Projekt "Muzyka w drodze" [Skrzynki mobilne]

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Projekt "Muzyka w drodze" [Skrzynki mobilne]

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 06:32

Zaczniemy (niestety) od polityki. :( . Dalej będzie normalnie :D
Co ma być z mobilniakami juz każdy wie: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=19&t=8161
Sposób wprowadzenia tej decyzji (ani słowa uzasadnienia w treści ogłoszenia, brak jakichkolwiek konsultacji
przed) każdy sobie oceni sam. Ja powiem tyle, że nie zamierzam głosować na nikogo z RR, kto był za jej
podjęciem jak również na nikogo, kto zamierza uwalać istniejące (oraz potencjalne) kreatywne pomysły
posługując się argumentami o mozliwości/przypadkach niewłaściwego ich użycia (niezgodnie z założeniami,
niezgodnie z ideą geocachingu itd).

To tyle polityki, a zamiast zbędnej dyskusji (nad powyższym) konkret.
Mobilniaki to dobry pomysł na tymczasowe keszowe ożywienie różnych miejsc, które albo same w sobie nic
ciekawgo nie pokazują (ale przewija się przez nie dużo ludzi) albo wręcz odwrotnie - same w sobie są
atrakcyjne ale założenia tam kesza naraża go na szybkie zmugolenie albo właściciel mieszka na tyle daleko, że
na reaktywację jest mała szansa.
Czyli np MOPy i parkingi, stacje benzynowe przy autostradach i szosach.
Jest w takich miejscach trochę tradycjnych skrzynek (m.in. moje) ale ich atrakcyjność obniża zarówno wielkość
pojemnika (często to mikrusy gdzie mieści się tylko logbook i drobiazgi) jak i bylejakość samych miejscówek.
Po krótkim czasie od założenia fanty zostają wyczyszczone a kesz staje się typowym nabijaczem statystyk -
szybki wpis do logbooka, ocena normalna, dalej w drogę. I tylko slad w internetowym logu zostaje, bo
papierowy prędzej czy później zginie.

A może by tak inaczej...
Zabieramy kesza - niech jedzie z nami dalej. Do następnego postoju. Gdziekolwiek wypadnie.
A w międzyczasie - niech gra muzyka.
Muzyka z kesza oczywiście.
Muzyka na wolnej licencji.
Skąd ja wziąść ?
Serwis http://www.jamendo.com ma już więcej lat niż nasz opencaching.
A 500 tys utworów ze wszystkich gatunków to chyba więcej niż wystarczający wybór.

Pomysł leżał w szufladzie od kilku lat. W sensie dosłownym, bo w postaci materiałów kupionych "na zaś" , "jak
będzie chwila wolnego" itp.
Założenia sa takie:
Skrzynki mobilne formatu dużego mikro (PET, Falcone) z mocowaniem magnetycznym,
z zabudowaną na stałe pamięcią USB, papierowy logbook.
Maks 1-2GB, nośniki read only - niski koszt, mniej pokus wydłubania do własnego użytku i mniej obaw przed wirusami.
Z dużą wtyczką USB - gotowe do odtwarzania bez żadnych kabli.

Jak zrobić, żeby kesze nie leżały w szufladach i plecakach eventowych ?
Będzie system motywacyjny, zintegrowany z projektem, do premiowania tych którzy kesze podjęli i ukryli
faktycznie (i bez długiego przetrzymywania) w trasie a nie z rak do rak.
Muzyka jest wolna. Chcesz słuchać - przegraj sobie a kesza puść dalej - ale ukryj w terenie.

Czego potrzeba żeby uruchomić projekt ?

1. Propozycji na play listy
2. Chętnych do założenia takich keszy (zanim klamka zapadnie...) i wypuszczenia w świat (z tym juz nie trzeba
się śpieszyć). Część materiałów (pojemnik, magnesy, logbook) można (nieodpłatnie) dostać u mnie.
3. Technikalia są w trakcie (szukania/testowania). M.in. narzędzie do permanentnegoi blokowania zapisu do
karty micoSD (http://hackaday.com/2014/01/18/the-tini ... rd-locker/). Rówież kompaktowe czytniki
micro SD które da się trwale wmontować w zakrętkę PETa/Falcone.
Ostatnio zmieniony środa 29 października 2014, 09:49 przez miklobit, łącznie zmieniany 2 razy.

