Wyróżnianie skrzynek

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

triPPer
Rada Techniczna
Podziękował;: 52 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Wyróżnianie skrzynek

Post autor: triPPer »

Witam

Przymierzam się do zbudowania automatu, którego zadaniem byłoby wyróżnianie skrzynek.

Celem jest, wypromowanie tych najciekawszych, a co za tym idzie docenienie w ten sposób ich autorów

Wstępne założenie:
- automat uruchamiałby się w określonych cyklach
Załóżmy, że tygodniowych, np. w piątek w nocy, uzyskalibyśmy w ten sposób tzw "skrzynkę tygodnia"

- skrzynka wyznaczana byłaby na podstawie przyznanych jej rekomendacji
Załóżmy, że z okresu ostatnich 3 miesięcy

- dana skrzynka mogłaby się stać wyróżnioną skrzynką, tylko raz w ciągu swojego życia

- informacja o wyróżnionej skrzynce pojawiłaby się na głównej stronie
Informacja zawierałaby: Nazwę skrzynki, autora, województwo, link do skrzynki
Jednocześnie prezentowanych byłyby 4 ostatnie skrzynki

- dodatkowo na stronie wyróżnionej skrzynki pojawiłaby się na stałe informacja, iż dana skrzynka została wyróżniona w danym okresie + plus jakaś ładna grafika przyciągająca wzrok

- powstałoby zestawienie wszystkich wyróżnionych skrzynek

Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam
triPPer
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Wyróżnianie skrzynek

Post autor: KTHM »

Pomysł może i ok ale:
a) są skrzynki mające po 100% rekomendacji i max oceny, ale odwiedzane są raz na kilka miesięcy - nigdy się nie załapią na wyróżnienie,
b) są skrzynki "ftf'owane" przez grupę i oceniane max + rekomendowane, a są to naprawdę przeciętne kesze, ale podjęte np. przy okazji nieformalnego eventu 4x4,
c) są skrzynki genialne z dość wysokimi notami ale podjęte np. przez "świeżaków", którzy nie mogą rekomendować,
d) mogę dać jeszcze kilka przykładów.

Wydaje mi się, że sprawę załatwia "moja okolica - top rekomendowanych...", lub ewentualnie "oceniona jako... " i ilość reko.

Jeżeli rozwiążesz problem to jestem za przyznaniem orderu / ikonki "skrzynka tygodnia" + info na stronie głównej. Myślę, że powinno być jak dla ścieżek "skrzynka dnia", bo tylko wtedy już po 3 miesiącach szansę będą mieć kesze nie tylko got100 ;)

P.S.1. Do przykładów a-d mogę na priv podesłać numery OP
P.S.2. Got100 - nie mogłem się powstrzymać, wybaczcie, wiem że zrozumiecie żarcik ;)

kojoty
Rada Techniczna
Otrzymał podziękowań: 226 razy

Post autor: kojoty »

mi się zdaje, że jest to jak najbardziej fajny pomysł.

Uwaga wstepna: nie zawieszajmy się na "obiektywności" czy jakiejś "sprawiedliwości". To tylko zabawa.
No i co jeśli jakaś "super-fajna-ważna-skrzynka" nie załapie się na wyróżnienie. A co jeśli jakaś "taka-sobie-skrzynka" trafi na listę wyróżnionych? Co? NIC! Nikt normalny nie będzie z tego powodu płakał.

Mało tego, algorytm można zawsze trochę zmodyfikować w przyszłości.

Uważam, że system służy do podkręcania zabawy, podpowiadania co warto zobaczyć w danej okolicy i to również w kontekście świeżych keszy.
"Moja okolica" ma tą wadę w tym temacie, że jeśli jakiś "całkiem-fajny-kesz" działa przez kilka lat to ma tak wiele rekomendacji, że "super-fajny-nowy-kesz" musi poczekać sporo czasu by choć znaleźć się w okolicy topu rekomendowanych... W związku z tym w mojej okolicy jest przez baaardzo długi czas stale to samo...

