OWNy

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

OWNy

Post autor: Pawel brasia »

Jest już przesądzone, decyzją COG: owny zostaną uwolnione, ale z ograniczeniami: ilość możliwych do założenia ownów będzie zależna od ilości otrzymanych rekomendacji. Mamy już pewne przemyślenia, ale chcielibyśmy jako COG posłuchać Waszych propozycji w tym zakresie.
Proszę aby w tym wątku konstruktywnie porozmawiać na ten temat.

Po podjęciu przez COG decyzji i wprowadzeniu przez RT zmian w kodzie zajmiemy się porządkowaniem skrzynek typu own. To znaczy właściciele skrzynek, które de facto są ownami (np. mobilnych, które nie nadają się do schowania w terenie) zostaną poproszeni o zmianę typu skrzynki na own.
Zastanowimy się też nad skrzynkami mobilnymi, ale te decyzje zostawmy na później.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 95 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Re: OWNy

Post autor: got100 »

brasia pisze:Jest już przesądzone, decyzją COG: owny zostaną uwolnione, ale z ograniczeniami: ilość możliwych do założenia ownów będzie zależna od ilości otrzymanych rekomendacji.
Nasza propozycja jest taka, aby na każde dwa tysiące zdobytych rekomendacji, przypadał jeden own :wink:.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

brasia pisze:owny zostaną uwolnione, z ograniczeniami: ilość możliwych do założenia ownów będzie zależna od ilości otrzymanych rekomendacji
Osobiście jestem przeciwnikiem wszystkich niegeocachingowych typów (wg mnie są to wirtuale, mobilne i owny), ale ciężko się sprzeciwiać totalnie, skoro te typy już niestety zaistniały w historii opencaching.pl:)
Uwolnienie z uzależnieniem od rekomendacji to rozsądny kompromis (w końcu na coś się przydadzą te otrzymywane gwiazdki). Żeby nie okazało się, że ktoś będzie miał na koncie więcej ownów niż keszy w terenie, to proponuję jeszcze dodatkowy warunek - możliwość założenia owna co 5 skrzynek innego typu.
Co do ilości rekomendacji. Proponuję możliwość założenia owna co 20 rekomendacji (+to co powyżej). 20 - dlatego, że ta liczba jest na OC już od jakiegoś czasu obecna (20 rekomendacji, żeby móc zostać przewodnikiem).

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 222 razy
Otrzymał podziękowań: 492 razy

Post autor: deg »

Z jednej strony - owny to takie niegeokeszowe skrzynki, których za bardzo szukać nie trzeba. Z drugiej - podjąłem w życiu mnóstwo bardzo fajnych ownów - praktycznie nie przypominam sobie, żeby choć jeden był takim typowym +1 (jakich wiele jest wśród innych typów skrzynek). Jestem przekonany, że nie tyle są bazą naszej zabawy, co urozmaicają ją. Own VR Cache OP8E7X niedawno został skrzynką tygodnia, inny own - Co z czego OP89KK jest DRUGĄ skrzynką w Polsce pod względem ilości przyznanych rekomendacji - pokonał w tym WSZYSTKIE skrzynki tradycyjne!
Te fakty sprawiają, że jestem za pozostawieniem ownów.

Co do zasad funkcjonowania, to warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- drastyczne ograniczenie ownów do 1 spowodowało przekształcenie mobilniaków w owny. Większość mobilniaków to jednak skrzynki sporo gorszej jakości niż owny i na tym ucierpiała nasza zabawa. Po zablokowaniu mobilniaków - skrzynki nietypowe stały się mobilniako-ownami. To ślepy zaułek!
- nie widzę żadnego sensu w odblokowaniu ownów całkowicie. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że ktoś będzie chciał założyć 500 dobrej jakości ownów. Zagrożenie ze strony całkowitego uwolnienia ownów jest takie, że można je przekształcić w nabijacze statystyk - ktoś przyniesie plecak z 1000 logbooków w środku i jednego dnia masz +1000 do znalezień. Nie o to w tej zabawie chodzi
- uzależnienie ilości ownów od otrzymanych rekomendacji to dość ciekawy kierunek, ponieważ wtedy by utworzyć więcej ownów musisz utworzyć więcej dobrych skrzynek.

