Powrót skrzynek mobilnych !!!!!!

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Ile keszy mobinych

Czas głosowania minął poniedziałek 18 kwietnia 2016, 02:53

1 mobilniak na użytkownika
13
11%
3 mobilniaki na użytkownika
18
15%
brak limitu na użytkownika
46
39%
nie chcę powrotu skrzynek mobilnych
41
35%

Liczba głosów: 118

Aris
Wyjadacz
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy

Re: Powrót skrzynek mobilnych !!!!!!

Post autor: Aris »

Gdybyście szanowali idee mobilniaków nie byłoby tematu. Jednak ludzie zaczęli robić skrzynki zabawowo towarzyskie omijają owny. Dodatkowo część prawdziwych mobilniaków poszła w obrót eventowy. Gdybym miał takowy czym prędzej bym go zarchiwizował, skoro nie szanujecie woli autora.
Jestem za przywróceniem mobilnych z dopilonwaniem aby krążyły w terenie. Dla gawiedzi chcącej chleba i igrzyska uwolnić owny. Jednocześnie wykluczając je ze statystyk. Zapomniałem, spadnie atrakcyjność jak nie będzie można gwiazdeczki zdobyć?

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 222 razy
Otrzymał podziękowań: 492 razy

Post autor: deg »

Odgórne limity niewiele dają. Możemy limitować wirtuale, a i tak będą (wczoraj podejmowałem nową skrzynkę, która jest wirtualem...), możemy limitować owny, mobilniaki, tylko czy to coś da?

Największe IDIOTYZMY na GC USA zrobione są z keszy tradycyjnych. Jak to pięknie krcr napisał - "Problemem nie jest rozmiar a zamiary i intencje zakładającego"
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Klucken
Bywalec
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Klucken »

brasia pisze:Moim zdaniem pytanie jest źle postawione. Nie należy się zastanowić nie ile ale jak. Czyli jak zrobić aby wykluczyć przypadłości powstałe wokół mobilniaków. Bo różnego rodzaju mobilparty i przekazywanie skrzynek z rąk do rąk jest patologią.
A nie jest patologią tworzenie mobilniaków pod przykrywką keszy nietypowych, bo nie można założyć mobilniaków? Tuż przed zlikwidowaniem keszy mobilnych pisałem, że niczego nie osiągnięcie poza zmuszeniem keszerow do oszukiwania i omijania regulaminu. Efekt likwidacji, podchodzę do kordów skrzynki nietypowej i czytam opis "kesz mobilny". No, to naprawdę sukces zakazu, wzrost jakości i wzrost uczciwości wśród keszerow.
ObrazekObrazekObrazek

mcflis
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: mcflis »

Co do skrzynek mobilnych. Troszkę w Słupsku na ten temat dyskutowaliśmy i.... jeśli nie zostaną przywrócone to i tak będą działać w "podziemiu" jak już działają. Nasili się poszukiwanie skrzynek nieaktywnych do przejęcia, czyli kto ma znajomości ten ma mobilniaka. Dlatego głosuję za przywróceniem, choć zaproponowana w dyskusji opcja skrzynki eventowej równoległa do mobilniaków jest też niezłym pomysłem.

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował;: 331 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: art_noise »

Jestem ciekaw wyników ankiety. Na razie większość jest za mobilniakami. W postaci ograniczonej (1 lub 3) lub nieograniczonej.
Wogóle to dziękuję za postawienie ankiety na forum przez zwykłego użytkownika. Nie znam go, ale może kiedyś się poznamy.
Tak to powinno działać od zawsze - społeczeństwo dyskutuje i głosuje, OC Team wprowadza w życie wolę większości. Prawdziwy portal społecznościowy.
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

karwdo pisze:a ja myślę, że jeden na usera w zupełności wystarczy...
Jeden kesz na usera? TAK, ale jeden z każdego typu :D Wtedy można by odblokować wszystkie typy czyli mielibyśmy
9 typów x Liczba użytkowników: 33479 = 301 311 keszy
To dużo więcej niż jest teraz :mrgreen:
Dodatkowo mając TYLKO 9 keszy pod opieką byłoby łatwiej o nie zadbać, co byłoby tylko z pożytkiem dla wszystkich :lol:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował;: 331 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: art_noise »

