Adwentowy Kalendarz Quizowy 2015 - nowa koncepcja

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 99 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Adwentowy Kalendarz Quizowy 2015 - nowa koncepcja

Post autor: dallas »

Niebawem jesień i najwyższy czas zacząć zastanawiać się nad zadaniami do tegorocznej edycji AKQ (o ile powstanie).
Od kilku lat wraca dyskusja nad formą zabawy i w związku z tym, chciałby zarzucić pewną koncepcję.
Skrzynki zakładane w ramach AKQ nie mają fizycznych OP, są tworzone przez ochotników a wszelkie wpisy, uwagi i pochwały są gromadzone w kupie dla wszystkich skrzynek na virtualnym koncie kreta.

Minusy obecnego modelu:
- niewiele osób zagląda do edycji z poprzednich lat w obawie o istnienie skrzynki
- wiele osób w ogóle nie wie o istnieniu pojemnika z powodu braku fizycznej skrzynki na mapie w okolicy.
- ponad 250 wpisów w logach dotyczących skrzynek w całym kraju tworzy "mały" bałagan przy czytaniu,
- brak oceny dla konkretnej skrzynek, obrazujących w rzeczywisty sposób jakość i ilość włożonej pracy założyciela (osobiście wybierając się w późniejszym terminie chciałbym mieć wybór jadąc 100 km w teren, czy wybrać wypasiony pojemnik z fantami, w fajnym miejscu i z pomysłem czy pustą skrzynkę w krzakach z dodatkowym 10 km spacerem po okolicy)
- brak odpowiedzialności za dalsze losy pojemnika (serwis, reaktywacja) z powodu braku przypisania go do usera. Skrzynka ginie, nie ma kto sprawdzić jej bytu, bo np. autor już się nie bawi. Nawet jeżeli pojawi się to gdzieś w logach nie każdy będzie wertował tyle komentarzy.
- brak docenienia np w gwiazdkach osób zaangażowanych w pojemnik finałowy (często są to niemałe pieniądze i poświęcony czas), w obecnej formie cały splendor gwiazdkowy idzie na virtualne konto i właściwie nie wiadomo komu i po co dawane są tam te gwiazdki.
- w przypadku spalenia miejscówki/reaktywacji w innym miejscu/innej koncepcji autora - zmiana współrzędnych przy obecnej wersji nie wchodzi raczej w grę.
- brak możliwości dodawania spoilerów, rozbudowywania zadań o etapy, większe opisy, wymagania sprzętowe czy inne ciekawe rozwiązania. Istnieje jedynie możliwość dodania krótkiego hinta. Jeżeli skrzynka miała by autora i swoje OP można zdecydowanie rozbudować sposoby i formy chowania.
- niezobowiązujące zaangażowanie samego autora w dalsze losy pojemnika.

Każdy z pojemników w nowym wydaniu mógłby mieć swoje OP, formę quizu i koordy walnięte w jakimś centralnym miejscu regionu gdzie dokonano zgłoszenia skrzynki AKQ. Sam kalendarz dalej mógłby być bez zmian a koordy finałowe w danej skrzynce do ręcznej modyfikacji po wykonaniu wszystkich zadań i wyświetleniu szczegółowej listy. Zasadniczo w samej zabawie z zadaniami nic się nie zmieni.
Czy zmiany wg Was są w ogóle potrzebne?
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowania (total 2):
JanoSebastian

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Dobry pomysł.

Jano
Wyjadacz
Podziękował;: 125 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Adwentowy Kalendarz Quizowy 2015 - nowa koncepcja

Post autor: Jano »

Pisałem o tym w temacie AKQ 2014, ale o ile pamiętam temat nie chwycił. W pełni się zgadzam, że brak konkretnego OP czy gwiazdkowanie wirtualnego konta, to jakieś kosmiczne nieporozumienie. Skrzynkę AKQ 2014 znalazłem, ale gwiazdki nie dałem, no bo komu? Założycielom nie można, a należało się.
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

dallas pisze:Czy zmiany wg Was są w ogóle potrzebne?
- a czy słyszałeś aby ktoś narzekał na AKQ :?:

W tej "wisience na torcie" chodzi o zabawę - tych, którzy chcą się w nią bawić. Zaakceptowali oni odmienny jej charakter; zarówno twórcy zagadek, obsługa techniczna, zakładacze finałów i wielu userów bawiących się jakkolwiek.
Poza tym, to ktoś wymyślił tą zabawę (Zolza, która się już nie bawi) i zmobilizował wiele osób aby ją wdrożyć. Dla mnie nietaktem było by, to zmieniać - zwłaszcza, że i tak będzie sukcesem jeśli się odbędzie w dotychczasowej formie.

