Transparentność decyzji podejmowanych przez COG

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Aris
Wyjadacz

Transparentność decyzji podejmowanych przez COG

Post autor: Aris » sobota 11 marca 2017, 23:07

Kto jest za tym aby głosowania COG w sprawie funkcjonowania serwisu OC były ogólnodostępne? Abyśmy wiedzieli czy nasz kandydat postępuje według naszych oczekiwań.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Re: Transparentność decyzji podejmowanych przez COG

Post autor: ronja » czwartek 23 marca 2017, 19:08

Sprawa transparentności była już kiedyś poruszana. Jak widzisz, samym zainteresowanym (czyli wybieranym finalnie do COG-u) nigdy na tym nie zależy i nie będzie zależeć :) Przejrzyj programy wyborcze - prawie każda kampania zawierała slogany o przejrzystości, informowaniu, itp. I co ? I nic. Jedyny COG, który w ostatnich latach starał się w jakiś sposób rozmawiać z keszerami, został zmieciony kadencję temu. To smutne, bo źle świadczy o więziach w społeczności OCPL. Zobacz, ile osób się tu wypowiedziało. Ale z drugiej strony można dojść do całkiem humorystycznego wniosku, że większość userów ma w czterech literach COG, bo tak właściwie nie stanowi jakiejkolwiek dla nich wartości. Może więc pójść ich śladem ? Przewrotne, ale i kuszące :)
Obrazek Obrazek

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » piątek 24 marca 2017, 22:11

Dokładnie. Ma to przełożenie na frekwencję w wyborach. Przeciętny użytkownik ma to głeboko gdzieś. Najważniejsze by strona działała.
Wspominasz o zamiecieniu wcześniejszego COGu. Smutne, że wywrotowcy (Agatha, art_noise, Mario&Monia, misiek, Nannette, R007, reneee rubin, Sajmon, Whatever, Wołki.lca) rozpoczęli bunt przeciw ludziom którzy tak jak oni teraz służyli dla OC. Przy okazji posługując się marionetkami z RT. Zamiast poczekać i stanąć w szranki podczas wyborów podle przejęli "władzę" podburzając resztę.

subo
Wyjadacz

Re: RE: Re: Transparentność decyzji podejmowanych przez COG

Post autor: subo » niedziela 26 marca 2017, 13:50

ronja pisze:Ale z drugiej strony można dojść do całkiem humorystycznego wniosku, że większość userów ma w czterech literach COG, bo tak właściwie nie stanowi jakiejkolwiek dla nich wartości. Może więc pójść ich śladem ? Przewrotne, ale i kuszące :)
Już jakiś czas temu się na to zdecydowałem :-)
...

Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: sajmon » poniedziałek 27 marca 2017, 10:39

Aris pisze:Dokładnie. Ma to przełożenie na frekwencję w wyborach. Przeciętny użytkownik ma to głeboko gdzieś. Najważniejsze by strona działała.
Wspominasz o zamiecieniu wcześniejszego COGu. Smutne, że wywrotowcy (Agatha, art_noise, Mario&Monia, misiek, Nannette, R007, reneee rubin, Sajmon, Whatever, Wołki.lca) rozpoczęli bunt przeciw ludziom którzy tak jak oni teraz służyli dla OC. Przy okazji posługując się marionetkami z RT. Zamiast poczekać i stanąć w szranki podczas wyborów podle przejęli "władzę" podburzając resztę.
Widzę, że o mnie i wywrotowcach :)
Najpierw piszesz, że dal "przeciętnego użytkownika" ważne jest by strona działała. I jest to 100% racji. By strona działała potrzebne jest RT. Pamięć bywa krótka, więc przypomnę: RR skonfliktowała się się RT, w skutek czego z RT odeszło masę ludzi. Od, jak piszesz, "marionetek" zależy działanie OC.pl.
"Bunt" polegał na wystartowaniu wymienionych osób w corocznych wyborach ze wspólnym programem. Więc Twoje ostatnie zdanie to kompletne bzdury - "podłe przejęcie władzy" to były wybory :)
Po tych wszystkich bezeceństwach popełnionych przez wywrotowców powrócili "starzy wyjadacze" RT, doszło też kilku nowych - co dobitnie świadczy o tym, że klimat się polepszył.
Buntem raczej nazwałbym odmowę przekazania przez Bechema (który łączył funkcje w RT i RR) dostępów do serwera i witryny po ogłoszeniu wyników wyborów.
Na teraz RT działa, nie tylko ogarnia sprawy bieżące, ale też modyfikuje kod, reaguje na propozycje i zgłoszenia. COG (wybrany przez userów) działa i (o dziwo) składa się w dużej części z osób, które były w COG wcześniej. Nie ma tylko RR, która nie wiadomo po co była.
Co do frekwencji - ogłoszenie o kandydatach, wyborach jest na głównej. Nic nie poradzisz (ani Ty, ani ja) że ludzie to olewają, ciągną GPX i lecą w teren, a o forum, profilu na FB przypominają sobie jak "nie bangla".

