dulus-y- wybory do Rady Rejsu 2016

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Re: dulus-y- wybory do Rady Rejsu 2016

Post autor: maryush »

Fajnie że nie wszyscy kandydaci starują w wyborach tylko po to żeby rozwiązać RR ;)
Kilka pytań ode mnie poniżej. Mam nadzieję że nie odbierzecie ich jako złośliwe, bo nie takie mają być. Starałem się by były rzeczowe i na takie odpowiedzi liczę :
dulus pisze: 1. Cotygodniowe raporty z działania RR.
...W oświadczeniach umieszczane byłyby ogólne informacje o prowadzonych zgłoszeniach i przyszłych działaniach z orientacyjnym terminem ich wykonania. Jednakże raporty nie zawierały by nazw użytkowników ujętych w danej sprawie, co pozwoliło by uniknąć rozsiewania plotek, siana zamętu i nie potrzebnego rozdmuchiwania niekiedy błahych spraw, co często prowadzi do mylnego osądu danej sytuacji, przez ogół użytkowników.
1. Kto będzie te raporty pisał i publikował? Czy jeśli nie zgłosi się ochotnik to zgłaszacie się Wy?
2. Proszę o przykład jak miałby wyglądać komunikat o toczącej się sprawie w stylu Alex22-Got100, tak, żeby bez podawania nicków "uniknąć rozsiewania plotek, siana zamętu i nie potrzebnego rozdmuchiwania niekiedy błahych spraw, co często prowadzi do mylnego osądu danej sytuacji, przez ogół użytkowników". Pytam, bo niespecjalnie to widzę, raczej sądzę że takie informacje właśnie byłyby sianiem ziaren plotek. Pokażcie że nie mam racji, proszę.
dulus pisze: 4. Zapoczątkowanie spotkań otwartych.
Gdy Rada Rejsu będzie chciała się spotkać osobiście to będzie przy tym towarzyszyło założenie publicznego „wydarzenia”. Eventy towarzyszące będą organizowane aby móc porozmawiać i odpowiadać na trudne pytania społeczności OC.
A co w przypadku kiedy RR potrzebuje naradzić się w sprawie, która nie powinna być do wiadomości publicznej (np. spory między userami)? Będziecie wypraszać ludzi spoza RR na godzinkę, dwie?
dulus pisze: 5. Jeden członek RR jako „rzecznik prasowy”
Wyznaczenie jednej osoby, która będzie na bieżąco informowała społeczność OC w imieniu całej Rady Rejsu.
Jak w pt 1 - Czy jesli nie znajdzie się ochotnik, to zgłaszacie się na takiego "rzecznika"?
dulus pisze: 7. Zniwelowanie możliwości pełnienia więcej niż jednej funkcji przez organy OC(RR,COG,RT).
Czy jeśli ktoś z RR ma umiejętności i chęci do pomocy w pracach RT to należy mu zabronić, lub wyrzucić z RR?
dulus pisze: 8. Uściślenie współpracy i polepszenie wizerunku na linii Rada Rejsu-Rada Techniczna.
Każdy powinien skupić się na tym i wykonywać to na czym się zna najlepiej. W ten sposób nie będzie dochodziło do niepotrzebnej ingerencji w kompetencje obu organów, a każdy swoją energię przeznaczy w jak najwłaściwszy sposób by nieustannie polepszać nasz mały keszerski świat. Uściślenie współpracy Rady Rejsu z Radą Techniczną również pod względem podsuwania rozwiązań, które są najbardziej potrzebne dla użytkowników. Np. widoczność na mapie modyfikowanych współrzędnych np. quizów, ulepszenie GeoŚcieżek, atrybut Drive-in (przydatny przede wszystkim w sytuacjach gdy nie jesteśmy pewni czy droga jest udostępniona dla ruchu kołowego) czy też często niedziałający dostęp do skrzynek z trzema nieznalezionymi w panelu COG.
Wszystko super. Ale tak konkretnie - jak? W jaki sposób zmusicie RT do wykonywania zleconych przez RR prac? Co w przypadku kiedy RT nie zaczyna/nie kończy prac wskazanych przez RR? Co zrobicie? Bez "niepotrzebnej ingerencji"? Konkretnie, bez ogólników pliz.
dulus pisze: 10. Kary i sankcje.
Preferujemy nieco łagodniejsze podejście. Bany tylko w ostateczności (odwieszenie bez wymyślnych zadań). Mamy cichą nadzieję, że doszło do odpowiedniego oczyszczenia atmosfery w keszerskim świadku, że nie będzie więcej powodów do zastosowania takich rozwiązań ;)
Skoro bany tylko w ostateczności, to jakie inne, mniejsze kary i sankcje proponujecie stosować?

