeśli tak miało być to jeszcze nam się nie udało - ale czy taki jest cel?

Czy OC jako całość działa zależy od tego czy znajdują się ludzie którym się chce - coś się chce... Do tego za darmo!

Tacy ludzie mają swoje wizje, swoje wkręty, często mają coś na bani (bo kto normalny...) i wśród nich w związku z tym zdarzają się spory, które czasem zamieniają się w kłótnie i awantury - ale to znów jest normalne i nieuniknione.

Nie ma co biadolić trzeba działać - komu się chce, na jakim froncie umie, gdzie ma ochotę, ale działać a nie biadolić że ten to a to tamto, cog taki a ten mu itd. ( i nie mówię tu Deg do Ciebie - bo ty akurat sporo tam zrobiłeś - ale moim zdanie warto to kontynuować zamiast się tu uzewnętrzniać). Jestem pewien że każdy człowiek dobrej woli znajdzie sobie coś do zrobienia - jak ktoś nie wie co zrobić to niech się do mnie zgłosi.

Pozdrawiam wszystkich i zamiast łapać chandrę przed kompem hajda złapać/założyć jakiegoś keszyka na miasto. Pozdrowienia dla wszystkich!
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi kojoty za post (razem 5):
AzymutJAsiek.krystiantareckisbrasia

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 21 listopada 2017, 19:46

Ja konto najpierw założyłem na GC i tutaj racja, że pierwszy wynik w google daje bardzo dużo.
Jakoś nie pamiętam, żebym uznał za atut interfejs GC - schowana mapa, pojęcia których nie ogarniałem. Problem z pobraniem gpx (jak już miałem smartfona), no i problem z doborem aplikacji (oni mieli tę płatną, a darmowe jakoś nie działały:) )
Na szczęście OC jakoś szybko znalazłem, bo na GC i tak nie było za dużo skrzynek w okolicy. No i tutaj zostałem. Dużym atutem OC był interfejs po polsku i wiki. Czy skomplikowane menu jakoś odrzucało? Raczej nie zwróciłem na to uwagi. Było inaczej, na pewno szybciej trafiłem na mapę skrzynek:). Gorzej z odkryciem "Mojej okolicy" - wielu użytkowników nie ma jej ustawionej.
W każdym razie fajnie jest, jak jest się w Polsce i tutaj szuka i zakłada. Jednak i mnie się trafia parę razy odwiedzać rodzinę za granicą i np. w jest oc.uk - ale konta nie miałem:/ Założyłem. Okazało się, że w tamtej okolicy nie ma skrzynek OC. Nawet jakbym chciał założyć, to jest ograniczenie, bo przecież jestem tam nowym użytkownikiem, bez historii z oc.pl. Rejestracja na oc.pl - bez sensu, bo kto tego będzie szukał?
Koniec końców znowu założyłem konto na GC i takim sposobem pobawiłem się trochę w geocaching.
Fun fact - w c:geo kesze oc i gc wyglądają praktycznie tak samo, w szukaniu więc nie przeszkadza interfejs portalu taki, czy owaki.
Proces zakładania skrzynek i późniejszej edycji jest faktycznie bardzo kłopotliwy, upierdliwy wręcz. Żeby odpalić nowego kesza trzeba wybrać 2 opcje - jedna na samym dole, druga na górze:)
Zarządzanie skrzynkami - praktycznie brak operacji zbiorowych. Jakaś namiastka jest chyba tylko przy adopcji i geościeżkach. Nie wiem jak to wygląda na GC.

Żeby nie było tak, że wszystko jest anty, to na plus OC trzeba zaliczyć: moją okolicę (gc ma coś takiego?), moje trasy (szkoda, że nie działa w pełni, no i chyba mało osób zna przydatność tego narzędzia), oceny, logi z datą, jakby nie było - rekomendacje z jasną regułą, czy powiadomienia.

