Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pan i Pani Smith
Bywalec
Kontakt:

Re: Sprawa nieprawidłowości w głosowaniach do RR

Post autor: Pan i Pani Smith » piątek 14 listopada 2014, 08:34

Proponuję odciąć już te dywagacje GRUBĄ CZARNĄ KRESKĄ i wdrożyć plan naprawczy (głosowanie).
Obrazek

Awatar użytkownika
Nannette
Forumator
Podziękował: 91 razy
Otrzymane podziękowania: 74 razy

Post autor: Nannette » piątek 14 listopada 2014, 08:35

Nikt się przecież nie włamał do naszego serwisu. Krzysiek działa w strukturach OcTeam od dawna. Ma też ograniczone uprawnienia (ale ma) w RT. Tam gdzie nie miał uprawnień, pomogła RT. A to wszystko w słusznej sprawie. A przez cały czas jak się to toczyło (bo zrozumiałam, że około tygodnia minimum) Alex wiedział i mógł się na ich wewnętrzym forum przyznać. To koniec Wojtku...
edit:literówka
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Nannette za post:
atena-katowice
Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.

Awatar użytkownika
zaborz
Stały bywalec
Podziękował: 43 razy
Otrzymane podziękowania: 22 razy

Re: Re:

Post autor: zaborz » piątek 14 listopada 2014, 08:45

ronja pisze:
r00t7 pisze:Ronja - na podstawie takich dowodow sady skazuja np. za piractwo, stalking itp. Adres IP taki jak tu od providera + przegladarka,ew wersja klienta p2p w zupelnisci wystarcza.

tapnięte
Właśnie tego chcę się dowiedzieć. Czy przypadkiem nie dokonałeś właśnie np. aktu piractwa. Jesteś pewien, że Twoich działań nie można zakwalifikować jako nieuprawnionego aktu ? Dlatego pytam o podstawy. Skoro wiesz, że sądy mogą na tak prostej podstawie skazywać, to i pewnie znasz bazę, na której się opierają. Pytanie bez podtekstów, czyste szukanie wiedzy i chęć upewnienia się, że nie naraziłeś serwisu na reperkusje.
http://www.demoty.pl/odwracanie-kota-ogonem-46925 :mrgreen:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi zaborz za post (razem 4):
GeogosiaorionezRanwersr00t7

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » piątek 14 listopada 2014, 08:45

Tak jak mówi Nannette - ronja drogi kolego - nie byłem samotnym jeźdźcem i nie hulałem sobie sam w odmętach serwera.
moim zdaniem sprawa zakończona jak pisze Nannette. Zakończona dodatkowo jeszcze w takim sensie, że ja przestaję udzielać się we wszelkiego rodzaju przepychankach etc. Czas zabrać się za robotę, zabezpieczyć serwis na przyszłość. A potem ? a potem pójść na kesze i dalej cieszyć się z szukania pudełek ukrytych pod współrzędnymi - bo to sedno tej zabawy - bo ostatnio zerkanie tutaj to bardziej obowiązek jak przyjemność. niestety serwis został zatruty, trzeba to posprzątać.

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » piątek 14 listopada 2014, 08:59

atena-katowice pisze:
atena-katowice pisze:Czy RT jest w stanie wykastrować cała niepotrzepana dyskusje wraz z cała istniejącą i nieistniejącą RR robiąc coś w stylu zamachu wojskowego?
To się nazywa zamach stanu :wink: Pewnie tak i to byłoby chyba najlepsze wyjście :) Przynajmniej mielibyśmy co robić przy odbudowie. Jaki kraj taka i cała reszta łącznie z OC.PL :shock:
pozdrawiam
Hmmm, zastanawialiśmy się ostatnio na evencie czy by nie wdrożyć takiego czegoś ale doszliśmy do wniosku że niektórzy by nie przeżyli bez przycisków i "władzy".
Obrazek

