Pytanie do kandydatów do RR: współpraca z OpenStreetMap

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Pytanie do kandydatów do RR: współpraca z OpenStreetMap

Post autor: azhag »

Mam pytanie do wszystkich kandydatów do RR: co sądzisz o nawiązaniu/zwiększeniu współpracy z OpenStreetMap?

OpenCaching oraz OpenStreetMap to w gruncie rzeczy dwa dość podobne projekty: społecznościowe, otwarte pod względem licencyjnym, nawet działają na podobnym obszarze: z jednej strony mamy dostawcę i edytor map, z drugiej odbiorców map i użytkowników GPS w terenie.

Jak osobiście bym współpracę widział? Ze strony OC:

- fajnie jakby OSM było domyślną mapą (a przynajmniej nieco bardziej eksponowaną) na OC, choć to może zburzyć przyzwyczajenie wielu osób, ale miałoby spory sens w połączeniu z kolejnym punktem,

- zachęcenie keszerów do uzupełniania mapy w pobliżu keszy — wiele z nich zakładanych jest koło wartych zmapowania POI, fajnie jakby była możliwość przejścia z opisu kesza do edycji OSM w jego pobliżu celem dodania pomnika/ruin/czegokolwiek przy czym jest kesz lub dorysowania dróżek w pobliżu, ewentualnie — jeśli dana osoba nie wie jak lub nie chce jej się edytować mapy — dodania przez API samej uwagi (automatycznie można dodawać notkę, że uwaga zgłoszona z OC + odnośnik do opisu kesza, dzięki czemu mapowicz będzie a) wiedział o co chodzi, b) może sam zainteresuje się keszowaniem),

No dobrze, ale co OC będzie z tego mieć?

- oczywiście mapę! Nawet jeśli w niektórych miejscach niedoskonałą (choć w innych jest dużo bardziej szczegółowa i dokładna niż Google lub UMP), to sytuacja z czasem będzie się tylko poprawiać (jeśli współpraca zaskoczy, to szczególnie przy keszach właśnie). Przez mapę rozumieć należy nie tylko podkład na stronie, ale również mapę w GPS-ach — wiele osób korzysta z różnych aplikacji na komórki lub z Garmina, podejrzewam, że spory procent ich użytkowników korzysta na nich właśnie z map OSM w tej czy innej formie (kafelki rastrowe albo wektory),

- jeszcze odnośnie mapy: na polskim forum OSM trwają dyskusje na temat stworzenia mapy turystycznej z prawdziwego zdarzenia — keszerzy (zwłaszcza pozamiejscy) z pewnością skorzystaliby z niej, a ich uwagi byłyby mile widziane,

- myślę, że Stowarzyszenie OSM Polska byłoby zainteresowane wzięciem udziału w jakichś większych eventach OC oraz zaproszeniem przedstawicieli OC na swoje spotkania, konferencje, co pomogłoby w promocji OC (i to nie wśród gimnazjalistów od parapetowców przy hipermarkecie, ale raczej poważniejszych ludzi ;)), a przy okazji ekspedycji w teren, które też co jakiś czas się odbywają, można by też trochę keszy założyć,

- dodatkowo co jakiś czas Stowarzyszenie organizuje różne konkursy na dodawanie hydrantów, bocianich gniazd itp. — może by się też dało jakiś okołokeszowy konkurs zorganizować?

Wyjaśnienia:

1. Tak, zdaję sobie sprawę, że piszę w stylu „weźmy zróbcie”.

2. Oczywiście już teraz jest trochę osób działających w obu projektach, jest też jeszcze więcej osób działających tylko w jednym i tak już zostanie, bo mapowanie lub keszowanie zupełnie nie leży w ich polu zainteresowań. Niemniej może warto spróbować zwiększyć ten wspólny margines ku obopólnej korzyści?

3. W OSM nie zajmuję żadnej ważnej pozycji, więc niestety te uwagi nie należy odczytywać jako oficjalne stanowisko OSM czy wyciągnięcie ręki z drugiej strony — co nie znaczy jednak, że nie będę starał się przekonać do współpracy wierchuszki z OSM.

PS
Zobacz również http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=1&t=6939 + http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=16090 sprzed dwóch lat.
Obrazek

Awatar użytkownika
bechem
Stały bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Pytanie do kandydatów do RR: współpraca z OpenStreetMap

Post autor: bechem »

Mi się pomysł bardzo podoba. Ostatnio wpadł mi w ręce projekt http://www.mapillary.com/ . To też jest rzecz, która warto by się zainteresować.