Patrząc od strony technicznej serwisu (mając na uwadze jego działanie) najfajniejszą rzeczą, jaka wydarzyła się na X zlocie nie były kesze, ogniska czy fajerwerki, ale widok, jak wszyscy obecni tam i działający w RT i COG zasiedli wspólnie w kółku i omawiali co i jak. Uwierz, był to mega budujący widok dający poczucie, że na pewno OC będzie się kręcić.

Twój wpis budujacy nie jest. Wywrotowcy, bunt, podłe przejęcia władzy - fajnie się to pisze, pewnie też czyta, ale to nie Super Express. Smutne, że plujesz na "marinetki z RT" i "wywrotowców", którzy jednak jakby nie było ciągle działają DLA oc.pl - mimo takich postów.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 8):
krcrbrasiaRobdegart_noiseMario&MoniaJanok.mil

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 30 marca 2017, 13:31

sajmon pisze:...Twój wpis budujacy nie jest. Wywrotowcy, bunt, podłe przejęcia władzy - fajnie się to pisze, pewnie też czyta, ale to nie Super Express. Smutne, że plujesz na "marinetki z RT" i "wywrotowców", którzy jednak jakby nie było ciągle działają DLA oc.pl - mimo takich postów.
Ale pamiętasz atmosferę tamtych dni, gdy krytykowaliście na Forum działający COG, wzywając do przyspieszonej zmiany w imię Waszego pojęcia sprawiedliwości ? Jawnie wezwaliście do małej rewolucji, opracowaliście wspólnie program, zakwestionowaliście stan dotychczasowy, itd. Dobrze się przygotowaliście, zbudowaliście wokół tego koalicję, która przyniosła pożądany efekt w wyborach. Jak nazwać te działania ? Inicjatywa oddolna to była, czy może rzeczywiście bunt ? :wink: Dla zdecydowanej większości userów temat nie jest czytelny. Dla tych, co mają troszkę większą wiedzę o "koligacjach" w serwisie już tak :)
Może kiedyś powstanie COG, który nie dość, że będzie wywiązywał się z wyborczych zobowiązań, to jeszcze będzie się cieszył powszechnym zaufaniem ? Oby.
Obrazek Obrazek

sajmon
Wyjadacz
Podziękował: 78 razy
Otrzymane podziękowania: 178 razy

Post autor: sajmon » czwartek 30 marca 2017, 16:22

ronja pisze:[...] opracowaliście wspólnie program, zakwestionowaliście stan dotychczasowy, itd. Dobrze się przygotowaliście, zbudowaliście wokół tego koalicję, która przyniosła pożądany efekt w wyborach. Jak nazwać te działania ? [...]
Wytłumacz mi, co złego jest w tym, że grupa ludzi ma takie same poglądy, umie się dogadać, przygotować merytorycznie i działać razem? Czy powinno być jak w porzekadłach ludowych, że gdzie 2 Polaków, tam 3 opinie? Czy poglądy były różne od Twoich i dlatego złe?

