Przewodnicy

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Aris
Wyjadacz
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Przewodnicy

Post autor: Aris »

Czy tylko ja zauważyłem spadek liczby przewodników? Czym jest to spowodowane? Są jakieś statystyki ilu ich było w poszczególnym czasie? Może tak na prawdę są niepotrzebni? Jakie macie doświadczenia z tym związane?

Pozdrawiam 8)

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 497 razy

Re: Przewodnicy

Post autor: deg »

Efekt zimy ;)

Nie wystarczy spełnić warunku 20 rekomendacji i włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach, aby być przewodnikiem. Zanim dane przewodników trafiają na mapę, weryfikowany jest warunek aktywności w ciągu poprzednich 90 dni. Jeśli przewodnik niczego w tym czasie nie logował - znika z mapy. Gdy zaloguje znalezienie - znów się pojawi. To dzieje się w pełni automatycznie.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
Aris
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Post autor: azhag »

Jestem przewodnikiem od kilku miesięcy. Raz zostałem poproszony o pomoc w ukryciu przez osobę, która nie wiedziała w ogóle co to przewodnik (chociaż miała staż dłuższy ode mnie), ponadto raz dostałem maila od innej z prośbą o wprowadzenie w keszowanie, jednak na moją odpowiedź nie doczekałem się odpowiedzi. ;)
Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Moje doświadczenie jest takie. Swego czasu dość mocno podkreślałem sieknięte kordy, tradycyjne nietypowe ("bo COG pisał, że jak waypoint nie jest na kordach to musi być nietypowa", szkoda, że COG zazwyczaj nie radzi, aby te kordy w taki czy inny sposób złapać np. z mapy orto lub od któregoś ze znalazców), miszmasz atrybutów (dostępna tylko pieszo i dostępna rowerem) albo zbędne atrybuty, brak danych w logbooku (nazwa kesza, autor, kontakt, nazwa serwisu), brak zmian w opisie skrzynki po serwisie (np. skrzynka zmieniła lokalizację, ale autor zostawił stare kordy, stare wskazówki itp.). Kiedyś przeniosłem kesza, bo drzewo pod którym się znajdował złamało się podczas wichury. Właściciel nie zareagował na zmianę, więc musiałem jechać tam jeszcze raz i wrócić kesza na stare miejsce. Teren już był uprzątnięty przez służby leśne, ale zamiast drzewa został karczoch:)
W każdym razie teraz ludki jak są na moich keszach, to zauważam później niższą ocenę, zdawkowy wpis itp. Opłacało się:)
Tylko później przykro czytać takie komentarze
1486112178474screencapture.png
1486112178474screencapture.png (42.08 KiB) Przejrzano 2229 razy
screenshot-opencaching.pl-2017-02-03-09-57-25.png
screenshot-opencaching.pl-2017-02-03-09-57-25.png (11.46 KiB) Przejrzano 2229 razy
Żeby nie było, że jest tak źle, to chyba ze 2 razy spotkałem się z sympatycznym, pozytywnym odzewem.

baloniarz
Wyjadacz
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy

Post autor: baloniarz »

Ponoć z przewodnikami nie jest aż tak źle - tak wynika z "badań" przedstawicieli COGu nad aktywnością i udzielaniem pomocy przez przewodników OC. Ponoć wyniki ich pracy mają być niedługo opublikowane.
A może MY przewodnicy zaczniemy coś pozytywnego np zaczniemy spisywać i publikować w specjalnym wątku zapomniane zasady kodeksu keszera. Wśród dinozaurów polskiego OC głęboko były zakorzenione pewne zasady, kiedy pionierzy przestawali się bawić zasady przez nich ustalone zaczęły się rozmydlać. Młodzi nie mają wyrazistych "wzorców". Kiedyś świętością była zasada," byłem przy zakładaniu" to nie łapię FTFów, wpis w takiej sytuacji dopuszczalny był na końcu dzienniczka i ewentualne zalogowanie w serwisie po kilku pierwszych wpisach.
Każda gra jest dobra jeśli ma jasne i przejrzyste zasady. Niedomówienie i dowolna interpretacja sprzyja chaosowi i nadużyciom.
Przewodnicy dajemy dobry przykład???
Za ten post autor baloniarz otrzymał podziękowania (total 6):
sajmonkrystiantArisWołki.Lcaoriabigeo