Awatar użytkownika
atena-katowice
Stały bywalec
Podziękował: 19 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy

Post autor: atena-katowice » piątek 14 listopada 2014, 09:07

Ja odniosłam wrażenie, że kolega alex22 śpi z kompem zanim r00t (za przyzwoleniem OC team) zaczął udowadniać wykorzystywanie jego multikont niezgodnie z regulaminem wyborów (jeden użytkownik to tylko jeden ważny głos) śpi z kompem. Na każdy poruszany temat na forum "Tylko dla RR" w mig odpowiadał. Nagle ucichł, chopa wcięło, zamilkł i zapadł się pod ziemię i niech tak zostanie. Miał sporo czasu na obronę którego nie wykorzystał.
Panie i panowie jaka za oknem piękna Polska złota jesień i zamiast snuć kolejne teorie spiskowe to garminy w łapki i zapraszam w teren :) :)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi atena-katowice za post:
orionez
Obrazek
Tak mało czasu a jeszcze tyle skrzyneczek.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 14 listopada 2014, 09:13

Silent A pisze:
atena-katowice pisze:
atena-katowice pisze:Czy RT jest w stanie wykastrować cała niepotrzepana dyskusje wraz z cała istniejącą i nieistniejącą RR robiąc coś w stylu zamachu wojskowego?
To się nazywa zamach stanu :wink: Pewnie tak i to byłoby chyba najlepsze wyjście :) Przynajmniej mielibyśmy co robić przy odbudowie. Jaki kraj taka i cała reszta łącznie z OC.PL :shock:
pozdrawiam
Hmmm, zastanawialiśmy się ostatnio na evencie czy by nie wdrożyć takiego czegoś ale doszliśmy do wniosku że niektórzy by nie przeżyli bez przycisków i "władzy".
Coś tam jednak (nie)działacie (jako RT):
Lza pisze:
Leone pisze:Rozważamy przywrócenie możliwości zakładania skrzynek wirtualnych. Skrzynki mogłyby być zakładane pod poniższymi warunkami (obecnie mamy 2 podobne do siebie propozycje):

Propozycja 1.
1. Wszystkie virtuale każdorazowo podlegałyby weryfikacji, aby wyeliminować szukanie sprzed monitora
2. Skrzynkę wirtualną mogłaby założyć osoba, która posiada co najmniej 5 skrzynek fizycznych
3. Do zalogowania wirtuala wymagane by było udokumentowanie wizyty, np. zdjęciem, biletem wstępu itp.

Propozycja 2.
1. każdy virtual jest weryfikowany przez COG. Właściciel musiałby podać powód dlaczego akurat tutaj chce go zasadzić
2. aby zmniejszyć ilość virtuali, każdy otrzymuje jedną taką skrzynkę po 50 innych założonych. Wtedy będą mniej rozrzutni.
3. potwierdzeniem zaliczenia prócz hasła, będzie fotka keszera z danego miejsca lub coś co pozwoli stwierdzić, że faktycznie ta osoba tam była. NIE kartka papieru z nickiem, kawałek buta, czy palca, pies lub rower.

Proszę o opinie.
Należało by zacząć od tego, czy macie kogoś kto to oprogramuje. (Jeśli nie macie, to dyskusja nie ma sensu)
Tu w słusznej (moim zdaniem) sprawie. Gorzej, gdyby pojawił się konflikt Społeczność - RT. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie;)

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Re:

Post autor: miklobit » piątek 14 listopada 2014, 10:57

r00t7 pisze:Ronja - na podstawie takich dowodow sady skazuja np. za piractwo, stalking itp. Adres IP taki jak tu od providera + przegladarka,ew wersja klienta p2p w zupelnisci wystarcza.
Root7: Twoje prywatne przekonanie, że KTOŚ (używający konta alex22 oraz jego klonów z tej samej puli IP i na tym samym user agent ) zrobił wyborczy wałek to jedno.
Jak dla mnie są to mocne poszlaki więc też mam takie przekonanie.