Moje 3 grosze:
"rejonizacja":
może warto by było rozważyć modyfikację algorytmu tak, by skrzynka była wyznaczana bardziej lokalnie - coś w stylu "skrzynka tygodnia w regionie Polska Północna". Wiem, że to komplikuje system, ale podejrzewam, że 90% keszerów z Gdańska nie interesuje za bardzo skrzynka tygodnia w świętokrzyskim i odwrotnie, za to skrzynka tygodnia w odległości powiedzmy 150km może już zachęcić do zrobienia jednodniowej wyprawy w nie odwiedzany jeszcze rejon w najbliższy weekend... Wydaje mi się, że jednak duża większość ludzi bawi się w swoim regionie, a tylko sporadycznie wyskakuje gdzieś dalej.

miejsca gdzie trzeba by uzewnętrznić "skrzynki tygodnia"
zrobię listę pomysłów - oczywiście nie musi być wszystko od razu - ale wypiszę co mi przychodzi do głowy:
- "moja okolica" - lista ostatnich x skrzynek tygodnia w mojej okolicy
- maile z powiadomieniem - info o nowej skrzynce powinno moim zdaniem iść razem z mailem o obserwowanych keszach - jak jest nowa skrzynka tygodnia to w kolejnym mailu jest o niej wzmianka
- filtr na mapie - tylko skrzynki tygodnia
- może jakaś spec-ikonka na mapie - co by od razu było widać takie kesze

triPPer trzymam kciuki za realizację :) !
Za ten post autor kojoty otrzymał podziękowania (total 2):
DezertertriPPer

triPPer
Rada Techniczna

Witam

Zauważyłem, że już sama idea pomysłu budzi kontrowersje, tak więc wróćmy do źródeł pomysłu.
Tak więc skąd ten pomysł ? Czym będzie się to różniło od statów ?

Ważne, aby pamiętać, że uczestniczymy w zabawie, nie w wyścigu. W zabawie, którą sami sobie sprawiamy. Zakładamy i szukamy. Aby móc szukać, musimy mieć co szukać. A im lepsze będą skrzynki, które będziemy znajdować tym więcej da nam to radości.
Dlatego uważam, że powinniśmy dołożyć jak najwięcej starań, aby docenić tych co zakładają, dać im jak najwięcej pozytywnych impulsów. Co więcej, zachęcić innych do zakładania coraz lepszych skrzynek.

Staty to ranking. Ranking w którym nic się nie dzieje.

W moim pomyśle chodzi o stworzenie zbioru (nie rankingu) wyróżnionych skrzynek. Stworzenie żywego tworu. Nie będzie w nim lepszych, gorszych. Będą wyróżnione.
Co tydzień do zbioru będzie dołączała nowa skrzynka. Co oznacza, że po roku będziemy mieli wyróżnionych ponad 50 skrzynek.

Jaki przyjąć algorytm "losowania" wyróżnionej skrzynki.. Zgadzam się z Łzą i kojotami, że jakikolwiek byśmy przyjęli algorytm, zawsze będzie to w pewnym sensie niesprawiedliwe i któraś zarąbista skrzynka może zostać pominięta. Ale pamiętajmy, to tylko zabawa, a nie konkurs.

Podsumujmy dotychczasowe propozycje algorytmów dotyczące wyróżniania skrzynek :

Moja propozycja:
liczba gwiazdek za zadany okres (powiedzmy 3 mc)

Propozycja wrygla:
zawęzić do aktywnych skrzynek z minimum 20 znalezieniami, a następnie posortować po *stosunku* liczby rekomendacji do liczby znalezień. Co tydzień uruchamiać automat w innym województwie.

Propozycja dezerterów:
Scenariusz promowania skrzynki tygodnia dwutorowy:
I Skrzynka Tygodnia "ogólnopolska"
II. Skrzynka Tygodnia "lokalna" (moja okolica)

I Wybierana spośród tych skrzynek które w ciągu tygodnia/dwóch/trzech uzbierały najwięcej rekomendacji. I tak:
a) Jeżeli dwie lub więcej skrzynek mają remis => porównanie indexu (np. takiego jak w statach na OC - czyli stosunek reko/fnd lub podobny)
b) Jeżeli wciąż jest remis => wypromowanie skrzynki która otrzymała rekomendację od "bardziej doświadczonych" keszerów - np. sumaryczna liczba znalezień
c) Wydaje się, że takie zagmatwanie kryteriów już wystarczy - jeżeli nie, można iść dalej i zdecydować o promocji wedle kolejnych kryteriów: wygrywa starsza/większa/trudniejsza - przegrywa nowsza/mniejsza/łatwiejsza...itd.