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

Kilka razy miałem wątpliwą przyjemność zwrócić uwagę w logach o logowaniu FTF przez współzałożyciela, często kilka minut po publikacji skrzynki. Mam odczucie, że byłem traktowany jak oszołom.
Co do podejścia 'świeżaków' do rad 'starszaków' polecam lekturę logów kesza OP8G4C "Hardy Deg" - niestety / na szczęście większość 'mięska' została skasowana.
Swoją drogą uważam, że COG powinien bardziej 'cisnąć' w pewnych kwestiach - takich jak ortografia i interpunkcja, styl opisu kesza - bo to są w stanie wyegzekwować (tego, czy kesz jest w pojemniku po tictakach i czy logbook to wyrwana kartka z notesu już nie). Ma tylko 3 kesze by nauczyć keszera choć tych podstaw które imho mocno wpływają na odbiór kesza i założyciela :)
Nie jestem przewodnikiem, choć to rozważałem. Niestety nie jestem dostępny 'na gwizdek', a sądzę, że przewodnik powinien być dyspozycyjny dla szukających pomocy. O ile w ogóle ktoś o pomoc zapyta...
Za ten post autor sajmon otrzymał podziękowanie:
parlando

baloniarz
Wyjadacz

[quote="sajmon"]
Swoją drogą uważam, że COG powinien bardziej 'cisnąć' w pewnych kwestiach - takich jak ortografia i interpunkcja, styl opisu kesza - bo to są w stanie wyegzekwować (...)
Zadaniem COG jest to o czym wspominasz a także szeroko rozumiana rola wychowawcza. Czasem aby być COGowiczem trzeba mieć "cojones".

parlando
Forumator

Żeby dać przykład, to można najpierw pokasować sobie logi "znaleziona" w czasie "wirtualnych spacerków". Zgodne to z tym mitycznym, niepisanym kodeksem geocachera, czy nie? Pytam bo nie jestem dinozaurem OC:)
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
azhag

baloniarz
Wyjadacz

@ parlando W virtualach autor wymaga zrobienia określonego zadania w tym zdobycia HASŁA. Hasło mogę zdobyć na miejscu lub za pomocą virtualych spacerów (np street view).

parlando
Forumator

Aha, czyli przy każdej innym typie keszy należy być w terenie, tylko w wirtualach nie? Może mi jeszcze napisz jakie były przesłanki do zmiany definicji wirtualów? Albo dlaczego w kilku wyrywkowo sprawdzonych wirtualach (nie wiem na jaką skalę była to akcja) pojawiły się w 2016 roku adnotacje COG-u, że "wymagane jest zdjęcie keszera na tle obiektu lub części jego ekwipunku".
Sorry, ale jak tak interpretujesz geocaching, to ja poczekam na innego przewodnika.

Awatar użytkownika
Wołki.Lca
Wyjadacz
Podziękował;: 118 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Post autor: Wołki.Lca »

baloniarz pisze: Swoją drogą uważam, że COG powinien bardziej 'cisnąć' w pewnych kwestiach - takich jak ortografia i interpunkcja, styl opisu kesza - bo to są w stanie wyegzekwować (...)
Zadaniem COG jest to o czym wspominasz a także szeroko rozumiana rola wychowawcza. Czasem aby być COGowiczem trzeba mieć "cojones".
... oj to się będzie działo, jak zostaniesz COG'owiczem :lol:
BAN za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, za niewłaściwy styl opisu kesza też BAN
A za działanie na szkodę OC, cokolwiek to znaczy, ... to już będzie BAN na amen :lol:

