Adwentowy Kalendarz Quizowy - technikalia i błędy

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 308 razy

Re: Adwentowy Kalendarz Quizowy - technikalia i błędy

Post autor: Pawel brasia »

W FireFoxie niestety dalej brak gwiazdek i nie chodzi o kasowanie ciasteczek :(
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Olo74
Stały bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Post autor: Olo74 »

Na FF jest źle (gwiazdki sie nie pojawiają po odświeżeniu).
Na Edge nie działa odpowiedź (po kliknięciu "sprawdź" nic się nie dzieje, i nie ma znaczenia czy to jest poprawna, czy zła odpowiedź)

Hmm, coś jest nie tak :/
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Post autor: krystiant »

Win 10 i FF 50.0.2 - też potwierdzam problem ze znikaniem gwiazdek po odświeżeniu, ale nauczony doświadczeniem z wcześniejszych lat (przypadkowo się ciasteczka czasem wyczyściły) zapisuję sobie rozwiązania we "Własnej notatce do skrzynki"...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Post autor: Ranwers »

Niestety problem z ciasteczkami powstał w wyniku usunięcia problemu z polskimi znakami. Z uwagi na wagę problemu przywróciłem poprzednią wersję, co oznacza, że ciasteczka będą zapisywane, ale z polskimi znakami może być u niektórych problem. Żeby chociaż troszeczkę mniej kuło to w oczy, tymczasowo zmieniłem "ź" na "z" na dole okienka odpowiedzi, chociaż zdaję sobie sprawę, że to nie jest rozwiązanie.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
issoria
Stały bywalec
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: issoria »

Nie ma albo nie widzę bezpośredniego linka do wątku na forum w opisie AKQ? Trzeba klikać odnośnik na górze strony i przewijać do tematu, byłoby miło, gdyby pojawił się bezpośredni. :)

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

issoria pisze:Nie ma albo nie widzę bezpośredniego linka do wątku na forum w opisie AKQ? Trzeba klikać odnośnik na górze strony i przewijać do tematu, byłoby miło, gdyby pojawił się bezpośredni. :)
Poprawione :)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

W vivaldi (chromium) nic się nie dzieje po wciśnięciu Sprawdzam (w sensie żadna zagadka się nie zamyka i nie wyświetlają się kordy finałów).

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 252 razy
Otrzymał podziękowań: 308 razy

Post autor: Pawel brasia »

Chrome + android 5.1: po rozwiązaniu wszystkich zagadek nic się nie dzieje - brak kordów finałowych.
Ale i tak dziękuję za włożony ogrom pracy i organizację kalendarza :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Parlando, kompletnie nic się nie dzieje? Tło pola do wpisywania hasła nie koloruje się na zielono/czerwono (w zależności od dobrego/złego hasła)? Nie pojawiają się gwiazdki?

Brasia, nie pojawia Ci się żadne okienko, czy jest ono puste?

Do sprawdzenia, co dzieje się po stronie serwera, potrzebuję Waszego IP, lub, żebyście po wysłaniu ostatniego poprawnego hasła, wpisali też w pole odpowiedzi ksywkę, co pozwoli mi Was znaleźć w logach. W odróżnieniu od poszczególnych zagadek, całkiem dużo dzieje się po stronie serwera przy sprawdzaniu finału, a bez jakiegoś sposobu odnalezienia Waszych logów nie mam jak tego sprawdzić.

parlando
Forumator

Ranwers pisze:Parlando, kompletnie nic się nie dzieje? Tło pola do wpisywania hasła nie koloruje się na zielono/czerwono (w zależności od dobrego/złego hasła)? Nie pojawiają się gwiazdki?
Gwiazdki się normalnie pojawiały, tzn. po wpisaniu hasła pole odpowiedzi robiło się zielone, a po zamknięciu okna z zagadką przy numerze pojawiały się gwiazdki.
Przy ostatniej zagadce było tak samo, z tym, że kliknięcie "Sprawdź" (hasło prawidłowe oczywiście) nie powodowało pojawienia się okna z kordami.
Dopiero przeklepanie wszystkiego do FF pozwoliło mi poznać kordy.
/w Operze 12.18 w ogóle nie wczytywał się obrazek z zagadką - było tylko puste, niebieskie pole i miejsce na hasło. Nie zgłaszałem, bo przeglądarka stara i nie rozwijana:)

