Głosuj na BECHEMA :)

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Głosuj na BECHEMA :)

Post autor: bechem »

Cześć!

Nazywam się Marcin Roszak (bechem). W Geocaching bawię się od 2011 roku. W zasadzie na samym początku wpadł mi do głowy pomysł aby okeszować Kotlinę Jeleniogórską. Trochę czasu to zajęło, ale udało mi się zrealizować ten plan wraz z grupą keszerów z Dolnego Śląska. Udało mi się również doprowadzić do tego, że PTTK wydało odznakę za zdobycie projektu GDKJ. Obecnie współpracuję z PTTK Sudety Zachodnie jako zastępca szefa komisji d/s Geocachingu.

Postanowiłem kandydować do Rady Rejsu serwisu opencaching.pl gdyż chciałbym zrobić dwie konkretne rzeczy, które wpłyną pozytywnie na rozwój OC.

Pierwszym z pomysłów jest zebranie funduszy na prace programistyczne.
W trakcie tworzenia projektu GDKJ kilkukrotnie miałem potrzebę wdrożenia konkretnych funkcjonalności i rozbijały się one o brak czasu lub woli programistów związanych z OC. Wniosek z tego płynie taki, że programistom trzeba płacić, żeby pracowali. Chcę przeprowadzić pilotażową akcję, którą będzie można powtórzyć w razie sukcesu.

Zorgnizuję akcję na portalu https://wspieram.to/ lub podobnym. Polega to na tym, że określa się cel, na który się zbiera pieniądze. W przypadku sukcesu pieniądze są przekazywane autorom projektu. Projekt stworzymy wspólnie (przygotuję mechanizm, który pozwoli każdemu użytkownikowi OC zgłosić swój pomysł. Każdy będzie też mógł głosować za wybranym pomysłem). Postaram się o pozytywną promocję projektu wśród ludzi zarejestrowanych na OC.

Jeśli zbiórka wypali, wybierzemy firmę (osobę), który zrealizuje największy zakres prac z pomysłów zgłoszonych przez użytkowników OC.

Mam za sobą akcję na wspieramkulture.pl (http://wspieramkulture.pl/projekt/337-D ... MONOGRAFIA), która zakończyła się sukcesem. Zbiórka trwała dwa miesiące. Zebraliśmy prawie 12 tyś zł. Efektem jest pięknie wydana książka o Dworze Czarne w Jeleniej Górze. Jestem w stanie przeprowadzić taką akcję wśród użytkowników OC.

Drugi pomysł, który chodzi mi po głowie, to zaktywizowanie użytkowników ze statusem “przewodnika” oraz zachęcenie ludzi aby ten status zdobyli. Od początku zabawy w Geocaching zainteresowała mnie ta opcja. Niestety nie jest w żaden sposób obecnie wykorzystywana. Proponuję opracowanie programu, który zachęciłby ludzi do zdobycia tego statusu (obecnie wymogiem jest aby skrzynki założone przez użytkownika zostały rekomendowane przez przynajmniej 20 osób). Przewodnicy mogliby być między innymi wsparciem dla COG. Deklaruję przeprowadzenie pilotrażowej akcji na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i Dolnego Śląska. Jeśli pomysł by się sprawdził na naszym terenie, zaczęlibyśmy go wdrażać na szerszą skalę. Moim zdaniem wykorzystanie tego mechanizmu serwisu może przyczynić się do poprawy jakości skrzynek i utrzymania już istniejących.

To na razie tyle. Jeśli uda się zrealizować te dwa pomysły, to mam jeszcze kilka w zanadrzu.

Pozdrowienia z Kotliny Jeleniogórskiej,

Marcin Roszak
Za ten post autor bechem otrzymał podziękowanie:
Elvis7

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

Re: Głosuj na BECHEMA :)

Zapomniałem dodać, że byłem prześladowany przez system za uprawianie geocachingu :) http://iszczecin24.pl/artykul/Geocacher ... Terroryste

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 302 razy

Post autor: Pawel brasia »

Kilka pytań:
1. Geościeżki – jest to twór stosunkowo nowy, czy masz jakieś pomysły ich ulepszenie?
2. Jak zwiększyć jakość geościeżek?
3. Czy według Ciebie założona skrzynka powinna liczyć się do zaliczonych w ramach geościeżki?
4. Skrzynki nieaktywnych założycieli, co według Ciebie z tym zrobić?
5. Adopcja skrzynek – czy masz jakieś pomysły na zmiany w tym zakresie?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Tomal_C
Nowy na forum
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Tomal_C »

Brawo, wreszcie jakieś świeże pomysły na forum a nie tylko regulamin, wjazd do lasu, ban, mobilne.
Od siebie dodam, że Bechem to konkretny facet, mocno się angażuje w swoje przedsięwzięcia (i przez to trochę zamęcza innych;) ) i jeżeli się czegoś podejmie, to doprowadza to do końca.

