WIRTUALNE 91 SZTUK

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Re: WIRTUALNE 91 SZTUK

Post autor: krystiant »

parlando pisze:Przy okazji wyprowadź mnie z błędu, jeśli się mylę (nie moje czasy) - zakładanie wirtuali zostało zablokowane z powodu nieprzemyślanych (słabych) pomysłów i mnożenia tych bytów kosztem "tradycyjnych" keszy?
Fakt, jakoś był wtedy większy wysyp w Trójmieście chyba, a hasła były z tabliczek gazowych/hydrantowych... Ja pamiętam, że najbardziej czepiano się tych tabliczek - może kogoś bolało, że tego się nie da wygooglać? :wink: Ale też mogę się mylić...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

tboniasty
Nowy na forum
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: tboniasty »

Czołem po latach! Widzę, że problemy nadal te same :-)

Na wstępie przypomnę - skrzynka jest własnością założyciela i on za nią odpowiada. Jeżeli chciał założyć kiepską (googlowalną) to jego sprawa. Tak samo jak czyjąś prywatną sprawą jest chęć robienia z siebie oszusta w celu zrobienia wyników (zupełnie jak doping w sporcie). I nic tu innym do tego, włącznie z COGiem, który niepotrzebnie jest wikłany w temat.
KTHM pisze: DLATEGO:
zgłosiłem następujące kesze (broń / obserwuj / zwalczaj):
Drogi Marianie,

Doceniam, że starasz się na swój sposób uporządkować pewne sprawy, ale może zacząłbyś porządki od własnego podwórka? Konkretnie mam na myśli OP80ZK, którego spotkałem na śląskim spotkaniu. Zawarłeś w opisie adnotację:
"Jest jedno obostrzenie: tylko przeniesionego (co najmniej 3,8 km) kesza można logować jako znalezionego."
Pewnie oberwie mi się rykoszetem, ale jakoś nie widzę, by usuwane/edytowane były znalezienia, które nie spełniają powyższego wymogu. Nota bene - powyższy wymóg można łatwo obejść dokonując fikcyjnego przemieszczenia, ale będzie to coś z gatunku googlowania wirtuali ;-)

Oczekując sprawiedliwości (powodem zgłoszenia skrzynek z pierwszego posta jest chyba chęć zablokowania możliwości nieuczciwego zaliczenia jak rozumiem?), sam bądź sprawiedliwy.

Temat wirtuali był wielokrotnie tutaj wałkowany, ale nadal wydaje mi się, ze dyskutujący skupiają się na łupieżu, a nie jego przyczynach.

Zwróćcie uwagę, że na każdej stronie tego wątku zawsze pojawia się wyraz "statysty-ka/ki/k". I pomysły. Usunąć/wyłączyć/odfiltrować wirtuale ze statystyk. Jedni chcą by łapały się w ogólny dorobek, inni nie, bo "ktoś pewnie oszukiwał i dzięki temu jest o n oczek wyżej w rankingu". Tu leży właściwy problem. O pozycję w rankingu.

Wiele razy Groundspeak był wyśmiewany, że jest taki zamknięty, zacofany, że nie mają rozbudowanych statystyk, że mają jakichś śmiesznych reviewer'ów. Prawda jest taka, że oni wcześniej przewidzieli/zareagowali na pewne kwestie/problemy, a OC idąc drogą naturalnej ewolucji od nowa wymyśla koło. Pewnych problemów można było uniknąć po prostu podpatrując.

Wydaje się, że brak ogólnodostępnego rankingu temperuje zapędy "zaglądania sąsiadowi pod kołdrę" i wyścigu szczurów. Tu bym upatrywał rozwiązania rzekomego "problemu wirtuali". Nota bene, w ogóle wydaje mi się, że na OC jest zbyt duży dostęp do wszelakich danych. Szczególnie abstrakcyjna jest dla mnie możliwość wejścia na dowolny profil i obejrzenia sobie mapy użytkownika - często z koordami ustawionymi na dom :-)

Ciekawe też, że na OC idea osoby reviewer'a była abstrakcyjna, aż do momentu, gdy mieliśmy w serwisie wysyp skrzynek bardzo kiepskiej jakości. No to powstał COG, który akceptuje skrzynki.