Nie widzę sensu w płaskim wzorze typu 1 own na np 50 gwiazdek, bo jeśli ktoś na początku swojej kariery w zakładaniu keszy będzie chciał mieć 2 owny, to jest to dla niego bariera nie do przekoczenia.
Tak szczerze powiedziawszy - nie widzę potrzeby, by ktoś miał więcej niż 10-15 ownów.
Nie widzę też sensu w rozwiązaniach typu - totalnie uwalniamy owny, ale każdy musi być weryfikowany przez COG. Z jednej strony obciążyłoby to COG niepotrzebnymi weryfikacjami, z drugiej - byłoby cholernie konfliktogenne ("a ja uważam, że MÓJ kesz ma sens. COG mi go odrzucił. Ale ten COG gUpi ;) "), z trzeciej - przecież zawsze można edytować opis owna. Do weryfikacji przesłać jakiegoś ambitnego, a potem zmienić na zasadę - "wpisz się do logbooka i masz +1".

Propozycja. W zasadzie nie mam jednej. Mam dwie ;)
1) 10-15 ownów na każdego. Równo. Zaleta takiego rozwiązania: ogromna łatwość implemetacji. Takie rozwiązanie RT jest w stanie drożyć szybko, łatwo i przyjemnie.
2) 10 ownów na początek. Każdy następny po zdobyciu np. 20 rekomendacji. Obawiam się troszkę, że taki próg może być dla wielu barierą. Zerknąłem sobie w statystyki rekomendacji otrzymanych, przescrollowałem mniej więcej na połowę strony i userzy w tym miejscu mieli 14 rekomendacji. To kiepska metoda statystyczna, ale można ją trochę przyrównać do mediany. Czyli połowa (mniejsza :D ) właścicieli keszy ma mniej niż 14 rekomendacji. Z jednej strony takie podejście promuje osoby, które zakładają dobre kesze, z drugiej jednak - jest ryzyko, że odcina od dodatkowych ownów wiele osób. Pamiętajmy, że osoby w większych aglomeracjach łatwiej "łapią" rekomendacje. Osoby zakładające nawet znakomite kesze, ale w sporadycznie odwiedzanych miejscach - szanse na dużą ilość rekomendacji mają mniejsze.

Po przemyśleniu - najbliżej jestem wersji ustalenia limitu rzędu 10-15 ownów na osobę i nie kombinowania dłużej. Najdalej - do zrobienia wzoru typu - 1 own za każde x gwiazdek (czyli - jeśli nie mam gwiazdek, mogę zrobić nie więcej niż jednego owna - to NIE przyczyni się do końca patologi mobilniakowo/innej).

Obok tego tematu mocno jestem za wprowadzeniem prostego mechanizmu typu "zgłoś log do COG". Pozwoliłby na łatwą i szybką weryfikację logów (w innych typach skrzynek). Wiem, że obecnie da się zgłosić log na kilka innych sposobów, ale żaden z nich nie jest prosty, oczywisty i dostępny 1 kliknięciem.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy

Post autor: krystiant »

deg pisze:10 ownów na początek
Więcej raczej nie ma sensu - jak owny były bez ograniczeń to chyba nawet do tej liczby nikt nie doszedł... W końcu iloma ownami można się obwiesić? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że można zrobić takie do puszczenia w świat, żeby wędrowały od spotkania do spotkania niezależnie od właściciela. No i own żeby cieszyć "znalazcę" :wink: musi być starannie przemyślany - tradycyjny może czasem byćbardzo zwyczajny, ale broni się pokazywanym miejscem.
deg pisze:Obok tego tematu mocno jestem za wprowadzeniem prostego mechanizmu typu "zgłoś log do COG". Pozwoliłby na łatwą i szybką weryfikację logów (w innych typach skrzynek). Wiem, że obecnie da się zgłosić log na kilka innych sposobów, ale żaden z nich nie jest prosty, oczywisty i dostępny 1 kliknięciem.
Co byłoby o tyle dobre, że mogłoby wskazywać od razu problematyczny wpis a nie, że trzeba go dopiero szukać wśród innych...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Post autor: Ranwers »

Cześć!

Najbardziej podoba mi się pomysł x + */y
x - ilość ownów na start
y - co ile otrzymanych rekomendacji (*) keszer zwiększa swój limit ownów.