Z tego co czytałem, to ludzie mieli problemy z chrome, operą na chromium, vivaldi (też chromium), internet explorerem (nie wiem, którą wersją).

baloniarz
Wyjadacz
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy

Post autor: baloniarz »

Co jest (było) przyczyną takich jaj z wyświetleniem kordów Finałów? Nigdzie nie jest napisane, że aby zobaczyć "kordy" finałów regionalnych trzeba używać chrome, IE, Opery, FF czy innych przeglądarek. Więc byłem przekonany, że osoby odpowiedzialne za AKQ2016 wszystko przetestowały, sprawdziły itd. A tu 0:00 i na niektórych urządzeniach w ogóle nie pojawiła się ostatnia zagadka, jak się pojawia to nie sposób wpisać poprawnego hasła. Jak już i ten problem dało się przeskoczyć (telefon do przyjaciela przed PC w domu), to po wpisaniu ostatniego hasła wyskakują albo hieroglify albo walnięte kordy. NP Trójmiasto swoje kordy miało gdzieś chyba w Aleksandrowie Łódzkim a Bydgoszcz koło Golubia Dobrzynia! I tu wina nie leży raczej po stronie autorów lokalnych finałów. Ludzie siedzą nad tymi quizami a potem takie kwiatki. To nie jest jakiś tam lokalny quiz gdzie nawet telefonicznie można poszukiwaczom (w małej ich ilości) skorygować błąd.
Tak jak za całość należą się OGROMNE podziękowania to niedogodności z samym finałem burzą ten pozytywny obraz pracy "adminów" AKQ2016 a szkoda bo na pewno się napracowaliście.

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Koordy Trójmiasta i Łodzi pomyliłem przy przeklejaniu. Chciałem uniknąć błędów przy ręcznym przepisywaniu, a powstał taki kwiatek, za który przepraszam.

Mechanizm wyświetlania obrazków z zagadkami jest wspólny dla wszystkich zagadek - ostatnia nie jest wyjątkiem. Współrzędne finałów można zobaczyć z każdej zagadki klikając "sprawdź" (zakładając, że ma się wszystkie poprawne odpowiedzi). Ciężko mi powiedzieć, co spowodowało, że ostatnia zagadka się nie wyświetlała, nie dostałem takiego zgłoszenia.

Podobnie sprawdzanie haseł działa tak samo dla wszystkich zagadek - wpierw je "oczyszcza" ze wszystkich dziwnych znaków, a dopiero potem porównuje. Zwróćcie uwagę, że ten mechanizm działał dla poprzednich haseł z polskimi znakami, a i teraz wiele osób dostało koordy finałów przesyłając "Polskie" znaki na serwer. Sprawdzę logi i zobaczę, czy dzisiejsze "ń" było jakieś inne, niż poprzednie "ogonki", że sprawiło problemy.

Wyświetlanie okienka z finałami miało dwa rodzaje błędów: albo nie pojawiało się wcale, albo wyświetlały się "hieroglify" nie do odczytania. Obydwa problemy są dziwne o tyle, że okienko finału używa dokładnie tych samych mechanizmów, co okienko z zagadkami, a nawet jest prostsze, bo bazuje wyłącznie na tekście, bez obrazków, przycisku i pola tekstowego. Co więcej - zarówno na stronie OC, jak i w samym SVG jest zadeklarowane kodowanie, więc przeglądarka nie powinna używać innego (przez co pojawiają się krzaki zamiast polskich liter).