Teokryt
Wyjadacz

Re: Projekt "Muzyka w drodze" [Skrzynki mobilne]

Post autor: Teokryt » środa 15 października 2014, 09:31

Jeśli dobrze zrozumiałem - to zacznę od propozycji playlisty:
zeroproject, albumy untold stoires of a dying moon, e-world, earth https://www.jamendo.com/pl/list/a47767/earth https://www.jamendo.com/pl/list/a104742 ... dying-moon https://www.jamendo.com/pl/list/a123203 ... te-edition
niedodźwięki - album koalicja w krainie czarów https://www.jamendo.com/pl/list/a87517/ ... nie-czarow
george lourme - dowolne albumy jakie tylko są, one wszystkie dobre :) choc najbardziej podoba mi sie ten: https://www.jamendo.com/pl/list/a127878 ... -patagonia
liquid clock - equilibrium lost
no hair on head - walking on light
i jeszcze parę pomniejszych.
Natomiast skrzynek jak rozumiem będzie dużo?
Rozumiem że nie będzie geościezki z mobilniaków :D
Mam kilka takich miejsc na kesze gdzie mogę je przypiąć w rejonie południowym warszawy (razem z reaktywacja skrzynki)

Generalnie masz juz gwiazdkę za pomysł :)

Lori & Tomi
Nowy na forum

Post autor: Lori & Tomi » środa 15 października 2014, 10:09

Pomysł rewelacyjny tylko jedna uwaga - wydaje mi się że o wiele ciekawiej byłoby gdyby można było po podjęciu kesza dowolnie zmieniać utwory - dogrywać swoje ulubione.

Sowa7
Bywalec

Post autor: Sowa7 » środa 15 października 2014, 11:46

Ja moze chętnie bym sie dołączył :-)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Odp: Projekt "Muzyka w drodze" [Skrzynki mobilne]

Post autor: KTHM » środa 15 października 2014, 11:51

Nie wiem czy meil doszedł, ale tak.

"Podyktowane przez Tapatalk"

Teokryt
Wyjadacz

Post autor: Teokryt » środa 15 października 2014, 11:59

Pomysł rewelacyjny tylko jedna uwaga - wydaje mi się że o wiele ciekawiej byłoby gdyby można było po podjęciu kesza dowolnie zmieniać utwory - dogrywać swoje ulubione.
Imho z tego co wyczytałem to ma być seria takich skrzynek w tej tematyce. Czyli np skrzynka jednego autora wędruje po wszelakich MOPach. I każdy z nas ma swoja taka mobilną wędrującą z nasza muzyka a miklobit patronuje :)

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował: 112 razy
Otrzymane podziękowania: 194 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 12:20

Nie wiem czy będzie dużo skrzynek.
To zależy pewnie od odzewu (kiedy/jeśli się uda wysłać w świat pierwsze).
Koszt kesza nie jest jakiś dramatyczny:
- karta MicroSDHC 4GB ok. 10 zł (Karty mniejsze jak 4GB jak się okazało nie są tańsze tylko znacznie droższe , pewnie z powodu że już na wymarciu)
- miniaturowy czytnik, który da się razem z kartą wkleić do zakrętki - pojedyncze PLNy.
W sumie nie wyjdzie więcej niż 20-30zł za komplet.

Możliwość zapisu swoich danych niby upraszcza i uatrakc yjnia kesza
(i wtedy można by wkleić gotowy mikro pendrive zmiast MicroSD )
ale za to:
- bardzo powiększa szansę, że w pewnym momencie kesz pojedzie dalej już bez tej pamięci
- jak coś jest R/W to nie ma żadnej kontroli nad tym kto co tam wgrywa i ludzie się boją, że np złapią wirusa, zwłaszcza pod windows

Właściewie na początku był pomyśł żeby to były płyty CD/DVD w formacie mini, ale po dłuższym namyśle odrzuciłem to ponieważ:
- wtedy kesz nie miąłby waloru "muzyka na drogę" - samochodowe odtwarzacze nie łykają małych płyt a nowe kompy/tablety coraz częśćiej nie mają w ogóle napędu
- hermetyczny pojemnik na taką płytę jest probematyczny do zrobienia
- w tej chwili odtwarzacze z gniazdem usb są już tak powszechne, że to chyba najlepeszy format

Specyfkacja karty SD pozwala softwarowo zablokowac zapis (permanentnie) i wprawdzie czytniki w komputerach/ telefonach nie obsługują tej funkcji ale potrzebny hardware jest na tyle prosty i tani ( link w poprzenim poście) że nie będzie przeszkoda do odpalenia kesza.

