Porządki w GeoŚcieżkach

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Re: Porządki w GeoŚcieżkach

Post autor: Ranwers »

Wracając do meritum tego wątku, mam pytanie organizacyjne: co ze zdobywcami GŚ sprzed porządków? Jeżeli GŚ przed porządkami miała WIS = 30%, a teraz będzie miała >66% to mogą znaleźć się osoby, które nigdy nie miały zdobyte >66% a jednak mając kiedyś zdobyte >29% zalogowały zdobycie GŚ.

Z jednej strony zgadzam się z argumentacją, że niski WIS odbiega od ideii GŚ (w czasach projektów, a nie GeoŚcieżek, bywało, że 100% keszy miało element klucza wymagany do znalezienia finału). Z drugiej strony widzę problem zarówno w odbieraniu "zaliczeń" GŚ (przecież ktoś zaliczył ją kiedyś zgodnie z ówczesnym wymaganiami), jak i w pozostawianiu "zaliczeń" niespełniających wysokiego WIS (czemu ktoś ma "zaliczoną GŚ, jak nie zdobył wymaganej ilości keszy). Drugi problem dotyczy też sytuacji, gdzie publikowane są GŚ, do których z czasem dodawane są kolejne kesze (niektóre GŚ nawet zachęcają do dodawania do nich kolejnych keszy) (kiedyś znalezienie 10/10 = 100%WIS, ale rok później to samo 10 keszy może dawać 10/20 = 50%)

Ponieważ chciałbym, żeby krytyka była konstruktywna proponuję rozwiązania tych problemów:
- Ograniczenie w dodawaniu keszy do chociaż raz zdobytej GŚ tylko "jeden za jeden", czyli nowy kesz tylko po archiwizacji starego. To odzwierciedla stare projekty, gdzie ilość keszy była stała, ew. Niektóre wymagały reaktywacji.
- Wyłączenie ze statystyk GŚ zawierających niepudełkowe i niestacjonarne kesze, ale pozostawienie możliwości ich tworzenia (w przypadku spotkaniowych dodanie "uczestniczyłem" jako równoważnik "znalazłem"). To ukłon w stronę zwolenników tego elementu zabawy, którzy zresztą wielokrotnie powtarzali, że nie chodzi o statystykę, a jednocześnie ukłon w stronę przeciwników takich elementów zabawy, bo w końcu w żaden sposób nie zagraża "tradycyjnemu" zdobywaniu, będąc sobie kompletnie obok "tradycyjnego" systemu.

Rozumiem, że to może nie pasować wielu osobom, ale w dobrym kompromisie chodzi również o to, żeby obydwie strony ustąpiły w takim samym stopniu oraz zyskały w takim samym stopniu.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

kociewie
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: kociewie »

A to by się nie dało tak, że "prawo nie działa wstecz" w przypadku ilości znalezień?
było 20, dodałem dwie po roku, wymagane 90% kiedyś to było 18, teraz jest 20 (przykładowo). Kto zdobył i spełnił wymagania na chwilę, w której były one obowiązujące, ten GŚ zaliczył/zdobył.

Większym problemem są chyba GŚ nie-do-zdobycia z powodu keszy tymczasowo niedostępnych (wakacje 2015 planowaliśmy tydzień, bo chcieliśmy tematycznie).

Co do GŚ spotkaniowych - dla mnie to absurd (sory - moje zdanie i nie dam się przekonać), gdyż przede wszystkim są niemożliwe do zdobycia = archiwizacja całości GŚ.
Może "medale"/"odznaki" to jakoś rozwiążą? Niby to samo, ale inaczej.
Ew. nowy typ GŚ "eventova", ale... i tak nie do zdobycia.