Co źle działa w COGu? Kesze nie są weryfikowane, zgłoszenia nie obsługiwane? Czy nie pasują Ci konkretne osoby i masz uprzedzenia czysto prywatno-personalne? Na poprzedni COG też raczej nikt nie narzekał, z tego co się orientuję to w większości COGują te same osoby, co wcześniej.
Problemem były stosunki RR-RT (ze szkodą dla RT a tym samym serwisu), jakieś wydumane podejście, że RR to "WŁADZA" (co oczywiście wszyscy negują, ale nadal to określenie tu krąży, teraz wg co poniektórych to COG jest władzą i "prezesem"). Czekam, aż w końcu Ty, baloniarz i inni zrozumiecie, że COG, RT, a kiedyś RR to SŁUŻBA na rzecz userów oc, a nie WŁADZA nad nimi. Taka zmiana perspektywy pozwoli zrozumieć, że teksty o buntach, rewolucjach i przejmowaniu władzy(!) są bzdurne.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi sajmon za post (razem 2):
brasiadeg

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 30 marca 2017, 19:41

sajmon pisze:Wytłumacz mi ...
Sajmon, ja nie piszę o (dobrych lub nie) pomysłach grupy ludzi, tylko o atmosferze w jakiej się one zmaterializowały. Nie chce mi się przeglądać wszystkich postów i wstawiać cytaty - nie o to teraz chodzi. Jak ktoś zechce poczytać, to nawet dziś wyłapie tamten klimat. Przecież wówczas zakwestionowano, wręcz potępiono w czambuł, postępowanie legalnie wybranego COG-u. Pamiętasz, co było przyczynkiem ? Pewnie pamiętasz, tak samo jak ja i inni *. Mieliśmy gorący okres, a przeciwnicy COG-u wszczęli swego rodzaju rokosz, bunt. No i temat popłynął, a dzisiaj jesteśmy rok później i mamy wybierać nowy COG, oby lepszy od tego, który powstał dzięki grupie, o której wspominasz. Piszesz, że na poprzedni COG, cytuję: "też raczej nikt nie narzekał". Chyba jednak tak, skoro go zmieniono, a wcześniej jawnie kwestionowano pracę :D
Nie ma nic złego w tworzeniu koalicji. Pod jednym warunkiem - zmiany powinny być lepsze, a nie gorsze lub sankcjonujące stagnację.

Co mi nie pasuje w COG-u ? Pisałem wielokrotnie, więc widać. Ot, chociażby transparentność działań, wywiązywanie się względem wyborców z deklaracji i podjętych zobowiązań. Zgłoszenia i obsługa keszy to normalka, nic wielkiego. Byłem w COG-u, wiem czym jest praca tam [tzw. służba]. Ale też wiem, jaką siłę mają układy i układziki [tzw. władza], które przy braku zewnętrznej kontroli (takiej, jak np. cykliczne, publiczne raportowanie pracy COG-u, informowanie o przesłankach podjętych decyzji, itp. - czyli normalnych obowiązków wynikających z podjętego zobowiązania, jakim była wygrana w wyborach dzięki głosom wyborców) sprawiają, że COG ma zaufanie na poziomie funta szarego mydła, a nie rzeczywistej reprezentacji 36 tysięcy użytkowników.
Nie pisz, że zmiana perspektywy na taką jak Twoja, pozwoli cokolwiek zrozumieć. Jestem dorosłym człowiekiem, obserwuję świat od wielu lat, OCPL od prawie samego początku. Widziałem już wiele i nadal widzę sporo :) Może dobrze, że wyczyszczono wiele tekstów z wewnętrznego forum COG-u ? Lektura co poniektórych tematów mogłaby zmienić paru zdeklarowanym obecnie koalicjantom światopogląd :D
Perspektywa ma to do siebie, że z różnego kąta patrzenia wyglądać będzie inaczej. Ważne, by znaleźć w niej wspólny sens. Tego nie da się osiągnąć preferując tylko własne widzenie. Tej umiejętności brakuje COG-owi.

Ulubionymi słowami opisującymi ciężką pracę (taki żarcik) COG-u są "służba", "czas wolny", "rodzina". Może niech zastąpią je "lojalność względem wszystkich wyborców i współdziałanie z nimi". Taki COG mi się marzy, bez względu na nicki, które w nim będą.