sajmon
Wyjadacz

Post autor: sajmon » wtorek 21 listopada 2017, 21:23

W pełni zgadzam się z kojoty - jeśli będziemy jojczyć, że się nie da, że się wali, że ostatni gasi światło, to tak będzie.
Tak, że nie podzielałbym fatalistycznych prognoz dega. Pozwolę sobie nie po kolei i wybiórczo:
deg pisze:Nie no, spoko.
OC nie upada dlatego, że ma przestarzały o kilkanaście lat interfejs.
Nie dlatego, że zawiera 54 pozycje w menu (Facebook ma 4, wyszukiwarka Google 2, OC... 54).
Może zróbmy ZERO przycisków, będziemy lepsi niż google ;)
Nie dlatego, że w ciągu roku odwiedziło naszą stronę o 60 000 ludzi mniej.
Nie dlatego, że ok 45% ludzi po zobaczeniu JEDNEJ strony na OC nie ogląda niczego więcej! (nawet nie widzi mapy!)
Nie dlatego, że średni czas spędzony na witrynie spadł o 1 minutę w ciągu roku (o 1/6!)
Tylko co w związku z tym? Mamy mniej wpływów z reklam, sprzedaliśmy mniej spinaczy?
Nie dlatego, że użytkownicy nie mogą liczyć na sprawiedliwe i niezależne rozpatrywanie spraw (vide PL Bus vs. Dowcip i WIELE innych).
Nie dlatego, że COG samodzielnie i bez żadnych konsultacji ustala zasady własnego wyboru czy jednoosobowo komunikuje o własnej nieomylności (np. https://opencaching.pl/viewlogs.php?logid=2616329)
Nie dlatego, że OC Team nie ma w zwyczaju prowadzenia dialogu ze Społecznością i konsultowania zmian (taaa... serwis Społecznościowy...).
A jak ma się to do tego (oidp poruszałeś też sprawę liczebności OC.de team i OC.pl team wcześniej):
Kiepsko sobie radzimy z "zarządzaniem" jednym serwisem w jednym kraju - pomimo armii ludzi w OC Team. OC DE (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja, Arabia Saudyjska) jest ZUPEŁNIE innym serwisem z ZUPEŁNIE innymi założeniami i zasadami. Cały "COG" to.... 1 osoba, nie ma żadnej weryfikacji keszy itp. Zupełnie inna filozofia.
Z jednej strony chcesz miliona instancji odwoławczych, z drugiej chwalisz, że .de zarządza jedna osoba? To teraz wskaż mi tą jedną osobę w .pl? Deg? Wołek? Sajmon? Do kogo się odwołasz? Na GC reviewer dyskutuje z userami, a oni piszą odwołania od odwołań?
Nie dlatego, że nikt nie podejmuje współpracy z organami typu Lasy Państwowe w celu promowania aktywności i OC (vide moja propozycja pisma do RDOŚ w Gdańsku)
Hmmm. Z Twojego podwórka projekt OS, jakieś rocznice LP, z mojego profil ZPKWŁ - to tak na szybko. Chcesz, pewnie da się znaleźć dużo więcej. Aczkolwiek olanie zgłoszeń RDOŚ to partactwo 100%.
OC pada dlatego, że nie da się szukać keszy w Ugandzie. Fakt. Trafna diagnoza. Dzięki. Wreszcie wiem.
Tak jak na przykład ta skrzynka https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP3A93 w pobliskiej Kenii. 6 lat w terenie...
Widocznie nie ma OC.africa ;)
Chodzi chyba raczej o integrację systemową OC w europie - abym jadąc do Niemiec mógł zaciągnąć ich bazę via OC.pl pod moim nickiem (bez rejestracji u nich) i tak też zalogować. I wicewersja.

Wracając do myśłi kojoty - mniej żalów, więcej optymizmu. Ja wybieram z OC to co pozytywne.

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » wtorek 21 listopada 2017, 21:50

Odpowiem zbiorowo - bez cytatów, bo musiałbym ostro posiekać treści ;)

@Sajmon - boli mnie trochę Twoje podejście. "Może zróbmy ZERO przycisków", "chcesz miliona instancji odwoławczych" - albo dyskutujemy merytorycznie, albo... no właśnie - aż nie wiem jak to nazwać.

