OWNy

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Re: OWNy

Post autor: parlando »

deg pisze:
"Diagnoza" jest ogólna i nie odnosi się stricte do ownów.
BTW, jeśli już patrzysz na statystyki, to ownów (nie lubię tej nazwy) mam już około 40 - każda skrzynka osobista.

Aris
Wyjadacz
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Aris »

:twisted: Dlatego ja zaszaleję pierwszym ownem po uwolnieniu .... Jak się bawić to się bawić. :twisted:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 maja 2016, 18:41 przez RoDaJJ, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zgłoszenie

fredzio
Bywalec
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: fredzio »

Proponuję pod rozwagę, poniższe rozwiązanie. Spójrzmy nie tyle na same Owny, co na typy skrzynek.

Ale najpierw o Ownach. Pomysł zakłada pozostawienie zakładania ownów bez ograniczeń, bez potrzeby weryfikacji COGu, bez zależności w stosunku do założonych innych skrzynek i gwiazdek.
A co by się zmieniło? Wszystkim typom nazwijmy nieskrzynkowym (tzn. owny, virtuale i webcamy) w "Rankingu użytkowników według liczby odkryć" ustawiamy domyślnie filtr ukryj, przez co te typy nie wpływałyby na old ver rankingu uczestników gry.

Co byśmy zyskali dzięki temu? Owny pozostałyby oceniane w logach i widniałyby w rankingu skrzynek rekomendowanych. Dzięki temu dobre owny byłyby nadal chętnie poszukiwane, a brak +1 skutecznie powstrzymałby zapał masowego wysypu typów nieskrzynkowych, powodowanego chęcią zaistnienia w statach.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Po przespaniu się z Waszymi propozycjami na owny i mobilniaki, skłaniam się ku opcji - żadnych ograniczeń, czyli owny i mobilniaki, można zakładać tak jak tradycyjne, quizy, multi, nietypowe. Lecz najpierw Zespół OC, powinien przeprowadzić publiczną ankietę i powinno zostać wdrożone rozwiązanie wybrane przez keszerską społeczność.
Za ten post autor Sebastian otrzymał podziękowanie:
deg
Obrazek

Tomanek111
Wyjadacz
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Post autor: Tomanek111 »

Tak, siak, czy owak, w ogóle i przede wszystkim, jest zapotrzebowanie na skrzynki "spotkaniowe". Patrząc na oceny "ownów", to chyba najwyżej oceniany rodzaj skrzynek w serwisie. Uwolnić OWNY; zamienić te mobilniaki, które de facto nie nadają się do chowania w terenie, a właśnie do przekazywania z rączki do rączki, na owny; uwolnić mobilniaki i uwolnić "wielką księgę wirtuali".
Za ten post autor Tomanek111 otrzymał podziękowanie:
Aris
ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Trzeba też zdjąć ograniczenie przyznawania rekomendacji, oraz minimum 10 znalezionych skrzynek, by móc zakładać swoje. No i warto zawczasu zaklepać domenę socialcaching.pl - może się wkrótce przydać, bo coraz mniej "geo" w naszej zabawie.
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
Driver

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Driver »

Smutno mi się zrobiło...
Think. Feel. Drive.

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Post autor: Ranwers »

Zastanawia mnie tylko, czemu przeciwnicy ownów robią tak wielką kampanię przeciw nim? W chwili pisania tego posta mamy 289 aktywnych ownów w serwisie, podczas gdy wszystkich aktywnych keszy jest 29206 (ponad dwadzieścia dziewięć tysięcy ). To oznacza, że owny nie stanowią nawet jednego procenta(sic!) wszystkich keszy. Kłócimy, a czasami nawet obrażamy się nawzajem o skrzynki, które stanowią promilowy udział w zabawie.

Nawet, jeżeli doliczymy do ownów wszystkie mobilniaki (a przecież nie wszystkie zastępują owny) w oszałamiającej ilości 217, to okaże się, że mówimy o 17 promilach (siedemnastu promilach!) keszy.