* Przez systematyczne powtarzanie przeciwników ówczesnego COG-u utrwaliła się teza, że stosunki między RR a RT były ze szkodą dla RT, a tym samym serwisu (w domyśle "ten zły COG"). Nie mam pełnej wiedzy, więc nie będę rozwijał tematu. Zresztą, argumenty były przedstawiane przez obie strony na Forum. Chciałbym tylko zaznaczyć, że u podstaw leżała (moim zdaniem słuszna) chęć kontroli działań RT, jedynego niewybieralnego gremium na OC, mającego realny wpływ na jego istnienie. No i poleciały fochy i deklaracje, a w rezultacie COG :wink: Zaznaczę: doceniam pracę RT, co nie oznacza, że zgadzam się z jej całkowitą autonomią. Ale co do niej mogę się mylić. Jeśli tak, to błąd wynika z ... nieprzejrzystej polityki informacyjnej obecnego COG-u (czyli żadnej), co oznacza, że potrzebne są zmiany w jego składzie i zasadach funkcjonowania - na lepsze, z pożytkiem dla każdego z nas. A RT też mogłaby co jakiś czas napisać o swojej pracy. Nie każdy zagląda na GitHuba czy wątek na forum. Troszkę przywróciłem tu stary pomysł z rozsyłanym cyklicznie na maile userów newsletterem, zawierającym istotne informacje o Serwisie. Może warto do niego wrócić ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » czwartek 30 marca 2017, 21:59

ronja pisze:
sajmon pisze:...Twój wpis budujacy nie jest. Wywrotowcy, bunt, podłe przejęcia władzy - fajnie się to pisze, pewnie też czyta, ale to nie Super Express. Smutne, że plujesz na "marinetki z RT" i "wywrotowców", którzy jednak jakby nie było ciągle działają DLA oc.pl - mimo takich postów.
Ale pamiętasz atmosferę tamtych dni, gdy krytykowaliście na Forum działający COG, wzywając do przyspieszonej zmiany w imię Waszego pojęcia sprawiedliwości ? Jawnie wezwaliście do małej rewolucji, opracowaliście wspólnie program, zakwestionowaliście stan dotychczasowy, itd. Dobrze się przygotowaliście, zbudowaliście wokół tego koalicję, która przyniosła pożądany efekt w wyborach. Jak nazwać te działania ? Inicjatywa oddolna to była, czy może rzeczywiście bunt ? :wink: Dla zdecydowanej większości userów temat nie jest czytelny. Dla tych, co mają troszkę większą wiedzę o "koligacjach" w serwisie już tak :)
Może kiedyś powstanie COG, który nie dość, że będzie wywiązywał się z wyborczych zobowiązań, to jeszcze będzie się cieszył powszechnym zaufaniem ? Oby.
Ja tego tak nie odebrałem, a wierz mi lub nie, że nie należę do żadnej koalicji ani koła wzajemnej adoracji. Wręcz przeciwnie, zauważyłem wtenczas zagrożenie dla serwisu kiedy to były już członek RT ambicjonalnie nie chciał przekazać uprawnień.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » czwartek 30 marca 2017, 22:22

Rob pisze:Wręcz przeciwnie, zauważyłem wtenczas zagrożenie dla serwisu kiedy to były już członek RT ambicjonalnie nie chciał przekazać uprawnień.
A dlaczego nie chciał przekazać ? Co zaistniało wcześniej ? Zobacz, że wiele osób z tamtego czasu przez ostatni rok przestało się udzielać w serwisie i na forum. Ambicje, czy może zniechęcenie, bo atak przeciwników był poniżej pasa ? Można się spierać w nieskończoność, ale to nie był gorszy COG od obecnego. Może przyszły będzie lepszy od dwóch poprzednich ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował: 64 razy
Otrzymane podziękowania: 62 razy

