Porządki w GeoŚcieżkach

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 98 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Re: Porządki w GeoŚcieżkach

Post autor: dallas »

Gdyby geościeżki były tworzone ze skrzynek jednego autora, to problem z wisem by nie istniał. Tymczasem mamy teraz twory będące zbieraniną keszy i autorów z całej Polski. A że ludzie dość szybko przestają się bawić, to efekt jest chyba do przewidzenia.
Co do regulacji limitów w geościeżkach, to kluczowe zdanie powinien mieć tu chyba Łza. Ale patrząc na to, jak się obecnie podchodzi do zabawy, to już nie jestem niczego pewien.

rredan
Stały bywalec
Podziękował;: 107 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: rredan »

parlando pisze:Wydarzenie, jak wiadomo, skrzynką nie jest.
A to ciekawe. Tylko, że pod adresem http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki stoi jak wół "Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki...".
Lza pisze:Wszystkie mają ustawiony WIS na 0 skrzynek, więc każdy ma pełne prawo dodać wpis 'zdobyta' ponieważ nie jest wymagane zdobycie żadnej skrzynki
Kto jest autorem strony "GeoŚcieżki – informacje" (http://info.opencaching.pl/node/13)? W sekcji "Wymagana ilość skrzynek czyli wis" nie jest napisane, że to jedyny dopuszczalny warunek którego spełnienie uprawnia do zaliczenia skrzynki, na zasadzie podobnej do tej mówiącej, że wpis w papierowym logbooku jest jedynym warunkiem dodania logu typu "znaleziona" dla skrzynki tradycyjnej. W kolejnym akapicie napisano z kolei, że opis "geoŚcieżki powinien zawierać wszystkie informacje niezbędne do zdobycia geoŚcieżki". Bodaj opisy wszystkich patologicznych pseudo-, pod- czy nie- geościeżek spotkaniowych zawierają taką informację.
Lza pisze:...są to geościeżki, których zaliczenie zależy od widzimisię założycieli
Kolejny błąd, z definicji spotkania "takie z założenia są otwarte dla wszystkich geocacherów" (http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki).
dallas pisze:kluczowe zdanie powinien mieć tu chyba Łza
Naiwnie sądziłem, że nad funkcjonowaniem OCPL powinien czuwać Zespół OC.
Tyle i aż tyle.

PS. Nasuwa się żelazny argument po wielokroć czytany na tym forum. Nie trzeba zdobywać ich wszystkich, można poprzestać na tych lubianych rodzajów, a pozostałe można ignorować.

Edit: literówki
Za ten post autor rredan otrzymał podziękowania (total 2):
ronjaKlucken

Aris
Wyjadacz
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Post autor: Aris »

parlando pisze:Pamiętam kiedy ja pytałem skąd się wzięła liczba min. 500 znalezień, żeby móc założyć GŚ. Chyba główny argument to była nadzieja (bo przecież nie pewność:)), że GŚ będą ciekawe, że nie będą to pomysły typu "szlakiem trzepaków/śmietników na moim osiedlu". Czas pokazał, że ograniczenie nic nie gwarantuje. Kiedy zobaczyłem te geościeżki spotkaniowe, to pomyślałem WTF!?:) "Fantazja" keszerska nie ma granic i nawet tutaj pojawiła się patologia.
W info o geościeżkach każdy z 4 typów mówi o skrzynkach. Wydarzenie, jak wiadomo, skrzynką nie jest.
Niezależnie od WIS-u, keszować się da. W końcu chyba w geocachingu ważne są jeszcze poszczególne skrzynki, a znaczki w profilu to tylko dodatek.
Ciekawe co na ten temat sądzi strażnik kandydat do COG. Jak mniemam on zapoczątkował te spotkaniowe geościeżki.
Statystyki statystyki, tak samo jak na GC badże. Część osób da się poćwiartować za nowy znaczek na profilu zamiast cieszyć się z byle jakiej skrzynki.
Do jednego kotła bym ze spotkaniowymi wrzucił śmieszną geościeżkę mobilniaków, które w większości mobilniakami już przestały być.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

r00t7 pisze:raczej w opisie maja jasno określone zasady bo takie coś jak uczestniczył nie zostało w GŚ oprpgramowane. Powiedz mi natomiast czy regulamin OC zabrania publikować takich GŚ ?
Przed chwilą usunąłeś mój wpis w Twojej ścieżce. Minimum do zalogowania to 0 skrzynek.
- spełniam to kryterium,
- wymagania systemowe są po mojej stronie skoro umożliwiają zaliczenie,
- nie naruszam żadnych zasad,
- działam zgodnie z regulaminem OC i ideą ścieżek.

