Sprawności

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Sprawności

Post autor: brasia » piątek 31 marca 2017, 10:27

Założyłem tutaj temat, aby można podyskutować i zgłosić propozycje.

Fajna rzecz, podoba się, kawał bardzo dobrej roboty. Nazwa sprawności jest lepsza od medali. Wyobrażałem sobie je jako coś mniejszego, podobne jak w geokretach. Tutaj zaskoczenie: duże (choć wielkość taka ja geościeżek), bardzo ładne grafiki. Wszystko kojarzące się z odpowiednimi województwami, tylko do zachodniopomorskiego orzeł na skale (skąd tam skały?) mi nie pasuje. Bardziej IMO by pasował cukierkowaty landszaft z zachodem słońca nad morzem.

Propozycje kolejnych kategorii (kolejność nieprzypadkowa), bez podziału na województwa:
- skrzynki aktywne (sugeruję najniższe progi: 1, 3...) /było założone/,
- wykonane serwisy (propozycje nazw: uzdrowiciel, serwisant)
- ilość zdobytych poszczególnych typów skrzynek (tradycjonalista, mobilniak, plecakowicz [own], bywalec [spotkania], urojony [wirtualne], mózgowiec [quiz]...
- pechowiec (ilość DNF-ów)
- podróżnik - wg max odległości od keszy (znalezionych i założonych), tutaj proponuję skupić się na Polsce, czyli max780 km (Świnoujście – Bieszczady)
- oldskulowiec – ilość „powrotów” (znalezionych i założonych) - czy da się wykonać?
- geościeżki (ilość założonych i zdobytych)

Pisząc (znalezionych i założonych) mam na myśli równe traktowanie założonej i znalezionej skrzynki. Dlatego, że należy preferować również zakładanie skrzynek, a nie tylko zdobywanie (jak np. w geościeżkach). Ktoś, kto założył skrzynkę na Rysach, nie jest gorszym góralem (Wasza propozycja kategorii) od tego kto ją zdobył.

Proponuję aby sprawności niezdobyte nie pokazywały się w moich statystykach (obecnie są na szaro). W szczegółach oczywiście powinny zostać.
Wygląda na to, że u mnie województwo podlaskie (wg statystyk mam 2 skrzynki) gdzieś uciekło. W ogóle wartości na mapce i w medalach nie zgadzają się.
Czy poziomy są zróżnicowane w zależności od województwa? Tak jest zamierzone?
Ostatnio zmieniony piątek 31 marca 2017, 11:38 przez brasia, łącznie zmieniany 2 razy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Re: Sprawności

Post autor: deg » piątek 31 marca 2017, 10:43

Zdecydowanie apeluję o brak sprawności powiązanej z zakładaniem keszy per województwo. Jeśli użytkownicy zaczną "walczyć" o odznaki, zacznie się masowe zakładanie bylejakich keszy - byle tylko zdobyć odznakę. A gdy taka odznaka będzie per województwo - to dodatkowo kesze będą powstawały w województwach poza miejscem zamieszkania keszera - zakładane na szybko i nie serwisowane. Chyba nie o to nam chodziło wprowadzając sprawności...

Co do sprawności "na szaro", to moim zdaniem to jest fajny pomysł. Jeśli masz 0 keszy w danym województwie - odznaka się nie pokazuje. Jeśli masz choć 1 - pokazuje się szara odznaka z dymkiem postępu ile brakuje Ci do zdobycia pierwszego poziomu.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

areckis
Wyjadacz

Post autor: areckis » piątek 31 marca 2017, 10:52

Co do odznak:
- za założenia, to myślę podobnie jak deg. Chyba, że liczone jedynie skrzynki wysoko ocenione/rekomendowane.
- pechowiec. hmmm. Tylko czy będzie zachęcała do logowania DNF'ów, czy wręcz przeciwnie? Jeśli zachęcała, to jestem za. Ale obawiam się, że może mieć przeciwny skutek i jeszcze mniej ludzi zacznie logować DNFy.
- geościeżki. Już są takie znaczki ;)

azhag
Wyjadacz

Post autor: azhag » piątek 31 marca 2017, 11:01

deg pisze:Zdecydowanie apeluję o brak sprawności powiązanej z zakładaniem keszy per województwo. Jeśli użytkownicy zaczną "walczyć" o odznaki, zacznie się masowe zakładanie bylejakich keszy - byle tylko zdobyć odznakę. A gdy taka odznaka będzie per województwo - to dodatkowo kesze będą powstawały w województwach poza miejscem zamieszkania keszera - zakładane na szybko i nie serwisowane. Chyba nie o to nam chodziło wprowadzając sprawności...
Z zakładaniem per województwo się zgadzam, ale za samo zakładanie bym jednak chętnie zobaczył. Choć też nie ma co przesadzać z ilością stopni, by nie zachęcać do sadzenia 500 eppendorfek przy co drugim parapecie, które nigdy nie dostąpią serwisu. Za to można zrobić stopnie (lub osobną sprawność) wg zdobytych gwiazdek.

