Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Re: Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Post autor: miklobit »

Lza pisze:Takie metody "na polecenie" kiedyś działały na innych portalach, ale wcześniej czy później traci się nad tym kontrolę. (początkowo jest w miarę skuteczne,
ale z biegiem czasu wszystko się rozmywa). Im więcej zweryfikowanych użytkowników mogących rekomendować kolejnych - tym bardziej rozmyta wiarygodność.
Propozycja dotyczy polecenia osobiście poznanych osób na konkretnym spotkaniu. Wymaga zagadania do 5 ciu osób ,z których każda + kandydat musza dodatkowo potwierdzić, że byli na tym spotkaniu wpisami do logów (papierowych i w necie).
Żeby to jeszcze ułatwić (bo nie każdy nosi kompa na spotkania i nie wszędzie jest dostęp do netu) to można by w profilu dać opcję wydruku kodu weryfikacji (widocznego tylko dla właściciela) i taki kod dać do łapy tym którzy mają potwierdzać, żeby w domu wpisali kod i system potwierdził że ten kod to faktycznie ten user a po zalogowaniu przez obie strony spotkania odhaczył weryfikację.
Lza pisze: - po co?
Odpowiedź najprostsza z możliwych - ktoś traktuje to jako wyzwanie - taki challenge albo quiz - dopóki poziom trudności/koszt nie przerasta jego możliwości to będzie probować. Nie ten to inny.
Zauważcie (już o tym pisałem) , że niekoniecznie cho dzi o "władzę" dla siebie. Można ta metodą dokopać dowolnemu kandydatowi którego się nie lubi (robiąc wałek i ujawniając go). Więc motywacja jest dużo szersza niż na oko może wyglądać.
Ostatnio zmieniony piątek 14 listopada 2014, 13:10 przez miklobit, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

@maryush

TOP 5 może faktycznie się nie zmienia (z wyjątkiem zamiany 4 i 5 pozycji), jest to efekt stosunkowo dużej liczby głosów oddanych na liderów, a tym samym te 30 kilka "lewych" głosów stanowi mały ich odsetek. Większe zmiany poczyniłyby w stosunku do następnych ludzi z listy. Tutaj już pewnie doszłoby do przetasowań kolejności na liście. A tym samym kolejka wchodzących do RR byłaby inna.

Przy tej liczbie głosujących jednostka jest zbyt słaba by zmanipulować całość wyników, ale gdyby tak dwóch użytkowników działało wspólnie.... strach pomyśleć.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Doc_with_the_dog pisze:@maryush

TOP 5 może faktycznie się nie zmienia (z wyjątkiem zamiany 4 i 5 pozycji), jest to efekt stosunkowo dużej liczby głosów oddanych na liderów, a tym samym te 30 kilka "lewych" głosów stanowi mały ich odsetek. Większe zmiany poczyniłyby w stosunku do następnych ludzi z listy. Tutaj już pewnie doszłoby do przetasowań kolejności na liście. A tym samym kolejka wchodzących do RR byłaby inna.

Przy tej liczbie głosujących jednostka jest zbyt słaba by zmanipulować całość wyników, ale gdyby tak dwóch użytkowników działało wspólnie.... strach pomyśleć.
Mówimy o 30 lewych głosach które zostały wykryte ze względu na przypadek (stara wersja Firefoxa) + amatorskie podejście do zakamuflowania się (wszystko z jednego kompa i jednej sieci).

Pytanie czy to rzeczywiście był odosobniony przypadek? A może jest wiele osób, które się lepiej maskowały i / lub użyły tylko po kilka (chociażby dwa) kont do głosowania. Szara strefa może być spora.
ObrazekObrazekObrazek

parlando
Forumator
Podziękował;: 341 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy

Post autor: parlando »

Przy większej ilości głosujących taki wałek nie miałby znaczenia (chyba też nie wart byłby zachodu) -> wysłać do każdego usera maila o wyborach.
Jeżeli chcemy zachować tradycję dobierania kolejnych z listy, to myślę, że w ciągu kadencji można to zrobić maks. 2 razy. Przy 3 zmienia się kompletnie układ wewnątrz RR i powinny być nowe wybory.
Każdy kandydat powinien obowiązkowo przedstawić swój program.
Zrzucanie teraz winy na głosujących, którzy nie mają 1000 znalezień jest niepoważne. Wielu kandydatów zaproponowali użytkownicy z wieloletnim stażem i tysiącami znalezień - okazało się, że to nie jest gwarancja ani dobrych wyborów, ani (dalej) dobrej Rady.