Szczerze mówiąc nie pamiętam czemu owny zostały zablokowane, ale kojarzy mi się jakaś niejasna afera z Sebastianem, który miał ich ~10, co tak kuło w oczy co poniektórych (skądinąd doświadczonych) keszerów, że zdecydowali się zablokować cały typ ownów (bo nabija statystyki), w przeciwieństwie do wirtuali, które, jak wszyscy wiedzą, statystyk nie nabijają, bo każdy keszer był przy każdym wirtualu (sic!).
Za ten post autor Ranwers otrzymał podziękowania (total 2):
degazhag
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

parlando
Forumator

Ranwers pisze:W chwili pisania tego posta mamy 289 aktywnych ownów w serwisie, podczas gdy wszystkich aktywnych keszy jest 29206
Dzięki za podanie statystyki. To ja też mam kolejne pytanie:) Po co "uwalniać" typ, który nie cieszy się zainteresowaniem keszerów? Dobitnie widać, że to tylko promil wszystkich skrzynek (pewnie nawet dodając do tego kryptoowny) i nawet całkowite ich wyrugowanie nie wpłynie na całą zabawę:)

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 224 razy
Otrzymał podziękowań: 498 razy

Post autor: deg »

parlando pisze:
Ranwers pisze:To ja też mam kolejne pytanie:) Po co "uwalniać" typ, który nie cieszy się zainteresowaniem keszerów? Dobitnie widać, że to tylko promil wszystkich skrzynek (pewnie nawet dodając do tego kryptoowny) i nawet całkowite ich wyrugowanie nie wpłynie na całą zabawę:)
Parlando - ja jeszcze raz Ci przypomnę, że do tej pory nie zdobyłeś ANI JEDNEGO owna. Nie sądź zatem po sobie, czy się cieszy czy nie cieszy. Bo rozmowa jest w stylu "nie wiem, nie widziałem, ale się wypowiem".

Ja też nie widziałem ani jednego owna... to znaczy - ani jednego kiepskiego owna.
Możemy się zabijać o statystkyki, ale te +0,17% do statystyk niewiele zmienia i moim zdaniem - szkoda zachodu. RT zalewana jest pytaniami dlaczego uczestnictwo w eventach liczy się do statystyk (faktycznie - moim zdaniem nie powinno). Ale jeśli część skrzynek wyjmiemy ze statystyk, zrobi się kolejna patologiczna sytuacja. Coś będzie liczone, coś nie. Nie liczą się znalezienia w niedzielę, przed 18, bo w kościele trzeba w tym czasie być (sorry - poniosła mnie fantazja ;) ).

Czy chcemy czy nie (to do Fredzia) - grywalizacja jest podstawą serwisów takich jak OC i wielu innych rozrywek w życiu. Zajmuję się grywalizacją zawodowo i widzę jak często ludziska udają, że ich nie obchodzi, a jest ważnym elementem motywującym. U nas też tak jest. Podglądałem statystki ile razy odwiedzane są strony statystyk... ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

parlando pisze:To ja też mam kolejne pytanie:) Po co "uwalniać" typ, który nie cieszy się zainteresowaniem keszerów? Dobitnie widać, że to tylko promil wszystkich skrzynek (pewnie nawet dodając do tego kryptoowny) i nawet całkowite ich wyrugowanie nie wpłynie na całą zabawę:)
To ja przewrotnie zapytam: po co było pozwalać Ci się rejestrować w serwisie? Przecież w chwili rejestracji miałeś dokładnie zero założonych keszy, więc usunięcie Cię z serwisu w żaden sposób nie wpłynęło by negatywnie na całą zabawę?

O bzdurności Twojego argumentu niech jeszcze świadczy fakt, że own jest na drugim miejscu przyznanych rekomendacji, wyprzedzając wszystkie AKQ, a w top50 przyznanych rekomendacji są aż 4 owny, co daje 8% udział, a więc wielokrotnie powyżej oczekiwanego ze względu na liczebność typu. No chyba, że Dla Ciebie liczą się wyłącznie statystyki, a nie jakoś keszy, skoro nie zauważasz rekomendacji?
Za ten post autor Ranwers otrzymał podziękowanie:
deg
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