Ja piszę o faktach. O markerach. Znam dane bezwzględne, których nie publikuję, bo wtedy dopiero byłoby niefajnie. Ale pewnie wypłyną w Podsumowaniach... Możemy długo udawać, że nic się nie dzieje i "iść na kesze". A bezwzględne dane statystyczne z roku na rok coraz szybciej lecą w dół. W dobie mody na aktywność outdoorową to tym bardziej martwi. Problem trzeba po pierwsze zauważyć, po drugie - przyjąć, po trzecie - podjąć działania naprawcze. Samo wybranie tego co pozytywne nie wystarczy. Potrzeba zaangażowania i sporej dawki pracy. A te dwie rzeczy na chwilę obecną łączy tylko jedna osoba - Kojoty. Jeśli organizm jest chory - trzeba go wyleczyć, a nie faszerować się przeciwbólówkami. Pomogą na chwilę, ale choroba będzie postępować. Tak samo mamy teraz z OC - choroba postępuje, ale... najważniejsze żeby orkiestra grała. Jest nawet taki utwór: "Nic się nie stało, keszerzy nic się nie stało!" :D

@parlando - nam jest bardzo trudno oceniać interfejs. Jesteśmy do niego przyzwyczajeni i dobrze go znamy. Pewnie gdyby cokolwiek się zmieniło, wszyscy klęlibyśmy ile wejdzie (sam dzisiaj się pogubiłem w nowym menu). Ale nie to jest wyznacznikiem. Aby utrzymać OC potrzebujemy napływu nowych keszerów. Świat się zmienił, Internet się zmienił, ludzie są coraz bardziej wymagający. Zapytaj(my) "nowych" co myślą o interfejsie i łatwości obsługi. Co myślą o braku samouczków prowadzących przez serwis. Dzisiaj zainstalowałem sobie nową apkę bankową - proste, graficzne samouczki przeprowadziły mnie przez zupełnie nową apkę i po chwili z łatwością wykonywałem w niej podstawowe operacje. Posadź przed OC nowego usera, daj mu 10 minut i niech znajdzie sensowną propozycję na pierwszego kesza do zdobycia + wrzuci sobie kordy do komórki...

@kojoty - z Tobą nie mam co dyskutować, bo mam podobne zdanie. Jedyną różnicą jest to, że Ty cicho siedzisz, wkładasz ogromne ilości pracy w rozwój serwisu i... jesteś w tym sam. Gdy ktoś powie, że OC jest chore - odpowiesz "idź na kesze zamiast filozofować" :D. Ja głośno mówię, że mamy problem (w zasadzie - sporo problemów) i trzeba zdecydowanie się do tego przyznać i zabrać do roboty. Trwanie w chorobie ją pogłębia. Jeszcze jest czas na wyleczenie.

PS: Na OC DE defacto są 2 osoby pełniące funkcje naszego COG. I od decyzji tych osób spokojnie można się odwołać do... przynajmniej dwóch następnych poziomów. U nas jest 8 razy większy COG i 0 możliwości odwołania.
PPS: A'propos sprzedawania spinaczy - tak - sprzedajemy spinacze. Naszym produktem jest geocaching. Będziemy tak długo funkcjonować, jak długo będzie miał kto keszować. Dane o których pisałem wprost wiążą się z napływem nowych keszerów.

wredny deg
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Post autor: Azymut » wtorek 21 listopada 2017, 21:55

Możliwość zalogowania przez OC.pl do serwisów zagranicznych OC i dzięki temu za pośrednictwem polskiego OC możliwość zaliczania zagranicznych keszy, zdecydowanie by się przydała. To by była naprawdę bardzo dobra funkcjonalność, którą w dalszej przyszłości można by było powiązać z jakąś sprawnością, np. Obieżyświat. Dużo na tym (na odwiedzaniu naszych krajowych keszy) mogłyby zyskać zwłaszcza tereny przygraniczne, bo w zależności od miejsca zamieszkania, czasem pojechać zagranicę jest dużo bliżej, niż wyskoczyć gdzieś na kesze w kraju.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post (razem 2):
art_noiseElvis7

Azymut
Bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 64 razy

Post autor: Azymut » wtorek 21 listopada 2017, 22:05

deg pisze: PS: Na OC DE defacto są 2 osoby pełniące funkcje naszego COG. I od decyzji tych osób spokojnie można się odwołać do... przynajmniej dwóch następnych poziomów. U nas jest 8 razy większy COG i 0 możliwości odwołania.
Ten 8 razy większy COG, to także 8 razy większa możliwość otrzymania od razu dużo bardziej wyważonej decyzji.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post:
art_noise

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec
Podziękował: 48 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy

Post autor: AER » wtorek 21 listopada 2017, 22:17

O! Jest trochę emocji... No to dorzucę do pieca swoje trzy grosze początkującego keszera...