Awatar użytkownika
LadyMoon
Bywalec
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: LadyMoon »

Ja – jak wiadomo nie od dziś – jestem wielką fanką skrzynek extremalnych, niebezpiecznych, często w trudnych do zdobycia miejscach. Sama takie zakładam i uwielbiam takie podejmować. To dla mnie w zasadzie kwintesencja całej zabawy i tylko to mnie jeszcze trzyma na OC. :wink:
Czy zatem jeśli uda Ci się złapać berło władzy w RR – czy zamierzałbyś wprowadzać w temacie skrzynek extremalnych jakieś zmiany, rewolucje, udogodnienia, usprawnienia ?

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

1. Geościeżki – jest to twór stosunkowo nowy, czy masz jakieś pomysły ich ulepszenie?

Ja mam generalnie sporo uwag co do funkcjonowania serwisu. Jednak nie będę w tym momencie ich upubliczniał. Jeśli wejdę do RR i będę miał możliwość zgromadzenia pieniędzy na prace programistyczne wtedy zgłoszę moje uwagi i pomysły na takich samych zasadach jak będzie to mógł zrobić każdy.

2. Jak zwiększyć jakość geościeżek?

Tutaj odwołałbym się do mojego drugiego pomysłu z programu. Zaprzęgnąć do roboty przewodników. Niech mają możliwość oceniania skrzynek i niech to będzie głos doradczy dla COGowicza. To pomysł nie tylko na geościeżki ale w ogóle skrzynki.

3. Czy według Ciebie założona skrzynka powinna liczyć się do zaliczonych w ramach geościeżki?

Tak. Jeśli na przykład geościeżka ma 100 skrzynek, współautor założył 21 a aby zaliczyć geościeżkę trzeba mieć zebrane 80 skrzynek to autor jest karany za zakładanie skrzynek niemożliwością jej zaliczenia.

4. Skrzynki nieaktywnych założycieli, co według Ciebie z tym zrobić?

Powinno być konto zbiorcze, na którym lądują takie skrzynki a później są wystawiane do adopcji.

5. Adopcja skrzynek – czy masz jakieś pomysły na zmiany w tym zakresie?

Dzisiaj udało mi się zaadoptować własną skrzynkę :). A tak na poważnie to chyba powinna powstać giełda skrzynek do adopcji. Nie mam dostępu do danych ile taki skrzynek jest, ale jeśli skala jest spora to COG powinien mieć możliwość przekazania takiej skrzynki komuś innemu. Do zastanowienia jak to technicznie rozegrać.

Awatar użytkownika
Driver
Bywalec
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: Driver »

bechem pisze:Zapomniałem dodać, że byłem prześladowany przez system za uprawianie geocachingu :) http://iszczecin24.pl/artykul/Geocacher ... Terroryste
no właśnie... jak można popełnić takie faux pas?? Oczywiście mówię o zielonym Subaru :mrgreen: :mrgreen:

Proszę o wyrażenie opinii dotyczącej virtuali, mobilniaków, ownów... o geościeżkach już ubiegł mnie brasia :)

Podoba mi się pomysł z aktywacją przewodników.
Think. Feel. Drive.

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

LadyMoon pisze:Ja – jak wiadomo nie od dziś – jestem wielką fanką skrzynek extremalnych, niebezpiecznych, często w trudnych do zdobycia miejscach. Sama takie zakładam i uwielbiam takie podejmować. To dla mnie w zasadzie kwintesencja całej zabawy i tylko to mnie jeszcze trzyma na OC. :wink:
Czy zatem jeśli uda Ci się złapać berło władzy w RR – czy zamierzałbyś wprowadzać w temacie skrzynek extremalnych jakieś zmiany, rewolucje, udogodnienia, usprawnienia ?
Moim zdaniem opencaching jest tym serwisem gdzie takie skrzynki powinny być. Inaczej jest na GC i tamto podejście też jest ok. W przypadku skrzynek niebezpiecznych, po pierwsze powinno być lepiej to zaznaczone na stronie skrzynki. Być może warto jednak wprowadzić ograniczenie wiekowe dla takich skrzynek (przed wejściem na kartę skrzynki trzeba potwierdzić, że ma się np 18 lat i że jest się świadomym zagrożenia).