Dzieki i powodzenia w wyborach!

EDIT: W kwestii poruszonej przez Ronję - "konta wieloosobowe".
Moje osobiste zdanie na tę chwilę, bo jeszcze tego nie omawialismy na forum RR: Osobiście jestem przeciwny kontom wieloosobowym (nie raz to pisałem), ale chyba w tej chwili, kiedy już mamy zgłoszenie kandydata(kandydatów?) "podwójnego" to zmiana zasad mogłaby być, dość zasadnie, potraktowana jako nieczysta zagrywka wymierzona w takiego kandydata. W poprzenich RR były osoby używające wieloosobowych kont i świat się nie zawalił. Oczywiście takiej parze wystepującej pod jednym nickiem przysługiwać powinien nadal jeden głos w Radzie.
Jest za to jeden plus takiego "radnego/radnych" - mają oni dwa razy więcej czasu do poświęcenia pracy w Radzie - 4 ręce mogą więcej niż 2, o ile oczywiście są to 4 zgodne ręce ;)
Ale to moje własne zdanie, postaram się też tę sprawę poruszyć jutro na naradzie RR.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 305 razy

Post autor: Pawel brasia »

dulus pisze:1. Cotygodniowe raporty z działania RR.
Czy wiesz w ogóle o czym piszesz/piszecie, nawet jak będą cotygodniowe raporty (sądzę, że po miesiącu-dwóch byś zmiękł) to kto będzie to czytał i co będą one wnosiły?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
dulus
Stały bywalec
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: dulus »

Klucken pisze:Właśnie do Was miałem pytanie. Chodzi mi o ten drażliwy punkt trzeci bo z nim w większości się nie zgadzam.
dulus pisze:3. Zwiększenie wymogów dotyczących zakładania skrzynek i bycia przewodnikiem.
Pytanie co chcecie tym osiągnąć? Rok temu gdy zakłądałem konto, przewodników było 163. Na dzień dzisiejszy ta liczba waha się w okolicy 155. Policzyłem, na jednego przewodnika przypada ponad 200 nicków, a liczba przewodników maleje, keszerów natomiast rośnie.
Każdy powinien mieć szanse uczyć się od najlepszych.
Klucken pisze:
dulus pisze:Zdecydowanie podwyższyć minimum zdobytych keszy, aby móc założyć swoje skrzynki. Nasza propozycja to przynajmniej 100-150 znalezionych skrzynek. Przewodnikiem będzie mógł zostać użytkownik, który na swoim koncie posiada powyżej 100 rekomendacji. Stawiamy na jakość, uważamy też iż o doświadczeniu świadczy praktyka.
Wg mnie jest to działanie odstraszające i zniechęcające początkujących keszerów. Zgadzam się że o doświadczeniu świadczy praktyka, ale rzeczywistość pokazuje, że o jakości wcale nie. O jakości decyduje chęć wykorzystania nabytrego doświadczenia, a do tego nie zmusicie nikogo jakimikolwiek wymogami. Piszecie że chcecie by keszerzy początkujący nie popełniali Waszych błędów. Ale dlaczego nie? Człowiek najlepiej uczy się na błędach, pozwólcie im je popełnić, nikt na tym naprawdę nie ucierpi. Takim działaniem wg mnie spowodujecie, że obszary słabo okeszowane takimi pozostaną a początkujący keszer zniechęci się zanim osiągnie tę setkę, lub... zacznie kombinować jak na lewo zalogować 100 keszy. Widziałem przypadki logowania wirtuali sprzed kompa celem osiągnięcia minimum do utworzenia geościeżki dokonane przez doświadczonego keszera.
Według nas 100 skrzynek to nie jest wcale dużo, nawet na małokeszerkim terenie. Taki zabieg skutkowałby mniejszą ilością keszy widmo, które zakładane są przez ludzi, którzy mają na koncie po 10 znalezień i szybko przestają się bawić. Większość keszy założonych przez takich użytkowników długo nie wytrzymuje, a nadal wiszą jako gotowe do szukania.
Klucken pisze: I kolejne pytanie. COG. Wszyscy piszą o RR, RT. Ja od dawna zauważyłem zastałość w COG, co za tym idzie, przypadek uderzenia wody sodowej do głowy i traktowania obsługiwanego keszera nie jako "centrum obsługi" ale bardziej jako "centrum oceniające geokeszera". Czy po wygranej rozważacie zmianę obsady osobowej COG, czy podobnie jak poprzednicy adoptujecie dotychczasowy skład?
Gdy wygramy mamy zamiar rozważyć możliwość zmiany składu osobowego COGu.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dulus
Stały bywalec

