Otwarta alternatywa dla Waymarkingu?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

paprotek
Stały bywalec
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: paprotek »

W geocachingu krąży popularna koncepcja pokazywania miejsc przez kesze. Czasem to funkcjonuje dobrze, czasem jest kompletną porażką (zakładanie kesza na siłę w miejscu zupełnie nieodpowiednim tylko po to, żeby jakiś objekt pokazać).

Na konkurencyjnej platformie funkcjonuje Waymarking, który koncepcyjnie jest, trzeba przyznać, całkiem nieźle pomyślony. Są kategorie proponowane przez użytkowników i akceptowane przez centralę, w których to sami użytkownicy decydują, czy dany waymark może zostać opublikowany czy nie - co rozwiązuje generalnie problem wirtuali, czyli wirtuale poniżej wszelkiego poziomu. Waymark musi pasować do kategorii i być w co najmniej minimalnym stopniu udokumentowany.

Działam teraz aktywnie i zaczynam rejestrować Waymarki w Polsce, ponieważ ta platforma oferuje dokładnie to, czego od dawna szukałem, czyli możliwość np dokumentacji pomników przyrody i kapliczek przydrożnych, czy obiektów zabytkowych (świetna pomoc dla osób zbierających np odznaki PTTK). Natomiast od strony technicznej portal jest fatalnie zrobiony, masa bugów i brak obsługi Unicode, co sprawia, że można tam pisać po angielsku albo 'popolskavu' ... No i portal płatny (premium z GC dające dostęp do extra funkcji, jak zakładanie kategorii), co dla niektórych jest problemem.

Czy jest jakaś otwarta i lepiej dopracowana alternatywa, albo przewidywane coś w ramach opencaching? Niemiecki OC ma kesze Safari, gdzie każdy logujący musi zalogować inny obiekt (podając koordynaty) na podstawie czego jest generowana mapa. Ale są co najmniej 2 problemy: nie jest to wspierane technicznie, czyli jak ktoś nie poda koordynatów to trzeba mu taki log ręcznie skasować, oraz nie można pobrać GPX ze znalezionymi przez użytkowników obiektami. No i trochę mniej istotne, że fajnie by było też takie skatalogowane przez 'znalazców' obiekty logować...

Co o tym sądzicie jako opencacherzy? Warto próbować coś otwartego stworzyć, czy korzystać z tego, co istnieje?
ObrazekObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Re: Otwarta alternatywa dla Waymarkingu?

Post autor: Pawel brasia »

Szczątkowo istnieje w każdej mapie w postaci punktów POI czy też serwisów w rodzaju polska niezwykła.
Ale z tego co rozumiem, chodziłoby o bazę sortowaną według określonych kryteriów np. kapliczki przydrożne w województwie wielkopolskim (albo jakimś powiecie) i generowanie mapy/gpx. Każdy obiekt opisany i sfotografowany i całość w kategorii open, dostępne dla każdego.
Myślę, że jeśli jesteś w stanie stworzyć taką platformę to byłoby coś fajnego. Problem tylko może być z ilością kategorii i weryfikacją wpisów. Nie wiem co rozumiesz jako logowanie obiektów, jeśli staty to może sprowadzić się do "kto więcej kliknie".
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: KTHM »

Poniekąd wpisy weryfikować można chyba z automatu: geotagowane zdjęcia. Wtedy zarówno "zakładanie" jak i "szukanie" byłoby szybsze, łatwiejsze. Jest jedno "tylko": tylko potrzeba kogoś ogarniającego tworzenie programów na androida, iosa etc. Pomysł utworzenia takiego serwisu z darmową bazą i oprogramowaniem może chwycić. Zyskują wszyscy, nie traci nikt. Województwa, gminy, wsie mają darmową reklamę i turystów; turyści, entuzjaci i keszerzy bazę; historycy, ekolodzy, działacze społeczni robotę. Dla mnie genialne.

paprotek
Stały bywalec

Nie każdy aparat geotaguje zdjęcia więc to byłoby niepotrzebne utrudnienie. Podoba mi się to co jest w geocachingu, czyli to owner weryfikuje wpisy. A te staty z logowaniem wizyt to czysta gamifikacja. Całkiem nieźle się sprawdza w Waymarkingu tak gdzie on się rozkręcił - całkiem wiele ciekawych miejsc można zobaczyć, a dzięki logowaniu możesz następnym razem pobrać to, co jeszcze ci do odwiedzenia zostało.

Najłatwiej by chyba było 'sklonować' i zaadoptować kod OC... Wyświetlanie na jednej mapie keszy 'fizycznych' i 'wirtualnych' jest chyba średnim pomysłem. Bo to tak jakby niezależne 'gry', nawet jeśli na ogół grane przez te same osoby.

Waymarking ma patenty, ale dotyczą chyba przede wszystkim tego, że waymarki akceptują 'oficerowie' danej grupy, no i chyba w Europie patenty na oprogramowanie są nieważne...

