Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Re: Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Post autor: parlando »

pan_ryba pisze:Przede wszystkim legalne.
Zaraz będzie "jedynie słuszne", a keszer to będzie towarzysz:)
pan_ryba pisze:Dla kogoś kto aktywnie keszuje poznanie 5 keszerów nie jest problemem.
No to mnie chyba nie ma...
A tak serio, to zasady zabawy są bardzo proste, tymczasem proponujecie dodatkowo narzucać jeszcze warunki: idź na wydarzenie, poznaj 5 keszerów.
Tak jak wcześniej wspomniałem, to nie są wybory na decydujących o losach świata. RT i tak trzyma to wszystko w kupie i tylko podśmiechuje się to tu to tam z tej całej dyskusji.

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy

Post autor: krystiant »

pan_ryba pisze:Przede wszystkim legalne. Jakikolwiek adres, nazwisko czy inna "realna" dana osobowa powoduje, że musimy zarejestrować bazę w GIODO.
A to nie jest tak, że już powinna tam być zarejestrowana nasza baza? Przecież mamy adresy mailowe, na które są wysyłane powiadomienia... http://www.giodo.gov.pl/330/id_art/3529/j/pl/
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 95 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Post autor: got100 »

O jednym odbytym evencie, potrzebnym ,między innymi oczywiście, do możliwości głosowania, pisałem już przeszło tydzień temu ( jeszcze przed aferą alexgate ). Wtedy problem rozmyto, ubito pianę i zamieciono go po dywan. Nie oszukujmy się, głosują osoby, które chodzą na spotkania, ambitnie keszuja, czy też wypowiadają się często na forum - po prostu te osoby, które na co dzień uczestniczą w życiu OC. I właśnie w tych obszarach powinniśmy szukać możliwości kontroli nad prawidłowym przebiegiem głosowań, nie w maszynkach, serwerach i innych nowoczesnych urządzeniach.
Za ten post autor got100 otrzymał podziękowanie:
parlando

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

Akurat Alexa pamiętam jako bardzo aktywnego uczestnika eventowego, ale jak widać nie jest to kryterium uczciwości.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

got100
Wyjadacz
Podziękował;: 95 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Post autor: got100 »

lavinka pisze:Akurat Alexa pamiętam jako bardzo aktywnego uczestnika eventowego, ale jak widać nie jest to kryterium uczciwości.

ale jego trzydziestu pomocników już nie znasz, prawda?

parlando
Forumator

got100 pisze:O jednym odbytym evencie, potrzebnym ,między innymi oczywiście, do możliwości głosowania, pisałem już przeszło tydzień temu ( jeszcze przed aferą alexgate ). Wtedy problem rozmyto, ubito pianę i zamieciono go po dywan. Nie oszukujmy się, głosują osoby, które chodzą na spotkania, ambitnie keszuja, czy też wypowiadają się często na forum - po prostu te osoby, które na co dzień uczestniczą w życiu OC. I właśnie w tych obszarach powinniśmy szukać możliwości kontroli nad prawidłowym przebiegiem głosowań, nie w maszynkach, serwerach i innych nowoczesnych urządzeniach.
Dałem "łapkę", ale mam inną konkluzję - by włączyć w życie OC więcej uczestników zabawy. Pierwszy krok, to informowanie wszystkich o wyborach (lub nawet zobligowania do uczestnictwa). Jeżeli większość głosujących zajrzy do programów wyborczych, poprzez przekierowanie doń z listy kandydatów, to już będzie dobrze.
Nie róbmy z serwisu opencaching elitecaching.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

parlando pisze:
Highlander pisze:to znaczy że raczej nie interesuje go część "social" tej imprezy, więc pewnie i wybieranie przez społeczność ludzi których nie zna
Jeżeli znajdzie się jeden użytkownik, którego nie interesuje "część social", a interesuje kto jest u steru Serwisu, to będzie tą retoryczną figurą zwaną "wyjątkiem potwierdzającym regułę"?
Chcę przez to napisać, że kategoryczny wniosek że z jednego wynika drugie, zwłaszcza, że to dotyczy zachowań ludzkich jest błędne (każdy ma unikalną osobowość).
Zauważ, że skoro zweryfikowano alexa22, to równie dobrze stałą praktyką może być weryfikacja głosów oddanych na całą zwycięską piątkę (przed ogłoszeniem wyników).
Nie mówię dla idei nie, ale obok powinien być alternatywny sposób na weryfikację (dla nie uczestniczących w wydarzeniach).
Używając słowa raczej, zasugerowałem korelację między tymi dwiema postawami, a nie formowałem kategoryczny wniosek. Głosowania na konkretne osoby to element społecznościowy, w moim odczuciu lepiej głosować na osobę którą się poznało osobiście a nie jest tylko elektronicznym kontem opisanym przez statystyki, ewentualnie wypowiedzi na forum na którym często ludzie pokazują swoje gorsze / złośliwsze alter ego niż w rzeczywistości.