A jeśli ktoś się waha, czy dodać zagadkę, założyć finał lub jakiś okolicznościowy event - bo mu gwiazdki nie dadzą, niech lepiej odpuści 8)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Żywcu pisze:- a czy słyszałeś aby ktoś narzekał na AKQ :?:
Właściwie masz rację, najlepiej tkwić w tym co jest, bo jest w sumie OK. Zastanawia mnie zatem fakt, jakim cudem geocaching ewoluował do obecnej postaci, skoro zakopywanie pojemników po lodach w 2006 było hitem i też chyba nikt nie narzekał. Nietaktem jest zatem wymyślanie maskowań, patentów, vigo i innych współczesnych cudów w imię szacunku do pionierów tej zabawy.
Liczę nadal na komentarze od kogoś, kto spędza więcej czasu na zabawie w geocaching niż spotkaniach okołokeszowych i stukaniu zza monitora a w szczególności tych którzy ostatnio współtworzyli lub mają zamiar zakładać skrzynki AKQ.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
Klucken

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

Argumenty Dallasa są generalnie słuszne i logiczne. Do mnie najbardziej przemawia brak informacji o istnieniu keszy finałowych w terenie (zwłaszcza po kilku latach). Gwiazdki na virtualne konto - osobiście dałem gwiazdkę jako 'podziękowanie' za klimat rozwiązywania AKQ (ach, te burze mózgów). Fizyczne skrzynki finałowe faktycznie jakościowo są różne (ja trafiłem tą bez fajerwerków). Co do informacji o istnieniu AKQ w okolicy - najczęsciej założenie kesza wiąże się z eventem (fakt - znika z mapy po czasie?). Często gęsto pojawiają się też skrzynki - zwiastuny/rozwinięcia itp (np OIDP multaki we Wrocławiu związane z AKQ, lub np http://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP45AE).
Z mojej strony, jako rozwiązanie problemu informacji widziałbym obowiązkowe opublikowanie w okolicy 'skrzynki nietypowej' z wymogiem rozwiązania AKQ. Do jej zalogowania można dać w wersji prostej hasło z logbooka fizycznej skrzynki finałowej, lub dowolnie rozbudować finał - by było z przytupem. EDIT: czyli z grubsza to co pisze Dallas :) [/edit]

Najbardziej należałoby skupić się na tym, co dallas napisał w pierwszym zdaniu (a szczególnie w nawiasie), bo zeszłoroczny AKQ (chyba przez poruchawki 'polityczne') był ogarniany na ostatnią chwilę... Czas zacząć wymyślać zagadki i zbierać 'weryfikatorów' :)
Za ten post autor sajmon otrzymał podziękowanie:
art_noise

kojoty
Rada Techniczna
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 213 razy

Post autor: kojoty »

(merytorycznie nie mam nic do dodania, ale wpisem chciałbym wyrazić moje generalne poparcie dla argumentów dallasa/sajmona!)

Awatar użytkownika
czirios
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: czirios »