Jeszcze takie pytanie jak liczone są skrzynki do Tropiciela: rozumiem, że mobilniaki i owny nie są liczone per województwo (i słusznie), bo mam tylko odznakę mazowiecką, czy są liczone w ogóle per sztuka? Czy podobnie jest z wirtualami, które, jak wszyscy wiemy, częściej chyba są zdobywane wirtualnie właśnie?

Do odznaki za DNF-y mam w sumie mieszane uczucia. Z jednej strony praktyka nielogowania DNF-ów „by nie psuć sobie statów” jest godna potępienia, z drugiej strony czy nie zachęci to coponiektórych do sztucznego nabijania DNF-ów byle zdobyć kolejną sprawność? Albo — jak zauważył areckis — do nielogowania, by przypadkiem jej nie dostać.
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » piątek 31 marca 2017, 11:12

Nie miałem zamiaru aby zaproponowane przeze mnie kategorie dotyczyły województw (te już mamy), miałem na myśli całą Polskę. Zrobiłem stosowny dopisek.
azhag pisze:Za to można zrobić stopnie (lub osobną sprawność) wg zdobytych gwiazdek.
Też o tym myślałem, ale gdzieś mi uciekło - bardzo dobry pomysł!

areckis
Wyjadacz
Podziękował: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 45 razy

Post autor: areckis » piątek 31 marca 2017, 11:17

brasia pisze: tylko do zachodniopomorskiego orzeł na skale (skąd tam skały?) mi nie pasuje.
Gryf na nadmorskim klifie?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi areckis za post:
brasia

Awatar użytkownika
ronja

Post autor: ronja » piątek 31 marca 2017, 11:23

A nie można zostać na etapie, który już mamy ? Znaczki są estetyczne, kategorie przyjazne, widać sporo włożonej pracy, miło się ogląda. Układ jest przejrzysty, cele jasne do osiągnięcia. No i przekaz jest jednoznaczny, zachęcający do większej aktywności w zdobywaniu, podróżowaniu po kraju, poznawaniu nowych miejsc, a o to chyba chodzi ? Dla mnie jest wystarczająco.
Przy okazji małe pytanie: kto pracuje teraz z GeoKretami ? W dawnych czasach filips wymyślił niezwykle dowcipne medale za różne osiągnięcia. Od jakiegoś czasu nie są one aktualizowane, a wywoływały duży uśmiech (czytaj: z dużą dozą sympatii dla pomysłu i pomysłowości autora), gdy się je widziało. Czy ta kategoria będzie kontynuowana w Kopcu ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 135 razy

Post autor: ronja » piątek 31 marca 2017, 11:24

areckis pisze:
brasia pisze: tylko do zachodniopomorskiego orzeł na skale (skąd tam skały?) mi nie pasuje.
Gryf na nadmorskim klifie?
Orzeł na klifie. Sporo ich lata w okolicach Wolina, niedawno dostałem od znajomego zdjęcia, jak siedzą sobie na zamarzniętym Zalewie.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ronja za post:
brasia
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 31 marca 2017, 11:38

azhag pisze:Z zakładaniem per województwo się zgadzam, ale za samo zakładanie bym jednak chętnie zobaczył. Choć też nie ma co przesadzać z ilością stopni, by nie zachęcać do sadzenia 500 eppendorfek przy co drugim parapecie, które nigdy nie dostąpią serwisu. Za to można zrobić stopnie (lub osobną sprawność) wg zdobytych gwiazdek.
Żeby mnie źle nie zrozumieć - jestem przeciwny nagradzaniu za zakładanie skrzynek, ale nie mam nic przeciwko medalom za otrzymane rekomendacje! Taka sprawność motywowałaby do tworzenia świetnej jakości skrzynek i pewnie byłaby bardzo fajna.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Mhonar
Nowy na forum

Post autor: Mhonar » piątek 31 marca 2017, 13:06

Jak mnie Krcr poinformowal ze sie "doczekalem" (bo marzyly mi sie takie sprawnosci juz dawno) to az musialem odswiezyc tutaj konto. Imo wyglada to swietnie, calosc jest fajnie przemyslana, krotki opis "rejonu" , aktywne skrzynki, topowki, super - latwo i przejrzyscie.
Dalej..
- pechowiec (ilość DNF-ów)
Piszecie ze taka sprawnosc moze zniechecic do logowania dnfow. Moze troche inaczej ja nazwac? Cos w stylu odwaznego/szczerego/niesciemniajacego/uczciwego nieznalazce ? :mrgreen: Zeby ta sprawnosc dobrze sie kojarzyla i propagowala uczciwe logowanie dnfow.