Baloniarzu, nie chcę skwitować powyższego SOA#1, ale... tak, wszystko było testowane na FF, Chrome, Operze i błędów nie było. Gdyby jakieś się pojawiły, można by je naprawić, albo w skrajnym przypadku "jakoś" połatać. Niestety każdy z nas ma odrobinkę inne ustawienia przeglądarki* i szalenie ciężko (na granicy niemożliwości) jest stwierdzić: u każdego na 100% zadziała. Jest to tym trudniejsze, że opis skrzynki OC ogranicza obiekty, które mogą się w nim znaleźć - właściwie tylko do filmów i grafik. Przepisałem w tym roku AKQ do formatu SVG** m.in. po to, żeby skończyły się problemy z niekompatybilnością w różnych urządzeniach - SVG jest internetowym standardem, podczas gdy flash nie, przez co w poprzednich latach niektórzy musieli korzystać z wersji alternatywnej.

Jeżeli ktoś chciałby pomóc w rozwiązaniu problemów z kalendarzem, tak, żeby w przyszłym roku wszystko działało na 100%, bardzo proszę o kontakt. Potrzebuję różnorodności Waszych przeglądarek, najlepiej w połączeniu z błędami, które (powinny być) są wyświetlane w konsoli (<ctrl>+<shift>+<J>), za każdym razem, kiedy "coś" nie działa.

* jak bardzo NIE jest to przesadzone zdanie, niech świadczy, że istnieją mechanizmy, które pozwalają śledzić nas w internecie niezależnie od tego, czy jesteśmy zalogowaniu na FB, VK, Googla, czy nie... tylko na podstawie konfiguracji naszego systemu i przeglądarki. Na forum są osoby, które potrafią dokładniej powiedzieć, jak różnorodne są nasze systemy.
** Jeżeli SVG kojarzy Ci się jako format grafiki wektorowej, to... masz absolutną rację. Jest on jednak na tyle funkcjonalny, że pozwala się programować... Tegoroczny AKQ to nic więcej, jak sprytny obrazek.

hub3
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: hub3 »

Mi też w chrome nie wyświetlały się współrzędne finałów. Przejrzałem wszystkie rozwiązania i "usunąłem" polskie znaki. Zadziałało.
ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Coś dziwnego (chyba) zauważyłem. W vivaldi: mam te wszystkie gwiazdki, ale jak np. teraz sprawdzałem #21 czy #15 i klikam Sprawdź, to pole zapala się na czerwono. Hasła były wprowadzane i są wyświetlane z polskimi znakami.
Z #22 chyba miałem wczoraj problem z zatwierdzeniem hasła przez "ń", bo gwiazdka pojawiła się dopiero po zastąpieniu przez "n". Co ciekawe, później specjalnie w FF wpisałem hasło z "ń" i weszło bez problemu.

Nie znam się na przeglądarkach, kodowaniach itp., ale kiedyś zauważyłem, że gdy na chromium chcę wyszukać np. miejsce wskazane przez punkt dodatkowy, to podświetlam kordy, PPM i wybieram "szukaj", z wyników google przechodzę do Mapy, a tam zonk, bo "Nie udało nam się znaleźć wyników dla zapytania (...)"
Tymczasem to samo działanie, ale wykonane na FF, czy starej operze zawsze daje pożądany rezultat (tj. rozpoznaje i wyświetla punkt na mapie).

Nie wiem, czy to ma znaczenie w kontekście AKQ, ale coś jest na rzeczy:)

edycja, w konsoli (vivaldi) jest:

Kod: Zaznacz cały

http://ranwers.info/favicon.ico Failed to load resource: the server responded with a status of 404 (Not Found)

Awatar użytkownika
Maleska
Bywalec
Podziękował;: 35 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Maleska »

Ja tam się nie znam na tych waszych technicznych sprawach, ale tez dodam, że mi się kordy finałowe nie wyświetliły po wpisaniu odpowiedzi na ostatnią zagadkę (Win 8, chrom) - nie miałam polskich znaków w odpowiedziach :D Z tego co wiem bardzo dużo ludzi miało problem. Pisze to tylko informacyjnie, bo jak tylko jedna osoba napisze, że ma problem to nikt się tym nie zajmie :)
By za rok było idealnie :)
Dziękuję za cała zabawę :)
Za ten post autor Maleska otrzymał podziękowanie:
Sebastian
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