Pierwsze primo:
Internacjonalizacja pożądana, owszem. I zniknie problem zakładania / niezakładania keszo zagramanicą. Ale to truizm kilka już razy powyżej przywołany...

Drugie primo:
dallas pisze:Zakładanie skrzynek poza Polską w OC - NIE
No skoro nie ma międzynarodowego OC, to trzeba sobie jakoś radzić :D A poważnie: Rozumiem argumenty, jednak proszę brać pod uwagę, że mimo wszystko jest wielu aktywnych (!) keszerów, którzy za granicami Rzplitej chcą keszować. Więc dlaczego nie mieliby keszować na OC? Propouję zatem mieć wywalone na skrzynki w środku totalnego nigdzie, z tym że odpowiednio daleko i z +10 do lansu. I wystarczy. Owszem, wiele z nich to rzeczywiście słaba próba autopromocji i nic więcej, z drugiej jednak strony pamiętam jak miałem podjętych kilka zaledwie skrzynek i nagle jeżdżąc palcem (że myszką) po mapie odkrywałem, że OC.pl dotarło aż na krańce świata. Mnie to (wtedy) chwyciło bardziej, niż międzynarodowe korpoGC.
I jednocześnie nieśmiało nadmieniam, że powstają na przykład (!) niesamowite keszo w Strefie wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i powstają tylko na OC. Żaden inny serwis świata nie da mi takich miejsc i wrażeń. Żaden. I nie jest dla mnie argumentem że rzadko podejmowane (jakby w Polsce nie było skrzynek których niemal nikt nie odwiedza). I nie jest też dla mnie argumentem niemożność dbania o skrzynkę (choć o skrzynki należy dbać bezsprzecznie!!). Bo myślę, że prędzej serwis wykona ktoś kto jedzie na eksplorację przykładowej Strefy i przy okazji przygotowuje się do keszowania tam, niż ktoś, kto w Polsce trzaska akurat danego dnia 100 PETów wrzuconych w błoto byle gdzie. Ale to moja subiektywna opinia i w sumie zupełnie odrębny temat.

Trzecie primo:
xych pisze:Na GC jest w regulaminie zakaz zakładania skrzynek wakacyjnych, na OC w regulaminie takiego zakazu nie ma, to i pojawiają się takie skrzynki. Jeśli nie chcemy takich skrzynek, to podobnie jak w GC trzeba wprowadzić do regulaminu taki punkt i po sprawie.
Podziwiam, choć nie ogarniam wiary we wszechmocny regulamin GC. Bo w praktyce to po prostu nie działa (tak, jak i inne "zakazy GC"). I jakkolwiek nie keszuję często na GC poza granicami kraju (w ogóle nieczęsto na GC), to np. z takiej Chorwacji z regionów które oglądałem i podejmowałem mam wrażenie mniej więcej pół na pół skrzynek Chorwatów i skrzynek z cyklu "Niemiec na wakacjach ciepnie gdzieś pojemnik na pamiątkę". Ok, to jest dowód anegdotyczny, ale co mi tam...
Stąd taki nieśmiały wniosek, że owszem, mądry i funkcjonalny regulamin to skarb, ale na pewno nie panaceum na wszelakie keszobolączki.

