Problem nieaktywnych skrzynek na OP

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

ArekPro
Bywalec

Problem nieaktywnych skrzynek na OP

Post autor: ArekPro » piątek 10 kwietnia 2015, 22:06

Cześć! Chciałem przedstawić dane na temat ilości nieaktywnych skrzynek na OP i GC.pl
% nieaktywnych skrzynek: OP ~ 36% GC.pl ~ 17%
Jeżeli chodzi o nasz serwis sytuacja niestety ciągle się pogarsza. Jeszcze w listopadzie 2010 roku nieaktywnych było ~26% skrzynek. W ciągu ok. 5 lat wskaźnik wzrósł o 10%. Ciekawi mnie co robi taką różnicę w części skrzynek nieaktywnych. Nie żebym tu kogoś oskarżał czy faworyzował, ale nie wróży nam to dobrze. Co o tym myślicie? W czym tkwi problem?

Awatar użytkownika
rowerowytomysl
Bywalec
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Re: Problem nieaktywnych skrzynek na OP

Post autor: rowerowytomysl » piątek 10 kwietnia 2015, 23:09

Dobrze jeśli jest nieaktywna bo za pół roku, automatycznie się zarchiwuzje. Martwią mnie skrzynki, które mają kilka razy z rzędów DNF, kolejne osoby nie szukają bo widzą, po wpisach, ze prawdopodobnie takiej skrzynka nie ma, ale skrzynka jest cały czas widoczna na maipe jak aktywna.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rowerowytomysl za post:
AER

Tomanek111
Wyjadacz

Post autor: Tomanek111 » piątek 10 kwietnia 2015, 23:17

Witam! Polecam szukanie takich skrzynek, a przede wszystkim skrzynek zarchiwizowanych. Dzięki temu odwiedzamy często wyśmienite miejscówki, a jeśli uda nam się dodatkowo odnaleźć kesza, który pozornie jest nieaktywny, to satysfakcja gwarantowana :)
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » sobota 11 kwietnia 2015, 13:16

@ArekPro Skrzynki są nieaktywne nie tylko dlatego, że skrzynka zginęła, czasami jest to po prostu obiekt czasowo niedostępny (np. w remoncie).
@rowerowytomysl Jeżeli skrzynki mają kilka DNF-ów i rzeczywiście jej nie ma, to zgłaszać do właściciela a następnie do COGu.

Zawsze można (najlepiej w porozumieniu z właścicielem) reaktywować taką skrzynkę, większość będzie Wam wdzięczna.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » sobota 11 kwietnia 2015, 16:31

Na GC masz chyba 3 miechy i skrzynka leci do archiwum bez dyskusji, na OC też skrzynka leci z automatu do archiwum po 6 miesiącach ale bardzo łatwo to obejść i trzymać nieaktywne w nieskończoność ;-) Ja sam mam kilka takich gdzie cięzko się zebrać za reaktywacje a czas leci i nagle się orientuje że to juz 1-2 lata jak skrzynka nieaktywna ;-) szok.
Obrazek

Sykkel
Bywalec
Podziękował: 5 razy
Otrzymane podziękowania: 14 razy

Post autor: Sykkel » sobota 11 kwietnia 2015, 19:09

Nie rozumiem w czym problem?
Problemem są skrzynki "aktywne" a zniszczone lub zaginione. A wysoki % nieaktywnych może świadczyć o dobrej weryfikacji i tylko tyle.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Sykkel za post:
Geogosia

Awatar użytkownika
AER
Stały bywalec

Post autor: AER » środa 03 czerwca 2015, 19:25

Głos od początkującego (może jako inny punkt widzenia, czyli osób które są na etapie decydującym, czy OC to coś, w co się zaangażują, czy nie):

@Sykkel & @rowerowytomysl: zgadzam się, problemem są skrzynki gotowe do szukania, jednak ewidentnie zniszczone, lub niedostępne. Tylko, że zgłoszenie do właściciela lub serwisu chyba niewiele tu zmienia – raczej zastanowiłbym się nad działaniami społeczności, bo oto co zauważyłem po zaledwie kilku (nastu…?) dniach keszowania we Wrocławiu:
  • - Po trzech oznaczeniach jako nieznaleziona leci sygnał do OC / właściciela (proszęmniepoprawić…), że coś może być nie tak. Jednak często jest tak, że ludzie gdy nie znajdą skrzynki, piszą po prostu komentarz, że nie znaleźli, bo co będą sobie statystyki psuć…
    - Widać już z samych wpisów i miejsca, że kesz nie ma prawa istnieć (bo na przykład koparki zaorały miejsce wraz z połową okolicy), są wpisy i zgłoszenia, że skrzynki na bank już nie ma – i zero odzewu ze strony czy właścicieli, czy OC jako serwisu (sam znalazłem zniszczoną skrzynkę jakieś 2 tyg. temu; piszę do właściciela, piszę do serwisu, nic…);
    - Znalazłem kesza ukrytego nie w pojemniku, nie w strunowce nawet, a zawiniętego a koszulkę na dokumenty A4 (???). Właśnie kupiłem pojemnik, by przy najbliższej okazji podejść, poprawić. Po głębszej analizie wpisów okazuje się jednak, że ten stan musiał trwać już dość długo, ale i tak problem (czytając wpisy) widzi jeden na wieeeeelu keszerów, a i to chyba kończy się jedynie na wzmiance we wpisie…
…przykłady mogę mnożyć, a na OC jestem zaledwie od 7 maja teraz 2015, a z mojej perspektywy, gdy mam mało czasu więc uważnie typuję miejsca do szukania skrzynek (czyli niestety duuuużo online / mało w terenie :-( ), to właśnie osłabia najbardziej. Mnie się spodobało i zamierzam szukać, szukać, szukać dalej, ale myślę, że dla wielu początkujących osób mocno zniechęcający może być fakt, że wśród tylu skrzynek do szukania tak wiele jest… no właśnie, tak wielu de facto nie ma i społeczność jako taka zupełnie tego nie reguluje.

I teraz, żeby było konstruktywnie, bo bynajmniej nie chodzi mi o narzekanie - dla mnie OC od pierwszej znalezionej skrzynki to coś niesamowitego:

Wiem z doświadczenia nie-keszowego, że wszelkiej maści propagowanie dobrych praktyk jest mało skuteczne, ale może inaczej?
Czy istnieje na OC taki zwyczaj, jak czyszczenie skrzynek? Nie jestem w stanie przeszukać całego forum i wydarzeń z OC.pl, ale może warto by się było zgrać, oddolnie (np. jako wydarzenie?), raz na jakiś czas i w kilka osób zweryfikować te skrzynki w okolicy, które wcześniej wytypuje się jako wątpliwe?
Baaardzo chętnie wziąłbym udział w czymś takim, poświęcając czas i energię, jednak szczerze? Zbierając takie przykłady, jak te powyżej, rodzi się we mnie obawa, że taka inicjatywa chyba nie znalazłaby zainteresowania…?

EDTIT do powyższego tekstu:
Zgłoszeniem znieszczonej skrzynki o którym pisałem powyżej COG już się zajął, więc odszczekuję :roll:

...reszta wniosków bez zmian.

ÆternumRegnum
----------------------------
ars est celare misterium

Obrazek

ODPOWIEDZ