Pytanie dotyczące spełniania kryteriów zakładania skrzynek na terenie prywatnym

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Podziękował;: 233 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy

Re: Pytanie dotyczące spełniania kryteriów zakładania skrzynek na terenie prywatnym

Post autor: krcr »

Sebastian pisze: Postaram się, by forum synchronizowało się on-line za pomocą rsynca ze stroną (moim nowym nabytkiem dla Was) http://www.opencaching.com.pl :)
Zdradzisz szczegóły? :)
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Re: Pytanie dotyczące spełniania kryteriów zakładania skrzynek na terenie prywatnym

Post autor: krystiant »

Sykkel pisze:A wracając do źródła problemu... to czy w polskim prawie jest coś takiego jak przestrzeń publiczna? Czy ten zapis to aby nie zwykła bezmyślna kalka językowa pożyczona z serwisu, którego nazwy nie wolno wypowiadać na głos?
Zaciekawiony pytaniem poszukałem odpowiedzi zaczynając od wikipedii, która dość ładnie to opisuje i podpiera się dziennikiem ustaw... Co ciekawe teren prywatny może być przestrzenią publiczną :!: Czy wtedy jest potrzebna zgoda właściciela? Zgodnie z regulaminem nie, bo zgoda jest wymagana tylko dla keszy znajdujących się poza przestrzenią publiczną...
Słyszałem kiedyś o keszu, który podobno był w sklepie w ladzie chłodniczej :shock: Wychodzi na to, że z regulaminem był zgodny... Ale moim zdaniem nie ze zdrowym rozsądkiem.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 216 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

krystiant pisze:
Sykkel pisze:A wracając do źródła problemu... to czy w polskim prawie jest coś takiego jak przestrzeń publiczna? Czy ten zapis to aby nie zwykła bezmyślna kalka językowa pożyczona z serwisu, którego nazwy nie wolno wypowiadać na głos?
Zaciekawiony pytaniem poszukałem odpowiedzi zaczynając od wikipedii, która dość ładnie to opisuje i podpiera się dziennikiem ustaw... Co ciekawe teren prywatny może być przestrzenią publiczną :!: Czy wtedy jest potrzebna zgoda właściciela? Zgodnie z regulaminem nie, bo zgoda jest wymagana tylko dla keszy znajdujących się poza przestrzenią publiczną...
Słyszałem kiedyś o keszu, który podobno był w sklepie w ladzie chłodniczej :shock: Wychodzi na to, że z regulaminem był zgodny... Ale moim zdaniem nie ze zdrowym rozsądkiem.
1.
Krystian, artykuł na który się powołujesz ma status:
"Ten artykuł od 2011-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji.
Należy podać (wiarygodne) źródła, najlepiej w formie dokładnych przypisów bibliograficznych.
Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte."

2.
W jakimkolwiek polskim akcie prawnym nie ma zdefiniowanego czegoś takiego jak - przestrzeń publiczna. Jeżeli się mylę, proszę o przesłanie jakiegokolwiek przepisu prawnego, w którym ustawodawca definiuje coś nazywanego - przestrzeń publiczna.

I tyle - Sebek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

krcr pisze:
Sebastian pisze: Postaram się, by forum synchronizowało się on-line za pomocą rsynca ze stroną (moim nowym nabytkiem dla Was) http://www.opencaching.com.pl :)
Zdradzisz szczegóły? :)
Co mam zdradzać, prosty skrypt oparty na wgecie i rsyncu, a domenę kupiłem za niecałe 4 tysiaki na aftermarkecie i tyle.
Obrazek
Awatar użytkownika
krcr
Wyjadacz
Podziękował;: 233 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy

Post autor: krcr »