Post autor: Rob » piątek 31 marca 2017, 00:34

Nie wiem, nie interesuje mnie to dlaczego nie chciał przekazać. Z mojej perspektywy było to zachowanie infantylne i małostkowe. Tym bardziej, że OC nie było jego własnością, a dodatkowo z RT zaczęli odchodzić ludzie. Nie mam pojęcia, który COG był/jest lepszy. Szczerze mówiąc dla mnie najważniejsi dla serwisu są ludzie z RT, bo to dzięki ich harówce serwis się rozwija i działa. Nie wiem jaka jest Twoja profesja, ale jakbyś chociaż połowę czasu, który spędzasz na forum poświęcił na prace w kodzie to by było fajnie i z korzyścią dla wszystkich i może doceniłbyś to, że wrócili po tych wszystkich zawirowaniach. Uważam, że dobrze, że się wtedy tak zadziało, nawet odetchnąłem z ulgą, bo jakby tych działań nie było to RT pewnie dzisiaj liczyłaby 1-2 osoby.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Rob za post:
dallas
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » piątek 31 marca 2017, 07:28

ronja pisze:Można się spierać w nieskończoność, ale to nie był gorszy COG od obecnego.
A może zacząłbyś od porównania jak się zmieniał skład COG-u w czasie i przestał pisać o zamachu na COG... Nie pamiętam już co było powodem, że w czwartym miesiącu Twojego COG-owania zaproponowano mi zajęcie wakatu po Tobie, ale było to baaardzo dawno. A poza tym, oprócz drobnych zmian spowodowanych rezygnacją bądź karnym odebraniem uprawnień (tak, tak wołki.lca - kiedyś za kontrowersyjne działania członek COG bywał odsunięty od pełnienie funkcji - co miało również miejsce w aktualnym składzie) COG-u niektóre nazwiska co roku się powtarzają. Większe kontrowersje dotyczyły RR, czego efektem było:
etnamars pisze:26 wrz 2014
Kiedy zabawa staje się polityką, a do tego to wszystko dąży, to...przestaje być zabawą.
5 lis 2014
w dniu dzisiejszym niestety zrezygnował Leone.
12 lis 2014
w dniu dzisiejszym niestety zrezygnowali kawior&jardo.
13 lis 2014
Rada podjęła decyzję o samorozwiązaniu i sprawuje urząd do rozstrzygnięcia nowych wyborów
A po nowych wyborach działania nowego składu - który pewnie chciał dobrze i szanuję ich za to, że zdecydowali się zabrać za ten "gorący kartofel" - doprowadziły do tego, że serwer dostał się pod opiekę jednego człowieka (pozostałej części RT zablokował dostęp) i nie był zbyt chętny do oddania uprawnień kolejnej, legalnie wybranej RR...
Rob pisze:Szczerze mówiąc dla mnie najważniejsi dla serwisu są ludzie z RT, bo to dzięki ich harówce serwis się rozwija i działa.
I o to chodzi, teraz wśród RT jest najwyraźniej dobra atmosfera, co widać po wyglądzie i funkcjonowaniu serwisu.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » piątek 31 marca 2017, 09:33