Z turystycznym pozdrowieniem z Kociewia

P.S. Miałem tu (forum) się mnie wypowiadać, ale dziś mnie wzięło.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 255 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Post autor: Pawel brasia »

Kociewie ma rację, prawo nie działa wstecz. Czyli zdobyłeś GS, autor dołożył liczbę keszy lub zwiększył WIS: GS zostaje zdobyta.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

paprotek
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: paprotek »

A nie najprościej by było przyjąć, że WIS się liczy tylko dla aktywnych skrzynek? Nieaktywne mogłyby być automatycznie znikane z geościezki (ale powiązanie w DB by nadal istniało, i po ich aktywacji by się znowu pojawiały).
Co do poziomu 90%, to nie wiem jak inni, ale mój poziom F/DNF jest znacznie niższy, fakt że szukam głównie sam a z telefonu do przyjaciela korzystałem kilka razy w życiu, ale chyba nie jest ideą geościeżek, aby można je było zaliczyć wyłącznie wisząc na telefonie albo w grupie?
ObrazekObrazekObrazek Obrazek

kociewie
Podziękował;: 0

Post autor: kociewie »

Geościeżki są fajne, tylko warto jakieś zasady opracować.
Mamy COG i autora pomysłu, więc jest komu wyskoczyć z propozycją. Jak będzie każdy chciał swój model, to kicha z tego będzie.
Sam mam wiele zastrzeżeń i pomysłów, ale po co się przekrzykiwać? Myślę, że te podstawowe już są znane.
Fajna idea, byle " z pomysłem" była realizowana przez keszerów.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Obecne zasady z gruntu rzeczy się sprawdzają, tylko brakuje narzędzia, które automatycznie pilnowało by statusów geoŚcieżek. paprotek po prostu nie rozumie po co jest WIS. Tłumaczę:

Geościezki stawia się po to, żeby były zdobywane w całości. Czyli inicjując geoŚcieżkę jest w niej 100% skrzynek do zdobycia.

Ponieważ zdarza się, że czasem z różnych przyczyn nie da się podjąć jakiejś skrzynki, w praktyce prawie żadna geoŚcieżka nie była by do zdobycia. Dlatego powtsał WIS. przy pomocy WIS, własciciele geoŚcieżek określają spodziewany, procentowy udział skrzynek, które z jakichś przyczyn nie będą możliwe do zodbycia w obrębie danego projektu. Dzięki temu geocacher ma szansę zdobyć każdą geoŚcieżkę, nawet jeśli nie znajdzie wszystkich skrzynek,.

WIS też mówi nam o tym, jak bardzo właściciele dbają o geoŚcieżkę. Jeśli dużo skrzynek jest niedostępnych, zarchiwizowanych, znaczy, że właściciele się nie interesują swoim projektem, nie dbają o niego. Takie ścieżki powinny się zamykać z automatu, i kiedyś na pewno taki automat powstanie.

Wykluczanie nieaktywnych skrzynek z WIS to zburzenie tego, do czego WIS powstał. I generowanie sytuacji, gdy w geoŚcieżkach które pierwotnie miały kiladzeisiąt skrzynek, prawie wszystikie zarchiwizowano, ale pozostała np jedna czy dwie skrzynki, które nadal tworzą aktywną geoŚcieżkę, którą można zdobyć.

O geoŚcieżki, tak jak o skrzynki - trzeba dbać, nie sztuka założyć - sztuka utrzymać.
Za ten post autor Lza otrzymał podziękowania (total 2):
CzarodziejSebastian

Aris
Wyjadacz
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Aris »

Otóż to. Zresztą geościeżka ma pokazywać daną tematykę jako całość. Jaki jest sens zaliczenia poprzez podejmowanie 8 skrzynek z 10 aktywnych gdy zamierzone było pokazanie 100. Chyba tylko dla statystyki i znaczka na profilu. :roll:

Awatar użytkownika
aniolekdiabelka
Bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: aniolekdiabelka »

Ale nigdy nie wiesz czy kesz jest w terenie i czy uda się zdobyć ścieżkę. Albo zawieszone kesze zawierają liczby potrzebne do finału, a bez nich nie zdobędziesz aktywnej skrzynki finałowej i wtedy znów lipa. Trochę takie naciągane te "odgórne" obniżanie WIS. Czasem jest tak, że zginie bardzo fajny kesz, chcesz go naprawić, ale nie żyjemy tylko skrzynkami, więc kesz wisi nieaktywny, ale wiemy, że jeśli obniżymy WIS to już keszerzy po niego nie wrócą, bo po co?
Tak widzisz, że skrzynki są nieaktywne i nie ma szansy na zdobycie ścieżki, więc albo wybierasz się na same kesze (bez, dla niektórych bardzo ważnego, medalionu), albo na inną geościeżkę.