Sebastian pisze:a domenę kupiłem za niecałe 4 tysiaki na aftermarkecie i tyle.
ojojoj... To Ciebie w bambuko ktoś zrobił :) bo com.pl chodzą po paręnaście złotych
Ostatnio zmieniony niedziela 30 kwietnia 2017, 14:32 przez krcr, łącznie zmieniany 1 raz.
Niepraktykujący abstynent
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Sebastian pisze:Krystian, artykuł na który się powołujesz ma status:
"Ten artykuł od 2011-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji.
Należy podać (wiarygodne) źródła, najlepiej w formie dokładnych przypisów bibliograficznych.
Wiem, że Wikipedia nie jest wykładnią prawa, ale przecież pisałem, że podpierają się dziennikiem ustaw - wystarczyło kliknąć w link i przeczytać...
Sebastian pisze:W jakimkolwiek polskim akcie prawnym nie ma zdefiniowanego czegoś takiego jak - przestrzeń publiczna. Jeżeli się mylę, proszę o przesłanie jakiegokolwiek przepisu prawnego, w którym ustawodawca definiuje coś nazywanego - przestrzeń publiczna.
Proszę, link był w przytoczonym wcześniej artykule z Wikipedii.
Dz.U. 2016 poz. 778
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
6) „obszarze przestrzeni publicznej” – należy przez to rozumieć obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Dobra piszesz o czymś całkiem innym, o obszarze przestrzeni publicznej, którą ustawodawca jak najbardziej usankcjonował - Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2016 poz. 778

OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 maja 2016 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

6) obszarze przestrzeni publicznej - należy przez to rozumieć obszar o
szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy
jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze
względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, określony
w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;

Nie ma czegoś takiego jak przestrzeń publiczna, ustawodawca wyraźnie określił w ustawie dotyczącej planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennnego, co jest OBSZAREM PRZESTRZENI PUBLICZNEJ. Więc proszę nie mylmy pojęcia przestrzeń publiczna zawartą w Regulaminie OC, od obszaru przestrzeni publicznej, prawnie usankcjonowaną. I tyle.

@sebastian
a domenę kupiłem za niecałe 4 tysiaki na aftermarkecie i tyle.

@karcr (Karol)
ojojoj... To Ciebie w bambuko ktoś zrobił :) bo com.pl chodzą po paręnaście złoty

@sebastian
już zakupiłem http://www.opencaching.com.pl więc nie ma tematu, poza tym to był dla mnie naprawdę groszowy wydatek.
Obrazek
Sykkel
Bywalec
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Sykkel »

A wiecie jakie obiekty znajdują się w ww. obszarze przestrzeni publicznej, zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym. Na przykładzie mpzp mojego miasta są to: Dom Dziennego Pobytu, Żłobek, Państwowy Do m Dziecka, Komenda Rejonowa Policji, Prokuratura, Sąd, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna... wymieniać dalej?

Tak jak myślałem, ktoś bezmyślnie skopiował wyrażenia, które nie funkcjonują, nie tyle w polskim prawie, ale w polskim zwyczaju. Mądrzej byłoby, gdyby zastąpić to dziwne wyrażenie bardziej życiową definicją, np. ograniczyć zakładanie keszy w miejscach/terenach do których wstęp jest zabroniony. I pasowałoby to zarówno do rezerwatów przyrody jak i ogrodzonych lub oznakowanych terenów prywatnych.
Za ten post autor Sykkel otrzymał podziękowanie:
Sebastian
Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 227 razy
Otrzymał podziękowań: 515 razy

Post autor: deg »

Sykkel pisze: I pasowałoby to zarówno do rezerwatów przyrody jak i ogrodzonych lub oznakowanych terenów prywatnych.
I tu i tu zakaz zakładania keszy wynika z innego (wyższego) prawa. Po co zatem je powielać?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek
subo
Wyjadacz
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: subo »

No dobra, to dalej rzeźbimy Regulamin.
...