Dla mnie nie ma większego znaczenia pojemnik finałowy przy AKQ. Oczywiście fajnie jest znaleźć takie finały jak w 2012 i 2013 były we Wrocławiu, ale generalnie jest to sprawa drugorzędna. Najważniejsze są te codzienne emocje o północy, ten moment, kiedy rozwiązujesz 22 zagadkę i wyświetlają się koordy finału, dla wielu pewnie też spotkania przed- i przyfinałowe.. Niestety, wszystko poszło trochę nie w tę stronę - zagadki stały się mniej ważne, bo zawsze znajomy podeśle hinta albo gotowca, a już najgorzej jak są trudne, bo to ma być przecież tylko miła zabawa. Ważniejszy natomiast stał się pojemnik, za który może dam gwiazdkę, a może nie, bo przecież quizów nie lubię.. No, ale jak to? Dać gwiazdę inicjatywie, rekomendować skrzynkę, która jest wynikiem współpracy wielu keszerów i przykładem tego, że można coś zrobić na skalę ogólnopolską? Nie dam, bo to konto fikcyjne!
Jak dla mnie wszyscy, którzy przykładają rękę do tego kalendarza, na czele ze starympatykiem, przez wymyślających zagadki, weryfikujących je, na chowających skończywszy otrzymują te gwiazdki za AKQ. A jeśli komuś nie chce się starać, bo nie dostanie gwiazdki na swoje konto tylko wspólne to chyba pomylił zabawy (zresztą to ciekawe - gwiazdka za sam pojemnik, tak jakby opis, czyli zagadki, nie liczył się do oceny skrzynki), bo rekomendacja, to może i nagroda dla założyciela, ale głównie polecenie skrzynki innym keszerom...
Co do możliwości zmiany miejsca ukrycia - myślę, że wystarczy napisać do staregopatyka - sądzę, że zmiana wyświetlanego tekstu problemem nie jest.
Co do tego, że nikt nie rozwiązuje poza adwentem - to jest fakt, ludzie przerzucili na speed caching i nielicznym tylko chce się rozwiązywać zwykłe quizy a co tu dopiero mówić o 22 zagadkach na raz. Nie podejrzewam, że przyczyną są obawy o istnienie pojemnika.
Co do braku finałów ze starszych edycji - co za problem napisać do chowającego, że finał zaginął i poprosić o reaktywację?
Co do możliwości dodawania spoilerów - czy do tej pory były potrzebne (poza pamiętnym przypadkiem kiedy kesz finałowy w ogóle nie został ukryty a ludzie szukali nadaremno)?
Co do możliwości dodawania etapów - nie rozumiem w czym problem, sam zdobywałem finał wieloetapowy. Z bonusem, który był jeszcze lepszy niż świetny finał.
Co do tego, że ludzie nie wiedzą o istnieniu pojemnika finałowego w swojej okolicy - każdy keszer zagląda czasem w statystyki, zwłaszcza na początku zabawy. Widzi wtedy AKQ na pewno. Jeśli nie jest to słomiany zapał, to na pewno też doczeka grudnia a wtedy nie sposób się nie dowiedzieć ( i nie znaleźć informacji o poprzednich edycjach).
Co do miszmaszu w logu internetowym - racja, choć mi to w sumie nie przeszkadza. Mój pomysł - przy logowaniu wymusić wybór lokalizacji, w której finał został znaleziony, potem ewentualnie umożliwić sortowanie po lokalizacji (choć wystarczy Ctrl+F). I tak większość już sama podaje lokalizację.
I jeszcze kilka słów na koniec - nie zniechęcam do udoskonalania kalendarza, ale nie wyrywajcie kawałków tego tortu dla siebie- AKQ jest taki fajny, bo jeden na całą Polskę, nawet jeśli skrzynki finałowe są różne i w różnych miejscach. Jak tak dalej pójdzie to za rok, ktoś będzie chciał założyć swój kalendarz adwentowy, bo jego zagadki są lepsze i chce za nie gwiazdki. Zamiast dzielić, lepiej zastosować się do słów sajmona i zacząć wymyślać zagadki, zbierać weryfikatorów i obsługę techniczną skrzynki, żeby organizacyjnie wyszło to lepiej niż rok temu (choć w sumie wszystko zostało ostatecznie podopinane). Może RR powinna zająć się koordynacją (bo ostatnio jakoś zamilkli;))?
Za ten post autor czirios otrzymał podziękowanie:
MiMPy
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

@czirios
Chciałbym zachęcić do przeczytania mojej propozycji ze zrozumieniem. W dotychczasowym systemie zasadniczo nic nie ulegnie zmianie.
Niewielką różnicą jest dodatkowe formalne OP kilkunastu skrzynek, które i tak są w terenie. Daje to same ogromne korzyści nie zabierając nic z zabawy....
prawie nic, bo wiele osób jedynie da gwiazdkę właśnie do OP skrzynki zamiast kalendarzowi. To nie jest rozdzielanie tortu tylko fakt, w którym z tego całego zestawienia założyciel skrzynki jest najbardziej obciążony finansowo oraz czasowo wykonaniem (mówię o doskonałych finałach). Cała reszta jest pracą zespołu ludzi ale indywidualnie o wiele mniejszą.