Zauważ, że przypadek obecnego fałszerstwa został wykryty przez amatorskie podejście to procesu fałszowania. Którego już nikt świadomie nie zastosuje skoro upubliczniono metody diagnozowania. Sama metoda głosowania wciąż jest podatna na manipulacje i weryfikowanie zwycięskich głosów przy lepszej manipulacji niewiele da.
parlando pisze:
Highlander pisze:Twoja propozycja nie dotyka zasadniczego problemu czy 1 Użytkownik = 1 głos (Konto) czy może 30 głosów (Kont).
Przy dużej ilości głosujących, to i 200 głosów może być nic nie warte. Pamiętajmy, że to przede wszystkim zabawa, a nie wybory osób, którzy będą mieli dostęp do przycisku odpalającego bombę atomową. Ja nie widzę nic złego w tym, żeby np. w Regulaminie zastrzec, że każdy użytkownik (spełniający kryterium) chcący korzystać z Serwisu w czasie wyborów musiał zagłosować.
Nie rozumiem w jaki sposób przymus wyborczy może wpłynąć na poprawę uczciwości procesu wyboru władz, jak i wybór najlepszych kandydatów. Jak ktoś nie lubi Wydarzeń, nie chce / nie czuje potrzeby poznać swojej lokalnej społeczności, i zostanie przymuszony do głosowania to albo wrzuci maila do spamu albo zakreśli mniej lub bardziej losowe loginy, przecież nie zna nikogo z listy.
opoliensis pisze:Highlander doceniam Twoje propozycje - są dosyć ciekawe, ale mam wrażenie, że skupiamy się na niewłaściwej kwestii.
Z roku na rok widać coraz bardziej, że wybieranie RR poprzez głosowanie się nie sprawdza. Wielokrotnie już napisano, że to zwykły konkurs popularności pod czym się podpisuję widząc liczbę oddanych głosów względem ilości użytkowników w serwisie. Prawie z roku na rok te same twarze (chyba, że ktoś z RR walnie jakieś publiczne faux pas na forum tracąc "fanów").
Ja się skupiłem na kwestii "czy da się stworzyć w miarę wiarygodny mechanizm głosowania" w ramach naszej społeczności. Zauważ, że nie musimy go wykorzystywać tylko do głosowania na RR (niezależnie od funkcji jakie by RR miała pełnić). Padły na forum propozycje czegoś w stylu Szwajcarii - regularne referenda dotyczące ważnych kwestii dla serwisu. Ten mechanizm można użyć i do tego.

Referenda prowadzone obecnie na forum są obecnie nawet mniej wiarygodne od wyborczych głosowań poprzez konta serwisu OC. Konto na forum może mieć każdy, i nie musi się uwiarygadniać w realu żadnymi znalezieniami w logbookach. Nie mamy powiązania między kontem forumowym a tym z OC. Z różnych "społecznościowych" rozmów kojarzę że są osoby które mają więcej niż jego konto na forum. Czy również używają ich do głosowań to nie wiem. W ankietach głosuje też dużo mniej kont niż w wyborach. Pewnie dlatego rzadko coś z tych głosowań wynika :)

Takie referenda również łatwo zorganizować od strony technicznej. Może zostać forum jako narzędzie. Admin zakłada nowy działy forum "Petycje" i "Głosowania". Uprawnienia do nich dostają tylko konta forum o takich samych loginach jak zweryfikowane konta serwisu OC. Każdy może założyć wątek w "Petycjach" i zbierać głosy pod kwestią którą chce poddać pod głosowanie. Jeśli zbierze X głosów, to wtedy RT (patrz gwiazdka *) opiniuje czy pomysł jest w ogóle realizowalny technicznie (i czy w ogóle dotyka kwestii technicznych). Jeśli jest pozytywna opinia, admin zakłada wątek w głosowaniach. Zresztą w ten sam sposób można by organizować poprzez forum wybory do RR - jest to wygodniejsze narzędzie niż rozdłubywana co roku strona "glosowanie_do_rr.php".