Ale proszę nie rób ludziom wody z mózgu, że na podstawie takich poszlak sąd w Polsce może kogokolwiek za cokolwiek skazać.
Jak się kończą historie takich oskarżeń to mozna przeczytac np tutaj: http://m.technologie.gazeta.pl/internet ... wniku.html.
Najpierw trzeba udowodnić, że z konkretnego komputera (na podstawie danych z niego zabezpieczonych) korzystała konkretna osoba.

opoliensis
Stały bywalec

Post autor: opoliensis » piątek 14 listopada 2014, 11:13

Ja pierdykam!

Zaraz ktoś napisze, że mamy do czynienia z wyrafinowanym spiskiem. Np.

Ktoś się włamał Alexowi do domu. Oddał na niego samego kilkadziesiąt głosów z jego własnego komputera. Chłop się dzięki temu dostał do RR, a później sprawa się rypła i go z RR wyrzucono...

Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował: 31 razy
Otrzymane podziękowania: 55 razy

Post autor: Highlander » piątek 14 listopada 2014, 12:06

Ciekawi mnie jeden wątek tej sprawy. Jeśli dobrze zrozumiałem analizę RT, gdyby A. stosował najnowszą wersję Firefoxa albo zmieniał przeglądarkę to dużo trudniej byłoby sprawę wykryć. Mam wrażenie że to była po prostu kompletna amatorka.

Jeśli nowe wybory miałyby się odbyć wg obecnych zasad, to teraz ewentualna kolejna osoba chcąca manipulować wynikami już wie czego się wystrzegać. A dobrze zorientowane osoby wiedziały to od dawna.

W skrócie w kwestiach nieinformatycznych:

1) Podhodować multi-konta na różnych keszach, nie tylko swoich, znaleźć coś po wyborach, może nawet opublikować jakiegoś kesza multikontem

2) Stosować różne schematy głosowania

oraz informatycznych:

3) Zainstalować na komputerze różne przeglądarki, najlepiej również w kilku wersjach naraz (np. portable Firefox) i do każdego konta używać innej przeglądarki

4) Opcjonalnie: Zainstalować na komputerze drugi system operacyjny do przełączania się

5) Zainwestować w przysłowiowy tablet z Biedronki i taniego smartfona + kilka kart pre-paid GSM od różnych dostawców, i z nich się łączyć z internetem pomiędzy restartami neostrady, tudzież wychodzić na miasto i korzystać z darmowych Hot-Spotów WiFi. Sprawa jeszcze prostsza jeśli ktoś jeździ regularnie w delegacje. W sumie ten numer z neostradą nie jest tutaj potrzebny przy obecnej ilości metod włączenia się do sieci.

6) W wersji zaawansowanej, nie wychodząc z domu, można poprosić rodzinę / znajomych spoza geo grona z innych miast / dzielnic, aby udostępnili na chwilę swoje komputery (zdalny dostęp, Webex itp.), na nich się logować aby zagłosować z kompletnie innego IP.

Podsumowując: lepiej znaleźć inną formułę wyborów, bo obecna jest mało wiarygodna.

Może jakimś wyjściem jest wprowadzenie dla kont znacznika "Konto zweryfikowane w realu", gdzie weryfikacja polega na tym że określona ilość (5?) Użytkowników już zweryfikowanych potwierdza poprzez serwis, że spotkała danego Użytkownika (= konto) w realu na dowolnym Wydarzeniu. Jeśli ktoś chce głosować w wyborach, musi się po prostu pojawić na dowolnym Wydarzeniu i przedstawić się ze swojego nicka pięciu uczestnikom. Może RT by sprawdziła, jaki % osób głosujących w ostatnich latach uczestniczyło w choć jednym Wydarzeniu - to jeden SELECT na bazie. Takie podejście siłą rzeczy zwiększy integrację społeczności. Do ustalenia jest jak ustalić początkową grupę kont zweryfikowanych, np. w formie faktu uczestnictwa w X Wydarzeń od początku serwisu. Nie wiem ile mogła mieć miejsce sytuacja że w danym Wydarzeniu wpisywano uczestnictwo kont-klonów? Wydarzenia na OC zwykle są tyle kameralne (przynajmniej tak pamiętam te Pomorskie) że takie wałki by od razu wyszły.