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Podziękował;: 247 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy

Post autor: Pawel brasia »

azhag pisze:Mam pytanie do wszystkich kandydatów do RR: co sądzisz o nawiązaniu/zwiększeniu współpracy z OpenStreetMap?
Dlaczego akurat OSM a nie np. UMP? Osobiście wolę UMP, bo łatwiej ją wgrać do odbiornika, którego używam, wiem jak podesłać trasy i używam od bardzo dawna.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

azhag
Wyjadacz

brasia pisze:Dlaczego akurat OSM a nie np. UMP? Osobiście wolę UMP, bo łatwiej ją wgrać do odbiornika, którego używam, wiem jak podesłać trasy i używam od bardzo dawna.
Ja osobiście preferuję OSM z kilku względów:

- mapa bardziej „Open”, każdy może edytować, w UMP były (w sumie nie wiem czy nadal są) jakieś obostrzenia, przez które nawet nie chciało mi się przegryzać jak zaczynałem mapowanie (oczywiście podejście OSM ma również swoje wady, jak większa podatność na złośliwy lub nieświadomy wandalizm, ale ostatecznie zalety moim zdaniem przeważają na wadami),
- dużo łatwiejsza edycja, wystarczy uruchomić iD (Javascript) lub Potlatch (Flash) w przeglądarce lub bardziej zaawansowany JOSM (wieloplatformowa Java) na komputerze, ba! nawet można w terenie przez smartfona za pomocą różnych aplikacji (z tego co słyszałem OsmAnd, pewnie są i inne), tymczasem jak wygląda instrukcja edycji UMP dla mojego systemu każdy widzi :D
- więcej wdrożeń, UMP z tego co wiem (przynajmniej w wersji webowej) jest tylko jedna wersja, OSM od groma i ciut ciut,
- nieporównanie większa baza obsługujących go programów, np. za pomocą Maperitive bez większych ceregieli mogę przygotować własny raster mapy (tak, zrobiłem to).

Nie zmienia to jednak faktu, że uważam, iż z UMP również można podobną współpracę nawiązać ku również obopólnej korzyści (część będzie tożsama z ww. korzyściami). Wprawdzie większą sympatią darzę OSM, to nie powód na święte wojny, zatem aktualizuję pytanie: co sądzisz o nawiązaniu/zwiększeniu współpracy z OpenStreetMap oraz UMP-pcPL?

PS
Zgaduję, że korzystasz z Garmina: samemu można zrobić mapę za pomocą np. mkgmap lub pobrać gotowy IMG z http://garmin.osmapa.pl/?q=mapy (autor jest aktywny na forum OSM)
Obrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

Azhag, ciekawa idea, tylko w zasadzie nie napisałeś konkretnych rozwiązań. OSM jako domyślna mapa, myślę że tego nie przeforsujesz (przyzwyczajenia użytkowników są czymś, co zablokuje tak rewolucyjną zmianę). Ale można by dodać warstwę OSM do głównej mapy. (OSM w tej chwili jest obecna tylko w GeoŚcieżkach, na głównej mapie jest tylko jakiś klon OSM, w dodatku zawierający tylko terytorium PL.) Albo zapytać userów i zastąpić obecny klon OSM czystym OSMem. Ja bym trollował (a przepraszam, lobbował) za taką opcją, bo rumuni i niederlandczycy mają pod warstwą OSM wesołe kafelki 'brak mapy'

https://code.google.com/p/opencaching-p ... ail?id=166

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował;: 122 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy

Post autor: łowca »

UMP ma jedną, wielką przewagę nad OSM. Wszystkie 'linie' są brane z nawigacji, z faktycznie przejechanych / przechodzonych tras. OSM zaś pozwala na kopiowanie z GoogleMaps (i w znacznej większości jest właśnie skopiowane), a to, co GoogleMaps prezentuje sobą w niektórych rejonach, woła o pomstę do nieba.
Oczywiście, jestem za podmianą warstwy OSMopodobnej na prawdziwy OSM
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