Dlaczego zatem wpis został skasowany?

Zasady o których piszesz możesz sobie dalej tworzyć, bo to jedynie Twoje własne ustalenie. Na tej samej zasadzie mógłbym sobie zrobić opis, że warunkiem zaliczenia mojej skrzynki jest przyznanie mi gwiazdki i napisanie przychylnego komentarza.

Poczytaj sobie informacje o geościeżkach. Nigdzie nie znalazłem wzmianki o typie, w który można wcisnąć wydarzenia.
Za to jest bardzo konkretnie opisane:

"Wymagana ilość skrzynek czyli "wis"
jest to procent skrzynek wymagany do zaliczenia geoŚcieżki. "

Czytelnie wyróżniłem magiczne słowo? Robicie z serwisu prywatę i śmietnik a potem się dziwicie, że ludzie pyszczą na forum. Patologii ciąg dalszy...
rredan pisze:Naiwnie sądziłem, że nad funkcjonowaniem OCPL powinien czuwać Zespół OC.
A ja nadal twierdzę, że prawa autorskie są ściśle powiązane z jego twórcą, chyba, że to też zaraz obalicie.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

rredan pisze:A to ciekawe. Tylko, że pod adresem http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki stoi jak wół "Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki...".
I ja mam wierzyć temu zdaniu zamiast elementarnej logice?:) Pełny sens tego zdania jest taki, że Wydarzenie służy do oznaczania spotkań.
Ale brnijmy dalej. Po zakończeniu Wydarzenia "skrzynkę" należy zarchiwizować. Jaki jest sens ma zbieranie zarchiwizowanych skrzynek w GŚ? Jeżeli skrzynka jest zarchiwizowana, to znaczy, że jej nie ma w terenie.
Poza tym jak stwierdzić, że skrzynka Wydarzenie została zaliczona, skoro nie ma tu logów typu Znaleziona? I tak dalej... Ale przecież nie będę Ci tłumaczył, bo przecież wiesz, że pisząc tamtego posta miałem na myśli skrzynkę, a nie "skrzynkę":)

rredan
Stały bywalec

dallas pisze:
Zasady o których piszesz możesz sobie dalej tworzyć, bo to jedynie Twoje własne ustalenie. Na tej samej zasadzie mógłbym sobie zrobić opis, że warunkiem zaliczenia mojej skrzynki jest przyznanie mi gwiazdki i napisanie przychylnego komentarza.
Nietypowa. Gdybyś się uparł, to co formalnie stoi na przeszkodzie?
dallas pisze: Poczytaj sobie informacje o geościeżkach. Nigdzie nie znalazłem wzmianki o typie, w który można wcisnąć wydarzenia.
Tematyczna.

rredan
Stały bywalec

parlando pisze: Po zakończeniu Wydarzenia "skrzynkę" należy zarchiwizować.
W Regulaminie widziałeś taki zapis?

parlando
Forumator

rredan pisze:W Regulaminie widziałeś taki zapis?
Sam sobie wymyśliłem:) Dlaczego wszystkie spotkania zorganizowane przez Ciebie są zarchiwizowane?

rredan
Stały bywalec

Ponieważ ten zwyczaj uznaję za zasadny :). Jednak nie ma zapisu, który by mnie zmusił do tego, gdybym uważał inaczej. Za to jest napisane, że event to skrzynka, a ze skrzynek powstają geościeżki. Kto uważa inaczej, temu pozostają jęki na forum.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

dallas pisze:Gdyby geościeżki były tworzone ze skrzynek jednego autora, to problem z wisem by nie istniał.
Też by istniał. Jest wiele geościeżek jednego autora, które są (lub były) niezdobywalne. Sam kilka takich przestawiłem w stan serwisu.
rredan pisze:
parlando pisze:Wydarzenie, jak wiadomo, skrzynką nie jest.
A to ciekawe. Tylko, że pod adresem http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki stoi jak wół "Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki...".
Jak już jesteśmy przy definicjach:
http://wiki.opencaching.pl/index.php/Skrzynka pisze: Skrzynka geocache (czasami nazywana kesz z ang. "cache") jest to ukryty pojemnik z dziennikiem i ewentualnie drobnymi upominkami.
Nijak to pasuje do poprzedniej.