* Jak już kiedyś w poprzedniej RR ktoś trzeźwo ocenił, władza wykonawcza serwisu (RT) jest dużo silniejsza od władzy ustawodawczej (czy to będzie RR czy referenda społeczności). Kwestie implementacji technicznej są wąskim gardłem większości pomysłów na zmiany w serwisie.
ObrazekObrazekObrazek

parlando
Forumator

Highlander pisze: lepiej głosować na osobę którą się poznało osobiście
To jest tak idealne, że aż utopijne. Zobacz, że jeśli kandydat przedstawia program i zostanie wybrany, to zawsze może być z niego rozliczony. Moim zdaniem to wystarczy.
Highlander pisze:Sama metoda głosowania wciąż jest podatna na manipulacje
Każda metoda jest podatna na manipulacje. Każdy wybór może być złym wyborem, nawet jeśli wybierać będą Ci zweryfikowani.
Highlander pisze:Nie rozumiem w jaki sposób przymus wyborczy może wpłynąć na poprawę uczciwości procesu wyboru władz, jak i wybór najlepszych kandydatów. Jak ktoś nie lubi Wydarzeń, nie chce / nie czuje potrzeby poznać swojej lokalnej społeczności, i zostanie przymuszony do głosowania to albo wrzuci maila do spamu albo zakreśli mniej lub bardziej losowe loginy, przecież nie zna nikogo z listy.
Nie przymus wyborczy, tylko liczbo wyborców. Przy dużej próbie takie fałszerstwo po prostu nie ma sensu. Jesteśmy przeciwni oszustwu, a losowy głos, lub brak głosu oszustwem nie jest. Dodatkowo moglibyśmy poznać prawdziwą siłę mandatu "wybrańców". Zobacz, że obecnie bardzo niewielu głosuje, przez co Rada ma bardzo słaby mandat - około 200 głosów na kandydata to bardzo mało w porównaniu do całej liczebności OC.
Kolejna rzecz, to czy został zgłoszony i wybrany do RR ktoś kto w tych eventach nie bierze udziału?
Ostatecznie to i tak RR ma się wykazać uczciwością, a wszelkie odchyły i tak zostają szybko demaskowane.
Też nad tym boleję, ale demokracja to jedyny (dobry i nie dobry) sposób wyboru przy obecnej strukturze OC.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Pyra pisze:...
Drogi Sławku,
Nadal mam maila, w którym zarzucasz nam, że mogliśmy sfałszować exify z geotagiem, zatem nasze zdjęcia nie są jakimkolwiek dowodem.

EDIT:
Informowałeś o swojej chorobie szeroko, wielu keszerów o tym wiedziało (niektórzy oferowali wsparcie). Sam zdecydowałeś się na upublicznienie, sam informowałeś (także publicznie) o wycofaniu się z pewnych spraw właśnie z tego powodu. Mam nadzieję, że jest już wszystko OK, bo widzę, że wracasz i to w ciekawym stylu:
No nic, widzę, że nadal stosujesz metody polegające na sianiu niepokoju, przedstawianiu półprawd i wypaczonej interpretacji faktów, rodem z ery "wprowadzania i umacniania" komunizmu, które teraz są tak popularne w brukowcach.
Jak dotąd wijesz się tylko jak piskorz, zamiast przedstawić rzetelne fakty.
Pamiętaj jednak, że w Poznaniu (i poza też) jest zbyt wielu ludzi, którzy nie zapomnieli jeszcze Twojej postawy z niedawnych czasów i także czekają na chwilę, w której rzetelnie opiszesz prawdę o swojej roli - prawdę, której w stosunku do innych tak bardzo się teraz domagasz.
Ciekawe sa te "lajki" pod Twoim postem. Sam Szczecin :)
Ostatnio zmieniony sobota 15 listopada 2014, 13:20 przez ronja, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek

Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
ronja pisze:Nadal mam maila, w którym zarzucasz nam, że mogliśmy sfałszować exify z geotagiem, zatem nasze zdjęcia nie są jakimkolwiek dowodem.
Też mam tego maila, i napisałem, że zdjęcia przyjęliśmy za prawdziwe, choć... i tu Twój "cytat".