Primo kolejne któreśtam:
deg pisze:OC nie upada dlatego, że...
Dużo w tym "ja", ale też i dużo konkretów. Więc nie rozumiem (nieby #niezaczynamyzdaniaodwiec): Skoro są zidentyfikowane problemy (choćby te ilości przycisków, aktualności, itp.) i są ludzie którzy to ogarniają, to chyba wystarczy krok po kroku ustalić priorytety i działać w tym kierunku? Ja wiem że "techniczni" i inni opiekunowie serisu wkładają w to mnóstwo czasu i pracy (szanuję to!) i rozumiem, że może brakować rąk do pracy lub kasy. Ale w takim przypadku naprawdę wierzę, że puszczona w świat informacja "słuchajcie, potrzebni ludzie do / potrzebna kasa na..." znajdzie odzew wśród keszobraci. Jak nie ma kto napisać sensownego pisma do urzędników to może warto zapytać ludzi kto para się tym dzień w dzień i może pomóc? Przykład może od czapy bo sprawy nie znam, ale chodzi o regułę.
Marazm jest fajny, ale nie zawsze.

I na koniec raz i dwa:
Raz - Tytuł wątku "...OC vs. GC" sugeruje konfrontację trochę... :twisted:
Dwa - Ok, więcej sensownych użytkowników to priorytet, ale z drugiej strony rodzinna restauracja i tak zawsze będzie lepsza od McDonalda. Amen. Open.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi AER za post:
erykradek

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 21 listopada 2017, 22:22

deg pisze:
@parlando - nam jest bardzo trudno oceniać interfejs. Jesteśmy do niego przyzwyczajeni i dobrze go znamy. Pewnie gdyby cokolwiek się zmieniło, wszyscy klęlibyśmy ile wejdzie (sam dzisiaj się pogubiłem w nowym menu). Ale nie to jest wyznacznikiem. Aby utrzymać OC potrzebujemy napływu nowych keszerów. Świat się zmienił, Internet się zmienił, ludzie są coraz bardziej wymagający. Zapytaj(my) "nowych" co myślą o interfejsie i łatwości obsługi. Co myślą o braku samouczków prowadzących przez serwis. Dzisiaj zainstalowałem sobie nową apkę bankową - proste, graficzne samouczki przeprowadziły mnie przez zupełnie nową apkę i po chwili z łatwością wykonywałem w niej podstawowe operacje. Posadź przed OC nowego usera, daj mu 10 minut i niech znajdzie sensowną propozycję na pierwszego kesza do zdobycia + wrzuci sobie kordy do komórki...
Co do interfejsu to racja - nie dość, że przyzwyczajenia, to jeszcze kątem oka widać GC:)
Jeśli spojrzeć tylko na wygląd, to faktycznie GC wygląda nowocześnie. Z drugiej strony na OC większość przycisków mamy na wierzchu, "pod ręką". Ciężko mi wyobrazić sobie uproszczenie bez utraty ergonomii, czy w ogóle wywalenia pewnych opcji na OC. Może się mylę?
Co do nowych użytkowników - to już pisałem o własnych doświadczeniach. Wcale GC mnie jakoś nie poprowadziło za rękę:) No i bez premium (i bez c:geo i innych dodatków) wcale tak fajnie tam chyba nie jest. Nawet teraz kliknąłem tam "gpx file", to pojawiła się ściana tekstu. Można też zapytać skąd nowy użytkownik ma wiedzieć, że ma pobrać nie skrzynkę, a gpx-a:) (tyczy się też OC).
Czasami widzę na różnych stronach wpisy osoby pytających o geocaching - niemal zawsze pytają się wtedy o najlepszą aplikację na telefon, albo są informowane o takich apkach. Nie pamiętam, żeby ktoś narzekał na interfejs (choć na pewno to jest jakiś czynnik, to nie najważniejszy IMO).

parlando
Forumator

Re: Kierunki rozwoju Opencaching - wątki wydzielone ze Sprawności

Post autor: parlando » wtorek 21 listopada 2017, 22:31

AER pisze:Tytuł wątku "...OC vs. GC" sugeruje konfrontację trochę...
Ha, racja! Ponieważ zrobiono ze mnie mimowolnego autora tego tematu to zmieniłem :lol:

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » wtorek 21 listopada 2017, 22:49

AER pisze:...nieśmiało nadmieniam, że powstają na przykład (!) niesamowite keszo w Strefie wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i powstają tylko na OC."
Wydaje mi się, że do Strefy jeździ się głównie dla egzotyki miejsca, a skrzynki są jedynie miłym dodatkiem, bez których i tak, ci, co mieliby jechać, i tak by pojechali. Oczywiście mogę się mylić.
AER pisze:...z drugiej strony rodzinna restauracja i tak zawsze będzie lepsza od McDonalda.