parlando
Forumator

deg pisze:Parlando - ja jeszcze raz Ci przypomnę, że do tej pory nie zdobyłeś ANI JEDNEGO owna.
W mojej najbliższej okolicy jest chyba tylko jeden i nie cieszy się zbytnią popularnością (ostatnie znalezienie w 2013 r.). Skoro już zaglądasz w statystyki, to nie znajdziesz też u mnie założonego owna, ani u zdecydowanej większości wszystkich keszerów. Szczerze, to nie wiem co chcesz udowodnić. Nigdy nie twierdziłem, że owny są złe czy dobre. Po prostu nie mają większego związku z geocachingiem i tyle.
Ranwers pisze:to ja przewrotnie zapytam:
Przewrotnie to ja pytałem (użyłem danych, które sam podałeś).
Ranwers pisze:O bzdurności Twojego argumentu niech jeszcze świadczy fakt, że own jest na drugim miejscu przyznanych rekomendacji
A nie pomyślałeś, że to w dużej mierze skutek tego, że to skrzynka przychodzi do keszera, a nie na odwrót? Jeżeli skrzynka jest bardzo dobra i ma wiele znalezień, to nic dziwnego, że ma dużo rekomendacji, phi...
BTW, na pierwszych miejscach pod względem liczby "znalezień" są wirtuale zdobywane w większości sprzed kompa - też dorobisz do tego puentę?

Dane statystyczne już są, teraz wystarczy manipulować:)

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

parlando pisze:
Ranwers pisze:O bzdurności Twojego argumentu niech jeszcze świadczy fakt, że own jest na drugim miejscu przyznanych rekomendacji
A nie pomyślałeś, że to w dużej mierze skutek tego, że to skrzynka przychodzi do keszera, a nie na odwrót? Jeżeli skrzynka jest bardzo dobra i ma wiele znalezień, to nic dziwnego, że ma dużo rekomendacji, phi...
Oczywiście, że tak nie jest, ale statystyki sobie sam zmanipuluj :P
parlando pisze:BTW, na pierwszych miejscach pod względem liczby "znalezień" są wirtuale zdobywane w większości sprzed kompa - też dorobisz do tego puentę?
Co ma piernik do wiatraka? Inny typ kesza i inny typ logu - co to ma wspólnego z przyznaniem rekomendacji ownowi?
parlando pisze:Dane statystyczne już są, teraz wystarczy manipulować:)
No właśnie, może już Ci wystarczy manipulacji? Pokazałem, że owny mają nadspodziewanie dużo rekomendacji, to Ty odbijasz piłeczkę pisząc o znalezieniach wirtuali. Żadnego punktu wspólnego (inny typ, inny log), ale analogię wyciągasz.

Napisz mi proszę (Ty i każdy innych przeciwnik ownów), czemu nie chcesz, żebym ja mógł założyć 2+ ownów? Może być na priv, żeby nie zaśmiecać wątku. Obiecuję, że nie upublicznię argumentów.

Awatar użytkownika
Verdant90
Bywalec
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: Verdant90 »

brasia pisze:Jest już przesądzone, decyzją COG: owny zostaną uwolnione, ale z ograniczeniami: ilość możliwych do założenia ownów będzie zależna od ilości otrzymanych rekomendacji. Mamy już pewne przemyślenia, ale chcielibyśmy jako COG posłuchać Waszych propozycji w tym zakresie.
Proszę aby w tym wątku konstruktywnie porozmawiać na ten temat.

Po podjęciu przez COG decyzji i wprowadzeniu przez RT zmian w kodzie zajmiemy się porządkowaniem skrzynek typu own. To znaczy właściciele skrzynek, które de facto są ownami (np. mobilnych, które nie nadają się do schowania w terenie) zostaną poproszeni o zmianę typu skrzynki na own.
Zastanowimy się też nad skrzynkami mobilnymi, ale te decyzje zostawmy na później.
Cześć! :)
Może wrócę do tematu.