krystiant pisze:
karwdo pisze:a ja myślę, że jeden na usera w zupełności wystarczy...
Jeden kesz na usera? TAK, ale jeden z każdego typu :D Wtedy można by odblokować wszystkie typy czyli mielibyśmy
9 typów x Liczba użytkowników: 33479 = 301 311 keszy
To dużo więcej niż jest teraz :mrgreen:
Dodatkowo mając TYLKO 9 keszy pod opieką byłoby łatwiej o nie zadbać, co byłoby tylko z pożytkiem dla wszystkich :lol:
dowcipniś :) I tak większość userów to niedzielni kibice i żadnego kesza nie założą bo cię COGa boją :)
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

Bramstenga
Nowy na forum
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: Bramstenga »

Przychylam się do pomysłu stworzenia nowego rodzaju skrzynek - eventowych, które różnią się od ownów tym, że nie wymagają obecności założyciela. Ot, po prostu wędrują sobie ze spotkania na spotkanie.
Owny - zachować (bez limitu)
Mobilniaki - zachować (jak wyżej)
Za ten post autor Bramstenga otrzymał podziękowanie:
Ryjek+

Awatar użytkownika
Ryjek+
Nowy na forum
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Post autor: Ryjek+ »

Pozwolę sobie dodać też trzy grosze, bo nad tematem rozmyślam :) już od dość dawna.
Wydaje mi się też, że moja propozycja jest w dużej mierze poparciem wielu przedmówców.
Proponuję abyśmy mieli 3 rodzaje "tych dyskusyjnych" skrzynek:

OWN
To skrzynka, którą można zdobyć TYLKO i wyłącznie SPOTYKAJĄC jej właściciela/właścicielkę. Ideą tej skrzynki powinno być właśnie poznanie drugiej osoby i jej hobby, czegoś co jest z nią związane etc.
Sugeruję abyśmy znieśli limit liczby ownów, bo i tak 99,99% zainteresowanych będzie miało jednego owna, a jak ktoś zaszaleje i zrobi nawet 10 to co z tego? Nic! Nie ma musu ich zdobywać...

MOBILNA
To skrzynka, która ma charakter skrzynki tradycyjnej, ale takiej która zmienia swoje miejsce ukrycia.
Taką skrzynkę powinno się przenosić jedynie pomiędzy kolejnymi miejscami, bez przenoszenia między spotkaniami!
Sam pamiętam ogromną radość, kiedy udało mi się upolować prawdziwego mobilniaka w terenie. Drugą radość przeżyłem, kiedy dowiedziałem się jaki był wyścig po jego zabranie do kolejnego miejsca...
W przypadku skrzynek mobilnych przydałaby się bardzo ważna funkcja, a w zasadzie opcja do zaznaczenia "zabrałem/zabrałam", po której skrzynka powinna znikać z mapy i pojawiać się dopiero przy kolejnym logu osoby przenoszącej, informującym że skrzynka znalazła nowe miejsce.
Wtedy nie będzie dziwnych sytuacji, kiedy to skrzynka leży długo gdzieś na mapie, a w rzeczywistości przenoszący nie może się zdecydować gdzie ją zostawić...
Oczywiście znów nie wprowadzałbym żadnych limitów na liczbę takich skrzynek. Dlaczego?
Ano dlatego że jedni założą 10 mobilniaków bo lubią, a inni wcale. Tak samo jak jedni będą za nimi gonili, a inni wyłączą sobie w ogóle ich obecność na mapie.

SPOTKANIOWA
To skrzynka, która jest przenoszona pomiędzy spotkaniami (zorganizowanymi lub indywidualnymi) i nie nadaje się do umieszczania w terenie (Mobilna) i nie jest związana z właścicielem (Own). Przykłady? Wszelkie walizki, portfele, listy w butelce, moja GeoŚmieciarka, parasole, wielkie kapcie etc.
Znów bez limitu bo jednych będzie bawić zakładanie i zdobywanie takich, a innych wręcz odwrotnie. Wszystko dla ludzi, bo jak pisali przedmówcy takie skrzynki sprawiają masę radości uczestnikom spotkań. Z drugiej strony są tacy, co nie lubią spotkań, więc naturalnie nie będą w nich uczestniczyć i zdobywać takich skrzynek.
Taka skrzynka pojawiałaby się na spotkaniach, ale również mogłaby być przekazywana indywidualnie przez keszerów z rąk do rąk.