azhag pisze:Dostęp do forum: czy jesteś za naprawą konfiguracji forum, tj. przywróceniem dostępu do czytania do wszystkich merytorycznych działów (wyjąwszy oczywiście działy dla RT, RR, ew. kosz itd) dla niezalogowanych, czy chcesz obecnego stanu rzeczy. tj. forum dla niezalogowanych jest wyłącznie tablicą ogłoszeniową?
Zdecydowanie jesteśmy za tym aby wszystkie potrzebne działy dla początkujących były ogólnodostępne.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
DeepBlue
Stały bywalec
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Post autor: DeepBlue »

ronja pisze:Startujecie jako team (...) Uważam, że obecna RR powinna też zająć w tej sprawie głos.
maryush pisze:W kwestii poruszonej przez Ronję - "konta wieloosobowe".
Moje osobiste zdanie na tę chwilę, bo jeszcze tego nie omawialiśmy na forum RR: Osobiście jestem przeciwny kontom wieloosobowym (nie raz to pisałem), ale chyba w tej chwili, kiedy już mamy zgłoszenie kandydata(kandydatów?)
Dulus-y, wybaczcie, że RR tu zajmuje stanowisko ale i tu nas wywołano do tablicy.
Wojtek,
nawet jak nick członka RR bedzie zdecydowanie "jednoosobowy", to nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że właściciel nicka nie rozmawia o sprawach serwisu z dzielnie u boku keszującą żoną, dziewczyną czy tam... Zgadzam się z maryushem, że wcześniej była pełna zgoda na takie sytuacje i wszystko dzieje się niejako z rozpędu. Niemniej, jeden nick to zawsze jeden głos. Na liście kandydatów mamy jeszcze Mario&Monię, Wołków. Nikt nie zrezygnuje z kandydowania z powodu takiego, a nie innego nicka, a wg stanu na dzisiaj Rada nie ma, ewentualnie sam COG w razie "Anty-R" też mieć nie będzie, narzędzi do przestrzegania "poprawności" ksywek. Poza tym, jak znam życie, gdyby pojawił się zapis, wspomniane narzędzie, to jednym kliknięciem dulus-y staną się dulusem, Wołki Wołkiem czy tam Józki Józkiem.

Z pozdrowieniem...
Za ten post autor DeepBlue otrzymał podziękowania (total 6):
parlandodulusart_noisemaryushJanokrystiant
Obrazek

Awatar użytkownika
dulus
Stały bywalec

brasia pisze:
dulus pisze:1. Cotygodniowe raporty z działania RR.
Czy wiesz w ogóle o czym piszesz/piszecie, nawet jak będą cotygodniowe raporty (sądzę, że po miesiącu-dwóch byś zmiękł) to kto będzie to czytał i co będą one wnosiły?
Wiemy co piszemy. Uwierz, że byśmy nie wymiękli po miesiącu, robimy to prawie codziennie. Raporty miałyby na celu informowanie społeczności o ilości prowadzonych zgłoszeń by nie dochodziło do stwierdzeń, że RR nic robi.
Co do czytania owych raportów z pewnością znaleźliby się zainteresowani, głównie Ci którzy są najgłośniejsi na forum. :)
Obrazek Obrazek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

dulus pisze: Większość keszy założonych przez takich użytkowników długo nie wytrzymuje, a nadal wiszą jako gotowe do szukania.
Gdzie jest COG w takich sytuacjach?
Ta i wcześniejsze odpowiedzi odnośnie punktu 3 niestety odwodzą mnie od oddania na Was głosu.
Mimo wszystko mam jeszcze pytania:)
Czy widzicie potrzebę jakichś zmian w funkcjonowaniu COG? Jakie powinny być wymogi dla kandydata do COG (patrząc na propozycję zmiany wymogów przed założeniem skrzynki i zostaniem przewodnikiem logicznym wydaje się, że te parametry też powinny być odpowiednio podniesione)?
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
azhag