Moje przemyślenia:
czy ograniczać owny?
Ogólnie rzecz biorąc jestem przeciwny takim limitom. Jak ktoś chce zakładać dużo ownów i jak komuś się chce je zdobywać to mi nic do tego.
Jednak wiem, że są osoby o innym poglądzie, mające na względzie to, żeby geocaching pozostał geocachingiem itp.
W związku z tym wydaje mi się, że ograniczenie ownów jest rozsądnym kompromisem.

jak ograniczać owny?
1. tak, żeby ograniczenie spełniło swój cel, czyli żeby uniknąć siatek ownów zakładanych przez jednego usera
2. tak, żeby założenie sporadycznych ownów nie było problemem

sposób ograniczeń
1. pula ownów na start + dodatkowy own za X otrzymanych rekomendacji
2. pula ownów na start + dodatkowy own za X otrzymanych rekomendacji dla skrzynek typu own
3. pula ownów na start + dodatkowy own za X założonych skrzynek
4. pula ownów na start i nic więcej

Z tych opcji najmniej podoba mi się czwarta, bo zakłada twardą granicę powyżej której nikt nie przejdzie. Czyli jeżeli limit wynosi np. 5, a góral123 z Zakopanego zrobi 5 wspaniałych ownów, to nie może zrobić szóstego. To nie moja bajka :)
Pierwsza i druga nie różnią się za bardzo między sobą, więc wybieram prostszą - o wiele łatwiej jest sprawdzić, ile ma się rekomendacji ogólnie.
Jeśli chodzi o trzecią opcję to ktoś mógłby napisać: 'to zły pomysł, bo jak komuś będzie brakowało do owna to będzie spamował słabymi skrzynkami' Dla mnie to nie jest jakaś straszna strata dla serwisu, wręcz przeciwnie.
Jednak gdybym miał wybierać to jednak najlepsza jest dla mnie pierwsza opcja.

cyferki

Tutaj wydaje mi się, że trzeba bardzo mieć w pamięci rozumowanie z wcześniejszego punktu "jak ograniczać owny?".
Dobre liczby to moim zdaniem:
1. pula ownów na start - 2-3
dlaczego nie 1? - nie jest spełniony pkt. 2 punktu "jak ograniczać owny?"
dlaczego nie 10? - wtedy ograniczanie w ogóle nie ma sensu (nie jest spełniony pkt. 1 punktu "jak ograniczać owny?").
2. X rekomendacji - 50
dlaczego nie 20? - nie jest spełniony pkt. 1 punktu "jak ograniczać owny?". Weźmy przysłowiowego Verdanta. Miałbym w tej chwili możliwość założenia 15+3=18 ownów, a to już siateczka :)
dlaczego nie 100? - przez wzgląd na ludzi spoza większych miast, ale nie tylko. 160 osób w serwisie *z czego dużo nieaktywnych keszerów* miałoby
dodatkowego owna. 98 osób miałoby tych ownów dwa. 60 osób trzy.

Czyli jeśli limity, to 2-3 owny na start + nowy own za każde 50 rekomendacji otrzymanych.
Jeszcze raz zaznaczam, że w ogólności jestem przeciwny jakimkolwiek limitom, dostrzegam jednak konieczność kompromisu.

Dzięki brasia i COG za zajęcie się sprawą. Mam nadzieję, że swoimi wypocinami coś wniosłem do tematu :) Pozdro!
Za ten post autor Verdant90 otrzymał podziękowanie:
deg

parlando
Forumator

Ranwers pisze:Co ma piernik do wiatraka?
No właśnie! To była konsekwencja:
Ranwers pisze:To ja przewrotnie zapytam: po co było pozwalać Ci się rejestrować w serwisie? Przecież w chwili rejestracji miałeś dokładnie zero założonych keszy, więc usunięcie Cię z serwisu w żaden sposób nie wpłynęło by negatywnie na całą zabawę?
W każdym razie ciągnięcie tego wątku mija się z celem i proponuję go tutaj uciąć.
Ranwers pisze: może już Ci wystarczy manipulacji?
W którym dokładnie miejscu manipulowałem?
Ranwers pisze:Napisz mi proszę (Ty i każdy innych przeciwnik ownów), czemu nie chcesz, żebym ja mógł założyć 2+ ownów?
Wróć do początku tematu (moja pierwsza odpowiedź).

ODPOWIEDZ