"Najważniejsze są te codzienne emocje o północy, ten moment, kiedy rozwiązujesz 22 zagadkę i wyświetlają się koordy finału"
-Nic się nie zmienia, emocje są nadal

"No, ale jak to? Dać gwiazdę inicjatywie, rekomendować skrzynkę, która jest wynikiem współpracy wielu keszerów"
-inicjatywie czyli komu? grafikowi, programiście, wymyślaczowi zadań, odgadującym czy zakładającym?
Dla mnie bez sensu, bo jak nie wiadomo komu to nikomu. Każdy może mieć tu swoje zdanie.

" A jeśli komuś nie chce się starać, bo nie dostanie gwiazdki na swoje konto tylko wspólne to chyba pomylił zabawy"
-Tu kompletnie nie widzę logiki wypowiedzi. Chyba właśnie gwiazdki są po to wymyślone w OC aby wyróżniać jakościowo pojemniki a nie oceniać wspólną zabawę niewielkiej grupy czy poziom nagromadzonych emocji o północy 23 grudnia. Nie popadajmy w skrajność z interpretacją. Gwiazdki dają większą motywację do zakładania kolejnych skrzynek a jednocześnie motywują do pracy nad jakością i pomysłowością, doceniają dotychczasowy wkład pracy autora.

"Co do tego...
co za problem...
Co do możliwości ...
Co do możliwości...
Co do tego...
Co do miszmaszu..."

-Wszystko się da, wszystko można, masz rację. Stety albo niestety ludzie w OC stanowią statystyczny przekrój społeczeństwa i nie wiem jak wygląda to procentowo ale znajdą się tu setki ludzi nierozgarniętych, małoletnich, starych, nowych i zwyczajnie niezainteresowanych aby jakiekolwiek starania czynić. Choćby zrobić dokładne instrukcje co i jak i tak zapewne z 1/4 nie skorzysta z tego. Czemu im tego nie ułatwić?

Powtarzam jeszcze raz. Sam kalendarz zostałby bez zmian. Nadal można go ogwiazdkowywać jak choinkę na święta, nikt tu niczego nie zabiera nikomu, ale doceńmy wreszcie czas ludzi i pieniądze włożone w przygotowanie PORZĄDNYCH skrzynek finałowych (nie mówię o pustych klipsiakach). Może dzięki temu będziemy mieć skrzynkę w każdym dawnym mieście wojewódzkim bez konieczności pielgrzymkowania po polsce. Dla kolekcjonerów AKQ danej edycji - dodatkowy plus przy wizytach w różnych miejscach - fizyczne skrzynki zamiast komentarzy w logu.

Nad niczym się nie upieram, nie mam w tym żadnego interesu, temat wcześniej zarzucony aby właśnie można było przedyskutować plusy i minusy.
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
Jano

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

dallas pisze:Chciałbym zachęcić do przeczytania mojej propozycji ze zrozumieniem. W dotychczasowym systemie zasadniczo nic nie ulegnie zmianie.
Niewielką różnicą jest dodatkowe formalne OP kilkunastu skrzynek, które i tak są w terenie. Daje to same ogromne korzyści nie zabierając nic z zabawy....
Żeby to osiągnąć nie trzeba zmieniać samego AKQ. Zachęcam do przeczytania ze zrozumieniem ( :wink: ) pierwszego w tym wątku postu sajmona - możesz np. zrobić dodatkowego bonusa z kordami ukrytymi w lokalnym finale AKQ - ale jak znam życie, po niedługim czasie i tak by ten pomysł został wypaczony i doprowadzony do granic absurdu (jak to się dotychczas działo z wieloma innymi pomysłami).
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Jaki sens jest zakładanie skrzynki do skrzynki? To jest dopiero komplikacja

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Taki jak zakładanie bonusu do projektu... Nie podoba mi się, ale wielu tak robi i inni sobie to chwalą... Czasem nawet są bonusy do bonusów :shock:

Ja nie rozumiem jaki sens miałoby mieć robienie do jednego quizowego kesza kilku osobnych OP-ków - pomijam oczywiście możliwość zdobycia +kilka do statystyk, bo to jest oczywiste. Zadanie informujące o AKQ znakomicie spełniają eventy, a dla chcących mieć OP-ka wiszącego w okolicy do czasu jego zdobycia, to może być wspomniany wcześniej bonus.