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

wołki.lca pisze: ... oj to się będzie działo, jak zostaniesz COG'owiczem :lol:
BAN za błędy ortograficzne i interpunkcyjne, za niewłaściwy styl opisu kesza też BAN
A za działanie na szkodę OC, cokolwiek to znaczy, ... to już będzie BAN na amen :lol:
Wołek - teraz też jest ciekawie, np. Twoje decyzje w imieniu COG, wydawane na zasadzie szatni w "Misiu": "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi ?":D
Obrazek Obrazek

baloniarz
Wyjadacz

parlando pisze:Aha, czyli przy każdej innym typie keszy należy być w terenie, tylko w wirtualach nie? Może mi jeszcze napisz jakie były przesłanki do zmiany definicji wirtualów? Albo dlaczego w kilku wyrywkowo sprawdzonych wirtualach (nie wiem na jaką skalę była to akcja) pojawiły się w 2016 roku adnotacje COG-u, że "wymagane jest zdjęcie keszera na tle obiektu lub części jego ekwipunku".
Sorry, ale jak tak interpretujesz geocaching, to ja poczekam na innego przewodnika.
Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę ale w każdym przypadku skrzynki innej niż virtual MUSISZ być na miejscu aby wpisać się do dzienniczka papierowego (i lub) znaleźć hasło zapisane na przedmiocie pozostawionym w terenie przez autora skrzynki (inny typ, taki wyjątek). Zadanie wymagane przez autora skrzynki virtualnej jakie przed poszukiwaczem postawił autor w chwili zakładania skrzynki tj końcówka maja 2009r, wymagało wizyty na miejscu. Z czasem technologia pozwoliła na wykonanie zadania virtualnego siedząc w fotelu (panoramio - już zamknięte, street view, czy identyfikacja oryginalnego zdjęcia z zamazanym "hasłem" w google grafika). To że w 2016r COG wprowadził dodatkowy wymóg zrobienia sobie zdjęcia z miejsca ukrycia virtuala - wynikł w tego, że krąży tylko wśród "zaufanych" lista haseł do większości virtuali. Aby wyrównać szanse dla niezaufanych, COG (z mojej inicjatywy) wprowadził ten wymóg, co miało spowodować ukrócenie procederu przekazywania sobie haseł (równe szanse). Rozważane było opublikowanie haseł dla wszystkich lub dodanie wymogu zrobienia sobie fotki - ot i cała tajemnica.
@wołki.lca Faktem jest to, że COG mógłby czasem przeglądać opisy skrzynek ze swojego terenu, bo zdarzają się niezłe kwiatki. Wiem, że macie obowiązek weryfikowania tylko 3 pierwszych keszy nowych keszerów ale co stoi na przeszkodzie aby tak wyrywkowo sprawdzić raz na jakiś czas opisy lub logi w skrzynkach, napisać do autora skrzynki, która ma same nieznalezienia. Nie trzeba za wszystko BANować bo to chore ale COG powinien czasami dbać o "porządek" i temperować złe praktyki. Macie szeroki wachlarz możliwości - BAN to ostateczność. To są właśnie obowiązki COGu ale zamiast tego niektórzy wolą przypisywać sobie "Przywileje". Ale o tym innym razem.

KEISOR
Stały bywalec
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: KEISOR »

baloniarz pisze:Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę ale w każdym przypadku skrzynki innej niż virtual MUSISZ być na miejscu...
Już poprawiam. Ideą zabawy jest to, że przy każdej skrzynce (i przy virtualu też) musisz być przy skrzynce.
baloniarz pisze:... To że w 2016r COG wprowadził dodatkowy wymóg zrobienia sobie zdjęcia z miejsca ukrycia virtuala - wynikł w tego, że krąży tylko wśród "zaufanych" lista haseł do większości virtuali. Aby wyrównać szanse dla niezaufanych...
:shock: Mój Ty Panie Boże... widzisz i nie grzmisz.

A może te zdjęcia były wprowadzone po to, aby choć w minimalnym stopniu ograniczyć i utrudnić wpisywanie się do keszy, przy których się nie było?
Za ten post autor KEISOR otrzymał podziękowanie:
parlando

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 99 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

Zawiesicie kiedyś te virtuale, czy do końca OC bedziemy się o to kłócić? Serwis niewiele straci a okazji do kombinowania bedzie mniej. Wyjdzie to z pożytkiem dla obu stron.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowania (total 2):
azhagrapotek

ODPOWIEDZ