Charon7
Nowy na forum
Podziękował;: 2 razy

Post autor: Charon7 »

Wszystko fajnie, ale powinien być jakiś ślad, że dane kesze należą do jakiej tam ścieżki tematycznej, bądź z innej kategorii. Jedne kesze reaktywuje się, a inne w tym czasie znikają. Keszer przecież nie ma obowiązku zdobycia wszystkich skrzynek za jednym razem. Taki przykład: ścieżka ma wysoki procent, bliski 100, a chwilowo jest nie aktywna, z powodu jednego lub dwóch keszy. I oczywiście cała ścieżka z kilkunastoma keszami ginie z mapy ścieżek i z grupy ich przynależności. Czy to jest porządku? Bo chyba coś tu zostało w projekcie pominięte, lub zbagatelizowane.

paprotek
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: paprotek »

Ja wszystko rozumiem, za wyjątkiem jednego, serio, jak bardzo realistyczny jest taki scenariusz, że sobie przyjeżdżacie do obcej miejscowości, sami, bez telefonu 'do przyjaciela', w piekny słoneczny sobotni albo niedzielny dzień, i zdobywacie 100% skrzynek? Nawet tych najbardziej przypałowych, nawet tych tak wysoko, że osoba przeciętnego wzrostu nie dosięgnie? Ja w coś takiego po prostu nie wierzę, i zakładam, że jak ktoś znajdzie 90% skrzynek to jest to już bardzo wysoki poziom, więc nawet wymaganie 90% do zaliczenia to już jest zbyt wyśrubowane. Bo w geościeżkach chyba chodzi nie tylko o to, żeby sobie były, tylko żeby je ktoś zdobywał, może w tym względzie się mylę?
ObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy

Post autor: krystiant »

Bo geościeżki powstały prawdopodobnie po to, żeby zebrać jakąś grupę keszy, o pewnych wspólnych elementach, w jeden zbiór...
Nie rozumiem dlaczego zdobycie geościeżek miałoby podlegać innym zasadom niż szukanie keszy, bo to keszy się szuka, a geościeżkę można zaliczyć w nagrodę za odnalezione kesze... Żeby to zobrazować posłużę się lekko zmodyfikowanym cytatem
paprotek pisze:Ja wszystko rozumiem, za wyjątkiem jednego, serio, jak bardzo realistyczny jest taki scenariusz, że sobie przyjeżdżacie do obcej miejscowości, sami, bez telefonu 'do przyjaciela', w piekny słoneczny sobotni albo niedzielny dzień, i zdobywacie 100% skrzynek? Nawet tych najbardziej przypałowych, nawet tych tak wysoko, że osoba przeciętnego wzrostu nie dosięgnie? [...] Bo w keszach chyba chodzi nie tylko o to, żeby sobie były, tylko żeby je ktoś zdobywał, może w tym względzie się mylę?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 255 razy
Otrzymał podziękowań: 319 razy

Post autor: Pawel brasia »

paprotek pisze:Ja wszystko rozumiem, za wyjątkiem jednego, serio, jak bardzo realistyczny jest taki scenariusz, że sobie przyjeżdżacie do obcej miejscowości, sami, bez telefonu 'do przyjaciela', w piekny słoneczny sobotni albo niedzielny dzień, i zdobywacie 100% skrzynek?
Zależy od wielkości geościeżki, ale jest to możliwe,
jednak najbardziej frustrujące jest, kiedy wszystkie skrzynki się zdobyło, oprócz tej jednej, która:
* obok stoją/siedzą mugole i na pewno nie odejdą w najbliższym czasie
* jest na terenie zamkniętym
* ukryła się i nie mogę jej znaleźć
* zaginęła

* - niepotrzebne skreślić (na podstawie własnych doświadczeń, nie tylko z GŚ)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

Dorzucę tylko trzy grosze, że z procentów mogłyby zniknąć chociaż skrzynki trwale zarchiwizowane (ale na zasadzie prawo nie działa wstecz, nie wiem na ile jest to możliwe technicznie). Czasem próg jest na styk i archiwizacja blokuje zdobycie geościeżki, mimo że w teorii znajdzie się wszystkie aktywne.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

lavinka pisze:z procentów mogłyby zniknąć chociaż skrzynki trwale zarchiwizowane
viewtopic.php?p=134574&sid=286d616234e7 ... 37#p134551

ODPOWIEDZ