Przy okazji regulaminy też są dwa opublikowane: wersja 1.6 z 13 września 2012 i aktualny, który nie jest sygnowany wersją i datą.

Wniosek z tego, że wiele jest do zrobienia w serwisie i uporządkowania. To kto chętny?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Skasowało mi odpowiedź przy wysyłaniu:( To jeszcze raz.
Dobrze wiesz, że to trzeba się posłużyć skrótem, żeby uprościć procedury, menu itd. Czy oczy by Ci nie krwawiły, jeśli w menu miałbyś np. "Utwórz skrzynkę albo wydarzenie", a dalej "Wybierz typ skrzynki" i pod spodem alternatywna opcja "Utwórz wydarzenie"
rredan pisze:Za to jest napisane, że event to skrzynka
Dokładniej jest napisane, że to typ skrzynki. Ja napiszę, że wydarzenie to nie skrzynka. Słowo przeciw słowu:)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Kolejna żenująca próba wmawiania wszystkim, że zarchiwizowane spotkanie to pełnowartościowa skrzynka ze ścieżki, podobnie jak mobilniaki wysypywane z plecaka na spotkaniach to świetna zabawa w szukanie skrzynek zwana geocachingiem.

Zastanawiam się po co ścieżki są zawieszane ze względu na wis, skoro właściciele od razu je włączają bez jakichkolwiek dostosowań.

W tej sytuacji pewien cytat z Pasikowskiego mi się nasuwa z okolic 22 minuty. https://youtu.be/RRf3AarzLeA
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
PeCha

parlando
Forumator

rredan pisze:event to skrzynka
To jeszcze jedna kwestia w temacie. Posłużę się danymi z Twoich statystyk. Masz zarchiwizowanych 15 skrzynek, ale spotkań zorganizowałeś już 18 i wszystkie są już poarchiwizowane... Coś mi kalkulator szwankuje:)

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Nie jestem pewny, czy to jest istotne czy event jest skrzynką czy nie. istotne jest to, że powstały i są utrzymywane goeŚciezki w których:
1. wszystkie lub większość skrzynek jest zarchiwizowanych, więc nie da się ich zdobyć.
2. WIS jest ustawiony na 0, co jest jednoznaczne z brakiem wymogu zaliczenia jakiejkolwiek skrzynki w ramach danej geoŚcieżki.
3. Zgodny z zasadami i WIS-em wpis 'zdobyta' skutkuje skasowaniem logu.

Wniosek: geoŚciezka tylko dla wybranej grupy znajomych i krewnych ojców założycieli, urągająca wszelkim zasadom fair play i idei dla której moduł został wdrożony. Zasłanianie się opisem jest słabe, bo do zgdobycia geoŚcieżek należy zdobyć określoną WIS-em ilość skrzynek składowych. (w tych przypadkach nie trzeba żadnej zdobywać)

Tu apel do załozycieli tychże dziwactw: Proszę zróbcie sami porządek z waszymi tworami, bo lepiej będzie jeśli sami to zrobicie, niż - wcześniej czy później - siłowymi metodami zostaną zamiecione w niebyt przez COG lub automat.
Za ten post autor Lza otrzymał podziękowania (total 2):
DriverPeCha

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 314 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy

Post autor: r00t7 »

na OC to jednak pełna samowola dalej ;) ani RR ani COG nie mają wpływu na to co zrobi programista - jeszcze jak coś wdroży to pół biedy, ale jak sam ustala zasady i puszcza automat, który coś zawiesza / kasuje - to już pełny dramat ;) w ten sposób ktoś z Was może stwierdzić, że powinny być tylko skrzynki dobre - a reszta do piachu.

1. to nie RR/COG ustaliły 67%
2. to nie RR/COG postanowiły zawieszać scieżki - tylko robią to bo RT im każe
3. to po co wybory ? niech rządzi RT - ustala, wdraża, zawiesza.
Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