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

pan_ryba pisze: Oczywiście, można przyszykować parę maszyn wirtualnych z różnymi systemami i karty na internet prepaid różnych operatorów. Nie zapominając o różnych modemach na wszelki wypadek (żeby wyeliminować ewentualne wyłapanie po samym adresie MAC), Można też sobie ustawić automat głosujący żeby nie było głosowań "po kolei". Plan świetny, tylko PO CO?, ja się kur... pytam!
[...]
To jest po prostu zachowanie dziwne, którego nikt normalny nie zakładał.
[...]
Odnośnie technikaliów, to pytanie czy faktycznie na serwerze OC odkładają się adresy MAC, czy tylko numer IP (nie mam na tyle technicznej wiedzy - myślałem że MAC sprawdza pierwszy router i nie przekazuje dalej w górę). Jeśliby można wyciągnąć z serwera OC adres MAC, to niepotrzebne byłoby te wszystkie wywody na temat skorelowanych przeglądarek, systemów i przydziałów IP?

Odnośnie pytania "po co się tak wysilać aby się dostać do RR". Mogę sobie wyobrazić destrukcyjny motyw zemsty pomiędzy użytkownikami ze skłóconych frakcji - ktoś chce się na kimś odegrać i tyle.

Zakładać że wykryte podkręcanie głosowania to był jeden jedyny odosobniony przypadek w całej historii OC - chciałbym, ale to mało prawdopodobne. Może jedyny w takiej skali.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Iwmali
Stały bywalec
Podziękował;: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy
Kontakt:

Post autor: Iwmali »

A może zamiast biadolenia i pitolenia o nowych przekrętach podczas głosowania zróbmy wybory JAWNE, każdy będzie mógł sprawdzić czy głosujący to normalny keszer, czy następny klon alexa22. :wink: Chyba nigdzie nie jest zapisane, że wybory mają być tajne, no chyba, że się wstydzicie przyznać na kogo głosowaliście, ja nie mam takiej fobii. :)
Co do winy alexa22 sprawa jest jasna, jego milczenie i brak argumentów świadczą same za siebie, a adwokatom "diabła" już dziękujemy. :twisted:
Dzień bez kesza - dzień stracony.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował;: 119 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Post autor: maryush »

Panie i Panowie,
a może przestańmy już pisać tutaj "TUTORIAL jak oszukiwać w wyborach i nie dać się złapac", co? ;)
Za ten post autor maryush otrzymał podziękowanie:
Jano

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

maryush pisze: a może przestańmy już pisać tutaj "TUTORIAL jak oszukiwać w wyborach i nie dać się złapac", co? ;)
To nie jest tutorial tylko podnoszenie świadomości tych, którzy myślą, że jak jednego złapali to już nikt nie będzie próbować - czyli że mozna zostawić wszystko po staremu ew.(na wszelki wypadek) wziaść za mordę (tzn ustawić zaporowe limity)
To tak samo jak z programami do szyfrowania - jak algorytm i kod jest jawny to wcale nie zmiejsza jego skuteczności a wręcz przeciwnie - każdy może sprawdzić czy nie ma backdoora itp.
Nikt nie pochwalił propozycji highlander'a - nie wiem czy jest najlepsza ale wygląda na taki złoty środek pomiędzy techniczną komplikacją a skutecznoscią.
Ostatnio zmieniony piątek 14 listopada 2014, 14:56 przez miklobit, łącznie zmieniany 1 raz.

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Post autor: azhag »

Również wydaje mi się całkiem niegłupim rozwiązaniem. Co więcej, nie jest ono całkowicie nieznane, podobnie funkcjonuje np. weryfikacja podpisów kryptograficznych GPG:

http://en.wikipedia.org/wiki/Key_signing_party
http://pl.wikibooks.org/wiki/GnuPG/Weryfikacja_kluczy

Przy dopracowaniu pomysłu można by chyba trochę się zainspirować.

Jeśli chodzi o rozmywanie weryfikowalności w czasie, zawsze można po prostu podnosić limity zweryfikowań, ważyć je (mniejszą siłę ma weryfikacja przez świeżaka, większą dobrze znana osoba) itd. Z drugiej strony może to niepotrzebnie skomplikować proces i spowodować zarzuty o machlojki ("bo wy specjalnie podnieśliście limit, abym nie mógł głosować!").
Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

azhag pisze: Jeśli chodzi o rozmywanie weryfikowalności w czasie, zawsze można po prostu podnosić limity zweryfikowań, ważyć je (mniejszą siłę ma weryfikacja przez świeżaka, większą dobrze znana osoba) itd.
Rozwiązania powinny być tak proste jak to tylko możliwe. Chodzi tylko o potwierdzenie, że x wirtualny istnieje faktycznie w postaci konkretnej osoby i ze jedna osoba nie występuje jako X i Y. Bez żadnych nowych rankingów i poziomów weryfikacji.
Do rozwiązania jest ew. przypadek że osoba odwiedza kilka eventów w róznych częściach kraju i na każdym przedstawia się innym nickiem prosząc o weryfikacje innych 5-ciu keszerów. Oczywiście ryzykuje, że ktoś ją zdemaskuje, ale chyba właśnie tutaj jest ta granica absurdu której nie ma sensu przekraczać i po prostu załozyć, że ludzka pamięć jest lepsza niż kontrola IP, ktore każdy może przestawiać jak chce.