Lza pisze: Ale można by dodać warstwę OSM do głównej mapy. (OSM w tej chwili jest obecna tylko w GeoŚcieżkach, na głównej mapie jest tylko jakiś klon OSM, w dodatku zawierający tylko terytorium PL.) Albo zapytać userów i zastąpić obecny klon OSM czystym OSMem.
Nie ma czegoś takiego jak "klon OSM" czy "czysty OSM" .
To co nazywasz "czystym OSMem" ( i co zreszta jest jako warstwa na głównej mapie tyle że na pełnym ekranie) to jest domyślny styl renderowania czasem zwany "mapnik" , uzywany na osm,org.
"Klon" to jest render ze strony OSMapa.pl, który jest w zamyśle stylem mapy topograficznej i IMHO zawartość tego rendera jest chyba najbliższa temu co do keszowania potrzebne (ścieżki, szlaki, zabytki, itp).
Mając odpowiednie (nie małe) zasoby sprzętowe można by nawet zupęłnie własny styl pod kątem OC zaprojektować.
Jest całkiem sporo obiektów w OSM które nas by interesowały, a nie są domyślnie renderowane na żadnym stylu. Choćby kamery monitornigu.

Tak ogólnie to uważam, że stawianie kandydatom do RR pytań na temat OSM trochę mija się z celem.
Oba projekty mają się dobrze, w jednym i drugim aktywnie uczestniczą przestqwiciele drugiej strony,
a jak ktoś chce coś zrobić na rzecz współpracy to RR ani nie ma żadnych kompetencji ani nic nikomu nie może (...) jak ktoś będzie chciał cos sam zrobić.
Oczywiście dobre słowo zawsze będzie mile widziane...
łowca pisze:OSM zaś pozwala na kopiowanie z GoogleMaps (i w znacznej większości jest właśnie skopiowane), a to, co GoogleMaps prezentuje sobą w niektórych rejonach, woła o pomstę do nieba.
Łowca - NIE OPOWIADAJ LUDZIOM ZASŁYSZANYCH GŁUPOT , tylko najpierw przeczytaj zasady edycji OSM i poczytaj na forum jak ścisle te zasady są przestrzegane....

azhag
Wyjadacz

Lza pisze:Azhag, ciekawa idea, tylko w zasadzie nie napisałeś konkretnych rozwiązań. OSM jako domyślna mapa, myślę że tego nie przeforsujesz (przyzwyczajenia użytkowników są czymś, co zablokuje tak rewolucyjną zmianę). Ale można by dodać warstwę OSM do głównej mapy. (OSM w tej chwili jest obecna tylko w GeoŚcieżkach, na głównej mapie jest tylko jakiś klon OSM, w dodatku zawierający tylko terytorium PL.) Albo zapytać userów i zastąpić obecny klon OSM czystym OSMem.
No właśnie obawiam się, że zmiana domyślnej mapy to najkrótsza droga na stos. :)

Konkretne rozwiązanie a propos OSM — przy mapie coś w stylu:
(nie wiem czemu linki się nie zrobiły...)

Pierwsze trzy linki przenosiłyby do edycji mapy na współrzędnych kesza (lub przybliżonych, jeśli nie chcemy ich ujawniać). „Poproszenie o to innych” dodawałoby uwagę (jak np. ta: http://www.openstreetmap.org/note/271613) w stylu:
POI koło geocache'a z OpenCaching.pl http://adres.kesza
+ opcjonalny dopisek zgłaszającego.

Standardowy styl OSM (OSM Carto, czasem zwany Mapnikiem) jest również na mapie pełnoekranowej. A skoro mowa o rewolucji przy mapach, to do pełnoekranowej dorzuciłbym jeszcze dwa warianty OSM: OpenTopoMap oraz Hike&Bike.
Lza pisze: Ja bym trollował (a przepraszam, lobbował) za taką opcją, bo rumuni i niederlandczycy mają pod warstwą OSM wesołe kafelki 'brak mapy'

https://code.google.com/p/opencaching-p ... ail?id=166
LOL, ładnie — dwie główne mapy, OSMapa i UMP, są dla nich wcale lub niewiele przydatne.

łowca pisze:UMP ma jedną, wielką przewagę nad OSM. Wszystkie 'linie' są brane z nawigacji, z faktycznie przejechanych / przechodzonych tras. OSM zaś pozwala na kopiowanie z GoogleMaps (i w znacznej większości jest właśnie skopiowane), a to, co GoogleMaps prezentuje sobą w niektórych rejonach, woła o pomstę do nieba.
Nieprawda.