Obrazek Obrazek
Sykkel
Bywalec

deg pisze:
Sykkel pisze: I pasowałoby to zarówno do rezerwatów przyrody jak i ogrodzonych lub oznakowanych terenów prywatnych.
I tu i tu zakaz zakładania keszy wynika z innego (wyższego) prawa. Po co zatem je powielać?
A czy ja piszę, że trzeba powielać?
Trzeba usunąć głupi zapis o przestrzeni publicznej.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Sykkel pisze:Trzeba usunąć głupi zapis o przestrzeni publicznej.
Lub (o ile dobrze rozumiem) zamienić np. na "miejsca ogólnodostępne" lub coś w tym stylu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Sykkel
Bywalec

krystiant pisze:
Sykkel pisze:Trzeba usunąć głupi zapis o przestrzeni publicznej.
Lub (o ile dobrze rozumiem) zamienić np. na "miejsca ogólnodostępne" lub coś w tym stylu.
Co zrobić, to już sami musicie we władzach rozstrzygnąć, bo widzę, że podejścia są skrajne i nie chce mi się nikogo przekonywać, zwłaszcza hipokrytów. ;-)

Moim zdaniem, powielenie - uściślenie lub wyróżnienie - prostych, łopatologicznych zasad ma sens. Bo prawa polskiego nikt w całości nie przeczytał, a nasz regulamin może. W pkt III 4 jest pełno takich uściśleń i nikt nie protestuje.

Prawo jest dla nas niekorzystne jedynie w przypadku:
art. 193 KK
"Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,..."
a więc należałoby uściślić w naszym regulaminie, że skrzynki nie mogą być sytuowane na terenie ogrodzonym - i zupełnie wystarczy. I własnie trzeba użyć tego a nie innego zwrotu: ogrodzony. To ułatwi zdobywanie urbexów.

Punkt 5 jest zupełnie bzdurny. Jakby chcieć go przestrzegać, to zapewne 50 % skrzynek musiałaby trafić do kosza. Wymóg pisemnego zaświadczenia byłby dobry w przypadku jednostek wojskowych. Ja mam skrzynkę w środku w muzeum i dyrektora słowo musiało mi wystarczyć. Nietaktem byłoby proszenie go o podpisywanie zgody.

To, że ktoś (tzn. poszukiwacz) wkroczy na teren prywatny nieogrodzony, to nie jest przestępstwo. Jeśli właściciel go wygoni, to wpisze on o tym fakcie w logu i wtedy można dopiero się zacząć martwić. Wchodzenie, nawet świadome i złośliwe nie jest w naszym kraju wykroczeniem. Wykroczeniem jest jedynie :
Art. 157. § 1. KW.
Kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli,
podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.
§ 2. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
Czyli dopóki nie będzie kilku doniesień w logach o interwencjach właścicieli, to nie ma żadnych podstaw, by interweniować.
Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Post autor: Wołki.Lca »

Regulamin jest dobrze napisany i nie wymaga korekty. Serwis z takim zapisem jest bezpieczny.
Moim zdaniem używanie przez kogoś takich sformułowań jak: "głupi zapis", "ktoś bezmyślnie skopiował" uważam za totalnie słabe.
Prawnicy z Groundspeak jak i Ci co wspierają nasz serwis, wiedzą co robią.
Jeżeli ktoś czegoś nie rozumie w regulaminie, proponuję udać się do kancelarii prawnej na konsultację, a nie poniżać publicznie inne osoby, tym bardziej prawników.
Za ten post autor Wołki.Lca otrzymał podziękowanie:
zaborz
Sykkel
Bywalec

wołki.lca pisze:Moim zdaniem używanie przez kogoś takich sformułowań jak: "głupi zapis", "ktoś bezmyślnie skopiował" uważam za totalnie słabe
No wiesz Wołki, staram się używać słów, które sam rozumiem i czytający je zrozumieją.
W przeciwieństwie do tych, którzy mają kłopot z używaniem terminów trudniejszych, jak "przestrzeń publiczna", o korzystaniu z tej przestrzeni nie wspominając. ;-)

Swoją dosadną opinię starałem się podeprzeć argumentami. Twoim argumentem jest autorytet polskich prawników. Hmmm. Słaby argument, oj słaby.
ODPOWIEDZ