Osobiście nie widzę przeciwskazań żeby to była geościeżka.
Jeśli znajdzie się chętny do jej założenia, bo ja na razie nie spełniam minimum (a nie zamierzam go spełnić tylko w tym celu :twisted: ).

Wspomniany system motywacyjny premiować miałby tych którzy kesze trzymają krótko a przenoszą daleko ( punkty = odległość w km / ilość dni trzymania )
I miałby formę jakiś konkretnych materialnych bonusów po zgromadzeniu odpowiedniej ilości punktów (niezależne od punktów do zaliczenia geościezki).
To jest temat na jakąś mała mobilną aplikację www korzystającą z OKapi do logowania podjęcia / przeniesienia ( i kodu QR na keszu)
Żeby nie było wałków (skoro będzie coś do zdobycia) to aplikacja musiałaby wymuszać od usera udostępniania pozycji, które muszą się pokrywać z miejscami podjęcia/przeniesienia.
Oczywiscie można zalogowąć normalnie (przez stronę, dowolną inną aplikację) ale wtedy nie będzie żadnego bonusa.
Czyli dla chętnych pewnego rodzaju challenge, a dla niechętnych zwykły kesz ,który jak się uprą to włożą do plecaka albo i do szuflady i nikt im nic za to nie zrobi ale też niż fajnego nie dostaną (oprócz nagranej muzy).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi miklobit za post:
xlud

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » środa 15 października 2014, 13:55

Fajny pomysł, coś w stylu: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=24593 Pamiętam, że niespodzianka cieszyła i pozwoliła ciszyć się nieznaną muzą w drodze do kolejnych keszy.Jestem za
Edit: proponuję zakup pamięci/czytników zorganizować grupowo - może uda się wynegocjować jakąś niższą cenę i będą mniejsze koszty transportu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 16:35

brasia pisze:Fajny pomysł, coś w stylu: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=24593 Pamiętam, że niespodzianka cieszyła i pozwoliła ciszyć się nieznaną muzą w drodze do kolejnych keszy.Jestem za
Edit: proponuję zakup pamięci/czytników zorganizować grupowo - może uda się wynegocjować jakąś niższą cenę i będą mniejsze koszty transportu.
Pytanie czy ta przykładowa skrzynka to sam player czy jeszcze jakiś pojemnik do tego ?
Z logów wynika, że był chowany tylko w innych keszach albo przekazywany z rąk do rąk, co jednak jest zaprzeczeniem idei mobilnych keszy (oraz zapodanego tu projektu).
Pocieszające że kesz żyje już ponad rok ale jednak w cieplarnianych warunkach.

Co do ew grupowych zakupów to miałby sens tylko w połączeniu z przygotowaniem i rozesłaniem partii gotowych keszy. Inaczej przy cenie za miniaturowy czytnik rzędu pojedynczych PLN, ew zysk jest pomijalny przy kosztach dalszej przesyłki.

Kiedy będę mieć gotowy prototyp sd lockera (https://github.com/Nephiel/sdlocker-tiny) przetestuję najtańsze karty microsd na okoliczności poprawnej obsługi blokady i jako następny krok trwały montaż zapisanej karty z czytnikiem w nakrętce pojemnika.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 15 października 2014, 21:20

Zaraz wprowadzę nowy typ geościeżki: "Mobilna" :mrgreen: Jaki chcecie kolor stópki? :lol:

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 15 października 2014, 22:16

Lza pisze:Zaraz wprowadzę nowy typ geościeżki: "Mobilna" :mrgreen: Jaki chcecie kolor stópki? :lol:
Jak dla mnie to nie ma potrzeby nowego typu geościeżki pod warunkiem, że typ "tematyczna" będzie pokazywał na mapie mobile z aktualnym położeniem i tylko gotowe do szukania.
Bo zakładam, że nowy typ logu "kesz zabrany" (którego jeszcze nie ma), powinien ustawić mobila w stan tymczasowo niedostępny. A wpis przeniesienia powinien automatycznie ustawić na aktywną (z wyjątkiem sytuacji, kiedy stan "tymczsasowo niedostępna" został ustawiony przez autora/COG)