Przy okazji. Czy ktoś pokusił się o jakieś podsumowanie czy oceny skrzynek spełniają swoje zadanie? Nadal uważam, że to tylko kolejny pretekst do waśni, a nie wspólnej zabawy. Wystarczyłyby same rekomendacje. Co ciekawe to Groundspeak wprowadził Favourite Point (ichnie rekomendacje) długi czas po OC :-)
Za ten post autor tboniasty otrzymał podziękowanie:
Tomanek111

Art_Bi
Bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Post autor: Art_Bi »

tboniasty pisze:...
Na wstępie przypomnę - skrzynka jest własnością założyciela i on za nią odpowiada. Jeżeli chciał założyć kiepską (googlowalną) to jego sprawa. Tak samo jak czyjąś prywatną sprawą jest chęć robienia z siebie oszusta w celu zrobienia wyników (zupełnie jak doping w sporcie). I nic tu innym do tego, włącznie z COGiem, który niepotrzebnie jest wikłany w temat.
Z tym dopingiem w sporcie to chyba niezbyt trafione porównanie - przecież za to są konkretne kary: dyskwalifikacja, pozbawienie medali i tytułów, a nawet konieczność zwrotu nagród rzeczowych (o straconych kontraktach reklamowych nie wspominając) - czyli sportowa śmierć zawodnika.
tboniasty pisze:...
Wiele razy Groundspeak był wyśmiewany, że jest taki zamknięty, zacofany, że nie mają rozbudowanych statystyk...
Tu też kolega chyba nie zorientowany. Bo o ile sam gc.com rzeczywiście nie ma rozbudowanych statystyk, to przecież powstało wiele "nakładek" statystycznych czy klonów narodowych głównego serwisu np. geocaching.pl.
Wystarczy wejść na profil dowolnego usera gc, np mój :D, a zobaczysz jak tam kipi od statystyk, a wszystko za zgodą i aprobatą groundspeaka :wink:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 410 razy

Post autor: krystiant »

Art_Bi pisze:o ile sam gc.com rzeczywiście nie ma rozbudowanych statystyk, to przecież powstało wiele "nakładek" statystycznych czy klonów narodowych głównego serwisu np. geocaching.pl.
Ale pretensje dotyczące liczenia, bądź nie jakiegoś typu nie są kierowane do Groundspeak'a tylko do autorów tych nakładek... Gdyby na OC było tak samo, to ktoś mógłby zrobić stronę statystyki_ogólne_OC.pl, ktoś inny statystyki_bez_wirtuali_OC.pl, a jeszcze inny same_tradycyjne_OC.pl itd. itp. pobierając dane za pomocą OKAPI... I każdy mógłby sprawdzać tam gdzie chce :D
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

tboniasty
Nowy na forum
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: tboniasty »

Dokładnie. Tak jak napisał Krystian. Są to dodatki, które użytkownik sam dokłada wedle uznania. Jedni się po prostu bawią, a inni czują potrzebę eksponowania bajcepsów. Polska strona związana z Groundspeak'iem jest tak rozbudowana, bo często jako argument padało, że OC oferuje lepszą funkcjonalność. Nota bene sprawcą wspomnianej strony jest były członek RT ;-)