No, przepięknie ujęte :wink:

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: sajmon » wtorek 21 listopada 2017, 23:18

deg pisze:
@Sajmon - boli mnie trochę Twoje podejście. "Może zróbmy ZERO przycisków", "chcesz miliona instancji odwoławczych" - albo dyskutujemy merytorycznie, albo... no właśnie - aż nie wiem jak to nazwać.
Nie ma co boleć. W czym lepsze ma być przedzieranie się przez multum rozwijanych zakładek, skoro mam wszystko ładnie po lewej? Bo będzie "nowocześniej" wyglądać? Porównywanie OC (okolica, staty, mapa, eventy, logowanie) do googla (szukaj - koniec opcji) też raczej nie było merytoryczne...
PS: Na OC DE defacto są 2 osoby pełniące funkcje naszego COG. I od decyzji tych osób spokojnie można się odwołać do... przynajmniej dwóch następnych poziomów. U nas jest 8 razy większy COG i 0 możliwości odwołania.
Co do "miliona instancji" - byłeś na OC, gdy kolejne RR legły nie na koncepcjach rozwoju, ale na poruchawkach między keszerami - bo było nie RadąRejsu wyznaczającą kurs, ale instancją odwoławczą od COG. I tam skupiły się wszystkie animozje. Może pamiętasz, też były pomysły, jakie "ciało" powołać dla odwołania się od decyzji RR.
RR została zlikwidowana, a nadal jest możliwość odwołań. I instancja - cogowicz "wojewódzki", II - całe cog w głosowaniu 16 osób. Właśnie tak licznego, by nie było, że Wołek ci zablokował kesza "jednogłośnie". I głosowanie cog wyczerpuje temat. Ty chcesz kontroli nad cog - pytanie jakiej, kto będzie kontrolował, kto jego skontroluje?Kiedyś trzeba przerwać taki łańcuch, wg mnie najlepiej jak najniżej.

Skoro OC.de team to 2 osoby, to kim są dwa kolejne poziomy? Mam nadzieję że nie Trybunał w Strasbourgu ;)
Samo wybranie tego co pozytywne nie wystarczy. Potrzeba zaangażowania i sporej dawki pracy.
Nie wystarczy. Ja właśnie (przy pomocy wielu osób - którym dziękuję) walczę z przygotowaniem akq. jest to zaangażowanie, spora dawka pracy wielu osób i mega pozytywna atmosfera zarówno na etapie przygotowań, jak i później rozwiązywania.
Robię to co umiem, lubię.
Ty robiłeś wiele więcej i mam nadzieję że będziesz robił bez kręcenia burz, które raczej w rozwoju OC nie pomagają :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 4):
JAsiek.brasiaart_noisekrcr

bartek-111
Nowy na forum

Post autor: bartek-111 » środa 22 listopada 2017, 00:11

dallas pisze:Nie chciałbym wchodzić tu Keisorowi z wazeliną w wywody, ale podobnie uważam, że zakładanie skrzynek podczas wycieczek, czy wakacyjnych wojaży w bardzo egzotycznych i rzadko odwiedzanych przez polaków miejscach, jest dla mnie mocno niezrozumiałe. Odbieram to najczęściej, jako pochwalenie się, gdzie to byłem ostatnio na wakacjach. Nie wszyscy mają facebooka i śledzą mój profil, więc trzeba pokazać pewnej grupie gdzie mnie wywiało i tu też. Oczekiwany szacun +10.
A potem na mapie święcą takie perełki jak:
to: https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP12D4
to: https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP16F2
i jeszcze to: https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP0D4D

oraz mój osobisty faworyt w tym rankingu: https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP0326

Ktoś kiedyś poprosi RT o mechanizm wychwytujący kesza, które nie mają znalezień od iluś (ja wiem, może 10) lat. Tylko po to by je zarchiwizować.

Bo skoro nikt do tej pory nie pokusił się o zdobycie tego, to jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić by założyciele po tylu latach przejechali się ponownie w te miejsca, by zweryfikować czy kesz jest dalej na miejscu czy nie.

ODPOWIEDZ