Na koniec bardzo ważna uwaga!

Jeśli poszlibyśmy drogą powyższej zmiany sugerowałbym pełną weryfikację istniejących obecnie ownów i mobilniaków.
Istnieją owny, które zdobyłem ale na oczy nie widziałem założycieli - to bez sensu -> powinny stać się mobilniakami lub częściej skrzynkami spotkaniowymi.
Istnieją mobilniaki, które powinny być skrzynkami spotkaniowymi -> chyba większość spotkanych w tym roku właśnie tak działa.
Istnieją też mobilniaki, które powinny być ownami, ale przez limit do 1 sztuki funkcjonują inaczej.
Jest też masa nietypowych, które powinny stać się mobilniakami albo spotkaniowymi ale tego już raczej nikt nie zweryfikuje, ewentualnie właściciel widząc ulepszone zasady...
To wydaje się na pierwszy rzut oka dużo roboty, ale to tylko 200-300 skrzynek i myślę, że większość właścicieli samemu szybko dostosowałoby typ do sugerowanych zasad.

Wiem, że którzy zaraz pomyślą, albo napiszą (jak już było w tym wątku) o +1, zawyżaniu statystyk itd. Ja zapytam znów - i co z tego? Czy człowiek mający 2000 znalezień jest lepszy od człowieka, który znalazł 150? Czy to coś zmienia? Znam takich co mają 200-300 skrzynek ale takich, które były ukryte w najtrudniejszych lokalizacjach, a z drugiej strony są tacy co mają 200-300, w tym połowa to wirtualne i skrzynki z jakiejś ścieżki, gdzie skrzynki były co 200 m przy drodze.
Czy to coś zmienia?
Nie!
Jedni i drudzy świetnie się bawili, a ja z jednymi i drugimi chętnie usiądę i pogadam przy ognisku na jakimś spotkaniu...

Co Wy na to?
Za ten post autor Ryjek+ otrzymał podziękowania (total 7):
KTHMArisBramstengaPeChałowcaissoriaAla Ł

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

art_noise pisze:Jestem ciekaw wyników ankiety. Na razie większość jest za mobilniakami. W postaci ograniczonej (1 lub 3) lub nieograniczonej.
Wogóle to dziękuję za postawienie ankiety na forum przez zwykłego użytkownika. Nie znam go, ale może kiedyś się poznamy.
Tak to powinno działać od zawsze - społeczeństwo dyskutuje i głosuje, OC Team wprowadza w życie wolę większości. Prawdziwy portal społecznościowy.
Już jest na forum ankieta na ten sam temat postawiona przez zwykłego usera (mnie).
I coś z niej wynikło ? Nic
Więc p... że społeczeństwo głosuje a OC Team wprowadza w życie to tylko p... Szkoda tylko, że w wykonaniu członka OC team.
Była już dyskusja jak można (technicznie) opanować tych co olewają zasady dla mobilnych.
I wyszło że skutecznie nie można. Poza usunięciem z mapy na czas przenoszenia - jak będą chcieli nosić w kieszeniach i "znajdować" na eventach to to zrobią.
Zrobią, bo mają dobry przykład z góry (czyli np członkowie OC Team też takie" mobile" zakładali z pełną premedytacją ).
Zrobią, bo ograniczenie ownów musiało dać taki skutek.

Ja się dołączam do głosów że należy uwolnić obydwa typy bez ograniczeń (nie ma takiej opcji w ankiecie więc nie głosuję)
a OC team MA PILNOWAĆ ,żeby typy były używane zgodnie z założeniami. Owny wyłaczyć z jakichkolwiek statystyk i limitów które do czegokolwiek uprawniają albo sugerują że to są znalezienia.