Tak, być może moje porównanie ze sportem nie jest najszczęśliwsze. Z drugiej strony tam gra rozchodzi się o duże pieniądze i prestiż (czyli kolejne pieniądze). Stąd środki adekwatne do rangi. Nie czarujmy się, że wolontariusze będą bawić się w komisje śledcze.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

tboniasty pisze:Tak samo jak czyjąś prywatną sprawą jest chęć robienia z siebie oszusta w celu zrobienia wyników (zupełnie jak doping w sporcie). I nic tu innym do tego, włącznie z COGiem, który niepotrzebnie jest wikłany w temat.
Naprawdę nie wierzę, że uważasz doping w sporcie za prywatną sprawę. Może napisz to jeszcze raz wyraźnie, bo... nie wierzę.
Po pierwsze ustawa o sporcie Art 43
Po drugie to nie jest robienie oszusta z siebie (z siebie to najwyżej można zrobić przed kimś idiotę) tylko oszukiwanie innych,
którzy postanowili grać zgodnie z ustalonymi zasadami.
I nie chodzi o pieniądze tylko o zasady. Jeśli ktoś uważa że tylko za pieniądze gra/rywalizacja ma być uczciwa to jest zwykłym hipokrytą.

tboniasty pisze:Nota bene, w ogóle wydaje mi się, że na OC jest zbyt duży dostęp do wszelakich danych. Szczególnie abstrakcyjna jest dla mnie możliwość wejścia na dowolny profil i obejrzenia sobie mapy użytkownika - często z koordami ustawionymi na dom :-)
Jeżeli nie podoba Ci się dostęp do danych to możesz jedynie zmienić system bo tutaj, zgodnie z licencją dane są otwarte a wszelkie próby ich ukrywania (które mają miejsce od czasu do czasu) są tylko przejawem nieznajomości zasad tej licencji.
Ja wole tak niż tak jak na GC gdzie moje dane nie są naprawdę moje tylko oddane (często za dopłatą) bez prawa do ich swobodnego używania nawet przez właściciela.
A ustawianie kordów dokładnie na dom nie jest przesłanką za tym, że trzeba tą opcję ukryć tylko za tym, że trzeba ludzi edukować jakie konsekwencje może mieć jej bezmyślne użycie.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 100 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

O czym Wy w ogóle mówicie?
Przypomnę się, dla urozmaicenia rozmowy. Virtual to nie skrzynka tylko virtualny punkt na mapie, więc nie ma sensu znowu dyskutować o czymś co nie jest geocachingiem.
Pojawia się człowiek, który rocznie znajdują 50 skrzynek i wybudzając się ze snu zimowego próbuje udowodnić wszystkim swoje mądrości.
Statystyki (i wszelkie podobne elementy jak ścieżki czy jeszcze tworzone medale) motywują do aktywności i nikt tego nie zaprzeczy. Połowa ludzi ze znalezieniami powyżej 1000 jedynie nadal jest w serwisie, bo gdzieś tam odszukuje się na wysokiej pozycji w statystykach. TO ich kręci, to ich pobudza, to ich motywuje.
tboniasty piszesz, że skrzynka jest własnością założyciela i on za nią odpowiada. Jeżeli chciał założyć kiepską (googlowalną) to jego sprawa.
A za chwile piszesz kolejną bzdurę
"Szczególnie abstrakcyjna jest dla mnie możliwość wejścia na dowolny profil i obejrzenia sobie mapy użytkownika - często z koordami ustawionymi na dom"
Skrzynki i udostępnione dane użytkownika, nawet wskazujące jego dom są jego własną dobrowolną decyzją i nikomu nic do tego. Kolejny nic nie wnosząca dyskusja i ból d. nie wiadomo o co.
Na fb panuje pełny ekshibicjonizm i nikt nie robi z tego problemu, a tu generuje się zagrożenie nie wiadomo właściwie czego, bo wskazałem blok w którym mieszkam. Ja i około 1000 innych osób.

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Dobra "formularz" już Wam proponowałem, nie chwyciło - dyskusja nadal żywa...

Retrospektywnie wiem, że pojawia się cyklicznie - zawsze gdy za oknem śnieg, plucha lub zimno 8)
Argument o nie "geocachingowości" wirtuala nigdy do mnie nie trafiał! Pisałem to już wiele razy: jest na koordach i tylko od zdobywcy zależy jak do tego podchodzi. Jest bardziej "geocachingowy" od każdego quizu, który nie przedstawia realnych współrzędnych - dla mnie ten typ jest zaprzeczeniem geocachingu.