Co o tym sądzicie?

Czy pomysł że "prawa wyborcze" mają Użytkownicy udzielający się w społeczności poprzez uczestnictwo w choć jednym Wydarzeniu jest akceptowalną formą selekcji?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Highlander za post (razem 2):
azhagmiklobit
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » piątek 14 listopada 2014, 12:23

Takie metody "na polecenie" kiedyś działały na innych portalach, ale wcześniej czy później traci się nad tym kontrolę. (początkowo jest w miarę skuteczne,
ale z biegiem czasu wszystko się rozmywa). Im więcej zweryfikowanych użytkowników mogących rekomendować kolejnych - tym bardziej rozmyta wiarygodność.
Bardziej wiarygodne są systemy podobne do stosowanych np. przez couchsurfing albo allegro - użytkownik który chce być wiarygodny podaje pałne dane adresowe,
na który jest wysyłany list z kodem aktywującym. Oczywiście i tu są możliwe próby rejestracji wielo-kont, ale w końcu przeciętny obywatel tak dużo różnych adresów nie jest w
stanie użyć. Niby można wdrożyć to na OC tylko:
- kto się tym zajmie?
- jak finansować wysyłkę listów
- po co?
Jeśli chodzi o ostatnie, to jest bardzo zasadne. Sądzę, że mamy tu do czynienia z osobą chorą, która być może nawet nie ma świadomości tego co wyprawia.
Większość użytkowników jednak chora nie jest i nie sądzę, żebyśmy w najbliższym czasie borykali się z podobną sytuacją.

Co więcej i być może nawet to jest bardziej istotne - tak naprawdę RR to jest organ który ma niewielki wpływ na cały serwis.
Jeśli znajdą się tam osoby nieodpowiednie za dużo nie są w stanie popsuć. Mogą trochę poszczekać, powarczeć, ustalić to czy tamto, ale od ustalenia do wdrożenia
droga daleka i jeśli będą głupoty ustalać to albo przytrzyma ich społeczność, albo RT.
Ostatnio zmieniony piątek 14 listopada 2014, 12:26 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » piątek 14 listopada 2014, 12:26

Highlander pisze: Może jakimś wyjściem jest wprowadzenie dla kont znacznika "Konto zweryfikowane w realu", gdzie weryfikacja polega na tym że określona ilość (5?) Użytkowników już zweryfikowanych potwierdza poprzez serwis, że spotkała danego Użytkownika (= konto) w realu na dowolnym Wydarzeniu. Jeśli ktoś chce głosować w wyborach, musi się po prostu pojawić na dowolnym Wydarzeniu i przedstawić się ze swojego nicka pięciu uczestnikom. Może RT by sprawdziła, jaki % osób głosujących w ostatnich latach uczestniczyło w choć jednym Wydarzeniu - to jeden SELECT na bazie. Takie podejście siłą rzeczy zwiększy integrację społeczności. Do ustalenia jest jak ustalić początkową grupę kont zweryfikowanych, np. w formie faktu uczestnictwa w X Wydarzeń od początku serwisu. Nie wiem ile mogła mieć miejsce sytuacja że w danym Wydarzeniu wpisywano uczestnictwo kont-klonów? Wydarzenia na OC zwykle są tyle kameralne (przynajmniej tak pamiętam te Pomorskie) że takie wałki by od razu wyszły.
Uważam, że to bardzo dobry i rozsądny pomysł, który nie wymaga ani nie gomadzi danych osobowych - nikt na spotkaniu nie musi sie legitymować, nawet przedstawiać prawdziwych danych poza zgłoszeniem nicka.
Oczywiście sa też słabości:
- tego nie da się załatwić w ciągu miesiąca ani trzech - więc to jest propozycja najwcześniej na za rok
- trzeba trzymać w bazie dokładny graf autoryzacji bo inaczej będzie mozna zrobić łańcuszek na podstawione słupy które przyjdą na jedno spotkanie i już będą mogły autoryzowac swoje klony.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 14 listopada 2014, 12:46