Nie do końca śledziłem kwestię z regulaminem, ale moje zdanie na temat odpowiedzialności jest takie, że każdy kto zakłada skrzynkę powinien ponosić za nią pełną odpowiedzialność. Z jednej strony trzeba dobrze oznaczyć niebezpieczne skrzynki, z drugiej zaś w regulaminie zawrzeć kwestię o pełnej odpowiedzialności w razie wypadku. Nie jestem prawnikiem, ale myślę, że byłbym w stanie przy pomocy znajomych tej profesji zapronować jakieś rozsądne rozwiązanie.

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

Driver pisze:
bechem pisze:Zapomniałem dodać, że byłem prześladowany przez system za uprawianie geocachingu :) http://iszczecin24.pl/artykul/Geocacher ... Terroryste

no właśnie... jak można popełnić takie faux pas?? Oczywiście mówię o zielonym Subaru :mrgreen: :mrgreen:

Proszę o wyrażenie opinii dotyczącej virtuali, mobilniaków, ownów... o geościeżkach już ubiegł mnie brasia :)

Podoba mi się pomysł z aktywacją przewodników.
Wydaje mi się, że nie ma nic złego w mnogości typów skrzynek. Jeśli ktoś nie chce ich szukać może sobie pofiltrować przecież na mapce czy w gpxie. Na ostatnim evencie, który organizowałem wylądowała cała paczka mobliniaków z Górnego Śląska i chętnych do logowania było sporo. Inna sprawa to jakoś tych skrzynek, ale tutaj myślę, że jeśli udałoby się zaktywizować przewodników do oceny skrzynek to ten problem by się rozwiązał bez wycinania jakiegoś typu skrzynek z serwisu.

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował;: 100 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy

Post autor: dallas »

Ja – jak wiadomo nie od dziś – jestem wielkim przeciwnikiem skrzynek extremalnie-niebezpiecznych, Sam takich nie zakładam i nie przepadam ich podejmować jeżeli nie pokazują niczego ciekawego. To dla mnie w zasadzie niepotrzebne ryzyko zabawy, które niewiele wnosi do samej idei, a wcześniej czy później doprowadzić może do jakiejś tragedii osoby, które nie do końca będą świadome zagrożenia. Klikanie na wirtualny przycisk nie zmieni podejścia, czy to nieletniego, czy niedoświadczonego uczestnika zabawy. Czy zatem jeśli uda Ci się złapać berło władzy w RR – czy zamierzałbyś wprowadzać w temacie skrzynek extremalnych jakieś rozwiązanie bo większość z nich będzie na pewno sprzeczna z nowym regulaminem?
Od razu piszę, że chodzi o skrzynki naprawdę niebezpieczne dla życia swoją nieprzewidywalnością warunków a nie umiejętnościami podejmujących.

(fragmenty tekstu zostały zaczerpnięte z wypowiedzi LadyMoon)

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

Powiem tak, zależy mi bardziej na ożywieniu OC i rozwoju technicznym serwisu. Nie chciałbym się skupiać akurat na temacie skrzynek niebezpiecznych. Jeśli doszłoby do jakiegoś głosowania to posłucham racji różnych stron i załgosuję zgodnie z rozsądkiem.

Moje prywatne zdanie jest takie, że jak się boję to nie właże.

Awatar użytkownika
Boguś z Polska
Rada Techniczna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Post autor: Boguś z Polska »

bechem pisze:... będę miał możliwość zgromadzenia pieniędzy na prace programistyczne...
Nie stać Cię, ani nas (jako społeczności oc.pl) na wynajęcie programisty, który chciałby grzebać w kodzie tworzonym na początku XXI w. Wiem, dziwnie to brzmi, ale ten kod jest na prawdę syfiaty :(
Za ten post autor Boguś z Polska otrzymał podziękowanie:
subo
Post powyżej służy do samodzielnego złożenia. Wstaw wybrane przez siebie emotikony w odpowiednie miejsca.
https://bogus-z-polska.pl/

Awatar użytkownika
deg
Rada Techniczna
Podziękował;: 224 razy
Otrzymał podziękowań: 498 razy

