Dlaczego ludzie przestają się bawić w geocaching.

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Aris
Wyjadacz

Dlaczego ludzie przestają się bawić w geocaching.

Post autor: Aris » sobota 09 kwietnia 2016, 23:08

Nie tak dawno temu zadałem koledze pytanie, dlaczego osoby x y z już się nie bawią w geocaching. Często są to osoby o sporym dorobku keszerskim.
Konsternacja.

Jak myślicie?

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Re: Dlaczego ludzie przestają się bawić w geocaching.

Post autor: krystiant » niedziela 10 kwietnia 2016, 01:10

- szukają nowych wrażeń i zmieniają hobby
- nie akceptują kierunku zmian serwisu
- mają dość atmosfery panującej wśród keszerów
- zabawa się znudziła
a może po prostu sytuacja życiowa się zmieniła i nie ma czasu... i pewnie jeszcze mnóstwo innych powodów...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 10 kwietnia 2016, 10:17

Krystiant - odpowiedzi 1 i 4 są zbliżone ;)
MSZ najbardziej prawdopodobne: zmiana hobby i/lub sytuacji życiowej.
Jest jeszcze jedna możliwość: przechodzą na serwisy komercyjne, gdzie: skrzynki znajdują się same i nikt nie mówi że opakowanie po lekach pod krzakiem to słaba skrzynka (po prostu nie ma systemu ocen) ;).
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Post autor: krystiant » niedziela 10 kwietnia 2016, 11:26

brasia pisze:Jest jeszcze jedna możliwość: przechodzą na serwisy komercyjne
Fakt, zapomniałem o tym, a w zasadzie nie pomyślałem, bo taki ktoś nadal się bawi - w pytaniu jest o bawieniu w geocaching, a nie konkretny serwis, choć może taka była intencja autora...
brasia pisze:skrzynki znajdują się same
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 10 kwietnia 2016, 15:10

krystiant pisze:
brasia pisze:skrzynki znajdują się same
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli...
Chodziło mi o to że są mniej zamaskowane i łatwiejsze do znalezienia.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » niedziela 10 kwietnia 2016, 21:58

Dziękuję za odpowiedzi.
Nie chodziło mi o migracje miedzy systemowe choć i takie mają miejsce. Gadanie, że na GC kesze znajdują się same to bzdury, pewnie część traili taka jest ale nie wrzucać do jednego wora. Tak samo oceny, ja uważam to za plus. Nie zauważyłem tam jakiejś większej krytyki, tutaj ktoś zrobi nieudaną skrzynkę to wylewa się często na niego wiadro pomyj.
Miałem na myśli osoby z X znalezieniami, x założonymi skrzynkami i nagle cisza. Rozumiem, praca, dzieci ale takie drastyczne zrezygnowanie z zabawy? Chociaż zaobserwowałem parę osób co nie podejmuje skrzynek w razie potrzeby serwisu odzywa się.
Czynnik międzyludzki też może być przyczyną, ale można przecież odciąć się od środowiska i spokojnie szukań skrzyneczek.

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował: 64 razy
Otrzymane podziękowania: 62 razy

Post autor: Rob » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 07:02

To, że nie ma systemu ocen na GC uważam za wadę. Powiedzmy, że jedziesz pierszy raz do jakiegoś miasta, którym aż roi się od keszy. Czego szukać? Na czym się skupić? Dodatkowo oceny motywują do zakladania przynajmniej dobrych keszy.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Rob za post (razem 2):
azhagtelefonalarmowy
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Nannette
Forumator

Post autor: Nannette » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 07:49

Ludzie przestają też grać w szachy po latach, biegać, zbierać znaczki, pić alkohol, oglądać telewizję itp - nie wiem czemu miałoby to dziwić.
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 09:11

Mogę Ci powiedzieć, dlaczego moja częstotliwość znajdowania w ostatnich 12 miesiącach spadła drastycznie.

Dookoła znalazłem większość z tego, co było ciekawe, fajnie zamaskowane, pokazywało niebanalne miejsce. Nie mam tyle czasu, żeby robić dwugodzinną wyprawę po ambitnego superkesza, nie chce mi się sięgać kolejnej mikropopierdułki spod parapetu pokazującej 'moją szkołę'
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

azhag
Wyjadacz

Post autor: azhag » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 10:22

Jakiś czas temu przyłapałem jednego z lokalnych gigantów na serwisie swojej skrzynki, który stwierdził coś w stylu, że po znalezieniu X-tysięcy skrzynek, znalezienie X-tysięcy pierwszej nie robi już takiego wrażenia.

A co do systemu ocen: wg mnie jest to jeden z ważniejszych powodów dlaczego, przynajmniej w mojej okolicy, kesze OC są statystycznie (bo wiadomo, są lepsze i gorsze w obu systemach) lepsze niż te na GC — ludzi mają „powód” żeby się jednak postarać. Po sobie wiem, że jednak chce się, żeby kesz był oceniony jako znakomity i kilka gwiazdek wpadło.