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Pyra pisze:Witam
ronja pisze:Nadal mam maila, w którym zarzucasz nam, że mogliśmy sfałszować exify z geotagiem, zatem nasze zdjęcia nie są jakimkolwiek dowodem.
Też mam tego maila, i napisałem, że zdjęcia przyjęliśmy za prawdziwe, choć... i tu Twój "cytat".

Pozdrawiam
Skoro przyjęliście za prawdziwe, to dlaczego zakwestionowaliście. Błądzisz, interpretujesz po swojemu. Zamknij już ten temat. Idą wybory i większy spokój jest potrzebny. Może w nich wystartujesz ?
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
aniolekdiabelka
Bywalec
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: aniolekdiabelka »

Wy tu gadu gadu, a samorozwiązana (teraz też w niepełnym składzie) RR dalej działa, wyborów jak nie było tak nie ma, ban który został nałożony na Alexa22 (a niby działał zgodnie z regulaminem) nadal jest...
Oh jak tu się nic nie dzieje... (No chyba, że ominęłam jakieś info, to sorry).
Miłego dnia.
Za ten post autor aniolekdiabelka otrzymał podziękowanie:
subo

subo
Wyjadacz
Podziękował;: 91 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: subo »

opoliensis pisze:Wielokrotnie już napisano, że to zwykły konkurs popularności pod czym się podpisuję widząc liczbę oddanych głosów względem ilości użytkowników w serwisie. Prawie z roku na rok te same twarze (chyba, że ktoś z RR walnie jakieś publiczne faux pas na forum tracąc "fanów").

Być może głupi pomysł rzucę, ale wydaje mi się, że do RR powinno się trafiać z automatu i liczba członków powinna być płynna. Sposób rekrutacji? Tacy, którzy dużo widzieli (znalezione skrzynki) i jednocześnie dużo dla serwisu zrobili (założone aktywne skrzynki).
...i w ten oto sposób znów wracamy do punktu, gdzie wyznacznikiem doświadczenia jest liczba. Są ludzie, którzy nie lubią zakładać, ale są o wiele bardziej wartościowi od tych szukających - i odwrotnie - keszer, który woli zakładać, niż szukać - ma być też stracony jako kandydat?
...

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
zaborz
Stały bywalec
Podziękował;: 43 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Post autor: zaborz »

aniolekdiabelka pisze:Wy tu gadu gadu, a samorozwiązana (teraz też w niepełnym składzie) RR dalej działa, wyborów jak nie było tak nie ma, ban który został nałożony na Alexa22 (a niby działał zgodnie z regulaminem) nadal jest...
Oh jak tu się nic nie dzieje... (No chyba, że ominęłam jakieś info, to sorry).
Miłego dnia.
"Raz zdarzyła się afe­ra
przyszedł łysy do fryz­je­ra.
Wy­powie­dział ciąg słów długi,
że skorzys­tać chce z usługi.

Fryz­jer spoj­rzał nań z przekąsem,
ze zdzi­wienia ruszył wąsem,
zmar­szczył czoło, klasnął w dłonie
i rzekł w ner­wach:

"To już ko­niec!
Choć ob­ci­nam lat czter­dzieści,
w głowie mi się nie chce zmieścić.
Toż to prze­cież żywe kpi­ny!"

Na co łysy strze­lił z mi­ny,
długi od­dech wziął w pośpie­chu,
rzekł, że uda się do cechu -
by wy­jaśnić to zdarze­nie,
no i złożyć zażale­nie.

Tak też zro­bił, wieść do­nosi.
Te­raz fryz­jer błaga, pro­si
by wy­cofał swo­je wnios­ki
wte­dy mu obet­nie włos­ki.

Po­ra kończyć ów "poemat",
cho­ciaż ciągle trzy­mam te­mat.
Lecz jak sa­mi dob­rze wiecie
głupców siła jest na świecie
więc dla­tego nie wy­pada
w ich sze­regi się zak­ra­dać!" :mrgreen:
Za ten post autor zaborz otrzymał podziękowania (total 2):
Krystekaniolekdiabelka

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 402 razy

Post autor: krystiant »

zaborz pisze:więc dla­tego nie wy­pada
w ich sze­regi się zak­ra­dać!
Dajesz nam delikatnie do zrozumienia, że do RR nie zamierzasz kandydować? :wink:
Za ten post autor krystiant otrzymał podziękowania (total 3):
subozaborzaniolekdiabelka
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Zablokowany