A z drugiej strony: czy to naprawdę takie straszne, jak ktoś będzie nieświadomy, że w okolicy jest ukryte pudełko i on o tym nie wie, dopóki się nie zainteresuje poprzednimi edycjami podczas rozwiązywania tegorocznego AKQ?
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Wybacz, ale moja logika nie jest w stanie tego przeskoczyć. Jeżeli dla Ciebie zakładanie dodatkowego fizycznego pojemnika do już istniejącego fizycznego pojemnika jest bardziej logiczne niż przypisanie skrzynce która już jest w terenie OP, to chyba właśnie tu mamy przykład myślowego przekroju społeczeństwa.
Wczoraj zauważyłem, że nawet eventy mogą mieć gwiazdki (btw nie zauważyłem nigdzie żadnych konsultacji ani rozmów w tej sprawie). Więc skoro eventy mają gwiazdki, virtualne konto quizu, virtualne skrzynki, to nadal nie rozumiem dlaczego w tym konkretnym przypadku ten fizyczny pojemnik w terenie wywołuje u Ciebie taką niechęć do zaakceptowania jej samodzielnego bytu?

Poza szacunkiem do założyciela i wieloma skrzynkami przy jednym quizie nadal nie widzę innych konkretnych argumentów przeciw. Może jeszcze ktoś się rozpisze.

Jest oczywiście jedno proste rozwiązanie:
Każda zainteresowana z osób deklarujących skrzynkę AKQ w terenie po prostu zakłada ją sobie bez jakichkolwiek ustaleń, konsultacji. W nazwie pisze FINAŁ AKQ MIASTO a w opisie robi opis, link do zadania i parametry skrzynki w terenie. I już. Bez wydarzeń i bonusów. Wszystko zgodnie z zasadami regulaminowymi, etycznymi i co tam jeszcze można wymyślić. Bonusem jest skrzynka.

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Propozycja dallasa jest sensowna i logiczna. Naturalna wręcz.
Dziwi mnie ten opór przed zmianami. Wyobraźnia trochę popracowała i myślę, że gdyby AKQ od początku działał na przedstawionych zasadach, a nagle ktoś by zaproponował zmianę na obecny model, to mielibyśmy niezłą **** w temacie:)

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator

Moja logika jakoś dla odmiany nie potrafi ogarnąć waszego sposobu myślenia...
dallas pisze:Skrzynki zakładane w ramach AKQ nie mają fizycznych OP
Nie jest to prawdą, dotychczas znalazłem co najmniej 4 AKQ i każdy z nich miał swoje OP (każdy z pozostałych znalazców może to potwierdzić). To, że na mapie quiz wyświetla się w innym miejscu niż fizyczne miejsce ukrycia pojemnika nie jest niczym dziwnym w przypadku quizu, więc o co tak naprawdę chodzi w tym pomyśle?
dallas pisze:nie rozumiem dlaczego w tym konkretnym przypadku ten fizyczny pojemnik w terenie wywołuje u Ciebie taką niechęć do zaakceptowania jej samodzielnego bytu?
Tylko, że ten fizyczny pojemnik jest samodzielnym bytem.
dallas pisze:Więc skoro eventy mają gwiazdki, virtualne konto quizu, virtualne skrzynki
Wirtualne konto, bo niektórym keszerom bardzo przeszkadzało, że gwiazdki dostawał jeden ktoś, a przy AKQ pracowało wiele osób... a skrzynki są jak najbardziej realne.
dallas pisze:Jest oczywiście jedno proste rozwiązanie:
Każda zainteresowana z osób deklarujących skrzynkę AKQ w terenie po prostu zakłada ją sobie bez jakichkolwiek ustaleń, konsultacji. W nazwie pisze FINAŁ AKQ MIASTO a w opisie robi opis, link do zadania i parametry skrzynki w terenie. I już. Bez wydarzeń i bonusów. Wszystko zgodnie z zasadami regulaminowymi, etycznymi i co tam jeszcze można wymyślić. Bonusem jest skrzynka.
Oczywiście, że można i tak, ale będzie to zwykły kesz (tylko z linkiem do AKQ w opisie), do zdobycia bez rozwiązywania zagadek, a chyba nie to chcesz osiągnąć.

A może, żeby nikt się nie mógł czepiać zrobić jeden fizyczny pojemnik, jak było na początku? Bo jest ich więcej z powodu narzekań, że cała Polska się bawi, a niektórzy są uprzywilejowani, mając kesza blisko siebie... Wiele quizów jest daleko ode mnie, a nigdy z tego powodu nie narzekałem. Dlaczego ten jeden miałby być wyjątkiem :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