Czyli propozycja Dega nr. 2. Co do implementacji, to można po jej przyjęciu przyznać x dla każdego i poczekać aż RT da radę wdrożyć */y.

Jeżeli chodzi o moje cyferkowe pomysły, to proponował bym 3 owny na start + co 20 rekomendacji kolejny. Czemu tak? Bo 3 owny na początek zabawy to nie jest mało, a potem każdy zbiera rekomendacje - również z poprzednio założonych ownów. Mając 3 owny, każdy na tyle dobry, żeby miał 7+ gwiazdek i już można zakładać 4.

Generalnie cieszę się z planowanego uwolnienia ownów - typ dobry kierunek :)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Czarodziej
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Post autor: Czarodziej »

Ja jestem za tym by trzymać to tak proste jak to tylko możliwe.

Co 50 reko, możliwość założenia kolejnego owna. Każdy own > 1 sprawdzany przez COG - tak by nie produkować kolejny łatwych zeszytów +1.
Wiąże się to z napisaniem zwięzłego kilku punktowego regulaminu: czym jest dobry own.
Jestem o tyle zwolennikiem tego pomysłu że ludzie którzy chcą mieć kilka ownów będą się starali zakładać dobre kesze. A jak ktoś się już tyle napracował by zdobyć te gwiazdki to gniota-owna też nie puści.

Opcja: braku limitów, czy 15 per użytkownik to bzdura.
Wychodzimy zawsze od problemu. Jakiego? W tym przypadku odpowiedzmy na pytanie: Jaka była przyczyna blokady ownów?
Ponieważ ludzie robili owno śmieci i masówki.
W jaki sposób
deg pisze:10-15 ownów na każdego.
Rozwiązuje ten problem? W żaden. Propozycja do kosza.
deg pisze:Obawiam się troszkę, że taki próg może być dla wielu barierą.
I bardzo dobrze. Będzie motywacja do zakładania dobrych keszy.
deg pisze:Zaleta takiego rozwiązania: ogromna łatwość implemetacji. Takie rozwiązanie RT jest w stanie drożyć szybko, łatwo i przyjemnie.
Wdrożenie nie musi być proste. Implementacja może być tak trudna że będziemy siedzieć nad tym kilka nocy. Ma być efekt, trudności techniczne zawsze są drugorzędne.
Ranwers pisze:Czyli propozycja Dega nr. 2. Co do implementacji, to można po jej przyjęciu przyznać x dla każdego i poczekać aż RT da radę wdrożyć */y.
Wolę rok się zastanawiać i potem rok to wdrażać niż puścić półprodukt. Na OC już od dawna stosowało się półśrodki: Zablokujemy owny! Genialny pomysł który urodził mobilniakową patologię. Teraz zamiast problemu ownów mamy problem mobilniaków i ownów. Brawo RR sprzed kilku lat :)
Tak więc trzeba w całości i na spokojnie wdrożyć to co zdecydujemy. Nic się nie stanie jak działające rozwiązanie pokaże się kilka tygodni po podjęciu decyzji.

Ostatnie słówko ode mnie:
Nie spieszmy się. Dajmy sobie czas. Dyskutujmy jeszcze i dwa miesiące jeśli trzeba. COG już krzyczy: super! decyzje zapadły! Owny wracają.
S P O K O J N I E
Zbyt często w tym serwisie wylewano dziecko z kąpielą.
Za ten post autor Czarodziej otrzymał podziękowania (total 2):
parlandoPawel brasia

kociewie
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: kociewie »

Hej.
Popieram całym sobą 3 owny na start. 10 to już plecaczek.
A te 3 mogą być fajną zabawą.
Owny może nie w pełni odzwierciedlają ideę geocachingu, ale uatrakcyjniają spotkania, a czasami wręcz do nich prowokują (poznałem wielu fajnych keszerów dzięki mojemu ownowi, a także dzięki ICH ownom).

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

Czarodziej pisze: Wdrożenie nie musi być proste. Implementacja może być tak trudna że będziemy siedzieć nad tym kilka nocy. Ma być efekt, trudności techniczne zawsze są drugorzędne.