Słowo daję, już mi się nie chce gadać.
Howk :|

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Geocaching wg aktualnych definicji (19.01.2016, stan z godziny 22.05) jest zabawą w szukanie skarbów/skrzynek a co WY sobie o tym myślicie to wyłącznie Wasza sprawa. Albo zmieńcie ogólną definicję zabawy albo przestańcie w końcu pierniczyć kolejne bzdety. Wirtual był dobry lata temu dla leni, co nie chciało im się pojemników zakładać i serwisować. A społeczeństwo nadal to toleruje w imię jakiś haseł o szacunku do historii. Historia ma również swoje słabe strony i to jest właśnie jedna z nich. To że coś ma być na kordach i wtedy jest skrzynką to chyba już Twoja prywatna definicja :wink:
Na dworze ciepło jak na zimę, śniegu niewiele, pluchy brak. Przynajmniej w Zagłębiu.

Edit
@Żywcu
Jaki formularz bo może warto przypomnieć, przylinkować.
Ostatnio zmieniony wtorek 19 stycznia 2016, 22:11 przez dallas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

dallas pisze:O czym Wy w ogóle mówicie?
Pojawia się człowiek, który rocznie znajdują 50 skrzynek i wybudzając się ze snu zimowego próbuje udowodnić wszystkim swoje mądrości.
Statystyki (i wszelkie podobne elementy jak ścieżki czy jeszcze tworzone medale) motywują do aktywności i nikt tego nie zaprzeczy. Połowa ludzi ze znalezieniami powyżej 1000 jedynie nadal jest w serwisie, bo gdzieś tam odszukuje się na wysokiej pozycji w statystykach. TO ich kręci, to ich pobudza, to ich motywuje.
Czy człowiek, który zakłada 2 kesze w ciągu roku ma większe prawo się wymądrzać niż ten co znajduje rocznie 50 ?
A może znajdziemy jeszcze jakąś inna statystykę, w której w ogóle nie startujesz i co wtedy...
Nie ogarniam tego fenomenu, że dla niektórych (do których się zaliczasz jak widzę) to szukanie jest wyznacznikiem "pozycji w stadzie".
Żebyś mógł tą swoją wysoką pozycję wyrobić to ktoś (inny) musi te kesze zakładać.
Albo zrobić te medale, żebyś Ty mógł je potem dumnie nosić na piersi ( pardon, na profilu...)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Dziwi mnie, że wśród obrońców jest grupa osób spontanicznie działających w terenie, którzy mają najwięcej do powiedzenia na forum. Coś jak erotomani gawędziarze.
Działam od 4 lat, skrzynki również zakładam dla innych, więc uważam że jestem aktywnym użytkownikiem serwisu, który ma prawo wyrażania swojej opinii a jednocześnie kształtowania/wpływania na wizję tej zabawy. Wydaje mi się, że znajdując rocznie około 1000 różnych skrzynek moje doświadczenie jest większe niż przeciętnego kowalskiego co znajduje ich 50. Logiczne więc ujmując, dlaczego argumenty osoby która bawi się spontanicznie i przypadkowo mają być słuszniejsze od tej, która znacznie bardziej się w to angażuje i ma większe doświadczenie.
Zawsze wydawało mi się, że świecie realnym w sprawach kluczowych decyzję podejmują specjaliści a nie ludzie z chodnika?
Uprzedzając komentarze - nie czuje się wybitnym specjalistą, ale uważam że mam więcej do powiedzenia o geocachingu niż ci, którzy więcej czasu spędzają na forum niż na poszukiwaniu pojemników.
Milkobit - zrobiłeś ostatnio jakieś medale w statystykach, bo nie zauważyłem.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