krystiant pisze:Nie pamiętam już co było powodem, że w czwartym miesiącu Twojego COG-owania zaproponowano mi zajęcie wakatu po Tobie, ale było to baaardzo dawno.
Już odpisuję. Dwóch panów uznało, że nie pasuję im do koncepcji, bo mam własne zdanie. Mechanizm znany i dzisiaj, gdy ktoś buduje własną koalicję, a potem robi z niej użytek :) Zdanie odrębne zachowałem nadal, do COG-u się nie pcham. Dobre działania wspieram, złe krytykuję. Ot, zwykłe prawa wynikające z bycia aktywnym wyborcą i keszerem. Poza tym zastępując mnie w COG-u miałeś dostęp do panelu administracyjnego i mogłeś tam przeczytać, jak procedowano sprawę. Nie przeczytałeś, czy nie dano dostępu albo wymazano wszystko ? A może przeczytałeś, jednak dzisiaj lepiej jest zadać pytanie, niby że coś jest na rzeczy :wink: ?
krystiant pisze:A poza tym, oprócz drobnych zmian spowodowanych rezygnacją bądź karnym odebraniem uprawnień (tak, tak wołki.lca - kiedyś za kontrowersyjne działania członek COG bywał odsunięty od pełnienie funkcji - co miało również miejsce w aktualnym składzie)
Teraz mamy solidarność grupową i nieprzejrzyste decyzje. Co innego można przeczytać w prywatnych mailach, co innego na Forum, co innego usłyszeć np. na evencie od członka COG. Miszmasz taki wychodzi. Nawet niektórzy członkowie COG-u nie bardzo mają pojęcie, jaką linię prezentowali w dyskusji (przypomnę: wg. publicznych deklaracji działa on kolegialnie i decyzje podejmuje wspólnie). Było pewne zdziwienie w jednym z postów, było parę ciekawych tekstów w prywatnych rozmowach :) Dlaczego nie poinformowano społeczności o przekroczeniu uprawnień przez konkretne osoby i nie napisano o konsekwencjach ? Strażnika wywalono, bo dał się złapać na subkoncie. Ale dulusa już nie, bo to kumpel i w sumie nic złego się nie stało. Tylko sobie wykorzystał uprawnienia większe niż dla zwykłego keszera, ale to taki drobiażdżek przecież, mały pikuś, poza tym kolega, jeździ na eventy, więc co się czepiać ? :D
krystiant pisze:...COG-u niektóre nazwiska co roku się powtarzają.
Może to właśnie dotychczasowe doświadczenia sprawiły, że ludzie nie chcą się pchać do pracy w COG-u ? Wystarczyłaby jedna, dwie kadencje z dobrą polityką, otwartym podejściem do ludzi, by odbudować wizerunek tego ciała. Jednak nie, wara maluczkim od COG-u :D Dostajemy tylko gorzkie żale o "poświęceniu czasu wolnego, rodziny, pracy zawodowej, itd.). Męczeństwo jest dzisiaj modne - lepiej się sprzedaje, transparentność jest passé :twisted:
krystiant pisze:...doprowadziły do tego, że serwer dostał się pod opiekę jednego człowieka (pozostałej części RT zablokował dostęp) i nie był zbyt chętny do oddania uprawnień kolejnej, legalnie wybranej RR.
Nie wiem, czy obaj mamy pełną wiedzę na temat "dostania się" serwera w ręce konkretnej osoby i późniejszych kroków. Obawiam się, że obaj mamy ją z różnych źródeł, nie do końca wzajemnie się wspierających. Zdaje się, że w pewnym momencie stanęliśmy przed wyborem: "serwer ktoś przejmie" lub "serwer zostanie zamknięty". To pewnie nie do końca takie właśnie słowa - nieważne, chodzi o istotny moment dla OC. A że potem były obawy przed przekazaniem go nowej RR ? Odsyłam do postów, które opisywały działania tej rady. To zupełnie inny temat, kiedyś przerabiany i zamknięty. Ale jak ktoś chce, niech sobie poczyta, pogada z ludźmi. Generalnie układ 3:2 mógł decydować o wszystkim, także o kulturze działania (jako gremium zarządzającego organizacją) następnego COG-u :) Coś nie zatrybiło, dzisiaj znowu wracamy do tematu, bo wybory za progiem.
Obrazek Obrazek

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » piątek 31 marca 2017, 21:38

Nie chcę się odpisywać. RT zastraszyła cały serwis nie mogąc się dogadać z RR. Uwaliliscie kogo chcieli to łaskawie wrócili.

O COGu dobitnie świadczy aktywność w tym temacie.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » sobota 01 kwietnia 2017, 15:16

Aris pisze:O COGu dobitnie świadczy aktywność w tym temacie.
COG nie jest aktywny w tym temacie, bo pytanie nie było skierowane do COGu:
Aris pisze:Kto jest za tym aby głosowania COG w sprawie funkcjonowania serwisu OC były ogólnodostępne? Abyśmy wiedzieli czy nasz kandydat postępuje według naszych oczekiwań.
Dla COG pytanie jest nieco bez sensu, bo najczęściej korzystamy z tego samego rozwiązania jak ankieta na forum. Wtedy głosowania nie są jawne.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