Wolę rok się zastanawiać i potem rok to wdrażać niż puścić półprodukt.
Taka postawa mi się podoba. :)
Jestem laikiem, ale wydaje mi się, że ustawienie limitu według wzorów (wziętych z buta, więc nie wnikajcie w ich słuszność):
  • y=3
  • y=x/50
  • y=x*sin(x)/(20*log(x))
niewiele różni się skalą trudności oprogramowania.

A co powiecie na nieliniową skalę? np. kwadratową, ciąg fibonacciego, potęga itp.
ciąg: 0, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128... wygląda bardzo informatycznie
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Moje zdanie jest takie:
- nieliniowa skala, według brasi,
lub
- liniowa skala, według Czarodzieja,

Myślę, że można poczekać kilka dni, niech się keszerzy wypowiedzą. Później ankieta, realizacja przez RT i odblokowanie ownów.

Uważam, że w ankiecie powinny znaleźć się wszystkie propozycje, które zostały do tej pory przedstawione, przez dega, Ranwersa, kociewie.

Pozdrawiam serdecznie, Sebastian.
Obrazek

areckis
Wyjadacz
Podziękował;: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Post autor: areckis »

nieaktualne :?
Ostatnio zmieniony piątek 02 marca 2018, 11:44 przez areckis, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomanek111
Wyjadacz
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Post autor: Tomanek111 »

Ja bym to uzależnił od ilości założonych skrzynek np. 1 "own" na 10 założonych. Tak siak czy owak "own" to taka wizytówka geocachera i nie wydaje mnie się, żeby ktoś masowo je zakładał. Nie uzależniałbym tego od ilości otrzymanych rekomendacji, ..... na ten temat gdzieś już chyba pisałem, więc nie będę się powtarzał.
ObrazekObrazek

Ala Ł
Nowy na forum
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: Ala Ł »

Jestem przeciw uzależnianiu limitu ownow od otrzymanych rekomendacji, bo to niesprawiedliwe względem ludzi mieszkających na zadupiach i tych, którzy się bawią krócej, niż stare wygi, a pomysły mają równie dobre.

Bardziej podoba mi się opcja z uzależnieniem od ilości założonych keszy innego typu. Byłaby to jakby nagroda za wkład w rozwój serwisu. A już najbardziej podoba mi się opcja całkowitego uwolnienia ownów. Będzie ktoś chciał robić z siebie pajaca i zakładać/zdobywać plecaczek -niech sobie to czyni ;)
Za ten post autor Ala Ł otrzymał podziękowanie:
lupi

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

To ja też :)
Oczywiście TAK dla uwolnienia ownów.
NIE dla ownów bez ograniczeń, 10 na start to również za dużo.
Wg mnie powiedzmy 3 owny na dobry początek, kolejne po spełnieniu warunków.
Jakie warunki? Sądzę, że na pewno powinno być to uzależnione od reko, czy wszystkich otrzymanych (wtedy więcej) czy za owny (mniej) - to dowolnie.
Ala Ł pisze:Jestem przeciw uzależnianiu limitu ownow od otrzymanych rekomendacji, bo to niesprawiedliwe względem ludzi mieszkających na zadupiach i tych, którzy się bawią krócej, niż stare wygi, a pomysły mają równie dobre.
Ludzie "na zadupiach" założą 3 owny. Logiczne jest, że albo pojadą z nimi na event, albo je puszczą w Polskę (bo przecież nie założą ich, by trzymać je w domu i na nie patrzeć). Jeśli zrobią dobrego owna, dostaną gwiazdkę i zrealizują kolejny dobry pomysł. Nie trzeba mieć 10 lat stażu, by zdobyć multum reko za kesza :)

Ewentualnie pomyślałbym o limicie uzależnionym od reko + ilość założonych - by nie było, że ktoś ma tylko owny. Z drugiej strony, jeśli ma na siłę zakładać kiepskie tradycyjne byle wypełnić limit, to niekoniecznie.

Dobre byłoby też dać górny limit (ok 10). Z drugiej strony, jeśli ktoś zrobi 10 rekomendowanych ownów, to 11 też raczej nie będzie kiepski :)

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 95 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Post autor: got100 »

Warto też pomyśleć nad możliwością adopcji keszy typu own. Z tego co mi wiadomo, wśród mobilniaków, rozprzestrzeniło się swego czasu "patologiczne usynowienie". Warto pomyśleć zawczasu, aby takie sytuacje z ownami miejsca nie miały.

ODPOWIEDZ