Awatar użytkownika
dulus
Stały bywalec

parlando pisze:
dulus pisze: Większość keszy założonych przez takich użytkowników długo nie wytrzymuje, a nadal wiszą jako gotowe do szukania.
Gdzie jest COG w takich sytuacjach?
Ta i wcześniejsze odpowiedzi odnośnie punktu 3 niestety odwodzą mnie od oddania na Was głosu.
Mimo wszystko mam jeszcze pytania:)
Czy widzicie potrzebę jakichś zmian w funkcjonowaniu COG? Jakie powinny być wymogi dla kandydata do COG (patrząc na propozycję zmiany wymogów przed założeniem skrzynki i zostaniem przewodnikiem logicznym wydaje się, że te parametry też powinny być odpowiednio podniesione)?
Masz takie prawo ;)

COG zajmuje się takimi sprawami. Trudno jest szukać ręcznie takie skrzynki, a dostęp do podstrony gdzie wyświetlają się skrzynki z 3 nieznalezionymi często nie działa.

Od kandydata na COG m.in. wymaga się posiadania statusu przewodnika. Podwyższenie rekomendacji u przewodnika= podwyższenie wymogów kandydatury do COGu.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

DeepBlue pisze:...Wojtek,
nawet jak nick członka RR bedzie zdecydowanie "jednoosobowy", to nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że właściciel nicka nie rozmawia o sprawach serwisu z dzielnie u boku keszującą żoną, dziewczyną czy tam... Zgadzam się z maryushem, że wcześniej była pełna zgoda na takie sytuacje i wszystko dzieje się niejako z rozpędu. Niemniej, jeden nick to zawsze jeden głos....
Poruszam temat, bo sprawa uczciwości i transparentności wyborów wywoływała w przeszłości (a i teraz też) najwięcej protestów, uwag, oburzeń, itd. I słusznie, bo ich idea i samo oddanie głosu to podstawa demokracji i jeden z najbardziej bronionych przez ludzi przywilejów. Stąd też oczekuje się, że kandydatury będą zgłaszane zgodnie z zasadami demokracji. Kandydaci powinni być "uczciwi jak żona Cezara", czyli nie powodować nawet cienia wątpliwości. Temat teamów w jakichkolwiek wyborach trzeba w przyszłości zamknąć jednoznacznie Regulaminem, co dzisiaj nie oznacza, że każdy kandydat na każdym etapie nie może się wycofać z kandydowania np. z honorem, do czego zachęcam autorów niniejszego wątku programowego.
Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

dulus pisze:Od kandydata na COG m.in. wymaga się posiadania statusu przewodnika.
Z tym to akurat ostatnio było... Różnie:) Z resztą podobna sytuacja była w czasie poprzednich wyborów do RR, dlatego chciałem sformułowania konkretnych wymogów. Chyba, że po prostu kandydat do COG ma być przewodnikiem, ale tu też mam wątpliwość, bo obecnie mogę w jednej sekundzie być przewodnikiem, a w drugiej już nie. Wypadałoby więc określić minimalny okres ciągłości sprawowania tej funkcji i jakiś próg, po przekroczeniu którego można zostać kandydatem.

Klucken
Bywalec
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: Klucken »