II. Jak wyżej, tyle że wypromowana skrzynka wybierana jest z deklarowanego promienia "moja okolica" - dla każdego użytkownika indywidualnie.
a) Tu może być kłopot
- w sytuacji gdy ten promień będzie odpowiednio duży
- lub nawet mały ale w dużym mieście
Kilka-kilkanaście skrzynek otrzymuje po 1-2 rekomendacje. Jednak rozbudowa kryteriów "remisowych" powinna pomóc.

Propozycja kojoty:
... może warto by było rozważyć modyfikację algorytmu tak, by skrzynka była wyznaczana bardziej lokalnie - coś w stylu "skrzynka tygodnia w regionie Polska Północna". Wiem, że to komplikuje system, ale podejrzewam, że 90% keszerów z Gdańska nie interesuje za bardzo skrzynka tygodnia w świętokrzyskim i odwrotnie, za to skrzynka tygodnia w odległości powiedzmy 150km może już zachęcić do zrobienia jednodniowej wyprawy w nie odwiedzany jeszcze rejon w najbliższy weekend... Wydaje mi się, że jednak duża większość ludzi bawi się w swoim regionie, a tylko sporadycznie wyskakuje gdzieś dalej.

Jaki by nie przyjąć algorytm, widać, że we wszystkich propozycjach pojawia się temat rejonizacji.

Można to rozwiązać na kilka sposobów

- Najprościej. Przyjąć, że przy tak ogromnej liczbie skrzynek, każdy z regionów będzie miał swoich przedstawicieli w tym zbiorze. W zestawieniu wyróżnionych skrzynek będzie w można filtrować po swoim regionie. Być może pojawi się też dodatkowy atrybut w wyszukiwarce skrzynek oraz na mapie: pokaż tylko wyróżnione.

- Co tydzień wybierać skrzynkę w innym województwie

- Podzielić Polskę na cztery regiony i wybierać skrzynkę mc (a nie tygodnia), dla każdego z nich z osobna

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji
triPPer
Łap chwile ...

triPPer
Rada Techniczna

Nie chciałbym, aby dyskusja skręciła w kierunku, co można jeszcze udoskonalić w naszym serwisie, co poprawić. W tych sprawach zapraszam do odpowiednich wątków. Proszę abyśmy się skupili na wyżej opisanej funkcjonalności.

A co do wypowiedzi Qbackiego, tak jak często powtarzam: Serdecznie zapraszamy do współpracy w RT osoby, które mają fajne pomysły, które uważają, że coś należy poprawić w serwisie i chciałby je własnym palcami zrealizować lub też znają kogoś kto chciałby je zrealizować.
Łap chwile ...

Awatar użytkownika
pawelko
Stały bywalec
Podziękował;: 53 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: pawelko »

Czytam te wątki o skrzynkach tygodnia. Są od pewnego czasu - nie zwracałem na to uwagi, rozumiem wyróżnienia. Nawet jestem w stanie zrozumieć istnienie informacji na stronie głównej serwisu. Moim zdaniem funkcjonalności strony w niczym kesze tygodnia nie podnoszą. Nie znalazłem informacji na jakiej zasadzie jest wybierany log do skrzynki tygodnia, a przejrzałem i ten wątek http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... ia#p129932 i wiele spraw technicznych opisanych. Dużo pracy włożone.
Dlaczego piszę, bo dzisiaj zauważyłem mój wpis do skrzynki tygodnia świecący na głównej stronie oc.pl. Czym się on wyróżnił? Najdłuższy, najgłupszy, drugi. Ponownie nie popieram tworzenia kolejnych ikonek przy keszach. Pozdrawiam. pawelko

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Post autor: got100 »

Myślę, że Top10 w "Mojej Okolicy" wystarczy.
Pozdrawiam i szacun za inwencję 8)

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 225 razy
Otrzymał podziękowań: 503 razy

Post autor: deg »

Top10 w Mojej Okolicy pokazuje niemal statycznie te same skrzynki. Ja w Top50 mam... 2 aktywne skrzynki niezdobyte w promieniu 25km (w tym promieniu jest 1600 aktywnych skrzynek!).