Ja może tak dla uspokojenia emocjonalności dyskusji przypomnę mały drobiazg z początku wątku, który być może umknął.
Porównajcie składy Rady Rejsu "z przekrętem" i te z wyników odsianych z multikont , tych "bez przekrętu" - to jest ten sam skład (screen z danych od R00ta).
Obrazek
To nie jest żadna obrona Alexa, ale po prostu fakt - wynik wyborów (przynajmniej pierwszej piątki) byłby taki sam.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Podziękował: 119 razy
Otrzymane podziękowania: 255 razy

Post autor: maryush » piątek 14 listopada 2014, 12:50

Highlander pisze:Jeśli nowe wybory miałyby się odbyć wg obecnych zasad, to teraz ewentualna kolejna osoba chcąca manipulować wynikami już wie czego się wystrzegać. A dobrze zorientowane osoby wiedziały to od dawna.

W skrócie w kwestiach nieinformatycznych:
{...}
A to nie łatwiej i taniej po prostu uczciwie nadawać się na członka Rady, napisać szczery program wyborczy i dać się uczciwie wybrać? ;)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi maryush za post:
parlando

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Podziękował: 10 razy
Otrzymane podziękowania: 17 razy

Post autor: pan_ryba » piątek 14 listopada 2014, 13:04

Highlander pisze: Jeśli nowe wybory miałyby się odbyć wg obecnych zasad, to teraz ewentualna kolejna osoba chcąca manipulować wynikami już wie czego się wystrzegać. A dobrze zorientowane osoby wiedziały to od dawna.

W skrócie w kwestiach nieinformatycznych: [ciach]
Oczywiście, można przyszykować parę maszyn wirtualnych z różnymi systemami i karty na internet prepaid różnych operatorów. Nie zapominając o różnych modemach na wszelki wypadek (żeby wyeliminować ewentualne wyłapanie po samym adresie MAC), Można też sobie ustawić automat głosujący żeby nie było głosowań "po kolei". Plan świetny, tylko PO CO?, ja się kur... pytam! Odkryliśmy, że facet robi wał, a robi bo może. Po prostu system nie był w żaden sposób przygotowany na takie przekręty bo nikt tego nie zakładał - nikt o zdrowym podejściu nie pomyślał by o takich przekrętach w zabawie w zbieranie pojemników na kanapki. Po co? Dla pieniędzy - nie, dla władzy - no chyba nie (ależ władza!), dla idei - nie wiem jakiej niby?, dla bzykania lasek - no chyba nie...
To jest po prostu zachowanie dziwne, którego nikt normalny nie zakładał.

I nie porównujcie proszę działań, które tu wypłynęły do sądów RP - to nie jest sąd, to jest nasza zabawa, nasze poletko. Pieprzenie o sądach, jak by to wyglądało na rozprawie itp, itd. to takie podciąganie zabawy do jakiejś ważnej rangi. To tylko zabawa - do mnie "dowody" w postaci logów przemówiły dostatecznie. Cisza i właściwie brak jakiegokolwiek "to w cale tak nie jest" ze strony Alexa dobija we mnie to przekonanie.

Eh, wszystko właściwie... To tylko zabawa. Ja się z Aleksem bawić nie chcę.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi pan_ryba za post (razem 4):
atena-katowicedzazderzaborzparlando
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Zablokowany