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 244 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy

Post autor: Pawel brasia »

KTHM pisze:Zyskują wszyscy, nie traci nikt.
Tracą twórcy lub twórca: czas pieniądze...
KTHM pisze: Województwa, gminy, wsie mają darmową reklamę i turystów; turyści, entuzjaci i keszerzy bazę; historycy, ekolodzy, działacze społeczni robotę. Dla mnie genialne.
W pełni się zgadzam.
paprotek pisze:Najłatwiej by chyba było 'sklonować' i zaadoptować kod OC... Wyświetlanie na jednej mapie keszy 'fizycznych' i 'wirtualnych' jest chyba średnim pomysłem.
Wspólna mapa raczej nie ma sensu.
Może adopcja kodu jest dobrym pomysłem, ale serwis (ten wirtualny) powinien iść nieco inną drogą - tagowania dodawanych punktów, tak aby można łatwo znaleźć np. kościoły z XV wieku i starsze.
Moim zdaniem jedyne statystyki, jakie powinny być to jakość punktów, czyli dokładność. Czyli jadę w jakieś miejsce i wizytę odnotowuję, tylko dla swojej wiadomości, abym wiedział, ze tam byłem (z możliwością dodania zdjęcia) oraz oznaczam czy kordy i opis są prawidłowe czy nie, ewentualnie sugestia uściślenia np. daty powstania kapliczki. Na tej podstawie po kilku wizytach widać by było, czy punkt jest dobrze opisany. Bez weryfikacji (lub weryfikacja przez właściciela) dowcipniś może stworzyć setki punktów bez pokrycia.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

paprotek
Stały bywalec

Hmmm tak teoretycznie jest przy waymarkingu, tam gdzie zdjęcia niewymagane (albo niewyryfikowane). W praktyce chyba nikomu się nie chce bo nie ma do tego API i trzeba logować ręcznie.

Statystyki mogą być ciekawostką, ale chyba najważniejsze to logować dla siebie, żeby się widziało, co się odwiedziło i co zostało.

Tagowanie to dobry pomysł, warto to przemyśleć, bo np. w waymarkingu są kategorie dla starych kościołów, kościołów katolickich, cmentarzy kościelnych itp. więc jeden obiekt pasuje często do wielu kategorii. Zamiast tego wystarczyłoby go odpowiedniu 'zatagować'. Tylko to naprawdę trzebaby przemyśleć, jak to miałoby działać. Np mam obiekt i taguję go 'cmentarz' jeśli to cmentarz, 'kościół' jeśli to kościół, a jeśli to kościół z cmentarzem, dzwonnicą i zegarem to taguję cmentarz+kościół+dzwonnica+zegar... Tylko do jakiego momentu tworzenie takich klastrów ma sens? Np. jak na terenie cmentarza rośnie dzrzewo-pomnik przyrody to jak dla mnie to osobny obiekt...

Może by tak się kiedyś spotkać w zainteresowanym gronie i zrobić burzę mózgów?

Awatar użytkownika
filips
Forumator
Podziękował;: 38 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Pomysł fajny. Jakiś czas temu zaczęto nawet rozwijać projekt o nazwie OpenWayPoint, ale chyba na wymyśleniu nazwy i skrótu (OWP) się skończyło. Może tym razem uda się ruszyć temat. Powodzenia!

brajan74
Stały bywalec
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Post autor: brajan74 »

Ja do poszukiwań ciekawych miejsc używam wikimapia.org
Każdy może tam dodać/edytować obiekty, tylko staty od tego nie rosną

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Projekt ciekawy. Wszystko da się zrobić, pytanie:

1. Jakie masz fundusze na budowę i utrzymanie.
2. jak zapewnisz ruch na takiej stronie.

Jeśli masz jakieś konkrety, to pisz, To nie jest jakiś problem uruchomić taki portal.

paprotek
Stały bywalec

Zakładam, że gdyby to ruszyło w ramach opencachingu to dodatkowe koszty byłyby praktycznie zerowe. Zwłaszcza przy niskiej aktywności. A gdyby się aktywność zaczęła, to i ze sfinansowaniem by było łatwiej.

Gdyby to miał być całkowicie niezależny projekt, jeden z wielu jakie istnieją, to by było o wiele trudniej dotrzeć do ludzi.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Jest takie przysłowie, jak nie dorzucisz węgla, to lokomotywa nie pojedzie :-)

ArekPro
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: ArekPro »

A może po prostu w ramach OP zrobić podstronę Waymarking. O tak:
http://screenshot.sh/oAcPd23P9aKIg
Strona OpenWaymarking.pl byłaby maską rzeczywistego adresu, który byłby podstroną Opencaching. Na głównej stronie wszystko tak jak w OP tylko, że z Waymarkami. Tak samo: COG, RR, RT byłyby wspólne. Ktoś zarejestrowany na OP byłby również na OW - połączone profile. A wszystko na jednym serwerze.

ODPOWIEDZ