Po pierwsze: GoogleMaps absolutnie nie może być wykorzystywane jako podkład podczas rysowania map ze względów licencyjnych (nie wspominając o kiepskiej opinii o GM wśród OSMowców), zdaje się, że w JOSM wręcz na sztywno zablokowane jest dodawanie ich podkładu.
Po drugie: drogi w OSM rysowane są nie tylko z podkładów ze zdjęć lotniczych — w Polsce zalecany (i już domyślny?) jest Geoportal, ale również ze śladów GPS. Jedno uzupełnia drugie.
Po trzecie: UMP również korzysta z podkładów ze zdjęć, nie z samych śladów GPS.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 grudnia 2014, 21:39 przez azhag, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

miklobit pisze:
łowca pisze:OSM zaś pozwala na kopiowanie z GoogleMaps (i w znacznej większości jest właśnie skopiowane), a to, co GoogleMaps prezentuje sobą w niektórych rejonach, woła o pomstę do nieba.
Łowca - NIE OPOWIADAJ LUDZIOM ZASŁYSZANYCH GŁUPOT , tylko najpierw przeczytaj zasady edycji OSM i poczytaj na forum jak ścisle te zasady są przestrzegane....
Własnonaocznie widziałem kawałki OSMa idealnie pasujące do GoogleMaps i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Jeśli od tego czasu nastąpiła znacząca poprawa - bardzo się cieszę.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

łowca pisze: Własnonaocznie widziałem kawałki OSMa idealnie pasujące do GoogleMaps i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Jeśli od tego czasu nastąpiła znacząca poprawa - bardzo się cieszę.
Jeśli znasz osobiście jakieś przykłady, to zgłoś proszę na forum http://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=23
Zgodność z google (i niezgodność z rzeczywistoscią) nie oznacza od razu że OSM kopiuje z google.
Bywa dokładnie odwrotnie i takie zgłoszenia są również analizowane.

harrieklomp
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: harrieklomp »

Hi all,
I hope some of you can read English because i do not speak any Polish :?

Like Lza wrote, the problem for the Roemanian and Dutch oc site (we use the same code) that your OSMapa and UMP are useless for us.
The only thing we like is that there be a extra button on the map with the normal OSM. Just like in the full screen map because there is a button with OSM.

Greetings,
Harrie Klomp
Owner opencaching.nl

Awatar użytkownika
Boguś z Polska
Rada Techniczna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Post autor: Boguś z Polska »

Harrie, persistence of map choice (so each user will be happy with his Google, OSM, UMP, Geoportal etc map), as well as ability to configure available maps on the per server basis are on my long opencaching-todo list.

The problem is, that each page uses different map-api, so first all the pages has to be refactored, to use common code.

I also don't have so much time to spent coding for oc.
Post powyżej służy do samodzielnego złożenia. Wstaw wybrane przez siebie emotikony w odpowiednie miejsca.
https://bogus-z-polska.pl/

azhag
Wyjadacz

Boguś z Polska pisze:Harrie, persistence of map choice (so each user will be happy with his Google, OSM, UMP, Geoportal etc map), as well as ability to configure available maps on the per server basis are on my long opencaching-todo list.
That would be awesome. Also, if I can suggest it, ability to add a custom TMS map (Google- and OSM-like tiles) by the user would be great too.
Boguś z Polska pisze: The problem is, that each page uses different map-api, so first all the pages has to be refactored, to use common code.
True. However at least Google, all OSM-based and UMP are in the same format and projection, so replacing them should be as easy as changing URL of the tiles and title of the layer on map (note: I have no idea how the code actually looks like).
łowca pisze:Wszystkie 'linie' są brane z nawigacji, z faktycznie przejechanych / przechodzonych tras.
Jeszcze odgrzeję tę kwestię: właśnie sprawdziłem „moją” okolicę, spory procent leśnych dróg (w tym szlaków) jest nieprawdziwy, pochodzi prawdopodobnie z importu z błędnych danych urzędowych (kiedyś w OSM, zanim je poprawiłem, wyglądały podobnie).
Obrazek

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Odnośnie OSM vs UMP.

Dla mniej jako osoby poruszającej się w terenie bardzo cenną informacją jest rzeźba terenu reprezentowana przez warstwice. Takowe poza rewelacyjnym Geoportalem są dostępne w OpenTopoMap (czyli w rodzinie OSM). A w UMP ich wprowadzenie nie jest planowane. Przynajmniej taką informację kiedyś na UMP wyczytałem.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Highlander pisze:Odnośnie OSM vs UMP.

Dla mniej jako osoby poruszającej się w terenie bardzo cenną informacją jest rzeźba terenu reprezentowana przez warstwice. Takowe poza rewelacyjnym Geoportalem są dostępne w OpenTopoMap (czyli w rodzinie OSM). A w UMP ich wprowadzenie nie jest planowane. Przynajmniej taką informację kiedyś na UMP wyczytałem.
Warstwice w UMP są od dawna.
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