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » czwartek 16 października 2014, 09:26

Chętnie się przyłączę do takiej geoŚcieżki, z jedną skrzynką. Umieszczę na niej swoją niezależnie wydaną płytę z muzyką folkowo-poezjośpiewano-turystyczną.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 22 października 2014, 01:49

Lza pisze:Chętnie się przyłączę do takiej geoŚcieżki, z jedną skrzynką. Umieszczę na niej swoją niezależnie wydaną płytę z muzyką folkowo-poezjośpiewano-turystyczną.
I to jest COŚ :idea:
Żeby nie było że nic się nie dzieje to na razie:

Obrazek

oraz:
kilka propozycji technicznych które ułatwią zycie keszom w warunkach drogowo-parkingowych:
- koniecznie mocowanie magnetyczne
- koniecznie zaczep do powieszenia pojemnika jeśli nie ma gdzie włożyć lub przykleić na magnes
- maskowanie zewnętrzne raczej brudno-szaro-metaliczne - to są kolory infrastruktury drogowej

i jeszcze trochę typów na moje playlisty :
https://www.jamendo.com/pl/artist/34360 ... ic-society
https://www.jamendo.com/pl/artist/2740/ ... on-project
https://www.jamendo.com/pl/artist/35540 ... -willumsen
https://www.jamendo.com/pl/artist/125/r ... rary-piano
https://www.jamendo.com/en/artist/365142/stefano-mocini

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 22 października 2014, 09:33

tak mi wpadło do głowy, że duże karty micro SD, mają taki dzyndzel (jak niegdyś w dyskietkach) i jak się go przesunie to nośnik jest tylko do odczytu. Jeśli taka karta będzie zabudowana na stałe w pojemniku, to będzie można uczynić napęd tylko do odczytu właśnie w ten prosty sposób. Być może nawet jakoś się da usunąć ten dzyndzel. Nie wiem tylko czy taka karta wraz z czytnikliem usb się zmieści w performie, chyba nie :-( ale może się zmieści w falconie?

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » środa 22 października 2014, 12:46

Lza pisze:tak mi wpadło do głowy, że duże karty micro SD, mają taki dzyndzel (jak niegdyś w dyskietkach) i jak się go przesunie to nośnik jest tylko do odczytu. Jeśli taka karta będzie zabudowana na stałe w pojemniku, to będzie można uczynić napęd tylko do odczytu właśnie w ten prosty sposób. Być może nawet jakoś się da usunąć ten dzyndzel. Nie wiem tylko czy taka karta wraz z czytnikliem usb się zmieści w performie, chyba nie :-( ale może się zmieści w falconie?
Dzyndzel zwiera dodatkowy styk w gnieździe karty ale działa dokładnie tak stare dyskietki - po usunięciu wystarczy zakleić kartę taśmą klejącą żeby przywrócić jej R/W. Normalna karta z czytnikiem nie zmieści się nawet w falconie - tzn mozna ja włożyć z czytnikiem ale do środka i zajmie przy tym całe wolne miejsce (a logbook wielkości nano to chyba nie jest to o chodzi). No i raczej nie da się umocować takiego czytnika na stałe do zakrętki w ten sposób aby tworzyły jedna całość w dodatku trudną do rezebrania .
Mam już rozrysowaną wstępnie wkładkę do zakrętki falcona, przykręcaną dwoma śrubami , z otworem w środku na czytnik mikro karty. Czytnik będzie wkładany do środka od strony zakrętki, wkładka ma otwór na wtyczkę USB. Śruby, którymi wkładka jest przykręcona do zakrętki mogą jednocześnie mocować jakiś element (oczko) do powieszenia kesza.
Wkładka byłaby rozbieralna bo skoro kartę można zablokować software'owo (jak podałem we wcześniejszych postach) to jej wyjęcie będzie miało sens dla posiadaczy unlockera a dla reszty nie będzie źródłem żadnego zysku.
Prototyp pewnie będzie frezowany z kawałka mosiężnego pręta, ale potem można by to drukować w 3D z ABS'u (mały element więc koszt druku też niewielki).

ODPOWIEDZ