Post autor: deg »

a mam generalnie sporo uwag co do funkcjonowania serwisu. Jednak nie będę w tym momencie ich upubliczniał. Jeśli wejdę do RR i będę miał możliwość zgromadzenia pieniędzy na prace programistyczne wtedy zgłoszę moje uwagi i pomysły na takich samych zasadach jak będzie to mógł zrobić każdy.
Widzisz - BECHEM - po to jest ten wątek, żebyśmy poznali Twoje poglądy na te kwestie. Odrzuca mnie twierdzenie "zagłosujcie na mnie, jak wejdę, to opowiem co zrobię".
Nie do końca śledziłem kwestię z regulaminem, ale moje zdanie na temat odpowiedzialności jest takie, że każdy kto zakłada skrzynkę powinien ponosić za nią pełną odpowiedzialność.
Czyli jeśli założę kesza (nawet nie niebezpiecznego, choć nie ukrywam, że takie lubię) i keszer przy jego zdobywaniu się przewróci i złamie nogę, to ja - jako założyciel - powinienem za to odpowiadać?
Albo jeśli założę skrzynkę ekstremalną. Niech będzie na dużej wysokości. Napiszę wszem i wobec, że tylko od 18 lat, że jeśli nie czujesz się na siłach - nie zdobywaj. I komuś się coś stanie - to też mam za to według Ciebie odpowiadać?

To nie były pytania retoryczne, ani też prezentacja mojego stanowiska. Odpowiedz proszę na te pytania choćby skromnym TAK/NIE.

I proszę konkretnie odpowiedz:
- czy jesteś za przywróceniem wirtuali?
- co Twoim zdaniem powinno się stać z mobilniakami? Zlikwidować? 1 na osobę? Znieść ograniczenia? Inne propozycje?
- co myślisz o owncache? - pytania jak w mobilniakach.

Napisz proszę konkretnie.
Jeśli mam na Ciebie oddać mój głos, muszę być pewny, że w dużej części reprezentujesz moje poglądy.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

Boguś z Polska pisze:
bechem pisze:... będę miał możliwość zgromadzenia pieniędzy na prace programistyczne...
Nie stać Cię, ani nas (jako społeczności oc.pl) na wynajęcie programisty, który chciałby grzebać w kodzie tworzonym na początku XXI w. Wiem, dziwnie to brzmi, ale ten kod jest na prawdę syfiaty :(
Niestety mam świadomość jak kod wygląda. Obecnie sens ma moim zdaniem jednak rozwijanie tego co jest. Można myśleć o tym aby równlegle przepisać kod, ale to raczej na to nas nie stać niestety. Głównie przydałoby się odświerzyć design.

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec

deg pisze:
a mam generalnie sporo uwag co do funkcjonowania serwisu. Jednak nie będę w tym momencie ich upubliczniał. Jeśli wejdę do RR i będę miał możliwość zgromadzenia pieniędzy na prace programistyczne wtedy zgłoszę moje uwagi i pomysły na takich samych zasadach jak będzie to mógł zrobić każdy.
Widzisz - BECHEM - po to jest ten wątek, żebyśmy poznali Twoje poglądy na te kwestie. Odrzuca mnie twierdzenie "zagłosujcie na mnie, jak wejdę, to opowiem co zrobię
".

Ale ja napisałem co zrobię. Zbiorę kasę, że komuś się bardziej chciało pracować nad rozwojem. Sam zgłoszę swoje pomysły na zasadzach takich jak każdy inny. Po co mam teraz marudzić, że coś nie działa jak powinno? Jak będzie konkret można brać się do planowania poszczególnych zmian.
Nie do końca śledziłem kwestię z regulaminem, ale moje zdanie na temat odpowiedzialności jest takie, że każdy kto zakłada skrzynkę powinien ponosić za nią pełną odpowiedzialność.
Czyli jeśli założę kesza (nawet nie niebezpiecznego, choć nie ukrywam, że takie lubię) i keszer przy jego zdobywaniu się przewróci i złamie nogę, to ja - jako założyciel - powinienem za to odpowiadać?
Jeśli Cię ktoś pozwie to tak. A kto niby ma odpowiadać?
Albo jeśli założę skrzynkę ekstremalną. Niech będzie na dużej wysokości. Napiszę wszem i wobec, że tylko od 18 lat, że jeśli nie czujesz się na siłach - nie zdobywaj. I komuś się coś stanie - to też mam za to według Ciebie odpowiadać?
TAK. Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć odpowiedzialności to nie zakładaj!!!
To nie były pytania retoryczne, ani też prezentacja mojego stanowiska. Odpowiedz proszę na te pytania choćby skromnym TAK/NIE.
I proszę konkretnie odpowiedz:
- czy jesteś za przywróceniem wirtuali?

TAK

- co Twoim zdaniem powinno się stać z mobilniakami? Zlikwidować? 1 na osobę? Znieść ograniczenia? Inne propozycje?

Nie likwidować

- co myślisz o owncache? - pytania jak w mobilniakach.

Nie likwidować.

Napisz proszę konkretnie.
Jeśli mam na Ciebie oddać mój głos, muszę być pewny, że w dużej części reprezentujesz moje poglądy.[/quote]
Za ten post autor bechem otrzymał podziękowanie:
snieeegu

Zablokowany