Tak samo z „wylewaniem wiadra pomyj” — zgoda, że zostanie obsobaczonym to średnia przyjemność, ale wolę kilka krytycznych uwag niż bezsensowne poklepywanie po plecach bez powodu. No bo znowu po co się starać, skoro i tak wszyscy napiszą „Dzięki za skrzynkę”? A przecież tym samym nakładem sił i środków założę kilka byle jakich skrzynek i będę miał kilka razy więcej „Dzięki za skrzynkę”. Super zabawa, założę jeszcze kilka! I tylko cała okolica zaśmiecona eppendorfkami...
Obrazek

Tomanek111
Wyjadacz
Podziękował: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 50 razy

Post autor: Tomanek111 » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 12:28

Tak naprawdę w większości przypadków ocena skrzynki nie ma nic wspólnego z oceną skrzynki :).
Azhag uwierz, że i Twój system wartości oceniania skrzynek zmieni się z czasem w miarę ilości zdobytych keszy. Dziś gwiazdkujesz fajne maskowanie, ale za chwilę już tego nie będziesz robił, bo widzisz takie maskowanie po raz -enty. To samo jeśli chodzi o własne skrzynki. Prawdopodobnie kiedyś dojdziesz do wniosku, że nie należy brać zbytnio do siebie ocen własnych keszy, a także treści logów. Jakość kesza i jego ocena są pojęciami względnymi i zależą od tego, na jakim obszarze się znajdują, kto je zakłada i kto je odnajduje :)

Jeśli chodzi o temat przewodni.
Patrząc na czołówkę byłych "aktywnych" użytkowników, to niestety wielu z nich zrezygnowało w wyniku nieporozumień towarzyskich. Oby Bozia sprawiła, że kiedyś powrócą :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Tomanek111 za post (razem 2):
MaciekBDGr00t7
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 14:39

Tomanek111 pisze:Tak naprawdę w większości przypadków ocena skrzynki nie ma nic wspólnego z oceną skrzynki
Uważam, że jednak ocena coś mówi keszerowi.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 16:59

Tomanek111 pisze:Tak naprawdę w większości przypadków ocena skrzynki nie ma nic wspólnego z oceną skrzynki :).
Azhag uwierz, że i Twój system wartości oceniania skrzynek zmieni się z czasem w miarę ilości zdobytych keszy. Dziś gwiazdkujesz fajne maskowanie, ale za chwilę już tego nie będziesz robił, bo widzisz takie maskowanie po raz -enty. To samo jeśli chodzi o własne skrzynki. Prawdopodobnie kiedyś dojdziesz do wniosku, że nie należy brać zbytnio do siebie ocen własnych keszy, a także treści logów. Jakość kesza i jego ocena są pojęciami względnymi i zależą od tego, na jakim obszarze się znajdują, kto je zakłada i kto je odnajduje :)
Ej no. Tak sobie patrzę na OC. Znalazłem ponad 3600 keszy, Ciebie wcale nie znam osobiście (w dodatku jakiś Tomanek na FB niezbyt miło o mnie pisze, nie wiem czy to Ty ;) ), a w ciągu miesiąca dałem Ci 9 zielonych gwiazdek i niemal 70 ocen znakomitych, starając się do każdego kesza wrzucić kilkuzdaniowy komentarz. W dodatku rozreklamowałem Twoją geościeżkę na FB. I teraz mi piszesz, że masz to w nosie? :). O Ty! :)

Oceny zawsze zależą od oceniającego. Jeden keszer wcale nie wystawia ocen, inny pisze "TFTC" w logach albo "znaleziono z X". Ktoś jeszcze inny ocenia skrzynki, wrzuca dłuższe logi. I nie ma reguły. Fakt faktem, że sam z czasem zacząłem nieco ostrzej oceniać skrzynki - albo wyrażając się bardziej precyzyjnie - wystawiać oceny adekwatne do nazw poszczególnych ocen ("znakomita", "dobra" itp.).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Tomanek111
Wyjadacz
Podziękował: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 50 razy

Post autor: Tomanek111 » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 18:42

Panie Deg, Debeściaku z fejsbuka, tak to ja :). Wie Pan co będzie dla mnie nagrodą od Pana za moją założoną skrzynkę? Skrzynka założona przez Pana i nic więcej :). Nakład pracy przy tworzeniu skrzynki ma się zupełnie nijak do nakładu pracy przy jej odszukaniu i ocenie. Jeśli chodzi o "zielone", to możesz Pan je sobie zabrać i rozdać po świecie. Nigdy tego nie kolekcjonowałem i nie zamierzam (a widzę, że ludzie już tym nawet handlują, "spłacają długi" tudzież wymuszają, aby zyskać "punkty" w innych statystykach). Cieszę się z każdych odwiedzin na moich skrzynkach i cieszę się również z Pana wizyty, a więc nie mam Pana w nosku Panie Deg :). To, że Pan mnie nie znasz, być może pozwoliło to Panu ocenić skrzynki w miarę obiektywnie (nie wnikam). Cieszę się Panie Deg, że byłeś Pan jeden dzień i żeś Pan wrócił na dzień drugi. To mi pozwala sądzić, że być może moja geościeżka się Panu choć troszkę podobała. Amen.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Tomanek111 za post:
alex22
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 205 razy
Otrzymane podziękowania: 480 razy

Post autor: deg » poniedziałek 11 kwietnia 2016, 22:05

Użytkowniku Tomanek111!
Niech się Użytkownik do mnie nie zwraca per pan, bo po co ;)

A tak wracając do meritum - trzeba pamiętać PO CO jest system rekomendacji i ocen skrzynki. On NIE JEST dla Założyciela (choć oczywiście stanowi pewnego rodzaju wskazówkę - który kesz się podoba, a który nie - sam się zdziwiłem przy niektórych moich). "Zielonej gwiazdki" NIE powinno się dawać w podziękowaniu za trud włożony w skrzynkę. NIE powinno się dawać "za cały projekt". Zielona gwiazdka to rekomendacja. Czyli jeśli daję zieloną gwiazdkę, to REKOMENDUJĘ NASTĘPNYM znalazcom tą skrzynkę. W łatwy sposób mówię następnym - "idźcie tam, bo fajny keszyk jest". To zmienia optykę i sposób oceny. Czyli jeszcze raz - zielona gwiazdka nie jest dla Założyciela, służy przyszłym znalazcom. Amen. ;)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 2):
Hernlavinka
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

ODPOWIEDZ