Skrzynka tygodnia nie jest związana z okolicą - to fajny "fjuczer" dla keszerów z dłuższym stażem - skłania do zwrócenia uwagi na skrzynki danego "zakładacza" (jak w przypadku Kazio i Lila - zgarnęli już kilka odznaczeń), czasami skłania do tego, aby pół kraju przejechać po konkretną skrzynkę. To zupełnie inna funkcjonalność.
Za ten post autor deg otrzymał podziękowanie:
triPPer
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Post autor: azhag »

Tak a propos Top 10: w mojej okolicy to prawie wyłącznie AKQ. Przydatne jak nie wiem...
Obrazek

Awatar użytkownika
Whatever
Wyjadacz
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Whatever »

azhag pisze:Tak a propos Top 10: w mojej okolicy to prawie wyłącznie AKQ. Przydatne jak nie wiem...
Kto Ci zabrania założyć coś, Co będzie mieć więcej gwiazdek niż AKQ ?

Awatar użytkownika
kacperogps
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: kacperogps »

jest cos takiego w ogolnych statystykach jak ranking skrzynek wg wspolczynnika... gdyby tam byl filtr wg zasiegu od danego punktu... ode mnie w promieniu costam costam... i wylaczal znalezione wlasne itd to by bardzo przydatne bylo :)

sajmon
Wyjadacz
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy

Post autor: sajmon »

azhag pisze:Tak a propos Top 10: w mojej okolicy to prawie wyłącznie AKQ. Przydatne jak nie wiem...
W mojej były to PPL i I Love. Tylko. Teraz doszły kesze z "Małych mieszkańców lasu" (i ubyły z Serducha - bo się archiwizują). Wszystkie znalazłem, swoich keszy też tam prędko nie zobaczę :(
Teraz kombinuję, jak i kiedy dotrzeć na debeściaki z listy ogólnopolskiej :)
Tak więc albo patrz na ogólnopolską, albo zwiększ promień (by sięgał śląskiego ;) )

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Post autor: azhag »

Whatever pisze:
Kto Ci zabrania założyć coś, Co będzie mieć więcej gwiazdek niż AKQ ?
Nie bardzo rozumiem, to ma być jakiś atak na mnie typu "zamknij się i bierz do roboty, zamiast zrzędzić"?

Jeśli tak, to uprzejmie informuję, że dziękuję za troskę, kesze zakładam, może nie jakieś cuda rzucające na kolana, ale porządne kesze, których nie mam powodu się wstydzić. Zresztą pomijając jedną z tylko dwoma znalezieniami dotychczas, wszystkie mają większą lub mniejszą liczbę gwiazdek (po prawdzie jednak tamta bez gwiazdki raczej i tak nie jest gwiazdkowa).

A bardziej nawiązując do pytania: owszem, po trosze statystyka przeszkadza w pobiciu AKQ, ze względu na kalendarzowy i ogólnopolski charakter tych quizów. W jeden tylko dzień (a potem też są podejmowane) zdobywają one więcej znalezień i gwiazdek niż większość keszy jest w stanie zdobyć w rok albo i kilka lat. Np. taka wybitna skrzynka tygodnia OP8CGX z 49 gwiazdkami na 54 znalezienia nadal ma ledwie połowę tego co mają AKQ. Z czasem pewnie je wyprzedzi (ostatecznie to akurat dość świeży kesz), ale trochę to jeszcze potrwa, a w międzyczasie może zdążyć powstać kolejny AKQ, który na dzień dobry zgarnie mnóstwo gwiazdek.
Obrazek

Awatar użytkownika
Verdant90
Bywalec
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: Verdant90 »

jeśli faktycznie jest to problem to można zadziałać żeby przenieść współrzędne wszystkich AKQ np. na Antarktydę ;)

triPPer
Rada Techniczna

Na forum RT dorzuciłem założenia, które przyjeliśmy podczas tworzenia "Skrzynki Tygodnia".
Myślę, że mogą byc przydatne w zrozumieniu idei.

http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 10#p132610
Łap chwile ...

ODPOWIEDZ