dulus pisze:
Klucken pisze:Właśnie do Was miałem pytanie. Chodzi mi o ten drażliwy punkt trzeci bo z nim w większości się nie zgadzam.
dulus pisze:3. Zwiększenie wymogów dotyczących zakładania skrzynek i bycia przewodnikiem.
Pytanie co chcecie tym osiągnąć? Rok temu gdy zakłądałem konto, przewodników było 163. Na dzień dzisiejszy ta liczba waha się w okolicy 155. Policzyłem, na jednego przewodnika przypada ponad 200 nicków, a liczba przewodników maleje, keszerów natomiast rośnie.
Każdy powinien mieć szanse uczyć się od najlepszych.
Właśnie sugeruję problem polegający na tym, że przy tendencji zniżkowej i jednoczesnym podniesieniu poprzeczki to początkujący keszerzy nie będą mieli od kogo się uczyć. Jakoś nikt się za bardzo nie kwapi do roli przewodnika.
dulus pisze:Według nas 100 skrzynek to nie jest wcale dużo, nawet na małokeszerkim terenie. Taki zabieg skutkowałby mniejszą ilością keszy widmo, które zakładane są przez ludzi, którzy mają na koncie po 10 znalezień i szybko przestają się bawić. Większość keszy założonych przez takich użytkowników długo nie wytrzymuje, a nadal wiszą jako gotowe do szukania.
Z doświadczenia wiem, ze dla poczatkującego i zniecierpliwionego keszera 100 skrzynek to dużo. Spowoduje to mniejszą ilość skrzynek widmo? Nie sądzę, wiele skrzynek widmo powstaje również na skutek realizowania projektów za unijne pieniądze, często zakłądanymi przez celowo tymczasowe konta, którymi nikt się potem nie zajmuje. Wg mnie takie podniesienie poprzeczki nie spowoduje wzrostu jakości a spowoduje zniechęcenie wielu początkujących keszerów, lub co gorsza, patrząc na mentalność polską, bardziej spowoduje kombinowanie przez keszerów, to znaczy zaczną fikcyjnie logować znalezienia by osiągnąć wymagany poziom, tego nie zweryfikujecie, a postawicie w niezręcznej sytuacji właścicieli keszy, którzy będą się zastanawiali nad usuwaniem logów. Tak jak wspominałem, widziałem przypadki logowania na siłę wirtuali sprzed kompa celem osiągnięcia wymaganego poziomu do założenia geościeżki. Dobrze wiecie, na przykładzie ownów i mobilniaków, że zakładanie smyczy kończy się w tym kraju oszukiwaniem.
Za ten post autor Klucken otrzymał podziękowania (total 3):
art_noiseparlandoazhag
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
art_noise
Forumator
Podziękował;: 331 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: art_noise »

Na GC nie ma limitu ilość znalezionych skrzynek/możliwość zakładania. I jest to sensowne o ile sensowny i dociekliwy jest moderator.
Przykład z bieszczadów gdzie mieszkałem ponad rok - nadleśnictwo cisna założyło na GC ze 20 skrzynek nic nie mając znalezionego. Bardzo fajne skrzynki.
Tak więc parametr "znalazłem 100 keszy" jest nic nie wart. I tak wszystko zależy od kumacji człowieka który zakłada.
Za ten post autor art_noise otrzymał podziękowanie:
aniolekdiabelka
http://www.youtube.com/watch?v=UymAoyAT_bI

Serce zostało na OC. Rozum przeszedł na GC.

Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Klucken pisze:lub co gorsza, patrząc na mentalność polską, bardziej spowoduje kombinowanie przez keszerów, to znaczy zaczną fikcyjnie logować znalezienia by osiągnąć wymagany poziom
Dokładnie! Dopóki wirtuale są wliczane w statystyki, to nawet poprzeczka rzędu 300-400 będzie niewystarczająca.
Klucken pisze:widziałem przypadki logowania na siłę wirtuali sprzed kompa celem osiągnięcia wymaganego poziomu do założenia geościeżki
Ja widziałem witualne logowanie keszy tradycyjnych "lub innych z fizycznym pojemnikiem". Po prostu lista haseł do wirtuali nie jest aktualizowana i nie uwzględnia tego, że właściciel zdecydował się ukryć pojemnik z logbookiem.

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator
Podziękował;: 217 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy

Post autor: Sebastian »

Dulusy, jeżeli zostanie podjęta decyzja o likwidacji RR, jak się to powinno odbyć:

1. Decyzja podjętea przez użytkowników podczas głosowania na stronie Serwisu Opencaching.
2. Podczas głosowania wybranych członków Rady Rejsu, większością głosów 4:1
3. Podczas głosowania wybranych członków Rady Rejsu, zwykłą większością głosów 3:2

Dziękuję za odpowiedź
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

ronja pisze:
DeepBlue pisze:...Wojtek,
nawet jak nick członka RR bedzie zdecydowanie "jednoosobowy", to nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że właściciel nicka nie rozmawia o sprawach serwisu z dzielnie u boku keszującą żoną, dziewczyną czy tam... Zgadzam się z maryushem, że wcześniej była pełna zgoda na takie sytuacje i wszystko dzieje się niejako z rozpędu. Niemniej, jeden nick to zawsze jeden głos....
Poruszam temat, bo sprawa uczciwości i transparentności wyborów wywoływała w przeszłości (a i teraz też) najwięcej protestów, uwag, oburzeń, itd.
Przecież jest transparentnie - otwarcie przyznali, że działają wspólnie, a że przy okazji używając jednego nicka ograniczyli sobie czynne prawo wyborcze to już ich sprawa...
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowanie:
art_noise
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

ODPOWIEDZ