I jeszcze komentarz do wpisu:
miklobit pisze: Czy człowiek, który zakłada 2 kesze w ciągu roku ma większe prawo się wymądrzać niż ten co znajduje rocznie 50 ?
Kompletne nieporozumienie. Dlaczego porównujesz założenia ze znalezieniami. Brak argumentów wychodzi, wiec za wszelką cenę chcemy coś udowodnić na szybko? Nie wyszło chyba.
Kolejny bzdet:
Nie sztuką założyć kolejną nic nie pokazująca skrzynkę. Sztuką jest założyć dobrą skrzynkę i coś nią pokazać. Uważam, że w mojej okolicy nie mam już zbyt wiele do zaoferowania a nie chcę już zakładać kolejnych oddalonych znacznie od mojego zamieszkania, które miesiącami będą świecić nieznalezieniami jak wielu to czyni, bo nie ma się czasu aby jechać kawałek na przegląd.
Tu założycielu już powinieneś dawno pod ziemię się zapaść ze wstydu, za dziadostwo jakie jest na tak szanowanym wspólnym projekcie: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=20674
Widać, jak cenisz sobie zakładanie i serwisowanie skrzynek. Mogę podać więcej przykładów, ale po co.
miklobit pisze:A może znajdziemy jeszcze jakąś inna statystykę, w której w ogóle nie startujesz i co wtedy...
Jest taka a nazywa się spotkania - ostatnio coraz mniej mam na to czasu i chęci. I powiem szczerze, mogę być kompletnie na końcu i jakoś dobrze mi z tym. Medalu też chyba za to nie otrzymam.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

dallas pisze: Logiczne więc ujmując, dlaczego argumenty osoby która bawi się spontanicznie i przypadkowo mają być słuszniejsze od tej, która znacznie bardziej się w to angażuje i ma większe doświadczenie.
Zawsze wydawało mi się, że świecie realnym w sprawach kluczowych decyzję podejmują specjaliści a nie ludzie z chodnika?
Drogi "specjalisto"...
Jako "człowiek z chodnika" (czyli taki ~gorszy sort :lol: ),
który bawi się jak najbardziej spontanicznie (przypis od redakcji: https://pl.wiktionary.org/wiki/spontanicznie 8) )
nie mam prawa odbierać Ci poczucia, że twoje wybitne osiągniecia na niwie opencachingu dodaja Twoim argumentom siły i słuszności :mrgreen: .

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

dallas pisze:I jeszcze komentarz do wpisu:
...
Tu założycielu już powinieneś dawno pod ziemię się zapaść ze wstydu, za dziadostwo jakie jest na tak szanowanym wspólnym projekcie: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=20674
Widać, jak cenisz sobie zakładanie i serwisowanie skrzynek. Mogę podać więcej przykładów, ale po co.
Tak - jest mi niezmiernie wstyd , że założyłem kiedyś takie dziadostwo.
Kesz został skradziony i już w tej formie nie wróci.
Z uwagi na powyższe a także dlatego, że nie widzę Ciebie na liście znalazców
zamieszczam zdjęcie - ku przestrodze - żeby wszyscy
(zwłaszcza młodzi, którzy powinni słuchać rad takich doświadczonych keszerów jak Ty)
wiedzieli jakich keszy nie należy zakładać.
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 20 stycznia 2016, 00:09 przez miklobit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pawelko
Stały bywalec
Podziękował;: 53 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: pawelko »

Oj Kolego Dallas wywołałeś mnie do tablicy po nazwisku - przeciętnego geokeszera. Stoczyliśmy batalię o wirtualne skrzynki w ubiegłym roku i nawet jakoś się poukładało :D
Teraz sobie myślę po wielu latach bytności w społeczności poszukiwaczy i sporadycznie zakładaczy - i tak RT wszystko poukłada za nas, nic nam do tego jakie funkcje będą w serwisie, a których zabraknie. Kto nie zna się na programowaniu niech spada do lasu szukać skrzynek. Co innego umieć zaprogramować i wdrożyć - wtedy może społeczność uzna coś za dobre. Trzeba się cieszyć tym co jest, dostosowywać się i nie marudzić. Pozdrawiam.
Za ten post autor pawelko otrzymał podziękowanie:
miklobit

ODPOWIEDZ