Deg:
Zdecydowanie apeluję o brak sprawności powiązanej z zakładaniem keszy per województwo. Jeśli użytkownicy zaczną "walczyć" o odznaki, zacznie się masowe zakładanie bylejakich keszy - byle tylko zdobyć odznakę.
W sumie to musze sie z Toba zgodzic, chociaz rownie dobrze moze byc tak ze paru zawodnikow latajacych akurat za ta sprawnoscia, szybko sie znudzi. No ale moze lepiej nie ryzykowac.
Za to jak najbardziej promowac zakladanie dobrych skrzynek. Sprawnosci za ogolne rekomendacje, ale tez za stosunek zalozonych skrzynek do tych rekomendowanych. Tylko jak to rozwiazac? Bo kesz moze miec 100 znalezien i 1 rekomendacje, a to nie oznacza ze jest dobra skrzynka :)

Od siebie narazie przy kawie moge dodac (nie wiem jak to technicznie rozwiazujecie - cienki jestem w te klocki) :
- Cos w stylu Archeologa - zdobycie kesza po xx miesiacach/latach od umieszczenia go w serwisie/ostatniego znalezienia.
* Mozna tez dodac osobne dot. FTF'a po xx miesiacach np.
Sa skrzynki (sam taka mam - siedzi ponad rok, pierwsze i jedyne zdobycie po ponad pol roku) ktore maja bardzo malo znalezien, albo bardzo rzadko sa znajdowane, z roznych powodow.
Naszla mnie watpliwosc co z keszem (tez takiego mam :twisted: ) ktory zostal zalozony pare lat temu a jeszcze nieopublikowany.. No chyba ze brac informacje z zakladki "ostatnio zmodyfikowany" .

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » piątek 31 marca 2017, 13:38

Mhonar pisze:Naszla mnie watpliwosc co z keszem (tez takiego mam :twisted: ) ktory zostal zalozony pare lat temu a jeszcze nieopublikowany...
Sprawność kisiciel ;) albo wstydliwy :P
Tego typu rzeczy: najdłuższy czas między znalezieniami, publikacja itp. to raczej można podać w ramach ciekawostek, tworzenie z tego sprawności jest trochę bez sensu. W każdym razie nie prowadzi do rozwoju a raczej do stagnacji.

Mhonar
Nowy na forum

Post autor: Mhonar » piątek 31 marca 2017, 14:05

Brasia:
Czy ja wiem czy takie cos nie prowadzi do rozwoju? Napewno znajda sie chetni ktorzy wyluskaja taka perelke, ktora siedzi smutna i nie zdobyta jeszcze przez dluzszy czas, bo jest w nigdziu, a dookola zadnej "grupki" keszy by niektorym oplacalo sie podjechac. Nie mialem na mysli by dawac sprawnosci za kiszenie jakiegos kesza i niepublikowanie go. Bardziej chodzilo mi o sytuacje gdy kesz lezy x miesiecy niezdobyty, i go ktos w koncu wyciaga. Mozna "nagrodzic" taka sprawnoscia keszera ktory zdecyduje sie pojechac w takie miejsce, i wyrwac dziada :) Ja mam kesza ktory nie zostal znaleziony od 237dni. Gdyby tam nie pekl ftf no to siedzialby juz ponad rok, wspanialy kasek dla lowcow ftfow i jednoczesnie archeologow ;]

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » piątek 31 marca 2017, 14:42

Mhonar pisze: Bardziej chodzilo mi o sytuacje gdy kesz lezy x miesiecy niezdobyty, i go ktos w koncu wyciaga. Mozna "nagrodzic" taka sprawnoscia keszera ktory zdecyduje sie pojechac w takie miejsce, i wyrwac dziada :)
Co to to tak, dobry pomysł :)
Spojrzałem w swoje kesze, niedawno jeden został zdobyty do niemal 2 latach, inny ma 657 dni od ostatniego znalezienia. Mam też takiego, który regularnie jest zdobywany 1-2 razy w roku :) Taka sprawność byłaby motywacją aby wyłuskać i znaleźć takie perełki (jak co służę linkami :D ).

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 31 marca 2017, 14:55

Zastanawiam się, czy fakt zdobycia danej sprawności odnotowywany jest raz na zawsze w bazie czy jest on za każdym razem wyliczany dynamicznie. Dokumentacja sugeruje, że mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem
wraz ze zdobyciem następnego poziomu, odkładana jest informacja ile wynosi następny próg bieżącego poziomu
chociaż nie jest to wyraźnie napisane. Byłoby to zresztą bardziej korzystne dla szybkości działania całego procesu.

Jeżeli jednak "wyliczanie" sprawności jest dynamiczne, to czy sprawności za zdobyte rekomendacje mają sens, skoro każdą przyznaną rekomendację można cofnąć i wtedy delikwent jednego dnia ma sprawność na danym poziomie, innego nie?

Jeżeli natomiast "wyliczanie" sprawności nie jest dynamicznie i odbywałoby się np. w momencie przyznania komuś rekomendacji, to czy jest jakiś mechanizm, który chroniłby przed sytuacją przyznawania sobie przez "znajomków" nawzajem rekomendacji "na chwilę"?

azhag
Wyjadacz

Post autor: azhag » piątek 31 marca 2017, 15:24

Jeśli chodzi o archeologię, co w przypadku teamów? Jadą dwie osoby po kesza w nigdziu, jedna dostaje sprawność za zdobycie po dwóch latach, a druga już nie, bo dopiero po minucie?

Poniekąd pytanie dotyczy też naliczania FTF-ów przez system.
Obrazek

ODPOWIEDZ