Pyra
Wyjadacz
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 67 razy

Post autor: Pyra »

Witam
ronja pisze:
art_noise pisze:Najpierw wszyscy pluli się o dowody...
Z dowodami bywa różnie. Nawet najtwardsze mogą być zmiecione, gdy jakieś inne interesy wchodzą w grę. W pewnej sprawie, odbijającej się jeszcze szerokim echem w serwisie, Wielki Sędzia odrzucił przesłane mu materiały twierdząc, że mogły być przedmiotem fałszerstwa. Były to geotagowane fotki, z exifami.
Drogi Wojtku, pokaż mi palcem, kto i kiedy odrzucił wskazane przez Ciebie tu dowody, bo ja sobie tego nie przypominam. Dlaczego w sposób ironiczny piszesz o mojej osobie "Wielki Sędzia"?
Cały czas w Twoich wypowiedziach, przewija się, już zauważone przez innych, przysłowiowe "odwracanie kota ogonem". Napisałem, że przyjęliśmy Wasze zdjęcia za prawdziwe, choć wszystkie dane są możliwe do sfałszowania, a to Ty sugerowałeś że dostarczone z drugiej strony wyjaśnienia, to matactwo, zeznania były uzgadniane itd.
Skoro jesteś tak "dobrym prawnikiem" to co powiesz o ujawnieniu przez Ciebie na publicznym forum mojej choroby, i wykorzystanie faktu, że się z Tobą konsultowałem do zanegowania mojej wiarygodności?
Mam Tobie przypomnieć, jak domagałeś się zablokowania konta pewnego użytkownika, za fałszywe "znalezienie" 10-ciu keszy, a potem konfrontacji z jego rodzicami aby potwierdzić prawdziwość podpisu na przedstawionym przez Niego dokumencie? A teraz co???
No nic, widzę, że nadal stosujesz metody polegające na sianiu niepokoju, przedstawianiu półprawd i wypaczonej interpretacji faktów, rodem z ery "wprowadzania i umacniania" komunizmu, które teraz są tak popularne w brukowcach.
Jak dotąd wijesz się tylko jak piskorz, zamiast przedstawić rzetelne fakty.
Pozdrawiam
PS: Zwracam się do Ciebie po imieniu, bo Ty niejednokrotnie tak na forum robiłeś, więc chyba się nie powinieneś obrazić...
Za ten post autor Pyra otrzymał podziękowania (total 4):
zaborzorionezgot100norbert_

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze. Im większa frekwencja, tym trudniej fałszować wybory, tym trudniej wypaczać ich wynik na swoją korzyść kilku nieuczciwie głosującym. Myślę, że powinniśmy zadbać o kampanię wyborczą aktywizującą głosowo użytkowników zabawy. Bo przy tylu tysiącach kont - liczba głosujących jest dość niska.
Za ten post autor lavinka otrzymał podziękowania (total 3):
łowcachinczykparlando
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
norbert_
Bywalec
Podziękował;: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: norbert_ »

To może w czasie głosowania będą wyświetlane nicki tych co głosowali bez podawania na kogo oddali głos. Można wtedy łatwo wyłowić dziwne lub podejrzane nicki zachowując niejawność wyboru.
Za ten post autor norbert_ otrzymał podziękowanie:
łowca

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Podziękował;: 146 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Kontakt:

Post autor: chinczyk »

lavinka pisze:To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze. Im większa frekwencja, tym trudniej fałszować wybory, tym trudniej wypaczać ich wynik na swoją korzyść kilku nieuczciwie głosującym. Myślę, że powinniśmy zadbać o kampanię wyborczą aktywizującą głosowo użytkowników zabawy. Bo przy tylu tysiącach kont - liczba głosujących jest dość niska.
Brawo !! Pisałem o tym w ubiegłym roku , to każdy mi odpisywał że bzdury piszę itd. Może teraz ktoś zwróci na to uwagę. Agitacja wyborcza, oraz uświadamianie użytkowników o potrzebie głosowania ...
Obrazek

azhag
Wyjadacz
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Post autor: azhag »

Tylko żeby z drugiej strony nie zagłosowali jak jeden mąż na po prostu najwyższe statystyki, bez wnikania w temat.
Obrazek

Zablokowany