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Podziękował;: 38 razy

Post autor: Hern »

Moje zdanie jest takie, że jeżeli zdecydowana większość użytkowników nie umie posługiwać się mobilniakami (totalne wypaczenie ich idei) to należy zabawę z nimi odłożyć do archiwum. Cóż, to jest geocaching, chodzenie po terenie, to główna idea zabawy. Dla zwolenników mobilnych przedmiotów: są krety, dlaczego nimi nie zajmiecie się na poważnie? Dlatego, że statystyka jest inna i nie zwiększają "znalezień"?
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 222 razy
Otrzymał podziękowań: 492 razy

Post autor: deg »

Rozmnożenie typów skrzynek prowadzi do jeszcze większego ich niezrozumienia.
Już teraz mamy sporo błędnie wybranych skrzynek, nawet założonych przez doświadczonych keszerów, które zdecydowanie wynikają z... nieznajomości typów.
Przykład?
Multaki, do których zdobycia potrzebne jest zdobycie kodów z x innych skrzynek, a sam "multak" składa się tylko z "finału". Albo multaki, którch kordy są wywalone na Bałtyk (nie mam tu na myśli primaaprilisowych buziek). Zgodnie z definicją, kordy multaka MUSZĄ wskazywać pierwszy etap.

Namnożenie bytów będzie prowadziło do jeszcze większego chaosu niż jest teraz.

PS: Z definicji skrzynek typu own: "pozostają pod kontrolą założyciela lub kolejnych znalazców". Czym to się ma różnić od eventowej?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Podziękował;: 38 razy

Post autor: Hern »

deg pisze:Namnożenie bytów będzie prowadziło do jeszcze większego chaosu niż jest teraz.
Ano właśnie. Cały ten wrzask o owny, mobilne, inne jakieś spotkaniowe itd itd to nic innego jak walka o łatwe "znalezienia".
Ze względu na miejsce i to czym się wspólnie (teoretycznie) zajmujemy, czyli geocachingiem (podobno) proponuję zajmować się przede wszystkim skrzynkmi/keszami a nie dziwnymi tworami de facto bez kordów.
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Bramstenga
Nowy na forum
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: Bramstenga »

Prosiłabym uprzejmie o powstrzymanie się od określeń typu "wrzask" tudzież "walka o łatwe >znalezienia<". Jak napisała anoriell: mobilniaki/owny oraz ewentualne skrzynki eventowe to naprawdę przyjemne urozmaicenie spotkań, a często wręcz główna przyczyna ich organizowania. Niektóre są fascynujące, prezentują pasję autora i dają tematy do ciekawych rozmów. Bo Geocaching to nie tylko bieganie po lesie, ale ma także walory hmm... wspólnotowe. (Dla mnie jako zasadniczo no-life'a, odludka i osoby pracującej sam na sam z komputerem naprawdę cenne).
Za ten post autor Bramstenga otrzymał podziękowania (total 4):
Verdant90Ryjek+miklobitMaleska

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

Bramstenga pisze:Prosiłabym uprzejmie o powstrzymanie się od określeń typu "wrzask" tudzież "walka o łatwe >znalezienia<". Jak napisała anoriell: mobilniaki/owny oraz ewentualne skrzynki eventowe to naprawdę przyjemne urozmaicenie spotkań, a często wręcz główna przyczyna ich organizowania. Niektóre są fascynujące, prezentują pasję autora i dają tematy do ciekawych rozmów. Bo Geocaching to nie tylko bieganie po lesie, ale ma także walory hmm... wspólnotowe. (Dla mnie jako zasadniczo no-life'a, odludka i osoby pracującej sam na sam z komputerem naprawdę cenne).
Dałem łapę dla tego posta bo zgadzam się, że nie należy ograniczać rozwoju keszy, które mają walory jedynie wspólnotowe.
Natomiast autor powyższego (chyba niestety) zalicza się do tej sporej części userów dla których mobilny = kesz na event.
I (też niestety) takie wpisy są paliwem dla tej drugiej części (fanatyków-purystów), która najchętniej uwaliłaby wszystko co nie jest keszem tradycyjnym.
Za ten post autor miklobit otrzymał podziękowanie:
Bramstenga

ODPOWIEDZ